De bloeiende pracht eerste poging tot ontvluchten bezorgde hem een straf van 4 jaar in Noord-Afrika Bij een tweede poging waarbij hij een schildwacht neerschoot, kreeg hij 10 jaar. Daubmann'snaamis thans van het „Krieger- denkmal" te Emdingen geschrapt. Er zijn naar het schijnt, 68 Senegaleezen zoek, die een maand geleden al te Cork hadden moeten aankomen om een Senega- leesch dorp te bevolken op de Iersche tentoonstelling van nijverheid en land bouw. Men heeft bericht ontvangen, dat de stam üit Senegal vertrokken was, maar dat was het laatste wat men van hen ge boord heeft. Alle opsporingspogingen zijn tot nu toe mislukt. Er is op het oogenblik een actie gaande tegen den burgemeester van New-York, Walker. Steeds meer stemmen gaan erin Amerika op tot opheffing van het drank verbod. De heer Walker heeft zich aan het hoofd dier beweging gesteld. Wij ver moeden, dat dit de oorzaak is van het feit, dat de burgemeester zich thans voor eene commissie van onderzoek heeft te verantwoorden over zijne particuliere uit gaven. Hoofdpunt van het onderzoek is de reis, welke Walker in 1927 door Europa heeft gedaan. Hij schijnt toen tijdens zijn zesdaagsch verblijf te Parijs 13.000 dollar te hebben uitgegeven. Men beschuldigt hem van zijn ambt misbruik te hebben gemaakt. De Vereenigde Staten hebben zich in den afgeloopen week leelijk in de kaart laten kijken. Zooals men weet hebben zij een moratorium, een uitstel van betaling van oorlogsschulden gegeven tot een be drag van ongeveer 250 miljoen. Het is natuurlijk hun goed recht dit bedrag terug te eischen. De aanstaande conferentie van Lausanne bood een goede gelegenheid deze zaak te bespreken. Vlak vóór de conferentie heeft de Unie echter de debiteurstaten eene overeenkomst laten teekenen, waarbij deze zich verplichten de achterstallige schulden in tien jaar terug te betalen. Alvorens over uitstel gesproken wordt eerst de troeven in handen hebben, dacht de Unie Een bijzondere tragische gebeurtenis was de verongelukking van twee over levenden van de »Philippar". Ze waren aan den dood ontsnapt en vielen later dood door de ramp van een Fransch vlieg tuig in het gebergte bij Veroli... dat hen naar huis terugvoerde. der natuur lokt U naar bosch en duin, naar hei en strand om daar met volle teugen licht en lucht te drinken. Vergeet toch vooral niet Uw huid tegen zonnebrand te be schermen door ze vooraf met „Zij"-Grême in te wrijven. 11 41540 In prijzen van 203045 en 75 cent. ONDERWIJS. Oud-VosBemeer. De heer M. E. Prnijssen, voorbeen onderwijzer aan de O. L. School alhier, laatstelijk hoofd van de O. L. S. A te Biervliet, is op 61-jarigen leeftijd overledeD. DE WIJZIGING DER L.O.-WET. Aan de nota van wijzigingen, gevoegd bij het rapport der kamercommissie van voorbereiding voor de herziening der L. O.-Wet, wordt ont leend voor wat aangaat, de beperking der rijks- vergoeding Voor de rijksvergoeding komen in gemeenten met minder dan 25.000 inwoners niet in aan merking de scholen voor u.l.o., die in den boven bouw ia 't voorafgaand kalenderjaar minder dan 24 leerlingen in het geheel minder dan 12 leer lingen in het tweede en de hoogere leerjaren te zamen hebben gehad, met dien verstande, dat de aanspraak op deze vergoeding gedurende het kalenderjaar van de opening der school en gedurende de eerste twee kalenderjaren vermeerderd met zooveel kalenderjaren als de school leerjaren in de benedenbouw heeft, doch met niet meer dan vier, na dat der opening, niet op dien grond verloren gaat mits het aantal leerlingen van den bovenbouw gedurende het eerste kalenderjaar na dat, waarin voor het eerst leerlingen tot den bovenbouw zijn toegelaten, niet minder bedraagt dan 12 en gedurende het tweede kalenderjaar niet minder dan 21. Voor de Rijksvergoeding komen niet of wat betreft de onder b bedoelde scholen slechts voor een deel in aanmerking: a. scholen voor gew. l.o., waarvan 't getal leerlingeo in het voorafgaand kalenderjaar minder bedraagt dan het minimnm getal, volgens artikel 74 voor de school geldende, met dien verstande, dat voor een school, welke reeds ver goeding genoot, doch waar het getal leerlingen daalt beneden dat minimum, dat genot gedurende drie achtereenvolgende jaren niet op dien grond verloren gaat, zoolang niet in eenig jaar het getal daalt beneden het drievierde gedeelte daarvan b. scholen voor gewoon 1. o. en scholen voor u. 1. o., waarbij vacatnre in het onderwijzend personeel tusschen het ontstaan daarvan en de aanvaarding van zijn betrekking door den be noemde een langere tijd verloopt dan, wat betreft het hoofd der school van zes maanden, wat de overige onderwijzers betreft van vier maanden, tenzij het schoolbestuur niet by machte is ge weest de vacatnre binnen den gestelden termijn te doen vervullen en bet binnen een week na het vervallen van dien termijn den inspecteur daarvan in kennis heeft gesteld. Verkeerslessen van den A. N. W. B. 13e Les. Houd rechts in de bocht! A NWB TOERISTENBOND VOOP M=DEPLAND tÈ Wat is do grondregel van het verkeer tfHou rechts". Aao welken kant van den weg mag men niet rijden *Aau den linker kant." Wanneer het bij het inhalen noodig is, mag men wel op den linker kant van den weg rijden, maar Diet langer dan noodzakelijk is. Vooral in een bocht, die soms moeilijk te overzien is, moet het voorgeschreven rechts houden terdege in acht genomen worden en in een bocht is inhalen verboden. De wet schrijft dit uitdrukkelijk voor„Niet inhalen in een bocht". En zeker moet meo recbt9 houden en een ander niet inhalen in bochten, zooals op de teekening zijn afgbbeeld en waar een dikke boom en struikgewas het uitzicht benemen. De motorrijder rechts kan den jongeD, die heel onvoorzichtig aao de linkerzijde van den weg rydl, niet tijdig achter het boschje zien aankomen en een botsing is onvermijdelijk. Zoo'n onoverzichtelijke bocht wordt ook wel een „bliude" bocht genoemd en daar moet je dus dubbel opletten en voorzichtig zijn. Maar ook in andere, gemakkelijker bochten en trouwens overal op den weg, is het bepaald noodzakelijk steeds recht te honden. Denk maar aao den grondregel van het verkeer. Het is wel eens verleidelijk, bij een groote bocht naar links op de linkerhelft van den weg te gaan rijden, om de bocht „af te snijden", maar het is ge vaarlijk en mag absolout niet. De fietser op bet linker plaatje rijdt goed rechts, kijk maar naar zijn spoor in de bocht en de anlo, die hem tegemoet komt, doet het ook, zoodat ze elkaar in de bocht veilig pas- seeren. LANDBOUW EN VEETEELT Er is op de agenda van de Algemeene Vergadering der Zeenwsche Landbouwmaat- schappij, welke op 22 Jani a.s. te Tholen wordt gehooden, o. m. vermeld, dat door den heer H. D. Louwes te Westpolder in Groningen, Voorzitter van de Grouinger Mij. van Landbouw, een lezing zal worden gehouden over„Onze lijdende en strijdende boerenstand." Bekend is reeds in het vorige nummer, dat er wijzigingeu zijn gebracht iu de postbe stellingen in onze eigen omgeving niet alleen maar in het geheele land. Inzake deze kweBtie heeft men in de laatste vergadering van het Hoofdbestanr der Zeenwsche Landboawmij. aan het K. N. L. C. te verzoeken ten sterkste te protesteeren tegen de achterstelling van het platteland, dat er alleen door getroffen wordt en waardoor boveudien een onmogelijke verwarring zal worden verkregen. Intusscben, zooals boven gezegd, is de wijziging een feit geworden. RECHTZAKEN. Zitting van den Politierechter te Breda van Maandag 30 Mei 1932. BROEDERTWIST. Voor den Politierechter te Breda stonden Maandagochtend terecht drie broeders v. V. uil Sint Annaland en hun zwager A. Kr, verdacht van gewelddadig optreden tegen hun broers en zwagers Corn. en W. v. V., waarbij dezen pijn werden gedaan. Dit zou gebeurd zijn op Zondag 24 April jl. toen C. en W. hnn bij zwager K. verpleegde zieke moeder wilden bezoeken, maar 't viertal verdachten ontkenden dit allen. Zij vertelden wat er werkelijk gebenrd was, waar tegenover de twee aodere broers, als getuigen gehoord, volhielden flink hardhandig naar buiteD te zijn gewerkt. 't Resultaat van de vrij langdurige en inge wikkelde verhooren iu deze droevige familie twist was dat de Politierechter, de ten laste l®ggi°g Qiet «ettig en overtuigeud bewezen achtend, conform den eisch van het O. M. alle verdachten vrijsprak. Met den goeden raad hnn wraak niet over 't graf te doen reiken gingen de broers, wier Moeder intnsschen overleden i.«, naar St-Anua- land terug. HARDHANDIG. Omdat zij zich op 11 Mei jl. bemoeide met 'o rn- zietje tosschen 'n paar familieleden van M. M. B. te Tholen en hem minder fraaie namen gaf, sloeg deze z'u plaatsgenoote M. G. tegen den Hof straat, waardoor zij pijnlijk werd getroffen. Uier voor moest de 24-jarige los arbeider M. M. B. zich Maandag te Breda voor deo Politierechter verantwoorden, waar hij beslist ontkende dat-ie de vrouw geslagen heeft. Dit ontkennen hielp hem echter niets, want behalve de vroow die de klappen kreeg was nog &1b getuige gedagvaard de Tholenaar P. M., deze kon onder eede ver klaren dat verdachte de vrouw minstens twee klappen gaf. En de mishandelde jonge vroow deed 'o boekje open over hetgeen B. haar dien Woensdag toevoegde voor hij begon te slaan. 't Gevolg was dat de hardhandige jongeman van den Politierechter, conform den eisch van het O. M. 'o boete van f 15 snbs. 15 d. hech tenis kreeg. Uitspraken Arr. Rechtbank Breda van Donderdag 2 Jani 1932. STROOPER1J. De 20-jarige schaapherder J. D. B. te Poort vliet door den kantonrechter te Tholen bij vonnis van 28 Dec. jl. gestraft met 4 weken hechtenis wegens strooperij, werd Donderdag door de Bredasche rechtbank in hooger beroep, gestraft met 4 weken hechtenis voorwaardelijk met 2 jaren proeftijd eo onvoorwaardelijk een boete vau f 15 snb. 15 dagen hechtenis plas verbeurd verklaring van de in beslag genomen hazen. Geëischt was vernietiging van het vonnis van Kantonrechter, maar veroordeeling tot dezelfde straf. MUZIEK ZONDER VERLOF. Tholeo's kantonrechter veroordeelde oolaags den herbergier C. L. v. D. te Staveuisse tot 50 ceDt boete sabs. 1 dag hechtenis omdat de man in zijn herberg aan de Voorstraat aldaar door middel van een radiotoestel met luidspreker muziek maakte zooder daartoe toestemming van den burgemeester te hebben verkregen. Omdat het 'n principeele kwestie was ging van D. naar Breda in hooger beroep, waar Dooderdag bet vonnis van den kaotonrechter werd bevestigd. KANTONGERECHT TE THOLEN. 30 Mei 1932. Door den Heer Kanton rechter alhier zijn heden veroordeeld, wegens Overtreding van het Motor- en Rijwielreglement. J. v. d. M. te St. Annaland tot f 0.50 boete of 1 dag hechtenis. Overtreding der Politie-verordening Ch. R. te Werkendam tot f8.boete of' 8 dagen hechtenis. Overtreding van het Tramwegreglement. Ha. Ma. Ja. M. te Breda tot f8.boete of 8 dagen hechtenis. Overtreding van het Motor- en Rijwielreglement. J. W. H. te Poortvliet tot f4.boete of 4 dagen hechtenis met toewijzing der civiele vordering van f20. A. K. te Bergen op Zoom tot f3.boete of 3 dagen hechtenis. D. K. te St. Maar tensdijk tot teruggave aan de ouders zonder toepassing van straf. THOLEN, 3 Juni 1932. Uit de Onde Doos. II. EEN ZONDERLINGE BRIEF. Domind de B. gaat na zijn verzuchting over zijn beroep naar Baarland voort: „Mijo hart staat er tot dusverre niet toe, om die (het beroep) aan te nemen en in dit seizoen te verhuizen en dat zoover, ook is de reis over zulk een water te ver en te moeylijk, ja te gevaarlijk vooral in dit seizoen (de brief dateert 22 October 1819) ik weet niet boe men reizen moet, het moet die akelige Zeeuwsche Stroomen over om de plaats, hois en kerk eens te komen zien, dat anders wel nodig was en ik altijd deed ik beD geen zeeman en schrik daartegen, vooral tegen varen en water, ik ben dit niet gewoon en van een zwakke en aandoen lijk zenuwgestel, althans dat tegen geen schokkeD, gevaren eo aandoeningen van scheiding kan, of ik heb de koorts, ook direct, zoodra ik van lucht en water verander. Experieotia hoe me docnit, dat is, de ondervinding heeft mij geleerd ook reis ik in dit seizoen niet zooverik viod hef ook singulier en onvoorzichtig (dit moet gedacht tegenvallen bij de nitkomst) den Predi kant, dien men niet kent, nooit gezien, nooit gehoord beeft, wieos leer men alleen bij rapport kent, en van zijn zedelijk gedrag of bekwaam heid niets weet (en weet men wel, dat ik, nog niet langer dan Hemelvaartsdag 's morgens vroeg, een bloedbraking nit de maag heb gehad, zoo ook in mijn jeogd, maar ik wilde evenwel preken, dat mijn lost isik predik hier voor den middag voor een volle kerk en 's namid dags te Sassenheim voor een zwakken broeder, wandelende heen en weer, want rijden k&n men hier niet. En als men mij eens had gehoord, zou men van mij walgen. (Sic 1) In de vergadering van Ingelanden van de polders Broek eu Rooland te Tholen, gehouden 30 Mei 1932, werd tot Ontvanger-Griffier be noemd de heer D. H. van de Velde te Tholen. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor Tholen en de daaronder ressorteerende hnlppostkantoreo werd gedurende de maand Mei 1932 ingelegd f21288,96, terug betaald f 19913,89. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nammer 14826. Bij het hevige onweer dat gisteravond boveo onze Gemeente woedde werd een dikke olm staande tegenover de Piantagiestraat door den bliksem getroffen. Men vermoedt dat de bliksem ook is ingeslagen in den molen vau dhr Dorst, *POORTVLIET. Op ruim negen en veertig jarigen leeftijd overleed alhier de heer H. van Westen. De overledene was gedurend lid van den Raad onzer Gemeente en Ge van hel Waterschap. SCHERPENISSE. In de gehoudet meene vergadering van ingeland het Calam. Waterschap Scherpeniss de rekening over het dienstjaar 1 vastgesteld op een ontvang van f 11 en een uitgaaf van fl059U.Ö55, alzo goed slot van f 1164.755. De begr I voor het dienstjaar 1932/33 werd steld op een ontvang en uitgaaf van f 11 waarbij een post van onvoorzien f 457,59. Besloten werd aan de pa van gronden van hel waterschap o\ jaar 1931 een reductie te geven van De afgetreden gezworene de heer L werd niet herkozen. In zijn plaats gekozen de heer C. van Dalen met De heer Vos verkreeg 5 stemmeii dijkgeschot werd inet fl verlaagd. Tot bestuurslid van de afd Tholen en St-Philipsland van het Cei genootschap voor kinderherstelling vacantiekolonies werd in de gehouden meene vergadering alhier herkozen C. A. Hartog, onderwijzeres alhier. STAVENISSE. In de Dinsdagavond gehooden jaarvergaderiog vao de Coöp. B leenbank werd gekozen in de vacature Dorst (bedankt) als bestnnrslid de beer Droogendijk eu iu die van M. C. Slt (bedankt) de beer C. M. Elenbaas. Als li den Raad van Toezicht werd io de vi C. Steendijk Czn. (bedankt) de heer D. benoemd en als plaatsvervangend bestaan heer Ie. Hage Lzu. De rente van opgei gelden werd bepaald op 5 en die deponeerde gelden op 4 Het jaarverslag vermeldde dat er in ingelegd was aan spaargelden f73885,54, door het totaal steeg tot f399155,815, t er terugbetaald werd f 171934, zoodat er SI Dec. 1.1. aan spaargelden schaldi f227221,315. Er werden aitgegeven 16 spaarboek afbetaald 22 boekjes, zoodat er loopende 373 boekjes. Op 164 hadden er in 1931 253 inlagen en er werden 291 terugbots! gedaan. De kleinste inlage was f 1 eo de gr f 2500. Het saldo der verleende voorsc! was bij het begin van het jaar f 1382' terwijl er in 1931 werden verstrekt f 110 terugbetaald f 16574.50, zoodat het totas 31 Dec. 11. bedroeg f 182720. In loo rekening werd er aao de leden nitge f442886,66 en aan hen terugbetaald f1666: totaal schold der leden f276328,875. In loo rekening was er met de Centrale eeD i vao 1 198119,57 en aan haar werd terugb f 19010,49, eindcijfer f 179109,10. De ontvangsten aan renten enz. was f 20096. de uitgaven f 18859.97, zoodat er een gemaakt is van f 1736,47. Dit bedrag, ge bij het reservefonds, doet het stijget f22775,12. Het aantal leden der bank alhier is In het pensioenfonds voor den kassier weder f 100 gestort. In een nog te verm vacatnre van bestourslid zal in een volj vergadering worden voorzieD. Als lid der missie tot het nazien der rekening en ve woording werd nog benoemd de beer fl Zachariasse. Aan de uitgetreden bestuursleden werd woord van dank gebracht voor het vele, a voor de bank hebben gedaan. De wensch uilgesproken, dat ook ambachtslieden en i menschen zitting in het Bestuur kannen kr daar sij als lid gelijke verplichtingen en g rechten moeten hebben als de lacdbooweri Bestaat zal een en ander onder de aao honden. De vergadering was door 47 bezocht. ST. ANNALAND. Jl. Dinsdag 31 Mei alhier de gewone algemeene jaarvergaderiDj Ingelanden van het Waterschap St. AnD gebonden, bijgewoond door 35 stemgerechti Behandeld en met algemeene stemmen wi vastgesteld de verschillende rekeningen ove dienst 1931/1932 als volgt: Waterscha] ontvang f 12147,06* en uitgaaf f 11138,03, slot f 1014,035. Algemeeue Watering id. f2317,945, f2191,63, f 126,SI6. Ondelao Annavoadijk id. resp. f 18335,485, f 15869 f 2465,785. Snzaona id. f 3279,955, f325 f24,965. Breedenvliet id. f 2069,4)7B, f 197 f94,915. Maria id. f 179,98, f 168,62, fl Plnimpot id. f 281,70, f271,96, f9,74. Evenzoo werden onveranderd vastgestel verschillende begrootingen voor den d 1932/33 als volgt: Waterschap in ootvaD| uitgaaf op een gelijk bedrag van f 16225 Algemeene Watering id. f 1660,455. Oudi en Annavosdijk id. f 16564,385. Breedenvlii f 1853,245. Maria id. f 152,68. Plnimpol f241,41. Suzanoa f3181,085. Het dijkgeschot werd voor den dieDst 193 per H.A. bepaald als volgtOndeland en d vosdijk f 16. Snzanna f 50,50. Breedenvliet f 1! Maria f 11,50. Plnimpot f 11,50. Vorige d waren deze cijfers resp. f 18, f 52, f 13,50. en f 18,50. In de kosten van verbetering van den ze van den Annavosdijkpolder moet nog wc bijgedragen per H.A. voor Ondelandpolder f (v. j. f 4 91) Annavosdijk f4.50 (v. j. f 5), tf in de bijdragen aan de aangrenzende Calamil polders moet worden betaald door Oudi f 1,52. Annavosdijk f 1.70. Breedenvliet f per H.A. gelijk als in den vorigen dienst. Uit het verslag bleek dat de algemeene toe> van de polders bevredigend iB en voor de wering geen buitengewone voorzieningen wo

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1932 | | pagina 2