f dat P. C. H. van Oost 12 jaren belast is geweest niet de werkzaamheden als correspondent, toen er niets aan te vard dienen vie', en no er wel f90 aan te verdienen is, wordt er een ander benoemd. De voore. zegt dat van Oost nimmer in deze zaak eenig werk heeft verricht, maar dat de werkzaamheden altijd op de secretarie hebben plaats gehad. Van mis leiding is er geen sprake geweest. Dhr v. d. Slikke zegt ook dat wannee- men geweten had, dat van Oost corres pondent was, de aanbeveling anders har moeten lui den en dan zou de benoeming misschien ook anders uitgeloopeu zijn. De voorz. zegt, dat er nimmer eenige verplichting tegenover van Oost is ge weest. Dhr van Luyk gesteund door dhr van Oudenaarde zou de beuoeming willen in trekken en tot een nieuwe benoeming overgaan. Dit voorstel in stemming ge bracht, wordt met 5 tegen 2 st. verworpen. Toestemming wordt voor 2 jaar weder verleend tot oiet-invoering van het vak Lichamelijke oefening. Een schrijven der Alg. Ned. Ver. voor Sociale Geneeskunde, met een adres aan de 2e Katner, zal aan de leden worden rondgezonden. Uit Amsterdam is bericht ontvangen dat voor het bezoeken eener Nijverheids school aldaar door C. Moerland en de Wilde moet worden betaald f6.27 wat geschieden zal. Ingekomen een schrijven van Ged. Staten betreffende de bouwverordening ingevolge de gewijzigde woningwet. B. en W. zullen in deze tijdig met nadere voorstellen komen. Ingekomen een schrijven van hetGem. Bestuur van St. Maartensdijk betretfende bet zilaris van den keuringsveearts f2750 tot en met 1985 met voorbehouwd van een algeroeene salarisvermindering. Aangenomen werd een voorstel Stoutjesdijk v. d. Slikke om te kenoen te geven den wensch dat ook op dit tractement de ge wone korting wordt toegepast 4. tegen 2 (de woth.) Het schrijven van de Ver. Ned. Gem. betreffende eenheid iü de verkeersvoor- schriflen en het parkeeren, zal aan de leden worden rondgezonden. Voor notificatie werd aangeoomon een specificatiestaat van den Insp, der be lastingen dat er voor 1931/82 moet terug betaald worden f3.62 ink. bel. maar dat de gemeente te goed heeft f 908 67 (gem. foodsbel.) en f 11.50 (verm. bel.) Even eens voor kennisgeving de beide circulaires v. d. Mm. van öinneul. Zaken betretfende brandstoffen voorziening aan werkloozen en uitkeering aan landarbeiders uit de werkloozenkassen als ook het schrijven van het Prov. Bestuur dat de autobus- dienst StavenisseSt. Annaland St. Maar tensdijk na 7 Febr. a.«. ophoudt. Den 1 Dec. is er kasopname gedaan bij den Qem.-Ontvanger, Er was en moest in kas zijn f9022.15. Hiervan is proces verbaal opgemaakt. Ged. Staten deelen mede dat voor 1933 de kosten van verpleging ïijn in „Vrede rust" f740 plu? f40 kleedgeld thans f 700 en f 50, in *Coudewater4' te Ros malen f 700 en iu het St. Servatiusge- te Ver-raaij I 675. Bericht is ingekomen dat de jaarmarkt van vee ie Axel is afgeschaft. Van hei gemeentebestuur vau Bergen op Zoom was ingekomen een schrijven betreffeude de barakkenkwesti' kosjen 1 cent per inwoner per jaar voor een tijdduur 40 jaar. Op voorstel van B. en W. werd er besloten dat men nog maar een afwachtende houding in deze zal aannemen want de gestelde voorwaarden ziju voor deze ge meente van weinig of geen belang. Voor notificatie werd aangenomen prov. blad 90 inzake de reorganisatie van bet Siaats- toez'cht op de Volksgezondheid. Als lid der commissie van Toezicht op het L. O. werd he.rbenoemd dhr J. Oudesluijs (mede was aanbevolen dhr 1. Gaakeer) Vastgesteld werd het-suppletoir kohier van de hondeuhe). Er Kwamen op voor 10 vsrmaaks en 1 beroepshorid. Als lid der schattingcommissie voor Rijksdirectie belastingen werd in de vacature J. Hage (overleden) bij herstemming ge komen dhr J. W. v. d. Slikke. In de begrooting werdeu eenige wijzi gingen aangebracht: meerdere inkomsten restitutie van te veel gestorte pensioens bijdrage f27.66 en van de arbeidsbe middeling f 4.Daar tegenover stonden de meerdpre uitgaven reis- en verblijf kosten f60,Dijk-en polderlasten f 10 bijdrage schoolbezoek te Amsterdam f 6.27 koeten verzekering (pensioneering) f9.30 en ko9ten Arbeidsbeurs f22 50 zoodat er totaal van onvoorzien moet afgeschreven worden f66.51 Op een vraag van dhr Stootjesdijk, of er 's nachts ook altijd op de haven nacht verlichting is zegt de Voorzitter dat dit moet wezen. Een onderzoek zal ingesteld worden daar het het werk van den havenmeester betreft. Voor de slaiting releveert de Voorz. het werk, dat in 1932 door den Raad is verricht eo uit de beste weDschen voor de gemeente e i v. or allen bij het sione vanbetoudeen bet begin van hetnieuwe jair. Openbare Vergadering van den Raad der gemeente Poortvliet op Vrijdag 30 Dec. 1932 des voormiddags ten 10.30 ure. Tegenwoordig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering. De notulen van de vorige ver gadering worden na voorlezing en na het aanbrengen van een paar kleine wijzigingen vastgesteld en goed gekeurd. De Voorzitter deelt mede, dat in gekomen zijn de navolgende stukken Een missieve van Ged. Staten van Zeeland, dd. 12 Dec. 1932 mede- deelende de Kon. goedkeuring op de verordening tot het heffen van ver- lofsrecht, ingevolge de Drankwet. Een procesverbaal van kasopneming bij den gein.-ontvanger, waaruitblijkt dat op 20 Dee. jl. in kas was en moest zijn f10988,805. Een proces-verbaal van kasop neming bij den Ontvanger van het Alg. Armbestuur waaruit blijkt dat op 20 Dec. jl. in kas was en moest zijn f3267,015. Een brief van Ged. Staten van Zeeland d.d. 18 Nov. no. 240, 3de afd. waarbij wordt goedgekeurd de verordening voor het agentschap der arbeidsbemiddeling en den dienst der werkloosheidsverzekering. Een instructie voor den agent der arbeidsbemiddeling tevens ambtenaar der werkloosheidsverzekering. Een missive van Ged. Slalen van Zeeland d.d. 10 Dec. 1932 mede- deelende dat de raad der gemeente Axel heeft besloten de veemarkt aldaar af te schaffen. Deze stukken worden voor zoover zij geen uitvoering eischen, voor kennisgeving aangenomen. Naar aanleiding van een schrijven d.d. 22 Üct. 1932 van het gem. best. van St. Maartensdijk wordt besloten aan het college mede te deelen dat hoewel instemming wordt betuigd met het verzoek van den raad aan Ged. Staten tot verlaging der jaarwedde van Burgemeesters, Secretarissen en Ontvangers geen adhaesie aan dat adres te betuigen, omdat Ged. Staten op dat verzoek reeds afwijzend hebben beschikt. Een schrijven van Burg. en Weth. van Bergen op Zoom van 19 Nov. 1932 innoudende hel verzoek of de raad zich kan vereeniging met de besproken plannen tot lier stel der thans bestaande barak voor besmette lijke ziekte patiënten en met de hier voor elke gemeente globaal vastge stelde bijdrage in de kosten ad 1 ct. per inwoner en per jaar. De Voorzitter zegt dat deze zaak reeds meermalen in vergaderingen ter sprake is gebracht, doch toen ging liet altijd over een grooter plan. Een goedkoopere oplossing zooals thans aan de hand wordt gedaan is baast niet mogelijk. Een ziekenbarak te dezer plaatse ingericht naar de gestelde eischen zou voor de gemeente groote kosten medebrengen, terwijl liet zeer moeilijk zou zijn voor dergelijke verplegingen geschoold personeel te krijgen. Indien alle gemeenten rond Bergen op Zoom mede werken zal het thans voorgesteld plan het minst bezwaarlijk zijn hoewel het slechts een barak zal zijn met 21 of 22 bedden. Burg. en Weth. stellen daarom voor dit plan te accepteeren en tot dekking der kosten een jaarlijksche bijdrage te verleenen van 1 ct. per inwoner gedurende een tijd van 10 jaren en zoodra de in dien geest ge stelde overeenkomst in werking is getreden, de huur vau een zieken huisje te Strijenham op te zeggen waarvoor zooaïs de leden weten, f50 per jaar betaald moet worden. Dhr Vogelaar stelt de vraag of w\j er vanaf zijn met 1 ct. per in woner indien later ook bijbouw plaats heeft. De Voorz. antwoordt dat wanneer de gemeente zich aan deze overeen komst vasthoudt er geen sprake van kan zijn, dat voor uitbreiding meer bijgedragen moet worden, tenzij de gemeente natuurlijk een nader be sluit neemt. Dhr Carels vraagl dat indien deze gemeente aansluit hoeveel bedden dan voor Poort vlietbeschikbaarworden gesteld. De voorz. antwoordt, dat niet voor elke gemeente een bepaald aantal bed den wordt vastgesteld. Elke gemeente heeft aanspraak op die bedden welke nog onbezet zijn. Is er echter een epidemie, zoowel hier als in andere aangesloten gemeenten, dan zal, het spreekt van zelf, 21 of 22 stel bedden wel te weinig zijn. Dhr Carels weet niet boe hoog de kosten van verpleging zullen zijn. De voorz. zegt dat voor deze ver pleging tarieven vastgestaJd zullea worden. Voorts vraagt dhr Carels of het mogelijk is aldaar behandeld te wor den door den huisarts. De voorz. zegt, dat de behandeling meer zal geschieden door den genees heer, die aan de ziekenbarak ver bonden is. Er zal, zooals bet in. ge wone ziekte gevallen gaat, overleg zijn tusschen dien geneesheer en den huisdokter. Dhr Carels vindt een eigen genees heer beter. Dhr Boogaart zou eerst de kosten van verpleging enz. willen weten. De voorz. is van gevoelen dat de verplegingskosten niet hooger zullen zijn dan verpleging in een eigen ziekenbarak. Bovendien zal de ver pleging aldaar toch veel beter zijn. Hij deelt nog mede, dat de kosten der verpleging komen voor rekening van den belanghebbenden, voorzoover zij niet onvermogend zijn. De vraag of men verplicht kan worden de lijders naar de zieken barak over te brengen, berust niet ter beoordeeling van de familieleden maar van den burgemeester na het inwinnen van geneeskundig advies. De uitvoering van de nieuwe besmet telijke ziektenwet rust bijna geheel op den Burgemeester. Weth. Krijger merkt op, dat men toch liever een zieke naar Bergen op Zoom zal brengen dan naar een huisje te Strijenham, ook al was dit huisje naar de eischen der wet ingericht tot ziekenbarak, omdat toch de ver pleging in het ziekenhuis le Bergen op Zoom. beier zal zijn. Dhr Boogaart wil de tarieven weten van de lste, 2de en 3de klasse. Latei- kan wel blijken dat men ons heeft beetgenomen. De voorz. zegt dat het hier een gemeenschappelijke zaak betreft, dus ook de andere gemeenten hebben in een en ander zeggenschap. Met alg. st. wordt daarop het voor stel van B. en W. aangenomen. Een schrijven van het Bestuur der Bijzondere Lagere School d.d. 1 Dec. j.1. dat niet wordt toegestemd in den aanleg van een lichlleiding in deze school van gemeentewege ten behoeve van de Zangvereeniging „De Lofstem", onder de gestelde voorwaarden. Nadat de voorz. heeft medegedeeld dat bet schoolbestuur zelf tot aanleg zal overgaan, wordt dit schrijven voor kennisgeving aangenomen. Een verzoek van VV. P. den Engels man alhier, B 20, om vergoeding ingevolge art. 13 der L. O. Wet 1920 in de kosten verbonden aan het be zoek van de o. 1. school te Oud-Vosse- meer voor zijn leerplichtig kind Marinus Pieter. Met alg. st. wordt besloten dit ver zoek in te willigen en het bedrag der tegemoetkoming vast te stellen op f20.per jaar. Een verzoekschrift d.d. 30 Nov. j.1. van den autoverhuurder G. L. de Jonge alhier om ook in aanmerking te mogen komen voor het rijden met de auto ten behoeve van de gemeente. De voorz. zegt dat B. en W. voor stellen dit stuk ter afdoening in handeu te geven van B. eu W., die dan kunnen handelen naar omstandig heden. Dhr Murre is er voor, dat hij ook om beurten rijdt. Dhr Carels merkt op, dat het moge lijk is dat beide autoverhuurders M. W. Kesteloo en C. L. de Jonge ongeveer even veel verdienen. De eeue keer kan men Kesteloo nemen, de andere keer de Jonge. Dhr Vogelaar kan zich daarmede vereenigen. De voorz. zegt daf de Jonge nimmer aan hem heeft gevraagd om in aan merking te mogen komen. Dit be vreemdt spr. daar toch meestal of de burgemeester of B. en W. en zelden de raadsleden van een auto gebruik moeten makenwaarom adressant zich nu direct tot den raad wendt zonder niet eerst eens met den Burgemeester over deze aange legenheid te spreken, kan hij niet begrijpen en vindt het onhandig voor een zakenman. Bovendien moet deze autoverhuurder niet vergeten, dat alle auto-reizen,diedeBurgemeestermaakt niet ten lastevan de gemeente komen. Ze worden of uit premie-beurs of uit andere kassen betaald. Hij heelt er echter geen bezwaar tegen om de Jonge ook in aanmerking te laten komen voor het rijden met een auto ten koste der gemeente, voor zoover het geen ritten betreffen met den Burgemeester in zijn qualiteit van Hulpofficier van Justitie of met de politie voor justitie-zaken. In deze gevallen moet naar spreker's meening de beslissing van wien een huurauto genomen moet worden aan den burge meester worden overgelaten. Daarop wordt met alg. st. besloten het rijden zoodanig te verdeelen dat beiden ongeveer evenveel verdienen. Een schrijven van het Alg. Arm, bestuur, d.d. 26 Dec. 1932, no 59- waarbij aan de begrooting van den raad wordt onderworpen een begroo- tingswijziging van den dienst 1932 en 1933, in verband met het geven van steun aan werkloozen. Weth. van der Slikke merkt op, dat na 26 Dec. j.1., een nieuwe ver gadering van het Alg. Armbestuur is gehouden, waarin wijziging is gebracht iu de voorgestelde steunregeling, deze steun zal thans plaats hebben in natura. De voorz. meent, dat in verband met deze mededeeling dit schrijven aangehouden moet worden, daar wel een n'euvv wijzigingsvoorstel van dit armbestuur zal inkomen. Een circulaire van de landarbeiders honden waarin wordt medegedeeld, dat zij zich hebben gewend tot den Min. van BinnenJ. Zaken met het ver zoek voor het tijdvak J Dec. 1932 1 Mei 1933 de uilkeeringsperiode weer vast te stellen op 78, in plaats vau 42 dagen. Deze bondsbesturen verzoeken thans aan de gemeenteraden een wensch in dezelfde richting kenbaar te maken aan den minister. Voorts wordt in deze circulaire nogaangedrongen op werkverschaffing en een wekelijksche brandstoffen- bijslag. Burg. en Weth. stellen voor aan dit verzoek adhaesie te betuigen en tevens te verzoeken om de afd. Poort vliet van de Ned. Chr. Landarbeiders- hond die overgegaan is van klasse B naar A weder terug te plaatsen in klasse B waarop een hoogere uit keering wordt verkregen. Wat betreft de bijslag op de werk loozenkassen uitkeeringen of hel nemen van andere steunmaatregelen kan de Voorzitter mededeelen dat gisterenavond het Bestuurder plaatse lijke afdeeline een conferentie, heeft gehad met het Alg. Armbestuur met het resultaat dat het armbestuur zooveel mogelijk is tegemoet gekomen aan het verzoek van het afdeelings- hestuur. Dhr Carels is van gevoelen, dat ook middeustaiiders en kleine hoertjes voor steun in aanmerking moeten komen. Hij acht het beter in de ge meente een criscomité in het leven te roepen met steun van het Alg. Armbestuur en de gemeente. Dhr Murre vraagt of het niet moge lijk is voor de menschen een hoogere uitkeering te krijgen. Ook de heer Boogaart meent dat het iuvoeren van een steunregeling meer op den weg ligt van de ge meente. Voor het verkrijgen van werkobjecten geeft hij B. en W. in overweging in overleg le treden met het polderbestuur. De Voorzitter antwoordt dat enkele maanden geleden B. en W. een be spreking hebben gehad met dhr Vingerling, lid van het Hoofdbestuur van den Nederl. Chr. Landarbeiders!). Dhr Vingerling heeft hem te kennen gegeven en het zelfs aanbevolen om de gemeentekas zoolang mogelijk er buiten te houden omdat dan een belasting verhooging niet kan uitblijven en wanneer het armbestuur nog over ruime geldmiddelen beschikt dan is het toch veel beter dat deze instelling de werkloozen zooveel mogelijk helpt Dhr Vogelaar zegt ook dhr Vinger ling gesproken te hebben. Hij kan bevestigen wat de Voorz. heeft mede gedeeld. Weth. Krijger doet mededeeling van de aanvankelijk door het arm bestuur voorgenomen steunregeling, welke neerkwam op kindertoeslag, het Bestuur van de plaatselijke af- deeling had hiertegen bezwaren en voelde meer voor kolentoeslag. Met 3 tegen 1 stem heeft toen het Armbestuur besloten aande wenschen van het afdeelingsbestuur te voldoen. Dhr Vogelaar zegt vernomen te hebben, dat de plaatsing der afd. Poortvliet van klasse B. naar klasse A een gevolg is geweest van een op gegeven laag loon door B. en W. aan den Directeur van het werkloos heidsbureau althans dit wordt door leden van de afdeeling beweerd. De Voorzitter brengt daarop ter tafel een missive van B. en W. aan den Directeur van het Rijksdienst van de werkloosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling te 'sGravenhage hij wil dezen brief ter tafel brengen hoewel het niet wenschelijk is stukken van B. en W. openbaar te maken. Daaruit blijkt dat aan dien autori teit is medegedeeld dat het standaard- loon voor vaste landarbeiders in deze gemeente voor het tijdvak Dec. tot en met April a.s. bedraagt f 1.75 tot f2.per dag. Enkele leden merken opdat B. en W. de waarheid hebben geschreven het loon gaat niet hoven de f2.per dag. Nadat nog de leden hun meening te kennen hebben gegeven sluit de ri Voorzitter de discussies was algemeene stemmen wordt adhaesie te betuigen aan I om de uitkeeringsperiode vast op 78 dagen en tevens te ve. de afd. Poortvliet van den Nt Landarbeidersbond terug te l--- van klasse A naar klasse B. Het adres van het Bestuur St-Maartensdijk van de Alg Bouwvakarbeidersbond te St teusdijk d.d. 16 Dec. '1932 word verhand met het zooeven gene besluit voor kennisgeving aangen Vervolgens wordt met alg. st. stig beschikt op het verzoeksr i vau den Kring Tholen en St. Phi! land der Z.L.M. dd. 21 Dec. jl een schoollokaal in gebruik te mnte nernen voor het houden van cursus in aardappelselectie op 7 Zaterdagnamiddagen van 3 tot 6 Daarna komt in behandeling verzoek van de Chr. Zangvere „Looft den Heere" om in de ma; Januari een zangavond te mo; houden in de o. 1. school. Dhr Murre is er niet voor dat school voor allerlei doeleinden wo gebruikt wil deze vereeniging Zanguitvoering gevon laat ze dan zaal van den calehouder Geene nen Dhr Carels merht op, dat men een schoollokaal niet genoeg ht omdat er ook publiek komt. Hoe sl het met de entree's en op well V avond wordt peze gehouden. Het kan wel les voor vervolg derwijs zijn. Weth vau der Slikke zegt dat m dezen zangavond zal houden op gewonen zangavond in de week waart,< men anders repeteert. Dhr Carels zegt dat er te open vragen zijn. B. en W. stellen voor het iet staand lokaal voor een zangavi ingebruik te geven en dat het stuur vooraf overleg moet plegen r| het hoofd der school. Met 4 tegen 3 stemmen die heeren Murre, Boogaart en Gar wordt dit voorstel aangenomen. Betreffende een verzoek van B. Reeders om ontheffing van zijn hom belasting zegt de voorzitter dat gemeenteveldwachter meermalen hond van addressant heeft zien loopt Of hij dan was losgebroken kan aan dien hond niet zien. Een van personen die door onderteekeni van het verzoekschrift verklaren deze hond niet op de straat loo heeft aan den gemeen te veld wacli verklaard dat hij spijt heeft het ad geleekend te hebben, omdat hij hand ook al eens huiten het erf he gezien, doch hij kan niet zeggen die hond wel of niet losgebroken v, Met 4 tegen 3 stemmen die tl heeren van der Slikke, Krijger, Dronkers, wordt aan adressant oi heffing verleend'. Met betrekking tot het verzoek v H. Niemantsverdriet eveneens ontheffing van hondenbelasting o> dal zijn hond veel ratten vangt, steh Burg. en Weth. voor geen oi heffing te verleenen. Het is de poli B gebleken dat deze hond niet alle achter ratten maar ook .achter baz loopt zooals de leden weten is in vorige vergadering op het verzo van H. Hartog om ontheffing v deze belasting voor zijn rattenvangt ook afwijzend beschikt. Met algemeene stemmen wordt! sloten geen onthefling te verleem (Zie vervolg eerste bla< u Uit i Oude Doos. lUi oude mededeelingen voudeD wij v< meld, dat in 1647 de Eerwaarde Pal Minderbroeders uit Zeeland verbann werdeu en dat de broeders uit het kloosl te Kruiningen vluchtteu naar de Lepelstri waar zij op bet landgoed van zekeren bf De Ram gastvrijheid vonden en aldaar een schuur, die den naaui van Kerk schuar erlangde, eerst in het geheim, lat 1 openbaar, dienst dedeD, daar in 1760 v de Staten verlof werd ontvangen om alde in de Celtsche Bosschen een Schnnrk le bouwen voor de R. Katholieken. Naar wordt gezegd konden thaos godsdienstoefeningen openbaar worden g houden voor de vau Halsteren, Lepelstrai hel Oadeland van Steenbergen, Nieuw- Oud-Vo8semeer, St. Pbilipsland en b gaosche land vau Tholen. Io dearchiev werden de namen van de 12 Paters Mii derbroeders genoemd, die er tot 17 werkten en dat toen als eerste pasto kwam Dekkers, die dertig jaar lang kerk die in 1763 op eigen kostf door hem was geboowd, diende ond uiterst moeilijke levensomstandigheden op 5 April 1779 overleed. In 1801 kr geu de Roomschen weer, na jaren lang handen te zijn geweest vaD de Hervormdi beschikking over de R.K. Spaansche kei die nog bestaat, maar uiet meer als kei dienst doet, over die onde kerk is in ei der vorige nummers al wel meer geschreve

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1933 | | pagina 4