Handleiding gratis. Bovendien worden er vereenvoudigingen in de verschillende administraties aangebracht. Zelfs de rechtspraak wordt goedkooper. Von Papen acht het b.v. onvereeoigbaar met den nood der tijden om iedere Btrafzaak in drie instauties te behandelen. Hij heeft gedecreteerd, dat voortaan Da ieder vonuis nog slechts één beroep mogelijk is. Door de noodverordening legen politieke onlusten, waarmede de zeven vorige vervalleD zijn, is het S. A.- eo S.8. verbod, evenals het DDÏformverbod opgeheven. Gestoken in hun nieuwe uniformen, wier aanschaffiog millioeDen beeft gekost, maken de Hitler-troepen thans geheel Duitschland onveilig. Overal zijn de nazi's tot den aanval overge gaan, welke actie natuurlijk reactie met zich brengt. Ook de socialisten en communisten roeren zich gedacht. Het ziet er naar uit, dat het in komende tijdeu bij ooze oostelijke buren hard tegen hard zal gaan. Vechtpartijen tasscben politieke tegenstanders zijo aan de orde van den dag. De wereld blijft in blijde verwachti g ten aanzien van de resultaten van de conferentie vao Lausanne. De onderlinge stemming is goed en het doel aiet minderde wereld bevrijden vao den last der tietalingeu voor herstel. Blijk baar is tusschen Frankrijk ru Engeland overeen stemming bereikt over algehee.le schrapping der herstel- en oorlogsschulden, doch men zal moeten afwachten, wat Amerika wil doen. Oit laatste zal echter eerst bekend worden, nadat de in den herfst te houden presidentsverkiezingen hebben plaat? gehad. Terwijl wij dit schrijven bereikt ons juist de mededeeling dat F'ankrijk van eeu algeheeie schrapping niets wil weten. Het staat thans vaat, dat Hoover bij de a.s. presidentsverkiezingen de candidaat, der repn- blikeineohe partij zal zijn. Men heeft zich uiet laten aischnkken door het verlies aan populari teit, dat Hoover geleden heeft. ter. deele door de ongelukkige omstandigheden, die builen zijn schuld maar onder zijn bewind zijn outstaan en ten deele ook door zijn minder aaotrekkelijke persoonlijke eigenschappen. Het staat nog lang niet vast, dat Hoover gekozen zal worden. Het ia in Amerika zoo ongeveer als hier. Topn de republikeinen naar de macht dongen, hebben zij beloofd welvaart te brengen. Zij heb ben die belofte niet gehouden en moeten daarom verdwijnen. Zoo redeneert de Amerikaansche kiezer. Op een vergadering van de Russische acade mie van wetenschappen deed het lid Goebkin de seosationeele mededeeling, dat de onderzoe kingen hebben aangetoond, dal in het westelijk deel vao het Oeralgebied buitengewoon rijke olievelden voorkomen. Ruslaud's concurrenten, Shell en Standard, haddeu gehoopt, dat de industrialiseeriug van Rusland en de daarmpe gepaard gaande grootere heboefte aan olie de Sovjet-unie niet zouden veroorloven, haar export op den ouden voet voort te zetten. I)e nieuwe vondsteD dreigen deze hoop den bodem in te slaaD. In Finland is het nog steeds erg roerig ouder de boeren. „Teekenend voor de. stemming", schrijft eeu correspondent van de N. R. C„ die er onder een groot deel van de plattelandsbe volking in Finland heerscht, is wel de volgende geschiedenis, die zich dezer dageD in hel kerspel Nivala heeft afgespeeld. Zaterdag had de politie dear een boer aangehouden, omdat hij weigerde een paard, dat aan een besme'telijke ziekte leed, af te maken. BoereD oit den omtrek wisten den arrestant echter spoedig te bevrijden en besloten in het dorp te blijven, teneinde er voor te wakeD, dat de man niet opnieuw werd aange houden. Toen Maandag de boeren nog uiet op wi'den brekeo, werd er een compagnie infanterie met zware mitrailleurs uaar Nivala gezondeu. Dinsdagmorgen verzamelden zich ongeveer dui zeüd boeren uit den omtrek bij Nivala. Zij pro beerden liet wapenmagazy» van den burgerwacht in bandeD te krijgen, maur de politie bad daar reeds sterke posten uitgezet. De boeren, die allen voqrwapeus bij zich hadden, namen op korteD afstand van het dorp stelling, maar trok ken later op eeu groulc boerderij terug. Tegen den avond zonden de autoriteiten onderhande laars naar de opstandelingen. Daar de boereu echter weigerden naar huis te gaaD, werd be sloten langzaam op te marebeereo. Men vreesde, dat de hoeren zouden gaan schieten en nam maatregelen om hier zoo spoedig mogelijk een einde aan te koDnen makeD. Maar teen de politie de boerderij naderde, zetten houderden boeren bet op eeo loopen, de anderen gaven zich over en leverdeD hon geweren iD." 't Is wel een somber beeld, dat hier van den toestand der boeren id Finland gegeven wordt. De fioancieele comm. uit den Amerikaanschen Senaat heeft geweigerd haar goedkeuring te hech ten aao het ontwerp tot vervroegde oitktering aan de oud-strijders vau de gelden, waarover zij pas veel later het recht van beschikking hebben. De Senaat zelf beeft het wetsontwerp daarop ver worpen. lu eeu stroomenden plasregen, tot o'e enkels in de modder rondbaggarend, waren zy in optocht naar het kapitool gegaan. Hel was eeo schrijnend gezicht, deze uitgeputte, ver moeide, ia lompen gehulde eu met modder be- dekte oud-strijders daar op den marmeren vloer te zien liggou. Alles heeft echter niets gebaat. Ed bon leider verklaarde, dat zij zouden blijven wachten tot hon de uilkeeringen waren betaald. Het proces tegen Maluschka, den dader van de bekende aanslagen op treinen, eindigde met de veroordeeliug van Matuschka tot zes jaar zware kerkerstraf. Dit geld echter alleen voor wat hij op Oostenrijksch gebied misdaan heeft in Hongarije wacht hem zwaarder straf. De psychiaters hebben Ma'uschka volkomen toereken baar verklaard. Zij verklaarden dat hij buiten gewoon veel neiging heeft oui op deo voorgrond te tredeu hij is eerzuchtig en wil steeds een groote rol spelen. De echtgenoote va» Matuschka, die ook verhoord werd, vertelde dat haar man er ook over gesproken had eeD communisme op religieuze basis te stichten. Hij wilde het com munisme zooals Christus dat geleerd had Iu Konstaiilinnpel is eeu teveel aan artsen. Eenige jaren geleden was er eeu teveel aan apothekers. Hetgeen men toen heeft gedaau, doet men ook uo Er is eenvoudig een maximum aantal medici vastgesteld, dat te Konstaiitiuopel practyk mag uitoefenen Vele doktoren zijn tba s gedwongen naar Auatolië te verhuizen. Schatten van schoonheid sluimeren in Uw huid. Gelaatsmassage met Purol wekt ze tot nieuw leven.- Een handleiding voor gelaats massage ontvangt U gratis bij koop van Purol (doos 30 ct., tube 80 ct.). 10 41600 Alleen bij Apoth. en Drogisten. BINNENLAND ZEPPELIN TOCHT. De Zeppelin-tocht over ons land is een ware zegetocht geworden. Waar het schip zich vertoonde, werd een oogenblik de arbeid gestaakt, huizen, cafè's en winkels werden verlaten om een blik op het lucht schip te kunnen werpen. Üe belangstelling voor de landing van het gevaarte was ongekend. Een menigte van wel '100.000 man was naar het vliegveld in Twente opge trokken en in Rotterdam was de ontvangst niet minder hartelijk. Duizenden en nog eens duizenden waren naar Waalhaven gegaan om te genieten van het interessante schouwspel van aankomst en vertrek van de Zeppelin. DEMONSTRATIES S. D. A. P. De S. D. A. P. heeft in verschillende plaatsen in ons land groote demonstraties gehouden in verband met verlaging van uitkeeringen aan werkeloozen. In den Haag kwam het tot eene hotsing tusschen politie en betoogers, waarhij rake klappen werden uitgedeeld. PREDIKANT AFGEZET. De classis-Woerden der gereformeerde kerken in Nederland heeft Dr. Uhbink te Zevenhoven afgezet uit het ambt van dienaar des Woords in deze kerken. De overweging, op welke het besluit is gegrond, zijn de volgende: „dat hij in de hem voor gelegde uitspraken in zijn boek verwerpt de ingeving en de onfeilbaarheid der Heilige Schrift, loochent de eenigheid van de Schrift, volmaaktheid van de Schrift, aantast het wezen van de kerk als ver gadering van de ware geloovigen, ontkent, dat de ambten van predikant, ouderling en diaken in opdracht van God zijn inge steld, den christelijken ban onreformato risch, onchristelijk en onschriftuurlijknoemt, de belijdenisschriften nieterkentalsaccoord van kerkelijke gemeenschap, en beweert dal er geen middel is om objectief uit te maken wat de waarheid is. Tevens heelt de classis besloten hem, met het oog op zijn leeftijd en zijn laugdurigen dienst, voorloopig voor een jaar een nader te bepalen bedrag uit te keeren, op voorwaarde, dat hij gedurende dien tijd van den dienst des Woords zich zal onthouden en geen propaganda voor zijn afwijkende gevoelens zal maken. TENTOONSTELLING „MOEDER EN KIND". In het R. A. l.gebouw te Amsterdam werd de tentoonstelling „Moeder en Kind" geopend. Er wordt niet alleen beoogd de moeder in haar verhouding tot het kind te analyseeren, maar ook de toekomstige moeder van alle zijden te belichten, evenals het kind dat reeds in losser verband is komen vast te staan tot de moeder en het gezin en op het punt staat de maatschappij binnen te treden. Ten einde een boeiend en gesloten ge heel te maken van deze tentoonstelling, welke een overzicht moet geven van de vele uiteenloopende vraagstukken, die rechtstreeks en zijdelings verband houden met het begrip Moeder en Kind, is getracht een cyclus te vormen, waarbij begonnen wordt met de toekomstige moeder, het jonge meisje van dezen tijd, en te eindigen met het kind in de puberteit, waaruit zich weer de moeder der toekomst ontwikkelt. BEZUINIGING BIJ HET ONDERWIJS. Naar wij lazen overweegt de regeering birnenkort iu te voeren een verhooging van den toelatingsleeftijd van '.leerlingen op de lagere scholen van tot 6 jaar. De minister van onderwijs heeft n.1. onlangs een onderzoek doen instellen naar de vraag, hoeveel leerlingen in 1931 beneden de 6 jaar op de lagere scholen zijn toegelaten en hoeveel besparing het zou hebben ge geven, als die leerlingen niet waren toe gelaten. Volgens sommigen zou ook om paedagogische redenen een besluit als dit moeten worden toegejuicht. OVERLIJDEN Dr.FREDERIK VAN EDEN In Bussum overleed dr. Frederik van Eeden. Het is de schrijver van vele boeken, waarvan „De kleine Johannes" wel het bekendste is. Onder den invloed van Tolstoj, Ruskin en Oppenheimer werd door hem in 1898 de (communistische) kolonie „Walden" gesticht. Het was eene maatschappelijk proefneming naar zijn geest, die op een groot fiasco uitgeloopen is. Om te voor komen, dat inleggers, behoorende tot de arme werkliedenklasse, hun gestorte kapi taaltje zouden verliezen, nam hij het ge- heele te kort der onderneming 250 000 gulden, voor zijn rekening. In 1921 ging hij over tot de Roomsch-Katholiek kerk. NED.—BELGISCHE BETREKKINGEN De vertegenwoordigeis der Nederlandsche- Belgische- en Luxemburgsehe regeeringen hebben te Ouchy, na overleg met de be trokken ministers van buitenlandsehe zaken een conventie geparafeerd voor de weder- keerige en geleidelijk voortgaande ver laging der economische slaghoomen, welke conventie zij onverwijld aan hun betrokken regeeringen ter definitieve goedkeuring zullen voorleggen. De contracteerende partijen verbinden zich in hun wederkeerige betrekkingen geen nieuwe rechten in het leveu te roepen en om door een jaarlijksche vermindering van 10% over te gaan tol de verlaging der bestaande rechten tot aan zeker peil. Zij verbinden zich bovendien onder elkander geen enkele nieuwe maatregel van be perking der in- of uitvoeren toe te passen, behoudens in speciale bepaalde gevallen. Aldus luidt eene mededeeling, welke het departement van Buitenlandsehe Zaken aan het Corresp. Bureau verstrekte. De conventie staat open voor alle staten. Dat zij er gebruik vaiv maken CIJFERS OMTRENT DEN OMVANG DER ORGANISATIE. Op bet congres van het N.V.V. dat in den Haag gehouden werd, gaf de Voor zitter, de heer Kuper, eenige cijfers, welke wij curiositeithalve hier overnornen. Voor de juistheid ervan staan wij niet in. Blijkens de beroepstelling van 1920 waren er in ons land 1.700.000 loonarbeiders Op 1 Juni jl. zullen het er ruim 2 millioen zijn ge weest. Daarvan waren er op 1 Jan. 1931 volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek bijna 675.000 georganiseerd. Het aantal georganiseerden zal nu onge veer de 790.000 naderen. De zeven vak centrales omvatten daarvan 670 000. Hier van komen er bijna 320.000 voor rekening van het N.V.V. en bijna 354.000 voor rekening van de zes andere vakcentrales. REGEERING EN BEDRIJFSLEVEN. In het orgaan van het verbond van Ned. Werkgevers is een brief opgenomen van het verbondsbestuur aan zijn leden, waarin erop wordt gewezen, dat de regeering bij de voorbereiding van verdragen, waarbij eenige verzachting van de in het econo misch leven geslagen wonden gebracht wordt, niet alleen geen rekening houdt met de verlangens en adviezen van de in het verbond vereenigde bedrijfsgroepen, maar het contact daarmede veeleer ver mijdt. Aangedrongen wordt dan op samenwer king. BEZUINIGING. In het rapport der bezuinigingscommissie Weiter is, gelijk men weet, als een middel tot bezuiniging aangegeveninkrimping van personeel op de departementen. Op het departement van koloniën is aan den voorgestelden maatregel reeds een begin van uitvoering gegeven. Aan 28 leden van het personeel is ontslag aangezegd. Bij andere departementen zijn soortgelijke maatregelen in voorbereiding. DE WET-EBELS TREEDT OP 1 JULI IN WERKING. In het Staatsblad is gisteren afgekondigd een Kon. Besluit waarhij de inwerking treding van de wet, houdende bijzondere maatregelen ten aanzien van loopende pachtonereenkomsten, is bepaald op 1 Juli. TH0LEN, 24 Juni 1932. Uit de Oude Doos. IV. EEN ZONDERLINGE Nu begiut de fina-icieele kwestie vuo „Denk eens, ik beo eeu man, noodig beeft, geruïneerd door de familiescbadens, ja Z bankroeten, eeo eu ééu «au 1700 guldens, eu hier nu audere schuld, buiieu ons toedoen, zwaare, vau onze moeder geërfde jaarlijks moet opbrengen bedauk ik beo ik er te oud, te zwak en te toe, o I dat komen en gaan kan ik ni ik ben bier in Holland op een zeer gelegen plaats, dat bij twee mijner meeuien, te weten Oegstgeeet en Ni bout, ja ook digter bij Andijk bij E waar ik ook gestaan hebbe, ais (o wal schrik ik tegeü dat oogezonde meu zich van melk eo bronwater, dat moet gebruiken, eo avondluchl, daar ik ahijd uitga, en dikwijls laat thuis kom. d» conversatie, moet onthoudeo)ik bei .den kr ug mijner onde vrienden. Ik heb 'u orthodoxe eu goede smaak gemeeute, die zeer op mijn preken eu ik heb ook vele preseuten van v aokkens, etc. ik heb hier al 11 jaren mijn moeder, zoou en dochter liggen graven, mijn dienst is hier en in zeer gezegend, overal voldoe ik hier, catechisatiën voor de jeugd zijn er te Zijo er avoudbeorteu Wat geefl men 100 Gulden is niet te vee), als men tot Maarl predikt; hoe zwaar is hel Ti als ik geen 1000 gulden kan maken 1100 Gld ka» is niet bestaan, Emolumenten groot, ik heb viel uoo zijn de Emolumeuteu Bij b.sluit van den Minster v *ordt met ingang van 1 September bet kantoor vau den ontvanger der lastiogeo en accijnzen te 8:. Maarteni geheven en de gemeente St. Maai Siavenisse, St. Aooaland eu Scherpeoisse bij het kantoor vao den Ontvanger te ai ONDERWIJS. Tbolen. Aau de Christelijke kweekschool te Middelburg slaagde Donderdag voor het eind examen de heer J. de Korte alhier. De Zeppelin boven Tholen. Toen onlangs bekend werd dat de een reis naar Nederland zon makei voor den heer G. F. H. Kools alhier om eeDS uaar de Zeppolinwerf en oudercemers vao het vliegfeest te schri daarin zijn hoop oit te drukken om Tbolen teus, na devroegerteleurgestelde| iets van den Zeppelin te laten zien. Dit scbryven werd den 9 Jaoi en alhoewel er veel ruimte was voor stellingen, een positieve, belofte worden gegeven, kon men toch uit het wel opmaken dat, zoo eenigszins m Zeppeliü wel in de bnurt zou komen Eo werkelijk Zaterdagavond ongei zeven klonk ineens de roep de Ze[> honderdeo spoedden zich naar bniten zéér geringen afstand veleu het grooti scbip, dat zeer langzaam voer. wonderec. Daarna zette het koers naar op Zoom met snelle vaart en bleef oog tijd aan den horizon zichtbaar. Het was een imposant schouwspel ver in ons eiland is de Zeppelin waarg SCHOOLREISJE. Gisteruiorgeu te ongeveer 7 uur leerlingen van de hoogste klassen o. I. school en eenige leerli'gen van de school per aulobos onze provincie in Eerst werd naar Middelburg gerede een bezoek aao de stad werd gebracht werd uaar Domburg gereden, waar echtei de koude wind het verblijf aao hoewel de kinders er zich wel verm dat was, wat het bij milder zomer kunnen zijn. Daar werd een maaltijd gebruikt, naar Westkappelle werd gereden en daa de kinderen een indrok vau den zwareo want de geheele dijk werd tevoe' de kioderen waren niet uitgepraat zwaren dijk die het eiland Walcheren tegen de Noordzee, die daar aardig spo! Vandaar ging bet naar VlissingeD, anzelfsprekend het standbeeld nationaleD zeeheld Michiel Adrz. werd bezichtigd. Aan het strand vermaakten de kinde nog terdege, de speeltuin vormde ook atractie, de stad werd nog even waarna te raim half negen bet gezelscb waar»s tong. Goes werd ook nog aan waar de dorstige kelen werdeu gelaaid giug he|i-op buis aao en kwam eeu g» bet naait afge de bet Zonnebrand en Stukloopen van Huid en Voeten verzacht en geneest I Dooi 30-60, Tube 80 ct. Bi| Apoth co Drogisten 170 10 41

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1932 | | pagina 2