VAARIN OPGENOMEN DE IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURANT NIEUWSBLAD VOOR HET EILAND THOLEN rijdag 3 Maart 1933 No. 9 Vijftigste jaargang Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, St-Maartensdijk. Stavenisse, St-Annaland en Oud-Vossemeer UITGAVE FIRMA J. M. C. POT, THOLEN - TEL. INTERC. 16 THOOLSCHE COURANT blad verschijnt eiken jdag. Prijs per kwartaal 80; met Geïllustreerd dagsblad f 1,375, franco post ƒ1,05 "15 ct. kosten. Advertentiën van 1 tol 4 regels 75 ct.iedere regel meer 175 ct. Grootte der letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke POSTREK. 1043 prijsvermindering. PUBLICATIEN. VERKIEZING voor de /eede Kamer der Staten-Generaal. e BURGEMEESTER van Tliolen brengt volgende ter openbare kennis, p Woensdag 15 Maart aanstaande, zal blls Is hebben de oandidaatstelling voor de vs ede Kamer der Si&ien-Generaal. ar p dien dag kannen, van des voormiddags ^9 n lot des namiddags vier uur, bij den "^zitter van het boofdstembareau in den iring, ter secretarie der gemeente Mid- urg, worden ingeleverd LIJSTEN VAN CAND1DATEN, tedoeld in artikel 35 der kieswet, p dezelfde lijst mogen ten hoogste twintig idateu worden geplaatst. Iedere lijst moot len ondertoekend door ten minste vijf en tig personen, die volgens de kiezerslijst, ende op hei oogenblik der inltvering, ira zijn voor de Tweede Kamer der iU-Uoneraal binnen den kieskring, chier den naam van ieder der ondertee- ars moet de gemeente worden vermeld velker kiezerslijst hij voorkomt. Dezelfde Br mag niet meer dan één Ijjst onder- Bneu e candidaten moeten, met vermelding van voorleitera en woonplaats, op de lijsten aatst worden in do volgorde, waarin door nderteekenaars aan hen de voorkeur wordt idien de caudidaat is een gehuwde vrouw edutve, wordt zij op de lijst vermeld met naam van haar echtgenoot of overleden genoot onder toevoeging van haren eigen voorafgegaan door hei woord: „geboreu" bq afkorting van dit woord. de vermelding van een candidaat mogen voorletters geheel of ten deele door de namen worden vervangen, ezelfde candidaat mag niet voorkomen op dan één van de lijsten, de lijst moet worden overgelegd de in van het koninklijk besluit van 12 De ler 1917 (staatsblad no. 692) bedoelde iftelijke verklaring van iederen daarop komenden candidaat, dat hij bewilligt in candidaatslelling op deze lijst. Indien de lidaal zich builen het rijk in Europa be- kau de hier bedoelde verklaring telegra- :k worden gedaan en is zij niet aan het )D ieele formulier, hierboven bedoeld, ge len. inlevering der lijst moet geschieden douIijk door één der ondeneekenaars. candidaten kunnen daarbij tegenwoordig Van de inlevering wordt door den zitter van het hoofdotembureau een bewijs ontvangst afgegeven. ormulieren, voor de lijsten en voor de ftelyke verklaring, hierboven vermeld, secretarie dezer gemeente kosteloos rijgbaar tot en met den dag der candi- v< telling. 70 lolen, 25 Februari 1933. L0 Kostelooze Inenting. URGE MEEST ER eu WETHOUDERS der eente Tholen maken bekend dat op ndag, den 6 Maart aanstaande, des middags ure, de gelegenheid zal zyn opengestold KOSTELOOZE INENTING en HER- NTlNG van de ingezetenen, die zich toe in het gebouw der o.l. school aanmelden, tolen, den 27 Februari 1933. 11 OPENBAAR LAGER ONDERWIJS. URGEMEE8TER en WETHOUDERS van iid len maken bekend, dal tegen 1 April et taande gelegenheid bestaat tot plaatsing ie openbare lagere school in die gemeente kinderen, die vóór of op 1 Juli 1933 leeftijd vau zes jaar zullen hebben bereikt, udors, voogden of verzorgers, die hun eren of pupillen op de openbare lagere ol weoscheo geplaatst te zieu, worden iu elegenheid gesteld daarvan vóór 25 Maart taande aangifte te doen bij het hoofd achool. kolen, 2 Maart 1983. 17 smzetbelasting en de toestand van 'stands schatkist. el I is een groote, zelfs zeer groote gorie menschen, wier belang- ling naar de vraagstukken van dag niet verder reikt dan de esmukte beschrijving van een ">rd, een fantastische ontvoering of goed gespeelden voetbalwedstrijd. 1 er met de belastinggelden ge beurt, die zij allen, dikwijls zeer tegen hun zin, inoeten opbrengen interesseert hen niet. Ze gelooven zelfs, dat ze veel te veel betalen en maar matige waar voor hun centen krijgen. Al deze lieden worden zelfs niet wakker geschud als zij lezen, dat de Staat der Nederlanden over 1932 voor de werkloozenzorg niet minder dan '132 miilioen gulden beeft uitgegeven. L)e maandelijks gepubliceerde staatjes, waarin de inkomsten en de uitgaven van ons land staan vermeld en die den laatsten tijd zulk een treurig beeld te zien geven, ontgaan zelfs geheel aan bun aandacht. Maar zoo dra er nieuwe aanslagen op hun por- temonnaie worden voorbereid ont waken ze even. Zonder echter van veel verantwoordelijkheidsbesef blijk te geven. Ze mopperen en zeggen bet tegen iedereen die het wilbooren „Alsof we al geen belasting genoeg betalen." Maar dezulken vergeten, dat de tegenwoordige linancieele toestand van ons land onrustbarend is. Reeds dekken de inkomsten de uitgaven niet meer en indien wij in de vette jaren geen reservefondsen hadden gesticht, die nu uitgeput beginnen te raken, zou ons land aan een financieelon afgrond staan. Nu is tenminste de credietwaardigheid van ons land nog behouden geble venen kan de regeering zoo noodig door leeningen het be- noodigde geld verwerven. Maar het is begrijpelijk, dat men niet tot in den treure leeningen kan uitschrijven, dat het braakliggende kapitaal ook maar beperkt is en de geldschieters en beleggers ook waarborgen willen hebben, dat het verstrekte geld oor deelkundig wordt gebruikt. Het is daarom verklaarbaar, dat de regeeriug steeds naar nieuwe objecten uitziet om de bestaande en komende tekorten op een andere wijze dan door leeningen te dekken. De laatste maanden zijn er verschillende nieuwe belastingen en verhoogde heffingen bijgekomen. De opbrengst van sommige daar van dient om bepaalde bevolkings groepen te steunen (Tarwewet, zuivel- wet, varkenscentrale,) andere ver hoogde belastingen (tabak- en suikeraccijns) dienen weer ter stijving van den schatkist. Maar al deze be lastingen brengen niet genoeg op om de verminderde opbrengst van andere teruggeloopen belastingontvangsten goed te maken. Ondanks de groote bezuinigingen die reeds op het staats apparaat zijn toegepast (salariskorting en inkrimping van personeel) groeien de tekorten steeds aan. Het is be grijpelijk, dat deze tekorten moeten weggewerkt worden, althans zoo gering mogelijk moeten worden ge maakt. Ons geheele volk heeft er belang bij, dat de Nederlandsche Staat gezond blijft, dat hij niet op zeker oogenblik voor een bankroet komt te staan en daarom moet ook het geheele Nederlandsche volk er aan medewerken deze tekorten te helpen dekken. Een nieuwe belasting is op komst een omzetbelasting. De opbrengst daarvan is op 60 miilioen gulden per jaar geraamd. Het grondbeginsel van deze belasting is, dat daaraan zullen worden onderworpen de ver- koopen van handelswaren en roerende goederen bedoeld in art. 565 van het Burg. Wetboek. Teneinde ont duiking te voorkomen zijn ruilingen verkrijging op andere wijze onder bezwarende titels met een koop overeenkomst gelijk gesteld. De belasting zal voor iederen om zet 1% van den verkoopprijs der goederen bedragen en zal berekend worden over veelvouden van tien gulden, met dien verstande, dat onder- deelen van tientallen guldens voor een geheel tiental worden berekend. De belasting is verschuldigd door den verkooper, doch de kooperis hoofdelijk voor de belasting mede aansprakelijk. Publiekrechterlijke lichamen vallen In goed vertrouwen denkt U„ASPIRIN"gekocht te hebben, terwijl liet soms zeer dikwijls „na- maak"-tabielten zijn. Weigert elke verpakking, waarop hetBayer-kruisnietvoorkomt Weigert eveneens losse tabletten. Het is in Uw eigen belang. „ASP1RIN" is uitsluitend verkrijg baar in oranje-zakjes met 2 tabletten a 10 cent en oranjeband-buisjes met 20 tabletten a 70 cent. 15 42392 als belastingsplichtiug subject buiten deze belasting, hetgeen waarschijnlijk dus wil zeggen, dat de levering van gas, water en electriciteit niet onder ceze belasting vallen. De belasting zal door middel van een plakzegel van de waarde van het verschuldigde bediag moeten worden voldaan. Vrij stelling van deze belasting wordt be perkt tot de allernoodzakelijkste levensmiddelen, als brood,aardappelen groenten en dergelijke. Niemand zal zich aan den druk dezer belasting kunnen ontrekken, doch daar deze over een zoo groot mogelijk oppervlak verdeeld wordt, zal niemand persoonlijk onevenredig zwaar door den druk getroffen worden. Iu de zeer uitvoerige memorie van toelichting op dit wetsontwerp, zet minister De Geer de financieele toe stand van ons land nader uiteen. Het is een dringend pleidooi geworden voor de instandhouding van ons financieele leven, dat versterking behoeft. Naar 's ministers oordeel is het noodzakelijk, dat dit wetsontwerp reeds met 1 Juli a s. in werking treedt en het zal daarom door de huidige kamer, mits deze er geen bezwaar tegen maakt,in de al'deelingen worden onderzocht. De nieuwe Kamer kan dan over het definitieve lot van het wetsontwerp beslissen. We vermoeden dat er bij de Kamer, hoe deze ook zal zijn samengesteld, weinig onover komelijke bezwaren zullen geopperd worden. De noodzaak dwingt immers Dat we met dit nieuwe wetsont werp nog niet aan het einde van de nieuwe heffingen zijn gekomen, blijkt uit dezelfde memorie van toelichting, waarin nieuwe crisishelfingen worden aangekondigd. Dat hiertoe op het oogenblik nog geen voorstellen worden gedaan, vindt volgens den minister zijn oorzaak in de omstandigheid, dat volgens de bestaande wettelijke be palingen op 1 Jan. a.s. alle crisis heffingen tegelijk zullen komen te vervallen. In het a.s. najaar zal der halve een wetsontwerp, voorloopig waarschijnlijk tot 1943, negentien honderd en drie en veertig, aan de orde moeten worden gesteld. Het is een weinig opbeurend ver schiet dat zich hier opent tot 1943, dus nog volle tien jaar onder de crisis gebukt te gaan. Hiermede is tegelijkertijd de ontzaggelijke ernst van den huidigen toestand gekenmerk t. Daarom is het ook noodzakelijk,dat het geheele volk, zonder uitzondering een evenredig deel van de lasten te dragen krijgt. Naspel van de muiterij in Indië. Voorspel van de verkiezingen. Fascistische concentratie. De steeds stijgende werkloosheid. Thans reeds meer dan 400.000. De eischen in de zaak Eschauzier. Een banklooper met 7000 gulden vermist. Eens, als de geschiedenis dezer da gen zal geschreven worden, als men de'gebeurtenissen en de stroomingen rustig zal kunnen beoordeelen, dan zal men dit tijdvak wellicht kenschet sen als het tijdperk na de muiterij op „de Zeven Provinciën". Nog voort durend worden wij aan deze smade lijke gebeurtenis in de Indische wa teren herinnerd, nu weer door de schorsing van den commandant Eikenboom en een tweetal officieren. En deze schorsing zal waarschijnlijk nog slechts een begin zijn, ontslag uit den militairen dienst zal wel het gevolg zijn. Ook in Nederland maakt de regee ring schoon schip, uit leger en vloot worden alle sociaal-democratische elementen geweerd, alle soc. dem. geschriften zijn voor den beroeps militair verboden, om van de com munistische en anarchistische niet eens te reppen. Dit alles kan als een uitvloeisel worden beschouwd van het gebeurde op de Zeven Provinciën. Het is den militair verboden lid te zijn van de S.D.A.P. Al deze maatregelen zijn het gevolg van de houding van deze partij t.a.v. het gebeurde in Indie. Eenerzijds kan men een toeneming constateeren van de revolutionnaire agitatie, anderzijds zien wij de natio nalistische parlijen zich gereed maken de nationale gedachte te versterken. Intusschen mogen we natuurlijk niet vergeten, dat we de verkiezingen te gemoet gaan en men van alle kanten een groote activiteit moet verwachten. In de fascistische gelederen, die tot nu toe hopeloos verdeeld waren, schijnt men tot overeenstemming te zijn ge komen. Er wordt tenminste melding gemaakt van een fusie tusschen enkele fascistische groepen. Ofschoon we nog slechts twee maanden van deze ver kiezingen verwijderd zijn en ook hier en daar reeds verkiezingsvergaderin gen zijn gehouden, kan men nog niet zeggen, dat het openbare leven in het teeken der verkiezingen staat. Wel mogen we verwachten, dat we in Nederland den terugslag zullen on dervinden van de gebeurtenissen in Duitschland, die op een naderenden burgeroorlog wijzen. Het is echter te hopen, dat wij van de moord- en doodslagpraktijken van de zwart- of rood-exlremistische partijen hier in ons landje verschoond blijven, waartoe intusschen ook geen aanleiding is. Wel is in ons land, evenals overal in de wereld, de nood hoog gestegen en groeit het aantal werkloozen met den dag. Zoo juist heeft het departe ment van Binnenlandsche zaken een gedetailleerde opgave gepubliceerd over den stand der werkloosheid en de zware offers, die deze van de Staatskas vordert. Einde Januari stonden ingeschreven 397.427 geheel werkloozen en 24.174 gedeeltelijk werkloozen. Van 41 gemeenten met bijna 165.000 inwoners ontbraken de opgaven, zoodat deze cijfers met nog enkele duizenden zullen moeten wor den verhoogd. Men kan dus veilig als juist aannemen, dat het aantal werk loozen in ons land meer dan 400.000 bedraagt. Men begrijpt, dat deze werkloosheid enorme eischen aan de staatskas stelt. In 1931 kon nog volstaan worden met een bedrag van 68 miilioen gulden, maar in 1932 bedroegen de totale uitgaven voor de werkloosheidszorg in ons land 132 miilioen gulden. Ook de werkloosheidskassen van de ver schillende vakvereenigingen hebben door de toenemende werkloosheid in de laatste jaren een bedenkelijke aderlating moeten ondergaan. Hadden deze op het einde van 1929 nog een reserve van 11.2 miilioen gulden, iu 1930 moesten deze reeds voor een klein gedeelte worden aangesproken, waardoor het gezamenlijke vermogen op het einde van dat jaar gedaald was tot 10.8 miilioen. In 1931 en 1932 werd opnieuw aan deze reservekassen onttrokken, zoodat het gezamenlijk vermogen van deze kassen op liet einde van 1932 geslonken was tot 4.300.000 gulden. Deze reserves zijn alleen nog maar in het bezit van enkele sterke kassen, vele andere zijn reeds geheel uitgeput en moeten in aanmerking komen voor een subsidie van meer dan 100 procent. Dit is wel een zeer triest beeld. Betere vooruitzichten zijn er niet. Ja, het zal waarschijnlijk nog slechter worden, vooral nu in Duitschland de fascistische dictatuur zich aan het consolideeren is. Een van de gevolgen daarvan zal zijn dat straks de grens potdicht gaat en de weinige goede ren, die onze Oostelijke buren nu nog toelaten, geheel geweerd zullen wor den. Andere uitvoer mogelijkheden zijn er niet en het consequente ge volg zal zijn, dat ook Nederland straks verplicht wordt zijn grenzen te slui ten. De toch al zieltogende haudel zal dan nog onmogelijker worden. Ofschoon we de afgeloopen dagen hoofdzakelijk werden opgeschrikt door hetgeen zich bij onze Oostelijke bu ren afspeelde, niet onopgemerkt toch is voorbijgegaan de behandeling van de zaak Eschauzier voor het Haagshe Gerechtshof, dat dagenlang zich met dit geval heeft bezig gehouden. Wij achten het overbodig over het verloop van deze afschuwelijke moordaflaire nader te berichten, en volstaan met het vermelden van den eisch van den procureur-generaal, die tegen den be klaagde Konings levenslang en tegen diens medebeklaagde Penders 8 jaar gevangenisstraf eischte. Denzelfden dag, dat deze eisch be kend werd verdween er in de residentie een banklooper, die zoo juist 700Ü gulden had geïnd. Deze man genoot het volle vertrouwen van de directie der bankonderneming, waar hij in dienst was. Ook in zijn naaste omgeving tast men volkomen in het duister over deze zonderlinge verdwijning. Is de banklooper er zelf met het geld van door gegaan ot heeft men hem ontvoerd? We hebben de laatste maanden geleerd ons ner gens meer over te verwonderen. DE ZOMERTIJD. Bij K. B. is afgekondigd dat in 1933 de vervroeging uiet ééu nar van den wellelijketi tijd zal aanvangen den vijf tienden Mei en zal eindigen den acht tienden Oei ober. De politieke oogst in Duitsch land Hot Uijksdaggebouw in brand gestoken. Vrywel de ge heele linksche pers verboden. Een scherpe noodverordening. Naar dictatuur en burgeroorlog. Wie wind zaait, zal storm oogsten 1 Dit gezegde wordt in Duitschland weer eens be waarheid. Hoeveel te ernstiger moet het wel worden als er geen wind maar storm ge- eaa d is. Daar moeten wel orkanen opvolgenl Voordat Hitier aao de macht kwam heelt hij niets anders dan storm gezaaid, en un hij de feitelijke macht in het Duitsche Rijk bezit doet hij met veel anders dan zijn vroegere tactiek te vervolgen. Alles wat niet natiooaal socialistisch of Dorisch nationaal is, wordt door Hitier als vijand van het Dorische volk voorgesteld. Maar iu de allereerste plaats toch gaal de strijd tegen de marxistische partijen, waarbij de sociaal democraten en de communisten evenals alle anderen revolutionairen ot pacifisten over een kam worden geschoren. De marxistische partijen waren door verschillende maatregelen reeds vleugellam gemaakt, toeu daar plotseling Maaodag- avonds het Rijksdaggebouw in brand werd gestoken, door een Nederlandecheo revolutionair. Het was te begrijpen, dat Hitier deze braudstichtiug direct zoo be nutten voor ziju verkiezingscampagne.Reeds enkele uren na het gebeurde, wist heel de wereld dat de brandstichting een daad was van communistische terreur en dat ook de sociaal-democraten mede verant woordelijk waren voor deze daad. Ook werd deze daad van terreur on middellijk in verhand gebracht met hel hij de huiszoeking in het Karl Liebknrcht- liuis te BerlijD gevondeu materiaal, waarbij, volgens de officieele Duitsche berichten tal van stukken gevonden zijn, die er op wezen, dat de communisten een openlijke opstand voorbereiden. Dit laatste willen we graag gelooven, maar minder waat- echijnlijk komt ons voor, dal ook de brand stichting eeo daad van de communistische partij zon zijn. De communisten hebben

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1933 | | pagina 1