trseksche en Thoolsche Courant van Vrijdag 24 Juni 1932. Tweede Blad. Z.LM. te Tholen. Bij pijnen Hierop letten! JE BB g had Tholen de eer de Z. L. M. zijn veste te mogen ontvangen. mogen dan met recht be- dat de slechte tijden ook haar drukken op het landbouwbedrijf ir alleen het zakelijk gedeelte domi en er geen feestbetoon was, dat niet weg dat de gasten hartelijk .vangen. zeer Én^s zeven uur bevond zich ons uimer »eze'sc'iaP «Concordia" voor Hotel ,n Holland" waar de gasten werden 'd en met muziek begeleid naar huis, alwaar ons Gemeentebestuur jten in de fraai met bloemen ver- •aadzaal ontving. Ons muziekge- gaf daarna een concert op de stie vuoj os i', di de eeu lier hu] doen, fde I uk ik te a ik n nijner Noi bij Et als zoude r, dat laar ik| 9 kom, ik bei maak ken v j reo| iggen den ii en iet Ti ter-, dl [t de genoodigden, waaronder we jten B. en W. van Tholen met den de h.h. Mansholt wnd. secr. il van den Landbouw, jhr J. van ureh, dr. Molhuisen, secr. K.N.L. Bommel van Vloten en Dussel- jeden van Ged. Staten van ons G. Amsing Jr. lid van de kamer (jjg^Iöophandel, gezeten waren, nam "leester mr. A. J. van der Hoeven rd en sprak als volgt door Voorzitter en Secretaris van ingbestuur Tholen van Uw iMaat- tot ons de vraag werd gericht ouder gewoonte getrouw, bereid zijn het Hoofdbestuur der Z. L. M. legenheid van de jaarlijkscbe alge- vergadering van gemeentewege te en, hebben wij die vraag natuurlijk ;end beantwoord. jemeentebestuur stelt hetophoogen trtenf at Uw Maatschappij door het houden iar algemeene vergadering dit jaar onze veste een traditie volgt, welke zerzijds niet gaarne zouden ver Immers wanneer traditie niet It in sleur, dan geeft zij uiting aan 'oei van het aanwezig zijn van een (fde juist gebleken gedragslijn, van stigheid, van energie. Dat er in !fs aan sleur niet behoeft te worden schilt spreekt van zelf, want dat be- om Inder de kundige en eminentie leiding sldejwen voorzitter tot de absolute on- kheden be|voortzetting van de traditie aan onzen door U ten stadhuize te ontvangen fofechter daarenboven nog een andere hetlenis, hetgeen U blijken zal, wanneer uiojtelling poneer, dat Uwe Maatschappij meoïs Gemeentebestuur voor een groot nseJgeroepen worden orn dezelfde be- Zepl te behartigen. Immers de belangen en, fci» landbouw en den laudbouwstand oot«oeddeels samengeweven met die koofze burgers, winkelstand en nering- i. Door U te ontvangen wenschen ,g gK kennen te geven ons mede leven jn onze sympathie voor uwen arbeid pel |t belang van uw leden en de land- arglrsstand in het algemeen. is helaas te betreuren, dat Uw ver lig te Tholen dit jaar valt in een [waarin schier elke tak van bedrijf landbouw niet in het minst ge- gaat onder den druk van groote en moeiten. Ook hier is het waar t lijden van een lid der Maatschappij den doet lijden. Hei kan mij volkomen begrijpen, dat in >t ijd als we thans beleven, de moeilijk- h voor uw bestuur zoowel in geaard- als in aantal groot en vele zijn, doch ijkheden zijn er om overwonnen te ;n, ook al lijkt dit somtijds onmogelijk reiken. Toch leert de ondervinding, list in tijden van druk, het iets voor naaste te kunnen doen, de grootste ening schenkt en ook de menschen ling meer tot elkaar brengt. Zoo in de omstandigheden ook nog iets liggen. >ts zal ons gemeentebestuur aange- •r zijn, dan te mogen weten, dat uw ijf in onze stad er toe zal hebben h' ewerkt, dat uw werkzaamheden in dagen vrucht dragen en bij U allen ieI 'erlangen doen geboren worden nog- onder gunstiger tijdsomstandig- n uw werkzaamheden binnen onze e stad Tholen te verrichten, ze met instemming begroete woorden, en beantwoord door den algemeenen zitter der Z. L. M., den heer mr. P. 'man, die eerst mededeelde, dat de missaris der Koningin verhinderd was ergadering bij te wonen. Spr. zeide iet alweder aangenaam was voor de M. tijdelijk den zetel als 't ware te 'ggen en gevestigd te zijn in Tholens Een plaats, waar meermalen o.a. ^00 zelfs de Staten van Zeeland laderden, is zeker passende vergader plaats voor de Z. L. M. liet ouda Tholen met zijn rijk verleden is dat te meer, waar het dc centrale plaats is van het vruchtbaar eiland, hetwelk uit onder scheidene deelen samengesteld zijn Eendracht gedachtig een stevige eenheid thans vormt. Het is het eveneens, omdat op het voormalige Herdersoet, al verwis selde reeds vóór 1252, toen wij voor het eerst van „die Toolrae" lazen, de naam, nog zoet is te zijn. Spr verheugt er zich in dat, hoeveel goeds hij ook aan het oude hertogdom Brabant gunne, waarmede men in pays en vree gaarne leeft, dat Tholen al mocht het dan ook kerkelijk langen tijd niet tot het bisdom Utrecht behooren, maar tot Luik onder het leen der Graven van Holland en Zeeland en daardoor tot Zeeland is gaan behooren, in 1213 had de Hertog van Brabant nog de tol op de Strine en de Schelde en die in leen ge geven was aan den heer van Breda. Maar kort daarna werd Tholen en Schakerloo voor de helft in leen gegeven aan Graaf Willem 1 en zijn vrouw Maria op ongeveer dezelfde voorwaarden als waarop de graven van Holland een deel van Zeeland in leen gekregen hadden van de graven van Vlaanderen ln 1229 en 1230 komt door aankoop het ambacht Schakerloo aan Floris IV, terwijl de Boornscb Koning Graaf Willem 11 het in 1248 in leen uitgeeft. Sedert hoort men niet meer van eenig gezag der Hertogen van Brabant. Een nieuw Schakerloo der heeren van Breda lag ten oosten van de Heenerecht of Eendracht. In belangrijkheid nam Tholen toe, dewijl vele schorren en gewassen daaromheen door Brabantsche kooplieden werden ingedijkt en Tholen of Ter Tholen of Tolle, daardoor een ruimer handelsgebied kreeg. En nu in onze dagen, nu Tholen met haar schoone brug via het oude Slikkenburg aan Brabants schoone polders en diluviale gronden zoo ge makkelijk is verbonden, moge de wissel werking over en weder tusschen Tholen en Brabant, Tholen welvaart en voorspoed brengen. Gelijk in bet begin der 15e eeuw door die medewerking der Brabanters het oude dorp zich kon uitbreiden, zoodut met Reimerswaal, Goes, Kortgene, Vlissingen en andere plaatsen in 1431 ook door Tholen een oorlogsvloot tegen de Oosterlingen moest worden uitgerust (bewijs van haar beteekenis) zoo worde als straks de loodzware druk van den crisis zal zijn opgeheven Tholen weer bloeiend en groeiend. Koren en haver kan Tholen sedert 1385 gerust stapel vrij Holland in- I voeren, al zal tengevolge van de Tarwewet I en vele ongesteldheden, zullen U de hier genoemde genezende en pijnstillende Mijnhardt's Poeders spoedig helpen: Mijnhardt's Hoofdpijn-' poeders. - Kiespijnpoeders. - Verkoudheid- 1 poeders. Hoestpoeders. Rheuma-1 thiekpoeders. - Maagpoeders. Pijnstillende poeders. Op poeders en doos staat de naam Mijnhard!. Let bij het koopen hierop! Prijs per poeder 8 ct. en per doos 45 ct. Verkrijgbaar hij Uw drogist. 18 41596 tijdelijk een stapeling noodig zijn, en onge twijfeld ook in die organisatie Tholen zelf stapelplaats zijn. Laten wij ons aldus spr niet verdiepen in Uw historie. Wij zouden te lang blijven vertoeven in de schoone kerk of in het ridderlijk Hof van Blois of te gezellig gaan kouten met de Reimers- walers, die de mosselvangst en visscherij als de Thoolsche „schippers" bevorderden en wier afstammelingen Tholen onder veel schrandere burgers nog zal ontdekken. Men zou gaan verhalen van Diederik van Dusseldurp, die in 't laatst van de 17e eeuw permamente raad van Tholen was en wiens naneef met de grootste belangstelling als lid van gecommiteerde raden van Zeeland de ontwikkeling der stad thans volgt. Men zou burgemeesters Thomassens en Vrijberghen's de revue laten passeeren en vergeten hoe vriendelijk en goed de Z.L.M. hier ontvangen werd en is onder het bewind van Burgemeester van der Hoeven. Weest er echter, edelachtbare burge meester, raden, pensionaris en verdere autoriteiten van Tholen, van overtuigd, dat allen U zeer dankbaar zijn voor de gulle ontvangst en het hartelijk wellekom, waarmede Gij ons tegemoet treedt. Men gevoelt zich veilig in het zilveren kogge schip omringd met de gouden klimmende Henegouwsche leeuwen. In ernste, wij stellen het op buitengewoon hoogen prijs, dat Gij door Uw ontvangst een bewijs van symphatie als van ouds geeft voor arbeid en beteekenis van den Zeeuwschen land bouw. Gij zijt met ons bewust van de zwaarte onzer taak en de grootheid onzer verantwoordelijkheid in dagen als waarin wij thans verkeeren. Ook Tholen lijdt in den algemeenen nood. Moget Gij kracht en wijsheid zoeken en vinden orn Uwe gemeente te leiden en te besturen en ruste op Uw pogen en streven Gods onmis baren zegen, Uw gemeente en brave be volking tot heil. Ook deze woorden werden met warm applaus bezegeld. Hierna sprak de heer G. H. A. Stoutjesdijk voorz. van den kring Tholen en braebt dank aan den burgemeester voor zijn woorden en voor het beschikbaar stellen van de raadzaal. Ook den heer Dieleman bracht spr. dank en heette hem met zijn staf van medewerkers en de leden van het hoofd bestuur hartelijk welkom. In het bijzonder aan de leden van Ged. Staten, dr. Mol huizen en jhr Van Vredenburch, laatst genoemde speciaal als eere-voorzitter van den kring. Spr wees er op dat nu 9 jaar geleden de ontvangst in dezelfde zaal plaats had door dhr Diepenhorst en dat toen mr. Dieleman sprak van de stad aan het veer, dat nu is veranderd, want nu is Tholen door de brug midden in de wereld komen te liggen. Spr vindt het voor zich zelf jammer dat de brug niet 50 of 60 jaar eerder is gebouwd. Jammer is het ook dat nu geen tentoonstelling plaats kan hebben dan had men zeker een veel grooter aantal vreemdelingen kunnen wachten, maar toch komen voor den rijtoer een 300-tal personen in aan merking en spr. wekt op de vergadering morgen niet te lang te laten duren, opdat de rijtoer niet mislukke, maar als het te laat mocht worden dan blijven allen maar le Tholen om nog wat na te praten. Hierna werden de meer Huishoudelijke zaken behandeld. Zeer werd becritiseerd de verslechtering der postbestellingen op hel platteland en werd door den Voorzitter medegedeeld dat ir. Siebenga benoemd was tot secretaris van den Ned. alg. Keurings dienst, waarmede hij deze gelukweuschte doch het betreurde dat dhr Siebenga voor de Z.L.M. verloren gaat. Beschouwingen werden gehouden over de sociale lasten die den landbouw zwaar drukken, terwijl mr. Zaayer eenige mede- deelingen deed omtrent de ingestelde rechterlijke-vervolgingen inzake het door landbouwersslachten van vee in hun schuur Afwijzend stond men om niet-leden van de Mij. te doen profiteeren van de in stellingen der Z. L. M. dit in verband met de slachtverzekering. Aan den secretaris wordt op eervolle wijze ontslag als zoodanig verleend. Ir. Siebenga bracht daarna een woord van dank voor de prettige wijze waarop hij met allen heeft samengewerkt en hij spreekt zijn beste wenschen uit voor den Zeeuwschen landbouw. Hierna dankten de h.h. Molhuizen, Mans- holt en het lid van Ged. Staten voor de woorden van welkom hen toegesproken, waarbij laatstgenoemde zegde dat Ged. Staten niet uit sleur maar uit belang stelling de vergaderingen der Z. L. M. bijwonen. Spr heeft in die vergaderingen opge wektheid eu geestdrift waargenomen. Nu is de stemming sober. Spr meent, dat het Zeeuwsche volk zich 't best toont in deze tijden van depressie. Het toont, zich nietnaar beneden te willen laten drukken. Het wil staande blijven. Graag maken Ged. Staten gebruik van de adviezen der Z.L.M. Ook spr herinnert aan het voorstel van Ged. Staten dal de provincie zich voor 1 millioen gulden wil gaan garant stellen voor de financieering van den tarweoogst 1932. De personen individueel en de Z.L M. als organisatie hebben echter ook 'n taak Er is echter in de verte een gerommel te hooren, dat op een splitsiug wijst. Ged. Staten zouden het betreuren, indien daar- doorde Z.L.M. werd benadeeld. Spr wenscht van harte dat de Z.L.M. ook deze organi satorische moeilijkheden te boven zal komen en dat de eenheid moge blijven bewaard. Na afloop van de Bestuursvergadering begaven de genoodigden zich naar Hotel Hof van Holland" waar een eenvoudig souper werd aangeboden en men nog langen tijd onder gezeligen kout bijeen bleef, terwijl ook daar het niet ontbrak aan uittingen over waardeering van het werk door velen verricht. WOENSDAG. Reeds tijdig begaven zeer velen zich naar het Gymnastieklokaal der U. L. O. School waar de toeloop van de leden zeer groot was, de ruimte bleek te klein ora alle belangstellenden te bevatten. Ook hier waren de meeste genoodigden van den vorige dag weder aanwezig die door den voorzitter werden begroet. Bij de reeds gister genoemde autoriteiten merkten we ook nog op de leden van de Prov. Staten de hh. W. Moelker en A. C. Heijboer, de burgemeesters W. Dronkers, W. L. Klos, J. Polderman, A. F. Hanssens, C. M. P. W. Hanssens en J. G. Hamer. Poeders en tabletten zijn alléén echt, als de verpakking voorzien is van den naam Mijnhard t. Let bij het koopen daar speciaal op, want dit alleen garandeert U de echtheid. 8 41597 Onze lijdende en strijdende boerenstand. Hierna was het woord aan dhr H. D. Louwes te Westpolder, voorz. der Gronin ger Maatschappij van Landbouw, die een inleiding hield over bovengenoemd onder werp: Spr begon inet er op te wijzen, hoe de eeuwen door de boerenstand voor de groote economische en sociale diensten, welke zij de samenleving bewees, beloond is met een zeer karig en sober bestaan. Reeds een oud lalmoedisch woord spreekt daar van (Babyl. Talmoed Tractaat Jebamoth) Honderd sZnes" (een kleine zilvermunt) in den handeleiken dag vleesch en wijn, honderd „Zoes" in den landbouw zout en gras (onrijpe groente). Niet alleen een sober bestaan, maar ook groot gebrek aan belangstelling ten op zichte van het wel en wee van den boe renstand moet worden geconstateerd en toen omstreeks 1S00 de predikant Uilkens in Berum trachtte door voordrachten en natuurkundige proeven ontwikkeling te brengen, keurde men dat in beschaafde stedelijke kringen af, ontwikkeling paste niet bij den boer. Er is in den huidigen tijd veel ten goede veranderd en met name de ontwikkelingsmogelijkheden werden het platteland niet meer bewust onthouden, maar gelijkheid in overheidszorg en ont wikkelingsmogelijkheden is er nog geens zins, Als dhr Zaalberg, directeur-generaal van den Arbeid zegt, verbeterde volkshuis vesting, achturen dag, fabriekshygiëne, sport, jeugdzorg, gezondheidsdiensten, so ciale verzekeringen, verminderd drankge bruik, hebben een einde gemaakt aan het vroeger als onvermijdelijk beschouwde ver schijnsel, dat de bevolking eener fabrieks stad in enkele geslachten degenereerde, dan acht spr dit slechts ten deele juist. Al deze factoren rustten deze bevolking niet toe met den wil door een talrijk gezin het geboortecijfer op peil te houden en zijn zonder veel invloed op de mentaliteit een veel voornamer factor nog dan de lichamelijke. De landbouwer kent de afhankelijkheid van den mensch en voelt zich daardoor geen heerseher over zijn lot, hij is minder toegankelijk voor den waan van den dag. Dit alles verschaft de landbouwende be volking een zoo groote beteekenis voor de mentaliteit van een volk, dat zij ook op deze gronden ten eenemale onmisbaar is. Ook blijkt welke zorg in sociaal-hygië nisch opzicht aan de stadsbevolkiug wordt besteed, welke de boerenbevolking meestal moet missen, zooals bijv. het gymnastiek onderwijs, dat de plattelandsgemeenten ook na 1935 niet zullen kunnen betalen. De positie van den landbouw in de huidige samenleving is die van een lijdend orgaan in het lichaam, of om het met dhr J. Smid te Voorburg te zeggen, die van den pak- dragenden ezel in een reizende familie. De boerenstand kon de maatschappelijke ontwikkeling in de laatste 56 jaar op eco nomisch, sociaal en politiek terrein niet meemaken, en de arbeidersorganisaties en vakbonden kregen een voorsprong. Ook kwam de boerenstand achteraan om naast zijn beginsel in de politiek ook zijn belang doelmatig te dienen. Daarbij kwam a s voorname oorzaak, dat de stedelijke be volking, de intellectueele kringen, de spraakmakende gemeente den landbouw niet kende en maar een heel flauw of heelemaal geen besef had van de econo mische wetten, welke in den landbouw heerschen. Er is thaus een dubbele crisis, een eco nomische en een in de verhouding van den landbouw tot de andere bevolkings groepen. Maar aan den landbouw is in dezen tijd bewaarheid het woord uit den tweeden Corinthen brief: als ik zwak ben dan ben ik machtig. Er zal niet langer over hem geregeerd worden, hij zal van nu af aan mee regeeren als hij volhardt in het nu begonnen werk. De organisaties worden steeds beter en de publicaties van de landbouwboekhoud- bureaux opent steeds meer oogen voor de slechte bezoldiging van den landbouw ondernemer. Spr wees er verder op, dat de landbouw- voormannen spoedig ja tegen de crisis zeiden en deze aanvaardde als een tijd van „Umwertung aller werte", terwijl andere bevolkingsgroepen, ook onze economen, het omverwerpend karakter der crisis nog

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1932 | | pagina 3