WAARIN OPGENOMEN DE IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURANT NIEUWSBLAD VOOR HET EILAND THOLEN Eerste Hulp Vrijdag 13 Januari 1933 No. 2 Vijftigste jaargang Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, St-Maartensdijk. Stavenisse, St-Annaland en Oud-Vossemeer UITGAVE FIRMA J. M. C. POT, THOLEN - TEL. INTERC. 16 - POSTREK. 1043 PUROL THOOLSGHE COURANT it blad verschijnt eiken rijdag. Prijs per kwartaal 0,80met Geïllustreerd mdagsblad ƒ1,376, franco >,r post ƒ1,65 -f- 15 ct. sp. kosten. Adverlentiën van 1 tot 4 regels 75 ct.iedere regel meer 175 ct. Grootte der letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke PUBLICATIEN PAARDENFOKKERIJ. De BURGEMËKSTËK. vanTholeu herinnen, volgens artikel 23 der paarden wet 1918 aatsblad no. 419; ieder, die eigenaar of ader is van een tweejarigen of ouderen ngst, verplicht is hiervan bij den Burge ester der gemeente zijner inwoning aangifte doen binnen een maand, nadat de hengst ee jaar is geworden of in zijn bezit is ge- men, alsmede vóór den eersten Februari i elk jaar. [)e Burgemeester geeft van deze aangifte ,teloos een bewijs af, volgens een door don nister van Economische Zaken en Arbeid itgesleld mode). Overtreding wordt gestiaft met geldboete ten hoogste tien gulden. Ingevolge art. 24 der wet is de eigenaar houder van een merrie, welke een veulen left geworpen, verplicht, zoolang het veulen it is gespeend, om op vordering, onmiddellijk |t betreffende dekbuwijs (waarmede een ver- kring, gewaarmerkt door het bevoegde gezag mer buitenlandsche gemeente, dat de merrie fdie gemeente is gedekt, wordt gelijkgesteld) i vertooncn aan de in het eerste lid van iikel 37 bedoelde ambtenaren. Het is dus noodzakelijk, dat bedoelde genaars of houders bij de dekking van de «rrie een dekbewijs van de houders der )pgsteu vragen. Overtreding wordt gestraft met een geld- »pte van ten hoogste f100. Tholen, 7 Januari 1933. 37 Belastingvraagstukken. EEN OUD TWISTPUNT BESLECHT. Volgens de i H. R. is loon, betaald in den vorm van kost en in woning, een bedrijfslast, waarvan het bedrag als aftrekpost voor de inkomstenbelasting is te be schouwen. Dit geldt ook als de Arbeidsovereenkomst een „stil zwijgende'' is. Het is steeds een twistpunt tusschen belastingadministratie en vele astingplichtigen geweest, of het dat in den vorm van kost en oning aan in het bedrijf werkzaam nde meerderjarige kinderen ver ekt wordt, een bedrijfslast is, m.a.w die last in mindering mag komen n het inkomen. Er waren inspecteurs, die weigerden n aftrek toe te staan. Anderen accepteerden den aftrek- st wel, mits voldaan was aan de orwaarde, dat een arbeidsovereen- mst tot stand was gekomen. Met dit laatste werd uitsluitend doeld een schriftelijk contract. Hoogst zelden werd een moudelinge ereenkomst voldoende geoordeeld wijl nimmer werd aangenomen, t de overeenkomst ook door de iragingen der partijen tot stand n zijn gekomen. Aan dezeouzekerheidheeftde Hooge ad een einde gemaakt in een tweetal 1 pesten, verschenen 2 Juni 1926 en Juni 1926 B. i. B. resp. 3838 en 3849. De eerste beslissing betrof het geval ti een belastingplichtige, die in zijn rn drijf werkzaam bad zijn meerder- J» igen zoon, die gehuwd was en met i vrouw en 2 kinderen bij zijn er inwoonde. 'e vader betaalde het werk van zoon door hem en zijn gezin lt< st, inwoning en zakgeld te ver- ekken. De Raad van Beroep te weigerde zulk een loon in ndering te brengen op het inkomen i den belastingplichtige, zich er- beroepende, dat het gezin van den Ier met dat van den zoon één ïeel vormde, dat er dan ook geen werd uitgekeerd en dat er schen den vader en den zoon geeu tkei iele arbeidsovereenkomst bestond. |ry| belastingplichtige ging van deze *spraakin cassatie, waarna de Hooge ad de uitspraak vernietigde en de k terugwees naar den Raad van 'ep. De motiveering van den H R. zeer- Pr'"eipieele en daarom -»li|ge ze hier vermelding vinden. Ons ogste rechtscollege merkte op, dat j ifUad van Beroep wel had over- 362 42-J ION N S Isteln 3UW wogen, dat tusschen vader en zoon terzake geen overeenkomst bestond, doch dat de raad er daarbij kennelijk van was uitgegaan, dal overeenkomsten slechts uitdrukken, hetzij dan schrifte lijk of mondeling worden aangegaan, daarbij voorbijziend DAT OVEREEN KOMSTEN OOK STILZWIJGEND ENKEL DOOR DE GEDRAGINGEN DER PARTIJEN, TOT STAND KUNNEN KOMEN. De H. R. oordeelde, dat de Raad van Beroep diende te onderzoeken of in het onderhavige geval een over eenkomst inderdaad op zulk een wijze tot stand was gekomen, krachtens welke kost en inwoning en zakgeld door den belanghebbende aan zijn zoon verschuldigd waren, in welk geval het te begrooten bedrag daarvan van de onzuivere opbrengst van het bedrijfzou mogen worden afgetrokken In het tweede arrest wordt nog eens uitdrukkelijk door den Hoogen Raad vastgeste'd, dat de kosten van huisvesting van inwonende geëm ployeerden evenzeer als de verstrekte kost in mindering van de bruto- bedrijfswinst mogen komen en dat daarbij onverschillig is of dat loon kost en inwoning aan kinderen dan wel aan andere personen wordt verstrekt. De aldus gevormde juris prudentie zal velen contribuabelen welkom zijn, omdat nu is komen vast te staan, dat zij aan meerderjarige kinderen, die in hun bedrijf werkzaam zijn, een zeker loon mogen uitkeeren en van hun inkomen aftrekken. De vorm van het loon speelt geen rol meer; het kan geld zijn, het mag kost en inwoning zijn. De arbeids overeenkomst behoeft niet schriftelijk, doch kan evengoed mondeling geregeld zijn. Ze komt zelfs stilzwijgend tot stand door gedragingen der partijen. Ook de belastingadministratie is gebaat met den door den H. R. aan gewezen weg. De inspecteurs hebben nu alleen toe te zien, dat de over eenkomsten reele voorwaarden in- nouden. Komt de fiscus tot de slotsom, dan heeft hij den aftrekpost het loon te erkennen Hij regelt dan zoo noodig den afzonderlijken aanslag voorden zoon, die over zijn loon be lasting behoort te betalen. GEMEENTERAAD Slot van den raad der gemeente Poortvliet. Vervolgens stellen B. en W. voor de gemeentebegrooting voor 1932 te wijzigen, overeenkomstig het aange boden concept-besluit. In verband met den nieuwen post „Kosten vallende op de blussching van een brand op 18 Aug. jl. ad. f38.74 wijst dhr Carels op art. 167 der Algem. Politieverordening, waarbij het verboden is sterken drank te verstrekken bij brand. Dit artikel is overschredenhij zou het willen schrappen. De Voorzitter zegt, dat in dit artikel een andere bedoeling ligt. Het Be stuur van den Brandweer heeft bij die gelegenheid aan den Burgemeester te kennen gegeven dat de spuitgasten dorst hadden, omdat het zoo warm was. De Burgemeester heeft ze toen bier gegeven en voor hen die tot 's nachts moeten blijven een paar flesschen sterken drank. Dhr Carels merkt op, dat het ge zag van de verordening wordt onder mijnd. Hij acht het dan beter dat dit artikel geschrapt wordt. De Voorzitter vindt het wenschelijk bedoeld artikel te handhaven. Dhr Boogaart vraagt of de aan de dienstdoende brandweerplichtigen ge geven belooning wel voldoende was. De Voorz antwoord!, wanneer bij brand aan het personeel een belooning wordt gegeven, dit voor ben een meevaller is, daar men toch in deze materie te doen heeft met hand- en spandiensten.-Daarop berust de ver ordening en naar die verordening is men verplicht dergelijke diensten gratis te verrichten. Dhr Boogaart meent dat, hetgeen de assurantie-maatschappijen aan gratificatie geeft voor het personeel, dit beschouwd moet worden als een douceurtje. Hij stelt daarom voor voortaan voor eiken brandweerplichlige per uur f0.30 an voor den nacht f0.40 per uur te betalen, met terugwerkende kracht tot 18 Aug. van dit jaar, waarop een brand bij P. Burgers heeft plaats gehad. Daar dit voorstel niet wordt onder steund blijft het buiten behandeling. Daarop stelt dhr Carels voor artikel 167 van de Alg. Politieverordening te laten vervallen. Dit voorstel wordt met 4 tegen 3 stemmen, die der heeren Murre, Boogaart en Carels verworpen. Dhr Boogaart zou hel bindwerk Om in hel gezin aan groot en klein, dadelijk hulp te kunnen verleenen bij Brandwonden en Snij wonden en alle andere Huid verwondingen, is het zoo veilig thuis altijd bij de hand te hebben een doos ot tube 13 42267 van de gemeente door iemand uit de gemeente willen laten verrichten. De Voorzitter heeft hiertegen be zwaren omdat ouder de in te binden bescheiden, ook stukken zijn van vertrouwelijken aard, althans niet voor publiciteit vatbaar. Met algem. stemmen wordt daarop de begrooting van het loopende dienst jaar gewijzigd overeenkomstig het ontwerp-besluil. Daarna stellen B. en W. voor de algem. politieverordening aan te vullen met de volgende artikels Aan artikel 13 wordt als tweede lid toegevoegd „Onder rij- en voertuigen worden in dit hoofdstuk ook verstaan motor rijtuigen, tractoren of motortrekkers, autobussen, motorrijwielen, rijwielen en handkarren". Na artikel 54 wordt bet volgende artikel ingevoegd Art. 54a. „Het is den bestuurder van een rij- of voertuig verboden op den openbaren weg zonder noodzaak het voertuig te plaatsen of in stilstand te hebben a. anders dan aan den kant van den weg en anders dan in een richting evenwijdig daaraan, tenzij de politie in het belang van de openbare orde of de vrijheid of veiligheid van het verkeer een andere wijze van plaatsing aanwijst b. voor den ingang van een open baren weg of op een in dien weg gelegen inrit of toegang tot een perceel of onmid dellijk voor dien inrit of toe gang, tenzij dit laatste geschiedt, met goedvinden van den gebruiker van het perceel c. op een geringer en afstand dan 12 Meter van hoeken van wegen d. tegenover een reeds aan de overzijde van den weg stilstaand voertuig, indien de afstand tusschen de beide voertuigen minder bedraagt dan 5 Meter e. op aangewezen staanplaatsen voor autobussen en voor motorrijtuigen en andere rij- of voertuigen, bestemd voor of ingericht tot het in min of meer regelmaligen dienst vervoeren van personen, goederen en vee. Dhr Buogaarl merkt op dat in het aangeboden ontwerpbesluit geen straf bepaling voorkomt. De Voorz. antwoordt dat bet laatste artikel van het desbetreffende hoofd stuk een strafbepaling inhoudt voor alle artikels van dat hoofdstuk. Met algem. stemmen wordt daarop dit voorstel aangenomen. Daarna wordt met alg. stemmen hesloten wederom vrijstelling te vragen voor de verplichting tot het geven van onderwijs in lichamelijke oefening tot 1 Januari 1935. De Voorzitter zegt, dat zooals de leden weten het Waterschap Poort vliet geen kasgeld meer noodig heeft en daarom het geleende bedrag ad f5000aan de gemeente heeft terug gegeven. Nu vraagt het gemeente bestuur van 's Heerenhoek of de ge meente Poortvliet bereid is kasgeld te verstrekken tot een bedrag van '10 a 12000 gulden tegen een rente van 35/8 ten honderd. Deze vraag en en het aanbod is geschied via heeren Ged. Staten. Daarop wordt op voor stel van B. en W. besloten aan ge noemde gemeente f12000.kasgeld te verstrekken voor ten hoogste een jaar en tegen een rente van 35/s%. Bij de rondvraag geeft dhr Murre in overweging de slooter. langs de gemeenteweide en achter het kerk plein te laten delven. Weth. Krijger zegt dat een paar jaren geleden B. en W. hebben voor gesteld om elk jaar eenige sloten te delven of zuiver te houden doch dit voorstel werd verworpen. Hij meent dat deze zaak ter hand moet worden genomen wanneer de steunregeling is geëindigd. Dhr Boogaart zegt dat, ondanks de gemeentelijke vuilnisbelt naar het Noorden is gebracht de menscben daar ter plaatse nog evenveel last hebben van slank enz. Hij zou daarom het advies willen inwinnen van de Gezondheidscommissie of den Inspec teur van de Volksgezondheid. De Voorzitter meent, dat de om wonende menscben eerst eens moeten beginnen met het opruimen van hun eigen mestputten, die vlak bij de woning liggen. Weth. van der SI ikke zegt dat bij den aankoop van het terrein voor hel aanleggen van een gemeentelijke mestvaalt, hel advies van de Gezonds- commissie is ingewonnen. De Voorzitter zegt dat destijds niet de Gezondheidscommissie maar de Inspecteur van de Volksgezondheid is gehoord. Deze heeft toen persoonlijk het terrein in oogenschouw genomen. Spr. meent dat het niet aan te bevelen is het idee van dhr Boogaart ten uitvoer te brengen, want dan zullen ook nog andere mestputten moeten worden verwijderd. Weth. Krijger wijst op pulpputten enz. De Voorzitter zegt dat in de vorige vergadering een besluit is genomen om de mestvaalt meer noordwaarts te leggen. Daaraan is voldaan. Dhr Boogaart stelt vervolgens voor in de verordening op de arbeids bemiddeling een artikel op te nemen dat geen bloedverwantschap tot de tweede graad mag bestaan tusschen den agent en den Burgemeester of de wethouders. Dit voorstel ondersteund door de beer Carels, wordt gmet 5 tegen 2 stemmen, die der heeren Boogaart en Carels verworpen. Dhr Vogelaar acht het wenschelijk dat de straatlantaarns meer in den vooravond branden. Dhr Carels merkt op, dat de P. Z. E. M. een kookdemonstratie heeft gehouden in het leegstaand lokaal der o. 1. school en wel in de namiddaguren, waarop het school was. Dit heeft stoornis veroorzaakt in het geven van onderwijs, daar het geloop van het publiek hinderlijk was. Deze demonstratie kon evengoed in een café of in de raadzaal ge houden zijn. De Voorzitter deelt mede, dat toen hem het verzoek werd gedaan, hij in overweging gaf deze demonstratie te laten plaats hehben in het café van Geene, maar de P.Z.E.M. achtte een café eenigszins bezwaarlijk om- datdaardoor wellicht rnenschenzouden wegblijven. Toen heeft spr. gezegd dat het leegstaand schoollokaal gebruikt kon worden met vooraf overleg met het Hoofd der school. Dhr Carels vraagt waarom de P. Z. E. M. lot dit doel niet een request heelt gericht tot den raad De Voorz. antwoordt, dat voortaan een verzoekschrift aan den raad ge richt zal worden. Dhr Boogaart acht bet voorts wenschelijk in overleg te treden met het polderbestuur om werk te ver schaffen. Met goeden wil is wel iets te bereiken, waarna dan overleg kon worden gepleegd met den minister. Hij stelt daarom voor dat B. en W. wordt opgedragen met het polder bestuur in overleg te treden. De Voorzitter kan mededeelen, dat binnenkort een groote watergang zal worden gedolven. Dhr Boogaart meent dat bet weg ruimen van de bermen der wegen een goede werkverschaffing zou zijn. Hel onderhoud van de wegen zal daardoor minder uitgaven vorderen. Bovendien kunnen eenige water leidingen gedolven worden, zooals b.v. in den Noordhoek. Wat betreft het delven van water leidingen en het afsteken van weg bermen merkt de Voorzitter op, zijn aangelegenheden, die dhr Boogaart als ingeland ook in de vergadering van Ingelanden ter sprake had kunnen brengen. Er is echter geen bezwaar tegen dat B. en W. trachten resultaat te bereiken. Ten slotte geeft dhr Boogaart in overweging het kohier van bet school geld te herzien. De Voorzitter antwoordt dat B. en W. hieraan hun aandacht zullen schenken. Daar niets meer aan de orde is, wordt de vergadering gesloten. BINNENLAND. KATHOLIEK DEMOCRATISCHE BOND. Ondanks de crisis hebben de ka tholieken steeds nog de eenheid weten bewaren. Wij kregen een roomsch- katholieke Volkspartij, zij telde haar aanhangers slechts bij tientallen. Meerdere pogingen tot vorming eener democratisch roomsch-katholieke par tij zijn gedaan. Tot heden echter mislukten al dergelijke pogingen- Prof. rar. J. A. Veraart wil het opnieuw probeeren. Er is een katholiek-Dem. bond opgericht. We moeten nu maar afwachten, wat ervan terecht komt. Maar veel vertrouwen hebben wij er niet in. het oogenblik voor splitsing is er o.i. nog niet. HERDENKING PRINS WILLEM VAN ORANJE. In verschillende plaatsen zal men op plechtige wijze den 400-jarigen geboortedag van Prins Willem van Oranje, den Vader des Vaderlands, herdenken.Eenedergelijke herdenking is waarlijk niet gezocht. De wording van een slaat en een volk is zelden of ooit zoo eng verbonden geweest aan bet leven van een groot man, als dit het geval is ten opzichte van den Nederlandschen Staat en Prins Wil lem van Oranje. DE V.A.R.A. EN HET WILHELMUS. Eenige ontstemming heeft het ver wekt, dat de V.A.R.A. aan het einde van de rede van Jhr. de Jonge, op oudejaarsdag uit Batavia uitgezonden, het „Wilhelmus" niet had door gegeven De zaak is toch weer in het reine gekomen. Dhr Zwertbroek heeft namelijk verklaard, dat iedere demon stralie tegen het „Wilhelmus" in dit geval is buitengesloten geweest. Had de omroeper mij advies gevraagd, aldus de V.A.R.A. leider, dan zou ik ongetwijfeld gezegd hebben, dat er niet moest worden afgebroken. ZESTIEN M1LLIOEN AAN GOUD. De „Maasbode" weet te vertellen, dat er plannen bestaan, die reeds in een vergevorderd stadium van uit voering verkeeren, om de goudharen ter waarde van zestien millioen, die

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1933 | | pagina 1