voor (h (irum Cepiencd Op e/kewonc/ NIEUW* £\e&v Vte*' kosthuis wesen sicb Christelijk, vreedsiaoy, guii- vruchtelik, eerlijk ende onopsprekelijk ie gedragen, niet alleen in de schoole, in den kinderen afwesen, opdat sij niet alleen met leeringe en onderwijsinge, maar ook met goede exempelen sticbteu mogen eude pullen de Schoolmeesters en hoone Vrouwen ledematen zijn, en ook hare gebeele Familie, soo't doenlijk is. Sal ook de Schoolmeester geene oefenioge ofte handelinge mogen doen, die der Schoolample oneerlijk ende eenigsints hinderlijk mngte zijn, maar de Schoole waarnemen sal ook niet mogen een geheele lesse van 't Schoolwesen, noch ten halve daar oyt gaan om eenige affairen te verrichten, souder te besorgen dat de Schoole uaa behooren werde gehouden, ende ook niet voor den ahsenteren, ponder weten van de Opsienders". Maandagavond had in de zaal van den heer M. J. Hoek door de afd. Tholen van de 8.D.A.P. de 1-Meiviering plaats. Nadat de voorzitter de vergadering had geopend, werd zeer mooi opgevoerd een drama in 1 bedrijf ffDe Inbreker#. Hierna sprak dc beer J. W. Gullen te Hulst de Meirede uit, waarin spr naar voren bracht wat de 1 Meiviering voor de S D.A.P. heteekende en later wal het sucialisme is. Hierna pauze. Na de pauze een blijspel in I bedrijf hHannes wordt ingekwartierd# en nog eukele andere voordrachten. Alles bijeen genomen was bet een mooie avond en er was veel belangstelling. Op het eind van den avond moest dc politie nog een paar jongelieden, één uil Tholen en één uit Zierikzee uit de z&al zetten omdat ze zich oiel behoorlijk ge droegen. N. V. STOOMTRAMWEG-MAAT- SCHAPPIJ ANTW ER PEN- BERGEN OP ZOOM—THOLEN. In de op 27 April 1933 te Bergen op Zoom gehouden Algemeene Ver gadering van Aandeelhouders der N. V. Stoomtramweg Mij. Antwerpen Bergen op Zooin—Tholen te Bergen op Zoom werd de Balans, Winst-en Verliesrekening over 1932 goedge keurd. Tot administrateur werd herbe noemd de heer Ir. G. J. van Wie- ringhen Borski te Ginneken en tot commissaris de heer van B. van Gorsel te Ossendrecht. POORTVLIET. Maand ig voor middag, omstreeks 11 uur, reed landbouwer G. Hage alhier, met een wagen met aardappelen naar Scherpenisse. Doordat een paar zakken aardappelen van den wagen gleden en achter de pooten van het span paarden terecht kwameo, sloegen deze op bol. Bij het vau den wageu springen is Uege gevallen, met het gevolg dat liet achterwiel van den wagen over den rechter bovenarm reed. Met een gebroken arm is hij door Ir. Wagtbo te Tholen, thuisgebracht. SCHERPENISSE. De laudbouwers- knecht A. B., die eenigen tijd geleden van boven uit een schunr viel en zich dermate verwoudde dal geneeskundige hulp moest worden ingeroepeu is dezer dagen plotaeliog overleden. Aan het alhier op Pinkstermaandag te honden festival zullen een tiental muziekcorpsen deelnemen. De heer M. D. A. Geuze die thans telefoniïch doorverbonden is, heeft zich bereid verkliard om na het sluitingsuur van het telefoonkantoor alhier ziju tele foon ter beschikking van het publiek te etelIcD. Hij is gemachtigd om voor elk gesprek boveo de gewone onkosteu een bijdrage van 10 cent te vragen. 8T-ANNALAND. Voor rekening van de vereeuiging „Landbouwbelang" alhier werd aanbesteed en gegnnd aan de vol gende inschrijvers: het leveren van 46000 Kg. kalksalpeter, de firma J. Kos- tense te Krniiiingeu u f6.34 per 100 Kg., 6000 Kg. chih9a'peterH. J. Groeneweg, voer geheimen prijs; 4400 Kg. koper- solpbaat, J. Steenüoek te Ood-Beierland voor f 11.68 per 100 Kg., terwijl A. Theu- nisse alhier aannemer werd van de be- noodigde tolhouten en klaverrniters. Ter gelegenheid van den verjaardag van tl. K. H. Prinses Juliana maakte de muziekvereniging „Accelerando" Maan dagavond een muzikale wandeling door het dorp. Bij P. van Bendegom stierven in korten tijd 5 vau de 8 jonge varkeDS, onder vreemde ziekteverschijnselen. De veearts kon de ziekte niet vaststellen, zoodat een der cadavers voor onderzoek naar Utrecht werd opgezonden. STAVEN18SE. In de alhier gehouden vergaderiog vau ingelanden vau het Wa terschap Stavenisse werd vastgesteld de begrootiug voor 1933/34 in ontvaog en oitgaaf op f 26588.23. Het dijkgeschot werd bepaald op f 21 (vorig jaar f28). Onder de buitengewone werken heeft men het vernieuwen en aanleggen van glooiïng- werken tusschen de dijkpalen 33 en 36 over een lengte van 207 M. met beton blokken. De heer Ant. Stoatjesdijk alhier heeft, wegens zijn vertrek naai Oode Touge zijn ontslag genomen als gezworene vao den Nieuwen Polder (annex Stavenisse.) Ter voorziening in de vacature, ont staan duor het overlijden van den heer Jac. van Potte alhier is benoemd als Secretsrie van de Lindbouwonderlinge, voor het eiland Tholen de heer Nico Polderman te St-Maartensdijk. OUD-VOSSEMEER. Volgensdestatistische gegevens van de laatste volkstelling zijn de cijfers, volgens godsdienstige richtingen Vorige volkst, Ned. Herv. 575 m., 548 v. 622 625 Geref. Kerk 228 248 283 806 R. Kath. 263 251 213 226 Andere 64 57 34 23 Geen 7 1 l EEN GOEDE VANGST. Op Zondag 3 Juli van het vorige jaar is ingebroken in het schoenen magazijn Mesa te Haarlem. De inbraak was op zeer brutale wijze gepleegd. Ondanks de ijverige nasporigen van de politie mocht het haar niet ge- Jukken den inbreker te vinden. Dezer dagen is echter te Lisse de aldaar wonende 22-jarige bloemist- knecht v. T. op heeterdaad betrapt bij een inbraak in bet gebouw van de N.V. Lissesche kistenfabriek. Daar was hij binnengekomen door een deur met een koevoet uit de scharnieren te lichten. Hij had reeds een bedrag van f2090. dat op een tafel in bet kantoor lag, buit gemaakt, toen hij door twee politie-agenten gesnapt werd- De jeudige inbreker werd aan de justitie te Haarlem overgeleverd en opgesloten in het buis vau bewaring. De Haarlemsche politie stelde een nader onderzoek in, waarbij zij sterke aanwijzingen kreeg, dat v. T. ook de vermoedelijke dader was vanhet vorige jaar m den Anegang gepleegden in braak. Hij werd aan een langdurig verhoor onderworpen en bekende ten slotte dezen inbraak gepleegd te hebben. Medeplichtigen had hij volgens zijn verklaring daarbij niet gehad. Het gestolen geld een bedrag van f 1900 a 2000 gulden had hij reeds opgemaakt. Van T. is een goede bekende van de politie en er zijn sterke aanwijzi- gingen dat hij ook de dader i? van eenige inbraken, die den laatsten tijd in Lisse zijn gepleegd en waarbij o-a. voor f 1000 rentezegels, en groote partij zeemleeren en een vrij groot bedrag aan geld is gestolen. Bij zijn aanhouding had v. T. hand schoenen aan om te voorkomen dat vingerafdrukken gevonden zouden worden. Ook door de Amsterdamsche politie wordt v. T. go/och f.. :VT** vkleAflto ÜPDUlEiNDE LECTUUR. In verscheidene paviljoens van de infanterie-kazerne te Venlo is gister avond bij het avond-appèl opruiende lectuur gevonden. In verband daar mee hebben de militaire autoriteiten een onderzoek ingesteld en den sol daat O., uit 's-Graveuhage, dienst plichtige van het 2de regiment infan terie aangehouden en opgesloten. HET LIJK VAN HINKLER GEVONDEN. Sedert 7 Januari, toen bij uit En geland vertrok voor een poging om een recordvlucht te maken naar Australië, werd de Australische vlie ger Bert Hinkler vermist. Thans is zijn lijk in de Apenijnen gevonden. Hij werd in de woeste bergstreken van Toscane nabij zijn totaal vernielde machine ontdekt door een groep arbeiders, die in deze bijna ontoegankelijke streken van de Ape nijnen nabij Castelfranco in de om geving van Arezza aan het werk waren. Het vliegtuig, dat van 10.000 meter hoogte is neergestort, schijnt na den val in brand te zijn gevlogen. Ook het lichaam was gedeeltelijk verkoold. ZEEBAD BIJ BERGEN OP ZOOM. In de omgeving van Bergen op Zoom zal binnenkort een aanvang worden gemaakt met den aanleg van een zeebad. Een naamlooze vennoot schap heelt het initiatief genomen tot aanbouw en exploitatie van een badgelegenheid onder de gemeente Hoogerheide in de nabijheid van de z.g. Duintjes. Het ligt in de bedoeling een bassin te graven, dat gedeeltelijk in de slik ken van de Ooster-Schelde zal liggen. Men heeft voor bet gebruik van den te exploileeren rijksgrond bereids vergunning aangevraagd. Men hoopt nog dit seizoen het zeebad open te stellen. 22 42606 EEN MISLUKT UITSTAPJE. Vijl soldaten van het 17de regiment infanterie te Venlo profiteerden Maan dag van den vrijen middag, welke hun in verband met den verjaardag van prinses Juliana was verleend. Zij ondernamen een fietstochtje in de richting van de Duitsche grens. Toen de soldaten op eenigen afstand muziek hoorden van een kermis, reden zij door de bosschen in de richting van het geluid. Eensklaps zagen zij twee Duitsche douanebeambten. Op hun nadering namen de soldaten de vlucht, waarop de Duitschers het vuur op hen openden, evenwel zonder hen te treilen. Drie van hen, zekere H. O., K. P. en G. L. uit Amsterdam, konden over de grens ontkomen, maar de 20-jarige C. v. d. O. uit Amsterdam en J. van E. uit Geldermalsem, werden gegrepen en door de Duitsche douane gearresteerd. Nadat een onderzoek was ingesteld, waaruit bleek, dat de militairen on bewust de grens hadden overschreden en zij met smokkelarij niets te maken hadden, zijn zij Dinsdagmorgen uit geleverd en naar hun korps terug gekeerd. BURGERLIJKE STAND. Gem. 8T, ANNA LAND April 1933. Geboren: Leoa Heudrina dv. L. Pol derman en M. J. Voshol. Mariurs Willem zv. M. Bais en P. C. van Nes. Pieter Christoffel zv. A. A. Hage eu M. Fase. Gehawd J. C. Hage 26 j. jm, en T. Gunst 26 j. jd. C. J. Hage 25 j. jm. en K. C. Gunst 21 j. jd. D. de Jo' ge 29 j jm. en M. v. d. Jagt 26 j. jd. Overleden: Marinus Dane 54j.ecbtg. vao J. vao den Boogaart. Izaak Adriaan 14 j. zv. J. C. Moerlsod zv. M J. Rijnberg. Gem. STAVENISSE April 1933. Geboren: Willem Jacobzv. A.C. Luijk eo S. Potappel. Overledeu H. Charpentier 87 j. wtd. vaü J. L. Potappel. C. L. Potappel 48 j. eebtg. vau L. J. Laugejao. A. J. Moer land 25 j. dv. J. Moerland en P. van Oeveren. GehuwdD. J. Dorst 23 j. jm. en P. Oadesluijs 24 j. jd. Gem. OUD VOSSEMEER Apr.1 1933. Gebureo Cornelis zv. B. C. Goede- gebuure eo C. Verkerke. Hendrika Tnooa dv. L. P. Denrloo en Tb. Daine. Jacobas Marious zv. F. J. van Trijen eo J. Hommel. Overledeu Gerardus Adrianns Polder man. ongeb. 81 j. zv. P. Polderman en T. M. van Nieuwenbuijzeo. Lena vao Overbeeke 59 j. wed. vao S. Wessels. Klara Adriana deu Eugelsman bijna 8 j. dv. J. W. den E igelsmau en E. P. Jobse. Gehawd Micliiel Leijs 25 j. te Ber gen op Zoom eo Klip. de Leeuw 80 j. te Oud-Vossemeer. Cornelis Dane 24 j. te Rotterdam en Joziüa Engelvaart 21 j. te Ond-Vossemeer. David Istba 30 j. en Maatje Jannetje van Daaleo beiden te Oud-Vossemeer. Gem. POORTVLIET over April 1933. Geboren Bemardus Hendrikos Johan- nes, i. v. Hendrik van der Veen e. v. Cornelia Jansen. Gehuwd Izaak Dirk Geuze 35 j., (wedowo. van Geertje Marioa Overbeeke) en Stevina Marina Liaseveld. Hendrik Boogaard 26 j. en Janus Maatje Montean 25 j. Gem. SCHERPENISSE over April 1933. Overleden Adriaan Bijl 69 j.f geh. met A. v. Oeveren» GeborenPieternella Jacobs, d. v. H. Franke en W. C. van Tiggele. Jan, z. r. D. Dnijuboower en A. Uuijahonwer. Neeltje, d. v. P. Bijnagte en N. Goud zwaard. Gem. THOLEN van 28 April4 Mei 1938. Geboren Pleuntje Cornelis, d. v. M. C. Bijnagte e. v. G. A. van Trigt. Overleden Ntkolaas Pieter Baaij, 3 j.. z. v. A. L. Baaij e. v. G. Schot. Ondertrouwd: L. de Graaf te Scherpe- uisse en D. M. Jansen te Tholeo. F. Qaist en J. van der Jagt, beiden te Tholen. F. van der Linde eo J. Moeliker, beiden wonende te Tholen. KERKNIEUWS. THOLEN. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 en nam. 2 uur ds. den Hertog te Amsterdam. Beide diensten collecte voor de verwarming. Ger. Kerk voorm. 9.30 uur en nam. 2.30 leeskerk. Geref. Gem. voorm. 9.30 nam. 2 en 's avonds 6 uur leeskerk. Vrije Ger Gem. voorm. 9.30 nam. 2 en 'a avonds 6 uur ds. Baay. POORTVLIET. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 ds. Verschoor en nam. 2 sur loeskerk. Ger. Kerk voorm. 9.30, nam. 2 uur dhr de Vries en 's avonds 6 uur leeskerk Ger. Gem. voorm. 9.30, nam. 2 en's avonds 6 nar leeskerk. SCHERPENISSE. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 ds. Kraaij nam. 2 uur ds. de HaaD. Doopsbed. Collecte Ziekenfonds. Oud Ger. Gem voorm. 9.80, nam. 2 en avonds 6 uur leeskerk. ST. MAARTENSDIJK. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 en nam. 2 uur ds. de Bres STAVENISSE. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 ds. Moerman en nam. 2 uur leeskerk. Ood Geref. Gem. voorm. 9.30 nam. 2 en 's avonds 5.30 leeskerk. ST. ANNALAND. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 ds. de Haan en nam. 2 aar ds. Kraag. Geref. Gem. voorm. 9.30, nam. 2 od 's avonds 6.30 leeskerk. OUD-VOSSEMEER. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 leeskerk en nam. 2 uur ds. Moerman (Voorber. H. Avondm. Geref. Kerk voorm. 9.30 en nam. 2 uur ds. Vreugdenhil. Oud Ger. Gem. voorm. 9.30, nam. 2 en avonds 6 uur leeskerk. VOOR DEN MIDDAG. Een fraaie eenvoudige japon. D 832 Deze middagjapon zouden wij van effen wollen stof willen maken met als garneering niet anders dan een rljgsteek van wol in afstekende kleuren, liefst 5 of 6 rijtjes naast el kander. hetgeen een buitenge woon aardig ef fect maakt en tevens goedkoop is. daar wij al licht restjes wo) hebben. Bij bruin staat b.v. terra en bei ge heel goed. ter wijl een zwarte japon b.v. tinter groen en geel vraagt. Het geheel be staat uit een bo venstuk met ge schulpte kraag en gladde mouw met manchet: voor de strik, die onder aan de halsopening is. nemen wij een reep stof die we laten jouren. en daarna in het midden van het open randie doorknippen, waardoor wij een fijn tand|e krijgen D.> rok is zeer eenvoudig e bestaat uit twee banen, die in niet te ruim klokken vallen: aangezien wollen stoffen in de regel 1.30 M. breed zijn komt dil met het oo op de breedte mooi uit en zullen geen apar' stukken aangezet behoeven te worden. Patronen zenden wij u in alle gangbare ma gaarne toe. Prijs ƒ0.58. D 832 WEEKPRAATJE. ONDERHOUD VAN LINOLEUM Indien men in slaap- of kinderkamers ltnoleun liecft, dat veel onderhoud vereischt, b.v. eei lichte tint, dat men telkens een sopje moet ge ven om het netjes te houden, vereischt het aan beveling het geheel met een goede kwaliteit ver nis te behandelen, die men bij elke goede dro gist kan bekomen. VOOR ONZE LEZERESSEN! Patronen worden toegezonden na storting vai het bedrag op postrekening 62626 van den Mode dienst, den Haag. of na inzending pei postwissel of m postzegels aan de Moderedactrice. Rielofs straat 109. den Hajy. Gewenschte maai en ium nier vermelden. PUBLICATIEN. Burgemeester en Wethouders vao Tholen brengen ter kennis dat aangifte voor ruiming van privaat putten tegen Donderdag II Mei 1933 kan geschieden. De aangiften te bezorgen in de brievenbus van het Stadhuis. Op dien dag zullen in den voormiddag scherven enz. opgehaald worden. Tholen, den 4 Mei 1933. 10 Men zegt weieens, dat het vak va schilder slecüts het eten van droo brood beteekentInderdaad hebbe tal van beroemde schilders, o.a. onz Rembrandt van Rhyn een armelij bestaan geleid. Maar daarentege geven de onderzoekingen van Bil Eberlein ons weer cijleis in hande die niet malsch zijnDeze docto heeft een onderzoek ingesteld naa de inkomens van de bekendste Renais sanceschilders, als Rafaël, Titiaan Michelangelo, Dürer, enz voorts. De meeste Renaissanseschilder kenden geen zorgen. Zoo kreeg Rafai b.v. in 1516 voor de Kroning v; Maria" 450 francs, voor een teeke ning van den Heiligen Michaël 68 francs en voor de Apostelkaart, di bij voor Paus Leo X maakte 42U francs. Rafaël bad steeds volop wer en verdiende zooveel, dat hij bij zij dood een vermogen van 630.000 frani naliet. Voor dien tijd was dit ee enorme rijkdom Ook Micnelangelo en Tiliaan moete tot de kapitalisten van dien tijd ge rekend worden. Michelangelo b. kreeg voor de plafondbeschilderinge in de Sixtijnsche kapel 280.000 fratic en liet bij zijn sterven ruim 200.00 francs na. Als men nagaat dat groote Italiaansche kunstenaar steei royaal voor zijn in behoeftige on staudigheden verkeerende familielede zorgde, is dat nog een aanzienlij bedrag. Ook Titiaan wist het grool vermogen, dat hij zich in den loo der jaren bad verworven, goed bijee te houden. Hij leefde steeds zee spaarzaam en zuinig. Datzelfde kan men van den Duitsche schilder Dürer zeggen, die een va de meest vooraanstaande schildei van die periode is.... In de societ beteekendende Duitsche Renaissance schilders minder, dan de veel op de voorgrond tredende Italianen. Düre bleef steeds de eenvoudige handwerl meester, terwijl de Italianen mei aan de vorstenhoven kwamen e daar schitterden. Maar Dürer moe in den beginne zeer zuinig zijn, oi het tenslotte zoover te brengen, d I hij tot de goed-gesitueerden wer gerekend. Zijn nalatenschap bedroeg 1312C Mark. De opdrachten kwamen sJech spaarzaam bij Dürer binnen. Dik wij moest zijn eigen vrouw naar de marl gaan om platen en teekeningen verkoopen. Prachtige houtsneden e gravures werden door ruilen voi etenswaren aan anderen overgedaa Geen wonder, dat hij op die manit niet al te veel verdiende. Als ee sensatie kwam het hem voor, dat li in 1506 voor het „martyrium va den Heiligen Bartholomeus" van Vi netiaansche Duitschers de som va 2920 Mark kreeg. In zijn woonst: Neurenberg verdiende Dürer h allerminst 1 Het strekt hem echtt tot eer, dat hij verleidelijke aanbi dingen uit het buitenland afwees e openhartig verklaarde, dat hij lievi in zijn vaderland een meester, da in het buitenland een vorst wilt zijn. MARKTBERICHTEN THOLEN, 5 Mei 1983.g Boerenboter f 0.775 per pond. Roomboter f 0.826 Eieren f 2. per 100. Noteering te Middelburg, 27 April 19 Boerenboter (part. prya) 10 80 Temperatuur van het Scheldewatf te Tholen. AprilMei Graden C. Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag 29 80 1 2 3 4 5 11, 11, 11.2 11.3 11,3 12,3 18,2 GEBOREN PLEUNTJE CORNELIA dochter van M. C. BIJNAGTE. G. A. BIJNAGTE—v. Tricht Tholen, 30 April 1933. 42618 Ondertrouwd M. J. SCHOT en A. C. ROTH !hule"i' i. m Is Mei 1933 Anna-Jacobapolder, Tegen 15 Mei GEVRAAGD in Tholen een net 7 42620 door L. G. MOELKER.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1933 | | pagina 3