IAARIN OPGENOMEN DE IERSEKSCHE EN THOOLSGHE COURANT NIEUWSBLAD VOOR HET EILAND THOLEN ijdag 24 Februari 1933 No. 8 Vijftigste jaargang Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, St-Maartensdijk. Stavenisse, St-Annaland en Oud-Vossemeer UITGAVE FIRMA J. M. C. POT, THOLEN - TEL. 1NTERC. 16 - POSTREK. 1043 THOOLSGHE COURANT Iblad verschijnt eiken (dag. Prijs per kwartaal met Geïllustreerd Jjagsblad f 1,375, franco [post 1,155 15 ct- kosten. Advertentiën van 1 tot 4 regels 75 ct.iedere regel meer 175 ct. Grootte der letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. PUBLICATIEN. DIENSTPLICHT. Uitspraken in zake vrijstelling. 5 BURGEMEESTER van Tholen brengt algemeene kennis, dat eenige uitspraken anvragen om vrijstelling van den diensl- it, welke uitspraken zijn gedagteekend Bbruari 1933, ter secretarie van deze ge- ite voor een ieder ter inzage z|jn gelegd, igen elke uitspraak kan uiterlijk den len dag na den dag van deze bekendma- J in beroep worden gekomen loor den ingeschrevene, wien de uitspraak reldt, of door diens wetiigeD vertegen- voord iger loor elk der overige voor deze gemeente ngeschreven personen of door diens wet- igen vertegenwoordiger, oor verdere bijzonderheden raadplege men anplakbiljetten. 24 holen, 18 Februari 1933. DIENSTPLICHT. Inspectie. ehoodens onvoorziene omstandigheden zal uni a s. het jaarlijksch oudorzoek plaats >en voor de gewone dien>tplichtigen der macht van de lichtingen 1921 en 1924. laats en tijd van het onderzoek zullen or worden bekend gemaakt, holen, 18 Februari 1933 13 Vaststelling der Kiezerslijst. lurgemeester en Weibuuders van Tholen Ift een bekend, dat de op heden door hen vast- elde kiezerslijst voor he'jaar 19331934 23 Februari tol en met 16 Maart a.s. secretarie der gemeente voor een ieder inzage wordt nedergelegd en tegen be ng der kosten, in afschrift, en stemdislricls- in uittreksel, verkrijgbaar wordt leid. en met 9 Maart a.s. is een ieder be- gd bij het gemeentebestnur verbetering van vastgestelde kiezerslijst te vragen, op grond hij zelf of een ander, in strijd met de daarop voorkomt, niet voorkomt, niet n|( toorlijk voorkomt of al dan niet voor lig© verkiezing aangewezen is als bevoogd volmacht te stemmeu. let verzoekschrift kan op ongezegeld papier rdeu gesteld. Tholen, 22 Februari 1933. 23 AANSTAANDE VERKIEZING. Met zeer veel belangstelling wordt dra in den lande de aanstaande ffeede Kamer-verkiezing tegemoet zien. En terecht. Want in de bijna r jaar, die achter ons liggen sinds laatste verkiezing is er in de we lt! op politiek en economisch gebied el wat veranderd. De economische -oeilijkheden hebben de politiek 'finvloed en omgekeerd heeft de litiek er toe bijgedragen de econo mische tegenstellingen te verscherpen. towel in als buiten ons land. In ze vier jaren hebben we gekregen n toespitsing op elk gebied. Men ijgt den indruk, dat men in vele ïngen niet meer wil weten van en gulden middenweg", eens als logste uiting van staatsmansbeleid ischouwd. Het bewandelen van „den gulden ijlden weg", eens aangeprezen om ;t volk in al zijn geledingen wel- illend te zijn, ziet men al schaar ser gebeuren. De partijen, die deze 'ijze van regeeren als leuze in hun irtijvaandel hadden geschreven zien ch genoodzaakt een andere koers te slaan, willen zij niet omver orden geloopen door nieuwe ideo- igieën die den kop op hebben ge- token,en met een ongedachte snel- eid vasten voet beginnen te krijgen oder de bevolking. Vooral de jeugd ïond zich een ijverige aanhangster an te nieuwe ideologieën, hetgeen ok te begrijpen is, daar de jeugd immer iets gevoeld heeft voor den ulden middenweg. De jeugd, die elaas niet in het productie-proces an worden opgenomen en daardoor ooveel tijd heeft zich met politieke angelegenheden te bemoeien, heeft immer iets gevoeld voorschipperen. jeugd ging altijd recht op het loei af. En daarom zien wij ook, dat de rechtsche en linksche extremis tische bewegingen in ons land hoofd zakelijk hun leden vinden onder de jongeren. De groote, bestaande poli tieke partijen in ons land worden van links en rechts opgedrongen dooi de aanstormende jeugd. De naar links, georiënteerde partijen zijn bezig hun leuzen op linksch extremistische leest te schoeien. De rechtsche partijen en de liberale middenpartijen houden rekening met het geluid, dat hun uit de fascistische hoek toewaait. Het staat nu reeds vast, dat een fascistisch georiënteerde nieuwe partij aan de verkiezingen zal deelnemen en wij zijn zeer belangstellend met welk een resultaat. Hoewel het ons ongelooflijk toeschijnt, dat in Neder land zich eens eenzelfde schouwspel zal afspelen als thans in Duitschland, kan niet ontkend worden, dat de laatste maanden en vooral na het gebeuren op „De Zeven Provinciën" duidelijk is geworden, dat in ons volk een zeker fanatisme veld wint, dat het met de Oud-Hollandsche gemoe delijkheid dreigt uit te zijn. De laatste dagen zijn er in ver schillende plaatsen van ons land op ruiende pamfletten in beslaggenomen en de verspreiders ervan gearresteerd. De verkiezingsmanifesten van enkele politieke partijen, die ons reeds onder oogen gekomen zijn, ademen een geest van lelheid, zooals wij die zelden voorheen hebben waarge nomen. We gaan een felle verkiezingsstrijd tegemoet. Alle teekenen wijzen er nu reeds op en zelden was de uitslag ervan zoo moeilijk te voorzien als thans. In een wel zeer stormachtigen tijd worden de verkiezingen gehouden. In Indië heerscht een spanning, die het beste spreekt uit de juist weer van kracht geworden ordonnantie, waarbij het aan de dagbladen ver boden is berichten te publiceeren ovér troepen- en marine-bewegingen. Het broeit in Indië en het Funeste is natuurlijk, dat men niet zeker is van de stemming onder de inlandsche bevolking, die zich op een heel enkele uitzondering na niet heeft aangesloten bij de aanhankelijkheidsbetoogingen aan het Nederlandsche gezag. Dat het gebeurde in Indië zijn stempel op de verkiezingen drukt is voor een ieder duidelijk. Doch op welke wijze ons volk zich zal uit spreken is een groot vraagteeken. Wij zouden er echter toe willen aansporen, dat men onder al de ge beurtenissen van de laatste maanden het koel verstand niet verliest en zich niet laat verleiden tot een rich ting geven aan de politiek, die zich eens toch weer zal wreken. Hoe min achtend men ook in sommige om standigheden mag oordeelen over den gulden middenweg, hoe graag men ook een radicale verandering zou willen, met gevoelsargumenten en enthousiasme alleen kan geen staat worden bestuurd. Met gewelddadig onmogelijk maken van anderer mee- ningsuitingen mag een korteren of langeren tijd succes hebben, uit de geschiedenis blijkt, dat meenings- onderdrukkingen zich eens altijd wreken. Laat men dit ook bij de huidige verkiezingspropaganda in bet oog houden. (Nadruk verboden). GEMEENTERAAD SCHERPENISSE, 21 Febr. 1933. Voorzitter Burgemeester W.L. Klos. Secretaris dhr L. C. van Doorn. Afwezig weth. J. Keur. De notulen van de vorige vergadering worden voorgelezen en ongewijzigd vastgesteld. Ingekomen stukken De balans van de Ver. van land arbeiders. Een verzoek van de Veilingsver- eenigiug te Scherpenisse om het Wist U dat er tegenwoordig origineele ver pakkingen mel2„ASPIRIN-TABLET- TEN" bestaan? Nu behoeft U geen losse tabletten meer te accepteeren. Deze verpakking bestaat uit een oranje-zakje, hetwelk evenals de meer voordeeliger oranjeband-buisjes met 20 tabletten a 70 cent, voorzien is van het Bayer-kruis. 44 42372 De prijs der oranje-zakjes is 10 cent. adres te steunen betreffende steun aan aardappelen. Dhr Vos gelooft dat het eerst be talen zal zijn en dan trekken of eerst trekken en dan terug betalen. De heeren Hartog en van Ast zijn er echter voor om het adres te steunen, waartoe dan met alg. stemmen be sloten wordt. Van de P.Z.E.M. een nota dat de gemeente terugbetaald krijgt f21.24. Dhr Vos zegt nog een opmerking te hebben en wel dit dat er vele lokalen in de school gebruikt worden door verschillende vereenigen en nu heeft hij juist van den voorzitter van een vereeuiging gehoord dat voor dat licht niet betaald wordt en soms duurt dit tot des avonds hall tien. De voorz. antwoordt dat indertijd door verschillende vereenigingen is gevraagd om een lokaal met verlichting en de raad heeft dit goedgekeurd. Dhr Vos merkt op dat er toen toch gevraagd is voor een zeker aantal uren. De Voorz. zegt dat dit niet zoo is er is alleen gevraagd om een lokaal en verlichting en de raad heeft dit ingewilligd. Van Ged. Staten een kennisgeving om een verordening te maken voor een particuliere geldschietersbank. De Voorz zegt er is hier in de ge meente niet zoo'n bank, dus behoeft men nog geen verordening, zou dit nog eens gebeuren, dan kan men altijd nog een verordening maken. Van den Min. van Binnenl. Zaken dat vernietigd is het verzoek van Geuze betreffendede bouw vergunning. De Voorz. merkt opdus helschrijven van Geuze is vernietigd en het be sluit van B. en W. en den raad is gehandhaaft. Dhr Vos zegt dat Geuze toch volgens art. 6 vergunning heeft gevraagd. De Voorz. merkt op dat als iemand een bouwvergunning vraagt dit niet gedaan wordt volgens een artikel, maar volgens een plan. Dhr Rijsteubil zegt dat Geuze toch toelichting wilde geven. De Voorz. antwoordt dat er een plan was ingediend en dat voldeed niet aan de bouwverordening. De zaak is dus van de baan en er kan een nieuwe aanvraag gedaan worden. Van den Directeur van de rijksdienst der Werkloosheidverzekering bericht dat de extra subsidie bedraagt f700 en de gewone subsidie f 100 voor het 4e kwartaal. Van Ged Stalen goedkeuring raads besluit en de begrooting van de keuringsdienst van waren te Goes. Aan bet verzoek van Kerkerade wordt geen adheasie betuigt. Van dhr J. Keur dat hij ontslag neemt als wethouder en als lid van den raad. Vastgesteld wordt de intructievan de agent van de arbeidsbemiddeling Het verslag van de volkshuisvesting over 1932 wordt goedgekeurd. Van Ged. Staten een schrijven, waarin zij toezenden de adressen van de caféhouders en neringdoenden en en van de inwoners van Scherpenisse betreffende het besluit van den raad tot afschaffing van de kermis. Zij verzoeken dit in den raad te brengen en het gevoelen van den raad hun ter kennis te brengen en dat de be slissing omtrent dit raadsbesluit wordt verdaagd. De Secretaris doet voorlezing van beide stukken en wel het eerste dat van de volgende inhoud is Scherpenisse, 27 Jan. 1933. Aan Ged. Staten der Prov. Zeeland te Middelburg. Geven met den meesten eerbied te kennen, ondergeteekenden allen cafehoudersen neringdoenden wonen de le Scherpenisse, dat de raad dezer gemeente in zijn zitting van 25 dezer met 4 tegen 3 stemmen tot afschaffing der kermis besloten heeft dat zij 'door deze daad groote gelde lijke schade zullen lijden, die te zwaarder zal drukken daar ook de middenstand maar al te zeer de na deelige gevolgen van de crisis in den landbouw ondervindt; dat tevens door het verdwijnen van de kermis de gemeente het staangeld van de kramen, tenten enz moet missen, zoodat als vergoeding hier voor op den duur de belastingen al weer verhoogd moeten worden dat daarbij het doel, hetwelk de heeren tegenstanders van de kermis zich met de afschaffing er van denken te behalen, niet bereikt kan worden daar de kermis op Pinkstermaandag valt en derhalve de jeugd bij gemis hiervan, evenals die van de andere plaatsen op hef eiland Tholen, zijn genoegen in Bergen op Zoom gaat zoeken dat ouders liever hun kinderen in eigen plaats zien uitgaan, dus onder hun toezicht, dan dat deze tot diep in den nacht in het plm. 18 K.M. verwijderde Bergen op Zoom te ver toeven dat door afschaffing van de kermis veel geld uit onze gemeente in boven genoemde stad zal worden uitgegeven dat voorheen ten goed van adressanten kwam redenen waarom zij Uw college eerbieding verzoeken, de vereischte goedkeuring aan het genoemde raads besluit te onthouden en dit alzoo ongedaan te maken. en dan van het tweede dat was geteekend door 397 ingezetenen, allen meerderjarige inwoners. Scherpenisse, 31 Jan. 1933. Aan Heeren Ged. Staten van Zeeland. Ondergeteekenden, allen inwoners der gemeente Scherpenisse, geven met eerbied te kennen dat zij kennisgenomen hebben van het verzoekschrift van neringdoenden der gemeente Scherpenisse, betreffen de het niet goedkeuren van het raads besluit inzake afschaffing der kermis. Dat zij hierdoor hunne onverdeelde instemming betuigen en Uw college beleefd verzoeken het bewuste raads besluit niet goed te keuren. Volgende de hanleekeningen. De heer Vos vraagt of dat allemaal stemgerechtigde leden zijn. De voorz. antwoordt dat hef alle maal meerderjarige personen zijn en dat is voldoende bij een adres. Spr zegt verder dat het nu de bedoeling is van Ged. Staten het gevoelen van den raad omtrent deze adressen te weten. Dhi' Rijsteubil zegt dat bij de stem ming hij zich over deze bezwaren heen gezet heeft. De voorz. merkt op dat Ged. Staten dat niet vragen maar wat is het ge voelen hieromtrent, dit kan hij toch niet aan Ged Staten schrijven. Dhr Rijstenbil merkt op dat hij nog steeds de oude gevoelens heeft. Dhr Vos meent dat de zaak waar het betrekkelijk over gaat reeds in verschillende vergaderingen breed voerig is besproken. Hij meent dat in de laatste vergadering de leden niet onbewust hun stem uitgebracht hebben. Ja dat het zoo gevallen is dat is nu eenmaal zoo, het had ook anders kunnen vallen. Ieder heelt gelegenheid gehad zich te bedenken en ieder heeft zijn stem uitgebracht zoo hij het beste vond. De voorz. merkt op dat hij dan maar moet schrijven dat men geen gevoelens uit wil spreken. Het eerste stuk moet punt voor punt behandeld worden en wat men van gedachten is dat heeft er niets mee te maken, wij zijn verplicht het zoo te behan delen. Weth. Hartog zegt accoord te gaan met hetgeen in het adres naar voren wordt gebracht, dat is zoo. De voorz. vraagt het gevoelen der leden wal betreft de alinea dat ze door deze daad groote geldelij ke schade zullen lijden, die te zwaarder zal drukken daar ook de middenstand maar al te zeer de nadeelige gevolgen van de crisis in de landbouw onder vindt. Dhr Rijstenbil zegt dat is zoo, maar feitelijk heel Scherpenisse leeft van de steun. Spr bezwaar is dat hij niet op zijn verantwoording neemt dat de centen van de steun verbrast worden, daar is hij tegen. Weth. Hartog merkt op dat het geen geld verbrassen is het is dan juist een feestdag en volgens spr. opinie gaat dat geld toch op. Dhr Rijstenbil wilt dit ook niet tegenspreken, maar hij wil het geld zooveel mogelijk houden en nu zullen de menschen wel schade lijden, maar bij spr is het grootste bezwaar en dat is gewichtiger dat net centen zijn van de steun. Dhr Vos is het met dhr Rijstenbil eens. In andere gemeenten is de ker mis ook afgeschaf en zijn de gemeen ten armer dan de gemeente van Scherpenisse? Onze gemeente leeft op zijn schuld en andere leven ook op hun schuld. Andere bezwaren heeft spr al eerder naar voren gebracht. De voorz zegt de toestand al zie kelijk is en nu tracht men de inwo ners nog meer le benadeelen. Op andere plaateen doet men wat om het volk te trekken en nu hebben wij eens in een jaar wat om de menschen naar hier te trekken. Nu gaan ze naar Bergen op Zoom en gaan de gemeente uittrekken en het anderen geven. Dhr Rijstenbil merkt op dat dit voor Bergen op Zoom zijn rekening is. Over dit punt is men het niet eens. 3 zijn er tegen. De derde alinea dat tevens door het verdwijnen van de kermis de gemeente het staangeld van de kra men, tenten enz. moet missen, zoodat als vergoeding hiervoor op den duur de belastingen al weer verhoogd moeten worden. Dhr Vos zegt dit reeds verdedigd te hebben bij de begrooting. De voorz. merkt op dat het niet gaat over de begrooting maar over het verzoekschrift. Dhr Rijstenbil zegt dat men ook bereid moet wezen de gevolgen er van te dragen. Met alg. st. wordt deze alinea juist gevonden. 4e alinea dat daarbij het doel het welk de heeren tegenstanders van de kermis zich met de afschaffing er van denken te behalen, niet bereikt kan worden, daar de kermis op Pinkster maandag valt en derhalve de jeugd bij gemis hiervan, evenals die van andere plaatsen op het eiland Tholen zijn genoegen in Bergen op Zoom gaat zoeken. Dhr van Ast zegt dat hem opgeval len is dat er zooveel moeders op het adres hebben geteekend, dit is wel een bewijs hoe graag zij hun kinders hier houden en dat kan iemand die geen kinders heeft toch niet begrijpen welke onrust ouders hebben als hun kinderen naar een andere plaats zijn en ook komen ze dan altijd veel later thuis. Met alg. st. is ook geen bezwaar tegen deze alinea. Wat betreft alinea 5 die vloeit voort uit alinea 4. Bij alinea 6 merkt dhr van Ast op dat het geld toch weg gebracht wordt. Dhr Rijstenbil meent dat er niet zooveel geld weggebracht wordt als hier op de kermis wordt weggedaan.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1933 | | pagina 1