meesten invloed op het proletariaat heeft. Grove zal pogen de revolutie in vreedzame banen te leiden en in dit licht worden de uiterst radicale aankondigingen, waarmede de nieuwe regeering bij haar optreden de wereld verbaasd heeft, ook begrijpelijk. Een en ander geeft echter te denken en voor beleggers zal Chili voorloopig meer dan ooit besmet gebied blijven. Uit de regeeringsverklaring van Herriot valt niet veel af te leiden. Herriot heeft blijkbaar alle partijen tevreden willen stellen met het gevolg, dat alle punten van zijn program met elkander in schreeu wende tegenspraak zijn. Wat de buiten- landsche politiek betreft ontspanning en moreele ontwapening, streven naar veilig heid, verminderde militaire lasten, indien de nationale veiligheid dit toelaat, res pecteering van de heiligheid der verdragen. Wij zullen moeten afwachten, wat dit alles te beteekenen heeft. Veel is er in de laatste dagen geschreven over den nieuwen koers die men in Moskou tegenover de boer wil inslaan. Meer dan tot voorheen zal aan de boeren de ge legenheid worden gegeven hun producten op de vrije markt te verkoopen. Een en ander geschiedt om aan de scherpe uitingen van ontevredenheid van de arbeiders over de levensmiddelenvoorziening tegemoet te komen. Op sommige plaatsen, speciaal Moskou is voedselvoorziening wel goed geregeld, maar op andere vooral in de Oekraine schijnt de toestand meer dan treurig te zijn. De nieuwe koers stuitte op den sterken tegenstand van Stalin. Men zegt, dat hij onder den invloed van Gorki is teruggetrokken. Het is thans komen vast te staan, dat Mej. Violet Sharpe, het Engelsche meisje dat zelfmoord pleegde toen de politie een begin zou maken met haar vierde onder vraging, volkomen onschuldig is en niets uitstaande heeft met de ontvoering van baby Lindberg. Dit nieuwe tragische ge val heeft sterk de aandacht gevestigd op de methode van onderzoek der Ameri- kaansche politie. Daarover is al meer gesproken en geschreven men herrinnert zich wel de gruwelijkheden om bekente nissen te krijgen. Ëraun de Pruisische minister-president is eenigen tijd met verlof gegaan. In den Pruisischen Landdag hadden nu denationaal- spcialisten een motie ingediend, waarin zij beweerden dat de heer Braun Pruisen met onbekend doel had verlaten en ver langden dat het den leden van het waar nemend kabinet zal worden verboden Pruisen te verlaten, zoolang de nieuwe regeering niet is gevormd en het onder zoek naar de toestanden van het Pruisische staatsbeheer nog niet ten einde is gebracht. De motie bevatte dus eene ongelooflijke insinuatie en sprak de mogelijkheid uit dat de regeering er met de staatskas van door was. Braun vertoefde evenwel in Berlijn en de nazi's hebben toen dit be kend werd hun motie ingetrokken. Zij waren bang, dat hun demagogisch op treden alleen met hun eigen blamage had kunnen eindigen. Hansener, de Poolsche vlieger, die negen dagen geleden uit Amerika voor een Oceaan- vlucht naar Europe vertrok en van wien men sedert dien niels meer hoorde werd 800 K.M. van de Spaansche kust door een vrachtboot opgepikt. De man had bijna 10 dagen op het water gedrevenen drijvende eenige duizenden kilometers afgelegd. RECHTZAKEN. Politierechter te Breda. Zitting van Maandag 13 Juni 1932. BURENRUZIE. Omdat de buren v. D. en F. te Oud- Vossemeer het niet eens konden worden over den waterafvoer van hun gemeen schappelijk pad en de door den een er op gestorte koolasch door den ander wercl weggewerkt, was er een ongewenschte verhouding ontstaan. De ruzie vond haar hoogtepunt innen vechtpartij in den vroe gen ochtend van 30 April jl. toen de 23-jarige M. J. v. D. z'n buurjongen F. er met 'n spa op los sloeg. F. liep daarbij 'n slag op tegen de borst, 'n kapotte bril en wonden aan hoofd en gezicht, zoodat dr. P. hem verbinden moest. 't Gevolg was dat tegen v. D. proces verbaal werd opgemaakt en hij Maandag ochtend te Breda voor den Politierechter stond, waar hij echter ontkende dal-ie met een schop heeft geslagen. Wel had-ie 'n spa in de hand, maar.... hij sloeg met de losse hand. Uit het verhoor van buurvrouw F. en haar zoon bleek echter het tegendeel, zoodat de OfT. van Justitie verdachte's schuld aan de mishandeling bewezen achtte en ver oordeeling vroeg tot f7.50 subs. 5 d. hech tenis. v. D. probeerde nog eens z'n on schuld te betuigen, maar de Politierechter oordeelde dat er van de door verdachte naar voren gebrachte noodweer geen sprake was en gaf v. D. f 5 boete subs. 3 d. hech tenis. De ingediende civiele vordering wer4 tot een bedrag van f 10 toegekend. Hierna stond terecht de arbeider A.R., die bij de vechtpartij betrokken was. Hij werd beschuldigd F. met 'n bezemsteel te hebben geslagen, wat echter beslist door hem ontkend werd. Hij had v. D. van den ander afgehaald en daarbij zelf klappen opgeloopen. Vrouw F. en haar zoon traden weer als getuigen op, waarna de Ofï. niet wettig eti overtuigend bewezen achtend wat R. ten laste was gelegd, vrijspraak vroeg. Het vonnis van den Politierechter luidde conform dien eisch, 'zoodat R. tevreden weer naar huis ging. VERDUISTERING. Maandagmiddag stond nog voor den Politierechter te Breda de commissionnair J. VV. M. te Sint Annaland omdat hij in Maart 1932 f 285 verduisterde hem door den handelaar J. W. K. gegeven om te Tholen gekochte paafden te betalen. Verdachte bekende het ten laste gelegde feit, 't geld gebruikte hij om z'n schulden te voldoen, maar ook om z'n borreltjes te betalen. Want die gebruikt de oneerlijke commissionair meer dan goed voor hem is. Misschien zal hij nu wat zuiniger in het gebruik worden want hij kreeg een vonnis wegens verduistering van f25 boete subs. 15 d. hechtenis, maar bovendien een voor waardelijke gevangenisstraf van 3 maanden, met een proeftijd van 3 jaar, onder de bijzondere voorwaarde dat hij in weke- lijksche termijnen van 13 aan K. het be drag van f285 zal terugbetalen. De commissionair aanvaardde die straf en zal probeeren aan de voorwaarden te voldoen. Doet hij dit niet dan gaat hij onherroepelijk de bak in, wat eveneens zal gebeuren als hij gedurende de 3 jaar proeftijd zich aan iets anders schuldig mocht maken 1 GEMEENTERAAD. SCHERPENISSE, 10 Juni '1932. Voorzitter Burgemeester W. L. Klos. Secretaris dhr L. C. van Doorn. Tegenwoordig alle leden. Notulen der vorige vergadering goed gekeurd. Ingekomen stukken 1. Schrijven der Gezondheidscommissie betreffende barak voor besmettelijke ziekten. Voorloopig voor kennisgeving aange nomen. 2. Schrijven B. en W. van St. Maar tensdijk betreffende uitkeering vleesch- keuringsdienst le kwartaal 1932. Voor kennisgeving aangenomen. 3. Opgave van den Inspecteur der belastingen te Zierikzee betreffende nader geraamde zuivere opbrengst over het boekingstijdvak 1931/32 t. w. hoofdsom personeelebelasting f2400,opcenten per- soneelebelasting f1800, aandeel grondbe lasting f2000 en opcenten grondbelasting f 800. Voor kennisgeving aangenomen. 4. Schrijven der Ned. Vereeniging tot bevordering van den Arbeid voor onvol waardige arbeidskrachten betreffende toe treding lid. Met algemeene stemmen voor kennis geving aangenomen. 5. Schrijven van den Min. van Onderw. Kunsten en Wetensch. meldende dat de gemeente Scherpeniss over 1931 f 1315.80 in de kosten der R. H. Burger School te Bergen op Zoom moet bijdragen. Notificatie. 6. Schrijven van het bestuur der Sophia Vereeniging tot bescherming van dieren betreffende opneming van bepalingen in de bouwverordening ter voorkoming van verbranding van dieren. Voor kennisgeving aangenomen. 7. Schrijven vau den pensioenraad voor alsnog met ingang 27 üctober 1921 den pensioengrondslag van D. J. Hartog als onderwijzer bij het herhalingsonderwijs respectievelijk vervolgonderwijs vast te stellen op f80. Met algemeene stemmen wordt daartoe besloten. 8. Een schrijven vanGed. Staten houdende toezending der definitief vastgestelde reke ning over 1930. Notificatie. 9. Schrijven van den inspecteur dei- directe belasting betreffende aanvankelijke raming der gemeentefondsbelasting en op centen vermogingsbelastingboekingstijdvak 1932/33 respectievelijk op f1400 en f800 Notificatie. 10. Verzoek der afd. Tholen van het Ned. Onderwijzersgenootschap waar ver zocht wordt om het hoofd der school evenals voorheen de bevoegdheid te ver- leenen om aan de onderwijzers en onder wijzeressen zijner school voor ten hoogste een dag verlof te verleenen. Met 4 tegen 3 stemmen wordt dit ver zoek ingewilligd. 11. Schrijven van Ged. Staten waarbij toezending geschied der goedgekeurde begrooting voor 1932. Notificatie. 12. Schrijven van B. en W. van Haarlem meldende dat over 1930 als bijdrage in de kosten van de Middelbaar Technische School aldaar moet betaald worden f 56.24 Notificatie. 13. Verslag der Kamer van Koophandel en fabrieken voor Westelijk Noord-Brabant over 1931. Notificatie. 14. Schrijven van B. en op Zoom meldende dat de door de ge meente Scherpenisse te betalen bijdragen in de kosten der arbeidsbeurs over 1931 bedraagt f 13.29 Notificatie. 15. Verslag der Vereeniging van Ned. Gemeenten over 1931. Notificatie. '16. Schrijven van den heer Goram. der Koningin betreffende herbenoeming van dhr B. J. van Oost tot lid der Gezond heidscommissie te Tholen. Op voorstel van B, en W. wordt de pensioengrondslag van dhr. P. Peute onderwijzer aan de Openbare Lagere School vastgesteld op f 1150. Aan B.en W. wordt toestemming gegeven tot beschikking over den post voor on voorziene uitgaven der begrooting voor 1932 tot een bedrag van f2.37 De begrootingen voor 1931 en '1932 worden respectievelijk gewijzigd met een vermeerdering van f207.11 en f300 in ontvang en in uitgaaf. Besloten werd voor de jaren '1933 en 1934 vrijstelling te vragen van het te doen geven van onder wijsin lichamelijke oefening aan de openbare lagere school. Ten slotte wordt besloten de politie verordening zoodanig te wijzigen dat vaar tuigen met meer dan 160000 K.G. laad vermogen niet in de haven worden toegelaten. THOLEN, 17 Juni 1932. ALGEMEENE VERGADERING Z. L. M. Het houden van de Bestuursvergadering en de Algemeene Vergadering der Z. L. M. а.s. Dinsdag en Woensdag, staat wel in het teeken van de tijdsomstandigheden. Géén tentoonstelling van hetgeen de Zeeuwsche Landbouw oplevert, géén de monstratie van prachtpaarden en mooi melkvee, die steeds met de algemeene vergadering gepaard gaat, doch alleen het zakelijke. Doch dat neemt niet weg dat Tholen toch zeker zijn gasten hartelijk zal ont vangen en al zal dan de opstelling van eerepoorten en andere versiering achter wege blijven, toch hopen wij dat onze burgerij zal toonen prijs te stellen de voormannen en afgevaardigden der Z. L. M. in ons midden te hebben en ten bewijze daarvan de vlaggen uitsteken. Dinsdagavond zal „Goncordia" de tra ditie getrouw, het H. B. der Z. L. M. aan Hotel Hof van Holland afhalen en naar het stadhuis begeleiden, waar ons Gemeente bestuur de gasten ontvangt. »Goncordia" geeft hierna een concert op de Markt, waarvan wij hier het pro gramma laten volgen. 1. Le Dauphin, pas redoublé. 2. Caprice sur 1' opira Norma. Bellini. 3. La Dame au Coeur d' Or, fantaisie. G. Gadenne. 4. Beilatrix, ouverture. M. Caldero. 5. Valse Douce. E. Deneufbourg. Pauze. La Première Etape, pas redoublé. A. v. d. Berghe. 7. Mignon, ouverture. J. R. van der Glas. 8. Fantaisie Populaire. A. Bériot. 9. Das ist die Liebe der matrosen. 10. Nos. Premiers Pas, pas redoublé. A. V. J. Boulanger. Vorige week ontvingen wij te laat om nog in dat nummer te worden opge nomen, de mededeeling dat door den Commissaris der Koningin is benoemd als gemeenteveldwachter dhr A. Schippers die '1 Juli a.s. in dienst treedt. Een ingezetene uit onze gemeente heeft zich tot de ondernemers van Zeppelin tocht over ons land gewend en gevraagd of de mogelijkheid niet bestaat om ook eens over Tholen te vliegen. Hoewel het antwoord dat is ontvangen niet geheel bevestigend is, luidt het bericht toch zoodanig dat indien het weer mede werkt het misschien mogelijk is dat de Zeppelin, die over Vlissingen en Middelburg zal vliegen ook over Tholen kan komen. Doch zooals wij hierboven mededeelen, absolute zekerheid is er niet van te geven. Het muziekgezelschap »Goncordia" zal morgen deel nemen aan den muziek avond die door „Kunst naar Kracht" le Poortvliet is georganiseerd. Zaterdagavond keerde de huishoudster van Wed. A. M. Geluk, mej. A. Stoutjesdijk, van Oud-Nossemeer naar Tholen terug, toen ze in aanraking kwam met een Belgische vrachtauto. Ze werd omver ge worpen, waarna ze per paseerende auto naar Tholen werd vervoerd, waar dr. Duinker geneeskundige hulp verleende en ze naar huis werd vervoerd. Ze had een sleutelbeen gebroken en was aan het hoofd gewond. Zondag achtte de behandelende genees heer overbrenging naar het ziekenhuis te Bergen op Zoom noodzakelijk. Volgens mededeeling treft den chauffeur van den auto geen schuld. Door de Vereeniging „Landbouw belang-' te Tholen werd Dinsdag 14 Juni 1932 aanbesteed de levering van Zwavel zure ammoniak (voorjaar 1933.) Aannemer werd J. P. Mast te den Bommel voor f 3.73B a 100 K.G, k Blijkens een in ons blad van heden oorkomende advertentie zal 6 Juli a.s. door den Bond van Paardenfokke eiland Tholen een Veulenkeuring Maartensdijk worden gehonden. HANDELSREGISTER. Bij het Handelsregister der Kam Koophandel en Fabrieken voor W Noordbrabant, Seeligsingel 4, Breda gedurende de maand Mei 1932 volgende inschrijvingen plaats. Opheffingen. Wed. H. Hendrikse, Stavenisse, L dijk A '160, Café. Wijzigingen. Goöp. Boerenleenbank. St. Am Langstraat A21. Overl. 2e Voorz.: B, Nieuw Bestuurslid: C. J. J. Ken St. Annaland. BURGEMEESTER GEUZE. De Goesche Courant schrijft De nieuwbenoemde burgemeeste Wissekerke, de heer J. Geuze, weri '1896 te Scherpenisse geboren, hij i huwd en ging op lateren leeftiji gemeente-administratie studeeren, practisehe en theoretische kennis gebied is veelzijdig en stelt hem in alle secretarie-werkzaam heden zelf te verrichten. De heer Geuze is als volontair tei tarie der gemeente Scherpenisse zij telijke loopbaan begonnen. Al spoei hij, door zijn hulpvaardigheid, de van de ingezetenen verworven. Uit genoemde gemeentè is hij benoe ambtenaar ter secretarie te Nieuw-Vo waar hij ook bij deze andersden kei volking al spoedig groote achting i De heer Geuze is lid der Ned. Hen en behoort tot de Anti-rev. partij. Onze zegsman, die den heer Geu zeer nabij kent, voegde hier aa „In de overtuiging, dat hij gaat it weg van Gods bestel, zal hij de hem tende taak met liefde en toewijdim vaarden". De edelachtbare heer Letschert, meester van Nieuw-Vosmeer, schre nog het volgende »De nieuwbenoemde burgemeeste Wissekerke, de heer J. Geuze, was jaren alhier werkzaam als ambtena secretarie en genoot, wegens zijn toewijding en bekwaamheid, de a van het gemeentebestuur. Door zijn humaniteit en tact was de ingezetenen met overwegende lieke bevo'king zeer geacht en b Steeds stond hij ieder, zonder aanz persoons, met raad en daad ter ziji Met den heer Geuze, die een warm voelend man is, zal onze gei dan ook een sympathiek figuur vei Als ambtenaar was hij zeer col en wij zien hem met leede ooge trekken. Wij wenschen de gemeente Wiss geluk en voorspoed met haar ni burgemeester, er van overtuigd zijn hij met wijs beleid en met de hei geschonken talenten en kracht zal arl aan de vervulling van zijn taak en onbeproefd zal laten om de hem 1 trouwde gemeente tot grooteren bl( brengen." AANBESTEDING. Hedenmorgen had alhier in hotel II Holland de aanbesteding plaats voi polder Deurloo voor het maken vai betonlandhoofden en het dichten vi suatiesluis. Inschrijvers waren: v massa J. Vos, Tholen voor f2875, P. J boer Poortvliet f 1900, A. du Burck W. van Vossen St-Annaland f 1715, van der Werf St-Maartensdijk f Gebr. Stouten Oosterland f 1685, Deurloo Tholen f 1661, J. Geluk J.Jz. f1550, L. W. Blaas Tholen f 1540, Geluk Tholen f1534, C. M. Zwage St-Maartensdijk f 1330, Math. van Oud-Vossemeer f1115, L. de Wilde, Vossemeer f 1110. Voor perceel 1 had ingeschreven Krijger Poortvliet voor f 1050. Aar laagsten inschrijver is het werk gt Tevens werden aanbesteed twee werken. Inschrijvers waren Geb Houten voor f 330. Johs. van Dijk G. Vis f261, C. Gebraad f 195 en de Zande f 149.80. Aan den laagst schrijver gegund. Deze week hebben bij het e melken het diploma behaald de J. Quist, A. Stoutjesdijk, A. J. Gil Geluk, C. Plandsoen, P. de Graafï e hb. H. Hendrikse, Piet Vermaas, W P. van der Gouwe, M. Oostdijk, C A. Heestermans. v ST-ANNALAND. Geslaagd te Eind voor het Staatsexamen acte Lager wijs de heer J. A. Goedegebui St-Annaland, in het bezit einddi R. H. B. S. SCHERPENISSE. Door het ben van den heer Jac. Geuze als Burgen der gemeente W'ssekerke is tha volontair ter gemeentesecretarie aan; de heer A. L. G. van Doorn, zoon den gemeente-secretaris. Reeds tweemaal is door eenigi bouwers een vergadering belegd

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1932 | | pagina 2