Echt en goed Rust, kalmte e zelfbeheerschin RONDS PAKJE zijn, indien het initiatief van soc.-dem. zijde niet een verdacht anti-monarchaal karakter aan een dergelijk besluit zou hebben gegeven. Indien het besluit tot breken niet het oude gebruik in de naaste toekomst mocht worden genomen, dan zal het zeker niet zijn onder soc.-dem. leiding en op andere overwegingen dan in de roode fractie drijven." ORDEVERSTORING OP PRINJESDAG. In den Haagschen gemeenteraad heeft de interpellatie van soc.-dem Vliegen plaats gehad over de ordeverstoringen op den dag van de opening der Staten-Generaal en over het optreden bij die gelegenheid van de politie. O.i. was he belangrijkste der gevoerde debatten, dat de burgemeester uitdrukkelijk verklaard heeft hulp van bui ten het politie-corps staanden uitermate ongewenscht te vinden. Noch door hem, noch door den hoofdcommissaris van politie zijn Poedersalleen, wanneer zij dehandteeke- ning dragen van den fabrikant A.Mijnhardt. Alaagpoeders, Hoofdpijn poeders, Kiespijn- poeders, Hoestpoeders, Wormpoeders, enz. Per poeder 8 ct. Per doos 45 ct. Bij uw drogist. 9 41865 is gelukkig om die hulp gevraagd. De «Nationale Unie", de groep die op den 20 Sept. meende een rol te moeten spelen, heeft eene verklaring gepubliceerd. Wij lezen daarin: «Aanleiding tot het zenden van bepaalde afdeelingen van de Nationale Unie naar Den Haag bij de opening der Staten-Generaal, waren betrouwbare, ook der overheid bekende, inlichtingen, dat on gure, zich communistisch heetende elemen ten beoogden bij de opening der Staten- Generaal het Hoofd van den Staat tot voorwerp of middelpunt eener agressieve politieke demonstratie te maken." Verder op vermeldt het manifest: «De nationale Unie, die geen, zelfs scherpe, legale op positie schuwt, slaat op het standpunt, dat elke wettige regeering als zoodanig, zoo lang en in zoover zij haar primaire taak, bescherming van de staatsorde, niet ver waarloost, ondersteuning verdient. Doch voor het geval een regeering in die taak tekort schiet (dat wordt natuurlijk door de Nationale Unie beoordeeld) handhaaft zij het recht van eigenmachtige bescherming van de hoogste volksgoederen in Neder land in de eerste plaats van Oranje als een onvervreemdbaar historisch en natuur lijk burgerrecht. Zoodanig eigenmachtig optreden zal zonder twijfel in steeds bree- der kringen als onvermijdelijk worden ge voeld, wanneer een zwakke regeering zich op het standpunt blijft stellen, dat haar »de middelen ontbreken" om op afdoende wijze, autoritair, te verhinderen, dat de gelden der staatsbedeeling worden mis bruikt tol het organiseeren van tegen Oranje gerichte relletjes". Wij kunnen dankbaar zijn voor het betoonen van al die vaderlandsliefde, maar draag aan deze heeren geen politiediensten op Anders krijgen wij zooiets als in Duitschland. BOYCOT VAN DU1TSGIIE GOEDEREN. In verband met de Duitsche contingen- teeringsmaatregelen bereiden de tuinbou wers een boycot van Duitsche goederen voor. lntusschen zijn Duitsche onderhan delaars een rondreis gaan maken door een aantal landen van Europa ze zijn in den Haag geweest en reeds dadelijk bleek dat de Duitsche eischen zoodanig fnuikend voor onze groente en landbouwexport zijn dat het voor onzen handel zelfmoord zou be- teekenen hieraan toe te geven. Onze regeering wilde er niet verder over spreken en de Duitsche onderhandelaars zijn naar huis toe gegaan. Boycot van Duitsche goederen zou het beste zijn. NEDERLANDSCHE TAAL IN WINKELS. De groep Nederland van het Alg. Ned. Verbond heeft zich tot de Middenstands organisaties gericht ten einde te bereiken, dat er in Nederlandsche winkels voor op schriften en aankondigingen geen vreemde taal gebruikt wordt. Het is een eigen aardige liefhebberij der Nederlanders voor keur te geven aan een vreemde taal boven hun eigen, aan buitenlaudsche werkkrachten boven Nederlandsche.Ishetnietbeschamend dat de A.V.R.O., om reclame te maken voor een strijkje, dit een Hongaarsche naam moest geven Het zou ons sterk verwonderen, wanneer de actie het Alg. Ned. Verbond ook maar eenig succes had. VEEN HUIZEN. Een veroordeelde klaagde voor de Rotter- damsche rechtbank zijn nood over de toe standen in de gevangenis te Veenhuizen, waarin hij de straf moet ondergaan. De veroordeelden wordengedwongen totzwaren landarbeid, waarvoor hun handen geheel verkeerd staan. Er is geen controlecom missie uit de burgerij, zoodat de directeur dictatoriale macht heeft. Voeding en ligging is slechter dan in de gevangenis, enz. Eén jammerklachtTragiek van menschen „uit de achterhoede". BUITEN-V ER VOLGING-STELLING VAN EEN R. K. PRIESTER. Het Tweede Kamerlid Peereboom, geen vriend der roomsch-katholieken kreeg ant- woord op zijn vragen betreflende buiten- vervolging-stellin „Het is den ondergeteekende niet bekend, dat in Breda een roomsch-katholiek priester zich aan een ergelijk zedenmisdrijf heeft schuldig gemaakt", zegt de minister lakoniek. De regeering acht deze zaak met de ver- eischte objectiviteit behandeld. LEVERING VAN MUNITIE AAN Z. AMERIKA. Dhr Albarda had vragen gesteld omtrent Nederlandsche leveranties van munities aan Zuid-Amerikaansche Staten. „Is de regeering niet van meening", vroeg deze sociaal-democraat, „dat door de leveranties van wapenen en munitie aan Zuid Ameri kaansche Staten het oorlogsgevaar ver meerderd kan worden, dat Zuid-Amerika onmiddellijk bedreigt?" „Levering van wapenen en munitie aan Z. A. Staten behoeft onmiddellijk dreigend oorlogsgevaar niet te vermeerderen. Zij kan dat gevaar evengoed doen verminderen" antwoordde de voorzitter van den raad van ministers. O. i. zeer terecht. VETTEN EN OLIE BELAST. Vandaag wordt er een Kon. Besluit uit gevaardigd waarbij eetbare vetten en oliéu worden belast, zulks ter meerdere be scherming van de zuivelproducten. Boter en margarine zijn reeds belast met f0.65 en f0.45 per K.G. en daardoor zijner vele fabrieken die onbelaste vetten verwerken. Gesmolten reuzel zal worden belast met een recht van 35 ct. per K.G. Deze mag alleen verkocht worden in met banderolles gesloten pakjes. De bonding der Russen is in de laatste dagen gedecideerd. Zoo hebben ze pertinent geweigerd den uieuwen staat Mantsjoerije te erkennen. Ze moeten zich sterk roe en, anders zou ban optreden tegen Japan gematigder zijn geweest. Een tweetal feiten zijn hierbij «an belang. In de eerste plaats schijnen de Amerikanen hun houding tegenover Rusland te zullen wijzigeo. Ommekeer gedeeltelijk uit commercieel» over wegingen, gedeeltelijk echter ook met politieke (anti-Japauschp) bijbedoelingen. Maar een om mekeer, die in staal is Japan lot rede te brengen, lu de tweede plaats hebben de Frar.sche» en Polen buitengewoon veel haast een noo-agres- sjppact met Rusland ie sluiten. De angst der Fraoscben voor Daitschland is zoo groot, dat ze om de vriendschap der Rassen te verwerven Roemen healemaal in de steek laten. Vandaar het hulpgeroep van T.tulescu. De eeuwenoude strijd taszchen protectionisteo en vrijhaudelaren is in Engeland weer uitge broken. Door den nood van het oogenblik kon eene nationale regeering gevormd worden. Op deu door kon die eenheid niet blijven. In de afgeloopen week is de regeeriog uiteengevallen SuovJen, de kampioen vo ir E igeland's nationale belangen, en de liberale ministers vau de zoo genaamde Samnelitische r.chung, vertegenwoor digers van het klassieke Engelsche liberalisme zijn door conservatieve:: vervangen. Ooiztak «an het uittreden der liberalen is de conferentie van Ottawa. E igelaud's handel met de Dominions Deemt toe, maar die tusschen de Dominions en de rest van de wereld neemt veel sterker to". Dat moet tenslotte op den ondergang van het vermoeienissen en de nitpnttingen vafe, presidentschap der Unie ksn drageD. 0 cl democraten hebben iets gevonden. Hoo1 van geboorte geen Amerikaan maar een Br De vele bladen van den krantenkoning zijn uruk in de weer om aao te tooDe Hoover pro-Engelsch is, hetgeen blijkbi grootste misdaad is, waaraan zich een Ame kan schuldig maken. In Rusland heelt meu Maxiiu Gorki, kende Russische schrijver, ter gelegenhei zijn 40-jarige schrijversloopbaan, een betuigd, zooals nog nooit eenig schrijver deel gevallen, Nirjin Nowgorod, deeeuwe stad, werd herdoopt in Gorki. Niet altijd Maxim Gorki aan de zijde der bolsjiwi staan. Een door hem geredigeerd blad zelfs tijdelijk verboden. In den Ratste ziet echter Gorki in het Russisch expnr dc verwezenlijking zijner socialistische i Vandaar al die feesten bij zijn*jubileum. keeren weer terug na het gebruik Mijnhardt's Zenuwtabletten. Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. uit de allerbeste grond- 75 °/o Blue Band stoffen - met 25 °/o allerfijnste Roomboter onder Rijks controle - bereid volgens een karnproces, waarvan de Blue Band fabrieken het geheim bezitten. lebruik daarom uitsluitend Hollands beste standaardmerk versch gekarnd met 25% allerfijnste Roomboter, onder Rijkscontrole BUITENLAND Het rapport van de commissie-Lytton is einde lijk openbaar gemaakt. De officieels besprekingen overdentoestandio het verre Oosten, de brandende kwestie van het oogeoblik, tallen een aanvang nemen. Officieus is er reeds genoeg gezegd en gedaan. Wij vermelden slechts, dat de Ameri kaansche vloot nog een jaar lang in den Grooten Oceaan zal worden geconcentreerd. Een daad, welke weinig minder dan een oorlogsverklaring aan Japan inhoudt. De vraag is, wat Japan zal doen. Het heeft zich in Mantsjoerije vastgebeten, bet heeft voor die expeditie millioenen over gehad. Een terugtrekken nit Mantsjoerije lijkt hoogst onwaarschijnlijk. En toch zonden «ij ous sterk vergissen, wanneer de Volkenbond ditmaal geen spijkers met koppen sloeg. De lijd daarvoor iB bijzonder gunstig, Japan lijkt geïsoleerd. Een opmerkelijk krachtige oppositie schijnt zich tegen Japan te keeren. Een machtig blok, strekkende vau Amerika over de Pacific tot Parijs toe, waarvau Rusland drager is. Rusland is bij de Mantsjoerij«che kwestie ten nanwste betrokken. Een aanval van JapaD op Rnsland scheen in den aanvang onvermijdelijk. Rnsland was onder van een r. k. priester. een hoedje te vaDgeD. Britsche imperium nit'oopcn. Met den dag moeten de Dominions minder voor de Rijks- eenheid gaan voelen. Uit den aard huuner be langen zijn de conservatieven vóór versterking der rijkseenbeid. Eene versterking, welke ook in Ottawa verkregen werd. Voor langen tijd heeft Engeland verplichtingen tegenover de Dominions aangegaan. Uit dpn aard hnnuer belangen zijn de liberalen echter vrijhandelaren. Deze hebben zich bij de beslaiten van Ottawa niet willen neerleggen. Versterking van hel conservatieve element in de Engelsche regeeriDg beleekent nadeel voor ons land. maar ook een krachtige Eogelsche oriëotatie op Frankrijk. De scherpe Engelsche oota aan de Doilsche regeering in verband met de Duitsche aanspraken op gelijk berechtigdheid wijst trouwens in die richting. In de Vereenigde Staten is de verkiezings campagne in vollen gang. Het is reeds zoover dat het „modder-gooieo" een aanvang heeft genomeD. Bij een verkiezing in de Unie wordt geen middel te kwaad geacht om bet beoogde doel te bereiken. Roosevelt, de csndidaad der democraten, heeft nit een ziekte eeu gedeeltelijke verlammiog overgehouden. In alle toonaarden wordt thans door de repnbliekeint-n gezegd, dat een gebrekkige onmogelijk vier jaar lang de 'e Lq Dmtschlaud is het buitengewoon geworden. In de maand September hee Zblfs een rust, iu geer. jaren meer voorgek. Volgens officieele mededeeliog zijn iu de pi van 1 Januari tot 23 September 1932bij pol vechtpartijen in Pruisen 155 lieden gedoo de maand Juni vielen 19, in Joli offers. Ds regcering schrijft dit toe aar krachtig optreden. Eerlijker ware geweest verklaring, dat door haar optreden, de oph van het nniformverbod der nazzt's, de pol moord een tijdlang tot normaal verschijnsel gemaakt. Iu Rome werden groute oefeningen gein tut afweer van vliegtuigeo. Er geschiedde] nach'.tlijke luchtaanvallen welke door sirenes werd aangekondigd. De heel» bevo j„ wrikte mee. Dc tucht moet voortreffelijk 0] geweest.... Griekenland werd geteisterd door een t e' aardbeving. Vi^f dorpen werden geheel ar grond gelijk gemaakt, in 10 andere is do der huizen ingestort, terwijl 7 dorpen ei werden beschadigd. En nog steeds is d aarde niet rustig. Honderden dooden en ge»o Een deel der Engelsche vloot kwam te In Poriorico woedde epn geweldige or welke aau vele menschen het leven knetti RECHTZAKEN. el iet KANTONGERECHT TE THOLEN. 26 September 1932. Door den Kantonrt alhier zijd heden veroordeeld, wegens Overtrediug van hel Motor- en Rij*ielreg)eRr P. A. te Si. Philipsland en W. L. D Scherpenisse tot teruggave aau do ouders ?.i toepassing van straf. L. A. G. te St-Ann en H. S. te Stavenisse ieder tot f 1 boel 1 dag hechtenis. M. J. N. te Staveniss^ f 2 boete of 2 dagen hechtenis. L, J. J te Zienkzee lot f I boete of 1 dag hech Luopen over verboden grond. J. S. Q., L J. Q, L. Q., W. G. L. J. v. S.. G. J, v. S., D. v. S. en L aller» te St-Pbllipslaod tot teruggave aan oaders zouder toepassing vau straf. Overtrediug der politieverordening. F. v. K. te Z waag westeinde tot f 1 boei 1 dag hechtenis. Overtreding Motor- en rijwielreglemeul E. G. H. te Ood-Vossemeer tot f 2 bot 2 dagen hechtenis. B.j verandering van woonplaats niet tijd kennisgeven. P. O. te St-Philipsland tot f 3 boei 3 dageu hechtenis. Overtreding politieverordening. C. J. 8. en P. C. B. te Tholen ieder f 1 boete of 1 dag hechtenis. Loopen over verboden grond. J. L. R. te St-Philipsland tot f 2 boete 2 dagen hechtenis. Overtreding Motor- en rijwielreglemeul J. d. R. te St-Philipsland tot f3 boete 3 dagen hechtenis. J. M. P. A. B. te Roo daal tot f 10 boete of 10 dagen hechtenis. A te Scherpenisse tot f 1 boete of 1 dag bechli THOLEN, 7 October 1932. Dit de Oude Doos, NOOTJES UIT OUDE KERKERAADi NOTULEN. VI. In het jaar 1670 was te Broowerehaven betrekking van voorlezer in de Kerk vat een betrekkiog die altijd was vervnld en bonden geweest met die vau schoolmeester, werd door de Regeeriog als schoolmeester noernd zekere H. van Bern mei; deze verü den Kerkeraad ook benoemd te worden voorlezer, waarop nog niet dadelijk een bei viel, ofschoon hij weinige dagen later werki werd aangesteld als zoodanig. Maar daar del keraad iotaspcben en zeker reeds tijden: oa vacatore in dezen kerkdienst voorzien had, l«' de Regeeriog door den stadsbode aan Vau 8 I L lat

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1932 | | pagina 2