WAARIN OPGENOMEN DE IEBSEKSCHE EN THOQLSCHE COURANT iJRjl NIEUWSBLAD VOOR HET EILAND THOLEN Sproeten komen vroeg in Sprutol. Bij alle Drogisten. 7 42626 Vrijdag 13 Mei 1933 No. 19 Vijftigste jaargang Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, St-Maartensdijk. Stavenisse, St-Annaland en Oud-Vossemeer i™ue'rS1 naar pu^sruimte. UITGAVE FIRMA J. M. C. POT, THOLEN - TEL. INTERC. 16 - POSTREK. 1043 prl^ver"""deri"g- n\ hl ia 1 lal W^yeoVo»5 THOOLSGHE COURANT Dit blad verschijnt eiken Vrijdag. Prijs per kwartaal ƒ0,80; met Geïllustreerd Zondagsblad ƒ1,375, franco per post ƒ1,65 15 ct. disp. kosten. Advertentiën van 1 tot 4 regels 75 ct.iedere regel -Bij abonnement aanmerkelijke PUBUCATIEN. DIENSTPLICHT. Onderzoek van Verlofgangers. De BURGEMEESTER van Tholen maakt bekend, dat het onderzoek van verlofgangers, bedoeld In urt. 41, derde lid, der dienst plicht- wel, voor deze gemeente zal worden gehouden Ie Oud-Vossemeer op Donderdag, 29 Juni 1933, dei namiddags 21/4 uur. WIE BIJ HET ONDERZOEK MOETEN VERSCHIJNEN. Aan het onderzoek moeten deelnemen de tol de landmacht behoorende groot-verlofgan gers, ingelijfd voor een der lichtingen 1921 en 1924. Zij. die voor een dezer lichtingen ziju inge lijfd, maar ten gevolge van uitstel of om oen andere reden de eerste oefoning te gelijk met een latere lichting hebben volbracht, moeten zich niettemin aan hot onderzoek onder werpen, voor zoover zij althans niet behoorou tot hen, die daarvan zijn vrijgesteld. Voor nadere bijzonderheden raadplege men do aan plakbiljetten. Tholen, 10 Mei 1933. 30 Do Burgemeester voornoemd. m Een woord van H. M. de Koningin Aan het Nederlandsche Volk. Nu de herdenking van 24 April zoowel hier te lande, als in het Rijk buiten Europa en bij onze landge- nooten in den vreemde tot het ver leden behoort, wensch lk tot allen een enkel woord te richten. Waar ontelbare scharen uit ver schillende en uiteenloopende deelen der bevolking zich als leden van een groot gezin vereenigden om de figuur van den Vader des Vaderlands te herdenken, is op treffende wijze ge bleken, dat hij voor ons allen geen nevelige historische persoon uit een ver verleden is, doch daadwerkelijk in ons hart voortleeft. Deze aanhankelijkheid en vereering is onafscheidelijk verbonden met onze verknochtheid aan de beginselen van ons staatsbestel, waarvan hij zoo meesterlijk de grondslagen gelegd heeft, en welke in het heden zoowel als in het verleden, zoo uitnemend hij onzen volksaard passen en een waarborg voor de toekomst vormen. Tijdens de herdenking toefden Mijne gedachten menigmaal bij den langen worstelwedstrijd met zijn zware beproevingen zoowel door ieder persoonlijk, als door ons geheele Volk met zooveel offervaardigheid en taaie volharding gedragen. Beproevingen waarin de leider van onze onafhan- kelijksheidbeweging steeds getoond heelt met vaderlijke bezorgdheid te deelen* houwende op den spotentaat der potentaten'4, onwrikbaar in zijn ge looi aan uitredding en betere tijden. Een moeilijke weg en ontberingen zijn niet te vermijden voor een volk in nood, dat zich voor een betere toekomst wil aangorden. Met bezorgdheid denk Ik aan den ongunst der tijden, waardoor alle deelen des Rijks getroffen zijn en Ik hen niet deernis vervuld over den zwaren druk en de moeilijk te brengen offers die een ieder opgelegd worden een nood, welke het wereldgebeuren om ons, buiten ons toedoen, heeft in hetleven geroepen. Ik voel de bezieling en de kracht, die er van dat verleden uitgaan, om ons door aanpassen, taaie volharding en eensgezindheid, den greep van den tijd te doen trot- seeren en met den ijver en de wils kracht diedeomstandigheden gebieden de handen ineen te slaan en allen te zamen te offeren cn te arbeiden voor wat, God geve, eenmaal een betere toekomst zal zijn. Moge de viering die achter ons ligt en de daarbij opnieuw aan den dag gelreden aanhankelijkheid aan de figuur van den Vader des Vaderlands en aan het werk dat hij heeft mogen tot stand brengen, blijken een zegen voor ons allen te zijn geweest. WILHELMINA. O a] i ii Zooals men weet wordt de Neder landsche gulden vooral door buiten- landsche manipulaties voortdurend bedreigd en heeft dit de vorige week op de Nederlandsche beurs aanleiding gegeven tot de meest beangstigende geruchten. Thans is aan de Amster- damsche politie opdracht gegeven in verband met deze geruchten een diep gaand onderzoek in te stellen. De overheid zal niet aarzelen elementen, die zich niet deze handelingen bezig houden uit het land te wijzen. Dit laatste is natuurlijk wel een goede maatregel, doch het is helaas maar een halve maatregel, want de techniek van het geldwezen is nu eenmaal zoo, dat deze aanvallen met dezelfde heftigheid ook builen onze grenzen kunnen uitgeoefend worden. Daarbij komt nog, dat het hamsteren van goud door particulieren hand over hand toeneemt en het gele me taal nutteloos in de brandkast wordt opgeborgen. Bleef liet hier nog maar bij, doch door dit te doen wordt de positie van de Nederlandsche bank ook verzwakt. Als ook bij het Neder landsche volk wantrouwen jegens den gulden gaat ontstaan moet het mis- loopen. En dit wantrouwen is, zooals reeds verschillende malen betoogd is, volkomen misplaatst. Zaterdagmiddag heeft jhr. Ruys in een vercenigde zitting van de beide Kamers de zitting van de Staten- Generaai gesloten met een rede, waarin er aan herinnerd werd, dat bij de behandeling van de wetsont werpen tot nieuwe vaststelling van het rechtsgebied en de zetels der rechtbanken en kantongerechten, de Tweede Kamer op 9 Februari van dit jaar een motie aannam tot schor sing van de beraadslaging. Hierdoor ontstond een coullict Lusschen het Kabinet en de Tweede Kamer, dat geleid heeft tot ontbinding van de Tweede Kamer. De Eerste Kamer en de nieuw ge kozen Tweede Kamer zullen op 9 Mei in vereenigde vergadering bijeen komen. Na het beëindigen van zijn rede vertrok de minister, onmiddellijk ge volgd door de commissie van uitge leide. Dit plechtige uitgeleide viel eenigszins in 't water, doordat de heer Golijn tot groot vermaak der aanwezige Kamerleden, die in lachen uitbarstten, den minister-president „aanschoot" en te zamen rnet hem de deur uitwandelde. De nieuwe Tweede Kamer is deze week in een korte zitting geïnstal leerd, zoodat vrij spoedig het parle mentaire werk weer een aanvang kan nemen. Op het oogenblik is de heer Colijn nog druk bezig aan het confereeren met de verschillende partijen, maar er is, ondanks de vele geruchten, die als gewoonlijk bij de samenstelling van een nieuw kabinet de rondte doen, nog niets bekend over de eventueele samenstelling. De formatie van de nieuwe regeering is echter in vertrouwde handen en het is waarschijnlijk, dat dr. Colijn in staat zal zijn een kabinet samen te stellen, dat bestand is tegen de orkaan van dezen tijd. Wel zullen wij er op moeten bedacht zijn, dat het snoeimes terdege gehanteerd zal worden en de reeds ingeluide verso bering nog verder zal moeten worden voortgezet. De welvaart van ons volk staat op het oogenblik op het spel. Dat ook de veeteelt niet van deze ingrijpende maatregelen verschoond zal kunnen blijven, blijkt wel uit het feit, dat binnenkort zal overgegaan worden tot het instellen van een rundvee centrale. Als een der te nemen maatregelen wordt genoemd de beperking van de rundveestapel met ongeveer 200.000 runderen. Wel een zeer somber teeken van dezen tijd! L>e braudsiapel in Dui.scliland opgericht, bespannen loca:and in UosienrijK, Revolutionaire woe lingen in öpaDje. tiundhi in hongerstaking. Hij is nii de ge vangenis ontslagen. Op 10 Mei werden in Duitschland op verschillende plaatsen groote vuren aangelegd van z.g. anti-Duitsehe boe ken. Om in de geest te blijven van het huidige bewind moeten wij na tuurlijk spreken van een on-Duitsehen geest. Juweelen van geestelijke be schaving komen op den brandstapel terecht. Pacilistische werken zijn la- boe, .vele door Joodsche auteurs ge schreven boeken eveneens, velerlei standaardwerken op sociologisch ter rein ondergaan hetzelfde lot. En we schrijven anno 1933. Maar men zou denken, dat we tot de duistere mid deleeuwen waren teruggekeerd, waarin het uiten van een nieuwe weten schappelijke theorie levensgevaarlijk was. De fascitische revolutie in Italië voltrok zich, ondanks de voor een democratisch denkend rnensch zeker verwerpelijke methoden, op een heel wat sympathieker wijze. Vooral de Jodenvervolging in Duitschland, die thans een droeve, lange reeks geval len van zelfmoord tengevolge hebben, hebben in vrijwel alle beschaafde landen ter wereld een storm van protest veroorzaakt. Het schijnt, dat men hier en daar in Duitschland op deze Jodenvervolging begint terug te komen. Verschillende takken van wetenschap en industrie zijn bloed arm geworden door het onttrekken van het Joodsche bloed. De geheele Duitsche filmindustrie, die terecht zulk een groote faam genoot, is door de anti-Joodsche maatregelen geheel en al ontwricht. Thans echter worden verschillende Joodsche artisten en regisseurs weer teruggeroepen, omdat zij onvervangbaar bleken. Wij willen op het oogenblik hier niet langer stil blijven staan bij de „vlammende14 gebeurtenissen, die zich in Duitschland op den lüen Mei af speelden. De geschiedenis zal later hierover richten. De toestand in Oostenrijk, ten nauwste betrokken bij de omwente ling in het Duitsche Rijk blijft voort durend spannend. De Oostenrijksche nationaal socialisten, die getroffen zijn door een uniformverbod spreiden een groote roerigheid ten toon. Maar de regeering Dolfuss, die de steun geniet van Frankrijk en Italië, bien étonnant de se trouver ensemble, om zich des noods met wapengeweld tegen een nationaal-socialistische verovering van het staatsapparaat te verdedigen. Er liepen enkele dagen zelfs geruchten, dat de Beiersche'nationaal-socialislen tezamen met hun Oostenrijksche geestverwanten een Putsch hadden voorbereid. Deze geruchten werden gevolgd door een officieel Duitsch regeeringscommuniqué, waar werd verklaard, dat men er in Duitschland niet. aan dacht in te grijpen in bui- tenlandsche interne aangelegenbeden. Intusschen schijnt het Oostenrijksche leger niet geheel en al betrouwbaar te zijn, tenminste als men als waar heid mag aannemen de verklaring van den leider der Oostenrijksche nazi's, Frauënfeld, die zeide: „Dolfuss mag gerust zijn machinegeweren opstellen. Zij zullen tegen de nationaal socia listen niet losbranden." Dolfuss moet strijd voeren tegen 2 fronten, legen het nationaal-socia listische, maar ook tegen het sociaal democratische. Zal hij er in slagen zich staande te houden? Wij moeten het afwachten, doch daar er weer verschillende betoogingen zijn voor bereid kunnen we spannende dagen tegemoet zien. Ook in Spanje is het de laatste dagen weer Spaansch toegegaan. De syndicalisten hebben in samenwerking met de monarchisten een vreemd gezelschap getracht een algemeene staking uit te roepen en ongeregeld heden te veroorzaken. De regeering is den toestand echter volkomen meester en de algemeene staking is geen succes geworden. Hier en daar het voorjaar, koop tijdig een pot is het weliswaar tot botsingen geko men, waarbij gebruik gemaakt werd van bommen en ander explosief materiaal, er zijn zelfs enkele dooden gevallen, maar dat is nu een maal Spanje. De republikeinsche re geering zit voorloopig nog te vast in het zadel om zich door linksche ex tremistische elementen te laten wip pen. Ook al genieten deze laatsten dan ook den steun van monarchisten. Gandlii is zijn zooveelste honger staking begonnen. Hij weegt nog maar 99 pond, maar hij is er van overtuigd, dat hij de innerlijke kracht zal vinden om in het leven tejblijven te behouden. De regeering beeft hem op den dag, dat hij begon te vasten uit de ge vangenis ontslagen, zonder eenige beperkende voorwaarde, maar ze heeft het verzoek van den Mahatma om ook andere politieke gevangenen in vrijheid te stellen beslist afgewezen. Gandhi zal nu 14 dagen lang alle voedsel weigeren en hoopt door dit vasten de onderlinge geschillen bij zijn volgelingen op te hellen. Aldus zijn in vogelvlucht geschetst de voornaamste politieke gebeurte nissen van deze week, waarbij dan nog komen de schaduwen van ko mende gebeurtenissen, als de econo mische wereldconferentie, die te Londen zal dagen. GEMEENTERAAD ST-MAARTENSDIJK, 5 Mei 1933. Voorzitter Burgemeester J. J. Polderman. Secretaris de heer J. E. B. MeloeD. Aanwezig alle ledeD. De notulen van de vorige vergadering, die ter inzage hebben gelegen, worden ongewijzigd vastgesteld. Ingekomen stukken Een brief van den Minister vau BinD. Zaken dat de hunrverlagiog voor de met rij fes voorschot gebouwde wouiugen is goed- gekeurd, met aauteekeuing dat het ver schil tosschco minimum huar en de vast gestelde door de gemeente moet worden bijgepast. Het verslag van de Ver. van Ned. Ge meenten en van de Gezondheidscommissie te Tholen over 1931. Beide verslagen zullen ter inzage worden gezonden. De rekening van de Gezondheidscom missie te Tholeu over 1931, slaitende met een goed slot van f 141.21. Wordt met alg. st. goedgekeurd. De begrooting van de Gezondheids commissie voor 1934, waaruit blijkt dat de gemeente bij moet drageu f 106,41. Eau verzoek van C. J. de Fouw om subsidie voor ego kind dat de U. L. O. School te Tholeu bezoekt. B. en W. stellen voor om aan dit ver zoek te voldoen en hetzelfde te geven wat de andere ontvaugeo. Met alg. et. wordt hiertoe besloten. Dhr Vroigop merkt nog op dat er toch rekening mee wordt gebonden dat het kind nog leerplichtig is eD vraagt dan nog hoever dat strekt. De voorzitter autwoordt dal niet anders mag gegeven worden of men moet nog leerplichtig zijn. Roever dit strekt dat is willekearig. Een verzoek van A. den Eugelsman om ontheffing van schoolgeld, daar hij niet is aangeslagen in de inkomstenbelasting. B. en W. stellen voor ontheffing te verleenen, waartoe met alg. stemmen be sloten wordt. Een verzoek van de A.N.W.B. om f5. subsidie voor bet 50-jarig jubileum. B. en W. stellen voor, gezien het nut var. den A.N.W.B. dit verzoek in te willigen. Met alg. st. wordt biertoe be sloten. Een schrijven van Ged. Staten dat de bijdrage voor het bezoeken van Westerweel aan het Gymnasium te Doetinchem be draagt f 243.35. Een verzoek van A. A. Polderman, aan nemer van het werk schter de Wallen om teruggave van havengeld. Adressant wijst er op dat eerst mondeling was toegestemd dat hij vrij was van havengeld, maar later is hem schriftelijk medegedeeld dat bij havengeld moest betaleo. De voorz. zegt dat wat betreft de laatste opmerking, dit waar is maar B. en W. hebben geen recht hier vrijstelling van te geven. Hierover moet de raad beslitseD. Roewei het nooit is gedaan of het moest in het bestek staan. Dhr Bout vraagt of van der Rulle bij de verbetering vau de haven ook geen havengeld heeft betaald. Dhr Quakkelaar antwoordt dat dit vrij was en daarom is hg er voor dat deze man ook het haveDgeld terugbetaald krijgt. Dhr Nelisse meende dat alles voor de gemeente vrij van havengeld wap. Dhr Vroegop zegt naar aanleiding van het gesprokene dat het juist niet voor de gemeente ip. Die artikels zijn aangevoerd voor A. A. Polderman, aannemer van het werk voor de gemeente. Ook staat er niets van in hel bestek. Ret zon wel aangeuaam wezen als hij bet terugkrijgt, maar bet is toch niet goed tegenover de andere aan nemers. Misschien bad Van der Werff dan ook wel de laagste geweest. Dhr Nelisse meent dat dit niet vao invloed geweest kan zijn. Dhr Vroegop is er tegen dat het haven geld cadeau gegeven wordt, dit zon dan altijd wel kunuen gebeuren en waar moet de haveumeester dan ziju salaris vandaan halen. Dhr Nelisse zegt dat Polderman hem gezegd heeft, dat hij er vast op gerekend had dat het havengeld vrij was. Wetb. Koopman antwoordt dat er niets van iu het bestek stond, dat was bij het vorig werk wel. Hij is het volkomen eens met de heer Vroegop en als men het terng wil geven, dan moet het uit de gemeente kas. Rij meeDt echter dat hij achter de Wal had konnen losseu, dat is vrij. De Voorzitter merkt op gezegd te hebben tegen Polderman dat bij achter de Wal kon lossen, dat was vrij maar Polderman vond bet gemakkelijker in de haven te lossen. Met alg. stemmen wordt besloten het havengeld terug te geveD. Dhr Vroegop hield zich buiten stemming. Een verzoek van A. J. Bos oua terug gave van betaalde reperatie aan zijn woning tot een bedrag f 1.91. De Voorzitter antwoordt dat B. en W. dit hebben geweigerd te geven, op grond dat het niet aangaat, dat ieder maar zelf handelt naar eigengoeddunken.Timmerman Kauftmau was het werk opgedragen maar die liet maar wachten, doen is Bos zelf Knook maar gaan halen en heeft dit laten doen. Dhr Quakkelaar vraagt of Kanffman toen al af was voor de gemeente. Wethouder Koopman merkt op dat C. Vermeulen hem vroeg om een reperatie aan zijn woning te doen. Hij heeft toen gezegd dat bij het dan maar aan Timmer man Rijnberg moest zeggeD, die kwam echter ook niet, loen is spr. zelf naar Rijnberg toegegaan en beeft het zelfgezegd. Rijnberg zeide hem toen dat hij eerst bericht van den burgemeeter moest hebben.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1933 | | pagina 1