^BUITENLAF ZWITSISSCKi BALSIN van B. en VV. tot korting op de loonen en salarissen verworpen. Natuurlijk moet nog worden afgewacht hoe 'de gemeenteraad zal beslissen en of deze tot loonsverlaging zal besluiten. De huurstakers in Amsterdam zijn tot overeenstemming gekomen met de huiseigenaren. De huurstakingen behooren nu geheel tot het verleden. Beide partijen hebben elkaar weten te vinden en beiden hebben water in hun wijn gedaan. Een voorbeeld, dat ook bij loongeschillen navolging verdient! Het is nu eenmaal nood zakelijk, dat in dezen tijd iedereen een veer laat. Om erger te voor komen De werkloosheid in Nederland is gelukkig nog steeds aan het afnemen. De ieder jaar terugkeerende seizoen opleving is eigenlijk al voorbij en daarom is het dubbel verheugend, dat de werkloosheid nog steeds^ af neemt. Het aantal werkloozen is van 27 Mei tot 10 Juni verminderd met 18.524. Weliswaar bedraagt het nog steeds 292.718 personen, maar een feit is het, dat ze voortdurend ver mindert. WATEBSCHAPSBENOEMJNGEN. Bij Kon. besluit zijr. benoemd met ingang van 3 Augustus tot dijkgraaf van het Wa erschap „de Vrije Polders onder Tholen," J. l\l. Wagemaker, te Tholen met ingang van 18 Juni tot voor zitter van het bestuur de waterkeering van hel Galamiteuze waterschap Scherpenisse, J. Oudesluijs J.Nz. te Scherpenisse. medegedeeld en die doet nu een ver zoek om dan f300 vergoeding per jaar van hem te ontvangen. Nu trekt den Engelsman nog 2 gulden in va li- dieteitsrente en daarom stellen B.enW. voor f200 per jaar te geven. Dhr Lindhout meende dat Storme- zand de vorige vergadering vroeg om hem weg te doen naar een stichting omdat hij bang was met hem in huis tegenover zijn gezin en nu vraagt hij steun, dus wii hem wel in huis houden. De Voorzitter antwoordI dat werke lijk de bedoeling is geweest hem weg te doen daar hij lastig in huis wordt. Nu echter de dokter geen termen vindt is het veranderd. In beginsel heeft Stormezand van neen gezegd, want hij wilde liever dat hij in een gesticht ging maar nu dit niet gaat vraagt Stormezand eenige steun. Dhr Eindhout vraagt of van de zijde van B. en W. dit gevraagd is aan Stormezand. De Voorzitter antwoordt toen den Engelsman niet in een gesticht kon is gevraagd waarmede hij dan per week geholpen was. Toen heeft Stormezand gevraagd f300,— maar B. en W. stellen voor 1 200 te geven, omdat den Engelsman nog invalidi- leitsrente trekt. Dhr Daane zegt als er geen andere wegen meer zijn, dan zal slat moeten. Hij vraagt echter als men hem nu in een werkinrichting doet helpt dan het Rijk en de provincie daarin niet bijdragen? Hij beschouwt deze jongen als zwakzinnig. Er zijn vroeger wel eens circulaires gekomen, maar daar is weinig aandacht aangeschonken. Nu kost het de gemeente f200, zou het niet mogelijk zijn op een goed- koopere manier hem in een dergelijk geslicht te krijgen. Hij is niet tegen dat die menschen dit krijgen, want ze kunnen hem niet voor n ets houden maar als men A zegt moet men ook B zeggen en er loopt hier nogzoo'n jongen in de gemeente en daar is 2 jaar geleden ook een aanvraag voor geweest en dal is afgewezen of dat nu correct was dat laat hij in het midden. Indien dit wordt gedaan, dan komt men voor die jongen weer met een verzoek want dat is hetzelfde als bij Stormezand en daar is geen uitkomen aan, want als rnen A zegt dan moet men ook B zeggen. Hij zou liever zien dat men trachte hem in een inrichting te krijgen waar hij kan werken, want dat kan hij nog wel onder leiding. Hij zou dit B. en VV. in overweging willen geven. De Voorzitter antwoordt dat dit nagegaan kan worden YVeth. den Engelsman zegt dat ze hem al buiten de deur u-ezet hebben. De Voorzitter merkt op dat nog niet gedacht is aan een gesticht waar hij werk kan verrichten. Weth. van Gorsel meent dat men dan wel niet minder dan f200 zal komen om hem daar te plaatsen, want hij heeft nimmer gehoord van in richtingen waar ze iemand houden voor kost en inwoning. Hij meent dat do goedkoopste weg zal wezen als men Stormezand f 200 per jaar geeft, want voor niets kan hij hem niet blijven houden. Dhr Mees vraagt of het waar is dat hij reeds builen de deur is gezet. Dhr Daatie merkt op als het waar is, dan leeft die jongen daar in een hel. Weth. den Engelsman merkt op of die menschen Dhr Daane zegt of misschien beiden als men hem hier houdt dan loopt hij dag en nacht. Was het nu maar druk met werk dan had hij nog wel werk. Hij staat echter op het stand punt dat Stormezand hem niet voor niets kan houden. De voorz. zegt al krijgen tl ie men schen f200 per jaar de last blijven ze houden. Nu wil hij wel informee- ren hem in een werkinrichting te krijgen, maar dat zal de gemeente wel f700 of f800 per jaar kosten. Dat is echter beter voor den jongen, maar ook voor die menschen. Maar nu krijgt men dit, past hij in die werk inrichting goed op dan bestaat de kans dat ze hem de wereld insturen. "*--MJlfr Ampt vindt ook beter hem in een 9g|kinrichting te plaatsen min der kdsjfen als bij Stormezand zal het niet, maar anders komen er meer aanvragen en dan kost het veel meer geld. Hij meent dat het op den duur toch verkeerd zal loopen bij Storme zand. Weth. van Gorsel is het eens met dhr Ampt. Hij zou er voor zijn die f200 te geven aan Stormezand tot wederopzeggings toe. Met alg. st. wordt besloten met in gang van 1 Jan. 1933 aan Stormezand te gevén f200 per jaar en dan uit te zien* om den Engelsman geplaatst te krijgen in een werkinrichting. B. en W stellen voor om op zijn verzoek aan J. L. de Wilde 25 per jaar en aan A. M. de Rijke f20 per jaar vergoeding te geven volgens exart. 13 der L. O. wet 1920. Dhr Daane vraagt of er voortaan altijd rekening wordt gehouden met den fin. toestand der menschen. De voorz. antwoordt dat dit altijd gedaan is den laatsten tijd. Met alg. st. wordt het voorstel aan genomen. Met alg. st. wordt vastgesteld het kohier hondenbelasting. B. en W. stellen voor aan dhr J. Vriens met ingang van 1 Aug. a.s. eervol ontslag te verleenen. Met alg. st. wordt hiertoe besloten. B. en W. stellen voor om aan J. B. Tholenaar op zijn verzoek ontheffing te geven van art. 2 der bouwveror dening, met alg. st. wordt hiertoe besloten. Bij den rondvraag vraagt den heer Eindhout of hij gelegenheid krijgt rapport uit te brengen van de ver gadering die gisteravond is gehouden met de commissie van werkloosheid en de commissie van de besturen der vakorganisaties. De voorz. vraagt wat voor een ver gadering dat is geweest. Dhr Eindhout zegt dat is een ver gadering geweest met de besturen van de bonden en een commissie daaruit. Dhr Daane licht dit nader toe en zegt er was een schrijven van B. en W. aan de commissie van werkloo- zenzorg. Dit schrijven is gekomen bij P. Veraart en vandaar bij de com missie uit de bonden. In dat rapport staan onjuistheden en nu hebben daarover willen vergaderen de com missie uit dien raad, de commissie uit de bonden en de besturen van de bonden. Nu waren van de commissie uit dien raad de hh. Heijboer en den Engelsman niet aanwezig, hoewel dhr den Engelsman beloofd had, dan had dit veel beter tot zijn recht gekomen. Toen is opgedragen aan het oudste lid om dit naar voren te brengen in den raad. Nu weet u hoe de zaken zitten. Weth. den Engelsman zegt niet gekomen te zijn omdat hij dacht dat de commissie hierover zou vergaderen en dan bet rapport bij B. en W. brengen. De voorz. kan zich ook niet ver eenigen ri et deze handelswijze. Het behoort in de commissie van den raad behandeld te worden eu die richten dan een schrijven tol B. en W. Hij zal dan ook geen toestemming geven om over deze zaak in den raad te spreken en sluit de discussie. Dhr Ampt vraagt wanneer die kleine verbetering aan het trottoir wordt aangebracht, de slagers klagen ontzettend over de vliegen. De voorz. antwoordt dat het op papier slaat, maar het is zoo druk dat er nog geen tijd geweest is om het uit te werken, het zal echter zoo spoedig mogelijk gebeuren. Dhr Ampt zegt de vorige week is het hek van de school geteerd toen zijn vele kinderen met zwarte vlek ken thuis gekomen, zou dit het vol gend jaar niet in de vacantie kunnen gebeuren. De voorz. zal hier rekening mee houden. Dhr Daane zegt wij worden gewei gerd over het rapport in den raad te spreken, maar men moet niet ver geten dat het een commissie uit den raad is en door den raad benoemd, maar waar moet er dan over werk loosheid en steunregeling gesproken worden en hoe moet het dan tot zijn recht komen. De voorz. antwoordt dat men dan de zuivere weg moet bewandelen en hij protesteert tegen de wijze van behandeling. Dhr Daane zegt dat hij dan wel anderhalfjaar protesteeren kan tegen hel beleid van B. en W. Hij zal echter voortaan de officieele weg te be wandelen en indien het niet in de raad behandeld zal worden dan za' hij schriftelijk een interpellatie aan vragen om over deze misstanden in den raad te spreken. Hij zal dan alles zwart op wit zetten en dan heeft niemand iets te zeggen. Hij zal dan eens bekendmaken aan de gemeente van Oud-Vossemeer hoe men op het gemeentehuis over de werkloozen denkt. Hierna sluiting. Nieuwe aanvallen op den gulden. Maar Nederland is paraat. Gerust stellende verklaringen. 43 Millioen goud naar bet buitenland. Zaandam wil niet meer betalen. Een loon- conflict iu Amsterdam op komst. Do werkloosheid neemt af. Voor de tweeden maal binnen zeer korten tijd zijn er van buiten- landsche zijde aanvallen op den gul den ondernomen, deden er geruchten de ronde, dat ook Nederland van het goud zou afslappen. Het is echter niet slechts bij buitenlandsche aan vallen op otis ruilmiddel gebleven. Ook in ons land blijken er groepen te zijn, die hoe eerder hoe liever een inllatie van den gulden zouden wenschen. Tot hen, die de inflatie prediken behoort sir Henry Deterding en juist hij is het, die het vraagstuk van een al-dan-niet goud gulden weer te berde heeft gebracht. In een brief aan de Ned. Maat schappij voor Handel en Nijverheid, raadt hij Nederland aan den gouden standaard te verlaten om in den internationalen handel als klein land met groote kolonies weer een eerste plaats in te nemen. Hij vraagt in dezen brief in hem geen fantast te zien. »Acht lange Indische jaren was ik bankmanager in zilverlanden, toen zilver daar nog de munt was, toen iedereen daar tevreden was, want handel bloeide ik weet, waar ik over spreek."' «Onverkoopbare suiker, omdat de gouden gulden Javasuiker duurder maakt dan de dollar-Cuba-suiker, doch niet omdat de Ja va-arbeider, of de hoogstaande Nederlandsch-lndi- sche suikerfabrikant niet werken wil ja zells beter werkt dan wie ook brengt Nederlandsch-Indië aan den rand van den financieelen afgrond." «Moeten wij practisch naar den bliksem gaan, omdat wij theoretisch gelijk hebben?" «Woorden hebben nog nooit de wereld gered, doch wel daden. Als wij zelfs theoretisch gelijk hebben met onze financieele politiek, doch practisch in de richting van meer werkloosheid gaan (zoowel hier als in Nederlandsch-lndië), dan zeg ik volbewustjdan maar theoretisch onge lijk erkennen en practisch werk ver- schallen." Dit is het voornaamste gedeelte uit den brief van «sir Henry", die* overal zeer de aandacht heeft getrokken en er waarschijnlijk wel de hoofdaan leiding toe geweest zal zijn, dat de vier nog beslaande goudlanden, Ne derland, Zwitserland Duitschland en Frankrijk, eenstemmig hebben be sloten niet van den gouden standa ird te zullen afgaan. Onze nieuwe minister van finan ciën, mr. P. J. Oud, heeft verklaard dat de jongste geruchten, dat Neder land den gouden standaard zou los laten zonder eenigen grond zijn De Nederlandsche regeering en de Ne- derlandsche Bank zijn integendeel vastbesloten den gouden standaard te handhaven. Mr. Trip, de president van de Nederlandsche Bank heeft de vol gende verklaring afgelegd «Er is in onze opvattingen niets veranderd. Wij blijven er vast van overtuigd, dat de gouden standaard gehandhaafd moet blijven en dat de positie van den gulden, zooals dat in mijn jaar verslag is uiteengezet, geheel gezond s en geenerlei aanleiding tot eenige bezorgdheid kan zijn." Door al het gerucht om onzen gulden was de Nederlandsche Bank de afgeloopen week "verplicht 43 mil lioen gulden goud af te staan. De goudvoorraad van de Nederlandsche Bank is nu tot f767.7 millioen ge daald, hetgeen f265 millioen minder is dan bij het begin van dit jaar. Toch is onze goudvoorraad nog 1270 millioen meer dan twee jaar geleden en zelfs f336 millioen rneer dan einde Juni 1930. Zoodat we hiermede maar willen zeggen, dat er voor eenige ongerustheid voor onze centrale bank instelling geen sprake behoeft te zijn. De gemeente Zaandam wil het voorbeeld van Duitschland om zijn schuldeischers niet meer te betalen, navolgen. De meerderheid van het Zaandamsche college van B. en W. heeft nl. de betaling van rente en Voor baby 50«n60ct per Ooo» Nederiondsch <abr.koo* 7 42728 aflossing van gemeenteleeningen ge staakt. Zooals bekend, is er een con flict over de begrooting tusschen het Rijken het gemeentebestuur. De ge meente wil niet toegeven aan de eischen van de regeering en is nu maar besloten geen rente en aflos sing te betalen. Zaandam wil van geen wijken weten, maar toch zal het eindelijk en ten slotte moeten bukken voor de regeering. Dat staat wel vast. Een zelfde spelletje dreigt zich in Amsterdam te herhalen. Ook hier gaat het om loonsverlagingen. De vertegenwoordigers van het Amster- damsche gemeentepersoneel hebben met groote meerderheid het voorstel Vreemde vliegtuigen boven Berlijn* Een door de nazi's geënsceneerde raid? De Gelijkschakeling gaat verder. Naar een hernieuwde Uouanlanden- dynasiio Duitschland kan zich in het twijfel achtig genoegen verheugen iu het brandpunt van de wereldbelangslel- ling le staan. Geen week, ja zelfs geen dag gaat er voorbij of ellenlange telegrammen verkonden ons welke nieuwe maatregelen er in het Derde Duitche Rijk worden getroffen. Deze maatregelen zijn lang niet enkel van zuiver binneulandsche beteekenis, al heeft het er dikwijls den schijn van. Laten we een greep uit de horen des telegrammenovervloeds, die over de wereld uitgestort wordt doen: De vorige week verschenen er boven Berlijn een tweetal geheimzinnige vliegmachines, waarvan men de na tionaliteit niet kon vaststellen. Ze wierpen even geheimzinnige pam fletten uit, waarvan niemand den inhoud kon te weten komen. Nog voor het geronk der moloren ver storven was, draaiden reeds de rota tiepersen der Berlijnsche bladen met het opzienbarende bericht, dat er vreemde vliegtuigen boven de hoofd stad waren verschenen. Op het vlieg veld Tempelhof waren geen machines die de vreemde indringers kon achter volgen, althans geen voldoend snelle machines, ondanks het feit, dateeni gen tijd terug met veel ophef was verklaard, dat Duitschland over de snelste vliegtuigen ter wereld be schikt. De bedoeling van dit alles is dui delijk gemaakt door de commentaren, die de krantenredacties aan deze berichten over den geheimzinnigen raid moesten toevoegen. Ze hadden immers een seintje van het „propa gandaministerie" ontvangen! Want, zoo lazen we in de Duitsche kranten, wat ons thans in vredestijd kan over komen, kan eveneens in oorlogstijd geschieden. Dan zullen het geen pamfletten, maar bommen zijn, die over de steden uitgestrooid worden. Duitschland moet weer in het bezit komen van afweergeschut, van snelle legervliegtuigen, die hel thans volgens de bepalingen van het verdrag van Versailles niet mag hebben, Of Duitschland dan geen vliegtuigen bezit, die in enkele dagen lot de de meest gevaarlijkeen snelste leger vliegtuigen zijn le transformeeren? Wij zouden die vraag niet gaarne ontkennend beantwoorden. Is het ook geen publiek geheim, dat de groote passagierbooten met de enorme snel heid, die in enkele dagen den Oceaan oversteken in enkele weken tijds tot gevechtsbodems kunnen omgebouwd worden! Maar om terug te komen op de vliegmachinegeschiedenis, een van overheidswege geënsceneerde mysti ficatie, zooals men algemeen aanneemt De uit heilige verontwaardiging tot stand gekomen en van angst om het veege lijf van weerlooze burgers doortrokken protesten, worden in tienlallen, geheel spontaan natuu wie zou daar nog aan twijfelen, het Volkenbohdsinstituut te Ge gezonden, tegelijk met het drin verzoek Duitschland weer toe te; legervliegtuigen te bouwen. Men heelt er in Duitschland slag van bepaalde, gevvenschte tieke silaties te scheppen, maa zijn allen geloolwaardig voor bin lauds gebruik. Waarom hel wij zoo weinig gehoord over brand iu het Rijksdagge bouw zoo keurig op tijd kwam om tl aan de macht te helpen De gelijkschakeling in Duitsch gaat verder. De vorige week Sociaal-Democratische partij onl den weggevoerd van het poli schouwtooneel.De voornaamste le zijn gevangen genomen, de afgei digdeu iu Rijksdag en gemeenter van hun mandaat ontheven. Deze week was het de beurt de Duitsch-Nalionalen, de coal vrienden van het nationale li Dr. Hugenberg, die op de Londen conlerentie, al dan niet met ra weten van de regeering wat loslippig was geweest, heeft zijn slag „gevraagd". De Duitsch-N nale leiders hebben vergaderd er sloten, dat het Duitsch Nationale I zichzelf zal ontbinden en over naar de nationaal socialisten. geheel vrijwillig, wie twijfelt aan We vergaten nog te zeggen, di vorige week ook de Beiersche Vi partij is verboden. Van al de gi partijen van vroeger, van en maanden geleden nog maar, is al het Centrum overgebleven, In een oproep aan het Duit volk heeft Hitier er op gewezen de nationale revolutie een geweld stap is vooruitgekomen en thans geheele volk omvat. De N.D.S. heeft nu in alle landen een ra derheid van 3/4. De communisti en sociaal-democratische partijen verboden, de Beiersche Volkspari verboden, het Centrum is doo de Chr vakvereenigingen natioi socialisten zijn geworden ge verlamd; de N.S.D.A.P. heelt Stahihelm en Duitsch-Nationaall zijn overgegaan, het rijk alleen. Hoe lang zal het Centrum zich kunnen handhaven. Zal het nog n een kwestie van dagen zijn 01 deze partij met het eerbiedwaa verleden tot het laatst toe den hopigen strijd tegen de gelijkscli; ling blijven strijden. De kerken zijn reeds voor een g gedeelte gelijkgeschakeld engedv gen zich als een partij -politiek werk ter beschikking van de nazi's tel den. Bijna alle richtingen zijn io nat.-socialist. keurslijf geperst, lang zal dit kunnen duren Wam zullen de eerste uitbarstingen koe Want het is natuurlijk een ficli gelooven, dat het Duitsche Volk ook innerlijk een-twee-drie ge geschakeld is. De ma-xistische tijen zetten in het geheim hun sl tegen de huidige machthebbers v in honderdduizenden exempk worden nog vlugschriften tegen huidige regime verspreid. Juist om grondsche strijd kan gevaarlijker dan openlijke strijd. Daarbij k ook nog, dat enkele vreemde mogi heden er graag veel geld voor hebben den strijd tegen Hitier i te helpen voeren. Zonder dat buil landschegeld,zou Oostenrijk misscl al een provincie van het Duik Rijk zijn geworden. De Anschluss is voorloopig waarschijnlijk voor goed van de b Thans spreekt men in betrekkin! Oostenrijk al weer over een ani politieke mogelijkheden. Een aam sluiting van Oostenrijk met Hongs onder leiding van een telg uil Habsburg-dynastie wordt weer tl achter de; politieke schermen sproken. Italië, noch Engeland, d Frankrijk zouden zich tegen eem gelijk plan verzetten en ook de kl entente zou geen overwegende zwaren meer hebben. Thans geldt in de diplomate „1 monde" voor alles Duitschland schadelijk te maken. Zelfs Rusl gaat neiging koesteren niet meer het Duitsche paard te wedden papt weer aan met Engeland. Polen heeft het eenigen tijd gele al vriendschappelijke onderhande gen geopend en ook Roemenië bl blijkt genegen den strijdbijl te graven. Dat alles heeft Hiller bere RECHTZAKEN. Zitting van Donderdag 29 Juni 1 Uitspraken. ONVOLDOENDE REMMEN, De autohandelaar J.M. v. L. uit 0 Vossemeer, te Breda in beroep komen van een vonnis van denK

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1933 | | pagina 2