Man en vrouw zijn één Een schrijven van het Gemeente bestuur van Bergen op Zoom dat moet bijgedragen worden in de kosten districtsarbeidsbeurs f 16.68 Stukken van de Vleeschkeurings dienst St. Maartensdijk, waaruit blijkt dat er in de gemeente Poortvliet is ontvangen aan keurloonen f 691.50 en dat er betaald moet worden f548.28 Van Ged. Staten betreffende art. 45 der Geldschieterswet. B. en W. stellen voor dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen aan gezien er hier geen geldschieters- bank is. Met alg. stemmen wordt hiertoe besloten. Proces-verbaal van kasopname bij den gemeente ontvanger. Een schrijven van Ged. Staten dat de begrooting voor '1933 is goedge keurd. Een verzoek van de A. N. W. B. om een subsidie van f 15 voor het 50- jarig jubileum. B. en W. stellen voor hierop niet in te gaan. Dhr Murre kan zich hiermede niet vereenigen en stelt voor f5 te geven. Met 4 tegen 3 stemmen wordt dit voorstel aangenomen. Tegen de wet houders en dhr Dronkers. Een schrijven van den heer Van Brummelen dat hij zijn benoeming als lid van de commissie van toezicht op het l.o. aanneemt. Een schrijven van den heer E. van der Slikke dat hij zijn benoeming als Voorzitter van het alg. armbestuur aanneemt. Dhr Boogaard merkt op dat er nu toch wel een schriftelijke bevestiging is. De Voorzitter antwoordt dat men nu wat soepeler is en hij heeft ge vraagd nu een briefje in te leveren. Een schrijven van J. Dronkers dat hij zijn benoeming als agent van de arbeidsbemiddeling aanneemt. Een verzoek van de bewoners buiten de kom der gemeente niet aan gesloten aan de N.V. Waterl. Mij. om het besluit van den raad om de verhooging van de waterpenningen door de gemeente te betalen in te trekken. Dit adres is door 75 menschen onderteekend. Dhr Vogelaar zegt er rijp en ernstig overnagedacht te hebben en het aan tal onderteekenaars is 20% van degene die aangesloten zijn en mogen wij nu voor die 20% tegenover die 80% dit besluit intrekken. Hij zal er dan ook tegen stemmen. Hij zou er echter wel voor zyn als dit besluit maar één jaar bleef. Dhr Garels vraagt eerst de meenin^ van B. en W. De Voorzitter antwoordt dal B.en W. het nog steeds onbillijk vinden dat die kosten ook komen ten laste van die menschen die niet van het water profiteeren kunnen. Dhr Carels kan zich niet vereenigen met het voorstel B. en W. Als men die 75 onderteekenaars nagaat hoe veel menschen zouden er dan bij zijn die belasting betalen. Ook heeft spr. uit de gesprekken opgemaakt dat de menschen gedeelte lijk misleid zijn. De indruk is gewekt als zouden die menschen f10 tot f 13 meer moeten gaan betalen en daar is geen sprake van. De Voorzitter zegt als er belasting verhooging komt, dan is dit op de opcenten van de pers. belasting. Dhr Carels vraagt of allen daaraan betalen. De Voorzitter antwoordt dat hij zeker weet, dat alles in Poortvliet pers. belasting betaald. Dhr Boogaard zou in de le plaats niet de pers. belasting willen ver- hoogen, maar er zijn toch nog andere belastingen, b.v. de gemeente fonds belasting, en de vermogensbelasting. Maar laten wij degene die niet meer kunnen betalen, nog meer belasten, maar laten wij trachten die te ont lasten. De Voorzitter zegt de gemeente fondsbelasting dat gaat niet want dan moet men in een hoogere klasse en dan moet degene die niet betaalt ook gaan betalen. En ook is het zoo rial altijd ee st de pers. belasting en dan pas de andere belastingen worden verhoogd. Dhr Carels zegt dat het zijn aan dacht trok dat de adressanten niets dan lof hadden van de Waterleiding, dat is wel eens anders geweest, hoe wel het hem thans plezier doet, dal ze zoo zijn veranderd. De buiten menschen kunnen toch ook profiteeren van de Waterleiding en dan moeten ze heel wat minder betalen dat de menschen in de kom van de gemeente. Want het tarief per tank is zoo laag dat ze beneden het bedrag blijven dat de meeste menschen hier moeten betalen. De Voorzitter zegt dat het water 1 cent per emmer kost. Dhr Carels zegt dat is dus voor 40 L. en dan kan men uitrekenen hoeveel ze voor een tank van 600 L. moeten betalen en daar kan men een heele tijd mee doen. Dan wordt weg ge cijferd dat de menschen in de kom verplicht zijn te betalen. Ook moeten wij helpen betalen aan de steun van de boeren voor tarwe en bieten en het is toch „draagt elkanders lasten". De Voorzitter merkt op dat andere gemeenten het toch ook niet doen. Dhr Boogaard zegt dan begint van Poortvliet de victorie Welh. Krijger vindt het weinig victorie en men moet niet vergeten dat de buitenmenschen er altijd een paard en een kar voor moeten in spannen om water te halen en dan is het troebel en lauw terwijl wij het kraantje maar open te zetten hebben, terwijl die menschen al reeds slecht water hebben gedronken. Dhr Murre zegt dat wij veel moeten betalen voor ons goed water. Dhr Vogelaar kan niet begrijpen hoe de Mij. het water aan de hoofd kraan met 1/3 verminderd heeft, ter wijl de huisaansluitingen zijn opge slagen. De Voorzitter antwoordt dat bet aan de hoofdkraan ook veel te duur was. Dhr Murre vindt de buitenmenschen gelukkiger dan de inwoners. Dhr Carels vraagt of er van de onvermogende nog meer kan gevraagd worden om te betalen. De menschen zijn nu al niet bij machte om te be talen en het zal enkele centen uit maken. De Voorzitter antwoordt dat het een bedrag is van f972. Dhr Carels zegt nogmaals wat zal datdan kosten voordebuitenmenschen dat is toch een miniem gedeelte. Dhr Vogelaar stelt voor om het besluit voor één jaar te handhaven. Dit voorstel in stemming gebracht wordt aangenomen met 4 tegen 3 st. Tegen de wethouders en dhr Dronkers B. en W. stellen voor de nieuwe voorwaarden van de N. V. Waterl. Mij. vast te stellen. Met alg. stemmen wordt hiertoe besloten. B. en W. stellen voor om het aan bod betreffende overname gedeelte Rijksweg voor f6828 te accepteeren. Met alg. st. wordt hiertoe besloten. Als vijfde punt der agenda wordt ter tafel gebracht een missive van Ged. Staten dezer provincie betreffen de voorgestelde wijzigingen door het gemeentebestuur van Tholen in de brugtarievenvoor hun gemeente onder een jaarlijksche bijdrage vande andere gemeenten in het eiland tot dekking der tariefsverlagingen. Na voorlezing van dezen brief zegt de Voorzitter, dat reeds andere ge meenten de leden zullen dit ook wel gezien hebben besloten geen jaarlijksche bijdrage te geven. Aan gezien Ged. Staten duidelijk te kennen geven dat indien er maar één ge meente is die geen bijdrage verleent geen redenen meer aanwezig zijn tot tariefswijziging over te gaan, is het van deze vergadering niet meer van belang deze aangelegenheid tot een bespreking te maken. De leden zijn het hiermede eens weshalve besloten wordt dit schrijven niet vérder in behandeling te nemen. Met alg. stemmen wordt goedge vonden een wijziging der begrooting voor '1932 en een af en overschrijving van dezelfde begrooting. Van den Minister van Binnenl. Zaken dat de steunregeling is goed gekeurd en tevens een schrijven van de commissie van werkverschaffing dat zij ontslag neemt. Ook namens de andereleden wordt door den Voorzilteraan deze commisie d^nk gebracht voor de door haar verrichte werkzaamhedenzij heeft haar taak consciëntieus opgevat en uitgevoerd, wat tot allen tevredenheid heeft geleid. In het bijzonder een dankbetuiging aan den Voorzitter dezer commissie dhr Carels, die wat de finantieele zijde werkverschaffing betreft een grootsche daad heeft verricht en wel door een belangrijk deel der uitgaven ten laste van zijn privé beurs te brengen. Moge dit prijzenswaardig gebaar navolging vinden. Aan de orde komt nu een verzoek van de Ned. Chr. Landarbeidersbond om de steunregeling voort te zetten. De Voorzitter stelt voor dit in be sloten vergadering te behandelen wat met alg. st. wordt goed goedgevonden. Na heropening der vergadering wordt met alg. st. stemmen besloten de steunregeling voort le zetten tot en 40 Juni op dezelfden voet als thans is geschied. B. en W. stellen voor het volgend besluit te nemen en dit te zenden aan alle gemeenteraden van Zeeland om adhaesie De Raad der gemeente POORT VLIET Gehoord het voorstel van Burge meester en Wethouders orn zich to de Regeering te wenden met het ver zoek bij de steunverleening aan den landbouw maatregelen te nemen ter bestrijding van de werkloosheid onder de landarbeiders Overwegende dat de werkloosheid in den land bouw al meer en meer toeneemt, zoodat onder de arbeidersbevolking een noodtoestand gaat heerschen dat deze aangelegenheid voor de plattelandsgemeenten een vraagstuk van beleekenis is geworden dat het te betreuren valt, dat van den steun, welke uit 's Rijks kas ver leend wordt aan de landbouwers voor het zaaien van tarwe en suikerbieten, een zeer gering percentage tengoede komt van de landarbeiders in den vorm van werk dat, weliswaar, de teelt van granen, o.a. tarwe, weinig arbeidskrachten vergt, maar dat het snijden met de sikkel en het dorschen met den vlegel, in de plaats van de machine, veel meer handenarbeidzouden vragen; dat het daarom tot bevordering van werkverruiming wenschelijk zou zijn, in overleg met de landbouworganisa ties, een regeling te treffen, waarbij bepaald wordt, dat boeren, die per te verbouwen Hectare eensubsidie van het Rijk ontvangen, verplicht worden een bepaald aantal arbeiders in loon dienst te nemen op een loon, vastge steld in overeenstemming met plaatse - lijke toestanden, of, althans voor te schrijven dat de z.g. regeeringstarwe niet machinaal gesneden en gedorschen mag zijn BESLUIT le. de regeering te verzoeken bij steunverleening aan den landbouw maatregelen te willen nemen in den zin van vorenstaande over weging, zulks ter bestrijding van de werkloosheid onder de arbeiders bevolking ten plattelande en waarbij het finantiëel belang van het Rijk en de gemeente wordt gediend 2e. de overige gemeenten in Zeeland te verzoeken aan dit besluit adhaesie te betuigen. Dhr Boogaard zegt dat de regeering een goed voorbeeld heeft voorhanden- arbeid, in de Wieriugenmeerpolder is alles met machines gedaan. Hij acht dit dan ook praktisch onuit voerbaar. Met 6 tegen 4 stem die van den heer Boogaard wordt dit voorstel van B. en W. aangenomen. B. en W. stellen voor om bij Wed. Boogaard een urinoir te plaatsen vol gens de teekening zoo die ter inzage heeft gelegen. De begrooting is f 60. Met alg. st. wordt dit goedgevonden. De Voorzitter zegt dat er bij het polderbestuurhet verzoek isingekomen betreffende het terrein der woon wagens. Het Polderbestuur heeft er geen bezwaar tegen als ze geplaatst worden aan de lageweg of aan Puljesdijk. Besloten wordt de Lageweg aan te wijzen. De Voorzitter zegt dat er een aan bieding is voor een portret van Prins Willem van Oranje voor f4.50 franco thuis. Met alg. st. wordt besloten deze te koopen. Bij den rondvraag wijst dhr Murre er op dat op de mestvaalt zoo dikwijls rommel word verbrand, hij zou gaarne zien dat dit werd verboden, daar dit veel stank veroorzaakt. De Voorzitter antwoordt dat dit in den regel jongens doen, maar hij zal er op laten letten. Dhr Murre zegt dan indien de rijks weg door het dorp nu overgenomen is, zou het mogelijk zijn het verkeer dan te verleggen en zoo dat wat van Tholen komt door het dorp en wat van Scherpenisse komt door der. Achterweg. De Voorzitter zegt dat als eenmaal de weg eigendom is, men dan kan zien. Dhr Vogelaar zegt dat hem is mede gedeeld dat de huur van de woning in den tijd tusschen het vertrek van den heer Dijken en de komst van de heer Van Brummelen niet voldaan is. De Voorzitter zegt in de vorige vergadering is er een besluit genomen om f151 te betalen aan Krijger voor huur. Nu komt er uit dat dhr Dijken een paar dagen vroeger is vertrokken dan was berekend zoodat Krijger inplaats van f J 51 f153 moet trekken de zaak is thans echter in orde. Dhr Carels zegt indertijd heeft de gemeenteraad een besluit genomen om den barbier 21 dagen extra te geven in verband met de winkel sluitingswet. Nu doet een bakker aan hem een zelfde verzoek. De voorz. zegt dat er alleen voor den barbier een besluit is, maar hij zal zorgen dat er de volgende ver gadering een nieuwe regeling is, waarbij dan alle winkeliers worden genomen. Met alg. st. wordt dit goedgevonden. Dhr Carels brengt dan ook namens zijn medeleden dank voor de gewaar deerde woorden tot hem gesproken Het heeft ook nog een brief gehad vau Ged. Staten voor de commissie van werkverschaffing, waarin ze schrijven dat het Waterschap voor a.s. winter als werkverschaffing heb ben het dempen van de z.g. kolk. De voorz. zegt dat het hem ge noegen doet, dat die brief is gekomen en dat het polderbestuur bereid is mee te werken. Hierna sluiting. THOLEN, 19 Mei 1933. EEN ONVEILIGE SCHIETBAAN. 1911 werd alhier onder goedkeuring var. deo Minister van Oorlog aau de toentertijd bestaande schietvereeniging „Koningin Wilhelraiua" vergunning ver leend tut oprichting van een schietbaan. Er zija toen aau het Bestuur zeer strenge voorwaarden gesteld, omdat de schietbaau zeer onguustig gelegen was en het niet denkbeeldig dat bij het gebruik van het geweer M 95, met zijn gruot doordnngings- vertnogen en langedraagkrachi, personen die zich in den daar achtergelegen polders, zelfs in Brabant, bevinden, zouden kunnen worden getroffen. Een der eersto voorwaarden was dan ook dat vanwege bet Ministerie vau Oorlog geëischt werd, het stellen van een aantal bogen met grintbakk^n, waardoor men de veiligheid bij schieten op vijftig, honderd en tweehonderd meter gewaarborgd achtte. Bet was een zware ei-cb, die eeu groot finaoctëel offer eischte, doch het geld werd gevouden en de scbie'.baan werd na op levering, door de autoriteitei goedgekeurd. Thans is ze danig in verval en ondanks ze niet meer voor het doel geschikt en dus uiet meer als schietbaan mag worden gebrnikt, onverschillig op welken afstaad, schijut men haar toch als zoodanig te gebruikeD. De autoriteiten, dio hier het oog over moeten laten gaan, dienen wel te weteD dat het gebruik yau geweer M. 95 daar uiet toelaatbaar is, de baau mag uiet wurden gebruikt zonder de indertijd ge- eischte beveiligingen, in casu de poorten met dikke griutbakken, terwijl ook bet zich bevinden in de kuil levensgevaarlijk is. Vorige week slaagde le Amsterdam voor het examen zwemonderwijzer, uit gaande van de Ned. Zwcmhond, de heer L. G. Coomans alhier. Zooals blijkt uit eeu in ons blad voorkomende adveitentie zal bet Leger des Heils Donderdag a.p. te Scherpenisse, St. Maartensdijk eu Oud- Vossemeer open luchtsamenkomsten honden. Het is Maaudag een drukke dag geweest voor zuster Viergever, die het voorrecht had twaalf en een halfjaar haar diensten te hebben gewijd aan de Wijk verpleging van het Groene Kruis alhier. Tal vau felicitaties kwamen in, veel planten en bloemstukken getuigden van sympathie voor den arbeid die zuster Viergever met zooveel toewijding verricht. Het Bestuur van het Groene Kruis kwam de jubilaresse gelukweDschen en bood als aandenken een mooie klok a^o. En wij weten wel dat zuster Viergever mot opgewektheid steeds in de weer i» het lijdeo van krauken le ver*A*Jiten en dit werk als haar levenstaak houwt, daarbij uiet vragend< naar van waardeering. Toch gei die dag het haar wel zal geb\ A/a hoeveel waardeeriug men hirr voor haar werk heeft, en deze bewijzen vau belang stelling zullen haar toch o>k wel getroffen hebben. Zondagavond werd geruimen tijd een bewoner vau een perceel aan do Hoogstraat het leven onaangenaam gemaakt. Men gooide ruiten kapot met een biei- fliscb, bekogelde het huis met eie eD en haalde allerhande schunnige streken uit. Van een en ander is aangifte gedaan bij de politie, die tegen de daders Joh. S. en Nic. S. proces-verbaal opmaakte. Uit de Oude Doos. WAT DE SOHOOLMEESTER MOEST DOEN IN 1650. V. In 't onderwijsen sullen de School meesters voornamelijk letten, dat de funda menten vao het spelden wel gelegt «orden eer de kinderen tot het lesen komen, dat se ook gewennen distinct te lesen, en soowel de syllaben als de woorden leeren onderscheydeu, ende snllen de kinderen ook niet licht vbd het eeue boek na het ander laten overgaan sullen de jongt ook leeren verstaan het cijfergetal van do Capitteleo der H. Schrifture ende Psalmen. Ende opdat de Scholieren, le beter worden geanimeert tot betrachtinge van hare plicht, so sullen se alle weeke een prijs schrijven, welke in de School aal werden opgehangen, ende die de beste prijsen hebben, .-uilen ue gthee.e in die ordre hovou aansitteG. (l)it was in. sommige scholen uog la-'g de gewoonte). De school sal in deelcQ verdeelt worden, een yeder p irtïje sal eeuderhande boecken leeren; die 't selve boek te aameoleeren, die sullen teffens opgt-roepen worden.er.de decelve lessen opseggen, d'andere daarbij staande ende in haar boek nasiende, deze alle gehoort sijnde, sulleu te samen sediglijck op hsar plaatse kesren, ende weder eeo andere par'ije opgeroepen wordeo. De jongens boven de tien jaren, sullen van de meyskens afgeaondert sitten. ende de oodste bij den Schoolmeester gepLat.-t werden, Deugeucn die schrijven leertn, sollen na hare gelegenheid bequame digten voorgeschreven worden, ende een yeder sijn iaute getoont sijude, sullen door de dicipeltn verbetert «orlen, eer sij uyt de sehoo'e gaan. Sil vooroauoelijck daarop werden gele*, dat geen boeken werden geleest, strijdende tf gen de Gereformeerde Christelijke Religie, ofte die den kinderen in gelooven, of leven schadelijk ofte erger- lijk soudei» mogen wesen. in hun lol over „Zij"-creme. Zij is inderdaad even onmisbaar voor de verzorging van huid en teint der vrouw, als voor den man die op pijnloos, spiegelglad en onberispelijk scheren gesteld is. In prijzen van 2075cenl 9 42642 RIJBEWIJZEN. Men schrijft ons: Het komt nog herhaaldelijk voor, dit bestuurders vau motorrijtuigen bekeurd worden, wijl zij bij aanhouding niet in het bezit vun eeu geldig rijbewijs blijken te ziju. De oorzaak daarvan moet voor namelijk gezucht worden in de omstandig heid, dat nog te weinig aandacht aan d«u vervaldag van het rijbewijs wordt besteed. Men ei) er zich goed vau bewust, dat afgegeven rijbewijzen slechts gedurende twee achtereenvolgende jaren geldig zijn - en het dus zaak is tegen het einde van dien termijn een nieow rijoewijs aau te vragen. Aaogeraden wordt daarmedb niet tot het laatste oogenLlik te wachten. Het is volstrekt noodzakelijk, dat tnsscbeu de indiening van de aanvraag en het tijdstip, waarop het rijbewijs vervalt, eeoige tijd ruimte b.v. 8 of beter neg 4 weken wordt gelaten. Mocht het vroeger al eens voorgekomen zijn, dat ter Provinciale Grilfie bij persoonlijke aanmelding op de algifte van eeu rijbewijs kon worden ge wacht, met nadiuk zij thans vermeld, dat dit tol de onmogelijkheden is gaan be- booreD. Het verdient overigens waarschijnlijk aanbeveling hier dan nog eens in her innering te brengen, dat aanvragen om vernieuwing vau een rijbewijs ongeveer één maand voor den vervaldatum van het oude rijbewijs beüooren te wordeuingedioud. Dit is de eenige zekere manier om steeds van een geldig rijbewijs voorzien te ziju. Degenen, die nalaten dit le doen, loopen altijd de kans in moeilijkheden te geraken, wijl ban misschien niet meer op tijd een uituw rijbewijs kan worden uitgereikt. Voor personen, die met het iadienen der aanvragen plegen te wachten tot op bet allerlaatste oogeoblik, daar zij vreeztn anders reeds iu hel bezit van een nieuw rijbewijs te worden gesteld geruimeo tijd voor dat het oude bewijs is verloopen, zij hier vermeld, dat ter Provinciale Griffie met de afgifte wordt gewacht tot huogsteDS een week vóór den vervaltdatum van het oude rijbewijs, zoodat de geldigheids- lei mijnen der beide beaijzen zich zoo nauw mogelijk aan elkander aanslniten eu gaeDe inkorting vau beleekenis geschiedt. Met betrekking tot de bij de aanvraag over te leggeu bescheiden kan worden volstaan met de mededeeling, dat inlich- uwgen dienaangaande verstrekt worden op de gemeente-secretarie, alwaar de aan vragen als regel behooren te worden ingeleverd. SCHERPENISSE. In de op 15 Mie gehouden vergadering van den dijk- raad van het Galamiteuze Waterschap „Scherpenisse" werd de begrooting voor het dienstjaar 1933/34 vastgesteld op een ontvang en uitgaaf van f32518,13 waarbij een post voor onvoorzien van f 13302.92. Het dijkgesehot werd voorloopig vastgesleldop een bedragvanf29153.67 Van de achterliggende polders zal nog geen bijdrage worden geheven. Onder nadere goedkeuring van Ged. Staten werd besloten een in de 17e eeuw aangegane geldleening ten behoeve der zeewering tegen een koers van 50% af te lossen. Aan den dijkraaa werd mededeeling

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1933 | | pagina 6