Hierop letten krachtige menschen, uit de deernis van elk weldenkend mensch met het Jot van een kind in gevaar, hebben zij geld willen halen. Zij hebben net laten sterven. Iloe Waarom men zal het wellicht nooit weten. Maar men mag, men moet van de Ameri- kaansche justitie en politie verwachten, dat alsnog al kan dan het kind niet meer worden gered en ongedeerd aan de ouders teruggegeven- het geheim van deze tragedie worde onthuld, de daders worden gestraft. Mocht de politie hierin tekort schieten, dan zouden er zonderlinge toestanden ont staan. Het echtpaar Lindbergh moet ernstig overwegen naar Europa te verhuizen. Zij - hebben reeds tal van aanbiedingen van vrienden in Europa ontvangen. Zoo is hun o.a. een in Zuid-Frankrijk gelegen kasteel als woonplaats aangeboden. Worden de misdadigers niet gevonden, wordt de zaak niet Hink aangepakt, dan lijkt ons een uittocht van vele millionnairs uit Amerika niet onwaarschijnlijk. Al wat thans bekend wordt is een en al onverkwikkclijkheid. Een warnet van leugens en bedrog. Wal ook haast niet anders kan, nu wel vast schijnt te staan, dat Lindbergh's baby spoedig na de ont voering was overleden. Frank Parzyck die aan de politie ver klaard had, dat hij één van de ontvoer ders van Lindbergh's kind was en die uitvoerige mededeelingen over den dood van het kind had gedaan, heeft nu bekend dat al zijn mededeelingen gelogen waren. De reeder Gurtis is gearresteerd. Ilij is overgebracht naar de gevangenis van Flemington in New Yersey, aangezien hij niet in staat is een cautie te storten van 10 000 dollar. Hij wordt ervan be schuldigd de politieautoriteiten geh nderd en misleid te hebben bij het achtervolgen van de misdadigers. De straf hiervoor is 3 jaar gevangenisstraf en 1000 dollar boete, Naar de politie mededeelt is thans ge bleken dat de deken Peacock er indertijd bij Lindbergh op heeft aangedrongen een losprijs van 25000 dollar, dal Hoorde ont- voeders was geêischf, ter beschikking te stellen. Peacock schijnt overtuigd te zijn geweest, dat Curlis inderdaad contact had gekregen met de ontvoeders. Aangezien Paecock echter geen positieve bewijzen had, wees Lindbergh zijn voorstel van de hand De president van politie in Mexico heeft een belooning van 1000 pesos uitgeloofd voor den politieagent die den vermoede- lijken ontvoerder van het* kind van Lind bergh Harry Fleischer arresteert. Fleischer is het laatst de vorige week Donderdag avond gezien. Hij gaf zich uit voor mijn ingenieur. De politie is zwaar gewapend daar Fleischer bekend staat als een scherp schutter. De reeder Gurtis heeft zijn bekentenis uitgebreid en verklaarde, dat deken Peacock hem steeds verder in het bedrog heeft verstrikt. Zonder Peacock zou hij het bedrog reeds lang hebben opgegeven. Thans heeft Lindbergh ook verklaard niet naar Europa te vertrekken. Ook in Duitschland hebben er weer enkele de wereld beroerende schanddaden plaats gehad. Vooreerst het aftreden van Generaal Groener als rijksminister van weerbaarheid. Groener is niet door een votum van wantrouwen van het parlement, maar door het drijven van twee generaals en een admiraal van zijn plaats als mi nister van oorlog gezet. Wij Ieeren eruit hoe machtig in Duitschland de militaire camarilla is en hoe de parlementaire democratie niet de minste kracht meer bezit. Wat er in de afgeloopen week is gebeurd, is weinig minder dan een staats greep der generaals. Duitschland is wel ontwapend, maar het is niettemin een militairistische staat gebleven. Een ander schandaal was het bloedige incident in den Rijksdag. ïn het restaurant van het huis zat de gewezen kapitein Ivlotz, die vroeger deel uitgemaakt heeft van de nalionaal-socialistische partij, maar zich later aan de zijde der republikeinen schaarde, in den jongsten tijd ook medewerker is geweest van bladen van links en in deze bladen o. a. enkele voor kapitein Röhm, den stafchef van Hitier, zeer compromi- theerende brieven van diens hand heeft gepubliceerd. Klotz zat aan de tafel dei- sociaal democraten, toen plotseling vier nationaal-socialistische afgevaardigden in liet restaurant verschenen en hem te lijf gingen. De gcheele Rijksdag kwam in opstand, zelfs zijn voorzitter Löbe, altijd de kalmte in persoon, was zijn zenuwen niet meer meester. De aanranders zijn den volgenden dag reeds veroordeeld, maar de waardigheid van het parlement heeft wederom een gevoelige klap gekregen. Het verhaal wordt misschien wel eentonig, maar ook thans konden wij niet nalaten hel te vervolgen: geheel Mantsjoerije staat in vuur en vlam. Wij gaven de vorige week eenige cijfers over de sterkte der in Mantsjoerye aanwezige legers. Welnu, deze legercorpsen zijn op het oogenblik tegen elkaar aan het opereeren in dit uitgestrekte land met eene oppervlakte ongeveer gelijk aan die van Frankrijk en Italië samen. „De Chineesche opstandelingen in Noord- Mantsjoerije zetten hun actie tegen de Mantsjoerijsche regeering voort" leest men en elders, dat zij successen behalen. Rus land kocht in Canada groote hoeveelheden graan, welke naar Wladiwostok werden gezonden. Oorlogsvoorraden, zegt men. En de Japanners verklaren, rlat een oorlog met Rusland niet te voorkomen is. Het verhaal wordt eentonig, zeiden wij. Maar in het verre Oosten worden dagelijks duizenden menschenlevens verwoest en vele bloeiende akkers medoogenloos ver trapt en een groote oorlog hangt in de lucht. Is-met Pasja, de afgezant van Turkije, die te Moskou met grandioze pracht en praal werd ontvangen, is weer naar zijn land teruggekeerd en Litwinof reisde met hem mee naar Sebastopol om onderweg omtrent bijzonderheden van een Turksch- Russische samenwerking de puntjes nog eens op de i's te zetten. Het bericht, dat de Sovjet-regeering aan Turkije eene leening zal verstrekken van 17 millioen goud- roebels, is zeker niet van humor ontbloot. Wanneer de heeren in Moskou aan iets gebrek hebben bij de uitvoering hunner 5 jaren plannen is het- wel aan kapitaal. Nu treden ze op als geldschieter in Turkije liet herinnert aan de parabel van den blinde en den lamme. Toen ex-koning Alfons XIII van Spanje met het s.s. Strathaird in Marseille aan kwam werden hem door een Spaansche arbeider, daar werkzaam bij den bouw van een loods bij de landingsplaats, een aantal vuistslagen toegediend. De recher cheurs, die den ex-komng begeleidden, wierpen zich dadelijk op den aanvalleren arresteerden hem. De wrok tegen den ge wezen koning schijnt wel tot alle lagen der bevolking te zijn doorgedrongen! De kwestie der fmancieering der ge meenten is ook in ons land brandend. Maar officieele kennisgevingen als de volgende van den burgemeester der ge meente Campbell in Ohio (Ver. Staten) komen hier toch nog niet voor: „Te koop Campbell's Waterleiding. Geïnteresseerden kunnen zich verstaan met het gemeente bestuur van Campbell, dat geld noodig heeft om zijn politiedienaren te betalen, die op bun beurt den kruidenier moeten voldoen. Het gemeentebestuur wil de waterleiding verkoopen, omdat de commis saris van politie, Frank Cunningham, te kennen beeft gegeven, dat de politiemacht 1 April a.s. haar ontslag zal nemen, indien geen stappen worden gedaan, om het reeds 8 maanden achterstallige salaris te betalen. De commissaris van politie deelt mede, dat de kruidenier niet langer crediet wil geven.'' hooren zonder vergunning van den burge meester zijner gemeentewie zulks toch doel, loopt de kans op de bon te komen en 'n flinke boete te moeten betalen. Dit ondervond de herbergier C. L. v. D. te Stavenisse die in den avond van 0 Ja nuari 1032 te ongeveer 10.55 te Stavenisse als hoofd van een aan de Voorstraat ge legen herberg, daarin zonder toestemming van den Burgemeester dier gemeente, door middel van een radiotoestel met luidspreker, muziek heeft gemaakt, althans die muziek heeft toegelaten, ten vermake van het op dat lafe uur aldaar nog aanwezige publiek. De kantonrechter te Tholen achtte de herbergier schuldig aan ontduiking van het desbetreiï'ende verbod en gaf den man 'n boete van 50 cent subs. I d. hechtenis. Om dat 't 'n principieele kwestie geldt, ging de herbergier naar Breda in hooger beroep, waar hij, toen-ie eenmaal aan de beurt, was, na zijn uiteenzetting van 't geval, dezelfde straf tegen zich zag eischen als de Kantonrechter hem op 5 Januari had gegeven. Uitspraak der rechtbank volgt over 14 dagen. Poeders en tabletten zijn alléén echt, als de verpakking voorzien is van den naam Mijnbardt. Let bij het koopen daar speciaal op, want dit alleer. garandeert U de echtheid. 8 41514 Spi'Oeteil komen vroeg in het voorjaar koop tijdig een pot Spriltol Bij alle Drogisten. 7 41512 RECHTZAKEN. ARR. RECHTBANK TE BREDA. Zitting van Donderdag 19 Mei 1932. 'N STROOPER. Toen er nog geeii twaalf maanden waren verstreken sedert een vonnis van Tholen's kantonrechter tegen den 20-jarige schaap herder J. D. B. te Poortvliet wegens over treding der jachtwet 1923 onherroepelijk werd, maakte de jongeling zich in den nacht van 3 op 4 December 1931 weer schuldig aan strooperij. Hij werd te onge veer kwart over 2 gesnapt op een perceel bouwland nabij den Tolweg, toebehoorend aan G. Ilage, aldaar woonachtig, terwijl hij drie hazen vervoerde buiten openbare wegen en voetpaden. Noch de schaapherder, noch degenen die hij vergezelde waren voorzien van jachtacte of andere papieren waaruit bleek dat zij vergunning bezaten tot opsporen of vervoeren van wild. Deswege door den Kantonrechter te Tholen bij vonnis van 28 December j.1. gestraft met 4 weken hechtenis en verbeurd verklaring der in beslag genomen hazen, gooide B. de zaak in hooger beroep, om te probeeren wat minder straf te bekomen. Hij stond daardoor Donderdag voor de rechtbank te Breda waar hij z'n strooperij erkendede straf vond hij echter wat zwaar. Maar 't bleek dat deze schaapherder al verschillende vonnissen kreegzelfs be duidende boeten en afneming van z'n ge weer kon den jongeman niet weerhouden z'n strooptochten te staken. Als getuige werd gehoord de jachtop ziener, onbezoldigd rijksveldwachter H. S., die blijvende bij zijn ambtseedig verbaal, uitvoerig vertelde hoe hij verdachte in dien nacht met z'n gezelschap snapte. De 011. van Justitie achtte z'n schuld wettig en overtuigend bewezen en requi- reerdc, met vernietiging van het vonnis van den Kantonrechter tot dezelfde straf, omdat verdaehte's optreden zoo' n strenge straf noodig maakt. De stroopende schaapherder beloofde niet meer te zullen stroopen, waarna de rechtbank de uitspraak ook in deze zaak bepaalde over 14 dagen. MUZIEK ZONDER VERLOF. liet is voor 'n herbergier nu eenmaal verboden in z'n herberg muziek te laten J THOLEN, 20 Mei 1932. Uit de Oade Doop. HET NIEZEN. J3, dat mezen zal nataarlijk zeker ook tot d8 Oade Doos behooreo, maar wij hebben het oog op het gebruik om elkander bij het niezen een zegenwenscb te schenken, wat dagteekent nit den ouden tijd. Wij met „Wel mag het u bekomen De Grieken zeiden „Zeus hclpe of behoede ui"; de oude Romeinen: „Wees gezond 1" De Duitschers zeggen„Helt' dir Gotl de Franschen „Dien voos croisse!" De oude rabijuen verhalen, dat er kort na de schepping der wereld ecu gevaarlijke ziekte heerechte, die eerst de kinderen, later de vol wassenen aantastte en dat zij die begonnen met niezen, stierven. Eindelijk bad Jacob, begaan met deze ellende, den Heere God, dat Hij dit onheilspellend voor teeken in een gunstig licht mocht doen keeren. Daarna zou men dea niezende steeds toegeroepen hebben: „Het geneesmiddel zij 0 heilzaam I" Sedert werd het niezen der kraukoo bij de Israëlieten als een goed voorteeken beschouwd. Ook de Griekeche geneesheer Hypocrates be schouwde het niezen als een gunstig teeken. Ten onzent hoort ineD nog wel „Als de zieke driemaal niest, moet hij nit het gasthuis." In de oude schoolordonnanlies was het voorgeschreven als roeester niesde, dat de leerlingen zouden zeggen „goed debied" of „bon proufaes." ZOMERTIJD. 22 dezer gaat de zomertijd in. Zet qw uur werken dus Zaterdag voor het naar bed gaan een nor vooruit. Onbestelbare brieven en brief kaarten, vaD welke de afzenders onbekend zijn. Gepost te Poortvliet. Binnenland (Brieven) 1. Meulen H. t9r, Hoogstraat, Hoek St. Janstraat. Plaats van bestemming uiet op brief vermeld. Nota. Aanbevolen wordt om het adre9 van afzeuder op de stukken te vermelden, opdat deze bij onbestelbaarheid kunnen worden terug, gegeven. Voorts is het gewenscht alle per post te verzeuden stokken steeds van een volledig adres - straatnaam en huisnummer - te voorzien. Op het te Arnhem gehouden examen in Electrotechniek, slaagde voor het diploma Electro- tcchnisch opzichter de heer H. J. Bal, alhier. Bij het op 2en Pinksterdag gehouden concours bippique te Bergen op Zoom behaalde in het nationaal concours voor de schoonste merrie dhr J. F. Brooymans te St. Anna- land eou 2en prijs met Frida en een 8en prijs met Ruda, dhr G. J. de Wilde te St. Maartensdijk een 4en prijs met Sulina. Iu het nationaal concours voor het schoonste tweespan merriën behaalde dhr J. F. Brooymans te St. Annaland een 2en prijs met Ruda en Olga en een eervolle vermelding met Liza en Mina. Het lijk van de werklooze, die een paar weken geleden eeu levensmoede daad pleegde door zich in de Eendracht te werpen is Maandag j.1. in de nabijheid van Tholen gevonden. Het zat aaD een lijn van paliogfuiken vast. Het lijk is overgebracht naar Halsteren. Donderdagmiddag had alhier plaats de keuring van merriëu voor bet stamboek voor bet Nederlandsch trekpaard (Belgisch Type). De volgende merriën werden iugeschreven Cora en Mina van P. C. A. de Wit, Tholen. Stella van J. P. van Gorsel, Tholeo, Cüambertiue de Welberg van E. J. Kosten, Tholeü, Cora van Tholen en Silva van Tholen van M. J. Stontjesdijk, Tholen, Cora van W. J. van Engelen, Oud-Vossemeer, Hedi en Milla van Siuion Smits, Oud-Vossemeer. Ada en Irma vau C. H. C. de Wit, Oad-Vosaemeer, en Lioa van J. J. van der Slikke Pz. Poortvliet. Op de heden gehouden vergadering vau Ingelanden van den pclder Deurloo, is met algemeene stemmen benoemd tot Ontvanger- Griffier de heer D. H. v. d. Velde. OUD-VOSSEMEER. Naar ons wordt mede gedeeld is het thans zoover gekomen, dat er oen oproeping geschiedt voor een wijkverpleegster. Het mag hier nog wel eens gezegd, dat de Groene f li I f li Kruieafdeeling wel degelijk ernstige stem ontvaugen, wil het aan haar verplichting deze kunnen voldoen, vooral in den eersti daar gemeend wordt als er eenmaal een haar werk goed verricht, algemeene waard zal volgen. POORTVLIET. Vergadering van Inge vari het Waterschap Poortvliet, op D 10 Mei jl. Bij de opening der vergadering blijkt tegenwoordig zijn 61 ingelanden, die in mogen nitbreogen 96 stemmeo. Na voorlezing en goedkenriDg der n worden eenige stukken voor zoover zij uitvoering eischen voor kennisgeving aangen Op het verzoekschrift van J. Niemantsve e. a. om vermindering der pachtsommen het grasgewas der zeedijk, karrevelden en over 1931, wordt met algemeene stemmei sloten 20 0/o reductie te verleenen. Voorts wordt naar aanleiding van een set van J. A. san Nieuwenhuijzen en H, landbouwers te Poortvliet, besloten voor rek van het waterschap te vernieuwen de brui bet z.g. ^Knorretje". Aangezien de concessie tot heffing van en kaaigeld te Strijenham in 1933 eindigt, besloten aan de Kroon verlenging te verzo wederom voor 3 jaar. Vervolgens deelt de voorzitter mede dal J. Gerling, machinist van het stoomgemaa ingang van 1 November 1931, wegens lich gebrekeD, op de meest eervolle wijze ooi* verleend, terwijl de. bediening sedert dien lijk wordt waargenomen door zijn zoon Uit het voorgeleeen verslag van den toe en de beboefteü der polders, blijkt, dat gedar.e peilingen san den vooroever, schillende raaien verdiepingen zijn geconsl en dat de wegeD, gebouwen en verdere t dammen in goeden staat verkeeren. Daarna worden de volgende rekeningen 19311932 vastgesteld. a. de zes polders in ontv, op f 4674 en in nilg. op f34092,275, alzoo met een slot van f 12648,78 h. de exploitatie van het stoomgemaa ontv. op f 23714,91s en in uitg. op f181. alzoo met eeu goed slot van f 5578.815 c. het waterschap Poortvliet in ontv f3708,255 en iu nitg, op f2800,72, al zoo een goed slot van f907,535; d. den polder Smaalzij in ontv. op f en in oitg. op f 74,03, alzoo met een goe van f 56,34 e. den polder Baarsdijk, in ontv. op en in aitg. op f 51,30, alzoo met een goe van f37,38 f. den polder Pluimpot, in ontv. op f en in oitg. op f 80,96, alzoo met een goe van f46,16. Thans brengt de voorzitter ter tofel de het Bestnnr opgemaakte begrootingen 1932—1988. De voorzitter zegt dat het dijkgeschot zes polders met f 3 per H.A. is verlaagd het Calamiteuze waterschap Scherpenisse subsidie verschuldigd is en de bijdrage waterbemaling op f5,60 per H.A. moet ge haafd blijveD. Overgegaan zal worden tot het volgietei beton van 700 M2. Vilvoordsche steengli tot het herbedelven van een paar waterleidi ter gezamelijke leogte van 4326 M., het van een nieowe duiker in den Rijksweg Wed. Bolier, in den Gonweweg en in den wegeliog en het leggen van beton bnizen waterleiding achter de huizen aan Paasc Bovendien ligt het in de va9te bedoelin wiel in deu Nieow-Strijenpolder te dempi daartoe grond aan te koopen. De kosten worden gedekt door een bedrag uit de on ziene uitgaven. Met betrekking tot de waterbemaling het Bestuur de mededeeling doen vergroote boezem in totaal heeft f 6538,18, het slichten van een gebouw, installatie met motoren en buitengewoon tof in toiaal f 23461,82, zoodat de oitbreidiuc waterbemaliog io totaal zal kosten 3i Deze uitgaaf zal bestreden worden door te schikken over het reservefonds ad f 1029 door het aangaan vau een geldleeuing ad f en voorts door te beschikken over inkomsten. Bij de behandeling dezer begrootingen b dhr Boogaart de classificatie der bijdragen waterbemaiing ter sprake Na eenige toelic geeft hij het Bestnnr in overweging om in classificatie billijker verhoudingscijfers te gen, door enkele hooge en lage klassen te vervalleD, althans de daaronder vallende ceelen onder andere klassen te breDgen. De hb. J. Potter en C. van Tilbeurgho steunen dit denkbeeld. Nadat nog een en ander is toegelicht, de begrootingen vastgesteld als volgt a. voor de zes polders in ontv. en uit f44809,39 b. idem van het Waterschap op f3916, c. idem van den polder Smaalzij op f 13 d. idem van den polder Baarsdijk op f'J e. idem van den polder Plnimpot op f 9' f. idem van de exploitatie van het stoc maal f 39161,685. Tevens wordt het Bestuur gemachtigd 1982 kasgeld op te nemen tot ten bo 1 10000. Van de in 1906 en 1924 gesloten leen ad f 15000 en f 25000 zijn respectievelijk gelooi obligatie no. 12 groot J 500 en obl no. 7, groot f 1000. Vervolgens deelt de voorzitter mede Hat 1 Aug. a.s. moeten aftredeu de gezwo' H, vau Westen en E. van der Slikke. b dl

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1932 | | pagina 2