Tweede Blad. i'AN VRIJDAG 2 SEPTEMBER 1932. GEMEENTERAAD ST. ANNALAND, 30 Aug. 1932. Aanwezig alle leden. Voorzitter dhr M. P. W. Hanssens. Secretaris dhr F. M. iogaard. Na voorlezing van het Ambtsgebed >rdt goedgevonden de notulen van de rige vergadering aan le houden. Ingekomen is een mededeeling van den er M. van Dijk dat hij zijn benoemingen gemeente-ontvanger en onbezoldigd btenaar van den Burg. Stand aanneent t hij zijn kantoor voorloopig zal vestigen den Dorpsweg in het perceel bewoond or den heer A. J. Bierens. Dit perceel door B. en W. goedgekeurd. Dat als cerheidsstelling eerste hypotheek is ver- nd op 3 H A. 85 A 10 cA. bouw- en iland. Daarna legt de nieuwbenoemde ge- enteontvanger den zuiverings- en ambts- 1 at in handen van den Voorzitter. )eze feliciteert hem vervolgens met benoeming en wijst er op dat hij Uicht de jongste functionnairs is in 't ïeele land, daar hij nog maar juist den eischten leeftijd heeft bereikt )if noemt spr. echter volstrekt geen waar indien hij slechts met ijver en Liwgezetheid zijn taak vervult, zooals dit jd is gedaan en ook door den heer ogaard, dien hij tevens dank zegt voor welwillendheid waar deze onmiddellijk tijdelijke waarneming van dezen ver m[iiwenspost op zich nam. ^yerder worden eenige mededeelingen Ged. Staten voorgelezen omtrent goed- iring van genomen besluiten, o.a. aan- jeldleening en wijziging begrooting. Van den Inspecteur der Dir. Belastingen .Zierikzee dat de nadere raming van het ideel in de gerneentefondsbelasting 100.bedraagt, rï ngekomen is een verzoek van het Bestuur der bijz. school om beschikbaarstelling van gelden voor den aankoop van een dubbele uitschuifbare ladder en een electrische. looplamp met snoer. De eerste wordt onmisbaar genoemd voor het bereiken van den zolder en het afnemen van plafonds enz. en de tweede voor het in den winter 's morgens aan maken van de kachels terwijl het tiog donker is. De Voorzitter wijst er op dat alles tot nu toe in bruikleen is afgestaan, dus dat eventueele beschikbaarstelling niet in geld zou zijn, doch weer de voorwerpen in bruikleen. Na toelichting van den Voor zitter omtrent moeilijke hanteerbaarheid, duurte en geringe geschiktheid voor het werk wat betreft de ladder en gevaar, duurte en onnoodigheid wat betreft de looplamp, wordtbesloten een gewone ladder van de gemeente in bruikleen af le staan en voor de aanwezige lamp op het binnen plein een tweede schakelaar te laten maken aan den buitenkant van den muur, zoodat beideschoolschoonhoudersdaarvan gebruik kunnen maken om in het kolenhok te komen. Het eenige onverlichte lokaal der Bijz. school moet dan maar het laatstver- zorgd worden, zoodat het intusschen licht is geworden. De gemeenterekening over 1931 wordt voorloopig vastgesteld en wijst aan in ontvang f 71382,865 en in uitgaaf f70214,26 alzoo een goed slot van f1168,GO5. De rekening van de Weezen-Armen wijst aan in ontvang f 18644,185 en in uitgaaf fI7798,605. Goed slot dus f845.58. De gemeentebegrooting voor 1933 wordt rrA-fbode-n in Ontvano en uitgaaf op f 66527,47° en die der VVeezen-Armen op f 13626,65. Beide worden in handen gesteld der raadscommissie. Nu komt aan de orde vaststelling van de verordening op de heffing van Kaai en havengeld aangezien de oude verorde ning 1 Januari 1933 vervalt. Zonder discussie wordt hei havengeld als volgt aangenomen. Alle vaartuigen, geen stoom- of motor vaartuigen zijnde, betaalde 8 cent per ton of 1000 K.G. laadvermogen of per M3 indien ze niet grooter zijn dan 150 ton of M3. Grootere vaartuigen betalen 10 ct. per ton. Stoom- of motorvaartuigen en sleepboolen betalen 10 cent per ton of M3 onafhankelijk van grootte. Ingezetenen, onverschillig voor welk vaartuig betalen 7 cent per ton of AI3. Voor schepen die de haven binnenkomen om le lossen en daarna te laden wordt telkenmale havengeld betaald, met dien verstaande dat dan voor het lossen slechts de helft is verschuldigd van vorenbedoeld tarief. Onder lossen en laden van sleepboolen wordt verstaan het binnenkomen en uit gaan rnet sleepconvooi. Binnenkomende vaartuigen (zeilschepen) niet om te lossen of te laden zijn 1 cent per ton verschuldigd. Zijn het stoom- of motorvaartuigen 2 cent. Ingezetenen betalen in dit geval geen havengeld. Voor pleziervaartuigen, onverschillig de grootte, is een havengeld van f2,50 ver schuldigd. Rijks vaartuigen, alsmede hos pitaalschepen zijn vrij indien ze binnen komen in de uitoefening van hun dienst. De beurtschipper-ingezetenen kunnen het havengeld per abonnement voldoen. Dit bedraagt, onverschillig welk vaartuig 15 maat het verschuldigde bedrag van 7 cent per ton. Daartoe zich op te geven voor 1 Januari van elk jaar bij B. en YV. Alle vaartuigen, behalve de laatst ge noemde, zullen van 15 Sept. tot 15 Dec. 5 ct. per ton méér verschuldigd zijn dan de genoemde tarieven. De heer J. W. Elenbaas vroeg, of dit laatste artikel wel gewenscht was, omdat er nog al wat groote eigen schippers tusschen zitten. Nadat de Voorzitter er op I had gewezen dat die toch ook al eenige tegemoetkoming genieten als ingezetenen, wordt alles z. h stemming aangenomen. 1 Het kaaigeld wordt als volgt vastgesteld I (de gtusschen haakjes geplaatste bedragen zijn de thans geldende.) Gedorschen granen, peulvruchten, zaden, aardappelen, uien en dergelijk per 100 K.G. iy2 cent (2y2 cent.) Onbereid vlas per 1000 K.G. 10 cent (15 cent), kunstmest per 1000 K G. 6 ct. (10 cent); koolasch per Al3 2 ct. (onver.) grint^per Al3 5 cent (onver); keislag per AI3. 7 cent (onver); suikerbieten en der gelijke per 1000 KG. 7° (15 cent); pulp per 1000 K.G. 6 cent (10 cent); hooi, stroo en riet per 1000 K.G. 10 cent (onbe last): boomstammen per 1000 K.G. 12° ct. (onver Indien deze langer dan 2x24 uur op het haventerrein liggen is per week of gedeelte daarvan 125 cent per stuk ver schuldigd. Het eerste artikel luidde volgens voor stel van B. en VV. I5 cent voor de inge zetenen en 2 cent voor de buitenboeren. Dhr J. W. Elenbaas verklaarde zich hier tegen. Hij is van meening dat de vreemdelingen met open armen ontvangen dienen te worden. Alles aan hen is bijna winst t/m 1929 b.v. is aan kaaigeld van met-ingezetenen f1500 a f 1600 ontvangen. Bovendien verdienen heel wat arbeiders uit deze gemeente den kost bij buitenboeren. De Voorzitter zegt dat ook bij het haven geld onderscheid wordt gemaakt en dat daartegen nooit is opgekomen. Voor de buitenboeren zou de vermindering toch ook 20% bedragen. Doch ook deheeren Geluk, C. M. Elenbaas Prinse en Hage zagen graag dat er rekening werd gèhouden met de arbeiders bij de buitenboeren. YVanneer deze meer moeten betalen dan de ingezetenen zijn ze er niet gerust op dat deze boeren dan St. Anna- Jandsche arbeiders zullen houden. De Wethouders Heijboer en Goedege- buure zien dit slechts als dreigementen, terwijl dhr Heijboer riet begrijpt hoe dhr C. AI. Elenbaas daarover durft te praten, daar die als boer zeker met 2/3 van zijn producten naar Slavenisse gaat. Dhr C.A1. Elenbaas antwoordt hierop dat in zijn ^bedrijf het persoonlijk belang bij hem voorgaat boven 't gemeentebelang. Dhr Heijboer ziet niet in, hoe zoo'n regeling billijk kan zijn voor schippersen onbillijk voor boeren, waarop dhr Prinse zegt dat de maatschappelijke samenleving met de boeren hier veel inniger is dan met de schippers. Ten slotte wijst de Voorzitter er op, dat verwerping van dit artikel tot gevolg moet hebben meerdere verhooging vah belasting. In stemming gebracht wordt het voorstel van B. en W. met 5 tegen 2 stemmen (alleen de Wethouders) verworpen en dus besloten, dat ingezetenen en buitenboeren evenveel zullen betalen, nl. I5 cent ner 100 K.G. De opcenten op de gebouwde eigen dommen worden hierna gebracht van 60 op 80. De opcenten op de personeelebe- lasting van 80 op 110 (indien 't voorstel van B. en W. inzake kaaigeld was aan genomen had men hier met 100 kunnen volstaan) en tevens wordt besloten in 't vervolg 30 opcenten te heffen op de ver mogensbelasting. Besloten wordt een geldleening, groot f3000.aan te gaan tegen ten hoogste 5% en af te lossen in 6 jaar. Hierna sluiting.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1932 | | pagina 3