^BUITENLAMP! pUROi circulaire - 3lJDoorziitep Stukloopen Zonnebrand/^ Advertentie Thtèrj2junii933- J. P. PETERSMA fl.50 Joh. Beukelaar. Gaat Ge Trouwen vi leenten m Zeeland, in de week van 420 Mei jl. was het in Zeeland 12 evallen in 9 gemeenten, o.m: 1 te )ud-Vossemeer en 1 te Poortvliet. Mt Het vruchtlooze geconfereer in Geoèvo, Het geloof in den Volkenbond ver loren. üuiiscbland voor een iinancieele débacle. Gandhi heeft hel vasten door staan. In Genève wordt weer druk ge- ;onfereerd. Van allerlei .problemen rorden er behandeld, belangrijke en ninder belangrijke, technische en lolitieke, ka me en stormachtige.... och de waardigheid van deze Zwit- chersche stad wordt niet aangetast. L)e meest belangrijke wereldpro- 1 ilemen worden echter buiten Genève 0 lehandeld, in Parijs, in Rome, Londen if New York. Het gezag van een loosevelt of een Mussolini of een [lacUonald blijkt nog steeds grooter e zijn, dan dat van den onpersoon- ijken, boven alle partijen staande /olkenbond. Eigenlijk had het beroemde Vier- nogendheden-pact al eerdergeteekend moeten zijn, maar op bet allerlaatste lippertje hebben er zich toch nog moeilijkheden voorgedaan. Er werd ïog gewacht op een laatste woord ran Berlijn en op de houding, die ie kleine Entente zal aannemen. De tekst van het verdrag staat al rast, wat zal deze het verscheurde iuropa brengen Een werkelijke toe- ïadering ol slechts papieren belui- [ingen van vredelievendheid Veel moet men intusschen van dit pact ran vier niet verwachten. De oude militaire bondgenootschappen blijven testaan, nieuwe militaire verbindingen worden aangegaan. Spionnen blijven overal hun werkd oen en de legers ;n vloten zullen er niet door ver- E0piinderen, ook al houdt men in nog ;ulk een rustige atmosfeer ontwape- imgsdebaten, die niet meer dan van icademische waarde zijn, vaak niet meer zijn dan een theoretisch onder- insje van deskundigen, met zoo nu n dan een tikje gevoel en veront waardiging. Wij zijn er reeds lang van terug komen om van Genève maar iets voor den vrede te verwachten. De lassieve houding van den Volkenbond egens het conflict in het verre Oosten, waar ondanks het leit dat er geen Dflicieele oorlogsverklaring was, toch een regelrechte oorlog gevoerd werd Bn landstreken van enorme grootte calmweg geannexeerd werden, dit alles en nog veel meer heeft de vaarde van den Volkenbond tot dicht □'Jij ""1 gebracht. Zeker wij zouden ook mee kunnen tingen in het koor, dat de Volken- jond toch zooveel voor den vrede ioelenreedsbelangrijkeinternationale tvvesties heeft geregeld, maar wij zouden dit niet van ganscher harte iunnen doen, vooral als we denken, ^iat al die internationale overeen- iomsten van eenige beteekenis mee- •tal buiten Genève om tot stand zijn jekomen en de belangrij ke conferenties lie nog moeten komen o.a. de econo- ische wereldconferentie eveneens uiten Genève om werd voorbereid. Hoeveel verwachtingen had men zich niet van het Vredespaleis te s-Gravenbage voorgesteld en hoe ld( spoedig werden al deze verwachtingen n( niet den bodem ingeslagen? Thans is V( bet niet veel beter gesteld dan in iet jaar 1914. Het aantal wrijvings- lunten tusschen de staten onderling is minstens even groot, zoo niet grooter fns ui d dan toen. Daarbij wordt vrijwel de jeheele wereld geteisterd door een geweldige economische^ crisis, wier einde nog lang niet nabij is en die leeds ingewikkelder schijnt te worden en gaat ontaarden in een fnuikenden economischen oorlog. De ineestelanden trachten zich hiertegen te beschermen door een verhoogd nationaliteitsbesef le kweeken en hun landgenooten te bewegen zooveel en uitsluitend moge lijk producten van eigen bodem te betrekken. De wereldhandel is hier- loor vrijwel gehjel ontwricht. Daarbij komt voor Duitschland nog de boycot actie, die onder de Duitsche industrie reeds zeer gevoelige klappen heeft uitgedeeld. Dat ondanks het cijfer der Duitsche werkloozen dit officieel steeds aan het minderen is kan slechts worden toegeschreven aan de samen stelling van deze statistiek, om het in zekeren zin in vleiende bewoor dingen uit te drukken. YVant het staat vast, dat de Duitsche industrie steeds verder moet inkrimpen, dat de uitvoer elke maand met reuzenschreden achteruitgaat. Volgens ingewijden moet Duitsch land aan den vooravond van een groote financieele débacle staan, tenzij het buitenland nog bijtijds de helpende hand wil toesteken enkan toe steken. Zaals wij reeds opmerkten moet hieruit de in de redevoeringen voor het buitenland uitkomende vrede lievendheid verklaard worden. En ook voor een buitenstaander moet het duidelijk zijn, dat demilli- tairen van de nationaal socialistische organisatie ergens vandaan moeten komen, dat het aanleggen van wegen en het ontginnen van dorre streken de eerste dentallen jaren geen cent opbrengt, dat al de groote op massa- effect berekende samenkomsten en feesten niets dan geld kosten en geen geld in't laadje brengen. De plannen Doos 30 en 60. Tube 80 ct Bij Apoth. en Drogisten. 372 42695 voor den wederopbouw van het Duitsche Rijk zijn zoo vaag als maar eenigszins mogelijk is. Zeker de organi satie is geweldig, maar wat is zoo n organisatie waard als de basis eraan ontbreekt? Niemendal. Het nieuwe bewind in Duitschland beeft wel kans gezien in den vreemde een massa vijanden te maken, maar het aantal vrienden is sterk ver minderd en de vrienden, die Duitsch land van heden heeft zijn zeil ook slecht bij kas Het Duitschland van Hitier slaat geestelijk en economisch geïsoleerd in de wereld. Gandhi heelt kans gezien om zijn voedselstaking tot een goed einde te brengen. Veertien dagen lang heeft hij geen voedsel tot zich genomen en nog heeft hij het leven behouden, ondanks zijn uiterst zwakken lichame- lijlcen toestand. Het is opvallend, dat deze hongerstaking niet zulk een ontroering heeft verwekt als de voor afgaande. Er is in het buitenland zeer weinig notitie van genomen. De bedoeling deze keer was dan niet zoozeer van buitenlandsch poli- tieken, als wel van binnenlandsch reiigieuzen aard. Verscheidene Hin doetempels zijn thans voor de on- aanraakbaren geopend. Hierdoor is een begin gemaakt voor de gelijk- stelling van de kasten. «sa THOLEN, 2 Juni 1933. Vrijdag werd onder Voorzitterschap van dhr C. H. A. Stoutjesdijk de algemeene Vergadering der Veilings- eeniging gehouden. Nadat de Voorzitter met een woord van welkom de bijeenkomst had ge opend, werden de notulen der vorige vergadering na lezing goedgekeurd. De Voorzitter deelde mede dat de leden die het vorige jaar voldoende geveild hebben, dit voorjaar een toe slag hebben ontvangen van de Re geering, spr. wilde hierop de aandacht der leden vestigen omdat het een opwekking is om te doen veilen. Hierna bracht de kassier zijn ver slag uit. De ontvangsten hebben be dragen f 2513.37 de uitgaven f2679.57 nadeelig saldo f 166.20. Er is voor een bedrag van f47018.86 geveild. Bij monde van dhr W. Moelker bracht de kascoromissie verslag uit en stelde voor de rekening goed te keuren. Zij bracht dank aan den administrateur voor zijn richtig beheer De rekening werd hierna goedge- gekeurd. De Voorzitter dankte den admini strateur voor zijn acuraat werk in deze verricht en hoop dat het volgend jaar dhr de Wilde weder op dezelfde wijze de belangen van de veiling zal dienen. DhrW.Moelkeren J. L. Groenewege bracht hij een woord van dank voor hetgeen zij hebben verricht. Als bestuursleden werden herkozen de hh. J. M. Wagemaker en J. C. Stoutjesdijk die beiden verklaarden onder dank voor het vertrouwen hun benoeming aan te nemen. Van dhr G. W. Snijder was bericht ingekomen dat hij zijn functie als bestuurslid neerlegt. In diens plaats werd gekozen dhr J. van Gorsel te Tholen, die verklaart de benoeming aan le nemen, met dank voor het vertrouwen iu hein gesteld. De Voorzitter wenscht allen geluk eu hoopt dat het uieuwgekozen be stuurslid dhr van Gorsel op aange name wijze in het Bestuur met hem zal samenwerken. Als leden van de financiële com missie wenscht het Bestuur aan te wijzen de hh. W. Moelker en J. L. Groenewege. Dhr Groenewege deelt mede deze benoeming niet weder op zich te kunnen nemen. Er wordt te St. Anua- land een veiling opgericht en spr. ziet zich op deze veiling aangewezen, zoodat het hem niet mogelijk is een functie in de Thoolsehe Veilingsver- eeniging te blijven bekleeden. De Voorzitter begrijpt volkomen de motieven van dhi Groenewege en drukt zijn spijt uit dat er ver andering moet komen in de samen stelling van deze commissie. Dhr Moelker spijt het ook dat dhr Groenewege heengaat, hij heeft altijd met veel genoegen samengewerkt met dhr Groenewege. Dhr Groenewege zegt steeds met veel genoegen naar Tholen te zijn gekomen om zijn taak te vervullen. De Voorzitter meent dat het beste is dat het Bestuur eens overlegt wien iu deze commissie te benoemen. Dhr Moelker wordt wederom aangewezen en bedankt voor het in hem gestelde vertrouwen. Bij de rondvraag werden nog eenige vragen gesteld, die vanaf de Bestuurs tafel werden beantwoord. Hierna sluiting. Deze week is uitvoering gegeven aan een besluit van den raad van de gemeente Tholen om de oesterloods van den heer Willemse te ontruimen. Daar de heer Willemse dit niet vrij willig heeft gedaan, is dit gebeurd met dwang. De landbouwer J. B. alhier kreeg zoom hevigen slag van een paard tegen het hoofd, dat hij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor Tholen en de daaronder ressorteerende hulppost kantoren werd gedurende de maand Mei 1933. Ingelegd f23810.77. Terug betaald f 19724.48. Het laatste door dat kantoor uit gegeven boekje draagt het nummer 15073. Woensdagavond hield de Thoolsehe Oranjevereeniging in de zaal van den heer Hoek een algemeene vergade ring. Nadat de voorzitter Dr Veltenaar de vergadering had geopend werden de notulen der vorige vergadering onveranderd vastgesteld. Doordat de heeren Ds. Wolfensberger en Pastoor Omzigt in heteerecomitezijn benoemd en de heer Amsing bedankt had, wa ren er drie vacatures in het bestuur. In deze vacatures werden gekozen de heeren Wagtho, Ornee en J. van Elsacker. Als voorzitter werd gekozen Dr. Veltenaar. De voorzitter verzoekt op 2 Augustus de vlag uit te steken en deelt mede dat het plan bestaat 31 Augustus niet ongemerk voorbij te laten gaan. Hierover zal echter nog een vergadering worden gehouden in Juli. Besloten wordt, gezien de financiën, de leden te vragen hun contributie met 50% alleen voor dit jaar, te verhoogen. De heer Ornee bracht dank aan het bestuur namens de vereeniging voor het welslagen van de viering op 1 Mei j. 1. Tot leden van de kas com missie werden benoemd de heeren Th.Dijkslag, W de korte en L.v.d.Vate. In ons vorig nummer staat in de advertentie van den Bond van Paardenfokkers dat de veulenkeuring zal zijn Donderdag 20 Juni, dit moet zijn 22 Juni. Zaterdag j.1. had alhier plaats de merriekeuring voor het Neder- landsche trekpaard (Belgisch Type.) Ingeschreven werden Galine en Emma van J. P. van Gorsel. Emma van J. L. Potappel en Suivana van C. van Oeveren, Zierikzee. Marie van Oud- Vossemeer, Truida van Oud-Vosse- meer, Alice van Dinteloord en Flora van J. L. van Gorsel, Oud-Vossemeer. Idaen Berlha van B. G. Friederichs, Oud-Vossemeer. Blondine du Kraaien hof van Wed. W. Timmermans, Oud- Vossemeer. Nora S. Smits, Oud-Vosse meer. Minerva Gebr. van Tilbeurgh, Oud-Vossemeer. Cora C. H. de Wit, Oud-Vossemeer. Lisette M. Goorden, Oud-Vossemeer. Nelly van Bleijendaal, Madam van Vosmeer, Liza van Dintel oord, Cor, Vicine van J. F. Brooijmans, St. Annaland. SCHERPENISSE. Vergadering van Ingelanden van het Waterschap Scherpenisse op 31 Mei 1933. Tegen woordig en vertegenwoordigd 16 van de 20 stembevoegde ingelanden. Besloten werd tot onderhandsche verhuring van een perceeltje slik voor een jaar, ingaande 1 April 1933 aan P. L. Pikaur te lerseke voor f5.Herbenoemd tot leden van den dijkraad met algemeene stemmen de heeren A. Kleppe en J. Keur Dz. Besloten lol het aangaan eener kasgeldleeniuggroot 13000.—rentende 4% per jaar. De begrooting voor 1933/34 werd met algemeene stemmen vastgesteld iu ontvang en uitgaaf op 1'10421,83 zullende vuor het onder houd der wegen een geschot worden geheven van f3.per H A. en voor verhoogd dijkgeschot 11.50 per H.A. Aan het op Pinkstermaandag alhier te houden festival bij gelegen heid van hel 12l/2-jarig bestaan der muziekvereeniging „Eendracht" alhier zullen behalve de gezelschappen uit het eiland nog deelnemen „Wilhel- mina" van Cohjnsplaat en Concordia van St. Philipsland. ST. MAARTENSDIJK, üp dejaar- lijksche paardenmarkt alhier werden aangevoerd 7 paarden en twee hitten. Wij zagen meer koopers dan paarden In 1893 werd de paardenmarkt voor het eerst gehouden zoodat de thans 40 jaar bestaat. De laatste jaren is het echter wel een zeer kwijnend bestaan. De Burgemeester had ditmaal geen toestemming gegeven voor dans muziek, zulks mei het oog op de tijdsomstaudigheden en ook in ver hand rnet de geringe beteekenis van de markt. ST. ANNALAND. Benoemd tot onderwijzer aan de Ghr. School te Moercappelie dhr Eskes thans onder wijzer aan eenzelfde school alhier. Het zoontje van E. v. d. Male kwam op een stoel staande zoo on gelukkig te vallen dat doktershulp moest worden ingeroepen. OUD-VüSSEMEER. Bij de aanbe steding grondwerk verbetering haven te Oud-Vossemeer is ingeschreven door J. van der Klooster e. a. f 879,50. A. Verhees f 1225.D. A. vau Driel 11305.A. Veraart f1325.G. P. Pipping f 1585,56. BURGERLIJKE STAND. Gemeente THOLEN van 2625 Mei. Geboren Andries, zv. B. Wierdsma en G. v. d. Woude te Stavoren. Gehuwd: M. J. Schot en A. G. Roth beiden te Tholen. KERKNIEUWS. Oud-Voisetneer. Bedankt voor het beroep bij de Ned. Herv. Kerk alhier oand. Th. G. Vollebregi, die een beroep naar Hoornaar aannam. Naar verluidt zijn er plannen gemaakt om binnenkorten lijd een bazar ie houden, waarvan de reserve zoude dienen voor ver sterking van den linancieelen toestand van de Geref. Kerk le dezer plaaise. THOLEN. Ned. Herv. Kerk voorm. 10 uur ds. Wolfens berger. en nam. 2.30 dn. Moerman. Beide diensten collecte voor de Zeuding. 2e Piuksierdag voorm. ds. Wolfensberger. Ger. Kerk voorm. 10 uor en nam. 6 uur dr. Veltenaar. 2e Pinksterdag voorm. dr. Veltenaar. Geret. Geui. voorin. 10 uur nam. 2.30 en 's avonds 6.30 leeskerk. 2e Pinksterdag nam. 2.30 en 's avonds 6 uur ds. Barih te Borselle. Vrije Ger Gem. voorm. 10 uur nam. 2.30 's avoDds 6.30 uur ds. Baaij. 2e Pinksterdag voorm. ds. Baaij. POORTVLIET. Ned. Herv. Kerk voorm. 10.30 leeskerk en nam. 3 uur ds. Wolfensberger. 2e Pinksterdag voorm. leeskerk. Ger. Kerk voorm. 10.30, nam. 3 unr dhr de Vries en 's avonds 7 uur leeskerk. 2e Pinksterdag voorm. dhr de Vries. Ger. Gem. voorm. 10.30, nam. 3 en '«avonds 7 uur leeskerk. 2e Pinksterdag voorm. leeskerk. SCHERPENISSE. Ned. Herv. Kerk voorm. 10.30 leeskerk en nam. 3 uur ds. de Haan. 2e Pinksterdag voorm. ds. de Haan. Ger. Gem voorm. 10.30, nam. 3 en avonds 7 uur leeskerk. 2e Pinksterdag voorm. leeskerk. ST. MAARTENSDIJK. Ned. Herv. Kerk voorm. 10.30 en nam. 3 nur ds. de Bres. 2e Pinksterdag voorm. ds. de Bres. 8TAVEN1SSE. Ned. Herv. Kerk voorm. 10.30 ds. Moerman en nam. 3 uur leeskerk. 2e Pinksterdag voorm. ds. Moerman. Collecte voor de Zending. Oud Gerei. Gem. voorm. 10.30 nam. 3 en s avonds 6.30 leeskerk. 2e Pinksterdag voorm. leeskerk. ST. ANNALAND. Ned. Herv. Kerk voorm. 10.30 ds. Kraag (Bed. H. Doop) en nam. 3 nur leeskerk. 2e Pinksterdag voorm. ds. Kraaij. Gerei. Gein. voorm. 10 30, nam. 3 en 's avonds 6.30 lteskerk. 2e Pinksterdag voorm. leeskerk. OUD-VOSSEMEER. Ned. Herv. Kerk voorm. 10.30 ds. Ver schoor en nam. 3 uur leeskerk. 2e Pinksterdag voorm. leeskerk. Geref. Kerk voorm. 10.30 en nam. 3 uur ds. Vreugdeohil. 2e Pinksterdag voorm. ds. Vreugdenhil. Oud Ger. Gem. voorm. 10.30, nain. 3 od 's avoods 7 unr leeskerk. 2e Pinksterdag voorm leeskerk. MARKTBERICHTEN THOLEN, 2 Jout 1983. Boerenbotcr f 0.77s per pond. Roomboter f 0.825 Eieren f 2.50 per 100. Noteeriug te Middelburg, 1 Juni 1983 Boerenboter (part. prijs) 10 80 Temperatuur van het te Tholen. Scheldewater Mei—-Juoi Gradeu 0. Zaterdag 27 15,2 Zondag 28 15, Maandag 29 14,3 Dinsdag 30 15, Woensdag 81 15,2 Donderdag 1 15,3 Vrijdag 2 16, Ondertrouwd C. BOGERS Mz. 7 en 42702 J. C. JANSEN Ad. Zoo de Heere wil hopen op 9 Juni a.s. onze geliefde Ouders, Behuwd- en Groot ouders 20 42690 Cornelis van Dijke en Jannetje Wilhelmljna Bijl hunne 40-jarige echtver- eeniging te gedenken. Hunne dankbare Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. Tholen, Juni 1933. Bezoekt Zaterdag en Maan dag a.s. het „Schuttershof' te SCHERPENISSE. Daar is H. Roels—van den Boom met zijn zweef- en draaimolen en G. Posthumus met zijn hoepla. 9 42698 10 VLISSINGEN 42001 ZENUWARTS VAN 3 JUNI TOT II JUNI NIET TE CONSULTEEREN. Hebt U onze ontvangen Doet dan daaruit Uw VOORDEEL. Wie voor koopt, ontvangt een BLIK KOEKJES gratis. Ziet de etalages 1 THOLEN. 42703 TELEFOON 54. 30 BESTELT dan Uw trouwkaarten of circulaires bij ons of onze Agenten. LAGE PRIJZEN. 20 87382 NETTE UITVOERING en bovendien wordt Uw Ondertrouw-advertentie gratis geplaatst in de THOOLSCHE COURANT. Firma J. M. C. POT, THOLEN

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1933 | | pagina 3