mms. cV*cV\voO* Openbare dronkenschap bij nerb&liog. P. J. 8. te Tbolen tot f 15.boete of 1U dagen hechtenis en eene voorwaar delijke straf van drie weken hechtenis met een proeftijd van een jaar met de bijzondere bepaling dat verdachte gedurende dien proeftyd geen café of herberg mag be zoeken. B. L. v. P. te Tholen was van het voonia van 27 Maart 1933 in verzet ge komen, waarbij hij was veroordeeld tot f 10.boete of 10 dagen hechtenis. De heer Kantonrechter bevcs'igde het vonnis, doch vermindert de straf tot f 5. boete of 5 dageD hechtenis. Vrijgesprokeu N. F. A. M. te 's-Gravenhage. LAND- EN TUINBOUW. Wat elke maand te doen geeft In moes- en bloemtuin, keuken en kelder. (Ie helft Mei). Nadruk verboden. In den moestuin Teder, die een tuintje heeft van eenige heteekenis, kweekt ook kool, die hij zelf heeft gezaaid uf waarvan hij de planten koopt. Let er op bij het uitplanten geen planten uit te zetten, die aan knol voet lijdon, want dan komt er niets van terecht. Ook plant men ze de eers'.e jaren niet op grond, die reeds door kuolvoet besmet is. Behoorlijk kalken (kalkbemesting) is een goed middel legon knolvoet. Begiet het plantenbed, als ge zelf gezaaid hebt, vóór ge de planten optrekt. Doe hot plukken vlug, anders worden de plan-en slap, leg ze direct in een mand, niet eerst op den grond. Plantjes, waaraan wat mankeert, worden niet gebruikt. Spoel vóór het uitpooten de planten met zuiver water af. Maak met schop of hol pootyzer een gat, na de droge bovenaarde te hebben weggekrabd. Op nieuw land, waar men „gevreet" vreest, losse mon als middel daartegen wat superfos faat in het spoelwater op. Aardvlooien, jaiiterkevertjes, welke ver schillende ODzer groenlenbedden kunnen teis teren, worden op verschillende manieren be streden, maar niet steeds met succes, ol de middelen zijn in de aanwending <e omslachtig. Bitterkers, tusschen radijs of kooiplanten ge zaaid, houdt de aardvlooien op een afstund. Sommigen strooien roet of fijo zand op de bedden, ook wel een laagje (I cM.) fijne zwarte gracht- of slootmodder, goed doorge vroren men kan ook eou grootere hoeveel heid met de tuinaarde dooreenmengon. Op dezelfde wijze kan men met succes ook bard- gedroogde hoendermcal aanwenden. Paarilen- mest, d. w. z. alleen paardenvijgen, zonder lang strooisel, goed met paardenurine door trokken, en fijn verdeeld over de bedden gestrooid, voldoet ook uitstekend. In 'l alge meen i9 een goed middeldoor krachtige bemesting en overbemesting den groei der planten bespoedigen. Met den groei der gewassen begint ook slakkenplaag weer. waardoor in sommige jaren groote schade wordt veroorzaakt. Eén der vorige jaarverslagen van landbouwproel- velden in Zeeland maakt melding van de hieronder volgende proefnemingen. Bij den heer J. J. Bakker te Kloetinge werd oen proef genomen met het uitstrooion van kainiet- kopersulfaat in verhouding van 20: 1. In den avond van 3en Juni werd het zouten- mengsel uitgestrooid tusschen rijen met bloem kool. aardappels, boouen en bloemplanten. De hoeveelheid bedroeg pl.m. 2 K.G. per Are (is 100 vierk. Meter). Door het mengsel konden de slakken de gewassen niet bereiken, en den volgenden morgen werden verschei dene dieren dood aangetroffen. Wegens het natte weer der volgende dagen achtte men hel noodzakelijk het middel nog eens aan te wenden. Dit geschiedde den Sen Juni en met evenveel succes als den eersten keer. Te Zierikzee werd een gelijke proef go- nomen door de Vereeniging van Oud-leer lingen van Tuinbouwwintercarsussen. Hier werden Siamsuikerboonpn verbouwd, omgeven door aarbeien en groentebedden. Per 40 vierk. Meter werd bijna 3 K.G. van het mengsel in den avond van den 23sten Juni breedwerpig uitgestrooid. Den volgendon morgen bleken groot aantal slakken gedood te zijn. werd geen schade meer ondervonden, tport eindigt met de conclusie, dat het I VEF6 bij beide proefnemers best heeft. Lezer, zegt het voort j bloementuin. Onze gedachten gaan aten oude, ieder bekende, maar immer VOOr {V°em rï0 Muurbloem. Men zaait .n April en Mei, de planten kunnen ir op een beschutte plaats, b.v. tegen jr, doorbrengen, bij strenge vorst ^^.|1S me( wa.1 8,ro° ,ot bedekking. Reeds in 't voorjaar beginnen zij dan ,*e jlooien en gaan daarmee een gedeelte van den zomer door. Men onderscheidt eukele en dubbele mourbloemen, de laatste duren veel langer. Men heeft ook soorten, die reeds het eerste jaar bloeien, zooals Parijsche door- bloeiende. De muurbloem is afkomstig oit Zuid-Europa. Zooals we reeds opmerkten, is ze niet zeer gevoelig voor de kou, waarom men ze dan ook zelfs in 't wild aantreft in onze streken, waartoe zij denk aan haar naam vooral oude muren en dergelijke plaatsen uitkiest. Wie dezen zomer en herfst, of in den winter en 't volgend voorjaar van den mooien bloem dezer bekende planten profitoeren wil, moet thans niet verzuimen ze te zaaien. Of wellicht is er kans, omdat de muurbloem vrij algemeen wordt aangetroffen, planten van een vriend of kennis te bekomen. Vele varië teiten zijn door haar gedrongen groei ook geschikt voor potcultuur, waartoe men ze eerst in een bak kan uitzaaien of ook wel direct in een pot of een bakje. Men moet hierbij uiterst voorzichtig zijn met het gieten en er voor zorgen, dat de jonge plantjes goed licht en lucht krijgen, anders gaan zy stellig te gronde. Bij een goede verzorging kan men van dergelijke planten ook in huis veel pleizier hebben. Praktische wenkMen kan ritnaalden (koperwoimen), emellen en ander ongedierte naar bepaalde plaatsen lokken, ze daarna verza melen, om ze daarna te vernietigen. Hiertoe kan men slaplanten uitzetten op plaatsen, waar ze talrijk voorkomen, daar de wortels dezer planten gaarne door hen gegeteu worden. Ook aardappe len, hoele of doorgesnedene, kan men zeer ge schikt als lokmiddel aanwenden. Hier en daar legt men er een in den grond. Onthoudt men nu de plaats goed (stokje bij steken I), dan kan men ze eenige dagen later weer te voor schijn halen. Verscheidene ritnaalden en emelien hebben zich dan soms ingevreten, terwijl men gewoonlijk ook nog enkele scha delijke duizoudpooten snapt. Ongetwijfeld zal van invloed geweest zijn, vooral door den vroegen bloei, de nachtvorsten, die gebeerscbt hebben feitelijk moet nog niet eens van nacht vorsten gesproken worden, omdat men daardoor in den regel verstaat lichte vorst, terwijl nn in April voorkwamen tempera- toren van 4 A 5° oeneden het vriespunt, zóó dat ijs in de slooteu lag. In elk geval is er in de verschillende booirgaaideo schade berokkend, «aarbij waarschijnlijk de rozen een gunstige uttzi ndering konoen maker, omdat ze reeds „gezet" waren, maar bessen, appels, pereu eu pruimeu zullen wel degelijk ernstige gevolgen hebben van de lage temperatuur. MIJNHARDT's Zenuw-tabletten 75a Laxeer-Tabletten 60a Hoofdpijn-Tabletten 60a 42G07 7 Bij Apoth. en Drogislen. VISSCHERIJ. ONZE VISSCHERIJ EN. II. In de eerste plaats zijn genoemd de weervisscherijen eo dan zijn bedoeld die welke geplaatst zijn in het oostelijk deel vao de Ooster-Schelde, welke publiek ver pacht zijn en tegenwoordig bijoa alle in handen vao Visscher9 te Bergen op Zoom, terwijl wij voorheen wel hoorden dat er meerdere in Tholen warer, die de weeren bevischlep. Wie nn meent, dat uitsluitend haring en ansjovis io de weereo worden boitgemaakt, vergist zich deerlijk, al moet onmiddellijk erkend, dat dit feitelijk de houfdgtdacbte is eD de andere zoowat als toevallige bijvaugsten worden aangemerkt. Zonder na in deze rubriek de twee ge noemde hoofdvisschen nader teomscbrijveo, kunnen we overgaan tot de opsominiog van oog meerde, e viscbj'8, als dan zijn zoogenaamde omvisch en wel elft, geep, rog, toDg, kreeft, steor, Makreel, zalm eo bliek, met nog.... pijlstaart rog. Van deze pijlstaartrog even een enkele bijzonderheid. Het ie den meesten wel bekend dat de olie uit de lever van deze rog door bonderden als een heilzaam geneesmiddel wordt san- aangemerkt voor uitwendige kvetsiogen en voor verzeringen, zoodat niet alleen de visscbers maar ook vele particaliereu in visschersplaatsen en oit naburige ge meenten dit middel in huis bebbeu. Er werd dan ook io de laatste jaren nog al veel werk gemaakt om deze olie op te vangen, omdat ze vrij duur verkocht kou worden. De pijlstaartrog heeft een op- merkingswaardigen ronden staart, schielijk dun uitloopend en eindigeode in een fijnen angel met een beenachtig uitsteeksel, een vingerlang ongeveer, zaagsgewijze getand, met meer dan tachtig tandjes waardoor de staart en pijl gelijkt. De naam pijlstaartrog laat zich hieruit wel verklaren. Hij heeft soms twee speren op den staart, die jaarlijks verwisselen, wanneer de nieuwe de ouden oit den weg stoot, doch niet, dan uadat, de eerste in staat is om visschen, tot voedsel gebruikt, door hel geweldig slaan te dooden' Dat verwiiselen voor den visch ia zeer noodig, omdat de zaagtanden dt-r oode speer door den tijd breken of stomp worden, en de visch dus een nieuwe noodig heef'. Men moet met het aanvallen vsn den pijl staart ro^ erg voorzichtig zijn. Feitelijk heeft dit dier weinig^o/ geen voedingswaarde voor ^én mensch eu het is der ®«ffgërs dan ook gemeenlijk maar te doen om het eigenaardig levertje, dat de vermelde geneeswaarde heeft. WYi SPORT. Oud-Vossemeer. Zaterdag j.l. speelde O. V. C. 1 tegen Mevo I en II te Bergen op Zoom met nitslsg 11, eeD prachtige prestatie voor O.V.C., die niet verwacht was. ONDERWIJS Oud-Vossemeer. Door verhooging van den leeftijdsgrens bij toelating der leerlingen tot de lagere school, is dit aantal op 1 Mei jl. aan de O.L. School bijzonder laag geweest nl. 12. Er verlieten op dien datum evenwel slechts 11 leerlingen de school zoodat het totale aantal niet verminderd is. DE STRAAT VRIJ! De straat dient de menschen in hoofdzaak om zich van het eene ge deelte van de stad te kunnen ver plaatsen naar het andere gedeelte. Het is nog niet zoo heel lang geleden dat de straten de thans vrijwel alle plaatsen aanwezige trottoirs misten. Wel bezaten de meeste huizen in de vorige eeuw hun stoep, maar deze diende niet voor de vreemde voet gangers, welke zich langs dit huis voortbewogen, ze beteekende niet veel meer d'tn een versiering, die van een zekere mate van welstand getuigde. De trottoirs kwamen eerst in zwang toen het voor den eerzamen wande laar levensgevaarlijk werd zich over de straat voort te bewegen, omdat eerst het verkeer met paarden-voer- tuigen, later dan met auto's en vracht auto's in een snel tempo toenam. Nu reeds is het in enkele plaatsen voor voetgangers verboden zich te begeven op dat gedeelte van de straat hetwelk voor rijweg bestemd is. Het is trouwens in vele steden levensge vaarlijk, zich op den rijweg te begeven. De straat diende sinds eeuwen voor het verkeer eu nergens anders voor. De overheid heeft er steeds voor ge zorgd, dat het den menschen niet al te lastig werd gemaakt, vandaar ook, dat langzamerhand alle tolhokken die de wegen sperden zijn opgeheven en ieder weggebruiker de bescher ming van de politie geniet Het begint er helaas ook in ons land naar uit te zien, dat de straten ook voor andere doeleinden gebruikt worden, doeleinden, die de rustige wandelaar dreigen te verjagen. We willen het nog niet eens hebben over de gewoonte in sommige steden bij verkiezingen of andere gelegen heden politieke leuzen op het wegdek te schilderen. Ofschoon deze gewoonte allerminst bijdraagttot een verfraaiing van het stadsbeeld, kan men er althans niet van zeggen, dat ze gevaar met zich meebrengt, ookal zal in sommige gevallen zekere soorten van propa ganda aanstoot verwekken. Wel willen wij even uitwijden over de handover hand toenemende demon straties op den openbaren weg, die in gesloten of vliegende formaties, met of zonder toestemming, de overige burgers willen trachten te imponeeren Men zal tenminste kwalijk kunnen verwachten, dat een troep demon- slreerende lieden alleen door het feit dat zij aaneengesloten, al dan niet ordelijk, langs de straten wandelt, ons een overtuiging kan bijbrengen. In de meeste gevallen is de be doeling, te toonen, hoe sterk de demort- streerende troep wel is. In ons land wordt nog al eens vaak op de straat gedemonstreerd en zoolang dit ging onder de hoede en met de toestem ming van de politie, gebeurde er meestal niets anders, dan dat het verkeer hopeloos in de war werd ge stuurd. In 's Gravenhage, heeft de tegen woordige burgemeester de gewoonte als hij zijn toestemming tot de een of andere straatdemonstratie geeft, deze te doen plaatsvinden in de buitenwijken waar geen intensief verkeer is en waar zich geen regeerings gebouwen bevinden. Reeds het feit, dat het ver keer ontwricht wordt, zou een reden kunnen zijn om demonstraties van de straat te houden. Zooals reeds gezegd, bezorgen de groote, toegestane straatdemonslraties de politie, behalve |de verkeersbe- ïïioeilijking, maar weinig last. Maar ernSuger Is, als ciag in cfag uit kleinere troepen door de stad trekken en tegendemonstraties uitlokken.Dit ge beurt den laatsten tijd, nu de tegen stellingen verscherpt zijn. Com munisten en fascisten willen hetzelfde spelletje gaan, dat zoolang in Duitsch- land opgeld deed. Nu reeds zijn politieke kloppartijen aan de orde van den dag en ondanks de verscherpte bepalingon op het dragen van wapenen, blijkens tallooze van de zwarteen roode revolutionairen over wapenen te beschikken. Het wapens smokkelen naar ons land neemt voortdurend toe, nu bet naar Duitschland niet meer loonend schijnt te zijn. Daarbij komt nog dat het uiterlijk vertoon van uniformen, partijinsignes en bepaalde gebaren prikkelendworkt. Voor al deze demonstraties nu, wordt de straat uitgekozen. Vele van deze demonstraties loopen op vechtpartijen uit, waarbij ai zeer veel gewonden zijn gevallen. Aan dit alles dient een einde te komen. De straat moet weer het domein worden van hen, die er geen misbruik van maken. Hiertoe is noodig datde demonstraties tot een minimum beperkt worden. Het zou zeker ook toe te juichen zijn, als men van over heidswege een algemeen uniform verbod zou uitvaardigen, waardoor een einde zou komen aan vele botsingen. Geen roode en geen zwarte revolu tionaire legertjes moeten de straat beheerschen, waardoor het leven van anderen, die er niets mee te maken willen hebben, in gevaar wordt gebracht. De straat vrij Maar niet voor polïlieke of andere relletjes. Vrij voor een rustigen staatsburger! Tholen, 2 Mei 1933. Eergisteren is alhier een drie-jarig kindj: overleden, dat onder „behandeling" was van een natuurgeneeskundige. Naar wij vernemen is hel lijkje op last der Justitie io beslag genomen. Morgen zal er sectie geschieden. Het is te hopen dat deze voldoende gronden oplevert om tegen d e natuurge neeskundige een strafvei volding in te stellen wegens het veroorzaken van den dood door schuld opdat er aan dit dwaas maar gevaarlijk gedoe een einde kome. THOLEN, 5 Mei 1933. Maandag had hte.r plaats de her denking van den geboortedag van Prins Willem van Oranje. Van verschillende woningen wapperde de drteklenr. Om 8 oor des morgens werd het feest ingeleid door klokgelui. Om htlf negen werd een muzikale reveille ge houden door bet harmoniegezelschap ffCon- cordia*. Om negen u r speelde voor het stadhuis het haruioiiicgezelscbap wCon cordia" koraalmaztek, hetgeen door het bestuur van de Oratijeverceniging werd aangehoord. De voorzitter, dr. Veltenaar, heeft da menigte, die voor het gemeente huis stond, toegesproken. Hierop marcheerde het muziekgezelschap naar de matkt waar nog eenig koraal- muziek werd ten gehoore gebracht. Om half elf hebben de. schoolkinderen op de markt gezongen en wel twee coupletten van het Wilhtlmus, ,,'t Is plicht dat iedere jongen", „Alle mau van Neerlands stam" en „Bede voor het Vaderland". Do voorzitter heeft toen weer een toe spraak gehouden. De schoolkinderen zijn getracteerd in de school op een stuk chocolade en ont vingen een portret van Prins Willem van Oranje. Des middags twee uur had de optocht plaats. Het eere-bestunr en het bedoor van de Oranjevereniging benevens de pers namen plaats in auto's, afgestaan door den Burgemeester, Mr. A. J. v, d. Hoeven, Schotde Witte, Geuze, Contant en Dijkslag. Daarachter volgend het harmonie- gezelschap „Concordia", de schoulkinderen, allen voorzien vau een vlag, het Tholeu's Mannen-, Dames-en Kinderkoor, de Gym- oasliekvereeniging „Olympia", de ecbiet- vereenigiog „Koningin WilhelmiDa" en de Bijz. Vrijw. Landstorm. De leiding van den optocht bernstte bij den heer Job. Bal. De gebeele ronle, zooals die was bepaald, werd gevolgd en er was veel pnbliek laugs den Reg, dat met belangstelling de optocht gadesloeg. Nadat de stoet ontbonden was, gaf de gymnastiek vereeniging eenige otfeningeD en zong het Tholen's Mannen-, Dames- en Kinderkoor eenige hederpo op de Mark». Om half acht des avonds hield de Voor zitter der Oranjevereniging, Dr. Veltenasr, voor een stampvolle zial een bistorisehe rede. Het was een zeer mooie rede, waarin Spr. wees op de liefde voor bet Oranjehuis en een oproep deed om zich vooral Ie scharen rondom deu troon van Oranje, vooral in deze troebele dagen. Spr bracht naar voren dat de Prins in 1578 en 1583 een bezoek bracht aan onze stad. Hij gaf eeD kort verslag van den Feest maaltijd, dien de Magistraat- gaf ter eere van den Prins. Voor deu maaltijd was 123 pond vleescb, een groote menigte hazen, patrijzen, kalkoenen en veel wild noodig. Vanwege de Geref. Kerk schonk Balthen Hubrechts o.a. een okshoofd wijn of 230 Liter. Na deze locale geschiedeuis gaf de Spreker aan de hand van geschriften van Prof. Dr. Eekhof, in leven Hoogleeraar aan de Rijks-Universiteit te Leiden en van Prof. Dr. A. A. vao Schelven, Hoog leeraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam zijn religieu;-philosophische beschouwingen aangaande het leven van Willem I. Drie phaseo in de godsdienstige ontwikkeling van Willem I. De eerste phase. Hij is godsdienstig, io rekkelijk Lulherscbe omgeving te Dillen burg opgevoed. Aan het Hof te Brussel heeft hij zich om God noch zijn gebod be kommerd.Roomsch-Katholiek van exercitie, niet van professie. De tweede phase. Te Antwerpen en in den aaovangvanzijn ballingscbap(l567—*72) is hij de Augsburgsche Coofentie meer en meer genegen. Hij komt onder den invloed van Marnix en Liiselenr de Villiers. De derde phise. Na zijn olficieelen over gang tot het Calvinisme, is hij gematigd Calvinist geworden. Van voorthollende ijveraats als Petros Datheuos en van Hemtyse verwachtte hij geen heil. Met deze conclusies gaat Prof. van Schelven aceoord. Alleen wijst deze er op, dat Oranje in een briet aan Jeau Taffin wijst op de bezwaren van den Prins tegen deu te engen band van Staat en Kerk. Geen macht van den Staat over de Kerk, maar ook niet van de Kerk over den Staal. Spreker citeert ook Dr. Ritter', die terecht zegt, dat deze oatiot ale figuur moe', geziea worden in een b'paalde be lichting als het ideaal van de geheele volksgemeenechap. Willen wij het Oracje-ideaal grijpen, dan dienen wij de idee. te begrijpen, die in Will in vau Oranje geborgen ligt. Die idee kenmerkt zich door gezag, vrijheid eu ver Jraagzaambeid. Hij zag den strijd tegen het Spaansch absolutisme als eeDe Goddelijke roeping. De redenaar ontwikkelt deze iderën en na een „Leve de Kouiugin" geeft hij paoze. In het tweede gedeelte zegt hij met verwijziug uaar de rede van Albert Vogel, dat wij de geschiedenis der Nederlandeu alleen kunnen zien iu het prisma vau Oranje. O anja was meer dan een genie, meer dan e.°u martelaar, hij was eeu licht dat de kooiende eeuwen verlicht. Onze Koningin is h t symbool, d «t ons blijft verbinden aan ons prachtig laud, onze schooue Zeeoweche provincie en onze heerlijke moedertaal. De iiieele goede ei zijn al ee veilig onder de Schuts vau O.anje. Als Voorzitter van de O anjevereeniging vraagt bij of hij iu dagen van gevaar op alle goede burgers rekenen kaD. Storm achtig gejuich 1 Welnu, dan hebben wij hier te Tholen het drievoudig snoer: God, Nederlanden Oranje, dat nooit wordt verbroken. De Spr deelt tevens mode, dat het in 1572 niet ging om staatkondige viijheid, om burgerlijke vrijheid, maar om de vrijheid der consciëntie. Hij toont dat aan door een brief, dien de Prins geschreven heeft aan de Staten van Holland vlak voor de verovering vau Deo Briel. Hij wijst op de duizenden, die op den Tweeden Paaschlag iu de Prioseslad Delft zijn geweest, die den eed van trouw aan Oranje en het Oranjehuis hebben afgelegd. Dr. Veltenaar weoscht met de Oranje- vereeuiging deo eed van onwankelbare trouw aan de Koningin en Haar Huis te zweeren eu eindigt met bet oude lied: Oranje boven 1 zij de kreet In nood en dood, io lief eu leed Geen andere ga daarboven Dan waar wij God mee loven. Na afliop ontving de Spreker een hartelijk en laDgdorig applaus. De Burgemeester dankte den Spreker voor ziju keurige rede eu tevens de Zang- vereeniging, die uitstekend had gezongen. Des morgens werd een telegram aan Hare Majesteit de Koningin gezondeu var. den volgenden inbond „De burgerij van Tholen betuigt hierbij haar onwankelbare tronw aan Uw Doorluchtig Hoi?. Gel. Dr. C. Veltenaar, Voorzitter OranjevereeuigiDg. J. H. Bal,Secre taris". Hierop werd het volgende antwoord ont vangen Dr. C. Veltenaar, Voorzitter OraojevereenigiDg Tbolen, „Hare Majesteit de Koningin ver zoekt U deu erkeDtelijken dank van Hare Majesteit aan de Burgerij van Tholen te willen overbrengen voor hare betuiging van onwankel bare trouw. (Get.) De adjudant van dienst, Jhr. v. Ellemee». RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor Tholen en de daar- Ou'Jsr .•«asor/eereaie fjc.'ppostkauforeo werd gedurende de maand April 1933 ingelegd f 13.559,34, terugbetaald f 17.651,67. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 15053. Uit de Oode Doos. WAT DE SCHOOLMEESTER MOEST DOEN IN 1650. III. Van de qoaüficatie des Schoolmeesters wordt gezegd „Nieroaod zal tot School- meeslee worden aangenomen, voordat hij goede attestatie v in leer en leven sal hebben vertoont, aan de opzichters der SchooleD enz. Sullen die deD Meester aannemen eode sijn aannemiDgbe appro- beereD, haar hebbeo te regaleereo ca de Ordre over de Schooien ende Schoolmeesters in den Synode Natiooali Anno 1619 ge- stelt eo gemaakt, en hen de gestelde formulieren deen onderteyekenen. De Schoolmeester zal geen kaarten of monsters mogen nythangen, dan met sijn eigen hand geschreven en van dingen die bem torgelaten zijn te leeren, ende daartoe hij b> quam geworden is, ende dal om niemand te bedriegen. De Schoolmeester ende SchoolvrooweD, snlken gehouden

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1933 | | pagina 4