AARIN OPGENOMEN DE IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURANT MTINtAli NIEUWSBLAD VOOR HET EILAND THOLEN §81 •f ijtlag 10 Maart 1933 No. 10 Vijftigste jaargang Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, St-Maartensdijk. Stavenisse, St-Annaland en Oud-Vossemeer I^tTers1 naar p?aat°sruimte! UITGAVE FIRMA J. M. C. POT, THOLEN - TEL. INTERC. 16 - POSTREK. 1043 Eerste Blad. ÏHOOLSGHE COURANT 3lad verschijnt eiken lag. Prijs per kwartaal 0; met Geïllustreerd lagsblad f 1,375, franco post /'1,65 '15 ct. kosten. Advertentiën van 1 tol 4 regels 75 ct.iedere regel Bij abonnement aanmerkelijke PUBLICATIEN. don KAMERVERKIEZING. emmen in een andere gemeente. BURGEMEESTER, van Tlioleu maakt id, dat bij de verkiezingen voor de do Kamer der Staten-tieneraal de kiezer, inaclr neming van liet bepaalde in de elen 57b tot en met 57j der kieswet, van in de gemeente op welker rslijst bij voorkomt, in een andere ge- aau de stemming kan deelnemen. De kan in dio andere gemeente niet bij acht stemmen, kiezer, die van deze bevoegdheid ge- wil maken, deelt, uiterlijk veertien dagen den voor de stemming bepaalden dag, ersoou tor secretarie van een gemeente Burgemeester of aan deu daartoe dezen aangewezen ambtenaar mede in gemeente hij aan de stemming deol- wil. Hij geeft daarbij op zijn naam en namen, de dagteekening en plaats zijner orte, de gemeente in welke bij op de deze verkiezingen geldende kiezerslijst :omt, en een adres in de gemeente in hij aan de stemming wil deelnemen, ■gelijk met aanduiding vau straat en mer. de mededeeling wordt een schriftelijke laring opgemaakt, waarvan een afschrift den kiezer wordt uitgereikt, kiezer, die heeft medegedeeld in een gemeente dan die op welker kiezers- liij voorkomt aan de stemming te willen nemen, behoort lot het stemdistrict in elk bij het door hem opgegeven adres Bij onzekerhoid hieromtrent behoort hij eerste slemdistrict. De kiezer on zijn aehtigde mogen niet meer deelnemen aan s'emming in de gemeente op welker lijst do kiezer voorkomt. het opgegeven adres ontvangt de die bevoegd is aan de stemming deel leraeD, van den burgemeester der gemeente it adres de oproepingskaurt voor de tming in die gemeente. boleD, 8 Maart 1933. 50 lurgemoester en Wethouders vud Tholen ;on ter kennis dat aangifte voor ruiming privaa1 putten tegen Donderdag 16 Maart kan geschieden. Ie aangiften te bezorgeD in de brievenbus bet Stadhuis. >p dien dag zulleu in den voormiddag irven enz. opgehaald worden. 'holen, den 9 Maart 1933. 10 Het goud en de gulden. nt leven weer in spannende dagen, jroote publiek, dat zich anders estal afzijdig houdt van al hetgeen de economische wereld voorvalt plotseling weer belangstelling het geld, voor de munteenheid, zijn het de gevaren, die de ïerikaansche dollar naar beneden chten te sleuren, die het publiek opschrikken en angstig de vraag stellen: En onze gulden Reeds izelfden dag, dat de bankrnoeilijk- in Amerika hun hoogtepunt •eikt hadden en de Amerikaansche urzen gesloten bleven was er in (Ierland plotseling vraag naar goud. weinige gouden tientjes, die nog omloop zijn, werden verhandeld or eenige dubbeltjes meer dan de rainale waarde. Men vreest voor inflatie van den dollar en rede- ert men, zou de algeheele econo- scbe chaos dan halthoudenZal «Ierland, Frankrijk en Zwitserland, eenig overgebleven goudlanden verzwakt nun valuta kunnen hand ven of zal ook in deze landen straks spook van de inflatie komen ndwaren Men weet, dat er ook in ons land oomingenheerschenom den gouden ndaard te verlaten, doch dadelijk ent hierbij te worden gezegd, dat i Nederlandsche Bank niets daarvan oet hebben en blijkens de pas weer gelegde verklaringen van den esident der Nederlandsche Bank r. L. J. A. Trip onder alle nstandighedeu den gouden standaard te zullen behouden. Dit is eenerzijds een geruststellende verklaring, doch anderzijds zal het volkomen hand haven van den gouden standaard zijn moeilijkheden roet zich mee brengen. Inplaats van inflatie zal de deflatie zich voortzetten, zullen de goederenprijzen verder kelderen en de toch al zoo moeilijk gaande handel geheel onmogelijk worden. De kwestie van al dan geen gouden standaard is een moeilijk en teer probleem. Iedereen zal het er over eens zijn, dat een gezonde munteen heid alles voor en niets tegen heeft. Maar, wat gaat er straks gebeuren als we wel een gezond geldwezen en geen gezond volkswezen hebben, als we zwemmen in het goud, dat achter zware kluisdeuren is weg geborgen? Als de koopkracht van het volk nog verder zal dalen, de werk loosheid enorme proporties aanneemt Zooals men ziet is de kwestie van de valuta niet zoo eenvoudig. Maar ook zal men moeten erkennen, dat de positie van Nederland in het inter nationale verkeer straks als het grootste gedeelte van de wereld den gouden standaard verlaten zal hebben verre van benijdenswaardig is. Het goud is altijd beschouwd als een internationaal bindmiddel van de nationale muntstelsels en wat moet er dan van deze muntstels terecht komen als dat bindmiddel buiten werking wordt gesteld Het is niet moeilijk een antwoord op deze vraag te geven. Het gevolg zal moeten zijn een algeheele desorganisatie van de wereldhandel, van alle internationale overeenkomsten. We gaan den tijd van de Middeleeuwen tegemoet tenzij de wereld terugkomt op de dwalingen baars weegs. Als de economische wereldconferentie er straks niet in slaagt een basis van samenwerking te vinden gaat de wereld den afgrond tegemoet. Dan is ook de waarde van al dan niet handhaving van den gouden standaard door Nederland uitermate problematiek geworden. Want het goud behoudt enkel nog maar zijn waarde als internationaal waarde bepalingsmiddel. In Amerika is een strooming ont staan, de technoratie, die een nieuw waardebepalingsmiddel in het leven wil roepen, dat tot basis heeft een zekere hoeveelheid verrichte arbeid. We willen in het midden laten of deze lieden het bij het juiste einde hebben n gelooven, dat de wereld allerminst rijp is voor monetaire proefnemingen. lntusschen is de waarde van den gulden nog steeds ongeschokt. Hij behoort tot de beste valuta's van de geheele wereld. Maar deze waarde wordt zooals wij hiervoor reeds be toogden zeer twijfelachtig als alles rond ons ineenstort. En daarom heeft ook Nederland er het grootste belang bij, dat de economische wereldcon ferentie slaagt. (Nadruk verboden.) o M 1 t Onze uitvoer wordt vrijwel onmo gelijk. Duitschland heft hooge reebten op onze zuivelproducten. Zal Engeland volgen. Een pleidooi tot herstel van het internaal han delsverkeer. Hoe men ook over de overwinning der nationaal soc. in Duitschland moge denken, vast staat het, dat we in Nederland weinig goeds van deze regeering hebben te verwachten. Reeds Maandag zijn de eerste klappen in onze richting gevallen, de invoer rechten op de kaas en de eieren zijn zoodanig verhoogd, dat men prac- tisch van een invoerverbod kan spre ken. Duitschland was onze grootste afnemer dezer producten en deze producten vormden een zeer groot deel van onzen geheelen export naar Belangrijk voor iedereen Wij gelooven den lezers een dienst te bewijzen, wanneer wij wijzen op het gevaar, dat elke verkoudheid met zich kan brengen. Elke verkoudheid, zoo onschuldig zij ook lijken moge, mag men niet erger laten worden. Ter bestrijding bestaat niets beters dan „ASP1RIN-TABLETTEN', het wonderbaarlijke product, dat reeds duizenden en duizenden het leven tijdens influenza- en griep-epidemiën gered heeft. Worden „ASP1R1N-TABLETTEN" bijtijds ingenomen dan ondervangt men verkoudheid en voorkomt daar door verder gevaar. „ASPIRIN-TABLETTEN" kunnen zonder bezwaar genomen worden, daar zij maag nog hart schaden. Let er echter steeds op, dat IJ „ASPIR1N" ontvangt, wanneer U dit verlangt. „ASPIRIN-TABLETTEN" zijn her kenbaar aan het Bayer-kruis op elke tablet en zijn uitsluitend verkrijgbaar in oranjeband-buisjes met 20 tabletten a 70 cent en in oranje-zakjes met 2 tabletten a 10 cent. 33 42408 Duitschland. Van al onze kaas voeren wij 40 tot 45% naar Duitschland uit' Het invoerrecht op de kaas, dat 3 weken geleden van 20 op 30 is thans van 30 op 00 Mark per 100 K.G. ge bracht. Gerekend naar de kaasprijzen van het oogenblik bedraagt het hui dige Duitsche tarief 80 tot 130 van de waarde. Voor de eieren be draagt de verhooging in totaal onge veer 27, cent per ei. Wat moet er zoo van onze zuivelindustrie terecht komen? Nieuwe afzetgebieden zijn op het oogenblik moeilijk of in 't geheel niet te veroveren. De binnenlandsche afzet kan de verloren gegaiie export nimmer goedmaken. En tot overmaat van ramp beeft de Engelsche minister van Landbouw dezer dagen in het Lagerhuis^aangekondigd, dat hij een verslrekke'nd wetsontwerp zal indie nen tot steun aan den Engelschen landbouw. Dat beteekent, dat straks ook de uitvoer naar Engeland van onze zuivelproducten en varkens be moeilijkt, zoo niet geheel onmogelijk gemaakt zal worden. Dun eerst zullen we den economi- schen chaos in al zijn ernst voelen, dan ook zullen we weten hoe waar deloos al onze bodemrijkdom is ge worden. Naast hel goud zullen we dan zwemmen in zuivelproducten. De bankcrisis in Amerika en het prae- tisch verlaten van den gouden stan daard door dit land is ook voor ons land van belang. Met Frankrijk en Zwitserland zijn wij de eenige over gebleven „goudlanden." De president van de Nederlandsche bank, mr. L. J. A Trip heeft dezer dagen een rede gehouden, die zeer belangrijk is en de verschillende moeilijkheden, die we thans onder vinden duidelijk belicht. Enkele der markantste gedeelten dezer rede voeringen willen we hier herhalen. Mr. Trip aarzelde niet den tegen- woordigen wereld toestand catastro- phaal te noemen. Nog steeds volgen de verschillende landen den wegnaar den afgrond. liet nationalisme, het egoisme en het protectionisme nemen nog voortdurend in omvang en be- teekenis toe, verdere maatregelen tot afsluiting worden dag aan daggeno men, de economische oorlog woedt heviger dan ooit. De regeeringen misten tot dusverre de kracht om zich tegen het drijven van belanghebben den naar bescherming en andere kunstmatige maatregelen te verzetten. Daarbij komt, dat de internationale samenwerking meer en meer in ge breke blijft. De vraag waarvoor de wereld thans staat is deze: zullen wij den weg naar den afgrond blijven volgen of zullen wij terugkeeren tot den weg naar internationale samen werking en wederopbouw? Van de maatregelen, die Mr. Trip noodig oordeelt om tot betere ver houdingen te komen, noemen wij o. a. de terugkeer naar de stabiele inter nationale muntverhoudingen met name naar den gouden standaard, het hervatten van een gezond inter nationaal crediet- eu kapitaalverkeer en het herstel van een vrijer inter nationaal goederenverkeer. Zonder het goud als internationaal bindmiddel van de nationale munt stelsels kan slecht verwacht worden, dat het buitenland de waarde van het ruilmiddel als wapen in den wedstrijd op handelsgebied en als onderhandelingsobject bij politieke afspraken zal bezigen. De ervaringen in sommige landen stellen gevaren buiten twijfel. Mr. Trip noemt de economische wereldconferentie de laatste kans, die de regeeringen en volkeren krijgen om den weg naar het wereld herstel te betreden. Wordt die kans niet benut, dan zal elk land op eigen krachten zijn aangewezen en zal de tijd gekomen zijn om in den econo- mischen en financieelen strijd van allen tegen allen de uiterste kracht om zelfbehoud te concentreeren. Doch hoe de conferentie ook moge loopen, in geen geval zal Nederland ontkomen aan de maatregelen, die noodig zijn om de aanpassing in het eigen land tot stand te brengen. Behalve aan een verbetering van de internationale betrekkingen heeft elk land behoefte aan een geregeld eigen huishouding. Het in orde maken van deze huishouding zal de alles over- heerschende taak zijn van de regeering, die na de voor de deur staande ver kiezingen het roer in handen zal nemen. Deze taak zal moeilijk zijn, maar volkomen uitvoerbaar. Mr. Trip hield vervolgens een be schouwing over den toestand van 's lands financiën. Hij kwam tot de slotsom, dat de uitkomsten van de jaren 1931, 1932 en 1933 geen zorgen behoeven te baren. Na aftrek van de reserve, die voor gedeeltelijke be strijding van de tekorten op den ge wonen en den crisisdienst dier jaren konden worden aangewend blijft er naar raming per saldo een gezamen lijk tekort op den gewonen dienst van 83.(300.000 gulden op den crisis dienst van 47.400.000 gulden, tezamen 131.000.000 gulden. Blijft het hierbij, dan behoeft dit tekort van 131.000.000 gulden in drie zulke hevige crisisjaren ontstaan niet zwaar te worden op gevat. Maar dan moet ook gezorgd worden, dat het inderdaad hierbij blijft en dat tijdig voor 1934 de noodige maatregelen getroffen worden. Voor dit jaar toch zullen geen reserves van beteekenis beschikbaar zijn. Mr. Trip herhaalde de mogelijkheid om in een en ander te voorzien vast staat, maar dan moet ook bij het volk, bij de nieuwe regeering en bij het nieuwe parlement de vaste en onverzettelijke wil bestaan om de traditie van ons land te handhaven. Tenslotte besprak Mr. Trip ook den toestand in Amerika. Deze wekt ook in Nederland onrust. Maar men moet niet overdrijven. Amerika onder gaat nu een binnenlandschaan passings proces. Het massale wantrouwen heeft zich over het heele Amerikaansche publiek verspreid. De Amerikaansche valuta verkeert nu fundamenteel in zwakke positie, zooals het pond toen het van het goud afging. Mr. Trip besloot zijn rede, door zijn elders afgelegde verklaring met betrekking lot de positie van onzen gulden, dat Nederland zal vasthouden aan den gouden standaard en daf de heele politiek van de Nederlandsche bank daarop gericht is. Dit ernstige, maar toch nietsombere woord van den president van de Nederlandsche bank zal niet toelaten zijn weldadige invloed op ons volk uit te oefenen. Hoe moeilijk de tijden ook zijn, met vertrouwen op eigen kracht kunnen wij erdoor heen komen. Roerig Europa. Hoe op hel nieuwe régime in Duitschland gereageerd wordl. Regeerings- crisis allerwegen. Er is een oud Hollandsch weer- rijmpje, dat de derde maand van het jaar karakteriseert. Het heet in dat rijmpje: „Maart roert zijn staart". Zonder eenige beperking is dit rijmpje ook van toepassing op den interna tionalen politieken toestand. Overal in de wereld barsten de Maartsche buien los met een felheid, zooals we die nog zelden tevoren meemaakten. Het beste zou deze maand Maart te. vergelijken zijn met de woelige dagen aan het einde van het jaar 1918, tijdens den wapenstilstand. De brand stichting in het Rijksdaggebouw doet ons onwillekeurig herinneren aan den figuurlijken brand, die in 1914 uitbrak na het schot dat te Serajewo was gelost. Dat schot was als het ware een signaal. De brand in het Rijksdaggebouw was ook een signaal, dat maar al te graag gehoord werd en dat ver weg over de geheele wereld echode. Het is de moeite waard om na te gaan welke reacties de tot op zekere hoogte onbloedige revolutie en de met een schijn van legaliteit omkleede over winning van de nationaal socialisten in het buitenland heeft verwekt. Het is te begrijpen, dat men in Frankrijk ai met heel weinig enthousiasme het Hitleriaansche bewind heeft begroet. Frankrijk had belang bij een in zich zelf verdeeld Duitschland, bij een Duilschland, dat onbewapend bleef. Met de democratische regeeringen van dat land heeft Frankrijk kunnen samenwerken en het was Briand, wiens sterfdag men Dinsdag herdacht, die steeds zijn krachten heeft gegeven aan een Duitsch-Fransche toenadering. Maar de dagen van Stresemann in Duitschland zijn ver en ver weg. Van toenadering wordt niet meer gesproken. De vriendschap tusschen de twee erfvijanden is voorbij. Tee kenend is bijv. het volgende. De Duit sche regeering was van plan twee Fransche journalisten uit Berlijn uit te wijzen, nadat reeds een uitwijzing had plaats gevonden. De Fransche ambassadeur deed voor zijn landge- nooten diplomatieke stappen. Het hielp niet. Toen sprak de Quai d'Orsay. Voor elke Fransche journalist, die uit Duitschland wordt gezet, worden er twee Duitsche journalisten uit Frank rijk gezet. Het gevolg was, dat de twee Fransche journalisten mochten blijven. Ook in Polen ziet men met weinig enthousiasme de nieuwe koers bij de Westelijke buren. Duitschland zal nu met steeds dringender stem aandrin gen op de teruggave van den corridor, en in Berlijnsche kringen laat men doorschemeren, dat men desnoods niet zal schromen zich met wapen geweld daarvan in bezil te stellen. Dat Polen niet van plan is zich dit zoo maar te laten aanleunen en het volksgezegde in praktijk brengt, dat de eerste slag een daalder, in dit geval de corridor, waard is, blijkt wel uit het feit, dat Poolsche politie- troepen te Dantzig zijn ontscheept. Polen heelt neljes aan den Volken bondscommissaris voor Dantzig mede deeling gedaan van het aan land zetten van de troepen. De regeering van de vrije stad Dantzig heeft pro test aangeteekend. Evenmin is in Oostenrijk het ge beurde van de laatste dagen onge merkt voorbijgegaan, ofschoon men in dit land al genoeg met zichzelf te stellen had. Nu we toch dit land te pakken hebben moeten we tegelijk even deotficieele nieuwsberichtgeving, in dit geval van Reuter, onderhanden nemen. Volgens een Reutertelegram

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1933 | | pagina 1