büoréti/vaw. Zomerdrankeii. Perl! 'f- FIRMA J. M. C. POT ïïuf'nh&cdi' s poeder BIERENPhoeuix, Drie Hoef ijzers lager en Pilsner, STOUTBIER! LIMONADES: Liter- en lialve flesschen, Citroen-, Pils, Fram bozen en Sinaasappel. LIMONADESIROPEN in diverse smaken. Ga voor bovengenoemde maar naar |682 BEUKELAAR. Dan komt ge naar uw zin wel klaar! Indien U ADVERTENTIES te plaatsen heeft IN ANDERE BLADEN, kunt U deze bij ons opgeven. Advertentie-Bureau - Tholen Wat is Perl: Perl is de nieuwe zomerdrank, alleen uit zuivere Per flesch 16 cent. JOH. BEUKELAAR. solideeren. Want dat het dit gebied zal behouden staat wel vast. Het heeft dit gebied noodig om er de grondstoffen voor zijn industrie uit te halen en ook om een gedeelte van zijn overbevolking te huisvesten We zullen echter moeten afwachten of thans een einde is gekomen aan de Japansche expansiedrang of dat de wereld voor nieuwe verrassingen in het Verre Oosten geplaatst wordt De Russisch-Japansche tegenstellin gen zijn immers nog niet opgelost en kunnen elk oogenblik aanleiding geven tot nieuwe explosies. Maar verblijdend is het intusschen dat ook in het Verre Oosten de vre desduif is kunnen neerstrijken. Het is nu maar te hopen, dat ze rustig haar missie kan vervullen en niet ontijdig opgeschrikt wordt. THOLEN, 26 Mei 1933. Men deelt ons mede dat het schieten op de schietbaan alhier op honderd meter geoorloofd is. Waar wij geen reden hebben om aan de betrouwbaar heid van onzen zegsman te twijfelen, doen wij hiervan gaarne mededeeling. Volgens een in dit blad voor komende advertentie blijkt dat de Bond van Paardenfokkers op het eiland Tholen op Donderdag 20 Juni a.s. te St. Maartensdijk een veulen keuring zal houden en tevens van Hengsten met afstammeling. Er worden medailles en eldprijzen beschikbaar gesteld. Tot lid van het Hoofdbestuur van den Bond van Gemeente-ambte naren is benoemd de heer 11. J. Laban, Secretaris der Gemeente alhier. Onze stadgenoot de heer J. M. van de Velde D.Hz. slaagde 19 dezer aan de Rijksuniversiteit te Utrecht voor het examen als tandarts. Op de te Rotterdam en Amster dam gehouden examens slaagde voor het le gedeelte „Architect B. N. A." de heer A. Vriens alhier. EEN BEVOLKINGSKWESTIE TUSSGHEN THOLEN EN GOIRLE. Dezer dagen heeft de minister van binnenlandsche zaken een beslissing genomen in een merkwaardige bevol kingskwestie tusschen de gemeenten Tholen (prov. Zeeland) en Goirle (prov. Noord-Brabant), betreffende bet tijdstip, waarop door het gemeen tebestuur van Tholeu voor een inwo ner dier gemeente welke zich met zijn gezin ging vestigen in de gemeen te Goirle, een getuigschrift van wer kelijke woonplaats behoorde të worden afgegeven. Bedoelde persoon vroeg namelijk op 25 November 1932 schriftelijk aan het gemeentebestuur van Tholen om een verhuisbiljet voor zich en zijn gezin, zulks op aandrang van het gemeentebestuur van Goirle waar hij op genoemden datum reeds woonde.Ondanks herhaalden aandrang is aan dit verzoek geen gevolg gege ven totdat de betreffende persoon zich op 3 Januari 1933 persoonlijk ter secretarie der gemeente Tholen heeft vervoegd en een op dezen da tum gedagteekend verhuisbiljet in ontvangst heeft genomen. Aangezien het gemeentebestuur van Goirle zich met dezen gang van zaken niet kon vereenigen, is deze zaak ter beslechting voorgelegd aan den mi nister van binnenlandsche zaken, die thans heelt bepaald, dat door het gemeentebestuur van Tholen een nieuw getuigschrift van verandering van werkelijke woonplaats naar de gemeente Goirle zal worden afgegeven gedagteekend in aansluiting aan het desbetreffend schriftelijk verzoek d.d. 25 November 1932, en dat het bevol kingscijfer per 31 December 1932 van beide gemeenten alsnog dienover eenkomstig zal worden gewijzigd. Genoemde minister overwoog, dat aan de bewoordingen van art. 5 van het Kon. Besluit van 27 Juli 1887 (Stbl. no. 141) art. 5 luidtzij die hun werkelijke woonplaats uit een gemeente van het Rijk naar een andere gemeente overbrengen, doen hiervan een verklaring aan het be stuur der gemeente, die zij verlaten, en waar zij in het bevolkingsregister zijn ingeschreven met opgaaf der gemeente, waar zij zich wenschen te vestigen niet het recht is te ont- leenen een schriftelijke verkla ring van verandering van werkelijke woonplaats niet al zoodanige verkla ring te aanvaarden en den belang hebbende te noodzaken persoonlijk een biljet te komen afhalen, m et het oogmerk hem te dwin gen tot het nakomen van tinancieele verplichtingen. Bovendien kon de weigering tot voldoening aan het schriftelijk ver zoek van belanghebbende riadeelige financieele consequenties voor de ge meente Goirle hebben in verband met de wet tot regeling van de finan cieele verhouding tusschen het Rijk en de gemeenten. De gemeenten ont vangen namelijk jaarlijks uit 's Rijks kas een bedrag per inwoner op 1 Ja nuari. Hierbij dient echter aange- teekend, dat hoewel bedoelde rijks- uitkeering in dezen van belang is, niet is aan te nemen, dat de lust tot het bemachtigen van deze uitkeering van enkele guldens bij de betreffende gemeentebesturen aanwezig of van invloed is geweest bij het bepalen van hun houding in deze kwestie. Het liep dan ook alleen over de mogelijkheid van het doen van een schriftelijk verzoek om toezending van een vei huisbiljet en in dit op zicht is de beslissing van den minis ter voor zeer velen van belang. is bestand tegen een e Per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Bij Uw drogist 142 8 42666 ST. ANNALAND. De wielrijder A. de W. kwam doordat de fiets on klaar geraakte zoodanig te vallen, dat hij zich onder geneeskundige be handeling moest stellen. SCHERPENISSE. Geslaagd voor apotheker assistente mej. Fini Zawodsky alhier. Ze was leerlinge van den heer Huisman te Bergen op Zoom en Ds. de Bres te St. Maar tensdijk. Voetbaluitslag D.E.V.0 I en II Xerxes 1 42 voor DEVO. OUD-VOSSEMEER. Zondagjl. had juffr. de W—Gebr. alhier het onge luk van de trap te vallen doordat de leuning brakbij ingeroepen ge neeskundige hulp bleek een der scheenbeenen gebroken. SPORT. He.t programma vuur hei 25.-le Bonds- feest van bot Koninklijk Nederlandsch Gymnastiek Verhoud, dat zooals bokeod met Pinksteren te Rotterdam wordt ge bonden ts reeds vasigesteld. Beu ontzaggelijk groot werk zal moeten worden verricht om 7,o-g te dragen, dat onderstaand programma vlot afgewerkt. wnrdi. VRIJDAG 2 JUNI, 8,00 uur ü/fioieele opening vou bet 25ste Bondsleeet. 9.00 uur. Jury- en Leidersve'gjde'ing. zaterdag s juni, va» 9,00 uur r.m. iot 4,00 uur namiddag, vereenigiog?- gymnastiek en athlc tiekdriekampen, volks dansen, baudbal vncr adspirauteu. 1,00 uur tot 3,15 oor Filmvertooningen voor ad?piranten. 4.00 uar tot 5,00 aar AJspiranten- uit voering. 5 00 uur tot 6,00 uur Adspirantenoptocht van Sparta naar het llenegouwerplein, a'waar de prijsuitreiking zal plaatsvinden. Van 2,00 uur tct 5,00 uur Veree jigings- wedstrijden in eigen gekozen vrije- eu toesteloefenipgen voor turners en turnsters. Volksdansen voor turnsters, Pyramiden voor turners. 2,00 uur tot 4,15 uur Gala-Uitvoering in den Groote Sebonwhorg, alwaar de beste Nederhndscbe vereenigingen alsmede de dames- en hsereukeurkorpsen, en wel licht ook nog Belgische en Italiaansche vereenigingen de verschillende nummers van deze bijzoudere uitvoering zullen uit voeren 5,00 nur tot 8,00 uur, Vereenigings- Athletiekdriekampen op Vreelust. In ver- baod met de groote deelname, worden 8 terreinen van Vreelust gebruikt voor spel- en atletiekwedstrijden, waarvan 1 terrein geheel voor athletiek gereed wordt gemaakt, alwaar o. a. 6 springbakken zullen worden aangebracht. 8,00 uar tot 11,00, Groot avondfeest. Voor de eerste maal zal bet Sparta-Stadion verlicht worden, terwijl er massale demon straties worden uitgevoerd en verder ook nog een bijzonder nummer en wel fakkel- zwaaien. De Amsterdamsche G. V. Kracht en Vlugheid zal op dit avondfeest een bijzouder nnmuoer naar voren brengen, alwaar spreek- en zangkoren zullen wordeD uitgevoerd. Ook de Stichtscbe Turnkring en de Amsterdamsche Tarnbond en Rotter- damsche Tarabood zullen met bijzondere nnmmers naar voreu komen. Van 11,00 tot 3,00 nur Balavond in het Gebouw voor Kuosten en Weten schappen. MAANDAG 5 JUNI, van 8,00 tot 10,30 uar v.m. 2e ronde en fioale vbd de gehouden spelwedstrijden en zwem wedstrijden. Van 10,45 tot 12,15 uur de eerste internatiousle bandbalwedstrijd Hollaod-Duilscbland. Van 2,00 tol 5,00 uur de 25a Bondsuitvoering van het Koninklijk Nederlandsch Gymnastiek verbond, waaraan alle deeluemers(sters) zullen meewerken, 5,00 uur Prijsuitreiking. Voor zoover niet vermeld, heeft tlies op het Sparta-stadion plaats. Iu verband met bet groot aantal personen dat met P nksteren aaar Rotterdam komt, heeft niet alleen de Nederlandsche Spoor wegen de prijzen voor 3e klasse spoor voor de deelnemers op vertoon van hun kaart gereduceerd, doch ook de K.L.M. stelt hen iu staat om tegeo zeer geredu- ceerden prijs een rond vlocht boven Rotterdam te maken. Doordat reeds meer dan 5200 deelnemers aan het 25ste Bondsfeest zijn ingeschreveo wordt de lauge zijde van bet Sparta- Stidion uitsloitend voor deelnemers ge bruikt, zoodat alleen op de le rang en Joogeuslrtbuoe publiek kan worden toege laten Correspondentie. Wij ontvingen een groot ingezonden stuk naar aanleiding van ons bericht in ons blad van vorige week omtrent de onveilige schietbaan. Het is te uitgebreid om in zijn ge heel op te nemen en wij zijn goed op de hoogte met het totstandkomen dier baan omdat wij toevallig zelf in 1911 de onderhandelingen met de vertegenwoordigers van het dept. van oorlog voerden. Nu is het wel eigenaardig, dat juist de zaak van de onveiligheid ons is medegedeeld door één der leden van de schietvereeniging, die ons er op wees dat hij nooit meer een post in de kuil wilde waarnemen omdat dit levensgevaarlijk was, daar de aarden wal geen voldoende bescherming op leverde en er geen spiegel aanwezig is. Het stuk houdt géén aanval op de schietvereeniging in, doch beoogde alleen het dienen van het algemeen belang. Want als het werkelijk waar is hetgeen onze zegsman beweerde, dat hetverbijlinden kuil levensgevaar oplevert, dan dienen er voorzieningen getrolïen te worden, omdat o. i. een menschenleven meer waard is dan de uitgave van eenige guldens. En wat het slot van het schrijven betreft, dit is zoo laag bij den grond dat wij dat maar voor rekening van de onderteekenaars laten, en de minachting valt dan terug op hen die het stuk onderteekenen. Red. Thoolsche Ct. KERKNIEUWS. KERKELIJKE BELASTING EN ZEGELRECHT. De kerkvoogdij der Neder. Herv. ge meente te Heerenveo was, naar dezer dagen werd gemeld, door den ontvanger der registratie eu domeineu beboet met twee maal f 100, omdat zij twee aanslagbiljetten voor den kerkelijken boofdelijken omslag bij betaling bad gekwiteerd zonder ze van een kwitantiezegel van 10 cent te voor zien, hoewel beide malen de aanslag hooger was dan f 10. De ontvanger zich niet kunnen vereenigen met het standpunt van zijn ambsvoorgan- ger. die destijds aan de kerkvoogdij op baar verzoek bad meegedeeld,dat kwitantie voor kerkelijke belasting boven f 10 zonder kwitantiezegel konnen worden afgegeven. De kerkvoogdij beeft zich thans met een adres tot den minister van financien gericht om uitspraak in dit geschil te willen doen. Met belangstelling wordt deze uitspraak tegemoet gezien, ook door andere kerke lijke gemeente, omdat het voor zoover ons hekend, regel is dat kerkelijke belas tingkwitanties niet van een zegel als bedoeld worden voorzieD. Oud-Vossemeer. De beroepen candidaat dhr Th. G. Vollebregt te Delft zal Zondag tweemaal in de Ned. Herv. Kerk alhior optreden. THOLEN. Ned. Herv. Kerk voorm. 10 uur ds. Kraaij en nam. 2.30 ds. Wolfensberger. Collecte voor de Kerk. Ger. Kerk voorm. 10 uur en nam. 6 uur dr. Veltenaar. Gerei. Gem. voorm. 10 uur nam. 2.30 en 's avonds 6.30 leeskerk. Vrije Ger Gem. voorm. 10 uur nam. 2.30 's avonds 6.30 uur ds. Baaij. Ned. Protestantenbond afd. Tholen Zondagavond half zes dr. Toxopeus te Breda. POORTVLIET. Ned. Herv. Kerk voorm. 10.30 en nam. 3 nur leeskerk en 's avonds 7 uur ds. de Bres. Ger. Kerk voorm. 10.30, nam. 3 uur dhr de Vries en 's avonds 7 uur leeskerk. Ger. Gem. voorm. 10.30, nam. 3 en 'savonds 7 uur leeskerk. SCHERPENISSE. Ned. Herv. Kerk voorm. 10.30 leeskerk en nam. 3 uur ds. de Haan. Ger. Gem voorm. 10.30, nam. 3 en 's avonds 7 uur leeskerk. ST. MAARTENSDIJK. Ned. Herv. Kerk vooim. 10.30 en nam. 3 uur ds. de Bres. STAVENISSE. Ned. Herv. Kerk voorm. 10.30 en nam 3 uur ds. Moerman Oud Geref. Gem. voorin. 10.30 nam. 3 en avonds 6.30 leeskerk. ST. ANNALAND. Ned. Herv. Kerk voorm. 10.30 leeskerk en nam. 3 aur ds Kraay. Bed. H. Avondm. Geref. Gem. voorm. 10.30, nam. 3 od 's avonds 6.30 dhr Roraijn OUD-VOSSEMEER. Ned. Herv. Kerk voorm. 10.30 en nam 3 uur can d Vollebregt te Dlft Geref. Kerk voorm. 10.30 en nam. 3 uur ds. Vreugdenhil. Oud Ger. Gem. voorm. 10.30, nam. S eu 's avonds 7 nnr leeskerk. BURGERLIJKE STAND. Gem. THOLEN van 19—24 Mei. GeborenDingeman, zv. A. C. Burgers en A. Overbeeke. MARKTBERICHTEN THOLEN, 26 Mei 1933. Boereuboter f 0.775 per pond. Roomboter f 0.825 Eieren f 2.50 per 100. Noteering te Middelburg, 18 Mei 1933 Boerenboter (part. prijs) f0 80 Temperatuur van het Scheldewater te Tholen. Mei Gradeu Zaterdag 20 18,2 Zondag 21 14, Maandag 22 14,3 Dinsdag 23 15, Woensdag 24 14,2 Donderdag 25 14,3 Vrijdag 26 15, ROK EN BLOUSE. 740 De blouses worden eeds meer en meer ge- iragen en het Is niet te .erwonderen, want het ls en gemakkelijke en niet !ure dracht Bij een zwarte, bruine, >!auwe of andere effen .toffen rok staat voor 5 morgens een effen fla nellen en voor meer j leurd een zijden of shan- tung blouse altijd keurig. Het is trouwens altijd ge makkelijk om een rok te tebben, waarop behalve blouses ook een vlotte umper gedragen kan worden. Het model der blouse ls eenvoudig en kan naar verkiezing open en hoog gesloten gedragen worden en sluit met drie parel moeren knoopen. De blou semouw wordt met een smalle manchet afgewerkt De rok bestaat uit zes banen, ls strak om de heu pen, loopt naar onderen toe Iets wijder uit en wordt naar verkiezing met of zonder ceintuur afge werkt. Patronen kan men aanvragen in alle maten onder vermelding van nr. 740. De koeten bedra gen ƒ0.58. VOOR ONZE LEZERESSEN! Patronen worden toegezonden na storting hef bedrag op postrekening 62626 van den Mode- dienst. den Haag, of na inzending per postwissel of in postzegels aan de Moderedactrice, Roelofs straat 109, den Haag. Gewenschte maat en num mer vermelden. WIST U DAT AL? Als uw haar donker en vettig ls, moet u hel na een haarwasschlng spoelen met een borax- oplossing. Een eetlepel in een waschbak of kom is voldoende. Spoel drie of vier keer, de laatste maal met lauw water. Uw haar wordt er mooi luchtig van. Peau de suède handschoenen kunnen als volg! gereinigd worden: Leg ze in gezuiverde benzine, trek ze daarna aan de hand en wrijf ze met een schoonen doek droog. Om het kraken van nieuwe schoenen weg krijgen, moeten de zolen met een zachten borstel heel dun met witte vaseline ingesmeerd worden. Het overtollige vet wordt direct met een wollen lapje verwijderd en den volgendep dag is het kraken verdwenen. D 25 Bestellingen worden thuis bezorgd. 42683 24 vruchten geperst I 42681 40

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1933 | | pagina 6