Vw\T DE B/\LQ IS VOOR DL SkjlDSL IS DE/\DVERTENTJ L VOOR UW ZAAK- en van de varkenscomedie. Spr. is ook van meening dat die goed betaald worden. Nu heet die „vent" Poot en dan is het niet goed. Bout zegt wel eens dat men zakelijk moet blijven, doch hier is dan wel iets met een zakelijken kant. Hier is een man voor de gemeenschap aan het werk en die moet toch zeker betaald worden. De voorz. zegt dat B. en W. genegen zijn het voorstel van den heer Nelisse om de jaarwedde van den controleur der werkverschaffing met ingang van indienst treding te brengen op f250, in stemming te brengen. Het voorstel wordt met vier tegen drie stemmen aangenomen. Tegen stemden de hh. Geluk, Bout en Quakkclaar. Naar aanleiding van punt vier der agenda benoeming van een lid der Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs is door B. en W. een aanbeveling opgemaakt, waarop voorkomen als no. '1 het aftredend lid de heer Brevet en als no. 2 de heer A. van Nieuwenhuyze. Met alg. st. wordt de heer Brevet her kozen. Vervolgens is aan de orde benoeming van een lid van het Weezen-Algemeen- Armbestuur, wegens periodieke aftreding van den heer J. P. Hage. Op de aanbe veling door B. en W. opgemaakt zijn ver meld het aftredend lid de heer Hage en de heer 1. de Wilde. Ook de heer Hage wordt met alg. st. herkozen. Als punt 6, vaststelling huur gemeente woningen, aan de orde is, stelt de voorz. voor de besprekingen dienaangaande in besloten vergadering te houden en daarna in openbare vergadering te besluiten. Dhr Vroegop kan geheel accoord gaan met dit voorstel. Weth. Koopman kan niet met het voorstel meegaan. Dhr Vroegop is er voor eerst in besloten vergadering de zaak grondig te bespreken. Weth. Koopman meent dat het publiek gerust mag hoóren wat te dien aanzien wordt gezegd. Wordt in besloten vergade ring behandeld. Na de besloten zitting geeft de voorz. het woord aan dhr Bout tot het doen van zijn voorstel. Dhr Bout stelt voor de woningen groeps gewijze, zoo ze zijn gebouwd, te verhuren tegen den gemiddelden huurprijs der woningen van eiken groep, waaronder vallen de woningen van wijk B en ook de vier woningen bij de brug van Wijk G met bepaling echter dat een uilzondering gemaakt wordt voor enkele daarvoor in aanmerking komende personen. Weth. Koopman kan zich met het voorstel Bout niet vereenigen. In dat geval zouden menschen worden verlaagd waarvoor het niet noodig is en aan den anderen kant zouden er menschen zijn die worden ver hoogd zonder dat ze middelen hebben om een verhooging te betalen. Het voorstel Koopman houdt in, dat de huizen in de Boschstraat dezelfde huur zullen houden, uitgezonderd 4 woningen waarvoor thans maar f77 wordt betaald, die zouden moeten worden gebracht op f84.—. Verder stelt Weth. Koopman voor de huur van de woning van C. Noom te ver lagen van f 130 op f104, de '10 woningen van den 3en bouw C te brengen van f124 op 1114, de huur van de woning van J. de Viet van f142 op f120 en ook enkele woningen van den 4en bouw op dezelfde huur brengen. Dhr Vroegop is het met het eerste plan van den heer Bout om een gemiddelde huur te nemen eens. De tijdsomstandig heden moeten echter ook in oogenschouw worden genomen, allen lijden onder de crisis. Dhr Vroegop stelt voor de gemiddelde huren te nemen voor alle woningen en op dat bedrag 10 korting te geven. Op het verschil zal dan geen vermindering worden gegeven. Dhr Bout vraagt of ook voor de de groep gemiddelde huur geldt. Dhr Vroegop beantwoordt deze vraag be vestigend, echter met uitzonder ing van de woningen die reeds verlaagd zijn. Weth. Hage vraagt voor hoe lang deze vermindering geldt. Dhr Vroegop meent de vermindering voor eeti jaar te moeten verleenen. Spr hoopt, dat er het volgend jaar weer 20% i bij kan. j Dhr Quakkelaar merkt op dat van een verhooging van huur toch wel niets zal komen. Dhr Vroegop ontkend dit. Ook vroeger is tot een verhooging van huur besloten. De huur van zijn woning was in den be ginne gesteld op f57. Daarna zijn echter in een veel duurderen tijd huizen gebouwd, waarvan de exploitatiekosten ook veel en veel hooger waren. De huur der buizen, in een waarvan ook hij woont zijn toen naar evenredigheid verhoogd. Dit is feitelijk wel een ongezonde toe stand, de eene armen huurder moet betalen voor den anderen armen huurder. Het is dan ook plicht van de gemeente in deze slechte tijden bij te springen. Dhr Nelisse kan met het voorstel-Vroegop niet meegaan. Volgens spr is de gemid delde huur der 70 woningen niet te hoog. Dhr Vroegop merkt op, dat ook hij in geheime zitting heeft gezegd dat de huur der woningen niet te hoog is. Maar de tijdsomstandigheden in aanmerking geno men, dan is het vele menschen zeer moei lijk de huur op tijd te betalen. De voorz.: Toch zou je de menschen willen steunen? Dhr Vroegop antwoordt dat dit nel is als met een steunregeling. Volgens spr kan geen mensch beter weten dan B. en W. hoe bezwaarlijk het is de huur binnen te krijgen. Weth. Koopman wijst dan nog op het bedrag dat voor deze woningen betaald moet worden voor waterleiding, dan kan niemand zeggen dat de huur der woningen te hoog is. Spr. wijst er op, dat we behalve de tijdsomstandigheden ook de exploitatie kosten in het oog moeten houden. Deze bedroegen afgeloopen jaar f2500. Eu wanneer we dan de klachten der huurders in oogenschouw nemen. Als er een krammetje in een raam geslagen moet worden, dan wordt in plaats dat het door den bewoner zelf gebeurt, de timmerman gehaald, dan is dit wel treurig. Spr. ziet hierin allemaal tegenwerking der huur ders. Dhr Vroegop vindt dat niet met afgunst moet worden gekeken op de bewoners der Boschstraat die thans maar f77 huur be talen. Spr. verzoekt om als raadsleden en als burgers de menschen niet op te voeren van f77 op f84 huur. Dhr Nelisse vindt de huur door C. Noom betaald veel te hoog. Weth. Koopman is ook die meening toegedaan voor de woningen van f124 huur. De voorz. brengt het voorstel van den heer Vroegop, daar dit het verst strek kend is, in stemming. Het voorstel wordt met 5 tegen 2 st. verworpen. Voor stemden de hh. Vroegop en Bout. Weth. Hage stelt voor thans het voor stel Koopman in stemming te brengen, daar dit thans het verst strekkend is, het kost de gemeente het minste geld. Dhr Vroegop stelt voor de stemming hierover in tweeën te houden, daar een voorstel ingediend wordt verhooging, de 4 huizen in de Boschstraat en een besluit tot verlaging van huur. Gestemd wordt dan over verhooging van de huur der 4 huizen in de Bosch straat die thans maar f77 huur doen. Het voorstel wordt aangenomen met de stem van den heer Bout tegen. Vervolgens wordt met alg. st. besloten de huur voor de diverse woningen te be palen overeenkomstig het voorstel Koop man. De voorz. komt vervolgens nog eens terug op de vorige vergadering, waarin hem werd medegedeeld dat hij zou hebben tegengewerkt in het behoud van een Rijks- politieagent te St. Maartensdijk. Spr leest vervolgens een brief voor van de Landbouwvereeniging St. Maartensdijk aan den Procureur Generaal te 's Graven- hage, waarin wordt gewezen op het onvol doende politietoezicht, met het verzoek hel daarheen te leiden, dat de Rijksveld wachter weder naar zijn standplaats zou worden teruggezonden. Spr deelt vervolgens mede, dat een af schrift van dezen briefgedateerd4Sept. 1931, aan hem was gezonden door de Landbouw vereeniging, met het verzoek medewerking in deze te verleenen. Spr zegt dan dat in het schrijven niet aan hem werd gevraagd om advies, het is alleen als kennisgeving bedoeld. Dhr Nelisse merkt op, dat de voorz. de vorige vergadering heeft gezegd dat hij van niets wist. De voorz. zegt dan dat hij er niets van wist, hij meende dat dhr Nelisse bedoelde dat spr een schrijven had gericht aan den Procureur, waaruit de tegenwerking kon worden afgeleid. Daar niemand meer het woord verlangt, sluit de voorz. met een kort woord de vergadering, waarin hij den wensch uit spreekt, dat 1932 een gezegend jaar mag zijn en dat het jaar 1933 zich zal kenmerken door het eindigen van den crisis, die wel niet door de menschen, doch door een hoogere Voorzienigheid, over ons is gekomen. Spr hoopt, dat in 1933 welvaart hoogtij zal vieren. BINNENLAND. VREDE OP AARDE. Nog enkele uren en een nieuw jaar, het vijfde crisisjaar doet zijn intrede. En nog steeds zijn er geen hoopgevende ver schijnselen van een naderend einde der crisis. Het geheele menschdom dreigt in den afgrond te storten van materieele en geestelijke ellende. Met den dag neemt de strijd om het bestaan scherper vormen aan, hier en ginds, overal. Het wordt een gevecht van allen tegen allen. Groeps egoïsme en chauvinisme vieren hoogtij. Geen volk vertrouwt het andere meer. Wie durft er op zoo'n tijdstip in zoo'n wereld eigenlijk nog met de Kerstboodschap komen „Vrede op aarde, in de menschen een welbehagen"? De spot lijkt al te door zichtig. Alleen wie het geloof in den mensch behouden heeft, ziet nog een weg om uit de impasse te geraken PHOHI UITZENDINGEN HERVAT. Na een rustpoos van twee en een half jaar zijn de radio-uitzendingen naar Nederlandsch-Indië door de Phohi hervat. Helaas hebben de proetuitzendingen een teleurstellend resultaatgegeven. Zelfs kwam er een bericht, dat de Bataviaasche Radio- vereeniging, in verband met de slechte uitzending, besloten had de heruitzending te staken. Dit besluit lijkt ons echter een beetje al te voorbarig. KERSTBOODSCHAP VAN DEN PAUS. De Paus heeft voor den zender van het Vaticaan een Kerstboodschap voor de wereld uitgesproken. Daarin heeft de Paus aan gekondigd, dat het volgend jaar, waarin de 1900ste sterfdag van Christus valt zooals thans ook uit het resultaat van wetenschappelijke onderzoekingen kan worden aangenomen zal worden gevierd als herinneringsjaar ter herdenking van deze allerbelangrijkste gebeurtenis. '1933 is een heilig jaar WIE BETAALT HITLER. De heer Dr. Henri Polak kwam met eene beschuldiging aan het adres van Sir Henri Deterding. Wie verschaft den Nazi's toch de zeer aanzienlijke bedragen, die hunne organisatie noodig heeft, is eene vraag, die menigeen zich gesteld heeft. De heer Polak gaf daarop een antwoord. „Eenige weken geleden was ik in Duitsch- land", aldus de heer Polak, „en stelde toen allerlei menschen deze vraag. Men ant woordde, dat het ongetwijfeld de groote industrieelen en landjonkers zijn. Maar, zoo zeide men algemeen, ook buitenlanders, d. i. niet-Duitschers, dragen bij tot de instandhouding van Hitler's politieke en militaire organisaties. Men noemde mij verschillende namen van dezulken en onder deze namen hoorde ik telkens één, die mij wel belang inboezemdeSir Henri Deterding. Ik kon vaststellen, dat in Duitsche politieke kringen algemeen wordt aangenomen, dat de heer Deterding be hoort tot Hitler'svoornaamstegeldschieters" SALARISVERHOOCING. Wie spreekt er in dezen tijd nog van salarisverhoogingAlgemeen is immers de salarisverlaging. Uitzonderingen be vestigen evenwel den .regel.. En zoo lazen wij tot ons groot genoegen, dat de Konink lijke met ingang van 1 Januari eene loons- verhooging voor de lagere ambtenaren en enkele verantwoordelijke employé's heeft ingevoerd. Met de Koninklijke begint de victorie BESLAG GELEGD OP WAPENS. In Hoensbroek heeft de politie beslag gelegd op een groot aantal wapens. Een mijnwerker van de Staatsmijn Emma had in zijn woning niet minder dan 200 browning revolvers en 2000 patronen verstopt. De wapens waren via Sittard uit België inge voerd en bestemd voor Duitschland. Het aantal wapens is waarschijnlijk niet gering. DE PINDA-MANNETJES. In „Centem" vonden wij een en ander over het sombere bestaan der arme Pinda mannetjes, die op het oogenblik door heel ons land zwerven, en overal bekend zijn. Het zijn meestal gewezen zeelui-stokers, e. d. van Nederlandsche stoomschepen, die als gevolg der crisis zijn ontslagen. De Mij. „Nederland" verstrekt zijn ontslagen Ghineesohe personeel gratis eten en logies. Maar de andere Stoomvaartmaatschappijen trekken zich van deze menschen niets aan. Ze moeten geheel in hun levensonderhoud voorzien. Heel veel verdienen doen ze niet. Hebben ze een heelen goeden dag, dan verkoogen ze 80 a 90 pakje» pinda's tegen 5 cenf per stuk. Zelf betalen ze er 12.50 voor. Ze maken dus een winst van een gulden of twee. En daarvan moeten ze ook nog vaak een gezin in China onder houden GRAP VAN MINISTER"REYMER. In het Koninklijk besluit van 15 Aug. 1932, handelende over de Zuiderzeesteun- wet komt onder meer de volgende schoone wiskundige formule voor. T=N+K— (y Ib+ln+O+H+lk+D) In de memorie van antwoord verklaart minister Reymer doodleuk, dat de belang hebbenden (doodeenvoudige visschers) met het hanteeren van deze formule „weinig moeite hebben". Knappe menschen zijn rd< wij Nederlanders toch, merkt de N.f op. Inderdaad. LIEFDESDRAMA. Een bewijs hoe gevaarlijk het is kindf met vuur te laten spelen leverde het desdrama in Dordrecht. Een jongen 21 jaar, wiens liefde door een meisje nog geen 18 jaar niet beantwoord w wierp zich in het water en trok het nu mede. Hij gunde haar niet aan een an Beiden zijn verdronken. KERSTVERGADERING VAN S.D.A O.S.P. en C.P.H. Socialisten,onafhankelijke socialisten communisten hebben hnnne traditioni kerstvergaderingen gehouden. De vei dering van de C.P.H. kwam een weini het teeken der geheimzinnigheid te st: doordat aan de pers geen toegang gegeven. Men verstrekte slechts een c< munique. Er wordt beweerd, dat een ander verband houdt met strubbelin tusschen de communistische leiders onci ling. WAARLE IN HET DONKER. |d< De „Maasbode" vertelde de volgeif1' niet onaardige geschiedenis uit het plaa Waarle in Noord-Brabant. De veldwacl van het dorp oefent naast zijn funi van handhaving der openbare orde noL functie uit van lantaarnopsteker. Sii Waarle electrisch licht verkreeg bet kende dit, dat hij iederen avond den z in zijn woning bevindenden handle om te draaien. Voor deze prestatie ontvi de man nooit een exlra-belooning. I jaar lang heeft hij het dan ook voor mendal gedaan. Maar sinds men hem ru een maand geleden loonsverlaging weigert hij halstarig den handle neer duwen. Waarle zit daarom iederen av in het duister en de gemeentenaren h( ben zich tot den Commissaris der Konin: moeten richten om aan dezen onhoudbar toestand een einde te maken. ot VERDUISTERING- Bij het Israëlitisch weeshuis te Leid werd naar het schijnt een bedrag van 11 minder dan f 109.000 ten nadeele stichting verduisterd. Een accountant is hechtenis genomen. TH0LEN, 1 Januari 1933. Bit de Oude Doos. EEN OUDE SCHOOLBEPALING IN THOLEN. Iu zeer 'oude dagen vindt men in de aan&te lingsakte der meesters vau de school in groote: plaatsen gewag gemaakt van arme kinderen, iu een beperkt aaDtal in de school, d. w. z. i Groote School, waar de meest gegoedeu kinderen o. m. Latijn en Grieksch lieten ondei wijzen, -vetden toegelaten, wat niet geschiedd oit mildheid om buitengewoon begaafde kiodere ge te ^cven hon vermogens te ont wikkelen, maar enkel oin wat Latijn te leereo teneilid iu de kerk tot den dienst Gods kunnen zingen, oml t vermogende ouders wildeü, dat hun kinde<?ï' daarvoor gebroi werden. In Tholen dan werd iö J482 joist 450 jaren geleden, we mogeu dus wel v de Oude Doos gewagen 'oij Deken en pitlel ouzer stad geordonneerd ffdat ter he.i gher kereken dagelic sullen visiteeren vierchi ralen van die profyteliksten, die ter scoiega' Ende dese ordonnantie is daerom geordonneer bij dien dat gebreck is die wil gevonden, veel van de gemeente, die kioderkens ter scoli geset heb'oen ende nog daghelic setten, dat baer kinderen niet en willen geleert hebbeD eenige mnsike ofte diecante alsoe dat die acoelmr. niet en mach noch en cao hem selven quitei den choor te visiteren daghelix met ses scolieret abel ende beqaacm". Posterijen en Telegrafie. NIEUWE AANSLUITINGEN. 24 Poortvliet C. L. v. d. Klooster, Trans portbedrijf, autogarage.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1932 | | pagina 2