MIJNHARDT'S KINOERZAL 02E33 te Scherpenisse in de zaal van den Heer Rijstenbil, waar vele burgemeesters, raads leden, zoowel als brandmeesters van ver schillende gemeenten aanwezig waren. De Voorzitter opende de vergadering met een speciaal woord van welkom jegens de Heeren Dr. van der Harst en Pilaar, die als vertegenwoordiger der Provincie aanwezig waren, alsmede jegens den Heer Bierman, Commandant der Middelburgsche Brandweer, die een rede hield over de organisatie en inrichting der plaatselijke brandweer. In de eerste plaats begoii de Heer Bierman er op te wijzen, dat het een plicht is van de menschheid, om anderen, die in nood verkeeren bij te staan. Hieruit vloeit voort, dat de brandweer van de eene gemeente zedelijk verplicht is, ook de andere ge meenten ter hulp te snellen ingeval van brand. Reeds enkele gemeenten in ons land hebben onderlinge overeenkomsten gesloten om elkaar iti dergelijke gevallen te helpen. Maar niet altijd is het mogelijk wederkeerig hulp te verleenen. liet komt b.v. voor dal alleen een groote gemeente een kleine kan helpen en niet omgekeerdook hiervoor is een contract te maken, waarbij dus de kleine gemeente per jaar een vast bedrag betaalt aan de groote, brand of geen brand Een dergelijke overeenkomst heeft spr. echter voor deze omgeving nog niet durven voorstellen. Vervolgens begon spr. met eene uiteen zetting te geven, hoe vroeger de brandweer was uitgerust. De hoofdzaak der uitrusting bestond uit emmers en brandhaken, waar mede getracht werd zoo goed en zoo veel mogelijk water in den brand te werpen en voorts de muren en andere getimmerten van bet brandend gebouw omver te halen Later kwamen de kleine spuiten, waarbij de spuit gevuld werd met de emmers en middels de spuit het water in den brand werd geworpen. Nu op deze gemeenten de waterleiding is gekomen, is de loestand heel wat gunstiger geworden en is men niet meer aangewezen op den meer of minder goeden wil van de bevolking om de spuit te bedienen. Het is nu zaak der Gemeentebesturen om te vormen een goeden kern, bestaande uit een terzake kuudigen commandant en dito onder-commandant om de eerste te vervangen bij afwezigheid. Voorts heeft men noodig een inspecteur voor het toe zicht op het materieel, terwijl men tenslotte de beschikking moet hebben over enkele manschappen, die llink van lijf en leden zijn, goed geoefend en zooals spr. het noemde de brandvveer-„sport" moeten lief hebben, die dan samen een kern vormen. Met deze kern inoet dan geregeld ge oefend worden, als minimum eisch noemde spr. één oefening in de maand en niet zooals gewoonlijk eens per jaar, waarbij de hoofdschotel vormt wat water omhoog spuiten om daarna onder een gezellig praatje het presenlie-geld op te strijken. Spr. haalde enkele voorbeelden aan, op welke wyze deze oefeningen kunnen worden gehouden (uitrollen en aankoppelen van twee of meer slangen in den kortst moge lijken tijd) alsmede hoe bet spr. reeds meerdere malen gebleken is welk nut dergelijke oefeningen hebben. Voorts wees spr. er op dat de taak der brandweer niet beperkt hoeft te blijven tot het bestrijden van vuur, maar dat deze aanmerkelijk kan worden uitgebreid. Behalve dan het blusschen van den brand noemde spr. o. a. het geven van adviezen bij nieuwbouw, teneinde deze gebouwen zooveel mogelijk zoo in te richten, dat brandgevaar is uitgesloten, waarschuwen op mogelijke gevaren, toezicht houdcu op plaatsen waar licht ontvlambare waren en vloeistoffen worden bewaard en opgeslagen (benzine-tanks, enz.), inspecteeren van schoorsteenen enz. en tenslotte maatregelen nemen tegen de gevaren, die de burgerij bedreigen in tijden van oorlog vanuit de lucht (brandbommen). Vervolgens werd besproken de taak van den reeds hierboven genoemden inspecteur voor het materiaal. Deze zorgt in de eerste plaats, dat het benoodigdc materiaal in goeden skiat wordt gehouden en dat van alles voldoende aanwezig is. Uok de wijze, waarop de benoodigde boe veelheid slangen materiaal is te bepalen, werd door spr. nauwkeurig uiteengezet. Blijkt, dat er niet voldoende slangen zijn, dan is zijn taak B. en W. aan te sporen meer slangen aan te schaffen. Vervolgens wees spr. op liet nut van de uniform, bestaande uit een lange oliejas, gummi-laarzen en een helm Zijn de brand weerlieden in uniform, dan is het publiek veel meer geneigd om voor de mannen baan te maken, waardoor ze aanmerkelijk minder gehinderd worden in de uitvoering van de voor hen dikwijls reeds zoo moeilijke taak. Door het dragen van den lichten en sterken helm zijn ze beschut tegen vallend gesteente, wat ook zeer noodzakelijk is. Voorts behoort bij de uitrusting een stevigen riem, om het middel gedragen, waaraan een z.g. Beriijnsche haak, waar aan het noodige kan worden bevestigd bij het bestijgen van ladders en daken. Ook kan de brandweerman zich zei ven met deze haak aan een der sporten van den ladder bevestigen, waardoor voor het ver richten der werkzaamheden beide handen beschikbaar blijven. Aan dezen band is verder bevestigd een foudraal, inhoudende een bijl en een muur haak, terwijl tenslotte nog tot de uitrusting behoort een reddingslijn. Met de bijl, waar mede ruiten kunnen worden ingeslagen en gaten iu een dak gehakt, is de brandweer man levens in staat de muurhaak in een muur te drijven en kan hij zich zelf in geval van nood de lijn over den haak uit te vieren, naar beneden laten zakken. Ter vergadering was een volledig uitgeruste brandweerman aanwezig. Vervolgens besprak de heer Bierman het nut van de gasmaskers, niet alleen voor brand, maar ook voor het betreden van ruimten, waarin zich bedwelmende gassen hebben opgehoopt. Tot in details werden de onderdeelen dezer maskers besproken en de voordeelen ervan uiteen gezet O.a werd gewezen op het nut van de glazen dezer maskers, die niet kunnen beslaan, zoodat het uitzicht der brand weerlieden of anderen op deze wijze niet wordt belemmerd. Voorts toonde spr. een mondstuk voor een straalpijp, waarbij op eenvoudige wijze en watergordijn kan worden gevormd tusseheM den straaipijphouder en het vuur en deze dus a. h. w. wordt beschermd tegen den vuurgloed. Hierna wees spr. op het nut van de aanwezigheid bij den motorspuit van een volledige verbandkisl. Wordt een dokter met spoed ontboden, dan behoeft deze thuis eerst niet alles bij elkaar te zoeken, maar vindt bij den brand alles, wat in eerste instantie noodig kan zijn. Eveneens acht spr. het noodig, dat een volledig uitgeruste gereedschapskist aan wezig is voor een electricien, opdat ook deze, geroepen bij den brand, direct de beschikking heeft over de noodige werk tuigen 'leuslolte wijst spreker nog op de booge noodzakelijkheid, dat het brandweermate- riaal ten allen tijde bereikbaar moet zijn. Hoe dikwijls is het al niet voorgekomen, dat de bewaarder van den sleutel van het brandspuilenhuis niet te bereiken was en zijn deur gesloten, of dat op ander wijze geruiraen lijd verloren ging, alvorens de spuit bedrijfsvaardig bij den brand ver scheen. Daarom eindigde spreker zijn rede met er op te wijzen, dat het noodzakelijk is, dat een kern van geoefende brand weerlieden, wonende in de buurt van de brandweerkazerne of spuitenhuis steeds gereed moet zijn om uit te rukken. Hierna dankt de Voorzitter den heer Bierman voor zijn leerzame rede, waar met belangstelling naar is geluisterd. Spr. deelt mede, dat op de gemeente Stavenisse reeds een tweetal gasmaskers aanwezig zijn. Eu ze zullen zeker eenmaal hun nut kunnen bewijzen, want hoe dikwijls ge beurt het niet, zegt spr. dat blijkt, dat bij een brand de ouders soms beiden even afwezig zijn, terwijl een kind is achter gebleven, waarna men in staat zal moeten zijn om door rook en smook heen het kind met behulp van een gasmasker te redden. Spr. deelt voorts mede, dat van de 7 gemeenten nog slechts een drietal tot den Bond is toegetreden. Spr hoopt dat deze middag er toe zal hebben bijge dragen, dat ook andere gemeenten zullen lid worden. Hierna verkrijgt dr. van der Harst het woord. Ook deze spoort de gemeenten aan, die thans nog geen lid zijn van den Bond, hiervan lid te worden, aangezien voor geen der gemeenten het bedrag van het lid maatschap bezwaren kan mede brengen. Aangezien nu niemand meer het woord verlangde, sluit de Voorzitter de Ver gadering en wordt nog een demonstratie gegeven met een slang op de Waterleiding waarbij door dhr Biermannog verschillende nuttige aanwijzingen worden gegeven. SPORT. Thulrn Zaterdagavond speelde hel le elftal van T.V.V. alhier een wedstrijd tegeu Ricing Bc,rgia te Bergen op Zoom. Als beide elftallen zich opstellen blijkt dat T.V.V. één invaller telt. Na de aflrap zet T.V.V. dadelijk goed door en na eenige minuten weet de midvoor de leiding te nemeD. R.B. komt dan gedacht opzetten en het is de keeper van T V.V. die redding brengt. R.B. weet echter toch gelijk le maker. Even voor de rast krijgt de rechtsbinnen van T.V.V. de bal en met. eeu mooi schot in de bovenhoek heeft T.V.V. weer de leiding. Met dezen stand gaat de rust in. Na de rost wordt er van beide kanten weer dadelijk goed aangepakt. R.B. is thans meer iu deD aanval maar de verdediging met als beste de keeper keert het gevaar. Bij etn suelleu uitval va. T.V.V. krijgt de midvoor de bal eo via de paal i» het 81. Bij een aanval van R.B. beoordeelt de linkshalf van T. V. V. de bal verkeerd en met een hard schot schiet in eigen doel. Nu wordt er bard gestredeu en R.B. is stee'is in deu aanval, maar doelpunten blijven oit. Even voor het einde een aanval vao T.V.V. de keeper loopt oit en tusschen twee backs door trapt de rechtsbinnen de bal in. Nog even af getrapt en de scheidsrechter fluit einde en T.V.V. heeft met 42 gewonnen. Scherpenisse. Vc.etb uitslag D. E. V. O, I O. V. C. III 2—1. BINNENLAND EEN GEWIJZIGDE TARWEBESCHIKKING VASTGESTELD. De minister van oeconomische zaken en arbeid heeft een gewijzigde tarwebe schikking vastgesteld. Deze wijziging heeft wat artikel 4 aangaat betrekking op de bij die beschikking bedoelde registers. Verder bepaalt artikel 1 „Tarwebloem of tarwebloem A" is alle tarwemeel of tarwebloem, waarvan de samenstelling voldoet aan de volgende eischen le. elke hoeveelheid bestaat voor ten minste 2272 Pc^- meel of bloem, uit sluitend afkomstig van inbeemsche tarwe 2e. deze 2272 pet. is gelijkmatig door de hoeveelheid verwerkt 3e. de inheemsche tarwe, bedoeld onder lo., is geleverd door bemiddeling van a. een gewestelijke tarwe-organisatie binnen welker gebied de tarwe is geteeld, en b. eene centrale tarwe-organisatie, beide op bare daartoe strekkende aan vragen als zoodanig door hem toegelaten. Artikel 2Als vereeniging, bedoeld in artikel 3, lid 1, van bet Tarwebesluit 1931, is aangewezen de vereeniging Nederland- sche Meelcentrale. Artikel 3: A. De producten, bedoeld in artikel 3, lid 2, onder b. van het Tarwe besluit 1931, zijn: 1. beschuit; 2. biscuit en wafels: 3 zelfrijzend bakmeel; 4. ver micelli; 5. macaroni; (3. stijfsel. B. Het tijdvak, bedoeld onder c. bedraagt zes maanden. C. Het veelvoud, bedoeld onder c, is voor broodbakkerij bedrijven19 maal voor banketbakkerij bed rij ven 1,5 maal. HULPVERLEENING MELKVEEHOUDERS. De Eerste Kamer heelt het wetsontwerp tot hulpverleening van de melkveehouderij met 29 tegen 8 stemmen aangenomen. Posterijen en Telegrafie De Directeur van het PTTkantoor te Tholen brengt ter kennis, dat met ingang van 20 Juni 1932 voor den Post en Tele graafdienst de navolgende openstellings uren zullen gelden Voor Tholen 8V2 114-16, 1772-19. Voor Poortvliet, Scherpenisse, St. Maar tensdijk, Stavenisse, St. Annaland, Oud- Vossemeer14-15, 1772-19. De openstelling voor den telefoondienst (ten behoeve van abonné's) blijft onge wijzigd, met uitzondering van de open stelling te St. Annaland, die wordt vast gesteld op 8 I672, 17 72 20. De telegraafstations te Oud-Vosseraeer veer en te Stavenisse veer worden open gesteld van 87,-11, 14-16 en 17f/2-19. LANDBOUW. DE CRISISPACHTWET. De crisiscommissie uit de Zeeuwsclio Landbouw organisaties shrijft ons Nu de crisispachtwet in de Eerste Kamer is aan genomen meenen wij goed te doen om belang hebbenden te wijzen op de hoofdbepalingen dezer wet. De crisispachiwet geldt voor pachtovereenkomsten die aangegaan zijn vóór 1 Januari 1932 en is vau toepassing op alle termijnen van pachtprijzen vervallend na 12 Februari 1932 ook indien deze reed» mochten zijn betaald. Als algemeene regel geldt, dat een pachter die van oordeel is, dat van hem in verband met de heerschende buitengowone tijdsomstandigheden niet in redelijkheid kan worden gevorderd den bedongen pachtprijs te voldoen, telkens uiterlijk binnen 14 dagen na het vervallen van elke termijn zich bij verzoekschrift kan wenden lot een Kantonrechter binnen wiens kanton het gepachte of grootste deel daarvan gelegen ia ten einde geheele ol gedeeltelijke ontheffing van de betaling te bekomen. Zoolang op eeu tijdig ingediend verzoekschrift niet is beslist wordt de verplichting tot betaling van den pachttermijn opschort. Zoo spoedig de wet in werking treedt kan echter binnen een maand voor de termijnen die fusschen 12 Februari jl. en den dag der inwerkingtreding zijn vervallen nog een verzoekschrift worden in gediend. Men lette dus op den dag van inwerkingtreding Bij het opmaken van verzoekschriften zullen de secretariaten der landbouworganisaties wel van voor lichting willen dienen. Hoe is nu de werking der wet? Is een verzoekschrift bij den kantonrechter inge komen, dan worden verpachter en pachter zoo spoedig mogelijk opgeroepen en zal getracht worden een voor beiden aannemeiijke regeling te bewerk stelligen. Daarby kan de Kantonrechter zoodanige personen oproepen wier verhoor hij dienstig acht. Komt een regeling niet tot stand dan worden de pachter en verpachter opgeroepen ter zitting van de kamer voor crisispachtzaken. Deze bestaat uit den kantonrechter als voorzitter en twee niet tot de rechterlijke macht behoorende personen die deskundig zijn ten aanzien van de verhoudingen op landbouw gebied die door den Minister worden benoemd ge hoord Gedeputeerde Staten. De kamer voor crisispachtzaken behandelt en be slist zoo spoedig mogelijk en geeft een met redenen omkleede beslissing. Bij deze beslissing omtrent geheele of gedeeltelijke ontheffing van de verplichting tot betaling wordt ge let op de uitkomsten van vroegere jaren gedurende welke het gepachte door denzelfden I denzelfden verpachter was gepacht. Ook de kamer voor crisispachtzaken I zoodanige personen op ie roepen als I deskundigen ter harer voorlichting inl noodig acht. De personen zijn verplicht tel en de gevorderde voorlichting te verleenT Aan belanghebbenden worden geetl rekening gebracht. Wanneer de kamer voor crisispachtzs dat een reeds betaalde termijn behoort! verminderd, bepaalt zij tevens den dag 1 het le veel betaalde moet worden terugol Tot zoover de wet. Nog kan worden! dat de pachters zich desgewenscht kul bijstaau. Hoewel de pachtverhoudingen I in het algemeen niets te wenschen overll overleg tusschen pachters en verpacht! gevallen heeft geleid tot pachtverminderf Dog meerdere gevallen waar dit niet hl en waar dus blijkbaar alleen de crisispal bevredigende oplossing kan brengen onT oieele ondergang van den pachter te t Uit het medegedeelde rapport van de oe Zeeuwsche Legwedstrijd vau de Vl wordt gehouden te St. Maartensdijk el deelgenomen wordt door 8 toornen, moge! gende gegevens wel vermelding. De staf toornen is nog dat Gebr. v. d. Berg no. I als totaal tot einde Maart hadden 383 eiel gewicht 19936 grammon, waarde fl4,36.| van de gemiddelde productie van de meól kippen in de jaren 1927-32 tot en met 1 respectievelijk 51.3, 40.6, 71.2, 50.4 enl aantal eieren 84, 95, 127, 112 en 112. nog gegeven verschillende cijfers over Ml o.m aantal eieren van eiken toom, henlel dusverre, grootste waarde aan eieren ge! enzwat het laatste betreft worden geDoJ v. d. Berg met 383 eieren, gewicht 19931 deld 52, waarde f14 36, A. Bruinooge, 4l f 14 en N. J. Foldormon 342, 19636,561 Verkeerslessen van den A. I 14e Les. Geef op een fietspad ruimte om te pal flet is verkeerd, als op eeu drukk eenige fietsers op een rij naast elkaar toch gebeurt hel Dog maar al te veel. Ge begrijpt wel, waarom dat vei nietwaar? Het snellere autoverkeer he hinder van, waDt die rij fiatsers ven weg en belemmert het snelverkeer. Ook als de fietsers op een rijwielpad moeten ze dat niet uaasf elkaar, achter elkaar doen en vooral moeten z laten en achter elkaar gaao wanneer ee fietser ze wil inhalen en dat doo te verstaan geeft. Bij dat achter elkai gaan degenen, die links van de andere achteraan rijden. Op de rechter teekening is Eulalia haar broer Jan gaan rijden, zooals het eo die andere jongen, die meer haast Y.l nu gemakkelijk voorbij. Op de linker teekening gaat het nie De drie fietsers zijn op een rij nas blijven rijden, beslaan daardoor de heel van het fiptspad en de jongen, die voo moet nu van het pad af en is genoodz TT den rijweg te kooien, waarbij hem eeu a dreigt idpI de achterop komende auto. Laat dus altijd ruimte tot passeeren, beuren er geen ongelukken I THOLEN, 10 Juni 1932. Vrijdagavond hield onder voorzi van deu heer W. Moelker het departemeo der Maatscb. tot Not van 't Algemeen zaal van den heer M. J. Hoek zijn vergadering. De notulen der vorige vei werden goedgekeard. De rekening va grafenisbus werd eveneens goedgekeard kozen als bestuarslid de heer M. C. v» ker eu als commissarissen de hh. A. J. P. U. van As. Uit de rekening v. h. dept. was ontvangen f 1101.04 en uitgegeven f alzoo een batig saldo van f 210.865, h« leden bedroeg op 31 Dec. jl. 85. De Liere eti de Korte die deze rekening n gezien, verklaarden dat ze in orde was De begrooting voor 1933 werd Uit deze begrooting bleek dat de Ver. Kruis een verhoogde sabsidie zsl ontva levens is eeu subsidie uitgetrokken voo taiutjes, De toelichting hierbij was om< op deze manier zal trachteD dat de meer liefde voor plaDten en bloemen Als bestuursleden werden herkozenlru G. Amsing eo P. J. Duioker. De heer Velde stelde zich niet meer herbiesbaai vertrek. De voorzitter dankte de heer Velde voor hetgeen hij voor de afd. daan eD het was hem altijd een genoeg hem samen te werken. Gekozen werd i >pl plaats de heer M, C. van der Stel. Bij de rondvraag werd nog gesprokei vereen. „Floralia" weer nieuw leven in 12 geneest het huidje van Uw Kindje. Doos 25, Tube 40 ct. Bij Uw Drogist lel las

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1932 | | pagina 2