niets ineer over bleef, dan de schorre steenen, welke toen door gjjcom- miteerde raden in het openbaar zijn verkocht en onder de schuldeischers verdeeld geworden, terwijl de grond waarop de stad was gelegen nu reeds meer dan 21/2 eeuw door de zee is verzwolgen. Voorwaar een droevig einde voor een stad, welke ofschoon nimmer tot de welvarendste plaatsen van ons gewest behoord hebbende, echter gedurende meer dan drie eeuwen de derde in rang van de stemhebbende steden is geweest. rekening en verantwoording gedaan waaruit bleek dat deze met een flink batig saldo sloot. Tot bestuursleden werden gekozen de h.h. Joh. Suurland, Gabr Bolier Dz. en M. Oudesluijs. Basloten werd deel te nemen aan de huldebetooging op '17 Aprd te Delft. ST. MAARTENSDIJK. Donderdag avond sprak voor een matig bezette zaal van Hotel Nelisse, Mr. Boon lid van den 2e Kamer voor de Vrijheids bond. Na het uitspreken van zijn rede werden nog enkele vragen gesteld. STAVENISSE. LI. Vrijdagavond hield de Kolenbond «Algemeen Be lang" alhier in het Hotel Van Dalen de jaarvergadering, onder het Voor zitterschap van den heer Joh. Leune, die voor de eerste maal als zoodanig in functie was. Er waren 90 leden aanwezig. Dhr Leune riep allen het «welkom" toe en vroeg eenieders steun, zoo in het belang v. ,j Bond als voor zich zei ven. Hij uankte de leden nog voor het stoffelijk blijk van belang stelling bij zijn 25-jarig Vice-Voor zitterschap. Na opening werden de notulen na lezing onveranderd goedgekeurd. Naaraanleiding datdeheeren J. Norliér als bestuurslid gekozek en M. P. Taze- laaren A. G. van Ysseldijk als zoodanig herkozen zijn, wenscht hij hen daar mede geluk en hoopte dat zij zich zullen geven aan de belangen der Vereeniging. De rekening en verantwoording van den Boekhouder werd onder dank zegging goedgekeurd. Enkele tot het Bestuur gerichte vragen werden tot tevredenheid beantwoord. Bij de rondvraag werd door niemand het woord gevraagd. Na de beste wenschen voor den bond en voor de leden uitgesproken te hebben, met de hoop, dat alle in deze zaken pal zullen slaan, sloot de Voorzitter deze vergadering. ST-ANNALAND. Denieu we kiezers lijst voor deze gemeente welke ter secretarie ter inzage is neergelegd bevat '1420 natnen van kiezers voor de Tweede Kamer, 1416 voor de Prov. Staten en 1410 voor den ge meenteraad. In verband met het 50-jarig bestaan van de kolen vereeniging „Ons Belang" werd aan de leden gratis één H L. eierkolen verstrekt. Benoemd tot Voorzitter van de commissie lot wering van school verzuim dhr A. Goedegebuure Az Jr., en tot secretaris de heer A. Pape. Maandagavond brachtdeMuziek- vereeniging «Accelerando" een sere nade aan de heeren J. A. Soetersen en P. van Bendegom, die het feit mochten gedenken dat zij 30 jaar lid van deze vereeniging waren. De vorige week stonden bij het agentschap der arbeidsbemiddeling alhier 178 werkzoekenden inge schreven. De collecte voor de Geref. Zen- dingsbond heeft in de Ned.Iierv. Kerk op Woensdag 1 Maart (Biddag) f93,60 opgebracht. van de vorige week werd de wereld wijs gemaakt, dat de spoorwegstaking van twee uur een volkomen misluk king was geworden. Maar thans blijkt uit berichten van vooraanstaande buitenlandsche journalisten, dat deze staking helaas wel een succes is ge weest en het spoorwegverkeer in Oostenrijk op een lieele kleine uit zondering na volkomen stil heeft ge legen. Wij hebben het reeds vroeger opgemerkt, dat de oflicieele tele grammen van den laatsten tijd niet meer te vertrouwen zijn en vooral de berichtgeving uit Duitschland kan niet onvoorwaardelijk geloofd worden. Do spoorwegstaking in Oostenrijk, gevoerd om zeer gemengde motieven, is van politieke beteekenis geworden. Maar ook de overwinning van Hitier, die door de meerderheid van het Oos- tenrijksche volk met bezorgdheid werd vernomen en de geneigdheid tot de zoo vaak gepropageerde „Anschtusz" wel zeer heeft verflauwd, heeft de politieke verhouding in dit land toe gespitst. De regeering Dolfuss diende Dinsdagavond laat een formeel ontslag in, doch de bondspresident verzocht haar aan het bewind te blijven. De regeering heeft daarna een noodver ordening uitgevaardigd, die het par lement uitschakelt. De regeering verklaart in een oproep, dat zij van plan is, zoolang zij dit noodig acht, zonder parlement te regeeren. De bacil, die de regeeringscrisis veroorzaakt, is ook in Griekenland bezig geweest. Zij had daargemakkelijk werk, want men is daar gewend aan staatsgrepen. We hebben daar een dictatuur gehad van een dag. Een zekere generaal Piastiras greep naar de macht en was nog geen 24 uur dictator over de Grieksche republiek. Maar een zoo geslepen staatmansals Venizelos laat zich, ofschoon hij geen meerderheid achter zich heeft, niet zoo gemakkelijk verdringen en zoo ontstond na het Piastiras-avontuur een nieuwe regeering met Othonaios aan het hoofd, die behoorlijk door den president werd aangesteld en den steun van Venizelos geniet. Het is van weinig belang hier nader in te gaan op de verschillende intriges, die zich om dit Grieksche avontuur hebben afgespeeld. Doch ook hier als in andere landen wordt gesproken over de onderdrukking van het com munisme. Van zeer veel belang voor de politiek in Europa zijn de pogingen tot toe nadering van de communistische en sociaal-democratische internationale. Tot voor kort werd zelfs een poging tot toenadering onmogelijk geacht, maar onder den drang der gebeurte nissen ziet het er naar uit, dat de com munisten en sociaal-democraten zich tot één Marxistisch front aanéén zullen sluiten. Moskou heeft de voor waarden tot samenwerking reeds be kend gemaakt, voorwaarden die door de sociaal-democratische interna tionale niet onmogelijk worden ge noemd. In Amerika is men nog steeds druk in de weer de ontspoorde financieele trein, weer op de rails te helpen, de berichten over de financieele moeilijkheden komen als een lawine op ons afstormen. Toch is hel niet mogelijk hieruit den waren toestand te distilleeren. Wat we wel weten is, dat er noodgeld wordt uitgegeven en dat de gouden standaard weliswaar niet officieel, maar wel practisch is op geheven. Straks als de Amerikaansche beurs weer geopend wordt en de Europeesche beurzen weer met dollar- noteeringen beginnen zal blijken of de dollar den stoot al dan niet door staan heeft. DE WERKING VAN DE CRISISPACHTWET Resulaten van een enquête. Het «Weekblad van het Recht" verscheen als Crisispachtwetnummer. Daarin zijn neergelegd de resultaten van een enquête inzake de werking van de crisispachtwet, samengevat door mr. M. J. C. Vrij. Van de 101 kantongerechten in Nederland, waar van 23 worden waargenomen door den rechter van een naburig kanton kwamen bij de redactie 57 antwoorden binnen,waarvan 13 van kantonrechters beiast met de waarneming van twee kantongerechten. Geklaagd werd dikwijls over de vele onvolledige en gebrekkige re questen, die zijn ingediend. Omtrent de kwestie of de kantonrechter de niet- ontvankelijkheid mag uitspreken, be staat veel verschil van meening. De kantonrechter te Bergum stelt zich op het standpunt, dat hij alleen ge rechtigd is een minnelijke regeling tusschen partijen tot stand te brengen en bij mislukken van dit pogen de zaak naar de Kamer voor Crisispacht zaken moet verwijzen Van meer dan één zijde werd op duidelijke wetsbepaling aangedrongen. Zestien kantonrechters zijn van meening, dat de schikkingscomparitie dient te vervallen. De kantonrechter te Sneek slaagde in 110 zaken niet eenmaal in het tot stand brengen van een regeling en zijn griffier schrijft dan ook, dat het doel der comparitie veelal niet wordt bereikt. De griffier te Bergum, waar toch '10 pet. der aangebrachte zaken werd geschikt, is van meening, dat bij rechtstreeksehe oproeping van partijen voor de Kamer voor crisispachtzaken deze met gelijke kans op succes een bemiddelings poging kan wagen, hetgeen een aan zienlijke arbeidsbesparing zou mede brengen, behalve dan nog een besparing van tijd en reiskosten voor partijen, van wie vaak de verpachter ver buiten het kanton woont. De griffier te Beetsterzwaag stelt voor, alleen in geval dat partijen zulks verzoeken ofde rechter zulks wenscbe- lijlc acht een schikkingscomparitie te doen houden. In vrijwel alle kantons, waarvan ge gevens ten dienste slaan, wordt een geheel vormlooze procedure gevolgd. De kantonrechter te Steenwijk spreekt van een „request-proced ure" als bedoeld door den minister van Justitie, blijkende uit 't dieaangaande in den leidraad van den Leeuwarder kanton rechter medegedeeld. De Kamer voor crisispachtzaken te Bergum alleen stelt zich op het standpunt, dal de bepalingen van het Wetb van Burg. Rechtsvordering ten deze toepasselijk zijn en geeft dan ook haar beslissingen in den vorm van een vonnis. Deze Kamer ondervindt moeilijkheden als partijen ofeon van hen niet verschijnen en vraagt of een verstek procedure mogelijk is. De verpachter ontvangt geen af schrift van het request en kan bij niet verschijnen een vonnis te zijnen laste krijgen zonder dat hij weet waarover dit gaat. De mogelijkheid is niet uitgesloten bij kwade trouw aan de zijde van den pachter dat de toegestane reductie of restitutie een hooger bedrag noemt, dan de pachtsom bedraagt. Aangaande den duur der behande lingvan requesten wordt medegedeeld, dat op 11 Nov. jl. in het kanton Beetsterzwaag van de 456 requesten er nog 85 niet waren afgedaan in 40 zaken moeten de partijen nog voor den kantonrechter verschijnen voor de poging tot minnelijke regeling en daarna eventueel voor de Kamer voor crisispachtzaken 45 requesten moeien nog alleen door die Kamer worden behandeld. Te Bergun werden 195 zaken in 22 zittingen door de Kamer voor crisispachtzaken afgedaan; ruim 1600 brieven werden verzonden. Met betrekking tot de opschorting der betalingsverplichting spreekt de griffier te Bergum van een premie op het on noodig indienen van requesten Omtrent de toegestane reductie, schrijft de Kamer voor crisispacht zaken te Beesterzwaag, dat zij zich bij haar beslissingen niet aan een be paalde norm heeft gehouden, zoodat van een bepaalde verhouding tusschen de door haar vastgesteldepachtsom men en de vorige pachtsommen of de door partijen genoemde niet kan worden gesproken. De griffier te Bergum acht het wenschelijk dat de wet uitdrukkelijk verklaart, dat zij slechts geldt, indien de huurder uit het door hem van gerequestreerde of van anderen ge huurde land zijn hoofdbestaan vind. Thans doet zich de vraag voor of een winkelier of een arbeider met vast inkomen reductie kan vragen van de pacht betreffende een stukje grond, dat bijv. gebruikt wordt om kippen te houden of groenten te kweeken voor eigen gebruik. TH0LEN, 10 Maart 1933. Uit de oude Doos. NOG MAAR EENS ONZE OUDE ZUSTERSTAD RE1JMERSWALE. III In verband met het vorige maal vermelde verzoekschrift wordt gezegd, dal het zonder eenig gevolg is ge bleven waarom dan ook het collegie van Burgemeesters en Schepenen goed vond op den laatsten December van dat jaar de fundamenten der kerk benevens de toren te verkoopen opdat de burgerij in den winter niet van armoede zoude omkomen. Sedert zijn van dat jaar nu eens een vleugel van het stadhuis, dan weder een der stadspoorten en zoo successievelijk bijna al de vaste eigendommen ver kocht tot dat er in het jaar 1632, toen de stad reeds geheel was verlaten, MBB HOUD BBi w—mm uw isaaa JHANDEN M zocht en goof ngmetiB| 21 42409 ^'POORTVLIET. In deze gemeente hebben zich in de maand Februari gevestigd: Jan Willem Hage en gezin komende van Tholen en Theunis Rosmolen en vrouw uit Ellemeet. Vertrokken zijn J. Poot naar 's Gravenhage, Vlieg wielstraat 27. J. A. Suurland naar Scherpenisse. Mej. A. M. Potter naar Scherpenisse. J. Corns. Bijl en gezin naar Tholen, Puitpolder 1. Mej. G. M. Hage naar Oud-Vossemeer, Kerkstraat en mej. M. E. Gebraad naar Ooster- Jand A 118. In de School met den Bijbel alhier, is een propaganda-avond ge houden door de Jongelings- en Meisjes- vereeniging. De voorz. opende door te laten zingen Ps. 118 vers 1, waarna hij voorlas Markus 13. Na het voorgaan in gebed, leverde de heer M. Uyl Hz. een referaat over „De verhouding tegenover andersdenkenden", waarop een bespreking volgde. Vervolgens sprak mej. D Bolier, over de „Godsdienstige en maat schappelijke opvoeding der vrouw. Na de pauze werd gezongen Ps. 133 vers 1, waarna het woord werd ver leend aan mej. Jannie Krijger, die sprak over de vraag „Waarom lid van een meisjesvereeniging". De heer J. Bolier behandelde als laatste spreker zijn referaat „Fascisme" De avond werd beëindigd met het zingen van Ps. 133 vers 2.en dank zegging door den Heer De Vries. In de gehouden ledenvergade ring der landarbeidersvereeniging werd het 10-jarig bestaan der ver eeniging herdacht De vergadering werd door den voorzitter A. de Groen geopend. De notulen der vorige ver gadering, alsmede het jaarverslag van den Penningmeester en het geldelijk beheer werden in orde bevonden. Tot bestuurslid werd gekozen de heer J. M. Geuze. Besloten werd de brug, die toegang tot het land geeft wat te verbeteren, evenals de dreef, die dienst doet als rijbaan, De heer van Houdt memoreerde de voornaamste gebeurtenissen uit het leven der vereeniging. "POORTVLIET. In de jaarvergade ring van de Muziekvereen. „Kunst naar Kracht" werden de vice-Voor- zitter en de penningmeester de heeren J. Elenbaas en J. Mosselman herkozen. Er werd o.m. besloten om op de Koninklijke verjaardagen concerten te geven. Dit jaar zal te Scherpenisse en te Tholen een festival worden gehouden. Maandagavond hield ds.Voerman uit Joure (Fr.) een lezing voor de Jongelingsvereeniging in deGerefKerk alhier over hetonderwerp Gelouterde Majesteit". Spr behandelde de ge schiedenis van Jozef die door Gods genade opklom tot onderkoning van Egypte. De opkomst was gering. SCHERPENISSE. Doordat de heer D. K. Rijstenbil •zijne benoeming als raadslid niet heeft aangenomen was hiervoor aangewezen dhr P. van der Werff Johz. die deze benoeming in middels heeft aangenomen. Tot voorzitter van de plaatselijke afdeeling van den Bijzonderen Vrij willige Landstorm is benoemd dhr Dr. A. C. Polderman zulks in de plaats van Burgemeester Klos die bedankt had. In de gehouden vergadering van de Zangvereeniging O. B. K. welke weer in bloei toeneemt werd ZE WILDE NAAR MOEDER TERUG. Een verzonnen ontvoering. Een meisje van twaalf jaar had reeds een geheelen morgen in de wachtkamer van de Geld. Tramweg- Mij. te Dieren gezeten. De chef vroeg baar tenslotte waar ze heen moest. Ze wilde 't eerst niet zeggen, doch eindelijk vertelde zij, dat zij in Deventer op straat aan 't spelen was, toen een chauffeur van een vrachtauto haar plotseling had aangepakt en in den wagen met haar was weggereden. Ondanks al haar geschreeuw had hij haar mee gevoerd naar Dieren. Te Zutphen had zij tegen de ruiten geslagen, waarop de chauffeur gedreigd had haar te zullen vermoorden. Zij ver telde verder naar aanleiding van een vraag van den chef, dat de chauffeur zich onderweg onwelvoeglijk gedragen had. De chef, die de zaak niet ver trouwde, belde de politie op, die het meisje aan een streng verhoor onder wierp. Het lukte haar bij stukjes en beetjes de waarheid aan het licht te brengen. Het kind verklaarde A. B. te heeten en in Deventer te wonen. Bij telefonische navraag bleek zij echter uitbesteed te zijn te Didam. Het geheele verhaal had zij verzonnen en wel om weer bij haar ouders in Deventer te komen. Van D dam was zij heelemaal naar Dieren geloopen, een tocht van meer dan drie uur. Zij is weer naar haar pleegouders teruggebracht. VERHOOGING VAN DUITS INVOERRECHTEN. In Duitschland is een nieuw ordening verschenen, waarb invoerrechten op eieren van 70 Mark per 100 K.G. worden hoogd. Deze maatregel is gei om de Duitsche pluimveetei steunen. Voor vele landen, w. Nederland, is het thans bij n; meer mogelijk in Duitschland voeren, zoodat de eierprijs i land tengevolge van dezen Duit maatregel nog wel meer zal Eenigen tijd geleden reeds het invoerrecht voor kaasprod verhoogd, doch rekening hoi met de belangen van den buiten schen handel is thans bepaali 30.000.000 K.G. harde kazen tegen een invoerrecht van Mark mogen worden ingevoerd CöOPERATIEVE BEETWOR'J SUIKERFABRIEK ZEELAND IN LIQUIDATIE TE BERGl OP ZOOM. In de op 24 Maart a.s. te B op Zoom te houden vergaderin leden van bovengenoemde coöp inliquidatie zal ter vaststellingw< aangeboden de liquidatierekt Uit die rekening blijkt, dat de bietenrekening van 1929 f176' beschikbaar is, hetgeen nog eei betaling toelaat van 11 ct per suiker (overeenkomende met ca per 1000 K.G. bieten) over de i geleverde bieten. Verder is voor uitkeering aandeelen disponibel f 10058.97, geen een uitkeering mogelijk n van f2 per aandeel. Wanneer de vergadering aci gaat met deze uitkeeringen, z de bedragen zoo spoedig mo na 24 Maart a.s. aan de leden wi toegezonden per postwissel o postgiro. Er zal daarna nog een gerinj drag overblijven, waaruit na te lo kosten vermoedelijk zullen ku worden bestreden, terwijl aan eventueel dan nogresteerend bei te gering echter om aan de led worden toegezonden, een bestem door de liquidatiecommissie zal wo gegeven. De agenda vermeldt verder o.a, de décharge van liquidateuren. DE MUITERIJ OP „DE ZEVEN PROVINCIËN" Officieren in licht ai Naar Aneta meldt, zijn alle ofl ren, die tijdens de muiterij aan li van „De Zeven Provinciën" aam waren, onder lichten vorm van a gesteld, n.1. met waarneming vat dienst. De commandant van «De Z Provinciën", de kapitein-luitenai zee J. Eikenboom, die intusschei deze funtie ontheven en later geschorst, heeft bij het Hoog Mi Gerechtshof een rapport inget over het verlies van den oorlogsba De advocaat-fiscaal zal nu mo beslissen of er termen tot vervol aanwezig zijn. STEUN AAN LAND- EN TUINBOUW. Bij de regeering zijn op dit oos blik in voorbereiding een aautal werpen van wet, beoogende steun den landbouw en tuiubouw. Met betrekking tot den vlaso voor '1933 houden de voornemens regeering in, een toeslagregeling rekend per H.A. en bedragende oi zekere voorwaarden f 225 waai f 100 voor den vlasteler en f 125i den vlasser. Dit alles tot een ra mum van totaal 6000 H.A. Ten aanzien van de suikerbit wordt beoogd een prijs voor den 1 welke ook bij het tegenwoordige veau van de wereldmarkt verband houden met de productiekosten. Ir een vergevorderd stadium voorbereiding bevindt zich een rt ling met betrekking tot den tuinbo waardoor met gebruikmaking der lingen een minimumprijs der te ve producten zal worden gehandhaa Maatregeleu worden getroffen de boomkweekerijen. DIEPTE VAN DEN ATLANTISCH OCEAAN. Een wetenschappelijke expet heeft een nieuwe diepte vastges van den Atlantischen Oceaan, expeditie heeft nl. op 75 mijl noorden van Portorico bevonden, de Oceaan daar bijna 14'/2 K.M.i is. Dit is de grootste diepte, wi ooit is ontdekt voor een wereld De diepste plaats, totdusver bek was vastgesteld door den Duitse kruiser„Emden" in denStillen Oce tusschen Nederl. Oost-Indië en Ja| De opgaaf was, dat de Oceaan d '10 K.M. diep was.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1933 | | pagina 2