Advertentie Haarden. Kachels. modelboeken Drukwerk •uit bleek dat de vereeniging thans »den telt. t het verslag van de penningmeesteres c dat de ontvangsten hebben bedragen .50 en de. uitgaven f 169.77, alzoo een llz,-t van f39 27. Daar er prijs op gesteld dat er in het bestuur ook iemand ig had uit Schouwen, was Mevr. v. d. Klompe bereid het bestuurslidmaat- p voorloopig waar te nemen. afloop van de vergadering werd door heer H. P. Staal een lezing gehouden .Georganiseerde beroepskeuze". kat; rja VISSCHERIJ. DE MAKREEL, enkele citaten ait oadere jaarverslagen le Schelde en Zeeuwsche Stroomen, te be- in met 1904, toen gezegd werd: met bettrek- ler weeren in het laatst van Juni vertoonden heele scholen op den Boven Ooster-Schelde, t, wanneer de visschers ait anderen hoofde zoo spoedig de weereu hadden moeten op zij nog een aardigen bijslag hadden en maken met de vangst vau makreel, maar paalde zich dit maar tot een enkel getal, jl in 1905 heft laidde-: Eveuals het vorig vertoonden zich do bij het einde van het »isseizoen massa's makreel. Op enkele weeren, viertal met name genoemd, werd nog een erkelijk groot aantal van deze visch n eu had de opbrengst als bijslag, bedoeld il vorige verslag, nog al iets te beteekenen. et eerst ging deze visch ving van de hand erden hoofdzakelijk te Bergen op Zoom van and gedaan. Door den grooten aanvoer op begon spogdig de aftrek minder vlot te zoodat eeD der visschers naar Ierseke trok aar zijn vangsten aan den man bracht. Voor het reeds io vorig artikel meermalen aan- ilc', komt er in het verslag voor: Van deze was de vaogst veel booger dan het vorige 9p bet einde van de ansjovisvangst werden irsteu gevangeu, op 3 Juli reeds 2500 op weer. Daar de vangsten in eens zoo verba- g'oot waren, had dit zeer lage prijzen volge. De aanvoer was op een gegeveo blik zoo overstelpend dat het is voorge- dat men de visch niet kon verkoope», er een gedeelte tot den volgenden dag en viscbafslag bleef staaD. Tengevo'ge van toestand gingen enkele visschers niet meer bun weeren om de visch te halen, die on Dede eeo onhebbelijke onverschilligheid aan dag legden, nog liever lieten ze de visch weeren sterven. ior den grooten aanvoer werd door enkele ïers gevaren naar verschillende plaatseD. loonde dit nog wel de moeite, doch ook het te veel werd dit na verloop van eeniga tot teo laatste hoe langer hoe minder, erseke gebeurde het, dat de visscher met eele partij bleef zitten en nood gedwongen tor eeu prikje overdeed aan een leurder, er nog niet epus ziju geld uithsalde. Er ooveel makreel in de rivier, dat men dage- groote scholen in de Eeudracht kon zien, elfs in de haven van Bergen op Zoom ver ten zij zich. Het werd betreurd dat niemand energie had om, hetzij door rooken, hetzij idere wijze te pogen deze visschen te con- ia eren. Voor een ondernemend man. zoo werd lan toegevoegd, was daarnit wel winst te n geweest. Wij dachten er nu bij als in arlogsjaren de verschijning van de makreel >o'o ruime mate was geweest als in 1906 ;eval wa«, deze zoude ongetwijfeld wel de jdige maatregelen genomen zijo om de voed- visch in te zouten om op het front of als voedsel te dienen voor soldaat eu en vast is het dat in die dagen afzet- zon gevonden zijn, want de bliek enz. k baar weg. EeD volgende uiaal nog over andere jaren ten opzichte van ons je. )6i 1 t I! ee GEMEENTERAAD. I JD-VOSSEMEER. 22 September 1932, lorzitter burgemeester J. G. Hamer, etaris de heer W. van der Ploeg. notulen - der vorige vergadering wor- voorgelezen en ongewijzigd vastgesteld, gekomen stukken n schrijven van den Commissaris der ,ofngin dat Koninklijk is goedgekeurd erordening betreffende benoembaar-» en bezoldiging van gemeenteveld- )ters. gi in de Prov. commissie voor werkloozen- betrelfende de regeling voor de werk- kasopname bij den dp •oces-verbaal ontvanger. in Ged. St. de goedkeuring eentebegrooting voor 1933. ize stukken worden voor kennisgeving enomen. m verzoek van de Geitenfokvereeniging subsidie, een adres van de arbeidsa( len van Oud-Vossemeer betreffende iloozenzorg en een verzoek1 van D. Lii^d- ICz., om ontheffing van hondenbe lg worden naar 13. en W. gezonden praö-advies. ir Daane vraagt naar aanleiding van het s van de arbeidsbonden of het dan te laat zal worden, voorz. antwoordt dat op het laatst October weer raad gehoucTen zal en en dan zullen die zaken behandeld 0 len. Een schrijven van Ged. Staten dat zij hebben ontvangen de politieverordening. De voorz. zegt de verordening zou nu veertien dagen na dit bericht afgekondigd moeten worden, maar aangezien dit moei lijk zal gaan, stelt hij voor dat de raad deze thans opnieuw vaststelt dan kan dit opnieuw aan Ged. Staten worden mede gedeeld. Met alg. st. wordt dit goedgevonden. Dhr Daane vraagt of elk raadslid weer een nieuwe verordening ontvangt. De voorz. antwoordt dat hiertegen gaen bezwaar is. Een schrijven van Ged. Staten inhou dende een verzoek om het oordeel van den raad in te winnen hoe men denkt over de tijd. salariskorting van de wet houders en de ambt. van den burg. stand. 13. en W. stellen voor mede te deelen dat men hier niet mee accoord gaat, daar men hier reeds bijdraagt voor pensioen. Met alg. st. wordt dit goedgevonden. Een verzoek van het centraal archief en inlichtingsbureau voor Maatschappelijk Hulpbetoon om alsnog als lid toe te treden. B. en W. stellen voor hierop afwijzend te beschikken. Van het Bestuur van de Prov. Brand- weerbond nogmaals een verzoek om als lid toe te treden. B. en W. zijn echter van meening nog niet als lid te moeten toetreden. Dhr Ampt meent dat het juist wel goed zou zijn als men daar lid van was. Men kan dan verschillende adviezen krijgen. Een advies kan soms zooveel nut hebben, dat men f 10 contributie er mee verdient. Dhr Lindhout zegt de brandweermannen krijgen een kleine vergoeding voor hun werk en dan behooren ze toch ook op de hoogte te zijn. Hij is er dan ook tegen om die f 10 er voor uit te geven. Dhr Heijboer zegt hier op het eiland Tholen is geen motorbrandspuit, dus bij een groote brand is hier geen hulp van te verwachten en is men dus elders aan gewezen en met het snelverkeer van tegen woordig is men hier vlug genoeg en men heeft die hier niet noodig ook. Bij den laatsten brand bleek dat men absoluut niet wist waar de brandkranen zijn. Hij zou gaarne zien dat de burgemeester eens met het personeel van de brandweer een wandeling door de gemeente deed en dan naging waar de brandkranen liggen. Hij beschouwt dat dit hoogst noodzakelijk is. Dhr Daane zegt dat er in het rapport ook al over gesproken wordt. De voorz. merkt op dan maar af te wachten tot het rapport behandeld wordt. Dhr Ampt zal geen voorstel doen, maar hij zou het nuttig vinden als de gemeente lid werd, en het is geen weggegooid geld. Dhr Daane wil opmerken dat de ge meente een goede opperbrandmeester moet hebben. Toen spr. wethouder was is er op gewezen dat er te weinig materiaal was, toen is er materiaal aangeschaft en r.u is het hun plicht dit in orde te houden en daar moeten B. en W. ze toe aanma nen. Nu vindt spr. het verschrikkelijk dat een opperbrandmeester de brandkranen niet weet te liggen en dat hij. bij brand een halve K.M. te ver zoekt, Een advies van hooger hand, dat is niets, want dat komt niet vertellen waar de brandkranen liggen. Met alg. st. wordt besloten nog niet als lid toe te treden. B. en W. stellen voor aan W. L. Antho- nisse en Ant. van Poortvliet op hun ver zoek de vergoeding «van 1 cent per K.M. toe te kennen. Met alg. st. wordt hiertoe besloten. B. en W. stellen voor het reglement Fonds Huyssen van Ivattendijke te wijzigen en wel om deze reden. In art. 5 van dit reglement wordt bepaald dat de voorzitter van het Fonds lid moet zijn van den raad. Aangezien Dr. Vermet geen lid van den raad meer is en B. en W. meenen dat Dr. Vermet de rechte man op de rechte plaats is, stellen B. en W. voor dit artikel te wijzigen en aan le vullen met de be paling dat niet 3 maar 5 bestuursleden zullen komen en dat 2 leden moeten zijn leden van den raad. Dhr Daane zou het spijten dat de dokter op die manier uit zijn functie zou moeten, omdat ook volgens zijn meening de dokter daar de aangewezen man voor is, omdat die man overal komt en dus weet waar er gebrek is. Ook vindt hij goed dat er 2 leden bijkomen. Met alg. st. wordt het voorstel aange nomen. Met alg. st. wordt op voorstel van B. en W. vastgesteld de verordening volgens art. 10 en 43 der Drankwet. Het voorstel van B. en W. vaststellen verordening winkelsluitingswet wordt aan gehouden tot de volgende vergadering, omd-.l de winkeliers nog 7 dagen extra kunnen krijgen. De voorz. zegt de begrooting is wel sluitend gemaakt, maar er staan posten die niet achterwege konden blijven en daar moet men geld voor zien te krijgen, anders komt men 4 a f5000 tekort, om de be grooting sluitend te krijgen. Nu is hier nog geen verordening op Jtadegt I Gaat men de opcenten op de fondsbelasting hoog opvoeren, dan moeten de menschen die reeds belasting betalen, nog steeds meer gaan betalen en dat drukt dan op de middenstand en de nering doenden. Wij zitten met de haven en die vordert groote kosten. De raming is f 12000. Nu is het niet onbillijk dat er kadegeld geheven wordt. Verder zal dan ook nog geheven worden 30 opcenten op de ge meentefondsbelasting en de personeele belasting zal verhoogd worden met 30 op centen. Dit is de eenige manier om aan geld te komen. Dhr Daane zegt nooit geen bewonderaar geweest te zijn om zulk eeu groot werk te doen en zulke zware kosten aan de haven te besteden. In Juni toen er over gesproken is, was spr. er* tegen, maar om verschillende reden heeft spr. gezegd voor uit dan maar, maar nu is hij tot de con clusie gekomen dat voor die geldleening op de begrooting van 1933 niet eens geld is om de rente en' aflossing te betalen. Nu is het zoo als men een kip zijn pluimen uittrekt duet het zeer. Nu moet men niet gelooven dat hij tegen het tekort ageert, maar als men een citroen uitknijpt, dan blijft er niets van over. Hij beeft een be rekening gemaakt over die kosten. De be grooting voor het werk is f12000, 5% rente is f600, allossen in 24 jaar is f500, plus f200 voor degene die het geld op moet halen, is totaal f1300. Het kadegeld zal opbrengen f2000, dus er blijft over f700. M. d. V., ik zou zeggen laat de haven maar stil liggen, want die zware kosten zijn niet te betalen. Spr. zou er voor zijn als B. en W. het initiatief namen om verschalende reparaties te laten ver richten en daar een paar jaar f 1000 te laten verwerken. De beschoeiing is goed, de palen zijn ook goed, alleen de planken die zijn slecht. En afgaande op de ver hooging van het plateau, vele geslachten hebben het met deze lage kaai gedaan en wij kunnen het er ook nog best mee doen. De laatste jaren is er veel aan verbeterd en aan het plateau mankeert niets. Als de kadegelden worden gebruikt voor de kosten en dan heeft het nog geen zin om die te hellen. Spr. stelt dan ook voor om dat werk niet uit te voeren en spr, heeft hier de vrijheid voor omdat anders die f '1300 voor niets betaald worden. Slot volgend nummer. BURGERLIJKE STAND Gem. THOLEN van 16—22 Sept. 1932. Ondertrouwd: M. Geluk en A. S Korsman beiden te Tholen. PUBLICATIEN. Burgemeester en Weihouders van Tholen brengen ter openbaro kennis dat voor Zaterdag 24 Sep tember 1932 het sluitingsuur voor winkels is bepaald op 11 n.m. Tholen, 23 September 1932. KERKNIEUWS. THOLEN. Ned. Herv. Kerk voorm. 10 uur ds. Wolfensbergor on nam. 2.30 ds. de Bres. (Collecte voor de Kerk). Ger. Kerk voorm. 10 uur en nam. 6 uur dr. Veltenaar. Oud Gerei. Gem. voorm. 10 uur nam. 2.30 en 's avonds 6.30 leeskerk. Vrije Ger Gem. voorm. 10 uur, nam. 2.30 en 's avonds 6.30 dhr. Arense le Veenendaal. Ned Protestantenbond afd. Tholen. GEEN DIENST. POORTVLIET. Ned. Herv. Kerk voorm 10.30 leeskerk en nam. 3 uur ds. Moerman. Ger. Kerk voorm. 10.30, nam. 3 uur dhr. de Vries en 's asonda 7 uur leeskerk. Ger. Gem. voorm. 10.30, nam. 3 on 's avonds 7 uur leeskerk. SCHERPEN1SSE. Ned. Herv. Kerk voorm. 10.30 ds. Verschoor en nam. 3 uur leeskerk. Oud Ger. Gem voorm. 10.30, nam 3 en 's avonds 6.30 leeskerk. ST. MAARTENSDIJK. Ned. Herv. Kerk voorm. 10.30 ds. de Bres en nam. 3 uur leeskerk. Oud Ger. Gem. voorm. 10.30, naiu. 3 en's avonds 6.30 leeskerk. STAVENISSE. Ned. Herv. Kerk voorm. 10.30 ds. Moerman en nam. onbekend. Oud Geref. Gem. voorm. 10.30 nam. 3 en '«avonds 6.30 leeskerk. OUD-VOSSEMEER. Ned. Herv. Kerk voorm. 10.30 en nam. 3 uur ds. de Gidts. (Doopsbed.) Geref. Kerk voorm. 10.30 en nam. 3 uur ds. Vreugdenhil. Oud Ger. Geus. voorm. 10.30, nam. 3 en 's avonds 7 uur leeskerk. MARKTBERICHTEN THOLEN, 16 Sept. 1982. •Boerenboter f 0.8SU/i Per pond. Roomboter f 0.821/» Eieren f 4.50 per 100. Noteering te Middelburg, 22 Sept. Boerenboter (part. prijs) f 0.85. ST. MAARTENSDIIK, Bruine boonen Erwten (groene) h Schokkers Eigenheimers, witte rt blauwe Zeeuweche bonte tt blauwe Uien, groote tt kleine 22 September 1932. Prijs per 100 K.G. f 10.— f 10.50 9.— ,11.— 9.— 13.— Per 70 K.G. 0 75 f 0.80 0.75 0.80 1.50 -.— 1.50 -.— Per 60 K.G. f 1.80 8.80 f Temperatuur van het Scheldewater te Tholen September Graden C. Zaterdag 17 17,3 Zondag 18 18, Maandag 19 17,2 Dinsdag 20 16,3 Woensdag 21 l6, Donderdag 22 15,2 Vrijdag 23 15,2 Heden overleed plotseling tot onze diepe droefheid, onze geliefde Vader, Be huwd-, Groot- en Over grootvader 41841 W. M. LINDHOUT, Weduwnaar van J. de Hond in den ouderdom van 86 jaar en 10 maanden. Oud-Vossemeer, M. A. LINDHOUT. I. LINDHOUT— van Oeveren. Nieuw-Vennep, A. M. LINDHOUT. S. LINDHOUT—Vervelde. Oud-Vossemeer, Wed. ANT. LINDHOUT— Geuze. Poortvliet, ADIL LINDHOUT. J. M. LINDHOUT— de Hond. Schiedam, M. J. BAZENLindhout. J. BAZEiN. Dubbeldam, M. KLOOTWIJK— Lindhout. A. KLOOTWIJK 44 en Kleinkinderen. Poortvliet, 22 Sept. 1932. Wederom voorhanden prima eiken spekkuipen, waschtobben groot en klein. Verder uw adres voor Meubelen. B. A. REEDERS, 41843 8 Tel. 23, Poortvliet Wij hebben weer voorradig onze bekende prima kwaliteit Haarden en kachels in alle soorten. Koopt dus bij ons aan de goedkoopste prijzen, ze zijn enorm gedaald. 18 Franco levering. Wij plaatsen ze overal gratis en buizen worden bij geleverd. Beleefd aanbevelend, 41844 J. MELSE, THOLEN. Bij den ondergeteekende, Agent van de firma J. M. C. POT te Tholen liggen ter inzage van visite- en ondertrouw- kaarten en enveloppen, Rouwwerk wordt met den meesten spoed geleverd, IS alsmede ander Beleefd aanbevelend, A. J. DE GRAAF, St. Maartensdijk

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1932 | | pagina 3