WAARIN OPGENOMEN DE IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURAN ^BVITENLAJP NIEUWSBLAD VOOR HET EILAND THOLEN Vrijdag 9 Juni 1933 No. 23 Vijftigste jaargan Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, St-Maartensdijk. Stavenisse, St-Annaland en Oud-Vossemeer Ks1 na£r pKr'uim UITGAVL FIRMA J. M. C. POT, THOLEN - TEL. INTERC. 16 - POSTREK. 1043 pru™™"""»™»- Zomer- sproeten SPRUTOL Vreest geen Exame THOuLSCHE COURANT Dit blad verschijnt eiken Vrijdag. Prijs per kwartaal ƒ0,80; met Geïllustreerd Zondagsblad ƒ1,376, franco per post 1,05 15 ct. disp. kosten. Advertentiën van 1 4 regels 75 ct.iedere re° Bij abonnement aanmerkelij Beteekent arbeidsduurbeperking werkloosheidsbestrijding Er zijn reeds boekdeelen vol ge schriften over het wezen en de be strijding van de crisis verschenen. Tientallen, ja misschien wel honderd tallen optimistische schrijvers meen den een onvoorwaardelijk geldende oplossing van het geweldige probleem, dal vrijwel de geheele wereld omvat, te hebben gevonden. Nieuwe theorieen werden opgebouwd, wijl men de oude I systemen van arbeids- en producten- verdeeling mislukt achtte. Maar het is te begrijpen, dat systemen, die eeuwenlang bestonden niet zoo plot seling buiten werking kunnen worden gesteld, terwijl het trouwens nog zeer de vraag is of het liquideeren van deze systemen wel noodzakelijk is. De crisis is een internationaal ver schijnsel. Toch zijn er enkele landen, de nog niet geïndustrialiseerde landen en de landen, waar de industrialisatie nog in embryouien toesland ver keert, waar men de problemen van werkloosheid en alles wat daar aan vastzit nog niet kent. Dit zou een aanwijzing kunnen zijn in welke richting de oplossing van de crisis moet worden gezocht. Wij behooren tot de pessimisten, die vooralsnog niet gelooven aan de mogelijkheid van een INTERNATIO NALE oplossing van de crisis, gezien de ontstellend negatieve resultaten, die de met veel bombarie aange kondigde conferenties hebben opge leverd, gezien ook het met voeten treden van internationale overeen komstenen het voortdurend opwerpen van nieuwe greusbarricades in het v handelsverkeer. Daarom ook hebben wij weinig vertrouwen in de econo mische wereldconferentie, die straks te Londen zal worden gehouden. De problemen, die zich heden ten dage voordoen zijn zoo geweldig van omvang, dat zij nauwelijks nationaal te overzien zijn en een internationale oplossing daarvan, hoe gevvenscht deze ook moge zijn, schier onbereik baar is. Daarbij komt, dat men zelts nationaal niet tot overeenstemming kan komen over de middelen, die aangewend moeten worden om de werkloosheid, een van de fatale ge volgen van de crisis, te bestrijden. Een van die veel omstreden middelen, die den laats ten tijd aanbevolen zijn om het werkloozenleger te verkleinen is de beperking van den arbeidsduur. Juist dezer dagen is over dit onder werp een rapport verschenen van den Hoogen Raad van Arbeid. Aan het einde van 1932 werd het vraagstuk van den arbeidsduur in studie ge nomen In dit onderzoek zijn onge veer 3000 ondernemingen betrokken, een onderzoek dat door verschillende sub-commissies werd geleid. Het belangrijkste gedeelte van dit rapport gaat over de practische be- teekenis van de beperking van den jt arbeidstijd tot plm. 40 uur per week. r Aan de hand van een in enkele f bedrijven ingestelde enquete komt het rapport tot «le conclusie, dat op een totale personeelssterkte in de onder zochte industrieele bedrijfstakken van 660,568 man ten hoogste 36,948 nieuw aan tè nemen arbeiders, d.i. ruim 13 van het gemiddelde aantal werkloozen over 1932, weer in die bedrijven zouden opgenomen kunnen worden. In het rapport wordt er echter uit drukkelijk bij gezegd, dat dit maxi mum waarschijnlijk niet bereikt zal kunnen worden. Inderdaad, wij ge looven allerminst, dat een werkweek van 40 uur de werkloosheid zal doen verminderen. Reeds eerder hebben wij in een ander verband de stelling verkondigd, dat. de productie slechts voor een klein gedeelte beheerscht wordt door het aantal personen, dat in een fabriekmatig bedrijf tewerk is gesteld. De moderne machines zijn zoodanig geperfectionneerd, dat men thans met minder personeel en met minder arbeidsuren dezelfde produc tie bereikt, die voorheen slechts mo gelijk was met langeren arbeidsduur en met meer personeel. Zeker, wij z n voorstanders van een veertigurige werkweek om nog niet meer slachtoffers te maken, dan er reeds zijn, doch zijn met de com missie van meening, dat men er ter bestrijding van de huidige werkloos heid niet al te veel verwachtingen van moet hebben. Want op het oogenblik moet ook nog rekening gehouden worden met de verlaagde levensstandaard, waar door in vele takken der industrie de productie belangrijk is ingekrompen. Nu is het natuurlijk ook waar, dat door de geperfectionneerde werkwij zen van thans goedkooper kan ge produceerd worden en dal de men sehen ondanks verminderde koop kracht toch vrij veel kunnen koopen. Maar toch is met een 4ü-urige werkweek, waarbij natuurlijk ook maar 46 uren loon betaald worden, de werkloosheid slechts zeer gedeel telijk te bestrijden. Het is slechts een lapmiddel, een gebrekkig lapmiddel zooals het op het oogenblik kan wor den toegepast, omdat er slechts enkele bedrijven voor in aanmerking komen. (Men zie de hierboven genoemde cijfers.) Bijna 96 van de arbeiders blijken niet te helpen te zijn door een veertigurige werkweek, hetgeen natuurlijk niet wil zeggen, dat ook 90 van de bedrijven niet meteen veertigurige werkweek zou kunnen volstaan, liet tegendeel is zelfs waar. Wij willen zelfs nog verder gaan. In vele gevallen, zal men dank zij de moderne fabricatiemethoden dezelfde productie kunnen behouden met nog veel minder arbeidsuren en nog veel minder arbeiders zelfs. Op het oogenblik treedt weer op den voorgrond de strijd tusschen menseh en machine, waarbij thans weer, evenals in het begin van het machiuetijdperk de menschen voor- loopig bet loodje moeten leggen. Maar toen was men gewend aan werktijden van 12 en meer uren per dag. We zijn al gezakt tot 8 a 9 uren, en de toekomst zal niet ver meer zijn, dat een groot gedeelte van de machine bedienende arbeiders niet meer dan 5 uur per dag behoeven te werken om de wereldproductie op peil te houden. De tegenwoordige crisis kan men o a. kenmerken als een poging om het verstoorde evenwicht tusschen mensch en machine te herstellen. Dit is natuurlijk maar één kant van de geweldige problemen, die de wereld van thans beroeren. Het loonvraag- stuk blijft hierbij geheel onbespro ken, alsook de leeftijdsgrenzen, die o i. gesteld zouden moeten worden voor elk bedrijf. Maar voor men op alle gebieden het verstoorde even wicht weer hersteld heelt zullen er nog vele jaren vergaan, jaren waarin velen met een nameloos leed zullen te kampen hebben en waarvan er in Nederland slechts iets meer dan 10% door een veertigurige werkweek ge holpen zouden kunnen worden. Piukateren bracht zon en vreugde' Doch ook bad- en verkeersongeval len. De enorme drukte in aanmer king genomen, was het aantal gering. Ken liefdesdrama in de Maasstad. Het heeft geen zin voor dit binnen- landsch overzicht een ander onder werp te nemen dan Pinksteren, het Pinksterfeest, een feest van zon en zomer, van weelde en water, van vreugde en vergeten. Pinksteren is de groote, zuiverende spons, die het zwarte bord onzer zorgen met één breede haal schoonveegt. Pinksteren 1933 heeft met zonneweelde trachten goed te maken, wat een wereld van somberheid en vastgeloopen systemen aan de menschen verdorven heeft. De bevolking van Nederland heeft deze beide zonnige Pinksterdagen volop genoten. Pinksteren is van oudsher al de inzet van het vacantie- seizoen en dikwijls neemt men in kringen van belanghebbenden aan begin goed, eind goed, dit in tegen stelling met het bekende spreekwoord eind goed al goed. Pinksteren wil zeggen Schevenin- gen, Zand voort en verder alle andere, kleinere badplaatsen, die langs onze Noordzeekust gelegen zijn, met een bezoek vereeren. De een gaat er heen om te baden, of te zwemmen, hetgeen dit jaar niet zoo heel erg pleizierig was, daar waarschijnlijk een koude golfstroom langs onze kust ging, die het water op een temperatuur van rond 50 gr. Fahrenheit hield, hetgeen men nu geen ideale zwemtemperatuur kan noemen. Maar des ondanks is er toch overal langs onze kust vrij druk van het verkoelend element gebruik gemaakt in de offïcieele baden met verdwijnen spoedig/ door een pot s Bij alle drogisten. 144 '10 42706 badkoetsjes en douches, maar meer nog langs het strand, dat deze acco- modalies mist. Natuurlijk zijn er bij het baden in zee ook deze beide Pinksterdagen weer eenige ongeval len gebeurd, maar gelukkig heeft men door de overal langs onze kust georganiseerde hulpdiensten onge vallen met doodelijketi afloop kunnen vermijden. Als steeds bleken er ook thans weer onvoorzichtigen te zijn, üie zich te ver in zee waagden, waardoor zij door den stroom werden gepakt. Een tweetal van zulke gevallen heeft zich voorgedaan te Scheveningen en Zand- voort. In belde gevallen heeft men door toepassing van kunstmatige ademhaling de drenkelingen in het leven kunnen houden. Een tienjarig kind dat aan het IJsselmeer-strand bij Naarden aan bel spelen en pootje baden was sloeg voorover in het water en werd bewusteloos opgehaald. Ook hier bracht de kunstmatige adem haling redding. Het baden en zwemmen in de Nederlandsche binnenwateren heeft helaas wel doodelijke slachtoffers ge- eischt. Gedurende de beide Pinkster dagen zijn in verschillende deelen van ons land vier kinderen en drie menschen van ouderen leeftijd ver dronken. Misschien is dit aantal zelfs nog wel grooter, daar niet alle ver- drinkingsgevallen aan de pers gemeld worden. Deze verdrinkingsgevallen zijn nu eenmaal de helaas noodzakelijke begeleidende verschijnselen van een zonnefeest, dat tot het opzoeken van het verfrisschende water noopt. Toch zouden velen van die ongelukken kunnen voorkomen worden indien men voorzichtiger was en zich niet in diep water begaf, als men de zwemkunst niet machtig is. Eigenlijk zou zwemmen een verplicht leervak op de scholen moeten uitmaken, het zou een onverbrekelijk geheel met het gymnastiekonderwijs moeten vormen. Nederland is een waterland en ieder Nederlander zou zich even goed te water als te land thuis moeten gevoelen. Maar natuurlijk beeft niet enkel water-Nederland de clandizie van de uit hun heet-gestookte steden ge vluchte stedelingen gehad. Ook de boschrijke gedeelten van ons land hebben aan bezoek niet te klagen gehad. Het verkeer langs de hoofd wegen was dan ook enorm groot en het mag verwondering wekken, d er desondanks betrekkelijk ongelukken zijn voorgevallen en ook hier weer zijn de meeste te wijlen aan onvoorzichtigheid of verregaande roekeloosheid. Zoo ooit, dan is op zulke dagen niet te hard rijden de boodschap. Juist op deze dagen gaat men immers uit om te genieten en niet om er extra vlug te zijn of snelheidsrecords te breken. Door onvoorzichtig oversteken lie ten een tweetal menschen, een van 82 en een van 18 jaar, resp. le Haarlem en Maastricht, het leven. Een 54jarige rietdekker uit Ommen werd door een auto gegrepen en gedood, even als een 17jarige uit Smilde. Tallooze ernstige, ofschoon niet doodelijke, ongevallen zijn weer ver oorzaakt door roekelooze motorrijders, die den weg als een renbaan be schouwen en meer dan 100 K.M. per uur ontwikkelen. Deze laatste snel heid is op zichzelf reeds levensge vaarlijk op een openbaren weg, hoeveel gevaarlijker moet zoo'n vaart dan wel niet zijn op druk bereden wegen, zooals dit Zondag en Maandag het geval was. Tientallen verkeers ongelukken met ernstige en minder ernstige gewonden, hebben zich in alle deelen van ons land afgespeeld. Maar toch, de enorme drukte in aanmerking genomen en ook het feit, dat onze verkeerswegen hier en daar, bij Haarlem en in het Gooi bijv., niet bij machte bleken het verkeer te verwerken, waardoor opstoppingen van langer dan een half uur ontston den, zijn de Pinksterdagen ook in dit opzicht betrekkelijk gunstig ver- loopen. De zon en de vreugde heeft ge- domineert, honderd duizenden heb ben genoten en voor enkele dagen hun zorgen vergeten. Daarbij beeft hel hotel-en restaurantbedrijf gulden dagen beleefd, die veel hebben goed gemaakt, wat het betrekkelijk koude voorjaar bedorven heeft. Helaas speelde zich le Rotterdam op den tweeden Pinksterdag een somber misdrijf af. Daar heelt een man wegens een verbroken verloving twee Duitsche vrouwen neergescho ten, een 22jarige ongetrouwde vrouw de verloofde en haar 36jarige getrouwde zuster. Met zes scholen uit een revolver heeft de onverlaat zijn beide slachtoffers, die levens gevaarlijk gewond zijn, geraakt. De dader heeft men kort na den aanslag kunnen arresteeren en, of schoon hij aanvankelijk ontkende, heeft hij tenslotte een volledige be kentenis afgelegd. Zooals gewoonlijk, zijn de Pinkster dagen door verschillende vereenigin- gen benut om meetings en kampe menten te organiseeren, die alle, dank zij bet schitterende weer, goed ge slaagd zijn. Alles bijeen was de week, die achter ons ligt er een van opgewektheid en levensvreugde, die slechts door enkele wanklanken lichtelijk verstoord werd. Pinksterrust in de politiek. Het viermogeudbede: pact geteekend. Wil of kan Duitschland niet betalen? Ernstig spoor wegongeluk in Frankrijk. Mijnramp in Japan. Het Pinkster-weekend heeft in de buitenlandsche politiek weinig of geen nieuws gebracht. De groote heeren, die de huishouding van de respectieve staten behartigen hadden zich terug getrokken op hun buitens of land goederen en genoten na de spannende gebeurtenissen van de laatste weken hun inderdaad welverdiende rust. Ook in Genève was rust geblazen en daarom kunnen wij U dezen keer geen mededeelingen doen over mis- iukte^MÉMMIilèi^conferenties en was ook het befaamde pact van vi met vacantie en werd er tot voi Pinkster danig aan geschaafd, grootste bezwaren tegen dit monste verbond werden wel van de ziji van Frankrijk en in mindere ma van Engeland aangevoerd. Fraukri wil toch liever goede maatjes blijvi met de kleine entente, dan met zi aartsvijand, want dat is en anders, Duitschland. En juist d vriendschapsbanden, die Fraukr met de Oostelijke buren van Duitse land verbindt, mogen door het pa van vier niet losser worden. Pinksteren ging dus in met et nog niet geteekend pact van vi omdat Duitschland weder bezwan had. Deze werden niet gehandha; en Woensdag is het Pact geteeken lntusschen was men in het Oostt zoover totovereenstem tning met elka gekomen, dat de wapenstilstand pra tisch een feit is, tenzij natuurlijke! of andere generaal op zijn eigi houtje aan het vechten slaat, hetgei daar in die contreien schering inslag is. Maar een wapenstilstai komt niet tot stand zonder voo waarden en in het onderhavige ge\ is het Japan, die China de voo waarden oplegt, voorwaarden, d neerkomen op een vrijwel algehee onderwerping, wat betreft de ree veroverde gebieden, die Japan n tuurlijk niet wenscht terug te geve üf China deze voorwaarden aanvaarden? Het is nog niet te zegge China voelt zich vrijwel volkom* geïsoleerd. Op de hulp van den Volke bond heeft het geen staat kunn< maken. De conclusies van het Lyltoi rapport waren weliswaar ten guns van China, maar Japan heeft dei conclusies naast zich neergelegd heeft als lid van het Geneefscl instituut bedankt. De Volkenboi heeft nadien niets meer van zie laten hooren, maar Japan ging rust verder met Noordelijk China te ve overen. Is er op zuiver politiek terrein ge< nieuws te vermelden, wel is dit h geval op financieel-economisch terrei Zooals men weet is het met Duitsche financiën bedroevend steld, en zijn deze in schrille tegei stelling met de geweldige planne want er is een middel dat U kalm houi en waardoor Uw geest helder blijf Mijn hard t's Zenuwtabletten behoede U voor zenuwachtigheid. Ze zijn ve krijgbaar in kokers van 75 ct. b Apoth. en Drogisten. 10 427(1 die de Duitsche regeering voorbereii Duitschland betaaltzijnbuitenlandscli schulden niet en kan de oude schulde en de rente niet aflossen. Dr. Schacl van de Rijksbank heeft de vooi naamste financiëele centra in buitenland bezocht en heeft tenslotl aan het einde van de vorige wee de vertegenwoordigers der buitei landsche crediteuren in het gebou van de Rijksbank ontvangen. Doe de besprekingen, die daar gevoer zijn, hebben geen resultaatopgeleveri Van Duitsche zijde heeft men natuur lijk getracht de noodzakelijkheid va betalingsuitstel, van een transfer moratorium aannemelijk te maker maar de crediteuren zijn daarop nii ingegaan. Zij voelden weinig voor ee eenzijdige regeling, waarbij Duitscb land aan het langste eind zou trekker Het moet er op deze conferenti nu niet bepaald zachtzinnig vriendelijk zijn toegegaan en verschi lende landen hebben gedreigd tegen maatregelen in het leven te zulle roepen als Duitschland een éénzijdi moratorium zou afkondigen. Amerik zou zelfs gedreigd hebben Duitse goed in beslag te zullen nemen indien men weigerachtig blijft te be talen. In bedekte termen is ook kennen gegeven, dat men bij ee niet aannemelijke oplossing van d

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1933 | | pagina 1