Zonnebrand PUROL CiitliHCD Nutsspaarbank. Doet Uw voordeel. SWANVULPEN 3/4 van den nieuwprijs. Wacht niet te lang want het aanbod is slechts korten tijd geldig. halve voor het bevorderen van een sneller doorgroeien en vroeger rijpen is ook dil wegnemen der toppen een voorbehoedmiddel tegen beschadiging door de zwarte luis. Deze luizen toch kunnen wanneer ze sterk optreden, vrij wat schade veroorzaken en de oogst vooreen groot deel vernietigen. Eerst worden de koppen aangetast daarna de jonge vruchtbeginsels, die spoedig geel worden en afvallen en daarna verplaatsen de luizen zich bij hun sterke vermenigvuldiging over de gehee e plant en lasten ook de oudere peulen aan. Door de plaatselijke aantastingen beginnen de boonen zich te krommen blijven klein en worden ongeschikt voor verkoop. iJoor tijpig te nijpen en telkens de planten na te gaan, kan men veel tegen deze kwaal doen daarom is het zaak de oogeu open te houden. Met de ontwikkeling der gewassen houden de plagen doorgaans gelijken tred, en een voortdurend opletten is van 't hoogste belang. Reeds zien we de koolwitjes bij onze vroegere bloem kool vliegen, en het zal niet lang duren of de rupsen verschijnen. Hoe eerder we ze zien, des te gemakke lijker wordt de bestrijding. Het ver wijderen der jouge dieren met een deel van 't blad verdient alle aan beveling. Wie een grooteu tuin heeft en een groot gezin, of wel groenten kweekt voor den verkoop, moet natuurlijk zorgen vooreen voldoende afwisseling en een goede opvolging. Een groente, die in den regel aftrek vindt, zijn bv. dorperwten; men zorge dus nog een paar bedden gereed te maken, die de vooratgaande kunnen vervan gen. Üok moeten we steeds wat nieuwe sla zaaien, dit doen we geregeld om de drie weken, dan kunnen we den geheelen zomer ons van deze groente voorzien. Voor den liefhebber-kwee- ker is het in 't begin wel eens moeilijk om dal alles uil elkaar te houden, waarom we hem aanraden, van alles wat men doet, nauwkeurig aanleeke- ning te houden. In een kleine zak-agenda kan men telkens, wanneer men zaait, dit no- leeren, en voorts wanneer men er voor de eeiste maal van oogst. Men heeft dan een volgend jaar in deze aauleekeuitigen een uitstekend lei draad Zij, die veel inmaken, dienen tevens te noteeren, hoeveel bedden men van deze of gene groeide heeft gehad, de hoeveelheid zaad, welke benoodigd was, en de opbrengst; hierdoor wordt men voor volgende jaren voor misrekening bewaard. Zou noodig, kan men dan zorgen voor meerdere opbrengst van de een of andere groente, door: dat men ver gelijkt met dat wat men 't vorige jaar deed, en op die v\ ijze zal men vrij wat ervaring op doen. in den bloemenluiii De tijd voor het zaaien vau 2 jarige planten is weer aangebroken. Onder 2-jarige planten verslaat men die soorlen, welke in heteene kalenderjaar gezaaid worden en opgroeien, en 111 het tweede pas bloeien. Dil zijn tenminste de kenmerken en de eigenschap van de echte 2-jarige planten; vele soorlen echter worden in deze groep opge nomen, die feitelijk behooreu tot de éénjarige of de overblijvende planten, maar welke men om bijzondere redenen als tweejarige gewassen be handelt. We zaaien buiten in den vrijen grond, liefst op een beschut en eenigszins beschaduwd plaatsje; ook in een leeg raam of in een leegen bak gaat dit zaaien uitstekend. De grond wordt eerst goed gespit en fijn geharkt en zoo noodig, begoten. Dan zaait men luchtig en niet te dik, en bedekt het gezaaide met een dun laagje fijne gezeefde aarde, waarna de grond nogmaals voor zichtig wordt aangegoten. Verder zorgt men, dat de aarde sleeds goed vochtig blijft, heizij door gieten of schermen en als de jonge plantjes flink opkomen moet men ze ver spenen, d. w. z. op korte afstanden uit elkander plaatsen, opdat ze tot krachtige planten kunnen uitgroeien. Van de planten, die nu gezaaid moeten worden, orn er 't volgend jaar van te kunnen profileeren, noemen we: Vergeet-mij-nietjes. Violen, Si lenen, Muurbloemen, Madeliefjes (eigenlijk geen 2-jarige), Judaspen ningen, Stokrozen, Lobelia, Campa nula of klokjesbloem, Anjers: de mooie enkelbloemige klaproos. Vinger hoedskruid en de Duizendschoonen de laatsle is overblijvend, maar geeft meer voldoening, wanneer ze steeds door zuaiïng wordt voorlgekweekt. Jac. Perestam 12. L Laban 8, 13. A* Rijnberg 2, 3. Jac. Baaij Pz. 4. C. Buaij Pz. 9. A. Baaij Sz. 11. C. Baaij Nz. 7. M. Nijs 14 Eerste Overduil J. Vermeij los 9 30. Aankomst le duif 1.18.51. Laalste duif '1.46.43. Dinsdag 13 Juni n.s. inkorven voor Orleans. SPORT. Uitslag Wedvlucht Compiêgoe van de „Trouwe Duif" Tholen. Alstand 255,751 K.M.: J. Vermeij 1,5,10. G. Havermans J0. DE WERKLOOSHEID IN ONS LAND. In dalende richting'.' „De Vakbeweging", het maandblad van het Nederlaudsch Verbond van Vak vereenigingeu, geeft in bet jongste no. verschillende cijters uinlrenl de werkloosheid onder de leden zijner aangesloten organisaties, op 1 April en daaraan voorafgaande maanden. Geven deze cijlers, vraagt het maandblad, aanleiding tot eenig ver trouwen in de optimistische klanken, welke men hier en daar hoort ten aanzien vau een economische op leving'? Laat ons de cijfers eens naast elkaar zetten. 1 Jan. 26.1 34.4 1 Febr. 26.8 ü/0 40.1 1 Maart 27.4 °/0 33.9 °/0 1 April 24.9 28.3 Hoewel de werkloosheid thans dus nog iets hooger is dan iii dezelfde maand van het vorig jaar, moge tucli geconsluteeid worden aldus liet blad dat de daling van 1 Febr. tot 1 Aprii 1933 een veel scherpere is dan die van 1 Febr. lol 1 Apiil 1932. Hel zou evenwel kunnen zijn, dal deze snellere, daling is toe le schrijven aan gunstiger seizoen om standigheden. Daarom gaat het blad eens na, in welke bedrijven tusschen 1 Febr. en 1 April belangrijke ver anderingen zijn ingetreden. Daaruit blijkt, dat gedurende deze periode de werkloosheid afnam bij de bouw vakarbeiders met 38 fabrieksar beiders 8, kleermakers 16.9, land arbeiders 54.8, metaalbewerkers 2.4, meubelmakers 10.2, mijnwerkers 0.2, schilders 29.1, straatmakers 19.4, stucadoors 28.3 en transportarbeiders 6.8 procent. Alleen ouder de textiel arbeiders was een toename der werkloosheid met 5.9 °/o. Het N.V.V. ui gaan concludeert uit een en ander, dat de belangrijke verbetering derhalve bijna geheel in cleu laudbuuw en het bouwbedrijf zit, Rij dit laatsle is dit weliswaar niet uilsluitend seizoen verbetering, maar in het algemeen geven de echte con- juctuurbednjven (metaalindustrie, mijnbouw, transport- en textiel-in- duslrie), nog maar weinig reden tol optimisme. BEPERKING VAN HET WAREN HUIZEN BEDRIJF. In Duitschlaud zijn de groote wa renhuizen wereldjes op zichzelf. Ze zijn er op ingericht, dat de klanten hun behoeften in velerlei opzicht kunnen bevredigen en niet naar een ander behoeven te gaan. Aan zoo'n warenhuis ziju n.1. verbonden kap perssalons, foto-ateliers, bakkerijen, slagerijen, kleedingateliers, reparalie- inrichtingen, enz. enz. De Rijkscommissaris aan het de partement van economische zaken acht echter een dergelijke centrali satie minder gewenscht voor de al- gemeene bedrijvigheid. Hij heeft daarom de leiders der warenhuizen aangeschreven, om zoo spoedig mo gelijk maatregelen te nemen tot sluiting van deze handwei kbedrijven in de warenhuizen, groote winkels en eenheidsprijsmagazijnen. Tot 1 October 1933 hebben ze gelegenheid maatregelen in alle uoodige gevallen te nemen en hem te waarschuwen in gevallen dat ze geen oplossing kunnen vinden. Hij is er van over tuigd, dat de warenhuizen niet te lijden zullen hebben van bijzondere moeilijkheden. DUIZENDEN REIZIGERS IN DE PINKSTERDAGEN. Door de verschillende vervoermid delen is in de Pinksterdagen een enorm groot aantal reizigers vervoerd. Op de lijn AmsterdamZand voort reden Zondag 36 extra treinen. Van het Gooi tot Amersfoort reden 15 extra treinen en in andere richting nog 5. Den tweeden Pinksterdag was 't vervoer nog drukker. Naar en van Zandvoort liepen 33 exlra treinen, in andere riehtiugen totaal zelfs 63. Het aantal reizigers aan het Cen traalstation te Amsterdam bedroeg Zondag ruim 72.000, dat is 8000 meer dan het vorige jaar. Maandag passeer den ruim 90.000 rnenschen de con trole. Bij deze cijfers zijn niet meegerekend de talrijke abonné's, wier aantal niet te schatten is, De Alkmaar Paeket heeft met hare diensten van Amsterdam naar IJmui- den, Zaandam en Alkmaar in lotaal 43.500 personen vervoerd. DIAMAN TEN DIEF NEER- GESCHOl EN. In de binnenstad van Dresden buod bij nacht een onbekende op straat een meisje een brillant te koop aan. Een automobilist die dil zagen het aanbod tamelijk verdacht vond waarschuwde de politie. Toen een zich in de buurt bevindende agent den onbekende naderde, trok üeze een revolver en legde op den agent aan. Deze slaagde er in zijn tegen stander het wapen uit de hand ie slaan, waarbij de revolver echler afging en de brillantverkooper zeil doodelijk getroffen werd. Bij onder zoek bleek, dat de brillauleii kort te voien waren gestolen. BEZUINIGING WATERSTAAT. Het moet, volgens de Tel. in de bedoeling liggen om binnenkort over te gaan toi opheffing van enkele bureaux van den Rijkswaterstaat. Zoo zal het kantoor Goes vermoedelijk op 1 Aug. worden vereenigd met dat le Middelburg. De hoofdingenieur, ir. Van Spaiije zal als dan overgeplaatst worden naar Leeuwarden, terwijl het overige vaste personeel le Middelburg zal woideu werkzaam gesteld. Er zullen nog verschillende reorga nisaties van arrondissemenlsbureeleri plaatsvindeu om door grootere cen tralisatie tot meer bezuinigingen te komen. VERBETERING VAN WEGEN IN ZEELAND. Naar aanleiding vau een verzoek van den A.N.W.B. en de K.N.A.G. aan den betrokken Rijks Waterstaats- dienst oiu een spoedige verbetering te bevorderen van bet oneffen eu daardoor verkeershindeilijke wegdek vau den v\eg lusscben ileii Kreekrak- dam eu Kruuiuigen en vau den z.g. ezelsrug ter boogie van een duiker in den betonweg bij Kruiningen ont vingen genoemde vereeuigiugen be ried I, dat de oudergrond van deze wegvakken tot dusver nog heeft ge zel in verband waarmede met ver betering tot den nazomer zal zijn te wachten. VERGADERING AFD. ZEELAND NED. GEMEENTEN. in de heden le Goes gehouden vergadering vau de ald. Zeeland van Ned. Gemeenten is, op voorstel vau Stavenisse, besloten er bij de regee ring op aan le dringeu maatregelen te nemen tegen de groote werkloos heid ten plattenlande. Het bestuur werd gemachtigd ten deze maat regelen te beramen. in plaats van den heer Dumon Tak, afgetreden burgemeester van Middel burg, die de provincie gaat verlaten, werd als voorzitter gekozen de heer Fernhout, burgemeester van Middel burg. Bestolen werd de contributie te brengen van f 10 per 1000 inwoners op hetzelfde bedrag per 500 inwoners. Daarna hield de heer Gen ard Pekel haring een lezing over de wegen wet en haar toepassing. Na afloop der vergadering werd een bezoek gebrachl aan het gebouw van den keuringsdienst voor Waren. WEEKPRAATJE. Storm... in onze ziel. Met den zomertijd komen ook weer de onweders, die na een gloeiend warmen zomerdag, waarop de zon ge brand en gebrand heeft, de natuur opfrisschend en de lucht ververschen. Vreesaanjagend pakken zich dan soms de wolken tezamen en bij de menschen komt de angst op voor hunaardsehe goederen, als het onweer losbreekt en de slorm dikke boomen schudten buigt.... Maar dat zijn angsten, die wij meer en meer moeten afleeren: wie de storm goed weet te begrijpen, be luistert hem en hoort den kreet tot den strijd eruit opklinken! Onze voorvaderen uil verre tijden voelden zich aan den slorm verwant wanneer zij met het schild in de linkerhanden het zwaard in de rechter vuist geklemd legen den vijand op trokken. Als een storm vielen zij op hun belagers aan, als een niels-ont- ziende, onverbiddelijke storm maaiden zij weg, wal huii voortgang belem merde.... Ook in onzen tijd heerscht storm Storm op btormMaar dat is een bijzondere, merkwaardige storm. Een storm, die verkondigde „Zie, ik her nieuw alles!" Over de Hoofden der menschen giert deze storm riet. De goddelijke adem ervan is niet merk baar... En ook met dezen storm voelen velen van ons zich verwaut. Zij zijn bereid het geestelijk zwaard m de vuist te nemen en bet geestelijke schud ter dekking op le üeifen om zoo den strijd aan le uinden voor een nieuwe wereld, een strijd, waarin slechts twee uitersten mogelijk zijn sterven ol overwinnen De storm rolt over de heele wereld,de storm is niet te stuitenDe storm blaast de vonk, die in ons gemoed smeult aan lot een machtig vuur. Brandt het reeds in ons'? Heeft de storm ons reeds aangegrepen?. Wie vooruit wil, kan dat overal eu ten alleu tijde. De geest wordt daarin nooit gehinderd. Wij behoeven onze blikken slechts te richten op Hem, die ons beloofde ziju geest te zenden. Wij behoeven onze zielen slechts geheel vrij te maken voor Hem. Dan voelen wij het levensvuur, dat in ons brandt eu lil onze aderen gloeitHet is een vuur, waaruit deze geheele wereld vooi tgesproten is, een vuur dal ook thans nog de wereld schraagt en draagt. En de vidugde werki in ons innerlijk, de Lielde uit zich naar buiteutwee tongen van het lekkende vuur, dat ons leven verlichtMet deze vonken, vlammen misschien reeds, in ons vinden wij de hoogste waarheden, de waarheid over de wereld, de waarheid over de menschen en de waarheid over ons menschelijk lot. Als wij bemerken, dat wij eerst beginnen te leven, wanneer wij door slerkehand geleid'uit bet alleduagsche opgeheven worden naar een stralende nieuwe toekomst, dan bruist en kookt het in ons. Wij zulleu dan eerst een gevoel vau angst kiijgen, zoo vrij te zijn en zooveel zelfverantwoordelijk heid te moeten dragen, maar lang zamerhand zal dat verdwijnen, want slechts op deze wijze kan de wereld nieuw worden en zich volmaken volgens de Goddelijke opvattingen. Strijd staat ons te wachteu. Storm bruist ons legeinost. Weest niet bang voor den storm. Neemt hel zwaard ter hand, dek U achter het hechte schild en gaat ten s'rijde. Het Land van Belofte is dan voor U BURGERLIJKE STAND. Gemeente THOLEN van 2—8 Juni. Ondertrouwd :C. Bogers te Halsteren en J. G. Jansen te Tholen. Gem. bT. MAARTENSDIJK, over M*i. GeboreuCornelia dv. L. van der Weit eu W. llage. Marmus Dicgeoue zv. J, M .erlaud eo M. vau der Rbee. Ouderliouwd P. Aodrie*B6 ju-, 25 j. en M. J. de Rijke jd. 24 j. Getrouwd: J. van Nieuweuhuijze jiu. 4U j. en J. H. de Bres jd21 j. M. P. Boogert jui. 30 j. eu J. J. B. Knook ji. 26 j. Overleden: J. Beaufort 80 j. wed. vao J. Zuideweg. A. Manneke 76 j. man van O. Buugert. Gem. SCHERPENISSE over Mei 1933. Geboren Pieter, zv. Juba. Boller eu G. W. de Zwarte. Cornelia Jacoba, d.v. 0. Lindbout en A. M. Potter. Gehuwd: P. J. E. Brouwers joi., 21 j. ta Halslereu en Cornelia Mol jd. 28 j le Scberpeuisse. Overleden: Jauneije Rijstenbil, 55 j., «ed. van D. A. Boller. J. Sourlaud, 61 j. echtgenoot van J. Andriesse. Cornelia Quaak, 81 j., wed. van L. M. Audrieaae. Gem. POORTVLIET over Mei 1933. Overleden Maatje Seijs, 86 j. wed. vau Mannna de Groen. Ge.mre.n Mariua Johanna, d.v. Kornelia van der VVeele en Geertje Jacoba de Witte. Geertru», d.v, Joli&Does Hartog en Christjoa Stukloopen van Huid en Voeten en Doorzitten bij Wielrijden verzacht en geneest Doo» 30-60. Tubt 80 ct. Bij Apoih. co Drogisten 20 42707 Wiileinina Anthoidsse. Coroeli», Leendert Marcelia Andrieaae en Jannetje Scherpeoiaae. Gehuwd Adriaan Johannea Dekker, 25 j. eu Willemijna Johanua Coruelia vau Houdt 20 j. OndertrouwdAndreaa Pieter Loijk, 24 j eo Pieternella Tauuetje Speijer 20 j. Gem. dl'AVENISSE over Mei 1983. Geboieu Leendert, tv. T. Hage eu T. D. de Graaf. Dirk Jacob, zv. C. Boija tn M. Hou». Lei a Adriaua, d.v. J. A. van Bevereo en P. de Rijke. Overleden P. J. van Zanten, 81 j., echtg. van M. L. v. Bloppoel. M. A. de Graaf, 57 j., eebtg. van M. J. Bijnagte. Gehuwd P. M. v. d. Berg, jm. 80 j. en P. van Oeveren 29 j. KERKNIEUWS. THOLEN. Ned. Herv. Kerk voorin. 10 uur da. da Bres eu nam. 2.30 da. Wolfenabergor. Ger. Kerk voorm. 10 uar en uaui. 6 uur dr. Velienaar. Gerei. Gem. voorin. 10 uur uaui. 2.30 eu 'a avonds 6.30 leeakerk. Vrije Ger Gem. voorin. 10 uur nam. 2.30 'a avonds 6.30 leeakerk. Ned Protestantenbond aft. Tholen Zoudagavood a.a. om half ze* da. J. N. v. d. Heijden, Ned. Herv. Pred. ie Einboven POORr VLIET. Ned. Herv. Kerk /oorm. 10.30 da. Haan eo nam. 3 uur leeakerk. Ger. Kerk voorm. 10.30, nam. 3 uur dhr de Vries eu avond* 7 uur leeakerk. Ger. Gem. voorm. 10.30, nam. 3 en 'aavonda 7 uur leeakerk. SCHERPENISSE. Ned. Herv. Kerk voorm. 10.30 leeakerk en nam. 3 uur ds. de Haan. Ger. Gem voorm. 10.30, nam. 3 en avonds 7 uur leeakerk. ST. MAARTENSDIJK. Ned. Herv. Kerk voorm. 10.30 leeikerk eo nam. 3 uur da. de Bre*. (Nam. Bed. H. Doop) STAVENISSE. Ned. Herv. Kerk voorm. 10.30 en nam. 3 uur da. Moerman' (Doopbed Oud Gerei. Gem. voorin. 10.30 nam. 3 en a avonds 6.30 leeakerk. ST. ANNALAND. Ned Herv. Kerk voorm. 10.30 da Veuohoor en nam. 3 uur leeskerk Geref. Gem. voorm. 10.30, nam. 3 en 'aavonda 6.30 lteskerk. OUD-VOS8EMKER. Ned. Herv. Kerk voorm. 10.80 da. Wolfena- berger en nam. 3 uur leeakerk. Geref. Kerk voorm. 10.30 eu uam. 3 uur ds. Vreugdeuhil. Oud Ger. Gem. voorm. 10.30, nam. 3 eo 's avonds 7 uur leeakerk. MARKTBERICHTEN THOLEN, 9 Juni 1988. Boerenboter f 0.775 per pond. Roomboter f U.826 Eiereo f 2.50 per 100. Noteeriug te Middelburg, 8 Juoi 1988 Boerenboter (part. prij») 10 80 Temperatuur van het Scheldewater te Tholen. MeiJuni, Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag WoenBdag Donderdag Vrydag Grade 16,3 17.2 18 19'2 19*2 19.3 20, Nutsspaarbank geopend Maan dag 12 Juni a.s. des avonds te 7 uur. 8 42714 Nu kunt Ge weder voor weinig geld een nieuwe verkrijgen. Bij inlevering van onverschillig welke vulpen met gouden pen betaalt Ge slechts Aanbevelend, FIRMA J. M. C. POT, Kantoorboekhandel, THOLEN. 23 42656

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1933 | | pagina 3