k/AARIN OPGENOMEN DE IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURANT NIEUWSBLAD VOOR HET EILAND THOLEN rijdag 3 Februari 1933 No. 5 Vijftigste jaargang Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, St-Maartensdijk. Stavenisse, St-Annaland en Oud-Vossemeer UITGAVE FIRMA J. M. C. POT, THOLEN - TEL. INTERC. 16 - POSTREK. 1043 - THOOLSCHE COURANT blad verschijnt eiken ijdag. Prijs per kwartaal ,80; met Geïllustreerd idagsblad f 1,375, franco post 1,65 15 ct. kosten. Advertentiën van 1 tol 4 regels 75 ct.; iedere regel meer 175 ct. Grootte der letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke PUBLICATIEN. DIENSTPLICHT. Uitspraken in zake vrijstelling. )e BURGEMEESTER van Tholen brengt algemcene kennis, dat eenige uitspraken aanvragen om vrijstelling van den dienst- ckt, welke uitspraken zijn gedag'eekend cn 30 Januari 1933. ter secretarie van ;e gemeente voor een ieder lor inzage ziju cgd. Tegen elke uitspraak kan UITERLIJK :N TIENDEN D.VG na den dag van deze endmaking in beroep wotdeu gekomen door den ingeschrevene, wien de uitspraak ~t, of door diens wettigen vertegen woordiger door elk der overige voor deze gemeente ingeschreven personen of door dieni wettigen vertegenwoordiger. Voor nadere bijzonderheden raadplege men aanplakbiljetten. Tholen, den 2 Februari 1933. 25 Burgemeester en Wethouders van Tholen engen ter kennis dat aangifte voor ruiming privaat putten tegen Donderdag 9 Februari 33 kan geschieden. De aangiften te bezorgen iu de brievenbus het Stadhuis. Op d<en dag zullen in den voormiddag lerven enz. opgehaald worden. Tholen, den 2 Februari 1933. 10 GEMEENTERAAD ST. MAARTENSDIJK, 31 Jan. 1933. Voorzitter Burgemeester J. Polder- lan. Secretaris de heer J.E. B. Meloen. Aanwezig alle leden. De voorz. opent de vergaderingen reekt als volgt Mijne Heeren Getrouw blijvende aan de oude en oede gewoonte, bied ik u, mijne eeren, mijne beste wenschen aan bij eerste vergadering die wij hebben 1933 Van harte wil ik hopen, dat u en we gezinnen gespaard mogen blijven oor rampen en onheilen. Dat de stormen des levens uw vensweg niet zullen kruisen, doch at die verlicht zal worden door de Ie on der gerechtigheid. Ook de pers en zij die hier tegen- 'oordig zijn, wordt mede het goede tejoegewenscht. Bij vorige jaren gaf ik een over- icht van alles wat betrekking had ip den economischen toestand. De wereld toestand is nog geens- ins verbelerd, ja, verslechtert nog leeds, trots de verwachting dat alles en gunstigen keer zou nemen en ordt opgemerkt dat de malaise nog leeds met onverminderde kracht 'oort woedt. Het is daarom zoo aan te bevelen, iri lat iedereen zooveel mogelijk mee werkt om de ellende uit deze crisis intstaan, te overwinnen. Wij mogen niet nalaten om de id looge Regeering hulde te brengen t( 'oor hare bemoeiingen, om de nood helpen lenigen, en moge het ons li lankbaar stemmen dat alles gedaan vordt om de bevolking in die nood )ij le staan. De bevolking der gemeente ging in 932 met 2 personen vooruit, en be- h iroeg op 1 Januari 1333 m. en 1389 totaal 2722 zielen. Geboren zijn 55 kinderen waarvan m. en 28 vr. Overleden zijn 14 m en 1(5 vr. personen. Onder de overledenen komen veel ouden van dagen voor, terwijl jonge levens mede werden opgeëischt. Dankbaar mogen we zijn dat wij door den dood zijn gespaard, want niets onderscheidt ons van hen, die ons voorgingen. Ten slotte moge ik mijne beste wenschen uitspreken voor H. M. de Koningin, het Koninklijk Huis en de Regeering van Land en Gewest met de bede dat H. M. de Koningin de noodige kracht en wijsheid bij her nieuwing moge zijn geschonken, om de teugels van het bewind te voeren, zooals tot heden door Haar is ge schied, en dat de Raadslieden der Kroon, Haar bij dat moeilijke werk trouw ter zijde staan. Hiermede mijne heeren eindig ik, en verzoek den Secretaris lecture te doen van de notulen der vorige ver gadering. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en onveranderd goed gekeurd. Ingekomen stukken Eenige missives van Ged. Staten. Een verzoek van de gemeente Hardenberg om adhaesie te betuigen aan hel adres dat het heeft gezonden aan de regeering om de belasting te verlagen op de ongebouwde eigen dommen. Dhr Vroegop vraagt de meening van B. en W. De voorz. antwoordt dat B. en W. voorstellen adhaesie te betuigen. Dhr Nelisse is daarvoor, men kan de belasting door de ontzetlende malaise niet meer opbrengen. Dhr Vroegop zou wel adhaesie willen betuigen, maar hij staat er blind voor. Er zijn ontzettend veel uitgaven en die moeten gedekt worden door inkomsten, maar nu zou hij een beteren weg willen vinden om deze groote uitgaven te kunnen dekken. Dhr Nelisse zegt hier is wel een wan kant omdat de groot grondbezitters hier ook van profiteeren, maar de kleine bezitten toch ook en die zijn het meeste gedupeerd. Met de stemmen van de heeren Vroegop en Bout tegen wordt besloten adhaesie te betuigen. Een verzoek van G. M. Larooij om in aanmerking te mogen komen voor het leveien aan de gemeente. B. en W. stellen voor om als er iets onder zijn bereik valt, hem de penning te vergunnen. Met alg. st. wordt dit goedgevonden. Een verzoek van de voetbalver- eeniging S. V. B. om op de Kleine Kade te mogen voetballen. De voorz. zegt bij politieverordening is dit reeds verboden en het gaat toch niet aan om voor jongens van 12 jaar de verordening te wijzigen, j B. en W. stellen dan ook voor hierop niet in te gaan. Met 5 tegen 2 stemmen wordt hiertoe besloten. Voor het verzoek waren de hh. Quakkelaar en Bout. Dhr Vroegop merkt op dat het niet gaat om die jongens geen terrein te geven, maar hij acht de kleine kade daar niet geschikt voor. Een verzoek van het gemeente bestuur van Kerkrade om adhaesie te betuigen aan het adres betreffende art. 205 der 1. o. wet. B. en W. stellen voor, daar zij dit niet van belang achten voor deze ge meente, het adres voor kennisgeving aan te nemen, waartoe met alg. st besloten wordt. Een schrijven van Ged. Staten be treffende art. '195 der gemeentewet aangaande betere toepassing van de maximum strafbedreiging. Een verzoek van P. Jansen om restitutie van extra kosten voor het betalen van legesgelden omdat hij op Dinsdag getrouwd is. De voorz. licht deze zaak nader toe. Als men op Donderdag trouwt behoeft er niets betaald te worden, maar de andere dagen moet er betaald worden. Uit de toelichting blijkt dat Jansen op Dinsdag wilde trouwen en tot Vrijdag in de gemeente is gebleven, zoodat hij dan ook best Donderdags had kunnen trouwen. Hij adviseert dan ook dit verzoek ter zijde te leggen en afwijzend te beschikken. Met alg. st. wordt hiertoe besloten. Een schrijven van den heer A. J. Bierens, havenmeester, waarin hij verzoekt om 3 lichtpunten aan de haven des nachts te laten branden en om de verordening te wijzigen zoodat er van 15 Sept. tot 15 Dec. schepen met een zekere tonnemaat niet in de haven mogen komen. Die groote schepen veroorzaken veel last en belemmeren soms de doorvaart voor andere schepen. De Griep dient bestreden te worden. Meer dan ooit moet U juist nu in het belang van Uw gezondheid uitsluitend werkelijk beproefde middelen gebruiken Geen onbekende middeltjes, welke misschien oud en verlegen zijn, doch bekende, beproefde middelen, zooals ASP1R1N. Weigert minderwaardige namaak en eiseht ASP1RIN-TABLETTEN en let steeds op het Bayer-kruis. ASP1RIN is uitsluitend verkrijgbaar in oranjehand-huisjes met 20 tabletten a 70 cent en oranjezakjes met 2 ta bletten a 10 cent. 19 42328 Tevens wordt behandeld een schrij ven van de schippers van St. Maartens dijk om op de haven gedurende het herfst- en winterseizoen 3 lichtpunten te branden. B. en W. stellen voor aan het verzoek van de schippers le voldoen en 3 lichtpunten te laten branden. Weth. Hage zegt als dit niet ge beurd zouden er een paar lichtpunten kunnen vervallen. Spr. is er voor dat B. en W. zich eerst eens overtuigen. Dhr Vroegop meent dat wat weth. Hage zegt niet noodig is. Als men over deze zaak wat wil weten moet men zijn hij de schippers, die weten het en deze menschen verzoeken 3 lichtpunten, dat is dus de vingerwij zing. Wat betreft het licht aan de andere zijde hij Heijboer dat schijnt niet op de haven. Spr. acht ook de nachtwaker de aangewezen man om deze lichten te dooven en wanneer het volle maan is, dan is het niet noodig dat er licht brandt. De voorz merkt op dat de nacht waker des nachts om drie uur de laatste ronde doet. Dhr Quakkelaar zegt dat het des nachts om drie uur in den winter net zoo donker is als om ell uur. Dhr Vroegop is er voor de lichten te laten branden als het donker is. De voorz. is er voor de lichten te laten branden. Weth. Hage merkt nog op dat met deze aanvraag 1 of 2 lichtpunten moeten vervallen met het oog op de kosten. Nu vragen ze drie lichtpunten, maar zou 2 niet voldoende zijn? Dhr Bout meent dat 2 lichtpunten niet voldoende zijn. Hij maakt dit duidelijk met een voorbeeld. Weth. Koopman zegt dat het noodig is, dit blijkt ook uit het schrijven van den havenmeester. Spr. is er ook voor ze te latep branden, dan zijn wij van de verantwoordelijkheid af als er een ongeluk gebeurd. En wat'wethouder Hage bedoelt, dat kan, als de drie lichtpunten voor de haven aangaan, dan kunnen er drie andere uitgedaan worden. De voorz. zegt dat de lichtpunten voor de haven op een aparte leiding zijn, vroeger waren er 7 en daar kunnen er dan 4 van uitgeschakeld worden. Dhr Nelisse is er voor mits de zomer wordt uitgeschakeld en ook op de schijngestalten der maan wordt gelet. Met alg. st. wordt besloten 3 licht punten op de haven te laten branden. Weth. Koopman stelt voor de ver ordening te wijzigen en wel dat schepen met een tonnen maat van boven 250 ton van 15 Sept. tot 15 Dec. niet in de haven mogen. Dhr Bout vraagt of het mogelijk is dat te verbieden. Weth. Koopman zegt dat dit in Scherpenisse ook zoo is. De voorz. stelt voor de behandeling te verdagen tot een vol.ende verga dering en eerst eens te informeeren bij Schuttevaer. Weth. Koopman zegt dal men niet behoeft te wachten op Schuttevaer, want het mag. Dhr Vroegop zegt het is belang van onze 'groote schepen slokken a, pp en onze kleine schippe hebben niets. Wij moeten er dus voor zijn, want bet is hun belang. Dhr Bout is er ook voor als het mogelijk is. Met alg. st. wordt het voorstel van wethouder Koopman aangenomen. Een schrijven van den Inspecteur van de Volksgezondheid betreffende de ziekenbarak en hij dringt aan zich aan te sluiten hij Bergen op Zoom. De voorz. zou gaarne zien dat de raad op zijn besluit terug kwam en bij Bergen op Zoom aansloot. Weth. Koopman zegt de vorige keer voorgesteld te hebben hij de Kroon ontheffing te vragen. Nu blijkt echter dat men er toch mee doorgaat, want de regeering dringt er op aan, het is treurig, want hier is weereen geval dat men aan moet sluiten, want spr. gelooft als men zelf wat zou stichten het toch van hooger hand zou worden afgekeurd. Dit kost 1 cent per inwoner en is dus f28 per jaar, dat is in lü jaar f280 en het is een wonder van den hemel dat er zoolang geen epidemie geweest is en het is te hopen dat er geen komt. Weth. Hage is er voor te wachten. De voorz. pleit er voor het besluit in te trekken van de vorige verga dering omdat al de verantwoordelijk heid op hem neerkomt. Dhr Vroegop zegt als men aansluit hij Bergen op Zoom is het nog niet eens een halfwerk. Als er een epidemie komt is dit nog maar vooreen enkeling en dus is hel nog niet eens een halfwerk. Weth. Hage heeft veel bezwaar tegen aansluiting, want het zal veel geld kosten. Het voorstel van den Voorzitter om het besluit in te trekken wordt met alg. stemmen verworpen. Eenige missives van den Minister van Binnenl. Zaken en van den In specteur van de werkverschaffing in Zeeland betreffende de steunregeling de kolentoeslagende uitvriesregeling. Een verzoek van de besturen van de landarbeidersbonden betreffende den kolentoeslag. Dhr Bout zegt dat naar aanleiding van het verzoek het hem verwondert dat die kolentoeslag nog niet is ge geven, de vorige week pas heeft één het gehad, hij vraagt wat de oorzaak daarvan is. De Voorzitter antwoord tdat dit reeds besproken is in de vergadering van B. en W., maar het werd nog niet dadelijk noodig geacht den kolen toeslag te geven. Vrijdag zou echter de commissie weer hij elkander worden geroepen en dan kan deze zaak worden besproken. Weth. Koopman meent dal liet verzoek van de besturen der land arbeidersbonden wel instemming zal vinden, omdat er in verzocht wordt kolen tegeveri aanbehoeftige menschen Wij zitten hier wel als één lichaam, maar wij zijn toch geen haas. B. en. W heeft dan ook besloten om de com missie bij elkaar le roepen en zoo doende is deze zaak een week uit gesteld. Dhr Bout kan niet hegrijpen dat er niet vroeger brandstoffentoeslag is gegeven, het is toch al hekend van 30 November. Weth. Koopman zegt dat de com missie wel eens meer bij elkaar is geweest, toen was het ook al bekend en waarom heeft dhr Bout er toen niet naar gevraagd. De commissie beslist hierover en B. en W. heeft hier geer zeggenschap over. U bent in deze te kort geschoten. Dhr Vroegop zegt toen dit besluit in de vergadering is genomen hen ik er niet geweest. Nu verwondert het spr. dat dhr Bout in de vergadering van de commissie daar niet over heeft gesproken. Nu is er met hem over dit verzoek gesproken en toen is hem medegedeeld dat dhr Bout gezegd heeft dat die kolentoeslag is voor erkverschaffing B 1 ft dus tegenover zijn mannen zijn plicht verzaakt, want hij had er in de commissie zeker op moeien hameren. De menschen worden ook maar wat wijs gemaakt, want de kolentoeslag gaat niet over enkele personen. Weth. Koopman merkt op dat de commissie moet beslissen, als B. en W. dit deden dan zouden ze een flater slaan. Dhr Bout zegt er niet overgesproken te hebben omdat hij bij den secretaris geinformnerd had en het besluit nog niet was gevallen. Dhr Vroegop zegt dat als men Vrijdag vergadert het goed is enkele gegevens te hebben van deafdeeling- hesturen en een lijst van degenen die in aanmerking komen voor den kolen toeslag. Nu zou spr. willen voorstellen om ook te vragen aan het Weezen- Armbestuur om een lijst omdat gezien de tijdsomstandigheden het Weezen- Armbesf uur met zijn financiën achter uitgaat en zoodoende niet voldoende heeftom de menschen te ondersteunen Het Weezen-Armbestuur is zoo dik wijls de gemeente terwille geweest laat het gemeentebestuur nu het Weezen-Armbestuur ook eens ter wille zijn. Men behoeft toch niet te vragen of dat behoeftige menschen zijn en deze komen dan toch zeker in aan merking. Dhr Nelisse zegt dat die toch be deeld worden van het geld van de bedelarij. Dhr Vroegop antwoordt dat die menschen iedere week verschrikkelijk weinig ontvangen en deze menschen moeten toch in de eerste plaats ge holpen worden. Weth Hage vraagt hoelang dat moet wezen. Dhr Vroegop meent dat de com missie dat uit moet maken. Weth. Koopman merkt op dat bij een ander nooit iets kan en bij de gemeente moet het altijd kunnen. Hij meent dal het Weezen-Arm bestuur dan maar een verzoek moet doen. Dhr Vroegop meent dat de leden van het Weezen Armbestuur te laks zijn, zij vragen te laat. Wij waren vlugger bij het Weezen Armbestuur. Weth. Hage wil niet vooruit loopen. Dhr Vroegop merkt op dat ze het zeker noodig hebben. Dhr Nelisse zegt het Weezen Arm bestuur heeft 270 gemeten eigen land, laten ze dan kasgeld opnemen inplaats van een verzoek aan den gemeente raad, want men moet niet vergeten dat de diaconie komt en dat komt alles naar do gemeente, daar is niets tegen, maar laten wij de grens niet te ver strekken. Dhr Geluk merkt nog op dat de uitgaven van het armbestuur grooler worden en de inkomsten kleiner. Het verzoek van de afdeelings- besturen wordt aangenomen met alg. st. en tevens wordt besloten dat de commissie een Vrijdag zal vergaderen. Aan de orde komt benoeming leden stembureaux voor de verkiezing van leden voor de tweede Kamer. Yan het lste stembureau is de burgemeester ambtshalve voorzitter. Als leden worden gekozeu de heeren M. L. Koopman en J. L. Geluk en als plaatsvervangende leden de heeren A. Vroegop en J. van Nieuwenhuijze, daar de heer Vroegop hiervoor be dankt, wordt in diens plaats gekozen de heer A. Bout. Benoemd wordt tot voorzitter van het 2e stembureau de heer Ant L. Hage en als leden de heeren C. M. Quakke laar en P. J. Nelisse en als plaats vervangende leden de heeren C.Quaak en L. van As. De voorz. zegt dat er nog een schrijven is ingekomen van de Ver- eenigingOranje Nassau omdeschilderij van Prins Willem at te staan voor de tentoonstelling die gehouden zal worden van 25 Maart tot 5 Mei. B. en W. stellen voor aan dit ver zoek te voldoen, waartoe met alg. st. besloten wordt. Dhr Bout hield zich buiten stemming.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1933 | | pagina 1