WAARIN OPGENOMEN DE IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURAN DE ZOOM vfeBUITEMLAI? NIEUWSBLAD VOOR HET EILAND THOLEN Vrijdag 23 Juni 1933 No. 25 Vijftigste jaargaiij Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, St-Maartensdijk. Stavenisse, St-Annaland en Oud-Vossemeer letters naar piaatsruimti UITGAVE FIRMA J. M. C. POT, THOLEN - TEL. INTERC. 16 - POSTREK. 1043 i]l npi [l] m- TI|DELI|K -m i EXTRA VERLAAGDE Zomer sproeten SPRUTOL THOOLSCHE COURANT Dit blad verschijnt eiken Vrijdag. Prijs per kwartaal ƒ0,80; met Geïllustreerd Zondagsblad ƒ1,375, franco per post ƒ1,65 15 ct. disp. kosten. Advertentiën van 1 t 4 regels 75 ct.iedere reg meer 175 ct. Grootte di BilabonnementaanmerkeliH PUBLICATIEN. DIENSTPLICHT. Wenschen omtrent inlijving. De ingeschrevenen voor den dienstplicht, die hun wenschen rael betrekking tot de inlijving niet reeds bij de keuring hebben opgegeven of die iots anders zouden wenschen dan zij toen hebben medegedeeld, hebben tot 15 Juli gelegenheid, bun voorkeur op te geven aan den commandant van het indeelings- dislrict. Het verdient in hel algemeen aan beveling dit schriftelijk te doen. Voor nadere bijzonderheden raadplege men de aanplakbiljetten. 16 Tholen, 21 Juni 1933. K0STEL00ZE INENTING. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Tholen maken bekend dat op 28 Juni en 12 Juli aanstaande, des middag te 12 ore, de gelegenheid zal zijn opengesteld tot KOSTE- LOüZB INENTING en HERINENTING van de ingezetenen, die zich daartoe in het gebouw der openbare lagere school aanmelden. 11 Tholen, den 21 Juni 1933. Burgemeester en Weihouders van Tholen maken bekend, dat ingevolge besluit van de Gedeputeerde Staten dezer Provincie d.d. 16 Juni 1933, de Oudolandscho dijk (nr. 52 van deu ligger der wegen en voetpaden,) van 19 Juni tol en met 15 Juli 1933 zal gesloten zijn voor het verkeer met rij- en voertuigen en veo. Tholen, 19 Juni 1933. 11 j De Zomer is io 't laud, groenten, die onverkoopbaar zijn. De Staal krygl stteds minder. Werk loosheid neemi ai. Een „roulette" in Schevingen. De Zomer is nu officieel in het land. Het is 21 Juni geweest en in de steden manifesteert zich het zomer zijn door een toevloed van groenten en bloemen, die tegen belachelijk lage prijzen aan den man worden gebracht. De huismoeders lachen, maar de hoeren en den kweekers, die met moeizame, langdurige arbeid deze producten teelden zien zich maar een schamele vergoeding toe gewezen, een vergoeding, die in zeer veel gevallen beneden de onkosten blijft, die zij er aan hebben besteed. De grenzen zijn voor een zeer groo' gedeelte voor onze tuin- en landbouw producten gesloten en het gevolg hiervan is, dat geweldige partijen groenten onverkoopbaar blijken op de veilingen. Er zit dan schijnbaar niets anders op, dan dat deze groenten aan de vernietiging worden prijsgegeven. En zoo werd de afge- loopen week op verschillende plaatsen in ons land het voedsel bij uitnemend heid verbrand of op den mesthoop gegooid. We behoeven van niet nog eens te zeggen, dat een wereld, waarin zich dergelijke voorvallen kunnen afspelen, niet gezond is, dat daarin iets moet haperen, noem het een structuur of een conjunctuurfout, in alle gevallen is het waanzinnig, dat eten vernietigd wordt, terwijl er elders op deze wereld tienduizenden, mis schien wel honderdduizenden niets te eten hebben. Het behoeft onder deze omstandig heden, dan ook weinig verwondering te baren, dat de staat der Ri ks- middelen over de maand Mei opnieuw heelt doen blijken, dat in Nederland hetdieptepuntderfinancieeleinzinking blijkbaar nog niet bereikt is. De staatsinkomsten hebben in de afgeloopen maand Mei weer 2 millioen minder bedragen dan in dezelfde maand in 1932. En als men deze cijfers vergelijkt met die van 1930 en 1931 dan is het verschil nog veel en veel grooter. In 1930 bedroegen de staatsinkomsten nog ruim f50 mill oen,in 1931 nog ruim f43 millioen terwijl in Meimaand van dit jaar slechts f35 millioen is binnengekomen. Nu moet men zich natuurlijk niet al te krampachtig aan deze cijfers vasthouden. Want deze cijfers zijn voor een groot gedeelte de uitkomst van het economische leven van eenigen lijd terug. Belasting wordt immers betaald over een afgeloopen periode. Want tegenover de pessimistische cijfers van den Staat staan de tot eenig gerechtvaardigd optimisme stemmende cijfers over de werkloos heid, die zich in dalende lijn bewegen. Ook hoort men hier en daar van een nieuwe opleving in sommige be drijven, terwijl in economischen zin op hel oogenblik van Amerika een stimuleerende invloed uitgaat. Zeker, één zwaluw maakt nog wel geen zomer, maar toch zijn we ge neigd te gelooven, dat het ergste eindelijk geleden is. Dit wil natuurlijk geenszins zeggen, dat we nu meteen slag uit de narigheid zullen zijn. O, neen, verre van dat zelfs Want nog vele jaren zullen wij gebukt gaan onder de lasten van de crisis, die overal zulke diepe wonden heeft ge slagen. Iedere onderneming, elke persoon doet al het mogelijke om de crisis te bestrijden Prijzen worden verlaagd, hezuiningen worden ingevoerd, men tracht op een basis te komen, waarop niets meer kan gebeuren. Vooral de z.g. luxe bedrijven, waaronder men natuurlijk ook het hadhedrijf moet rekenen, weten van de crisis een somher woordje mee te praten. Toch laten zij den moed niet zakken en doen al het mogelijke om gasten te trekken. In Scheveningen is zelfs een roulette opgericht. Neen lezeres of lezer, schrik maar niet, het is niet zulk een roulette, zooals er een in Monte Garlo staat. Zulk een liassard- spel is in Nederland bij de wet ver boden en zal in Nederland ook in de STOOMPR1JZEN MANTELS fl. 2.75 JAPONNEN fl. 2.50 C0LBERTC0STUUMS fl. o Tc (Onze specialiteit) D.LD REGENKLEEDING fl. 3.25 (Waterproof maken inbegrepen) Gepliseerde en met pels bezette kleeding wordt extra berekend. Fa. ASSELBERGS 35 BERGEN OP ZOOM 42715 50-JARIGE REPUTATIE WEKELIJKSCHE BESTELDIENST toekomst gelukkig wel verboden blijven. Het roulettespel in Scheveningen, dat een attractie voor de badgasten moei vormen, is eigenlijk maar een behendigheidsspel, dat alleen uiterlijk iets van de roulette weg heeft. Maar de elementen, die het tot hasard moeten stempelen, ontbreken. De nos. staan in volgorde, het balletje legt een vaste baan af (en er mag pas worden ingezet, wanneer het halletje rolt). Tenslotte heeft de schijf een bepaalde, constante snelheid, zoodat gemakkelijk te berekenen valt, waar het balletje moet uitkomenmen moet de behendigheid hebben een zeker moment te bepalen. De inzet bij dit behendigheidsspel bedraagt op zijn minst 50 cent en hoogstens een rijksdaalder. Een ge deelte van de ontvangsten zijn voor het crisiscomité bestemd. Het weer heeft de eerste dagen, dat het spel mocht beoefend worden, niet meegewerkt. De toeloop was dati ook nog niet overweldigend groot. Laten we al was het alleen maar voor het crisiscomité hopen, dat velen van hun behendigheid blijk willen geven. Oostenrijk verbiedt de nationaal- socialislische partij. De rust is thans teruggekeerd. Kentering *n Duitschland? Incident op de ar- beidsconfereniie. Een Engelsch voorstel tot inflatie te Londen. 21 Juni is voorbij. Eén voor de nat.-socialische elementen in L uilsch- land en Oostenrijk gedenkwaardige datum. 21 Juni beteekent voor ons gewone stervelingen het begin van den zomer, in den stijl van het Germaansch nat.-soc. heet het zonne wende. In Oostenrijk hadden de nat.- soc. op dezen dag groote zonnewende feesten willen houden. Maar 2 dagen voor dezen fatalen datum vond de Oustenrijksche regeering voldoende kracht om de N.S.D.A.P. te verbieden. Er zit iets van een symbool in deze 21 Juni. De zon heelt haar hoogste punt bereikt en gaat nu langzaam, maar zeker aan het dalen. Zou ook het nat.-soc. in Duitsch land zijn hoogste punt hebben be reikt? Wij zouden het niet kunnen zeggen. Maar wel blijkt uit verschil lende berichten van buitenlandscbe journalisten in het Duilsche Rijk, dat de leiding van Hitier begint te ver slappen en dat verschillende onder- afdeelingen van de N.S.D.A.P. op hun eigen houtje acties op touw zetten die de go3dkeuring van de opperste leiding niet wegdragen en in elk ge val niet door haar bevolen zijn. De nat.-socialistische gedachte valt of staat met een straffe partijdisci pline en het beeld, dat het huidige Duitschland te zien geeft, als men tenminste niet een Wollf-bureau- bril" opzet, blijkt niet in het minst daarmede in overeenstemming te zijn. De behandeling, die sommige vreem delingen ondervinden van politie-en andere overheidsdienaren draagt er niet toe bij het vreemdelingenverkeer naar Duitschland aan te wakkeren. Daarbij is het geestelijke en artistieke leven ontdaan van een groot gedeelte van zijn aantrekkelijkheid. De beste tooneelspelers, de beste zangers en operettespelers zijn naar elders ge trokken. Zeker de schoonheid van Duitsch land is dezelfde gebleven, maar in elke stad, in elk dorp dwalen volge lingen van het bruine bolsjewisme rond, zooals een onzer meest voor aanstaande journalisten, die op het oogenblik in Weenen vertoeft, het nazi bewind in Duitschland en de nazi-methoden bomaanslagen en dergelijke in Oostenrijk karakte riseert. De nat.-soc. in Oostenrijk hebben het daar zoo bont gemaakt, dat de regeering er eindelijk toe is overge gaan het filiaal van Hitier op te hellen. De politieke agitatie van de N.S.A D.P. is als staatsgevaarlijk verboden. S.S - en S.A.-mannen mogen zich niet meer in uniform verloonen, terwijl verder alle andere partij-symbolen of-insig nes van de nazi's in Oostenrijk ver boden zijn. Het heeft nog lang geduurd alvo rens de Oosten rij ksche regeering na al de, kennelijk door nazi-aanhangers gepleegde bomaanslagen, tot deze noodzakelijke maatregelen is overge gaan, noodzakelijk om de rust in het land te herstellen, noodzakelijk ook om de buitenlandsche touristen, die het kleine bergland nu meer dan ooit noodig heeft, niet af te schrikken. Oostenrijk wil Oostenrijk blijven, niel doordrenkt worden van den Pruisischen zuurdezem nochgeregeerd worden door een „bastaard", zooals dezer dagen een der Oostenrijksche regeeringsleden Hitier betitelde, hier mede uitdrukkende, dat Hitier geen „volbloed" Oostenrijker was. In Genève komt op het oogenblik bijeen de 17e Internationale arbeids- conferentie, waaraan oorspronkelijk ook door een Duitsche regeerings- delegatie werd deelgenomen. Het voornaamste gedeelte der bespre kingen werd ingenomen door het vraagstuk van de verkorting van deu arbeidsduur, waarover men natuurlijk geen eenstemmigheid kon verkrijgen. De Duitsche regeeringsvertegen- woordiger, di. Ley, heeft voor de noodige sensatie gezorgd. Deze ge delegeerde kon het moeilijk verkrop pen, dat de Duilsche arbeidersgede- iegeerden van de commissies werden uitgesloten. Toen heeft dr. Ley op de verdwijnen spoedig door een pot Bij alle drogisten. 144 10 42730 gebruikelijke beschaafde nazi-toon verklaard, dat hij de leden van de arbeidersdelegaties precies zoo be schouwde als de communisten in den Duitschen Rijksdag, n.1. als een troep hoeven. Men kan begrijpen, dat de arbeidersgroepen met iemand, die zich op zulk een beleedigende wijze over hen uitliet, niet meer wilden samenwerken. De deelneming van dr. Ley aan deze conferentie wordt een beleediging genoemd voor de arbeiders van alle landen. De Duitsche delegatie heeft mis schien nog do wijste partij gekozen. Ze heeft zich van de conferentie teruggetrokken, omdat zij zich op haar beurt door de ten deel gevallen behandeling heleedigd gevoelde. Uit gezonderd de Italiaansche delegatie heeft niemand het voor de Duitschers opgenomen. Dus ook hier isoleert Duitschland zich door den bruten toon van de overige beschaafde wereld. Ook op de economische wereld conferentie blijkt de zoo noodzakelijke eenstemmigheid nog steeds niet te bereiken te zijn. De besprekingen in de commissies hebben een traag verloop, terwijl de voorstellen, die ter tafel komen wel oppositie, maar nog geen enkelen keer algemeene instemming hebben verworven. Vooral een door den Engelschen minister van financiën ingediend voor stel heeft bij de goudlanden sterke critiek uitgelokt. Dit Engelsche voor stel hield het volgende in 1. Een voldoende herstel van de groothandelprijzen, teneinde den pro ducent een economisch rendement te verzekeren en het evenwicht te her stellen tusschen de productiekosten en de prijzen 2. Omdat een actie met betrek king tot de valuta een der belang rijkste factoren is om een verbete ring der prijzen te bereiken, moeten principieele valuta-voorwaarden wor den geschapen voor een herstel der prijzen, dus een deflatie worden tegengegaan en goedkoop en over vloedig crediet worden verleend 3. Verplichting der centrale bank- iustellingen in de voornaamste staten samen te werken ter bereiking van het gestelde doel. De tweede alinea van dit voorstel komt feitelijk neer op een aanbevelen van inflatie en het spreekt haast wel vanzelf, dat de president van de Nederlandsche Bank, Mr. Trip hierop ernstige critiek uitoefende. De Economische wereldconferentie is nog maar aan het begin van ha; werkzaamheden, maar het verloc hiervan geeft weinig, zéér weini hoop op het bereiken van resultate die de wereld werkelijk gezond zulle maken. LANDBOUW. onze varkensstapel. Uit bet vergelijkend overzicht ^Varken inventaris 193319321930" blijkt, in sommige provinciën bet aaDlal vaik< in deo laatsten tijd zeer sterk ia afgenomt In Zeeland bedroeg het a&utal in Sep 1932 338.278 stuks en bet vermin' tot 48.386. Nog sterker is de teruggang in Utiecb waar voor de resp. getalleu 571.247 109.914 opgegeven worden. Ook in Lij burg ie de vermioderiDg van bet aam varkeos zeer groot. Io enkele aodere provinciën echl wordt sedert 1932 een bedoideode to name geconstateerd, n.1. in Overijee Gelderland, Znid-Bolland en Noord Bu bant, terwijl de varkensstapel in Dreti en Friesland vrijwel gelijk bleef. Over bet gebeele land geoomen is intusschen een belangrijke inkrimping constateeren in Sept. 1932 waren er totaal 2.735.733 en in 1933 2.112.51 varkens. Dit is een daliog van bijoa 23 Deze vermindering is bet sterkst het aaDtal slachtrijpe varkens. Ook is t aautal fokzeugen met roim 30.000 stal vermiuderd, wat een belangrijke facti mag heeteo. In sommige provinciën echter ie vt de beoogde vermindering van hel amti fokzeogeo door bijzondere omstandigbede niets terecht gekomeD. de INENTING VAN VEE UITSLUITEN DOOR VEEARTSEN. Io verband met een arrest van Hoogen Raad, waarbij is beslist, dat inenting van vee uaar haren aard tol i uitoefcuiug der veeartsenijkooat behoor is vao de inspectie van deu veeartseci kondigen dienst een circulaire oitgegaai waarin wordt bepaald, dat het verrichte van de voorbehoedende entingen legen b.i vlekziekte, boutvuor en alle overige voi bedoelde bewerking in aanmerking koaem veeziekten uitsluitend mag geschieden do veeartsen. Teg^n bet optreden van leekeD, die bedoelde inspuitingen, dikwijls met schi delijke gevolgen voor den gezoodheidstoe stand van den veestapel verrichten, streng worden opgetreden. Van elke ,u constateerde overtreding zal proces-verbai worden opgemaakt. VISSCHERIJ. ONZE VISSCHERIJ EN. V. De belasting van bet zegennet, zooal dat iD een vorig artikel werd vermeld geschiedt om bet Det verticaal in bet wate te doen staan en io dien stand de me lood en steeneu bezwaarde reep over dei bodem der rivier met den stroom medi te doen afdrijven. Aao de beide uiteinde! van het net is een lange lijn bevestigd Het net wordt in een zegeoschmt geladei en deze door bet stoombootje naar be boven stroom liggende einde van di zegeukade gesleept; daar gekomen word! het losse einde van een lijn aaD den wa! aan een ijzeren katrol vastgezet. Terwijl no hel stoombootje de zegeDscbnit voort sleept, wordt het oei uitgezet en wel zoo danig, dal bet in dwarse richting in d< rivier ligt en de andere lijn in zyo aas boorp van de zegenschuit blijlt. Nu drijli bet nel dat door middel van bet stoom bootje in de geweosebte richting wordl gehoudeo met deD stroom rivierwaarts al. Om zulks geleidelijk en in zijn geheel te doen plaats bebbeo, loopt de ijzeren katrol, waara»n de lijn bevestigd is, over eeo ijzeren rail, die op houten palen laDgsde zegenkade is aangelegd, en glijdt deze katrol geleidelijk mede af. Als bet net zekeren afstand is afge dreven, wordt hel van de zegenschuil losgemaakt, terwijl de lyn die daar in bleef, wordt uitgevierdde zegenechuit wordt door bet atoombootje weder Daat

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1933 | | pagina 1