Le 1 en Landbouw gereedschappen: Duitsche herder dagmeisje. |e lu. |rg ld. EB lMILLIARD LITER MELK TE VEEL. Men verwacht, dat er tegen den zomer een „te veel" aan melk zijn van omstreeks 4 milliard r. [n verband hiermede is o.a. ge- cht aan een verplichte verwerking melk in het brood. Bij de be- Ijjingen hierover bleken daartegen ■schillende bezwaren te bestaan broodprijs verhooging, verniinde- )g meelverbruik wat verhooging n't mengpercentage van inlandsche we noodig zou maken. Daarom za! d de verplichte werking van melk hel brood wei niet veel komen. jüNTRA-REVOLUTIONNAIRE BEWEGING IN RUSLAND, olgens een mededeeling van het ■eenigde politieke staatsbestuur in iland zijn in den laatste» tijd in Oekraïne, in Noord Kaukasië en VVit-Rusland zeventig contra-revo- mnaireu gearresteerd. De arres- :s staan in verband met de lekking van een contra-revolu- are organisatie, die daden van otage wil verrichten. gearresteerden worden ook er- beschuldigd dat zij van plan waren uitzaai- en oogst-campagne te ganiseeren, den veestapel te deelen, hel boerenbedrijf te lermijnen en hongersnood te ver- tken. De gearresteerden, die voor grootste deel staatsambtenaren afkomstig uit de bourgeoisie en bezitters van landerijen, zouden na allen reeds bekend hebben. LITAIR VLIEGTUIG BIJ VENLO NEERGESTORT. Jonderdag is te Venlo het inili- lesvliegtuig no. 119, uit Soes berg, bemand met den leerling- jger korporaal A. Mouthaan en i werktuigkundige H. Bleukens, ruim 20 meter hoogte, door dusver onopgehelderde oorzaak, laag gestort. Na met een vleugel [n grond te hebben geraakt, is het tuig met de schroef in den grond rongen. Het vliegtuig werd geheel nield. Beide inzittenden werden uit hun arde positie bevrijd en naar het ziekenhuis gebracht. 'ijdens den val van het vliegtuig d een toeschouwer, de 20-jarige ntenbezorger P. Ketelings, uit lo, door een stuk van den vleugel het vliegtuig gewond, p de Groote heide vertoefden en lesvliegtuigen uit So'esterberg, voor een oefenvlucht op het mili 3 landingsterrein waren gedaald, idrille-commandant was tweede nant-vlieger N. W. Sluyter. Deze met zijn vliegtuig opgestegen Ide terugreis te aanvaarden. Het Ite vliegtuig van het escadrille *"*■1 op na een vlotte start. Op ruim /teler hoogte nam de piloot een fit, waaruit het vliegtuig is afge- en en tegen den grond is gesmakt. Je verwondingen van de inzittenden Juok van den toeschouwer K. zijn H van ernstigen aard. Beide mili- hebben hoofdzakelijk hoofd goden. K. heeft een wond aan het oi/iHun toestand is bevredigend. IfISSCHERIJ. KREEFTEN VISSGHERIJ. |In verband met wat daaromtrent een vorig nummer werd gezegd Ingaande de concurrentie, die onze euwsche kreeftenvisschers onder den van de uit Noordelijke landen porteerde schaaldieren, zooals thans bij duizenden ponden haast ikelijksgeschiedt o.m. naarMoerdijk, t volgende. De historie van de kreeften zegt t er twee soorten voorkomen, de nerikaansche en de Europeesche. den aard der zaak bepalen wij s lot de inheemsche, waarover wij langrijke gegevens vonden vermeld; inheemsche toch zoo wordt mede- deeld zijn zeer sterk langs de ropeesche kust verspreid en komen or langs de kusten van Noorwegen naf Tromsö tot aan de Adriatische e in de Middellandsche zee, zoodat aangetroffen worden langs Dene arken, in de bekende zeestraten agerak, Kattegat en de Belters, aar niet verder in de Oostzee, rder langs de Engelsche en lersche isten, langs de Fransche en Portu- iesche, maar langs de laatste weer pldzamer. Ook in ons land, het is lenoeg bekend in de Ooster-Schelde n haar takken, sedert een aantal tren, maar daarover wel later. In Juni komen de zoogenaamde aadkreelten voor, in elk geval in de ornermaanden en zij schieten, zooals at heet, dan hun zwartgroene of ever zwartblauwe huid, terwijl de i'jes op hun achterste pooten mee. ds later de larven uitkomen zijn ze ongeveer één cM. lang en gelijken bitter weinig op de volwassen moeders wat o m. wordt uitgedrukt in het feit, dat de volwassen kreeften onge veer twintig leden hebben en de larven maar de helft daarvan, terwijl ook de kleur sterk afwijkt en wel als de visschen die meer boven aan de wateroppervlakte leven, als haring en makreel, eenigszins groenachtig terwijl deze kreeftenlarven trouwens ook aan de oppervlakte zweven van het water, iutegenstelling met de volwassen kreeften, die dieper water zoeken langs de rotsen en ten onzent langs de kunstwerken aan de zee weringen de zoogenaamde steenbe- stortingen. Als zij eenige weken oud zijn be ginnen zij de diepte op te zoeken tusschen dewierplanten en de steenen. Hun groei is zeer langzaam en men zegt, dat zij eerst na zeven jaren volwassen zijn. Hierover een volgende week. RECHTZAKEN. KANTONGERECHT TE THOLEN. 27 Februari 1933. Door den heer Kantonrechter zijn heden veroordeeld wegens Overtreding van het Motorreglement. F. v. d. E. te Anna Jacobapolder tot f 1 boete of een week tuchtschool. M. v. d. S. te Stavenisse tot teruggave aan de ouders zonder toepassing van sjraf. Overtreding der Politieverordening. A. L. en A. K., beiden te St-Maar- tensdijk tot teruggave aan de ouders zonder toepassiug van straf. Overtreding der Vogelwet. Opgeven van een valschen naam. C. J. L. te Tholen lot f5 boete of 2 weken tuchtschool en tot f 10 boete of twee weken tuchtschool. Overtreding van het Motorreglement. L v. H. te St-Annaland tot f 2 boete of 2 dagen hechtenis. B. v. H. te St-Annaland tot f2 boete ol 2 dagen hechtenis. J B. te Tholen tot f2 boete of I dag hechtenis. G. P. d. R. te Tholen tot f0,50 boete of 1 dag hechtenis. WEEKPRAATJE. WERKLOOS Er was eens een tijd, waarin werk loos-zijn nog geen catastrophe be- teekende een lijd, waarin ontslag nog geen verbanning uit de maat schappij beteekende Dat was nog niet zoo heel lang geleden dat was voor den wereldoorlog Was men toen zijn betrekking kwijtgeen zorg binnen korteren of langeren tijd had men weer een nieuwe! En die „langeren" tijd duurde nooit langer dan een of meer maanden. En hoe is het thans? Thans beteekent ontslag de stap in een ravijn, het ravijn der onmacht. Want dat is het verschrikkelijke van de werkloosheid: de onmacht! De onmacht om geld te verdienen, de onmacht om de den mensch gegeven spieren te gebruiken, de onmacht om weer zijn intrede te doen in de maat schappij, zooals die door eeuwen heen is opgebouwd. Dat is het wanhopige, het uitputtende van de werkloosheid Dag in-dag uit steeds 's morgens opstaan met de gedachte „wat zal ik vandaag doen, om mijn dag te vullen?" En het refrein, dat nadreuntstem pelen, stempelen, stem pe-len, stem— pe- len De eenige afwisseling van den dag de gang naar het stempel lokaal en wélk een afwisseling. Dan verder het spreken met de karne- raden-lotsgenooten. Geen geld op zak om die lijd te korten achter een kop koffie of een glaasje bier tenminste voor ben, die het ernstig opvatten. Dan enkele kameraden, die het niet ernstig opvatten en met hun geld van de steun achter de toonbank gaan staan en er een goeden dag van nemen...de verleiding en ten slotte de zwakheid óók meedoen. Dan de ellende thuis, als het steungeld half of heelemaal verdwenen is verbrast met de kameraden! De eerste moreele inzinking! Verschrikkelijk De wanhoop, zijn gezin niet vol doende te kunnen onderhouden, het vernederende van de bijdragen van andere burgers te moeten rondkomen, terwijl aan iederen schouder een paar krachtige armen naar werk snakken, terwijl tusschen die schouders een hoofd staat, klaar om te denken, om de hersenarbeid te verrichten. En dan het vooruitzicht op nóg slechter tijden, op nóg meer wanhoopDan breekt vanzelf los het verlangen om die gespierde armen, die knokige werkvuisten, die ontwikkelde hersenen eens te beproeven, zij het dan niet in voordeel van de menschheid, dan maar in het nadeelereens op los timmeren losslaan op hen, die men méént te mogen aanzien als de schuldigen van dit alles...! Los beuken op hem, die maar den weg van den werklooze durft te kruisen, los slaan op de dienaren van de maatschappelijke instellingen, die niets anders dan hun plicht doen en het geld, dat voor de werkeloozen- hulp bestemd is, zoo rechtvaardigen zuinig mogelijk moeten beheeren. Er kuunen immers nóg slechter tijden komen?.-.. Zoo martelt de werklooze zich; en zijn gezin lijdt daaronder diep. Ver wijten van de vrouw volgen, verwijten die kant noch wal raken, die totaal misplaatst zijn, maar die zijn leed, zijn wrok nog verergeren. Zoo kan het ons allemaal gaan Laten wij hen eerbiedigen en steunen, laten wij hen helpen door deze moeilijke tijden heen te komen en niet leeren de vuisten te ballen als wapen maar als werktuig voor den arbeid (Nadruk verboden.) SPORT. Oud Vosspmeer. Er werd een wed strijd gehouden op het voetbalterrein van O. V. C. alhier tusschen O. V. C. I en Ossendrecht 1, met uitslag 20 in voordeel O. V. C Naar ons werd vermeld was het optrden van Ossen- drecht's vereeniging nu juist niet erg fair te noemen. De uitslag verhoogt overigens de kans van O. V. G op het kampioenschap van den Brab. V. Bond. VERK00PINGEN EN AANBESTEDINGEN St. Maartensdijk, 9 Maart 1933. Donderdagavond werden in de herberg van den heer P. J. van lwaarden ten overstaan van Notaris J. Meulenberg voor den lieer J. L. van Gorsel in één zitting 3 perceelen bouwland geveild. Het le perceel in de Roms. de Koningshoek groot 2 Gem. 216 R. werd gekocht door M. van Gorsel J.Lz. voor 1900 per gemet: het 2e perc. in de Jan Leinijnsenhoek groot 1 gemet 227 R door A. van Gorsel J.Wz. voor f555 per gemet en het 3e per ceel in de Loterijhoek, groot 1 gem. 162 R aan J. G. Koopman voor f925 per gemet. LAND- EN TUINBOUW. Wat elke maand te doen geeft. In moes- en bloemtuin, keuken en kelder. (ld helft Maari). Nadruk verbodeu. In den moestuin Onze spruitkool heefi nog uiel gedaan. Boven tegen de koppen zitten nog mooie, frischgroeue, vaste kropjes. Zoodra we den grond moeion omspitten, zullen we ze netjes oprooien en op een ander hoekje inkuilen-, dicht tegen elkander. We kunnen ze dan nog een gcruimen tijd goed houden. Ook de kopjes worden in sommige streken wel gegeten, ze gaan soms door voor losse Bloemendalers. De smaak is even goed, ze zijn wat losser, maar kunoen soms goud geel zijn. Onze Boerenkool heeft een slechten winter gohad en we kunnen daarom zeer goed be grijpen, dal op den lichten zandgrond velen ne boerenkool inmaken (in 't zoutj vóór de vorst. In de beschutte tuinen- of op goeden kleigrond bevriest ze niet zoo spoedig't zijn evenwel verleidelijke planten voor de bosch- duiven. Op te kuilen is daarom 't beste, waarbij men ze in 't bezit laat van een goede kluit. De winterkool hebben we uit den grond gohaaldze begon daar ie rotten, en we hadden ook last van muizen. Nn hebben we ze schoougemaakt. voorzichtig behandeld en op latjes gelegd om te drogen. De vaste kroppen blijven het best over. Daarom is ook niet iedere grond geschikt om ons kool te leveren, die goed bewaard kan worden. Vooral sterke vochthondende en tevens stik- alofryke grond geeft spoedig aan rotting onderhevige kool. De roode kan er altijd nog beter tegen dan de witte en savoye. De bloemkoolplantjes, welke dienen moeten als opvolgers voor de weeuwen en die we in 't laatst van Januari hebben gezaaid, staan er best bij doch zo moeten noodig verspeend wordon, want anders worden ze ie spillig en to zwak. Wij zullen ze maar in een kouden bak zeiten op een afstand van zoo'n paar vingers breedte, en dan wat diep in den grond, dan kunnen ze op dat gedeelte stengel nog meer worteltjes makendeze plantjes mogen niet le lang onder glas blijven. Zoodra het weer wat zachter wordt en ze flink aan den groei zijn dan kan het raam er af en voor andere groenten gebruikt worden. Moderne voedingsleer. Ons vorig stokje over Vitamines besloten we met de mede- deeling, dat Vitamine B onderscheiden wordt in BI en B2. Ën wel omdat men tot de ontdekking was gekomen, dat men met 2 stoften te doen had, die hoewel verschillend, toch wel wat met elkaar uit te staan hebben. In biergist schenen die beide stoffen voor te komen, in bakkersgist slechts een er vaD. Kregen proefdieren aan huc B-vrijen kost biergist toegevoegd, dan groeiden ze flink en bleven vrij van zenuwontaardiug, le danken aan Vitamine BI dat dns niet alleen den groei, bevorderde, maar ook auti-neuritisch werkte Bij toevoeging van bakkersgist aan genoemden kost groeiden de proefdieren eveneens goed. doch de verschijnselen van zenuwdegeneratie (poly-ueuritis) openbaarden zich welhier was alleen de vitamine B2. 't Is te begrijpen dat sommige geleerden (in Ametika) twee geheel verschillende Vitamines gingen onder scheiden ze spreken dan ook niet van BI en B2, maar van Vitamine F en Vitamine G. Andere geleerde onderzoekers blijven echter aan de eerste benamingen vasthouden, omdat de substantie BI en B2 bijna altoos samen gaan en er zelfs zulk een nauw verband tusschen beide bestaat, dat bij aanwezigheid van B2 de groei niet bevorderd wordt als BI ontbreekt. Wal zijn nu de verschijnselen als een dier sloffen mankeert P Ontbreekt BI in 't voedsel, dan ontstaat, gelijk we reeds hebben gezien, bij den mensch beri-beri (beri-Blaap). De paliëuten krijgen overal jeuk en een koude gevoel gevoelsstoornissen en verlammingen hevige diarihee en waterzucht; uitputtingen dood is het einde. Bij verschillende dieren ratten, vogels en honden ontstaat polyneuritis. zenuwontaarding. Zoowel bij mensch als dier ontstaat gebrek aan eetlust; ook onvoldoende zogafscbeiding is het gevolg. Kijk aan Vita mine BI zijnmelk, verschillende granen, maar bepaaldelijk de bastjes, das niet het bloemwortelen, erwten booneu, tomaten, noten, voorts verschillende groenten. Bij ge brek aan Vit. B2 komen de verschijnselen voor, die we in den aanvang reeds noemden, eveneens een vermindering van zogafscheiding. Deze vitamine komt veel voor in: melk, eidooier, tomaten, ook in lever en nier, wan neer de dieren gevoed zijn met voedsel, rijk aan Vit. B2. Men treft ze ook aan iü de kiemen van zaden, en in een kleine hoeveel heid in vele groenten. Als van belang ont- boude men dit vooraldieren (en zou die dan ook niet voor menschen gelden die voel vit. B (BI en B2) in hun voedsel krijgen, ontwikkelen zich het flinkst, hebben minder last van verschillende ziekten, zijn eerder volwassen en worden niet zoo spoedig oud. De Zeeuwsche afd. van de Pomologische vereeniging heeft een commissie aangewezen voor een goede variëteitskeuze voor een te planten appel, peer- en prnimvariëteitende eerste voorlichting luidt wat variëteiten aan gaat, die zonder voorbehond kan worden aanbevolen. Appels Yellow, Transparent, Perzik roode Zomerappol, Mansc's Godlin, Transparente de UroucelsCox's Oranje Pippin, Sterappel, Goudreinette, Ëarley Victoria, Lane's Prince Albert, Bramley's Seedling, Zoete Ermgaarde. PerenPrécose de Frévoux, Clapp'sFavorite, Triomphe de VieDne, Louise bonne d'Avranche, Lfeurry Hardy, William's Duchesse, Doyeone du comice, Zwijndrechtsche wijnpeer, Benrre Alex. Lucas, Comtesse de Paris, Beurré de Mérode, Maagdepeer, Nouveau Porteau stoofpeer Si. Mery (de drie voorlaatste voor massaproducten) en voor inmaak Bon chéiieu Williams. Pruimen: aanbevolen Char, Washington, Dubbele boerewitte, Witte wijnpruimen en Jefferson. KERKNIEUWS. THOLEN. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 Wolfensberger en nam. 2 nur ds. Moerman. Ger. Kerk voorm. 9.30 uur en nam. 2.30 dr. Velienaar Gerei. Gem. voorm. 9.30 nam. 2 en 'a avonds 6 uur leeskerk. Vrije Ger Gem. voorm. 9.30 nam. 2 en 's avonds 6 uur leeskerk Woensdag 15 Maart Geref. Kerk 's avonds 7 uar ds. Hofman Krabbendijke. POORTVLIET. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 leeskerk en nam. 2 nur ds. Wolfensberger. Ger. Kerk voorm. 9.80, nam. 2 uur dhr de Vries en 's avonds 6 uur leeskerk Ger. Gem. voorm. 9.30, nam. 2 enavonds 6 unr leeskerk. SCHERPEN1SSE. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 leeskerk en nam. 2 nur ds. den Haan. Oud Ger. Gem voorm. 9.30, nam. 2 en avonds 6 uur leeskerk. ST. MAARTENSDIJK. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 leeskerk en nam. 2 uur ds. de Bres. 8TAVEN1SSE. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 ds. Moerman en nam. 2 uur leeskerk. Oud Geref. Gem. voorm. 9.30 nam. 2 en 's avouds 5.30 leeskerk. ST. ANNALAND. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 ds. de Bres en nam. 2 nar leeskerk. Geref. Gem. voorm. 9.30, nam. 2 en 's avonds 5.30 nur leeskerk. OU D-VOSSEM F.ER. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 ds. de Haan en nam. 2 uur leeskerk. Geref. Kerk voorm. 9.30 en nam. 2 uur ds. Vreugdenhil. Ond Ger. Gem. voorm. 9.30, nam. 2 en 's avonds 6 nor leesdienst. BURGERLIJKE STAND. Gemeente THOLEN 39 Maart GeboreDJan, cv. A. de Beer en van M. Priem. Jan Juhannes, zv. D. J. v. d. Velde en van A. Heerebont. OverledenCornelia Catharina Maria Engelvaart 8 mnd. dv. A. J. Engelvaart en van C. C. Deurloo. Macbiel Marioos de Klerck 2 j. zv. J. F. de Klerck en van E. Jansen. Gem. SCHERPENISSE over Febrnari 1983. Overleden Jacobns de Wilde ongeb., vaD Bnrgb. Geboren Leopoldine, d. v. Jacob Rijs- tenbil eu Hedwig L. Tretnl. Jozioa, d. v. C. Andriesse en J. Keijzer. Grietje Jo- hanna, d. v. C. M. Kleppe en A. J. A. Hartog. Gehuwd: C. Goedegebonr 25 j., te Breda en G. P. Tichem 28 j. J. N. Pol derman 28 j. en J. Hartog 20 j. Gem. POORT VLIET over Februari 1933, Ge.hnwd: Jacobns Leendert Leendertse, jm. 25 j. van Wissekerke en Elizaoeth Bniber lina Uijl, jd. 26 j. Geboren Marious Cornel-s, z. v. Leen- dert Vroegop e. v. Maa'je Qiieije van der Slikke. Overleden: Pieternella Klaaste 71 j., wedowe van Izak Hage. Hoibregt, z. v. Jacob Uijl en van Maatje van Drie). Abraham Jobannes Nortier 88 j., wedn. van Johanna Chr slcffeliua Dirkje Ista. Gem. ST-ANNALAND over Febrnari 1933. Geboren Pieternella, d. v. P. van den Boogaart e. v. P. van der Jagt. Hendricus Gijsbertas, v. J. van Zetten e. v. J. J. den EngfRmao. Overleden: Aagje de Witte 74 j., wed. vso M. den Haan. Abraham Theonisse 83 j., wedowD. van P. Dorst.' MARKTBERICHTEN THOLEN, 10 Maart 1933. Boerenboter f 0.775 per pond. Roomboter f U.825 Eieren f 2.per 100. Noteering te Middelburg, 9 Maart 1938. Boerenboter (part. prijs) f0 825 ST. MAARTENSDIJK, 9 Maart 1933. Prijs per 100 K.G. Bruine booneo f 5.f 7. Erwten (groene) 11.— 13. Erwten (Schokkers) 11.f 18. Maanzaad Per 70 K.G. Eigenheimers, witte f 0.30 f Zeeuwsche bonte n 0.80 blauwe v 0.80 a Per 60 K.G. Uien, groote f 0.50 Zoo de Heere wil, hopen onze geliefde Ouders Guiljam Sakko en Maria Christina Luijk, 13 Maart hun 25-jarige Echtvereeniging te ge denken. Dat zij nog lang ge spaard mogen blijven is de vvensch van hunne dankbare Kinderen COR en Verloofde. ADRI. 22 42412 Poortvliet, 10 Maart 1933. Maandag 13 Maart a.s. g hopen onze geliefde Ouders g Benjamin Simon Nelisse g; Marina Schot, §1 hun 25-jarige Echtvereeni- ging te gedenken. g Hun dankbare Kinderen, g LENA. g 42422 JOHANNIS. 20 HENK. f Tholen, 10 Maart 1933. f, <0 10) VERK00PING TE 0UD-V0SSENIEER. Deurwaarder M. C. VAN ELSaCKER te Tholen, zal voor den heer P. VAN DER RIET te Oud-Vossemeer op diens hofstede 26 42417 op Maandag 13 Maart 1933, des voormiddags 10 uur publiek verkoopen ploegen, eegden, rolblok, tol- houten, ruiters, palen, rijtuig op gummibanden, graanbreker, eiectromotor, voerbieten, kippen en eenig Meubilair. TE KOOP (teef) 10 mnd. oud. Zeer waak zaam f20.8 42425 Molenvlietschestraat 28, Tholen. Mevrouw VAN DEN BERG Wal 3 Tholen vraagt een net 6 42424 GEZONDHEID MATRASSEN op beugel, 2 deelig, in alle malen zonder prijsverhooging met 5, 10 en 15 jaar garantie. Alle meubelen franco huis. Concur rentie uitgesloten. 8 41143 B. A. REEDERS, Tel-23, Poortvliet

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1933 | | pagina 5