Echt en goed DE VORST VAN GELEEN. De vorst van Geleeu.mr. Leufkens, heeft weer eens van zich doen spreken. In een brief aan het kantongerecht van Heerlen zegt hij, dat graai de Marchant et d'An- sembourg, burgemeester te Ainstenrade, een hem toebehoorend landgoed, zonder eenig recht of titel gebruikt eu exploiteert en eischt van gemelden graaf eene schade vergoeding van 200 gulden. De »vorst"zil er blijkbaar niet bijzonder goed voor. Hij vraagt tenminste kosteloos te mogen pro- cedeeren, omdat hij langer dan 3 jaar in zijn levensonderhoud en dat van zijn gezin niet heeft kunnen voorzien. De raad van toezicht en discipline de orde van advo caten te Maastricht heeft zich u,l. verzet tegen zijn toelating als advocaat en pro cureur bij de rechtbank aldaar. ONRUSTBARENDE SMOKKELHANDEL. In den taatsten tijd neemt de smokkel handel aan onze grenzen, hand over hand toe. „Een scherp optreden is hier op den duur wel heel noodzakelijk geworden", vertelde een inspecteur der belastingen uit Tilburg. De smokkelhandel die hier altijd welig getierd beeft, maar door de jongste crisismaatregelen zeer is toegenomen, gaat thans alle perken te buiten. Het is tegen woordig vooral margarine, welke gesmok keld wordt. Bij troepen van 15 tot 30 man trekken de smokkelaars door de bosschen, elk met 00 tot 70 K.G. margarine, een zak op den rug en een van voren. Direct kwaadaardig zijn de smokkelaars niet. Er is wel eens gescholen, doch dat doen alleen de smokkelaars-automobilisten en dan nog maar alleen als ze erg in het nauw ge dreven worden. De smokkelaars te voet gooien meestal hun vrachtje weg, wanneer ze tegenover een beamte komen te staan en zien dan dat ze weg komen. Wat de auto-smokkel betreft, hebben wij in vijf weken tijds zes auto's in beslaggenomen. WERING POLITIEKE LECTUUR UIT DE GEVANGENISSEN. Het Tweede kamerlid Duys vroeg aan den minister van justitie, of onder hel motief »Geen politiek in de gevangenissen", bladen van de S.D.A.P. uit de gevangenis sen worden geweerd. Wanneer dat zoo is, is hier van partijdigheid sprake. Want in hel weekblad, bestemd voor de gevange nissen. worden politieke artikelen uit de Maasbode overgenomen, waarin, volgens dhr Duys, kwalificaties aan het adres der Belgische socialisten worden gebruikt als: Demagogische overwinning der socialisten, socialisten, die zich lafhartig uit 's lauds regeering terugtrekken, leugen-politiek der socialisten, drieste anti-clericale drijverijen der socialisten. Dat is meten met 2 maten, bestrijding van het socialisme zonder mo gelijkheid van verweer. BU1TENLANDSCHE KUNSTENAARS. Nederland kreeg wederom bezoek van allerlei beroemdheden. De A. V. R. O. introduceerde de „Royal llorse Guards", de garde van den koning van Engeland, en Richard Tauber. Straks verschijnt Ha- rold Lloyd, die samen met Richard Tauber optreedt. Het is gerust geen wonder, dat in het buitenland Nederland zoo lang zamerhand als het land van belofte wordt beschouwd. EEN ZESDAAGSGHF. Dan krijgen we ook nog een zesdaagsche. Amsterdam is er vol van. „Laten wij het maar bekennen", schreef een enthousiast. „Uit het groote R.A.I.gebouw is al weken lang die wonderlijk fascineerendezesdagen- sfeer verspreid, die ons langzaam maar zeker heeft gegrepen en waaraan wel haast niemand, zelfs'niet de grootste pessimist of meest verstokte scepticus, vermag te ontkomen Inderdaad, zoo is het. Ook ons heeft die sfeer gegrepen EEN VAART VAN 120 K.M. In Soesterberg reden een automobiel handelaar en zijn compagnon met een Cadillac tegen een boom. De auto had een vaart van 120 K.M. Door het snelle rem men vlogen de bannen van de achterwielen af, waarop de wagen uitweek en in brand vloog. Leefden deze verongelukten bei den bekwamen elk twee zware beenbreu ken ook soms in de sfeer der zesdaag sche DE „P. C. HOOFT" DOOR BRAND VERNIELD. In de Amsterdamsche haven brak brand uit op het motorschip „P. C. Hooft" van de Stoomvaartmij. „Nederland". Ongeveer een week geleden was het schip van een Indischen reis teruggekeerd. Do brand brak uit 's nachts om 1 uur, 's middags om 3 uur, dus li uur na den aanvang, be reikte de brand zijn hoogtepunt. Er is geen sprake meer van kans op behoud of zelfs op herstel van het schip. CH1NEESCI1E 'ZEELIEDEN. In den Rotterdamschen Gemeenteraad werd de toestand besproken van de talrijke Chineesche zeelieden, die thans werkloos in ons land vertoeven en waarvan velen met den verkoop van pinda-koekjes in hun onderhoud voorzien. Iedereen kent ze haast. De burgemeester verklaarde, dat de algemeene toestand in de Chineezen-1 kolonie er in het laatste jaar niet op vooruit gegaan is. De animo om terug te keeren naar hel eigen land is echter over het algemeen gering NACHTELIJK DRAMA. Midden in den nacht, om 4 uur, speelde zich Vrijdag jl. in Amsterdam, een ver schrikkelijk drama af. Een jongeman van 28 jaar schoot een 18-jarig meisje neer en richtte daarna het wapen op zichzelf. Liefdesdrama DE ZUIDERZEEWERKEN. DE INPOLDERING VAN DEN N.-O. POLDER. Minister Ruys de Beerenbrouck heeft in de Tweede Kamer medegedeeld, dat zijn ambtgenoot van waterstaat op de begroo ting voor 1933 alsnog een voorstel zal doen met betrekking tot de inpoldering van den Noordoostpolder. DE TUINBOUW WORDT NIET DOOR DE CRISIS PA Cl FIT W ET 1932 BESCHERMD. De procureur generaal bij den Hoogen Raad der Nederlanden had van dien Raad de cassatie in het belang der wet gevor derd van een beschikking van de kamer van crisis-pachtzaken te Rotterdam, waarbij was beslist, dat pachl-overeenkomsten be tredende tuinbouwgronden niet worden beheerscht door de crisispachtwet 1932. De Hooge Raad heeft Dinsdag jl. de gevraagde cassatie geweigerd, waardoor thans vaststaat, dat de tuinbouw niet van de gunstige bepalingen der genoemde wet kan profiteeren en dat deze enkel voor den landbouw geldt. BUITENLAND Watalgemeen verwacht werd, is geschied. In den verkiezingsstrijd in de Vereenigde SLaten behaalden de democraten een groote overwinning. In bijna alle belangrijke staten verkregen zij de meerderheid. De meerder heid geeft het recht tot het benoemen der kiesmannen, dat zijn de afgevaardigden naar den Senaat en het Huis van Afge vaardigden,die,samen het Congres vormend, den president der Vereenigde Staten kiezen. De Amerikaansche Unie is samengesteld uit 48 Staten. Iedere Slaat beuoemt 2 sena toren en een aantal leden van het Huis van Afgevaardigden, dat varieert met de belangrijkheid van denstaai, met de grootte van zijn kiezerstal. New York kiest 47, Nevada slechts 4 afgevaardigden, 472 der 531 gekozen kiesmannen behooren tot de democratentot de republikeinen behooren er slechts 59. Rooseveit heeft dus wel een overweldigende meerderheid behaald. We moeten nu maar afwachten, wat er ver andert. Heel veel verschil tusschen republi keinen en democraten is er niet De demo craten steunen meer op den middenstand. Waarschijnlijk zullen de groot-industrieelen Ford e. d., onder Rooseveit een toontje lager zingen. Voor de werkloozen zal een en ander wordengedaan. Verder zal Amerika „nat" worden, althans gedeeltelijk. De tarieven zullen een weinig worden verlaagd. Meer dan onder Hoover zal toenadeuing tot de buitenwereld worden gezocht, voor namelijk tot Japan en Rusland. Aan een kleine revolutie moeten wij echter niet denken. Rooseveit is, evenmin als Hoover, in staat een einde aan de crisis te maken, waaronder vooral ook Amerika gebukt gaat. Veertig millioen van de 120 millioen mannen, vrouwen en kinderen daar te lande hebben geen eigen bronnen van inkomsten meer. De socialistische dominee Norman Thomas, de derde candidaat voor het presidentschap, kreeg te weinig stemmen om invloed op den verkiezings uitslag te kunnen uitoefenen. In vergelijking met 1928 zijn anders de socialisten veel vooruitgegaan. Achteraf is gebleken, dat de ontvangst, welke Herriot in Spanje is te beurt ge vallen, niet zoo hartelijk is geweest als de eersle (regeerings) telegrammen ons hadden willen doen gelooven. In Madrid is de Fransche premier zelfs uitgejouwd. Na den terugkeer in zijn vaderland heeft Herriot in Totilouse eene opzienbarende redevoering gehouden. Iedereen weet dat de verhouding tusschen Frankrijk en Italië niet al te schitterend is. Het doet daarom vreemd aan den Franschen minister-president niets als vriendelijkheden aan het adres van Italië te hooren zeggen. Herriot ging zelfs zoover met te erkennen, dat Italië er, bij het verdeelen van den oorlogsbuit, bekaaid is afgekomen. Wij vermoeden, dat een en ander in verband staat met de Fransche nota aan de Vereenigde Staten om uitstel van be taling der op 15 December a s. vervallende oorlogsschuld. Norman Davis, de Ameri kaansche gedelegeerde ter ontwapenings conferentie, heeft tijdens zijn bezoek aan Italië op een goede verstand houding tusschen Frankrijk en Italië aangedrongen. Herriot heeft een stap in die richting willen doen. Langzamerhand wordt het ook aan de Franschen duidelijk, dat de onschendbaar heid van het vredesverdrag van Versailles niet langer vol te houden is. Het door de Fransche Kamer met 425 tegen 25 stemmen aangenomen ontwapeningsvoorstel-Herriot, is daarvoor een bewijs. ITet Fransche voorstel voldoet aan den Duitschen gelijk- heidseisch, voert internationaal toezicht op de strijdmachten in, vraagt uitspraak inzake art. 1(5 van het Volkenbondspact (maatregelen tegen den staat, die oorlog begint) en tracht een gemeenschappelijke strijdmacht tot handhaving van den vrede te vormen. Zoo worden de Fransche eischen van veiligheid verbonden met het slagen der ontwapeningsconferentie. Dat gaat in de goede richting. Het is echter jammer, dat er in Genève zoo weinig medewerking der Engelschen te verwachten is De rede voeringen van Simon en Baldwin in het Engelsche Lagerhuis lieten geen twijfel over. Intusschen heeft men op 'Tl November ook in Engeland den wapenstilstand op plechtige wijze herdacht. In Zwitserland is het ook al misère, tfat bewezen de bloedige botsingen tusschen politie eu militairen eenerzijds, socialisten en communisten anderzijds in Genève. Aanleiding tot de gebeurtenissen was een vergadering van de Nationale Unie, de meest conservatieve partij. Nicole, comrnu- glj gaat een zijn Poeders alleen, wanneerzij dehandleeke- ning dra. en van den fabrikant A. Mijnhardt. Maagpoeders, Hoofd pijn poeders, Kiespijn poeders, Hoestpoeders, Wormpoedeis, enz. Per poeder 8 ct. Per doos 45ct. Bij uwdrogist. 9 41692 nislisoh georiënteerd socialistisch leider, had de arbeiders van Genève laten op roepen tot een protest-demonstratie. Jeug dige militairen schijnen nogal hardhandig tegen de demonstranten te zijn opgetreden. De Union Syndicale, de vakvereeniging, heeft een 24-urige protest-staking gepro clameerd. Deze staking schijnt weinig effect te hebben gehad, daar de trammannen, de arbeiders bij gas, water en electriciteit, zelfs ce typografen niet aan de staking deelnamen. De couranten verschenen op het gewone uur. Een vreeselijke storm vloed teisterde Cuba. Santa Cruz is zoowat van den aardbodem verdwenen. Ook andere plaatsen hadden het zwaar te verduren. Met aantal dooden is op het oogenblik reeds tot meer dan 25UÜ gestegen. Het hooggerechtshof te Washington heeft een beroep in cassa ie tegen het doodvonnis van de zeven negers van Scottboro toege staan. De negers worden aangeklaagd zich vergrepen te hebben aan twee blanke meisjes in den trein. Zooals men weet, had het vonnis over de heele wereld protesten uitgelokt. Een groot aantal matrozen van de Australische vloot verlieten de oorlogs schepen en hielden een protestbeloogmg tegen de verlaging der gages. De scheeps officieren hebben met heel veel moeite de mannen in bedwang weten te houden. De Australische minister van nationale verdediging heeft toegegeven. Op advies van het departement van marine is aan het marinepersoneel medegedeeld, dat de soldij verlaging niet op de voorgestelde wijze zal worden uitgevoerd. Gaat Gandhi weer hongeren? Hij heeft opnieuw gedreigd, tot een hongerstaking over te gaan, wanneer de tempel van Guruvayur niet vóór 10 Januari voor de paria's zal worden opengesteld. Zal dit dreigement wederom een werkzaam middel zijn? Reeds liepen er eenige dageri geruchten dat de Regeering Von Papen zou aftreden en deze geruchten blijken waar geweest te zijn. Rijkskanselier Von Papen heeft Presi dent Von Hindenburg het ontslag van het Kabinet aangeboden. Er worden natuurlijk allerlei bespre kingen gevoerd, doch vast staat wel dat Hitler's kans op het rijkskanselierschap niet groot is. Intusschen is de politieke situatie door de ontslagneming van het huidige kabinet zeer moeilijk geworden. TH0LEN, 18 November 1932. Maandag j.l. is ouder Bruinige dtior een vissche.-Bvaariuig oit Philippine bij bet korren opgehaald hel lijk vau Jvihannis Schot afkomstig van bier, die 9 November j.l. in de Grevelingen over boord is geslagen eo verdronk. Het lijk is Dinsdag naar Tholen overgebracht. Het is dankdag. De klokken Inidden en riepen de raenechen kerkwaarts. En bij velen kwam het Bijbelwoord iu gedachte: ffDe Beere heeit gegeven en de Heere heeft genomen de naam des Heeren zij geloofd." Wel een treffeod proloog voor dezen morgen, want 12 nar luidden wéér de klokken en riepen nn niet ten leven, maar voerden ten doode. Immers de 28-jarige Johannis Schot, vorige week op zoo droeve wijze verdronken in de Greveliugen bij Brninisse, werd ter aarde besteld. Toen wij aan den doodenakker kwamen, was deze gevuld, met een schare van honderden menschen, waaronder vele jongeren, die getoigeo wilden zijn en hnn belangstelling toonen aaD de bedroefde ooders en familie van den overledene. In sombere klanken riep de doodsklok ons toe, ffde mensch gaat naar zijn eeuwig huis, bereid dan ow hois Of P. IVI o menschenkiud, want ook dezen weg." Op aaogrijpende wijze wees onderling Lind in zijn toespraak op het vergankelijke van mensch en i.z. op het plotselinge van c dood, één oogenblik, en deze joDgeman, jn bloei van zijn jireo, werd opgeroepen, om God te verschijnen. Ernstig vermaande ii* bizonder de. jonkheid, om hun Scheppe zoeken in de dageri hunner jnngeliugschap de kwade dagen komen en zij geen ln«t i hebben in dezelve. Het exempel is hier voor ons, dat God ods plotseling en ook iu jengd, waar w;j dan zoovele idealen hebben de toekomst, op lean roepen. Met een woord troost tot den bedroefden vader, wien het aan te zien, dat deze geheel gebroken (immers dit is het tweede kind dat van he de'.elfde droeve en voor het onderhart zoo schrikkelijke wijze wordt weggenomen) en de verdere familie, besloot spr. zijn, met bizon* aanlacht en ontroering aangeboorde rede, onder den indruk, verliet de menschenm den doodeoakker. Eonigsn tijd geleden uatn onze gemee rand het besluit om een ge'eelte van de on wijzerswoning aaD de Dalenusche straat te koopen, terwijl hei andere gedeelte zou «u verbouwd. Dhr Vin werd eigenaar v»n het linkergn'1. en heefi duar een modern ingericht winkelp duen verryzeo, dat het aanzien van die si aanmerkelijk heeft verbeterd. Zijn groene cialegeruiiute doel de verschilt artikelen goed uitkomen en de granielv geeft met de lichte kleuren van de beschi ring aan den wi-ikel een aangenamen indrn Men tretl in den wiuke.1 een mooie sorteei s( electrieche kronen en lampen aan, terwijl alU ie artikelen op gebied van electriciteit te verl ge» zijn, o.m. wascbmachines, kacheltjes Vanzelfsprekend staan er ook tal van ra ontvaogtf estellep, die kunnen worden gedem streerd, terwijl er rij wielen van verschill ftb»ïkaat. aanwezig zijn. Esu breede iurijpoort geeft toegang tot wcrkplaais, waar moioren kunneu worden steld en wij twijfelen niet of het zal den G. Vis J'. morgen, als zijn zaak zal zijn geopr fïi uiet aan bewijzen van belangstelling ontbret LEZING Pk. G. VELTENAAR. Dinsdagavond hield dr. C. Veltenaar het twe gedeelte van zijn lezing over zijn reis Griekenland. Na eerst te hebben gele Handelingen 17 vanaf vers 16 en verder, i telde, spreker van zijn reis, nadat het «c waarop het gezelschapvoer, den steven naar Noorden hnd gewend en Santorin en Delos wer* bezocht. Spr. voerde ons laDgs de schatten oudheid, wij zagen de grootheid die tot ver is gekomen eu nimcurr meer op is gebloeid, En verder ging het de Gnek-che eilaui f langs to' Kenchrea naar hel welbekende Korin en vandaar naar Atbene waaraan het bez zeker niet het onbelangrijkste was. En zoo kwato het einde der twee lezi- g waarbij spreker eindigde met het Onze Vac Het gehoor hing »zd de iippen van spreker, wiens reiservaringen met voel belai stelling ziju gevolgd. Jammer dat er niet m toehoorders waren, want zij die afwezig war hebben veel interessants gemist, Mr. A. J. van der Hoeven dankte dr. Velten voor het ten gehoore gebrachte, waarmede aanwezigeD, geinige het hartelijk applaus, stemden. 01) D-VOSSEMEER. De. Ood-Vossemfer; Muziek vereeniging heelt haar jaarvergaderi gehouden, waarin o. ui. rekening werd geda orer het afgeloopeo boekjaar; een en ander de toestand der vereeniging betreft moge tevredenheid stemmen, de financiën konden be zijn. Er is een tekort van pl.ro. f75, rekent op medewerking en er zal een ba: worden gehonrfeu iu December om het tek* weg te merken. De aftredende bestuarsledi de heeren C. de Wit en M. Hommel werd herkozen. Onder leidiog van den ond-sergeak M. Hommel is alhier een cursus gegeven aanstaande dienstplichtigen in voorgeoefendhei deze cur.-ns, die door 10 jongelui werd gevol; is thans geëindigd; het diploma is ni'gerei aan P. M. Droogers, M. Moerland, H, Plompen, A. J. KijsteDbil Johr., J. A. Verhees E allen te Oud-Vossemeer, M, W. v. d. Kloost en A. D. Goedegebanre, beiden te St-Aansla: en M. P. Tazelaar te Stavenisse. EeD tweel moet in enkele vakken nog herexamen doe *POORTVLIET. Vrijdagavond 11 Nov. j gaf de Chr. Zangvereeniging „de Lofstem" e zangavond in de Gereformeerde Kerk, wel goed was bezet. De avond werd ingeleid do den Eerw. Heer De Vries met gebed. Een 18-tal liederen werden ten gehoore bracht. Het lied „Hymne" werd op verzo herhaald. De entree bedroeg 25 cent, waaivan dc he bestemd was veor de kerk en de helft voor vereenigiog. Het ligt in het voornemen a.s. winter wedero een zangavond te houden. De sluiting had plaats met gebed. 'x'Bij de op Vrijdag 11 Nov.j i. gehoudt steuiroiug voor drie notabelpu der Ned. Herv. Kei wegens periodieke aftredmg van de heere P. Ousdijk, D. Quisi en P. Vroegop werde de heereu P. Oosdijk en D. Qnist met respei tievelijk 37 en 32 stemmen herkozen, ter op den heer P. Vroegop werden nitgebracl 18 stemmen, A. Coomaos 1 stem, Chr. Krijget

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1932 | | pagina 2