bouwland Woning Wal 3, Profiteer Algemeene Groene Kruisvergadering 10 de pauze werd op thee eu koekje, acteerd, daarna zongen de kinderen hoogste klasseu met orgelbegeleiding cantate getiteld „Om het Kiudeke"e ig avonds half acht nas uieu neer de school present, nu de ouders geuoodigden de opening g'schiedde erl^r d?. Vreugdentiil pred. der Gerei. Kerk tbrM een referaat hield over Russische tanden tengevolge va» „Gods-verzaking" na dhr Toornstra pprak over „Gezag Vrijheid", dhr M. K. dc Wilde, „Ge- rzaamheid" en nog verschillende eren iets ten beste gaven, naarvan ip werd genoten en hoogst voldaan eerst te middernacht de samen- de igt gedoteo. )ad-Vossemeer. Te 's-Gravenhage laagd voor het diplomajkraam ver ging mej. R. Aarnoudse alhier. WEEKPRAATJE. rtei 0 :nzi VEREDELENDE SPORT. iegen sport en gezonde sport- jefening hebben wij en geen enkel standig menscb iels in te brengen, ort behoort tot de uitingen van i modernen tijd en niemand zou :e uit de opvoeding van de jeugd len verwijderen. Maar er is sport sport. Zeer terecht zijn er van schillende zijden bezwaren aange- ird legen de vertooning va n de daagsche. Wat daar vertoond werd ft met sport niets meer te maken, t is een sentationoele gebeurtenis, ider meer, hoogstens een lan^ iëté-nummer, zooals we dit in een cus ter prikkeling van desensatie- mwen krijgen opgediend. Men heeft boord van het schandaal, dat zich de Zesdaagsche te Brussel heeft ipenbaard. De renners hadden met aar een afspraak gemaakt wie er winnen. Daarvoor wordt natuurlijk derling betaald en dik betaald fs. Men past er dezelfde practijken als bij sommige groote aan be dingen wel gebeurt, zij die voor aanbesteding in aanmerking komen •eken met elkaar af wie voor een aaalde prijs zal inschrijven, geen vinschrijvers gaat hieronder, maar krijgen van dengeen, aan wien het :rk wordt opgedragen voor een •eidwil igheid een som gelds uit- aald. De Zesdaagsche is niet meer worden dau een gokpartij, een ver ining van lieden, die van de sport n beroep maken. Sport als beroep! dat dreigt het in Nederland ook worden, als de teekenen het niet ll; driegen lot schade en schande van ware sportiviteit, die verdwijnt. Dtlra er sprake is van groote sommen, aan de „sportbeoefenaars" worden gekeerd, die het op sensatie be- ite publiek gaarne willen opbrengen. In Nederland heeft „the noble art" lukkig geen al te grooten opgang maakt, de bokssport heeft men zeer •echt van hooger hand zoo veel m kon tegengewerkt In de meeste latsen van ons land zijn openbare ksmatches verboden en worden ogstens nog wel eens boksdemon- •aties getoleleerd. Ook hebben zich de kringen van de bokswereld 'menten weten in te dringen, die het schuim van de samenleviug booren. Dat klinkt misschien erg erdreven, maar, zij, die in de itlerdamscho en Haagsche boksers- reld bekend zijn, weten dit uit varing. De bokssport is in Neder- id ook niet zoozeer populair ge- li sest en het optreden van den Itali- nschen bokser Camera in ons land. danks de groote reclame, die er or gemaakt was, werd een volslagen islukking Diezelfde Carnara, diezelfde opge- elde bokser, heeft zoo juist in Ame- ca zijn tegenstander Ernie Schaaf den ring doodgebokst. Wel trachten sportbladen het geval nog te Yer- elijken door te zeggen, dat de dood Ernie Schaaf te wijten is aan ongelukkig geval, maar het ge seskundig onderzoek heeft uitge- l0i Bzen, dat Schaaf aan een zijde ge lei lam was geslagen. De politie heeft handschoenen van beide boksers genomen en Garnera is 'gens aanslag gearresteerd. Daar 't de sportbeoefening nu al toe, doodslag Ook bij de wielrensport zijn reeds llooze dooden gevallen en dat het het voetbalveld nog niet tot ern- iger ongelukken is gekomen, mag ker wel verwondering baren, als en weet met hoe weinig sportiviteit mmige elftallen tegen elkaar op- eden. En het aantal malen dat er ge- olesteerd is, is helaas al zeer groot. Als de sport een van haar mooiste genschappen, die der sportiviteit lat verliezen, dan is het maar het a' ïste, dat zij gedegradeerd wordt tot circus-attractie, die zoo noodig de overheid kan verboden orden. Toch zijn wij er van overtuigd, f vele de ware sportiviteit voor- m )or ke staan. Laat dezulken naar voren treden en de sportwereld zuiveren van de elementen, die er niet in thuis hooren. SPORT. üud Vusseuiner. Voetbaluitslagen voor O. V. C. Tbo«»l#che compililie O. V. C. 11 D.E.V.O. I 4—2; n.E.V.O. II—O.V.C. 111 1—5. Brabantsche Voetbalbond le klasse; O.V.C. I—M.E.V.O. III 7—0, alles in't voordeel O. V. C. Tbolen. Voftbaluitslagen Thooleche competitie H.D.S. i tegen T.V.V. 122 D.O.S. I st-gen T.V.V. II 1—24. De Tweede Kamer ontbonden. De Tweede K:tiuor ouibuuden Vervroegde verkiezingen. Wat zal de inzet vormen. Naar een natio- n tul kabinet? Nederland heelt nu eindelijk ook zijn kabinelcrisis gehad, een kabinet crisis, die is uitgedraaid op de ont binding van de Tweede Kamer, waartoe het Kon. Besl. Woensdag is afgekomen. Reeds lang werd overal de meening verkondigd, dat hel kabinet Ruys de Reerenhrouck op zijn laatste beenen liep en reeds eerder heeft het slechts een haar gescheeld of deze regeering was gevallen. Eindelijk dan is de crisis veroor zaakt door een futiele kwestie, een afgestemde bezuiniging van een paar honderd duizend gulden, die ver kregen had kunnen worden door de opheffing van eenige rechtbankenen kantongerechten. Toch was deze ge beurtenis een schakel in de keten van de vele tegenslagen, die dit kabinet den laatsten tijd heeft ondervonden. De inkrimping van de rechtbanken en kantongerechten mag men dan ook niet anders zien dan als een aanleiding, niet als oorzaak van de kabinetscrisis, met als resultaat daar van kamerontbinding. Maar kamerontbinding op termijn. Immers de ontbinding van de Tweede Kamer zal plaats vinden op 8 Mei a.s. nadat een nieuwe Kamer gekozen is op 26 April, waarvoor de candidaat- stelling reeds 15 Maart plaatsvindt. De eerstkomende weken zal de ver kiezingsstrijd inzetten eu reeds nu worden daartoe alom voorbereidingen getroffen. De gebruikelijke kleine groepeeringen, die ook nu weer op duiken als bij elke voorgaande ver kiezing, zullen thans wti heel weinig kans van slagen hebben in verband met de pas gewijzigde kieswet, waar bij de kleine partijtjes tenminste den vollen kies.deeler aan stemmen moeten opbrengen om een zetel te kunnen verwerven. Dat deze verkiezing met spanning en belangstelling in den lande wordt tegemoet gezien slaat vast. Vooral in de laatste jaren hebben de politieke verhoudingen zich toegespitst en met name de ultra-rechtsche en ultra- linksche groepeeringen hebben zich geroerd. Dit is vooral duidelijk aan den dag gelreden met de muiterij op »De Zeven Provicien" welke gebeurte nis als een dankbaar propaganda middel kon aangewend worden. Het is zelfs te verwachten, dat verschillende partijen deze muiterij als verkiezings- inzet zullen benutten, de sociaal democraten en communisten zijn er reeds mee begonnen. De eerste verkiezingsmanifesten zijn reeds ter perse en hier en daar in ons land al verspreid. Wij zullen het beeld krijgen te zien van alle ver kiezingen, sprekende muurbiljetten, strooibiljetten, die in niet steeds ge- kuischte taal tegenstanders aanvallen, verkiezingsvergaderingen en de week voorde verkiezingen radiospeecker van de voornaamste partijen, die niet over eigen zendgeiegenheid beschikken. Met belangstelling zal natuurlijk de uitslag der verkiezing worden tege moet gezien. Dat er verschillende leden uit het parlement zullen ver dwijnen, omdat zij niet meer op een gunstige plaats op de candidaten- lijsten zullen worden geplaatst staat vast. Wij weten het o.a. van enkele leden van den Vrijheidsbond en van de communistische partij. Prof. v. d. Bilt en de heer Wijnkoop zullen niet terugkeeren. Ook zeer twijfelachtig is het lot van de éénmansparlijtjes. Aan verdere voorspellingen durven wij ons niet te wagen, het is uiterst moeilijk de geaardheid van een volk op een zeker oogenblik te schatten en slechts de stembus zal ons ver tellen aan welke partijen de bevolking de voorkeur geeft. Wij verwachten echter, dat het Ne- derlandsche Volk blijkt geeft van koel beraad en zich niet zal laten verleiden tot de excessen, die het politieke leven van onze Oostelijke buren de de laatste jaren hebben ontsierd. Maar toch zijn we zeer bevreesd, dat deze verkiezingsstrijd niet met dezelfde waardigheid van vorige keeren zal worden gevoerd, vooral als we de opgezweepte taal in de extremistische bladen en blaadjes lezen. De meest bezadigden onzer politici dringen aan op een nieuw kabinet een regeering die geboren wordt uit desamenwerking van zooveel mogelijk partijen, zoowel links als rechts, een nationaal ministerie in den besten zin des woords. Dat dit heel moeilijk zal zijn, geven we dadelijk toe, maar waar een wil is, is een weg. In deze benarde tijden mag het Nederlandsche Volk niet het slachtoffer worden van welke partij-politieke experimenten ook. Dit zou slechts voeren tot ver scherpte tegenstellingen en wat daar uit voortvloeit is niets dan een ver scheurende chaos en verwildering van politieke zeden. Het onderzoek inzake de muiterij op »De Zeven Provinciën" wordt met zeer veel spoed doorgezet. Men schijnt inlndie thans werkelijk doordrongen te zijn van de noodzaak een grondige selectie in de rijen van marine en leger. Dat niet alleen de minderen, maar ook de meerderen in dit onder zoek worden betrokken hebben we kunnen lezen. Zonder jp het resultaat van de commies van onderzoek voor uit te loopen, kan nu reeds uit de bekend geworden berichten worden afgeleid, dat de officieren op „De Zeven Provinciën" in hun taak schromelijk zijn tekort geschoten. De commandant van „De Zeven" is reeds uit zijn functie ontheven, doch over het lot van de weinig dappere officieren is nog niet beslist. Intusschen zijn erin verschillende plaatsen van ons land vergaderingen over het in Iitdië gebeurde gehouden en zijn de gemoederen nog steeds niet tot rust gekomen. De Sociaal democratische Kamerfractie heeft een spoedzitting van de Tweede Kamer aaagevraagd, welke aanvraag echter geen effect meer sorteert, omdat de Voorzitter der Kamer deze inmiddels ter regeling van de werkzaamheden heeft bijeengeroepen. 01 er dus nog iels zal komen van een interpellatie over de muiterij staat zeer te bezien omdat de kans groot is, dat de meer derheid der Kamer zich tegen deze interpellatie zal verzetten. Als men echter voor de ontbinding der Kamer nog mocht overgaan tot de behande ling van de Indische begrooting, hetgeen nog onzeker is, dan zou daar de gelegenheid zijn tot een zich uit spreken over de vlootgebeurtenissen. En zoo vergaten wij in deze bij zondere dagen ons ziekelijk hartekind de malaise Plotseling waren alle treurzangendaaroververstomd. Laten we ook onder andere omstandigheden deze trachten te vergeten. LAND- EN TUINBOUW. Wat elke maand te doen geeft. In moes- en bloemtuin, keuken en kelder. (2e helft Februari). Nadruk verboden. Men kan nu DOPERWTEN leggen, als de grond bewerkt kan worden, maar 't is joist niet noodig, om ze te leggen op den kouden grond, ze kunnen zeer goed vervroegd worden door ze onder een raam ie leggeD, en dan le bedekken mei aarde, zóó dat ze even onder den grond zijn. Al spoedig zal inen zien, dat de erwten beginnen ie werken. Zijn ze zoover, dat ze eenigszins scheuten beginnen te krijgen, dan moet er wat gelucht worden, opdai ze aan de lucht gewend raken en stevig blijven. Beginnen ze nu een paar blaadjes le krijgen, dan moeten de erwleo verplant worden op het land, waar men ze hebben wil, bijv. twee bij elkander. Het is goed ze in den eers'en tijd nog te bedekken met rijsjes of zoo iets tegen scherpen wind. Van aldus behandelde erwten kan men zeker vroeg jonge doperwijes plukken. Evenals doperwten kunnen ook de TU1N- BOONEN veel vervroegd worden door ze op dezelfde manier onder glas te zaaien en later op den kouden grond uit te planten. De toinboonen moeten echter verder van elkander geplant worden, bijv één voel op de rjj en de rijen onderling 3 voet. Hebben ze een hoogte van ongeveer een Meter bereikt, dan worden de knoppen er ui'.genomen, waardoor de bloem zich beter lot vrucht zal zetten, daar ze anders zoo wild groeien. Als men ze iets vroeger wil hebben, is deze manier van vervroegen wei aan te bevelen, hoewel men dan niet moet lel'on op de hoeveelheid. De boonen, die op hun bestemming gezaaid zijn, geven over 't algemeen méér vruchten dan de uiigeplante. De lange Leidsche tuinboon is o. m. een van ouds bekende en bes'e soort. Ook de STAMSN1J- en SLA BOONEN kunnon zeer goed vervroegd wordeo. Als men in 't bezit is van een bak, wordt deze diep uitgegraven en weer gevuld met blad en ruigen paardenmest. Als de bak goed warm is en de ergste damp er uit, dan doet men er eerst een goede handbreed aarde op en over eenige dagen nog eens, totdat er ongeveer een voet aarde opgebracht is. Bij het opbrengen der eerste aarde kan men de boonen reeds in een mandje of kistje met aarde leggen, dan kunnen ze, wanneer de bak gereed is, tegelijk uitgeplant worden. De snijboonen moeten op één lid ingeuepen worden, de sla- of suikerboonen op twee leden. By het op zetten der boonen in den bak zij men indachtig, dat men de wortels der boonen niet te diep plant, wanneer de bak som» erg heet is, daar ze anders verbranden. Heeft men een bak, die vooral warm is gemaakt door het aanbrengen van ruigen paardenmest dan kunnen nu daarop reeds de zaden van MELOENEN en KOMKOMMERS gelegd worden. De pitten maar evenijes onder de aarde, en de bak moet goed warm zijn. Wanneer de planijes te voorschijn komen, moe'en ze zoo spoedig mogelijk verspeend of verplant worden. Als do plantjes wat sterker worden, zet men ze elk afzonderlijk in een klein potje, wal dit vóór heeft, dai ze dan gemakkelijk naar hun beslemming in den bak, over te brengen zijn, en ze hebben dan niets te lijden. De meloenplantjes moeien zoo spoedig, als het kan, ingenepen worden, daardoor breken ze uil en maken meer stengels. De komkomuiers kan men innijpen op het tweede liddeze behoeven niet zooveel warmte als de meloenen. SNOEIEN. Er zal zoo bier en «laar nog wel wat te snoeien zijn, en thans wordt bel tijd het snoeiwerk af te maken, waai in Maart zijn er al weer vete andere werkzaamheden. Wanneer in de vruch'bootnen wat te veel houl is, moeten er wat lakken uit, opdat de zon overal door kan schijnenmen heeft dan grooter en mooier vruchten te wachten, want te veel hout geeft kleiue vruchten. Ook moeten nu de bloemheesters gesnoeid worden van de pyramide-vormigen hel hout op een paar oogen na in»nijden, opdat de struiken goed gevuld blijven. Ook dient men du de leiboomen, aan de schuttingen of muren, los te maken, want achter de banden, wuarmee ze gebonden zijn, verschailen zich soms schadelijke insecten. Daarom is hei goed de boometi en lallen goed af te boenen en te zuiveren. Onder de vruchten neemt de FRAMBOOS een eerste plaats in, om haar heerlijke vrachten en gemakkelijke kweeking. Hel is goed de Iramboos om de 3 of 4 jaar te verplanten, ze wil gaarna verschen goed losgemaakten grond, byv. 3 a 4 voet diep. Tevens verlangt ze ook goeden grond, zoodat ze veel mest noodig hebben bijv. koemest of half kunst mest balf stalmest, is zeer aan te bevelen. Deze igd is zeer geschikt voor verplanten. De frambozen houden veel van lucht, daarom is 't geweaschl ze 3 a 4 voet aii elkaar ie planten, en 3, hoogstens 4 scheuten bij elkander. Ln 'l najaar kan men ze ook wel verplanten, maar beter is ihaos, in 'l voorjaar. KERKNIEUWS. Tbolen. Bij de Ned. Herv. Geut. alhier is herkozen als ouderling de heer A. C. vao Luijk, en tot diaktD dhr L. W. Jansen en in de plaats van dhr M. v. d. Siikke werd als zoodanig gekozeu dhr W. de Korte. Zondagvoormiddag zal de bevestiging pLals hebben. Poortvliet. Beroepen bij de Ned. Herv.Kerk alhier ds. E. Schimmel ie Arneide (Z.-H.) THOLEN. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 eu nam. 2 uur ds. Wolfensberger. (Voorin, bevestiging ouder ling en diakenen.) tier. Kerk voorm. 9.30 uor en nam. 2.30 dr. Veltenaar Gerei. Gem. voorm. 9.30 nam. 2 en 's avonds 6 uur leeskerk. Vrije Ger Gem. voorm. 9.30 nam. 2 en 's avonds 6 uur leeskerk. Ned Protestantenbond afd. Tholen Zondag a.s. 's avonds half zes Ds. H. de Jonge vau Bergen op Zoom. POORTVLIET. Ned. Herv. Kerk voorin. 9.30 ds. Verschoor eu nam. 2 uur leeskerk. Ger. Kerk voorm. 9.30, nam. 2 uur dhr. de Vries en 's avonds 6 uur leeskerk. Ger. Gem. voorm. 9.30, nam. 2 en 's avonds 6 uur leeskerk. SCHERPENISSE. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 ds, de HaaD (Bed. li. Avondmaal) en nam. 2 uur leeskerk. Oud Ger. Gem voorm. 9.30, nam. 2 en avonds 6 uur leeskerk. ST. MAARTENSDIJK. Ned. Herv. Kerk voorin. 9.30 od nam. 2 uur ds. de Bres (H. Doop). STAVENISSE. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 d». Moerman en nam. 2 uur leeskerk. Oud Geref. Gem. voorm. 9.30 nam. 2 en 's avonds 5.30 leeskerk. ST. ANNALAND. Ned. Herv. Kerk voorin. 9.30 leeskerk en nam. 2 uur ds. de HaaD. Geref. Gem. voorn». 9.30, nam. 2 en 's avonds 5.30 uur leeskerk. OUD-VOSSEMEER. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 leeskerk en nam. 2 uur ds. Moerman. Geref. Kerk voorm. 9.30 en nam. 2 uur ds. Vreugdenhil. Oud Ger. Gem. voorm. 9.30, nam. 2 en 'h avonds 6 nur leesdienst. BURGERLIJKE STAND. Geui. TllULEN van 1016 Februari, Geboren Arie Jakob, zv. S. L. Schot en I. P. Bijl. JohaDnia, zv. M. C. van Splunter en N. Quist. Ondertrouwd A. W. Schot en K. D. Joppe beiden te Tholeu. C. G. Dorst te 8t. Maartensdijk en A. Braai te Tholen. Gem. SINT MAARTENSDIJK over Januari 1933. Geboren Diügenos Willem, z.v. J. P. Kloet en G. M. C. Dorst, Willem, zv. A. Verborg en I. Priem. Levioa, d.v. W. Ver uaas en J. Overbeeke. Httidnk, z.v. P. Franke en G. J Tichem. Jacobe, d.v. J. Vroegop cn N. J. Vroegop. Ondertrouwd: P. J. Janee jtn. 21 j. en J. J. Hartc-g jd. 22 j. Getrouwd: G. M. Larooii, jm. 20 j. en G W. Bil jd. 20 j. J. Vos, wedr. 35 j. eu A. Vc»n den Hoek jd. 35 j. OverledenJohanna, Chrtatina, d.v. L. R. vau Splunter en C. Carol.T. Helm- strijd, 82 j., vr. van I. L. van Goreel. M. Kloet, 86 j., wedr van C. Vermeulen. Gem. SCHERPENISSE over Januari 1933. Geboren: Wilheltnina Cornelia, d.v. J. Keur en E. den Boer. Bertha Hendrica, d.v. P. C. B.trtelse en M. Verkerke. Overleden: Cornelis van de Velde, 76 j. Gehuwd M. H. van der Klooster, 26 j. jm„ en P. Slager jd. 22 j. MA RKTBERÏCHT EN 1'HOLEN, 17 F.-t»r. 1933 Buerenboter f 0.80 oer pond. Roomboter f 0.875 Eieren f 3.50 per 100. Noteering le Middelburg, 16 Febr. 1933. Boerenboter (part. prijs) f0 85 ST. MAARTENSDIJK, 16 Frbr. 1933. Prijs per 100 K.G. Bruine boonen f 6.f 7. Erwten (groene) 10.12. Erwten (Schokkers) 8.12.50 Maar zaad 40. Per 70 K.G. Eigenherdrtr?, witte f 0.35 f blauwe n 0.35 Zeeuwsche bonte n 0.90 1. blauwe a 0.90 v 1. Per 60 K.G. Uien, groote f 0.70 Te pachten bij inschrijving van de Diaconie der Ned. Herv. Kerk te POOKT VLIET, voor 2 jaar met vooruitbetaling, dade lijk te aanvaarden, 21 42365 2 perceelen gelegen in Engelaarsdijk groot 90 aren 40 centiaren. I H.A. 12 aren 10 centiaren. Inlichtingen te bekomen bij de Ad ui. Diac. P. A. POTTER waar tevens de brieljes worden inge wacht voor of op 25 Fëbruari a.s. Te huur of te koop met ingang van 1 Juni as de voorzien van gas, waterleiding en electricileil, thans bewoond door den Heer W. van den Berg. Nadere inlichtingen te ver krijgen bij C. WAGTHO, Post weg la, Tholen. 14 42367 Opruiming. Opruiming. nu van onze REUZENKOOPJES. Eiken linnenkasten f32,pracht koopje. 6 stoelen met loeren zitting en rug f 13,—4 stoelen 2 fauteuils losse zitting f21. Groote eiken spiegelsf9,50. Eiken salontafel 1,10 M. 19 90. Compleet ka p okbed25 po nd v u 1 ling, f 19,50. Compleet bedslel f 15.Verder lampen, naaimachines, wasch- machines, ijzerwaren en gereed schappen aan veel verminderde prijzen. Wringers met 5 jaar garantie 19 00. Succes naai machines 15% korting. Balatum 65 ct. per el. 26 42369 Aanbevelend, J. MELSE - THOLEN - Tel. 20. TE ST. MAARTENSDIJK op Donderdag 23 Februari a.s., des avonds 7 uur bij den heer NELISSE. 15 42366 Rekening en begrooting een balf uur vóór den aanvang der vergadering ter inzage aldaar Gebruik steeds bij vriezend weer Spiritus voor uw auto's ook voor U kooktoestellen 90%. Beleefd aanbevelend, 8 Deurloo—van Sliftdregt, 40561 Drogisterij, Tholen. Rare dingen kornen er te borde, Maar de stroopkan is overbodig geworden. De stroop wordt nu verkocht in glas De huismoeder is er over in haar sas. Vraagt dus de glazen strooppot bij Uw Winkelier. Het stroopgebruik wordt dan tot Uw pleizier. 42368 26 JOH. BEUKELAAR - THOLEN.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1933 | | pagina 3