©BUITENLAJi trouwkaartenoï ons of üip'-a&1 dhr Dekker Vove<Xw>S* t\e'WGe** ban. Hij is het echter volkomeo eeoa oset dhr Dekker en acht geen termen aanwexig ooi tot 8alariaverlagiog over te gaan. Hij zal stemmen tegen de salarisverlaging. Qoed bekeken zal dit voor ons opbrengen een som van f 4-75, daar zal dus de be grooting op staan of vallen en moet het salaris van de ambtenaren een sluitpost op de begrooting worden, en met die f 475 moet de zaak overeind worden gebonden. Dit is versobering en hij vindt het be lachelijk. De voorz. antwoordt dat de 10 opcenten van de vermogensbelasting f 875 bedragen, dal moeten wij boiten beschouwing laten, want alles te saiuen is het een groot bedrag. Dhr Overbeeke zegt de belastingver- hoogiogen deloonkorliogzallen weer helpen dat de verkoop van levensmiddelen minder wordt. Hij zou dit jaar de salarissen zoo willen houden, dan kan meu bij de vol gende begrootiug zien. De voorz. zegt de ambtenaren zijn niet tegen de voorgestelde verlaging eu een raadslid is er tegeD. Dhr Orerbeeks zegt dat grieft mij, als n dal z^gt. Ds men«chen zitten er mee en bun zal het ook niet helpen, al verzetten zij er tegen. De meerderheid is er voor Hij helpt uiet mee met de verschillende inwoners die er voor zijn, want dan zegt hij net als de voorz. eens gezegd heeft hel is jalouzie. De voorz. zegt u moet de zaken niet overdrijven, het is niet ondragelijk. Dhr Overbeeke zegt de begrooting is voor een jaar vastgesteld. No is er bijna een ha'ljaar voorbij, nu komt er een voot- etcl van salarisverlaging en dat vindt spr verschrikkelijk. De voorz. antwoordt dat de eerste maal hel niet noodig was, maar nu moe'eo wij het eens anders bekijken. Ged. Siateu kearen deze begrooting niet goed en er moeten verschillende posten in oitgaaf opgebracht worden. Het is niet onbillijk dat de ambtenaren omlaag moeten, want in hel heele land is er een matige korting toegepast. Dhr Dekker vraagt nogmaals of Ged. Staten overtuigt zijn dat de salarissbn te hoog zijn. De voorz. antwoordt dat Ged. Stalen hierop uiet hebben aaugedrongen maar ook ist op bel&stingverhooging, maar wij hebben de verschillende puuten genoemd. Dhr Wageuaar zegt dbr Overbeeke spreekt zoo voor de armen, maar toen vau den winter een jongetje van C. Nelisse op het ijs kwam om voor zijn ouders wat te verdieuen, hebt U hem nog een kwartje afgeperst. Hierover ontstaat een heftige discussie tusschen de hh. Wagenaar eu Overbeeke. De voorz. hamert echter zoo hard dat wij niet hooren wat ze elkaar toevoegen. Ds voorz. verzoekt de heereo hier uiet in de openbare vergadering elkaar uit te schelden, het is van beiden niet goed elkaar dit toe te voegen. Het voorstel vao B. en W. om de salarissen met 3% te korten met ingang van 1 Juli a.s. wordt aangenomen met 5 tegen 2 stemmen. Tegen de beeren Overbeeke en Dekker. Dhr Bogert stelt voor om de subsidies eveneens te korten behalve vbd het Groene Kruis en het algemeeu armbestonr. Dhr Moelker zegt die menschen hebben ook han begrootingen gemaakt en die loopen van 1 Januari tot 1 Januari. Hij is er met voor. De voorz. viodt het onbillijk dat ze nog de helft moeteo missen. Dbr Bogert vindt het niet onbillijk. Met 8 tegeo 4 st. wordt het voorstel van den heer Bogert verworpen. Voor de hh. Bogert, Dekker en Overbeeke. Dhr Dekker zeide wetb. Dearloo nog dat bij behoorde voor te stemmen. Nu stelt de voorz. voor de begrooting goed te keuren, zooals die ter inzage heelt gelegen. Dhr Dekker zal er tegen stemmen. De voorz. zegt dat men op eeo ge vaarlijken weg is. Al is men tegen een post van de begrootiug, daarom behoeft meo niet tegen de heele begrooting te zijn, maar men weuscht aangeteekend te zien dat men tegen die post van de be grooting if. Mat 5 tegeu 2 stemmen wordt de be grooting vastgesteld. Tegen de heeren Overbeeke en Dekker. r»„ uu\j> 8jjQ ,ja8 jn yeüige het vervoer vau de LAGE PRIJZEN. •eavlietscbe straat niet dooréén wethouder gELS UITVOEF Geluk en dat er geen wordt Uw Ondptaald- [„„i'twoordt «lat de feiten in gratis geplaag djl hft a(hlll![1 f(n do tor een wethouder in overleg Firma cn '8 behaode'd» kunnen vgen voor het afhalen van de steeneo L de fabriek en ook kao de fabriek 10 /oor eeo schipper zorgen. Wij hebbeo jter gemeend zelf er voor te zorgen en ^tbooder van den Berge die naar x&otterdam moest heeft aan de schipper- beors een schipper gevonden, die zoo de steen vervoeren voor f 1.70 per last. Op denzelfden dag van de aanbesteding komt de schipper bij roy die de steeuen ver voerd heeft|«oor de grintweg, eD die bood aan voor fl.25 per last. Spr heeft teen dadelijk de heer van den Berge opgebeld en deze deelde mede dat de gunning reeps was geschied. Zoo zijn de feiten gebeerd, wij hebben echter al afgesproken dal, indien er weer steenen moeten worden gehaald, dit maar over te laten aan de fabriek. Wij meenden het echter zelf eens te doen, misschien zoo dit goedkooper zijn. Eo wat betreft bet havengeld, dat is niets bijzonders, dat gebeort altijd. Dhr Dekker meent dat meo altijd zuinig moet wezen. Dhr Overbeeke wilde iets vragen omtrent de beplanting van de MoleovlieUche straa«. Hij heeft een brielje thuis gehad, maar hij heeft zijo bezwaren mondeling mede gedeeld en hij was tegen beplanting. De boompjes staao er nu eu de straat is een meter smaller geworden onidal men niet mocht planten op de boizen van ue rioleering, gas en waterleiding. De voorz. antwoordt dat de straat geeD meter smaller is geworden. De hestrating was niet breeder geworden, dan z« thans wordi gelegd. Dhr Overbeeke vindt het een schandaal, het lijkt nergens op. De voor?, antwoordt dat de andere leden deze meening niet hebben gedeeld, want de andere zijD er mee sccoord gi- MIJNHARDTs Zenuw-tabletten 75» Laxeer-Tabletten 60" Hoofdpijn-Tabletten 60" 42665 7 Bij Apoth. en Drogisten. gaan. Db Overbeeke zegt maar ee hebben niet geweien dat de atraat 1 M. smaller zoo worden en bij vindt ook een dergelijke manier van vragen niet juist. De voorz. antwoordt daar zelden gebruik van te maken. Dhr Wagenaar is het er volkomen mee eens dat er op de dobbeltjes gepast moet worden, bij zoo dan ook aan een groot kwaad een einde willen meken en voor alle afvoer van faecalien laten betalen. De voorz. zal een verordening maken die daarin voorziet. Dhr O/erbeeke vraagt naar het advies vao de bewaarschool. De voor?, zegt dat B. en W. daar nog iet mee gereed zijn. Hierna sluiting. LAND- EN TUINBOUW. Wat elke maand te doen geeft. In moes- en bloemtuin, keuken en kelder. (2e lielft Mei). Nadruk verboden. Het boonenland krijgt altijd een extra ver zorging, veelal wordt het reeds vóór den winter goed omgespit, na flink bemest le zijn. In ieder geval geven wc het laud, waar we ouze sla- en snijboonen willen leggen ot „poten" een grootere hoeveolheid mest. Op hel goed bewerkte land zetten we nu de sta ken, 't zij dennen-, esschen- of andere. Deu- □enstaken zijo zéér geschikt, door hun eenigs- zins ruwe oppervlakte slingeren do booueu er zich gemakkelijk om heen ou houden zich beter vast, dan bij esschenstokken, waarvan de 'ooonensteDgols licht afwaaien, wanneer we ze ten minste niet spoedig genoeg aanbinden. Deonentiokken gaan ook 't langst mee. Een bezwaar is er echter tegen, namelyk, dat de ziektekiemen zeer licht overblijven onder de schorltgen, die meer en meer indrogen en afbrokkelen, terwijl de sporen van verschil lende schimmelziekten zeer gemakkelijk onder gedeeltelijk afgescheurde schorsdeelen blijven overwinteren, 't Is daarom goed om de staken een deel van den winter in het water te leggen waardoor ze gezuiverd worden van alle ziektekiemen. HebbeD we maar een paar bedden stok- boonen noodig, dan is 't aan te bevelen de bedden 80 a 100 cM. uit elkaar to leggen terwijl ook op de bedden de staken een vol doenden onderlingen afstand moeten hebben. Doorgaans vinden we op een bod 2 rijen slaken, die op 80 cM. afstund van elkaar worden gezet en dan op 2 Meter bovon den grond elkaar kruisen en met eenige dwars liggende slaken zijn verbonden. Ook wel plaatst men de staken 4 aan 4 bij elkaar op 2 M. boven den grond kruisen, dos van on der in do hoeken van een vierkant %g worden dan op het '^uièpuut door middel v£5 een bindteen bij elkaar gebonden. Een goede methode is ook, de staken in 2 rijen te zetten, en dan in verband. Men geeft elke boon dan meer lucht en licht, wat vooral voor de bevruchting zeer bevordelijk is, daar de bloemen dan niet zoo tusschen het blad le samen gedrongen blijven zitten, en meer neiging verioonen met hun bloemstengels naar buiten te groeien, daar het zonlicht betor door de staken kan heen vallen. Eieren inmaken. Nu do eieren zoo goed- r\s<> koop zijn, kan mt>n er van profiteeren door ze in to maken. Hel is thans daarvoor ook de beste tijd, want in April en Mei zijn de schalen der eieren bot sterkst om in te leggen. Dit kan geschieden op verschilleude manieren. In huishoudens waar men in den winter veel eieren verbruikt,volgt men nog de oude methode van inkalken. Het is wel de minst kostbare maar niet de beste manier van inmaken, daar de eieren dan min of meer een kalksmaak krijgen. Dit kan men eenigszins voorkorae- door aan de kalk een weinig keukenzout 'or te voegen. Verder wordt het wit van in kalke gelegde eieren dunner en laat zich niet meen tot schuim kloppen. Eieren, welke men con- serveeren wil, moeten zoo versch mogelijk en ook goed schoon zijo. Schouw de eieren eerst, één voor één, naowkeurig dit kan legen een kaarsvlam gebeuren. Gebruik geen eieren welke niet geheel doorschijnend zijn, of waarin één donkere vlek is waar te nemen. Tik ze voorzichtig legen elkaar om te hooren of ze wel heel zijn, eu leg ook de gekneusde Ier- zijde. Bij het inmaken in kalk worden de ge- heol gave eieren vast tegen elkaar in een pot gelegd en wel beurieliDgs een laag eieren om een laag ongebluschte kalk. De kal klaag moet de eierer even bedekken. Wanneer de pol gevold is. wordl bovenop de eierlaag een vrij dikke laag (plus minus 2 centimeter) kalk gelegd eu zooveel waier opgegoten lot alles onderstaat. Zet daarna de pot op een plaats waar hij kan blijven slaan on niet telkens verzet behoeft te worden. Vertoont zich na eonige dagen eeu hard vlies op de oppervlakte, dau is dit oen bewijs dat deze haar werk voldoonde heeft verrich'. De eieren blijven dan beslist goed. Verschijnt er geen vlies aan do oppervlakie dan is dit een bewijs dat bet water te zwak is men voegt er dan Dog wat kalk bij. De schuld kan echter ook uo<? aan do kalk liggen zorg dus voor prima kalk. Zoo'n pot met eieren wordt met papier afge dekt en een plaatsje gegeven in de kelder. De in waterglas ingelegde eieren behonden hun smaak beier en zijn voor alle doeleinden geschikt. Wel komt het eens voor, dat ze bij hei kokon barvttn, maar dit kan men voor- k- meD, door er aan het stompe einde met een naald een paar gaaijes in te prikken. Bij 1 Liter waterglas doet men 10 liter water en roert dit goed om, daar waterglas veel zwaar der is dan water. Tijdoos hel staan wordt de vloeistof ondoorschijnend en witachtig. De eieren moeten vooral onder staan. Voor het overdoen iu do vloeistof worden de eieren wel ongeveer een minuut gekookt, noodig is dit evenwel niet. Sommigen maken ook wel gebruik van andere middelen, bijv. garantol, bij drogisten verkrijgbaar. Wij hebben hieromtrent gecu oudervinding, maar voor hen, die maar betrekkelijk weinig eieren inleggen, moet garantol een zeer goed, zoo niet het bes'.e conserveeringsmiddel zijn. 't Is nu ook de allerbeste tijd er voor, als de zomer volop iu 'l land is, vloeit de doier veel gau wer door het wit, Dan zijn de eieren niet. sterk, zeggon ook de kalkers. Koopt men waterglas of garautul bij den drogist, dau geeft die veelal een gebruiksaanwijzing er bij. Wij herhalen echter voor wie veel eieren wenschen in to leggen, is een kalkoplossing het meest aan te bevelen, ®T Het „crisis-kabinet" is er. Samen gesteld uit 5 parlijen. 260 millioen te kort in 1934. Verkeersproblemen en hun oplossingen. Arbeidsconflic'en De regeeringsvorming heeft dezen keer wel erg lang geduurd, maar daar tegenover slaat, dat de moeilijk heden, die te overbruggen waren, zeker niet gering waren. De pogingen om een parlementair kabinet te vormen zijn mislukt, maar de pogingen om een crisiskabinet te vormen mogen daarentegen geslaagd heeten. Het officieele bericht van de samenstelling staal in de St.Ct. Met kabinet, dat dr. Colijn gevormd heeft ziet er aldus uit Dr. H. Colijn, premier en minister van koloniën Jhr. Mr. A. C. D. de Graeff, minister van buitenlandsche zaken Mr. Dr. L. N. Deckers, minister van defensie Mr. T. J. Verschuur, minister van economische zaken, Mr. li P. Mar- chant, minister van onderwijs, kun sten en wetenschappen, Ir. J. A. Kalff, minister van WaterstaatMr. J. R. H. van Schaik, minister van Justitie, J. A. de Wilde, lid 2e Kamer, mi nister van binnenlandsche zaken Mr. P. J. Oud, minister van financjêfi/ Dan zal zal het aantal ministeries met één uitgej^i^ worden, helaas een Crilisüit'ureiding, want het nieuwe ministerie krijgt sociale zaken, arbeid en werkloosheid, die juist in deze dagen zulke enorme aandacht op- eischen. Vijf parlijen hebben aan dit nieuwe ministerie krachten geleverd, de A. R., de C. H., de R. K St.partij, de Vrijz.-Democraten en de Liberalen. De anti-revolutionaire ministers zijn Dr. Colijn en Mr. de Wilde, de R. K. ministers Mr. Dr. Deckers, Mr. Ver schuur en Mr. Van Schaik, Prof. Dr. Slotemaker de Bruine, die het ministe rie van sociale zaken zal krijgen, is de C. H.sche beginselen toegedaan, Mr Marchanten Mr. Oud behooren tot de Vrijz.-Dem., terwijl Ir. Kalff de Libe ralen vertegen woordigt.JhrdeGraaff is partijloos. Zes ministers zijn dus uit de rechtsche, drie uit de linksche partijen gerecruteerd. Zeer binnenkort reeds zullen wij het programma van dit ministerie vernemen en zal het zich aan de Kamer voorstellen. Dan kan de parle mentaire molen weer gaan malen en zich spoedig reeds met ingewikkelde crisisprobletnen hebben bezig te hou den. Doch de hoofdzorg zal zijn, even wicht te brengen in onze deplorable staatsfinanciën. Het bezuinigingsmes zal zeer diep moeten snijden, wil Nederland zich slaande kunnen hou den. Zelden zal er een ministerie geweest zijn, dat zich voor zulk een zware taak geplaatst zag als dit kabinet-Golijn. Laten wij de Staatslieden, die het aangedurld hebben het schip van Staat te bemannen den moed en de kracht toewenschen om het door het stormachtig getij dezer dagen naar een veilige bestemming te brengen. Het tekort op onze begrooting van hel jaar 1934, dat door den afge treden minister De Geer op 122 millioen geraamd was, zal volgens een berekening en schatting van „De Standaard" op zijn minst 260 millioen gulden bedragen. Rij de gevoerde kabinets-onderhandelingen moet dit bedrag van 260 millioen een groote rol gespeeld hebben eu heeft dr. Goliju dit bedrag steeds naar voren geschoven en als een doorslaggevend argument aangevoerd voor het invoeren van groote bezuinigingen. Deze bezuini gingen zouden op zijn minst 2UÜ miliioen moeten bedragen, geen kleinigheid voorwaar, terwijl het resteerende bedrag door de omzet- en weeldeverteringsbelastiug zou ge dekt kunnen worden. Voor velen zijn dit weinig prettige vooruitzichten, maar wat zou er van ons land te rechtkomen als men dit tekort eens door leeningen zou gedekt moeten worden We moeten er niet aan denken Ondanks al deze sombere voor uitzichten gaat het gewone leven ge lukkig, vrijwel ongestoord, zijn gang. Een nieuwe etappe is weer bereikt bij de Zuiderzeewerken. Deze week is er tusschen Friesland en Noord- Holland eeu autobus-verbinding van de Nederlaudsche Spoorwegen tot stand gekomen, die de verbinding tusschen deze twee provincies zal onderhouden tot de geprojecteerde Spoorweg klaar is. Maar dit zal nog wel enkele jaartjes duren en misschien is de techniek in die jaren wel zoo ver voortgeschreven, dat een spoor verbinding niet meer noodzakelijk is. Een van de grootste vraagstukken van deze tijd, behalve dan de specifieke crisisvraagstukken, is het verkeersprobleem. En Staat, én pro vincie én gemeenten zijn erbij be trokken en elk op hun beurt worden geroepen om een schakel te smeden in de verkeersketen, die over ons land wordl uitgerold. De bruggen bouw van onze groote rivieren vor dert snel. Kortgeleden is men met de voorbereidende maatregel begonnen voor den bouw van een brug over den Moerdijk, waar de pontveeren liet verkeer nauwelijks meer ver werken kunnen. Nu weer komt de gemeente Rotter dam, waar een een intens snelverkeer bestaat, dat zich door de waterwerken van deze stad zeer gehandicapt ziet, met een bijna fantastisch plan. De raad van deze gemeente heeft in principe besloten tot den aanleg van een tunnel onder de Maas ter ver binding van rechter- en linker Maas oever. De uitwerking van dit plan vordert 24 millioen gulden, die het arme, door groote werkloosheid ge teisterde Rotterdam zelf niet kan opbrengen. Daarom hebben B. en W. van deze gemeente opdracht gekregen de mede werking van Rijk, Provincie en par ticulieren te verkrijgen. We vermoeden dat dit laatste nog het moeilijkste gedeelte van het gehèele plan zal zijn. Büiten het wekelijksche, steeds terugkeerende aantal ongevallen en branden heeft ons land voortdurend zijn conflicten. Tot het conflicf, dat dat nog steeds niet tot een oplossing is gekomen, behoort de staking te IJmuiden, waar al weken lang een gespannen toestand heerscht en waar de burgemeester zich verplicht heeft gezien een aantal maatregelen uit le vaardigen om de rust te handhaven. Het conflict tusschen de K.L.M.- piloten en de directie dreigde inden beginne ernstige vormen aan te nemen doch nu schijnt het verstand gezege vierd te hebben, want naar gemeld wordt, zal het conflict tijdig worden bijgelegd, zoodat de diensten geen gevaar loopen. Hetgeen Nederland een internationale blamage bespaart LANDBOUW. De Hoofdbestuurs en Algem. Vergadering der Z. L. M., die zullen gehouden worden op 5 en 6 Juli a.s. te Oostburg zal in verband met de tijdsomstandigheden een normaal verloop hebben, daar een bijzondere wijze van herdenking voor het feit dat de Maatschappij dit jaar 90jaren bestaat, niet gewenscht geacht wordt. Vredesgeluiden. Doch Frankrijk blijft Ier ontwapeningsconferentie halsstarig. Wapenstilstand iu het verre Oo9ten. Plotseling schijnt de wereld ineens vervuld van vredesgedachten, terwijl kortgeleden het gekletter van sabels den boventoon voerde. Vanwaar toch die plotselinge omzwaaiIs de wereld nu verstandiger geworden, nadat de bewapening zoo hoog opgevoerd werd dat de Staatskassen de legeruitgaven nauwelijks meer konden opbrengen. Zou de wereld uil armoede besloten hebben den vrede te proclameeren Het heelt er veel van weg. Begrijpe lijk was het in dit verband, dat lliller zulk eeu tegemoetkomende taal sprak en daarom behoefde ook Nadolny's houding te Genéne geen verwondering te baren toeD hij alle voorheen in gediende amendementen inzake hel oorlogsmateriaal introk. De houding van Frankrijk op de ontwapeningsconferentie blijft onver anderd sceptisch en de rede van Paul Boncour liet over de bedoelingen van Frankrijk niets te wenschen over. Deze bedoeling is duidelijk Frankrijk wil van zijn bewapening niets of bijna niets prijsgeven. Het moet immers „de laatste loopgraaf voor den vrede in Europa" blijven. En wat zou men nu aan een ongewapende loopgraaf hebben? Frankrijk blijft dus het struikel blok op gde Geneefsche conferentie en het ziet er niet naar uit, dat het zich gemakkelijk van zijn ongelijk zal laten overtuigen, al oefenen Enge land en Amerika nog zoo'n pressie in die richting uit. Frankrijk geloolt nl. niet aan den vredeswil van het Duitsche volk en blijft ondanks de geruststellende woorden van Hitier met beangstiging het verloop in Duitschland gadeslaan. Het is aller minst gerust over de verschillende troepenlormaties, die het huidige Duitsche bewind op de been houdt alleen om de orde in het binnenland te handhaven, naar men het van Duitsche zijde voorstelt. Hoe dit ook zij, vast staat, dat Frankrijk terecht of ten onrechte dit laten we in het midden in Genève als spelbreker optreedt. Frankrijk kan dit des te gemakkelijker doen omdat het zich gesteund voelt door een groot gedeelte van het Britsche volk zooals herhaaldelijk in het Lager huis tot uiting is gekomen. Het weet, dat de autoriteit van MacDonald in Engeland zelf (aan het verminderen is en daar maakt het op het oogen- blik gebruik van. Een andere vraag is natuurlijk of Frankrijk in dit standpunt zal kunnen blijven volharden, want het kan er van op aan, dat het door de anderen het vuur zeer nauw aan de schenen zal gelegd worden. Afwachten is dus de boodschap. Ook in het Verre Oosten schijnt ontspanning te zullen intreden. De gevolmachtigde der Ghineesche repu- bliek te Peking, Koeanfoe, heeft de Ghineesche centrale regeering mede gedeeld, dat hij met het Japansche hoofdkwartier, door bemiddeling van den Japanschen militairen attaché, kolonel Nagojama, een wapenstilstand op korten termijn heeft gesloten. Op grond van deze overeenkomst heeft hij van de Ghineesche centrale regee ring verdere volmachten geëischt voor de opening van Ghineesch Japansche onderhandelingen. De kwestie van de bezetting van Peking schijnt echter nog niet te zijn opgelost. Sommige berichten maken melding, dat het Ghineesche sche hoofdkwartier zich zou hebben verplicht de troepen op ongeveer 60 tot 80 K.M. van Peking terug te trekken. Andere berichten, uit Japan sche bron, ontkennen met stelligheid, dat Peking door de Japansche troe pen omsingeld zou zijn. Bezetting zou alleen geschieden als de Chineezen „provoceerend" zouden optreden. De wapenstilstand zou op wensch der Centrale Ghineesche regeering ge sloten zijn. Japan kan zich echter niet veroorloven zijn troepen terug te trekken. Dit zijn de feitelijke berichten uit het Verre Oosten. Men zou er uit kunnen concludeeren, dat Japan zijn doel, de verovering van Noord China, bereikt heeft. Het gaat er nu alleen nog om of het zijn invloedssfeer ook over Peking zal uitstrekken. Zuide lijker heeft Japan voorloopig niets te zoeken en het heeft de eerste jaren al genoeg werk om zijn macht in het thans veroverde gebied te con-

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1933 | | pagina 7