/fser£yU v&r/cG&ékncC FUROL POEDER rechlcnsjuist is Ik acht deze wijziging van de gebruiksvoorwaarden echter niet dienstig daar de huidige regeling steeds goed heeft voldaan en m. i. een nieuwe bron van moeilijkheden ten deze zou worden geschapen. liet tweede punt, de verbintenis van Willemse om minstens 14000. per jaar aan Tholenaars ofThoolsche zaken te laten verdienen, komt mij ook in dezen vorm niet aannemelijk voor. De vastkoppeling van hel ver- loond bedrag aan de mogelijkheid tot opzegging van het gebruik wordt in deze losgelaten. De gemeente zou,bij nietnakomingzijdens Willemse geen vasten grond onder de voeten hebben. Ten tweede is het begrip „aan Tholenaars en Thoolsche zaken te laten verdienen" zeer rekbaar en aan twijfel onderhevig. Vullen bestellingen en leveranties er onder Zoo ja, worden deze bruto berekend Zoo niet, wie zal uitmaken wat Tholenaars of Thoolsche zaken er aan verdienen. Dit zijn eenige opmerkingen welke nog zijn uit le breiden. Alles le zamen genomen acht ik het door Willemse gedaan voorstel niet le aan vaat den. Ik raad U aan vast te houden aan het dezerzijds voorgestelde compromis. B. en W. stellen voor om op de schikking van dhr Willemse afwijzend le beschikken, met uitsluiting dat hij nog steeds kun aannemen het voorstel dal gedaan is in de conferentie met Ged. Staten. Dhr Moelker zegt dat de heer Willemse voor f4000 zal laten ver werken en nu is de heer Willemse vast besloten om de menschen te ontslaan. Spr beeft hem dit ontraden en toen heeft hij gezegd dat hij die menschen wel niet alleen van de ouderdomsrente zal laten leven. Spr is er echter voor het in der minne te schikken. Hij kan niet beoordeelen of de kansen goed of slecht staan voor de gemeente. Spr weet echter zeker dat dhr Willemse niet onverschillig daar togen overslaan, tnaar dit heeft hij gezegd als de gemeente Tholen niets voor mij gevoelt, dan voel ik niets voor de gemeente Tholen. Weth. van den Berge komt aan het woord en zegt Mijnheer de Voorzitter. liet is nu de derde raadsvergade ring dal de zaak Willemse een punt van bespreking uitmaakt, afgezien van de gehouden conferenties. Hoe meer ik over deze kwestie nadenk en ter kennes is gekomen, hoe duide lijker dat het mij wordt dat er met den heer Willemse niets te bereiken valt. Men weel niet wat hij wil want het cene oogenblik wil hij dit en het andere oogenblik wat anders, mijn inziens voert hij een veroverings politiek. Toen hij in het request aan den raad vroeg om overgave der put te mogen doen kon hij deze voor zijn zaak missen. Na bespreking met B. en W. be greep bij dat wij de gemeentebelangen zelf wel zullen behartigen en dien aangaande veranderde hij onmiddel lijk. Dat hij de put de laatste twee jaar niet had gebruikt was onwaar, de verhuring er van was uit gunst, alhoewel hij er toch voor bedongen had de som van flUO. De loods met put was niet te missenin tegen stelling met zijn vraag voor overgave. Hij had dat tegen zijn zin gedaan en in het belang der werkloozen van Tholen spiegelde hij dit de raadsleden voor, doch eerlijker was hij geweest dat hij ronduit had gezegd, het was me te doen om de koopprijs der overgave, de som van f5000. voorts zal liet hem weinig schelen. Toen de meerderheid der raad zijn meeningen niet deelde dreigde hij met procedure, bij besluit der raad om ons daartegen te verweren, dacht hij door zijn raad gevers geholpen nu bij G.S. te probee- ren omdeze tejoverluigen om geen goed keuring te schenken aan dat raads besluit. Het is zoover gekomen dat (i. S. een conferentie belegd hebben otn met hun bemiddeling een oplos sing te vinden om het eens te worden. In de eerste conferentie hebben ze al het mogelijke naar voren gebracht, hoewel er aan het een en ander nogal wat mankeerde wat de waarheid be trof en voornamelijk de Burgemeester de schuld gegeven werd dat deze voor geen bemiddeling vatbaar was, aangezien de Burgemeester niet ver tegenwoordigd was door verhindering moest er een tweede conferentie plaats hebben en deze is gehouden jl. Maandag en daaruit kwam vast te staan dat niet wij, de Burgemeester onwillig was maar wel de heer Wil lemse, hij wilde niets. Arbitrage stelde de commissaris voor, hij dacht er niet over, ten slotte deed de gemeente een voorstel om hem de put wee. geven onder de beslaan den met de verplichting f3000 aan loonen uit te keeren aan werkzaam heden aan de loods. Dit werd alge meen goed gevonden, behalve de heer Willemse en zijn raadsman. We hebben hem ter wille willen zijn en dit bedrag verlaagd tot f2000. Er werd door hem afwijzend beschikt en er is geen overeenstemming be reikt, zoodat de conferentie werd ga- sloten. Nu komt hij weer tot de raad om dit nog lager te stellen, en ons voorstel te wijzigen. Ik hoop toch mijnheer de voorzitter dal de raads leden zoo verstandig zullen zijn hier niet op in le gaan, en niet verder le gaan als ons gedane voorstel. Hel is alweer dreigen, indien hij zijn zin niet krijgt dan dreigt hij met ontslag der Tholenaren in zijn dienst, dit zijn er twee, zegge twee. llij beweert dat hij verleden jaar aan loon heeft uitbetaald f3300, of dit de werkelijke waarheid is be twijfel ik, aangezien wanneer ik goed ben ingelicht die menschen elk f'17 in de week verdienen, dat scheelt dus nog al wat met de som van f3300. In werkelijkheid moet het zijn dat die twee menschen wacht doen op perceelen gezamelijk voor drie heeren waar er een van betaald f24, de andere f4 en de heer Willemse f6 plus het geven van het vaartuig, als dal zoo is dan staan die mensehen builen de zaak en komt het bedanken geheel voor zijne rekening, en hier mede zal ik fchet zoo noodig laten. Hel is duidelijk zichtbaar dat de heer Willemse voor niets anders de put wil houden om bij een voorkomende gelegenheid er van te profiteeren en daar gaat liet toch niet om en is tegen het belang van Tholen. Dhr Bogert merkt op dat hetgeen wethouder v. d. Berge gesproken heeft opgemaakt is door anderen. De voorz. verzoekt de heer Bogert geen verdachtmakingen te doen, daar deze al genoeg in deze zaak zijn ge daan. Dhr Bogert meent als raadslid dit (e mogen zeggen Het komt spr. voor dat de man niet goed is ingelicht, want er zijn niet 2 maar 3 personen uit Tholen in dienst van den heer Willemse en dan spreekt de heer v. d. Berge van raadsmannen, maar hij weet niet beter of de heer Wil lemse heeft maar één raadsman en dat is Mr. Hartog. Wij zijn niet tegen het gemeentebestuur, want wij zijn dadelijk bijgevallen toen het voorstel door het gemeentebestuur werd ge daan. De voorz. merkt op dat de raads mannen zijn de bh. Mr. Hartog en Mr. Dieleman. Dhr Bogert zegt het gaat aller minst tegen het gemeentebestuur en dat zij naar Ged. Stalen gegaan zijn, dat ging hem op zijn hart, maar hij was legen een procedure en heeft dan ook meegeteekend aan het ver zoekschrift van den heer Dekker. Dat de heer Willemse dit voorstel niet aanvaard, dat spijt hem ook. Nu is er een bespreking geweest met den heer Willemse. Ged. Staten, het gemeentebestuur en drie raadsleden, omdat de heer Willemse voor zijn gevoel meende uit zijn rechten te zijn geplaatst en de gemeente meende van niet. U heeft ook kunnen hooren dat mr. Dieleman gezegd heeft dat de Kroon op grond van billijkheid het nooit goed zou keuren de eisch van het gemeentebestuur en nu weet spr. niet wat te doen. Wij komen nooit uit de zaak en Mr. van Hasselt heeft de voordeelen. De voorz. antwoordt dat dit van de andere zijde ook zoo is, want ook Mr. Dieleman wil niet schikken op deze voorwaarden. Dhr Bogert zegt verder er is nu een voorstel van Mr. Hartog. Nu wilde de heer Willemse niet ingaan op het voorstel van het gemeentebestuur en wat moet er nu verder gedaan wor den, er kan niet lot in het oneindige geprocedeerd worden en wie zal het zéggen hoe het dan loopt. Dhr Wil lemse heeft precies aan Ged. Staten verteld op welke gronden hij het wilde verkoopen, omdat hij meende dat liet tocli niet stand zou houden en dan later weer voor minder terug Icoopen, maar daar is hij koop man voor. Nu is het niet meer de heer Willemse en de Gleer, rnaar nu is hel het gemeentebestuur en het is jammer dat de transactie niet door gegaan is, dan had de zaak al voor elkaar geweest. De voorz. merkt op dat men niet van voren af aan moet beginnen, dat is 2voorbij, de gemeente is toeschie telijk, maar de heer Willemse is onwillig. De heer Bogert antwoordt dat er geen middenweg meer is. De voorz. antwoordt dat dhr. Bo- If bij.is. geweest en U r. Willemse het niet wil en toen heelt de Com missaris ook neg gezegd dat het dan ophoudt. Spr. is niet van plan er op terug te komen. Weth. v. d. Berge zegt dat dhr. Bogert hem verwijt dat hij door den spiegel van anderen ziet, maar daar heeft hij heusch niet iemand voor noo dig. Bij de bespreking werd het voorstel van de gemeente goedgevonden. Wat betreft de raadsmannen, daar bedoelt hij niet mede de drie raadsleden, maar hij beschouwt als raadsman een advocaat. Dhr. Moelker laat het koud wat de raadsmannen zijn, wij zijn met ons drieën in beroep gegaan om dit niet toe te staan dat er een procedure zou begonnen worden, en spr. wil verklaren dat het van hem niet de bedoeling is om B. en W. onaange naam te wezen, maar omdat hij meent dat als men hard tegen hard gaat, men niet veel wint, maar er is meer te verkrijgen met overleg. Dhr. Wil- bijzonder verzachtend. opdrogend en reuk- wegnemend. werkt bij transpireerende oksels en voeten. Strooibussen 60 ct. en 1 gld. Bij Apoth. en Drogisten. 381 14 42779 lemse was niet mak, maar dat gaat ook als de gemoederen wal zijn ver hit. Men moet trachten in overeen stemming te komen en een procedure vermijden, maar de meerderheid van den raad wil dit niet. De voorz. antwoordt dat men geen procedure wil, maar alleen verweer voeren. Dhr. Moelker zegt verder, nu ja de meerderheid van den raad is toch voor verweer aan te teekenen. Spr. meent ook die som van f5000.-, maar als een norm gesteld is en dat dit wel kan veranderen. De voorz. antwoordt dat het reeds gekomen is van f5000.-, op f 4000.-, en zelf is het voorstel gedaan van f 2000.-. Dhr. Overbeeke zegt het wordt in de zaak Willemse al langer hoe mooi- ea, het wordt een lijdensgeschiedenis en waar is dat al voor noodig. Maar uit alles kan meu voelen dat de zaak zwak staat, want verschillende po gingen zijn al aangewend, maar niets is gelukt en nu zijn Ged. Staten zoo kinderachtig om zich om een par ticulier te bekommeren. De voorz. verzoekt den heer Over beeke het woord kinderachtig niet te gebruiken. Dhr Overbeeke zegt het is nu een maal gezegd en gaat verder dat het nog nooit is gehoord dat Ged. Staten voor een particulier zoo iets heeft gedaan, maar daar zit flink kapitaal achter en die kunnen alles gedaan krijgen. De voorz. verzoekt zoo niet te spreken, want het kapitaal heeft er niets mee te maken. Men kan daar geen oordeel over uitspreken. Dhr Overbeeke zegt verder er kan ten slotte niets van komen dat Ged Staten hierover te beslissen hebben, het is onzen grond en wat betreft het laatste gedeelte van het voorstel om die paar menschen te ontslaan, dat betreurt spr. voor die menschen en het spreekt van weinig waardee ring voor hetgeen die menschen voor den heer Willemse hebben gedaan, dat hebben ze niet aan hem verdiend. Nu hij zijn dik hoofd niet door kan drijven en zijn dréigementen niet helpen gaat hij zoo iets doen, dat is zeer llink van den heer Willemse maar hij moest zich schamen. Dhr Dekker wilde hierover ook nog wat zeggen, hij is reeds begonnen, toen de voorzitter even interrumpeert. De heer Dekker spreekt dan zijn af keuring er over uit en wensclit niet geïnterrumpeerd te worden. Hij spreekt echter niet verder. Dhr Wagenaar zegt van begin af deze zaak^ meegemaakt te hebben, maar na de conferentie is hij nog niets helderder geworden. De heer Dekker zou in beroep gaan, dat is zijn volste recht, maar de andere heeren hebben niets gezegd en zijn meegegaan. Nu is die brief een uit vloeisel van de bespreking en spr. beschouwt dit als zelfmoord en wel hierom eerst de gemeente bedreigt op verschillende manieren en toen gezegd als ik mijn zin niet krijg zal ik menschen ontslaan, dus M. de V. de gemeente bedreigen en daarmede zelfmoord plegen, dat is de bedoeling. De voorz. antwoordt dat dit juist is opgemerkt van den heer Wage naar. Dhr. Bogart merkt op dat dhr. Wa genaar toch ook gezegd heeft dat de behandeling van dhr. Willemse niet fair was. De voorz. antwoordt dat dit er niets mee te maken heeft. Het gaat hier nu over de schikking van dhr. Willemse en spr. stelt namens B. en W. voor hierop afwijzend te beschik ken, en het voorstel onzerzijds te handhaven. Dhr. Overbeeke spijt het dat B. en W. voorstellen hebben gedaan in die conferentie, wij hebben daar niets in kunnen zeggen. Spr. vindt dan ook de manier niet goed, want nu zijn al een de tegenstanders daarbij tegen woordig geweest, zonder de voorstan ders te hooren. De voorz. merkt op dat deze voor stellen zijn gedaan onder voorbehoud dat de raad ze goedkeurde. Dhr. Dekker merkt nog op dat de voorstellen zijn gedaan in een aparte kamer, zonder dat zij er bij waren. Wij kunnen wel met die voorstellen meegaan. Dhr. Overbeeke zal er nooit mee meegaan, omdat het de gemeente centen zal kosten, hij wenscht geen halve cent te betalen De voorz. zegt bij een schikking moeten beide partijen water in den wijn doen, laten wij dan onze eigen kosten betalen. Dhr. Overbeeke zegt dat het zoo is, dat wie de procedure begint de kosten ook moet betalen en niet wij maar dhr.Willemse is begonnen en die moet ze dan ook betalen. B. en W. stellen voor om op de schikking van dhr. Willemse afwij zend te beslissen. Met 4 tegen 3 steramen word 1 bier toe besloten. Tegen de heeren Dekker, Moelker en Bogert. Dhr. Bogert vraagt hoelang dhr. Willemse nog tijd heeft om het voor stel van het gemeentebestuur aan te nemen. De Voorzitter antwoordt volgens de afspraak tot Vrijdagavond, maar hij is er niet tegen dit te verlengen tot Zaterdag 29 Juli a.s. Dhr Overbeeke zegt tegen te zijn dat de gemeente de kosten moet be talen. Nadat de Vooreitter hem zegt dat het mooieris dat een besluit genomen wordt rnet alg. stemmen, zegt dhr Overbeeke nu vooruit dan zal ik uw zin doen en wordt met alg.stemmen besloten dhr Willemse het voorstel van het gemeentebestuur voor te leggen die zijn beslissing kan aan houden tot Zaterdagavond 29 Juli a.s. Weth. van den Berge wenscht er echter nog iets bij te voegen en wel dit dat er geen afwijking meer toe gestaan wordt. Dit wordt ook met alg. stemmen aangenomen. Bij de rondvraag vraagt dhr Dekker of de Voorzitter het al uitgezocht heeft van het loodsje op de haven. De Voorzitter antwoordt nog geen tijd gehad te hebben, maar hoopt de volgende vergadering het ant woord te geven. Dhr Dekker zegt besloten was de agent van de arbeidsbemiddeling aan te stellen van des morgens 912.30 en des middags van 24.30 uur en daar wordt nu al van afgeweken. Er was toch besloten dat het vol ledige dagtaak zou worden. De Voorzitter antwoordt dat men toch aan het aantal uren komt. Dhr Dekker meent dat op die gronden andere menschen ook hadden kunnen solliciteeren. Hij vindt dit geen rechtvaardige behandeling. Men roept op van 912.30 en van 2—4.30 en men wijkt er vanaf. De Voorzitter antwoordt dat dit nooit de bedoeling is geweest, men moet de menschen ter wille zijn, dat hebt U toch ook gezegd voor dhr Willemse. Dhr Dekker zegt dat het voor ieder gelijk moet zijn, dan had men meer keuze gehad. Hij meent dat dit geen goeden weg bewandelen is. Spr vraagt dan nog wat B. en W. znllen doen met het besluit van Ged. Staten betreffende de brug De Voorzitter antwoordt dat men moet trachten dat de Staten er in de najaarsvergadering op terug komen. Men kan echter nog niets doen, want men heeft er nog niets van ontvangen. Ged. Staten zijn zelf door dit besluit verrast. Dhr Dekker wenscht dat er in het vervolg rekening mee wordt gehouden dat indien de gemeente rechtskundig advies noodig heelt men ter plaatse dat doet, omdat men hier ook een advocaat heeft. Hij wil liever dat het geld hier blijft dan dat het over de Eendracht wordt gebracht. De Voorz. zegt indien het geen op dracht is, zal hij de weDseh ter sprake brengen in B. en W. Dhr Dekker zegt laten wij het geld hier houden. De Voorz. antwoordt dat volgens de gemeentewet, dit berust bij B. en maar als wensch wil hij dit wel ov wegen. Dhr Overbeeke wilde ook nog i nbo zeggen omtrent de benoeming de agent van de arbeidsbeiniddeli hem is die benoeming niet sympath hij heeft niets tegen den persoi want die acht hij er wel bekwa; voor maar het is alweer iemand i reeds een mooi salaris heeft. Hij looft ook niet dat er in de geest v ie den minister gehandeld is, die is sterk tegen dat zoo iets gebeurd. I et weet wel dat er onder de gegadigdfiet personen waren die er wel bekwa; voor waren en die f600 gebruik kunnen. Het is een vrijgezel nu misschien had er dan nog wel c getrouwde man wat aan kunnen ve dienen. En wat betreft de opmerk' van dhr Dekker daar is hij het vi komen mee eens. Nu berust het w hij B. en W. maar de dubbeltj moeten wij geven en als die wordi ingehouden V Hij hoopt dan ook dat er rekenii mee zal worden gehouden. De Voorz. antwoordt dat dit geschieden, maar hoopt dat het nor meer noodig zal zijr.. Hierna sluiting. Iers Jen d V<t et ic •g de Dg li 8 Ie io KANTONGERECHT TE THOLE 20 Juni 1933. Door den heer Ka Ion rechter alhier zijn heden veroo deeld wegens: Overtreding van de Motor Bij wiel wet. A. B. te Scherpenisse tot f 50 boe of 39 dagen hechtenis en ontzeggii van de bevoegdheid motorrijtuig! te besturen voor den tijd van maanden. Bijden met een rijwiel zonder licl J. M. v. d. V., A. M. G., D. M. I L. K. K., J. G. M. en G. G. allen Poortvliet, I. M. K. te Scherpenisi en C. D. O. te Poortvliet tot terui gave aan de ouders zonder toej sing-van straf. Overtreding motor- en rij wiel wet K. G. te Scherpenisse tot f 10 hoe of 5 dagen hechtenis, E. C. F. Scherpenisse lot f2 boete of2dagi hechtenis. Loopen over verboden grond en overtreding van het Vloekverboi J. K. te Tholen tot 2 hoeten el van f5 of 5 dagen hechtenis elke boete. A. v. G. en W. v. beiden te St. Maartensdijk ieder f5 boete of 5 dagen hechtenis vo< ieder hunner. Overtreding motor- en rijvviehvet, J. d. R. te Stavenisse tot f 10 boel of 10 dagen hechtenis en tot f2 boel of 2 dagen hechtenis. Visscherijoverlreding. M. d. B. en A. d. B. beiden te Philipsland ieder tot f0.50 boete 1 dag hechtenis voor ieder hunnei Overtreding motor- en rijwielvvet, L. v. 't H. te St. Annaland tol boeten elk van f 1 of 1 dag hechteni voor iedere boete. Straatschenderij. N. P. S. te Tholen tot f 10 boet of 5 dagen hechtenis. Overtreding motor- en rij wiel wet. M G. K. te St. Annaland tot boete of 2 dagen hechtenis, G. IL ti St. Philipsland tot f5 boete of 3 dage hechtenis, J. B. te Tholen tot f boete of 2 dagen hechtenis, C. B. l< Tholen tot f2 boete of 2 dagen hech tenis, J. L. d. W. te Oud-Vosseme< tot f2 boete of 2 dagen hechtenis. Overtreding politieverordening. .1. N. te Scherpenisse, schuldig vei klaard zonder toepassing van stral Overtreding Visscherijwet. P. T. te Scherpenisse tot f 4 boel' of 2 dagen hechtenis. Overtreding politieverordening. A. J. en L. v. M. beiden te Thole ieder tot f 2 boete of 2 dagen heel tenis voor ieder hunner. Overtreding motor- en rij wiel wet. A. O. le Poortvliet tot f 1 boete o 1 dag hechtenis, A. P. d. R. te SI Philipsland tot 2 boeten elk van f of 1 dag hechtenis voor iedere hoeti C. v. d. 11. te Scherpenisse tot f boete of 5 dagen hechtenis en te be talen f4.60 aan de civiele partij. Overtreding Melkbesluit. II. D. V. te Tholen tot f3 boete o 8 dagen hechtenis. Overtreding Arbeidswet. J. V. te Tholen lot f3 boete of dagen hechtenis; Overtreding politieverordening. J. M. te Halsteren tot f 2 boete oi 1 dag hechtenis, A. M. teRoosendaa tot f 2 boete of 2 dagen hechteni" Overtreding Varkenswet en Crisis-Varkensbesluit. H. S. te Scherpenisse tot f2 boeit of 2 dagen hechtenis, LANDBOUW De beer C. Zwagermao, rijks zui vel en veecouaulent voor Zeeland scbrijfl o.cdnamens de Crisis-Znivel-Centrale

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1933 | | pagina 2