de subsidies en hij meent ook dat de ver laging geen gelijken tred houdt. De voorz. antwoordt dat van alle i/-J af is. Dhr Bogert zegt aangaande de subsidies had hij gedacht dat B. en W., gezien de lijden, zelf gekomen zouden zijn om deze al te schallen. De gansche wereld klaagt, wij staan straks voor de werkloozenzorg en dal zal niet klein zijn. Als het werkelijk een winter wordt, dat het lang en veel vriest, zoodat er niet gewerkt kan worden, dan zullen vele menschen ondersteund moeten worden en dat is noodzakelijk, maar de uilgaven voor subsidies dat is niet noodzakelijk, want al krijgen die vereenigingen dat niet, dan zullen ze toch wel voortgang hebben. Wij hebben hier een voetbalvereeniging en drie zangver- eenigingen, maar die hebben geen subsidie, do leden zorgen daar zelf voor. Als men ziet dat de leden van een zangvereeniging 10 cent per week betalen, dat is dan ook f 5 per jaar. Spr. zou zeggen laten de vereenigingen voor zich zelf zorgen. Spr. had dan ook gedacht dat B. en W. wel met een voorstel zouden komen om deze af' Ic schallen, hij wil dan ook aangetee- kend zien legen alle subsidies gestemd te hebben. Dhr Moelker zegt de vereenigingen Olym- pia en Concordia die hebben verschillende uitgaven, die andere vereenigingen niet hebben en wel de instrumenten, daar is nogal wat voor noodig. Spr. is voor de subsidies, hoewel hij een ander het recht geeft er tegen te zijn. Dhr. Dekker zegt in verband met de omstandigheid, dat enkele raadsleden een tijdelijke korting van 8% op de jaarwed den van de gemeente-ambtenaren en van de ambtenaren der gemeentebedrijven voor 1933 voorstellen om daarmede een door enkele raadsleden voorgestelde verhoogden post no. 193 begrooting 1933 (werkver schaffing) te dekken, moge ik Uwen Raad voorstellen, ingaande 1 Januari 1932: lo. alle vrijwillige subsidiën aan ver eenigingen, welke buiten het huishoudelijk bestuur der gemeente vallen, uitgezonderd de Vereeniging Hét Groene Kruis te Tholen en het alg. armbestuur, met minstens 10 te verminderen 2o. op den grondslag automobielen der personeele belasting, ten behoeve van de Gemeente minstens 70 opcenten te hellen en 3o. de opcenten op de vermogensbe lasting, ten behoeve van de gemeente, te verhoogen tot dertig, zoodat enkele amb tenaren de lasten niet alleen betalen. Dhr Moelker kan die zienswijze niet deelen. Hij gaat uit van de gedachte dat die het heeft, dat die moet betalen en dat degene die geen inkomen heeft, niet be taalt. Het gaat toch niet aan dat iemand met een groot of een klein kapitaal dit eerst opeet en dan ook bij de steun moet Dhr Moelker zegt dat in het rapport dan een verkeerde woordspelling staat, maar de hoofdbedoeling was dat de post voor onvoorzien te laag was. De Voorzitter merkt op dat de begrooting niet zoo krap is. Dhr Wagenaar zegt wij zijn tot die 3% verlaging gekomen op grond dat als wij de gemeentebegrooting goed bezien, wij tot de conclusie kwamen, dat de posten van inkomsten zoo zijn geraamd, dat ze mee moeten vallen en de posten ven uit gaven zoo laag geraamd zijn dat deze dadelijk zijn uitgegeven. Als dus beide overschreden worden, dan is de post van onverzien zoo weg dan moet er-wat ge beuren. Belaslingverhooging gaat niet dus dan salarisverlaging. Ook word hiergeen pen sioensbijdrage betaald, dus wordt men reeds bevoorrecht tegenoverdeparticulieren De Voorzitter zegt alleen de vraag is of het noodig is dat de salarissen vermin derd worden en of de versobering ge- wenscht is. Dhr Bogert kan zich aansluiten bij het gesprokene van den heer Wagenaar. De begrooting is sluitend, maar het kan maar net en dat is een bang regeeren. Als er moeilijkheden komen clan is de post van 1 '1000 voor onvoorzien te klein. De Voorzitter antwoordt dat er wel eens een begrooting is geweest met een on voorzien van f200 men weet toch niet wat het volgend jaar zijn zal. De heer Bogert meent dat wij er nog niet zijn. Spr. houdt zich aan hetgeen hij gezegd heelt bij de hespreking van de tijde lijke kortingen van de salarissen van burge meesters, secretarissen en ontvangers. Hij gelooft niet als er 3% afgenomen wordt dat iemand kan zeggen zijn brood niet meer te verdienen, het is een daad om elkaar de lasten te helpen dragen. De Voorzitter merkt op dat dhr Bogert dus ook voor salarisverlaging is. Dat hebt U toch daar straks niet gezegd. Dhr Bogert zegt geen advocaat te zijn en het dus niet zoo juridisch kan zeggen. Men moet hem ten goede houden, dat hij hier zit ter goeder trouw en niet altijd precies de juiste volgorde neemt. De Voorzitter merkt op dat het niet is als het zoo gaat uit versobering van de huishouding der gemeente, maar uit al- gunst. De heer Bogert antwoordt hier niet te zitten om afgunst te voelen tegenover personen. Met de verlaging wordt niemand gedupeerd en wij kregen een goed onvoor zien, waarin wij in nood een toevlucht aan hebben. Ook hier wordt geen pen sioensbijdrage betaald. De Voorzitter gelooft ook niet dat dit de menschen de das aan zal doen, maar B. en W. hebben gezegd als het gewenscht komen, dat zou geen voordeel voor de is, dan staan ze niet afwijzend tegenover gemeente zijn. Van die 3% verlaging spr. de voorsteller en dat spr. dit heeft gedaan is geen misdaad. Alle bedrijven gaan gebukt en ieder heeft loodjes moeten leggen cn die van zijn kapitaal moet leven heeft wel meer dan 3% geleden door de malaise. Ook zijn de levensmiddelen veel goedkooper geworden en men heeft nog hetzelfde traclement van 10 jaar geleden. Door deze prijsverlaging is deze 3% geen salarisverlaging maar een salarisverhooging. Dhr Overbeeke zegt men kan wel be grijpen dat hij in de minderheid was in de commissie. Spr. wou echter vragen, wanneer de salarisvermindering, zooals door B. en W. wordt voorgesteld, wordt uitgevoerd of dit bedrag dan komt op de post voor werkverschaffing. De Voorzitter zegt dat dit niet komt op de post van de werkverschaffing, dal kan niet anders komen dan op de post voor onvoorzien, daar dit dan moet beschouwd worden als een versobering van de ge meente huishouding. De heer Overbeeke zegt dan heeft het idee van de meerderheid der commissie ook geen zin. Spr is tegen deze 3% ver laging, en ook tegen de verlaging volgens den brief van Ged. Staten betreffende de wethouders. Onze Wethouders ontvangen nu f 1 GO terwijl de oude-wethouders f300 hadden daar is dus reeds bijna de helft af en als het nu nog minder moet worden, dan zou ik haast zeggen als ik wethouder was, geluk er mee. Spr. is ook tegen verlaging van de uurloonen, want dit geldt ook straks voor degene die aan de werkverschaffing werken en die menschen moeten daar voor zwaar en vuil werk verrichten. Spr is voorts tegen elke salarisverlaging. B. en W. heeft het voor elkaar gekregen om de be grooting kloppend te maken en er is nog een post voor onvoorzien van f 1000, dat zou anders zijn als de begrooting niet kloppend was. Spr. vindt het nu overbodig het salaris Ic verlagen. Wat betreft het gesprokene van den heer Moelker dat alles goedkooper wordt, dat is niet zoo, want do suiker is reeds ct per pond duurder geworden, het varkensvleesch wordt duurder, de boter is 25 cent per pond duurder daar is dus van geen prijs- erlaging sprake, wel van een stijging. rzitler merkt op dat de index- veel minder aangeven, fceke zegt dat toch vele pijzen maar zij zijn er zelf niet mee gekomen, En wat betreft die afgunst, dat geelt den schijn als men spreek1 tegenover de parti- lieren. Spr. bedoelt dit niet tegenover de heeren die hierover gesproken hebben, maar zegt dit in het algemeen. De heer Overbeeke zegt in de com missievergadering gezegd te hebben dat dat deze f 1000 was voor werkverschaffing en zoo is er ook in de commissie ge sproken door den heer Wagenaar die zelf de post werkverschaffing ook te laag vond. Dhr Wagenaar zegt in de commissie gezegd te hebben dat de posten van ont vangsten zoo zijn geraamd dat ze niet mee kunnen vallen en de posten van uit gaaf zoo dat er niets over is, zoodat de post van onvoorzien niet toereikend zou zijn en toen is gekomen de 3% salaris verlaging. Spr. heeft ook gezegd dat de post werkverschaffing van f8900 als het een strengen winter mocht worden te laag zal zijn. Dhr Overbeeke zegt niet genoemd te willen worden als voor de salarisverlaging te zijn. Dhr. Moelker zegt dat in het rapport nooit geen namen worden genoemd, er wordt alleen gesproken van meerderheid en minderheid. De voorz. vraag dan wat er moet ge beuren. De hh. Moelker en Wagenaar doen het voorslel om in principe te besluiten tot salarisverlaging. Dit voorstel in stemming gebracht wordt verworpen met 3 tegen 4 st. Voor de hh. Moelker, Wagenaar en Bogert. Welh. v. d. Berge motiveert zijn tegen stemmen door te zeggen dat B. en W. verblijd waren, dat de begrooting kloppend was, dus dat men niet metsalarisvennin- dering behoefde te komen en hij houdt zich aan het besluit van B. en W. Nu dit voorslel is verworpen komt in behandeling de subsidies voor 1933. Aller eerst de subsidie voor degymn ver.Olympia. Dhr Bogert vraagt of er op de openb. school lichamelijke oefening wordt gegeven. De voorz. antwoordt dat deze subsidie een gevolg is van een overeenkomst. Dhr Bogert gelooft niet dat er één onder wijzer is die klasse J heeft. De voorz merkt op nog nimmer gehoord te hebben van klasse J. Dhr Bogert meent uit goede bron ver nomen te hebben dat dit vak niet gegeven kan worden, omdat geen enkele onder wijzer de acte heeft om gymnastiek te geven aan toestellen. De voorz. zal dit nader onderzoeken. Dhr Wagenaar stelt voor deze subsidie met de helft te verminderen. Dit voorslel wordt niet ondersteund. Met 4 tegen 3 st. wordt deze subsidie verleend. Tegen waren de hh. Wagenaar, Bogert en v. d. Berge. B en W. stellen voor aan de sehiet- vereeniging „Koningin Wilhelmina" een subsidie te geven van f75. Dhr Bogert vraagt of de gemeente ver plicht is de baan in orde te houden. De voorz. antwoordt dat de gemeente verplicht is indien de vereeniging ophoudt te bestaan de baan over te nemen. Dhr Bogert zegt dan er voor te zijn, want dan blijft het gelijk. Met de stem van dhr Overbeeke tegen wordt deze subsidie verleend. Met de stem van dhr Bogert tegen wordt verleend de subsidie aan de Ver. tegen alcoholhoudende dranken. Dan volgt de subsidie aan de muziek vereniging Concordia. Dhr Wagenaar zegt wel eens gelezen te hebben dat er van Concordia een op voedende kracht uitgaat, maar als men dan het spektakel van j.1. Zaterdag nagaat, dan weet men niet hoe men dal durlt te zeggen. Het vorig jaar op denzelfden dag deed Olympia een feest geven en nu moest Concordia, op dien dag, den vroegeren kermisdag, een avond geven. Als dat niet gedaan was op dien dag, dan zouden de hartstochten niet zoo opgevoerd zijn. Spr heelt eens een kijkje wezen nemen en heeft nog nimmer zoo hooren vloeken en er is nog nimmer zoo veel gedronken, ze waren zoo zal als varkens en als dat nu opvoedende kracht is, dan weet spr het niet. De voorz. antwoordt dat dit rumoer niet is gemaakt door Concordia, maar door de andere vereenigingen. Spr heeft er echter te laat aandacht aan geschonken, anders had men geen vergunning gekregen Dhr Wagenaar zegt dat ook de leden van Concordia er bij waren. De voorz. zegt dat dit maar een zeker gedeelte is, maar er zijn toch ook fatsoen lijke menschon bij en de vereeniging is al jaren gesteund en spr wenscht er niet aan mee te werken om deze nu weg te krijgen. Dhr Boogaart zegt het zeer te betreuren dat die vergunning gegeven is. Het is verschrikkelijk geweest zoo men te keer is gegaan. De voorz. merkt op dat het meer rumoerig was den hem lief was. Dhr Overbeeke spijt het dat dit naar voren is gebracht. Het neemt echter niet weg, dat hetgeen door de heeren Wagenaar en Bogert naar voren gebracht is, niet waar is, neen het is nog veel erger ge weest, het is een schandaal geweest. Spr vond het echter geen bezwaar dat het nu juist op dien avond van de vroegere kermis was. Indien er zulke onaangenaamheden niet waren geweest, dan was dit juist eens een verkwikkertjs geweest, want de menschen zijn hier nog wel kermisgezind. De voorz. vindt dat men zeer onver standig is te werk gegaan. Spr heeft de vergunning verleend, omdat de menschen hier weinig hebben, zoodat men nog wat van muziek kon genieten. Het is hem echter rumoeriger toegegaau dan hem lief is. Dhr Moelker zegt er niet veel van ge hoord te hebben, het doet hem echter ge noegen dat de voorz. ook met andere menschen rekening houdt, en U bent niet aansprakelijk voor hetgeen gebeurd is. Deze subsidie wordt verleend met 4 tegen 3 stemmen. Tegen de hh. Wagenaar, Bogert en van den Berge. Met alg. st. wordt de begrooting der gemeente en die der bedrijven voor 1)33 vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f 107879.87 wat betreft den gewonen dienst en den kapitaaldienst in ontvang en uitgaaf op f22047.39. Met alg. st. wordt goedgekeurd de be grooting van het alg. armbestuur voor 1933. Dhr Moelker hield zich buiten stemming. De voorz. brengt dank aan de commissie die de begrooting heeft nagezien. Met alg. st. wordt goedgevonden de ver betering van den toegang tot den wal, eveneens de toekenning van gelden aan het Bestuur der School met den Bijbel. B. en W. stellen voor, het huis Dalemsche straat '17 te verhuren aan den heer W. van Liere volgens het concept contract zooals dat ter inzage heelt gelegen. Met alg. st. wordt hiertoe besloten. Met 6 tegen 1 st. wordt vastgesteld de verordening voor het agentschap der arbeidsbemiddeling en den dienst der werkloosheidsverzekering. Tegen dhr Overbeeke omdat op het laatst van de verordening staat dat B en W. een besluit, kunnen nemen en dit aan den raad zullen mededeelen. Dhr Overbeeke zegt dit is een verordening waar de raad weer niets in te zeggen heelt, hij gaat er mee accoord als het laatste gedeelte ge wijzigd wordt en dit wordt veranderd „door den raad". De voorz. zegt daar weinig voor te voelen, omdat dit gedaan is ter spoediger afwikkeling van zaken. B. en W. stellen voor om een st grond van S. van Dullemen te kot voor f 175. Met alg. st. wordt dit g gevonden. Bij de rondvraag vraagt dhr Dekkei hel is met de plannen van den Grind De voorz. antwoordt dat deze nog terug zijn. Dhr Dekker vraagt hoe of het is een parkeerterrein De voorz. antwoordt dat de borden steld zijn en dat er eerst een proe nomen zal worden, voorloopig is wezen de Markt en de Haven. Dhr Overbeeke vraagt hoe of het is de stoomtramwegmij of die sindsdiei hoorlijk heeft voldaan. De voorz. antwoordt dat de mij. si dien behoorlijk heeft voldaan. Dhr Bogert zegt eens gevraagd te ben of de speelplaats aangewezen is voetbal terrein en toen is geantwoord neen, maar steeds wordt het gedaan, zou gaarne zien dat daar een bord geplaatst verboden te voetballen zood veldwachter procesverbaal op kan m: Want het is daar een opleiding voor kers en dat is zeer schadelijk voor kir die daar spelen. De voorz. zegt geantwoord te lie1 dat dit niet bestemd is voor een voc club, maar dat schooljongens daar met een bal spelen, dat kan spr. niet bieden. Spr, is er zelf eens geweest r heeft niets gehoord. Hij zou die jon daar gerust willen laten spelen met eer Dhr Bogert zegt het is er een So anders moet U het maar eens vragen de menschen die daar wonen. De voorz. zal er nog eens een ondei naar doen. Anders moet er maar pr verbaal opgemaakt worden, want er is een vloek verbod. Dhr Overbeeke zegt dat het hem al scheidene malen is opgevallen dat wagons van de tram staan en dat li gevaar op voor het verkeer. Nu zou gaarne zien, dat als daar 4 wagons dat er dan aan de laatste een lanlf werd gehangen. De voorz. zal maken dat hel komt. Hierna sluiting. D BUITENLAND 1) W Hel verbaal word: op den daar eentonig, uiaar weer over de Duitsche tragedie, bet dn een met meer te tellen aantal akten. Tre zondor einde. Toch kunnen wij ook (lilma: tweetal gebeurtenisson uit Duitschland niet onvo laten. In de eerste plaats de smadelijke aftoc naiionaal-socialislen in Pruisen. Zij hadden, hun stemmen vóór eeue communistische mout Pruisische ambtonaren aangespoord om ordeniugen van don, door vou Papen aangestt Prnisischen regeeringscommi&saiis, niet uit te vo( Nu bel er op aan kwam vol te houden - de regei nam do zaak ernstig - gingen de nationaal-social den haal. Onder luid gelach der linker e ondernamen ze een glorieuzen terugtocht eu klaarden, dat ze het niet zoo erg gemeend had Het tweede onziecbarende feit was de ontkol van den voorzitter der sociaal-democratische Web. VolgeDS zijne bewering zou Hitler hebben het Centrum te bewegen mee te doen eene actie om president vou Hindenburg by Rijkt besluit af te zetten, waarbij het Centrum de social voor deze actie moest winnen. Het plan viel et in duigen, doordat de socialisten voor de hun gewezen rol hadden bedankt. Een schandaal. Wels nog nimmer voorgekomen in de Duit politiek. Aan do andere zijde wordt de onthul als locgen gekwalificeerd. Moeilijk is aan te dal er heelemaal niets is gebeurd. Bij de Conferentie van Washington (1921 is de slatns quo in den Pacific vastgesteld. De gestano tonnage van grooto oorlogsschepen wer geregeld in een verhouding van 5 5 voor Ante en Eugeland, tegenover 3 voor Japan. Ze oveDals hel ie Washington gesloten Negonmog n hedenverdrag f Engeland, Amerika, Japan, Frank Italië, Nederland, België, Portugal en China) ander doel dan Japan van verdere machlsuitbroii n op het vaste land van Azië af te houden, verdragen waren de garantie van do integriteit China. Japan hooft zich van die verdragen aangetrokken. Vandaar, dat er thans in Ver. St stemmen opgaan om de tnsschen Amerika et andere mogendheden bestaande vlootovereeuk op to zeggen. Nog door ie's anders dau de geruchten om opzegging van hel negenmogenhodon-verdrag, tro de Ver. Staten do aandacht. Wij maakten or reeds vroeger melding van Stakingen van bo Er was van 1 tot 9 September een soort wi stilstand gesloten. Een conferentie van 15 go neurs de betrokken staten zou eerst Dog eens beprc een einde te maken aan de orbarmelyke loesl der landbouwers. De conferentie heeft echter uitgehaald. Bogounen in Iowa, breiden zi stakingen thans uit. In Nobraska, Noord-D Miunesoia, Monluna, lndiana, Colorada, E Okloboma, zelfs in New-York en New-Jersoy destakingsgedachle veld to winnen. Hier en daar kwam het tot schietpartijen lu Zweden zal het afgetreden vrijzinnige ka Hamrin worden opgevolgd door een sociaal cratisch ondor leiding van Hansson. Dit is zoo als zeker. Een en ander is hot gevolg va nitslag der gehouden Tweede Kamerverkiez waarbij de sociaal-democraten eene overwi behaalden. Voor ons land heeft dit ook betee De Zweedscho Tweede Kamer beschikt nu ove besliste vnjhaudelsmeerderheid. waardoor waa lijk iu het vervolg met dezen Oslo-staal b sprekon zal zijn. Ook in Hongarije regeeringswisseling. Het k Karolyi is afgetreden. De grootste moeilijk! thans ood minister van Financiën te vinde financieele vraagstuk lijkt schier onoplosbaar.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1932 | | pagina 2