y mmmB üPilLTO Pu rol bij Doorzitten - Zonnebrand - Stukloopen d" 11 scbca bedeeld worde» eu totaal f72 om vangen. Dhr Neli^se zegt het armbestuur heeft toch nog eigendommen, daar kan men toch op leeoen voor vlottende middelen. Dhr Geluk antwoordt dat er reeds f 9000 kasgeld is geleend. Dhr Nelisse meent dat toch kasgeld kan krijgen en laten wij dan een post plaatsen op de begrooting voor volgeud jaar. Weth. Koopman zegt dat er geen enkele ti;d geweest is dat ineo zoo ving oaar het armbestour kwam als nu. Dit is bet gevolg van die vele sociale wetten eo hoeveel moeten er niet naar Bergen op Zoom en allemaal op rekening van het armbestuur. Het is toch verschrikkelijk dat een instelling met 270 gemeteD land zich uiet kan houden. Spr. is zelf in het bestuur geweest eo weet meoscheu die centen gehad hebben van het armbestuur eo z- nooit noodig hadden en maar zelf afzeggen nooit, je moest ze bet altijd ont nemen. Spr. wil dit oog zeggen dat wij met alle soc. wetten ten onder gaan. Dhr Boot meent dat als men komt vragen voor Bergen op Zoom dit wel noodig zal wezen. Dhr Gelak zegt dat er f700 uitgegeven ia voor operaties. Dhr B iot merkt op dat de meuschen dat zelt niet kunnen betalen eu dat is niets overbodig. Wtjib. Koopman zegt nog dat er cto persoonlijk misbruik van gemaakt wordt van het armbestnor. Dhr Vroegop uk ent dat de tijdsomstan digheden ook mee spreken. Met alg. st. wordt besloten de subsidie te verleeneo, maar als er in het vervolg weer een aanvraag komt of dan de lijst vau bedeelden er bij wordt gevoegd. De beer Geluk hield zich buiten stemming. Het aangehouden adres van C. M. Hartog. Weth. Koupman zegt Hartog gesproken te hebben en hij is bereid f 1 per jaar te betalen voor die stellingbooten. Met alg. st. wordt dit goedgevooden. B. en W. stellen voor oui aan JKnuist, gemeentewerkman op diens verzoek met ingang van 1 Gember a.s, op de meest eervolle wijze ontslag te verleenen. Weth. Koopman vindt het jammer dat Knuist vertrekt. Dhr Vroegop betreurt bet dat de laatste instantie nog eeu schaduwzijde is geworden. Dhr Bout had graag gezien dat de voorzitter dit eerst had opgehelderd. De voorz. antwoordt dat dit op bet laatst vau de vergadering behoort gedaan te worden. Met alg. 9l. wordt het voorstel van B. on W. aangenomen. Ken verzoek van de centrale werk- loozenzorg om te komeo tot het verzorgen van de werkloozen en het inrichten van een ontwikkelingscursus. Dhr Vroegop vindt dat men het beste hierover met de bonden kan confereeren, het hoofddoel is dat de werkloozen niet op straat loopen. Met alg. st. wordt besloten hierover met de bonden te confereeren. Een verzoek van J. de Graaf om eeo schuurtje te bouwen op gemeentegrond, B. en W. stellen voor dit verzoek io te willigen en bet stokje grond op de gewone voorwaarden in erfpacht te geven. Met alg. st. wordt dit goedgevonden. Eau verzoek van het gemeentebestuur vari Tholeu om een jaarlijksche subsidie van f 10 voor elke leerÜDg die de U.L.O. school bezoekt. B. en W. stellen voor hierop afwijzend te berebikken. Met alg. stemmen wordt dit aangenomen. Ken verzoek van E. M. Hage e.a. alle winkeliers om een verbod in het leven te roepen tegen al die vreemde leorders. B. eu W. stellen voor om art. 179 der politie verordening te doen vervallen en daarvoor in de plaats te nemen het art. dat in de verordening van de gemeente Tm len voorkomt, Dit artikel wordt voor gelezen. Dhr Bout die hiermede niet accoord kan gaan aleint alleen tegen, zoodat met 5 tegen 1 stem dit voorstel wordt aan genomen. B. en W. stellen voor de bouwveror dening zooals die voor de heeren ter inzage heeft gelegeo vast te stellen. Met alg. st. wordt hiertoe besloteD. Nu kumt aan de orde bet benoemen van leden van de commissie tot wering «ao schoolverzuim wegens periodieke aftreding vau de hh. J. Breve', A. C. Hage, C. van Iwaarden, C. Qaaak en G. Gelok. Weth. Koopman vindt deze zaak uiet wettelijk daar de meeste personen geen schuolgaaude kinderen meer hebben. De wet zegt dat de commissie moet bestaan hoofd zakelijk uit ouders vau schoolgaande kinderen. Deze zaak wordt aangehouden tot de volgende vergadering. Aaugeboden wordt de gemeenterekening over 1932 in ontvang op f 108836,265 or f 104705.94 altoo eeD ;èl.226 wat betreft de kapitaaldieosl in uitgaaf op saldo van dieDst in dc teke ning van bet armbestuur in ontvang op f21142.09 en in uitgaaf op f 23*60,855 alzoo een uadeelig saldo van f 2718,265. Deze rekeningen warden gesteld iu handen van een raadscommissie. De voorz. deelt dan mede dat de ge meente woningen allen grondige reparatie noodig hebben, on beb'oen B. en W. be sloten deze allen te laten nazien en dit onder de ambachtslieden te laten doen. De opzichter zal dao alles opnemen en dan kan de raad er over beslissen. Er zal een bepaling gemaakt wordeD dat bij opleving 2/3 zal betaald worden en na l jaar de resi. Met alg. st. wordt besloten dit op te laten nemen. Bij den rondvraag zegt dhr Boot dat het hem opgevallen ia dat die trap aao de Boscbstraat. zoon goede verbetering is, zon bet un niet mogelijk zijn recht voor die sfraat ook zoo'o trap te maken. De voorz. zegt dat er geeo bezwaar tegeo is dit te doen. Dhr Vroegop z?gt dat aao de zgn. steeoeu beer alle voegen bijgestreken 147 Bij Apoth. en Drogisten 10 42792 zonden moeten worden, hij heelt zelf ge zien dat er steenen uit zijD. De voorz. zegt de metselaar keunis hiervan te geven, dat kan dan gebeuren. Dbr Vroegop zegt nu de tegenwoordige gemeentewerkman zijn ontslag beeftzal er weer een andere benoemd moeten worden. De voor», antwoordt dat dit iu de vol gende vergadering zal gebeuren. Weth. Koopman zegt iu de vorige vergaderiog heeft dhr Qoakkelaar iels naar voreo gebracht omtrent hem. Dhr Quakkelaar zegt dat dit ging over kachelhout dat door lemaud waa meege nomen en toen moet weth. Koogman ge zegd hebben als ik wil kan de politie het terug halen eu dan verder je moet het maar met Qoakkelaar vinden. Weth. Koopman antwoordt nimmer dbr Quakkelaar zijn uaam genoemd Ie hebben. Wel heelt bij gezegd dat geen enkel raadslid recht heelt om wat van de gemeente weg te geven, ook heeft apr gevraagd in de vergadering van B. en W. of de voorz. toestemming had gegeven. Maar deze wist er uiets van. Het ia ook mogelijk dat de heer Brevet bet ge daan heeft. Maar spr. is vau meening dat geen enkel houtje van de gemeente weg gegeven behoeft te worden. De voorz. vraagt of hel eeo oude school bank was. Dhr Bout heeft hel gezien eo bet was eeu klein bundeltje verteerd hout. Die persooo bad de tuin opgepoetst voor deo beer Brevet eo toen was al het goede boot opgeborgen eo toeo was er nog eeo weiuig verteerd hout eu dat mocht hij meenemen. Dhr Vroegop vraagt of er met het Waterschap gecorrespondeerd is over de wegsverbeteriog. De voorz. antwoordt dat het polderbe stuur wel een achrgveu gehad heeft, maar deze beeft de zaak vau de baau gesehoveo. Verder kan hij uiets mededeelen. Weth. Koopman kan het polderbestuur nietbegnjpeo. Meu kan toch Diet zeggen dat wij hier zulke loze wegen hebben eo wat is dat nu f 0.16 per H.A. meer ala de verbeterÏDg er kau komen. Dhr Nelisse zegt de begrootiog die ge maakt is voor 2 of 3 jaar was toen hoog, misschien is het nu wei minder en dan Dog dit de weg die er moet komeo ia hoofdzakelijk voor snelverkeer en de ge meente heeft er dos meer belang bij dao de polder. De voorz. antwoordt dat het beter ia dit oog te laten rostno. Nog eeo discussie volgt hierover eu besloten wordt eeo schryten te richten tot het polderbestour om over deze zaak te confereeren. De voorz. zegt in de laatste vergade riog heeft de heer Bont gevraagd naar het mandaat vao Kaalst. Spr. beeft dit onderzocht eB gebleken is dat KdoIsI in de rnaaud April werk had verricht, maar dit oiet in rekening bad gebracht. In Mei bad hij weer werk gedaan eo toen beeft hij allee bij elkaar gezet. Indien hij nu alles op eeD aparte rekening bad gebracht dan had meD het dadelijk kooneo tien. Dhr Boot morkt op dat dit op de man daten niet te zien was. Dhr Vroegop zegt Koolst doet altijd alles bij elkaar, want meD zal nooit eeo mandaat zien vao Knuist vao 2of3oreD. Ook had men konoeD zien dat er in de maaod April geen mandaat was van Knuist. Hij had het beter gevonden dat de heer Bout eerst e»en aao Koolst had gevraagd ot aan deo voorzitter, want het zijn teere punten en spr. heeft bet de vorige maal ook al gezegd, het is natuurlijk geen vriend van Knnlst of geeo vrieod van den burgemeester die dit aaugebracht heeft. Het ia eu blijft een zaak vau vertrouweD. De voorz. aulwoordt niuiioer Knuist op oneerlijkheid betracht te hebben. Dhr Bout zegt nogmaals dat het aao de mandaten niet ta zieu was. Wetb. Koopman zegt oog bij het werk aan den toren geweest te zijn eo daar zal noodig zoo'o balk in moeten ala er do reeds io geplaatst ia. Met alg. st. wordt goedgevonden aan den toren te doeo, wat noodig is. Hierna slaiting. Uniformverbod op komst. Moei.ijk- hedea bij de ten ullvoerbrenging voorzien... Bescheiden" insignes geoorloofd I Nog eens de „nacht van Bijswijk". Heerlen eiacht be straffing van „Pijn" en „tiras" Arnhem onder protest. De versiering weer omlaag gehaald. De //vier- daagsche". Zoo zullen we dus binnenkort in derdaad geen roode valkjes, geen fascistjes, geen roodfrontstrijders of andere dapperen meer in vol ornaat op straat zien drentelen, zoekende naar menschen, die het niet met hen eens zijn en gelijk de Batavieren, onze voorvaderen bereid zijn het vuistrecht te laten heslissen of men gelijk en ongelijk heeft.... Bij de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp-wet betreffende het ver bieden van uniformkleeding en onder scheidingsteekenen. En het heeft er allen schijn van dat dit wetsontwerp een goed onthaal zal vinden bij de Hoogmogende Heeren. De toepassing |van dit verbod zal nog menig voetangeltje meebrengen. Het klinkt allemaal zoo fraai „Hij, die in het openbaar kleedingstukken of opzichtige onderscheidingsteekenen draagt of voert, welke uitdrukking zijn van een bepaald staatkundig streven, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste 12 dagen of een geldboete van ten hoogste 150 gulden maar uit de memorie van toe lichting blijkt al hoe zwak men de verschillende verbodsbepalingen kan defineeren. „Kleedingstukken" zegt de toelichting, is zoo algemeen mogelijk Nietnoodzakelijkishetdus, dat uniform of onderdeelen daarvan gedragen worden. Ook gewone kleedingstukken, zwarte of bruine overhemden hooge hoeden bij gelegenheden, waarbij deze niet zijn voorgeschreven (Oosten rijk heeft de samenstellers van dit wetje een goeden wenk gegeven schijnbaar!) of b.v. zelfs geheel ge lijke costuums, kunnen kenmerk zijn van een bepaald staatkundig streven en als zoodanig onder de strafbe paling vallen." Verder onderscheidt men „op zichtige onderscheidingsteekenen". Het dragen van insignes is dus ge oorloofd, doch beperkt tot het begrip „bescheiden". Nu is bescheiden altijd zeer rekbaar... Geen wonder dus, als hierde eerste moeilijkheden opduiken. Khakihemden zijn daarmede ook al ten doode gedoemd, omdat hun kleur naar bruin zweemt; de dames, die confectie japonnetjes koopen, mogen wel op hun tellen passen dat zij niet gezien worden in vereeniging met anderen, die hetzelfde japonnetje dragen, anders wordt het beslist be schouwd als te zijn het „kenmerk van een bepaald staatkundig streven". Gelukkig, dat de draagsters van der- gelijkeovereenstemmende japonnetjes elkaar al hij intuitie schuwen... Natuurlijk zijn de officieel erkende weerbaarheidsvereenigingen als de Burgerwachten b.v. uitgeschakeld, evenals vereenigingen, die een be paalde richting propageeren (N.J.V.) maar toch alle staatkundige be moeiingen vreemd zijn. Ook het dragen de Vaderlandsche kleuren, als uiting van de gevoelens voor liefde en Vaderland of aanhankelijkheid aan het Koninklijk Huis, is natuurlijk niet verboden integendeel De relletjes van de Rijswijksche Wielerbaan hebben nog een naspel, dal eigenlijk een voorspel zou moeten zijn De jury van de Heerlensche wielerbaan heeft Zondag Pijnenburg en Braspenninx voorgedragen voor een zware straf, op te leggen door de Nederlandsche Wielren-Uuie, namelijk zes maanden schorsing en f500 boete voor „Pijn" en drie maanden schorsing en f500 boete voor „den Bras". De beide renners waren nl, reeds verleden jaar gecon tracteerd om op 23 Juli te Heerlen te starten. Niettemin hebben zij er de voorkeuraangegeven niet te Heerlen te starten, doch in „den nacht van Rijswijk" uit te komen! Een paar weken geleden had Pijnenburg ook te Eindhoven verstek laten gaan voor een wedstrijd elders, inderdaad wel eigenaardige handelwijzen voor sportmenschen Wanneer men rekent op hun komen, zou men tot den laatsten dag nog bevreesd moeten zijn, dat zij niet verschijnen, omdat er elders wel eens iets belangrijkers te verrijden zou zijn.... Het wordt tijd, dat de Nederlandsche Wielren- Unie de groote renners eens her innert, dat zij evenals andere menschen ook nog zooiets be- hooren te bezitten, als „eergevoel" eu dat directies vau wielerbanen met groote schade blijven zitten, wanneer zij het rijden van sterren hebben aangekondigd en deze verschijnen nietEen degelijke straf zou hier niet misplaatst zijn. Arnhem heeft het gedeeltelijk niet naar den zin. Onder een zeker deel van dehandeldrijvenden middenstand is er een groeiende ontstemming over het feit geweest, dat de feest commissie, die de herdenking van het 700-jarig bestaan van Arnhem feestelijk organiseerde, alle feestelijk heden vrijwel centraliseerde naar het Velperplein, waardoor heele wijken van Arnhem ontvolkt werden en buiten alle feestelijkheden werden gelaten, daar er zells geen toeslem ming was gegeven, deelen van de kermis naar andere wijken te ver plaatsen. Daar de kermis-exploitatiten van de Oud-Hollandsche kermis echter als uitdrukkelijke voorwaarde deze bepaling hadden gesteld was daar niets aan te doen. Toen hebben de bewoners van de misdeelde wijken demonstratief de reeds-aangehrachte versiering der straten weggehaald. De opwinding van de Arhemmers is wel eenigszins te hegrijpen en het valt te betreuren, dat de mogelijkheid niet bestond de kermis meer over de stad te verdeelen; de verkoop zou er bij vooruit gegaan zijn en het zou de stad tevens een gezellige drukte ge geven hebben, hier en daar een onder deel van de kermis.... Het is wel even een trieste noot in de feestvreugde van de herdenkende stad. Een van de grootste gebeurtenissen van ieder jaar op athletiekgebied, de „vierdaagsche afstandsmarsch", prestatie van internationale bekend beid, heeft dezer dagen weer een aanvang genomen.... Maandag had te Nijmegen een vlaggenparade op het Molenveld plaats ter opening van de marsehen, die Dinsdag begonnen zijn. Duizenden personen waren aanwezig De plechtigheid werd opgeluisterd door de muziek der Kon. Mil. Kapel die de nationale hymnen speelde, toen achtereenvolgens de Engelsche, Oosten rijksche, Zwitsersche, Noorsche, Fransche en Nederlandsche vlaggen in top werden geheschen. Na deze parade werd de gepen sioneerden adjudant onderofficier der administratie Boezemkool voor het front geroepen en werd hem mede gedeeld dat hij onderscheiden was met de zilveren eeremedaille in de orde van Oranje-Nassau. Jhr Mr. van Weiier, voorzitter van den Boid van lichamelijke opvoeding complimenteerde hem wegens deze onderscheiding, die op den zilveren jubileumsdag van den Bond van eer volle waardeering was voor het werk door Boezemkool als administrateur van de afslandmarschen gedaan. Daarna hielden de Grenadiers- en jagersploegen een eeredefïle voor den onderscheiden adjudant, 's avonds had een concert plaats door den Kon. Kapel in het gebouw „De Vereeniging" Den morgen daarop hebben 2523 deelDemers de startplaats verlaten. De militairen van het Arnherrsche garnizoen konden wegens de aldaar heerschende rond vonk niet meeloopen. Veel succes, wandelaars LI De banneling Trolski naar Frank rijk. Zal de oude veete lusschen hem en de Sovjets bijgelegd worden? Een woord van Mussolini over de Londensche conferentie. Henderson op 't vredespad. Trofski, de Sovjet-banneling, die op een eilandje in de republiek Turkije gastvrijheid geniet en van daaruit ge legenheid heeft zich met zijn volge- ch lijk n el tl it lir F ipl jfe- in lingen over de grenzen te verst Trotski, die eens een vooraansta; positie in de leiding van de So republieken innam, doch nadert door de almachtige communiste partij uitgeworpen werd wegeni linksche denkbeelden, Trotski n voor gezondheidsredenen naar Fr: rijk vertrokken, waar hij ee maanden in het centrum van dit mag vertoeven. Als staatslieden of diplomaten gens in een land een geheime mjilii moet vervullen, dan maken zij mei t daarheen reizen uit gezoudheidso wegingen. In een vriendelijk ru dorpje in een afgelegen villa heL ite zij dan meestal gelegenheid die sta n lieden te ontmoeten, die zij noi hebben. Naar men zich misschien nogl|n innert, is Trotski het vorige jaar in Frankrijk geweest, doch slecht zijn doorreis naar de Scandinavis or landen. Angstvallig hebben de Fi sche gendarmen er toen voor waakt, dat hij niet langer op Fr scben bodem vertoefde, dan voor d doorreis noodzakelijk was Trotski I iel het vorige jaar geen toestcmm krijgen om in Frankrijk te vertoei isli Maar nu wel? En zijn verl tot herstel van gezondheid valt vallig samen met het bezoek Litwinof aan Frankrijk, ook al herstel van gezondheid. Men weet, dat de verhouding schen de Sovjet-Unie en Frauki den laatsten tijd zeer goed is en bezoek van Litwinof aan dit land natuurlijk ook wel ten doel hehl de betrekkingen tusschen deze be landen nog vriendschappelijker maken. Frankrijk doet al het mo lijke om het Sovjet Rusland naar zin te maken. Zou het nu Litwi voor het hoofd hebben willen stoo door een der vijanden van het huid régime juist nu gastvrijheid te leenen, terwijl dit het vorige verboden werd? De Franschen zijn té vormelijk zulk een fout tegen de internation étiquette te maken. Daar moet wat anders achter zitten. En dat er ook achter. Reeds maanden hoort men geruchten over een zoening tusschen Stalin en Trots die weliswaar telkens weer werc tegengesproken, maar men weet, in de wereld der diplomatie gek Er wordt geen koe bont genoemd er moet een vlekje aan zitten. Rusland heeft mannen noodig groot formaat en Trotski is ze zeker één der zulken. Misschien hij en is hij trouwens nog man van een al te groot iorma die minstens evenveel in zijn heeft als zijn tegenstander Stalin. stugge, voor niets wijkende, dikwi haast onmenschelijke dictator. N Sovjet-republiek internationaal groc beteekenis begint te krijgen, nu schillende landen, die hiertoe vroeg niet konden besluiten, overgaan So Rusland de jure te gaan erkenm en Amerika met zulk een erkennii niet achter zal blijven, krijgt Ruslai behoefte aan staatslieden van eersten rang. In Litwinof bezit een diplomaat van wereldvermaar heid, die op de verongelukte Londe sche conferentie de meeste en éclatante successen heeft we! te bereiken. Nu vertoeven deze beide Russiscl grooten tesamen in La belle Franc En ofschoon officieel nog wordt tegei gesproken, dat deze beide manne elkaar zullen ontmoeten, tegenspraak in zulke bewoordingc ingekleed, dat de buitenwereld niet verwonderlijk behoeft te vinde als deze samenkomst wel doorga; Naast de non-agressie-pacten verschillende regeeringen, schijnt Sovjet-Unie thans ook vriendschap? banden te willen sluiten metTrotsk die ondanks zijn strijd tegen enkel dogma's van het tegenwoordige sy; teem, toch een verklaard voorstande van de Sovjet-republiek is. De Londensche conferentie, welk wij hierboven zoo terloops aanstipte behoort practisch nu geheel tot he verleden. Officieel is de conferenti verdaagd, maar het laat zich aanziet dat ze niet meer opnieuw geopen zal worden. Voor den voim zulle nog enkele commissies intact blijvei maar dit is dan ook alles. Wij kunnen het dezen keer een zijn met Mussolini, die dezer dage in een artikel verklaarde, dat he einde van de wereldconferentie be wezen heeft, dat internationale con ferenties verouderd zijn. Het is d eeuwige conver.tioneele vergissing die de democratische gelijkheid be d 3 16 42791

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1933 | | pagina 2