Weth. Koopman vindt dat ze dit reeds lang hadden moeten vragen en hij komt er nog eens op terug dat als men toe stemming verkrijgt om ééu maal per maand gebruik te maken van de school, men ook maar éénmaaldaarvan gebruik moet maken. Al meer en meer gaat men echter de ge meente voor „schutteldoek" gebruikeu en hij vindt dat dit maar eens afgeloopen moet zijn. Hij zegt dan ook tegen dit voorstel te zullen stemmen. Dhr Bout vraagt dan waarom weth. Koopman tegenstemt. Dhr Nelisse vraagt hoe dikwijls de andere zangvereenigingen in de school repeteeren. Dhr Bout zegt van tweemaal. Er is een zangvereeniging die 's Zondags en 's Woensdags in de school repeteert. De voorz. brengt dan het verzoek in stemming. Tegen stemmen de hh. Koopman en Geluk, de anderen stemmen voor, zoodat het verzoek is toegestaan. Een schrijven van den nachtwaker A. Knuist, waarin deze verzoekt hem ver hooging van bezoldiging te verleenen daar hem nu hij ongeveer een jaar dienst heeft gedaan is gebleken dat een bezoldiging van f400 per jaar, gezien de vele werk uren aan het nac-htwakerschap verbonden, te gering is. Volgens zijn berekening zou hij voor dit werk een uurloon van 22 cent ontvangen. De voorz. deelt mede, dat het verzoek eerst heden is ingekomen, zoodat geen advies van B. en W. kan worden over gelegd. Dhr Nelisse vindt het vreemd dat geen advies over deze niet onbelangrijke zaak wordt overgelegd. Dhr Quakkelaarvraagt den Burgemeester als hoofd van Politie of het nachtwaker- schap resultaat heeft opgeleverd, wat de Voorzitter bevestigd. De Voorzitter zegt geen gedachtenlezer te zijn, doch hij meent wel te weten waar dhr Quakkelaar op doelt en verzoekt dhr Quakkelaar dan ook zich nader uit te spreken. Dhr Quakkelaar vraagt dan nog of het waar is dat de vorige nachtwaker eiken morgen rapport uitbracht. Besloten wordt dan de discussies over dit onderwerp te staken. Dhr Nelisse staat altijd nog op zijn stand punt dat geen nachtwaker noodig is. En hij meent ook te weten dat de Voorzitter dit standpunt is toegedaan, daar die zelfs van meening was toen het hem werd ge vraagd dat de aanwezigheid van Rijks politie onnoodig was. De Voorzitter zegt dat hem hiervan niets bekend is. Dhr Nelisse zegt dat het hem wel be kend is. De Voorzitter vindt dit een absurditeit. Dhr Nelisse heeft een en ander van zeer betrouwbare personen vernomen en het is hem mogelijk, de verklaring dat de Voorzitter dit advies heeft gegeven zwart op wit te verkrijgen. De Voorzitter verzoekt dhr Nelisse hem deze verklaring wel te willen verstrekken daar hij dit wil uitzoeken. Dhr Quakkelaar is er ook sterk voor dat een en ander goed wordt onderzocht. De Voorzitter is van meening dat hij zich zoo iets niet in de schoenen kan laten schuiven, daar het geheel op onwaar heid berust. Vervolgens brengt de Voorzitter in stemming het verzoek van Knuist om verhooging van bezoldiging. Voor stemden de heeren Hage en Bout, tegen de heeren Koopman, Quakkelaar, Geluk en Nelisse zoodat het verzoek wordt verworpen. In behandeling komen vervolgens ver zoeken van J. Zwagemaker 1. J. Hage en Joh. Noom om in aanmerking te komen mede te dingen naar de verloting van land. De Voorzitter stelt voor genoemde per sonen op de daarvoor bestemde lijst te plaatsen, wat met algemeene stemmen wordt aangenomen. Een verzoek van A. M. van 't Hof om beschikbaarstelling van een gemeente woning daar het thans door hem bewoonde huis wegens ziekte van zijn vrouw onge schikt voor hem is, zulks naar het oordeel van den dokter. Wordt besloten de huizen te verhuren aan hen die daarvoor volgens de lijst waarop de aanvragen hierover in volgorde van hun datum van ontvangst worden ge plaatst, in aanmerking komen. Dhr Bout vraagt dan of voor Zwage maker geen uitzonder.ng kan worden ge maakt, daar dit toch een bijzonder geval betreft. Als echter de betrekkelijke lijst ter tafel komt blijkt dat Zwagemaker no 1 staat zoodat met algemeene stemmen be sloten wordt aan Zwagemaker het ge meentelijk huis te verhuren. Een schrijven van den Burgemeester van Bergen op Zoom, waarbij erop ge wezen wordt, dat van verschillende Raden der omliggende gemeenteu reeds bericht 'S binnen gekomen, dat ze accoord gaan met de gemeenschappelijke regeling inzake de barakken voor afzonderlijke verpleging van aan besmettelijke ziekten lijdende personen met het verzoek van de gemeente St. Maartensdijk ook een spoedig antwoordt te mogen ontvangen. De Voorzitter licht een en ander toe en zegt dat in een Vergadering op 7Sept. jl. bijna overal binnen de kom der gemeente staan. Weth. Koopman zegt dat het voorstel om de bewaarschool voor dit doel te ge bruiken toen is aangenomen en meent dat „ze" dan maar moeten zeggen dat het niet voldoende is. De Voorzitter merkt vervolgens op, dat samenwerking in deze een eerste vereischte is, doch Weth. Hage is van meening dat getracht moet worden het eerst genomen voorstel gestand te doen. Dhr Geluk vraagt nog of de bijdrage van 1 cent alleen wordt aangemerkt als contributie voor lidmaatschap en of voor verpleging nog afzonderlijk moet worden betaald, wat door den Voorzitter wordt bevestigd. De Voorzitter brengt vervolgens in stemming of besloten zal worden cent per inwoner en per jaar te zullen bijdragen. Allen stemmen tegen zoodat geen samen werking met Bergen op Zoom zal worden verkregen. Een verzoek van de Christelijke Zang vereeniging „De Lofstem" om beschik baarstelling van een schoollokaal voor het geven van een Zanguitvoering, wordt na dat de Voorzitter heeft opgemerkt, dat dit een jaarlijks terugkeerend verzoek is, met algemeene stemmen aangenomen. Een schrijven van den Minister van Binnenlandsche Zaken, waarbij vermeld wordt, dat bij besluit van den raad aan de werkloozen welke bij de werkver schaffing zijn te werk gesteld een kolen- bijslag kan worden gegeven. Weth. Koopman zal zijn stem geven aan een regeling als aan de betrekkelijke commissie wordt opgedragen te beoor- deelen wie de kolen noodig heeft De Voorzitter is ook van meening, dat het noodzakelijk is dat het recht van be oordeeling aan de Commissie blijft. Dhr Hage merkt op, dat echter de Com missie rekening dient te houden met het door den raad genomen besluit. Dhr Bont, verzoekt verder orn geen Weth. Koopman dringt er op aan een grens te houden en n et verd gaan dan in den brief van den Mii is aangegeven, j want alles valt toch op de gemeente. Dhr Bout is van meening dat dit de gemeente geen verschil 'maakt. Weth. Koopman vraagt dan de toes goed te bezien. Er zullen dezen Wi menschen zijn die niet ontvangende van wat zij voor levensonderhoud n< hebben en wat doet de gemeente i voor en wat doet het Rijk voor hen. zou haast zeggen sla ze maar dood als de katten. Dhr Bout bedoelde ook hen, die de Crisis zijn getroffen zooals bijv hulpbestellers in aanmerking voor bi te doen komen. Weth. Hage kan zich wel met dit stel vereenigen. Dhr Bout vraagt dan de bijslag oo verleenen aan de bovenbedoelde perso kleine baasjes en de eerder genoe hulpbestellers. Dhr Nelisse merkt op dat men nooit klaar is, want er zijn wel mens< met 10 gemeten land die veel ha steun noodig hebben dan zij die 2 meten land bezitten. Weth. Koopman dringt er nogm op aan de toestand der gemeenteka het oog te houden. Op den duur zu vele gemeentebesturen en ook St. M tensdijk zal daar misschien bij gaan hooren, niet meer weten waar het vandaan moet komen. Ook met het gaat het dien kant uit. Er wordt beweerd dat Nederland geen raad t met zijn geld, doch de vergaderingei de Tweede Kamer wijzen wel uit dat er niet is. Ook hij kan niet zeggen op St. Maartensdijk hel geld zit. (tribunebezoekers wisten het waarsch lijk wel.) Zoo bedraagt de schoolgeldopbrei dit jaar slechts f82, terwijl dit voi jaren veel en veel meer was, dit laa bewijst weer dat de meesten geen komsten hebben, alleen zij die een inkomen hebben betalen schoolgeld. Dhr Bout dient thans een voorste om den Minister te vragen de mensc uit de werkloozenkassen ook kolenbij; te geven. Daar dit voorstel niet wordt onderstel komt het niet in stemming. (Slot volgend numn WAT ZEGT U WORDT BIJ U IN DE KEUKEN GEEN BLUE BAND GEBRUIKT? Van dit onderwerp wordt afgestapt. Dhr Bout vraagt vervolgens of de nachtwaker heeft voldaan aan de voor schriften der verordening. De Voorzitter zegt in vele gevallen wel doch in één geval echter niet, doch hier over wordt verder gezwegen. Waar de Voorzitter nog mocht twijfelen aan de juiste manier van dienstdoen door den nachtwaker, is deze twijfel door onder zoek geheel weggenomen. Dhr Bout merkt op, dat als waar is dat Knuist voor dit nachtelijk werk slechts 22 cent per uur ontvangt, dit niet betaald is. Dhr Nelisse merkt dan op dat het hierom in dit geval niet gaat. Dhr Bout vraagt vervolgens aan den Voorzitter of deze het als hoofd van politie noodig acht dat een nachtwaker dienst doet, waarop de Voorzitter antwoord dat zulks inderdaad noodig is. De nachtwaker komt toch bijna overal zoodat hij bijv. in geval van brand direct kan waarschuwen. gehouden besloten is, dat door de gemeenten jaarlijks 1 cent per inwoner zou worden bijgedragen, waarvoor ze dan het recht krijgen, hun aan besmettelijke ziekten lijdende inwoners te doen verplegen in de barakken te Bergen op Zoom. De Voorzitter kan zich geheel met deze regeling vereenigen en voor deze gemeente zou dan jaarlijks een bijdrage van plm. f 27.moeten worden betaalden gaan we wettelijk vrij uit. Weth. Hage is er voor het schrijven voor kennisgeving aan te nemen daar in een vorige vergadering met algemeene stemmen is besloten de Bewaarschuol voor dit doel te bezigen en van hoogerhand moeten ze dan maar zeggen dat de be waarschool ongeschikt is. De Voorzitter wijst er dan op dat de nieuwe Besmettelijke Ziektewet veel macht van het gemeentebestuur, d.w.z. van B. en W. op den Burgemeester beeft overgedragen waarom hij er als verant woordelijk persoon de aandacht op vestig- dat de bewaarschool, welke midden in de kom der gemeente ligt voor het genoemde doel niet geschikt is. Dhr Nelisse merkt op dat de barakken onderscheid te maken tusschen hen die dezen winter bij de werkverschaffing zijn. Weth. Koopman vraagt danof zij die niet te werk worden ges eld ook niets krijgen. De Voorzitter brengt vervolgens in stemming een voorstel om overeenkomstig 's Ministers schrijven te besluiten.] Weth. Koopman kan zich ermee ver eenigen als de beoordeeling of al dan niet kolen zullen worden verstrekt aan de Commissie wordt gelaten. Dhr Nelisse vraagt dan of geen alge meene vorm in deze kan worden gesteld, wat ook Weth Hage graag zag. Weth. Hage vindt dat de Commissie naar eigen overtuiging moet kunnen handelen. Hij is van meening, dal een arbeider die bij hem bijv. een geheel jaar heeft gewerkt en in het voorjaar gedaan krijgt niet direct steun behoeft te ont vangen, en volgens hem zal de Commissie ook wel naar eerlijke overtuiging besluiten. Het voorstel in stemming gebracht wordt met algem. stemmen aangenomen. Dhr Bout vraagt dan nog of aan de Ministr een verzoek ingediend kan worden of de menschen die onder de werkloozenkas vallen ook een bijslag kunnen verkrijgen. Buitengewone vergadering der 0. V Woensdag werd in hotel „De Gonden Leei te Scherpenisse de door het Bestnur ge ooileugewone algemeene vergadering der O. V gehouden. T»en de voorzitter met een woord van well p aan de aanwezigen de bijeenkomst opende w ruim veertig leden tegenwoordig. De notnlen van de vorige vergadering wor ongewijzigd goedgekeurd. De voorzitter deelde daarna mede dat Bestuur het noodig geoordeeld had, gezien •vaardevermindering van paarden ou vee, ter juist vele eigeoareu hnn beesten te hoog zekerd willen honden, hierover met de le van gedachte te wisselen. Zoo zijn er thans legio paarden verzek tegen f 500, 7 tegen f 600, 4 tegen f 6 L tegen f 700 en 1 tegen f 750, zoo zijn paarden van 13 en 14 jaar verzekerd te I 400, dat zijn geea prijzen voor den teg woordigen tijd en die onze zaak vooroit kan; brengen. Het Best nar meent de volgende norm| moeten voorleggen, hoewel het met deze cij! tn t wil zeggen dat de vergadering ze als vi staand moet aannemen. Veulens van lJ%jaar f 100, 12 j f 200, paarden 23 jaar f 350, 38 jaar f 5 8 10 jaar f400, 10—12 jaar f350, 12— ja&r f250, boven 15 jaar f200 en hoogi tijd dan 18 jaar lager. Rundvee Tot Yj jaar f50, 1/21 jaar f75, 11 jaar f 100, V/2—2 jaar f 150, 2—27, t 200 hoogstens f 250. Verzekerd zijn 110 runderen voor f 250j voor f 275, 54 voor f 800, 5 voor f 325, 17 v f350. Hierna ontspint zich een levende gedacht wisseling omtrent de rubriek paarden, voo over den uorm, die zeer moeilijk zal zijn ger.s de hb. L. Groenewege en Brooyma Eerstgenoemde merkt op dat de schatter «aarde dient te bepalen en de leden ook h t belang der maatschappij er zich bij hebb n^der te leggen. Na deze besprekingen komt het voorstel het Bestuur voor afdeeling paarden dezen nu te stellen als volgt y2—1 jaar f 100,1 8 f 850, 3—8 f 5< 8—10 f 400, 10—12 f 850, 12—15 f2 15 f-n ouder f 200. Ook hierna volgt weder een oitvoerige dach.enwisseling, waarbij vooral deDadrukdi'f timigen er op wordt gelegd dat de led - oegen hebben te nemen met de schatti door den schatter gedaan, willen zij hierm< geen genoegen nemen dan kan de maatschap a zulke leden, die de belangeo van hun veree ging niet begrijpen, beter kwijt. Ook gaan er stemmen op om naast den scb r ter nog iemand anders te nemen en ze beid te laten schatten, waartegen een deelhebber op r.erking maakt dat wij alleen het reglemf

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1932 | | pagina 2