AdvertontiBn. Zuivel- gereedschappen huishoudster Crisisprijzen. fiflijk weer zijn verstandige znsje Enlalia. Ti het rechter plaatje doet Piet op zijn fiets "ükeerd en hij komt leelijk in gevaar. Zijo utfll heeft al een trap van het paard beet jH is zijn eigen schold als hij een oogelnk ■want hij had den ander moeten laten ka zijo de straten of wegen bij een krnis- hoek zoo smal, dat het moeilijk is bii- zien, of er van den anderen kant ook 0 komt. Daarom zal een voorzichtige eu dige fietser, chauffeur of voerman in zoo'n 7 lijn vaart minderen en het kruispunt lang- naderen, zoodat hij dadelijk stoppen kan noodig is. mige menscheu laten het verkeer van wel voorgaan, maar blijven op ban fiets hoewel ze bijna stil staan. Dat kan ge- ileveren, want met het voorwiel moeten erlei bewegingen worden gemaakt om het cht te bewaren en daardoor worden dan nderen gehinderd. Acrobatiek op de fiets d gevaarlijk. Meoscheo met lange beenen ke n met één voet op den grond stil staan q op het zadel blijven zitten en kunnen 101 delijk weer doorrijden als de verkeersagent eken geeft, maar wie niet zulke lange heeft, doet beter af te stappen. Je zit w genoeg weer op ONS VOGELHOEKJE. No. 7. De grutto. Nadruk verbodeD. maal willen we het eens hebben over den no g der Weidevogels, zooals Thijsse de grutto bailenmensch moet 'm kennen I Die grijsbruine rossig gekleurde vogel, met itte rug en zwarte staart, met zijn lange dito langen bek. Hij is een eerste imaker en bondt er van z'n stem te laten i. Ia den paartijd ziel ge hem snel achter jfjes aanjageD, druk roepend grutto-grotto- een razend tempo scheert bij laag ontluikende weide, totdat hij ein- temidden van zijn kameraden, druk doende ihiel, nog wat grimassen maakt, om dan kalm.... met zijn laDgen snavel in de gras een onderzoek in te stellen uaar verborgen rnijen. Of ge hoort hem hoog in de lucht langzamen wiekslag vliegend, weemoedig, toch melodieus, roepengrieettoo-grieettoo I efl hij eiereu of jongen, schel klinkt dan oep. Vooral als hij een broed heeft, komt op je af, vliegt bijna op den indringer oit dan in heftige, driftige uitroepen zijn twaardigiog of angst. m9 gebenrt het, dat hij driftig neerdaalt en jichtig naast den mensch die in de nabij- van zijn bezit is gekomeD, heendribbelt. Veer opvliegend of neerdaleud, maar steeds snettert, totdat eindelijk de vier olijf- of dofgroene eieren zijn gevonden, e grntto, ook in den verboden zoektijd eieren nog lang niet altijd veilig, landbewerkers kunnen het niet nalaten, baar bezit mee te DemeD, vaak reeds en met zooveel gedold bebroed 1 mer, want hier en daar sterft de grntto be! nals de kievit beschouwt bij de kiekendief [raai niet als zijn vriendeD en met even- noed als deze, tracht hij ze nit de nabij- an zijn nest te verdrijven. Vaak gelnkt t Doral als naburige scholeksters en kievitten aarbij helpeo. Maar o wee, als ie op zich zijn makkers is aangewezen. Ik heb wel ezien, dat een bruine kiekendief, hoewel ;d door razende en tierende grutto's, die iet hun lange doch weeke snavels pikten, eek en nest voor nest vernielde, het stak weiland waar dit gebeurde, vonden n later een 5-tal gruttonesten, waar geen i meer in lag en dit was toch nog voor tril. kiekendief is een bij de wet beschermde en een fraaie roofvogel ook, maar ik ben overtuigd, dat een te veel van deze bruine een groote schadepost beteekent voor en tnrelnurs, eenden en meerkoeten, over hen later eens 1 grntto komt medio Maart terug. In den ("0i 10Dd heet het dat wanneer het eerste Bei is gevonden, de grntto's komen, jaar ging dit niet op. De grntto's waren der en hadden ook vrij vroeg eieren, vertrekken zoodra de jongen flink kunnen Q en als begin Augustus de oendenjacht nd wordt en de schoten knallen over de eiden, dan zoekt de grutto het zuiden op. hij daar veilig is In Frankrijk en België, hij bij zachte winters iu moerassige streken intert, last men ook heel goed zijn malsch t HU! 8 pooten, aardig vlag wegkomen. Ge kant dat zoo mooi zien als ze op een gemaaid veld met de ouden zoeken naar schadelijke slakken, sprink haantjes of wormen. In Ja li kannen de meesten vliegen en reeds dan begint de trek. Medio Angostos zijn de vogels in den regel reeds verdwenen en missen onze weiden een harer aantrekkelijkste broedvogels, voor wier welzijn in den verboden zoektijd ieder dient te zorgen, door na 28 April geen eieren van den gratto meer te rapen. LANDBOUW EN VEETEELT Door den Insspecteur van den Veeartsenijkundigen dienst is medegedeeld dat in de laatste weken in Zeeland eenigen gevallen van schurft bij schapen is geconstateerd, nl. in Zuid-Beveland en Walcheren schapenschruft is eeD besmettelijke ziekte in den zin der Veewet, dus verplichtend is dat de schapen- houders onmiddellijk bij het vermoeden dat deze ziekte onder de dieren hnnner kudde voorkomt, aangifte doen bij den Burgemeester. Medewerking wordt verzocht om uitbreiding te voorkomen en de ziekte zelf hier uit te roeien. SPORT. Oud-Vossemeer. De korfbalclub „Be Quick" al hier speelde tegen Olympia van Zierikzee de laatste club bleek veel te sterk voor de eerste, zoodat 90 het resultaat was. Oefening en nog eens oefening van Be Quick is noodig. Zaterdag jl. speelde T. V. V. I een wed strijd tegen D. E. V. O. te Scherpenisse op bet terrein van laatstgenoemde club. T. V. V. I won met 1.21. Rust 7—0. GEMENGD NIEUWS. HET KIND VAN LINDBERGH. Eenige maanden lang zijn er onder zoekingen gaande naar bet verdwenen kind van den bekenden Amerikaanschen vlieger kapt. Lindbergh, dat spoorloos was verdwenen. Thans is het lijkje in de buurt van de woning der familie Linbergh gevonden. GRAANGEBREK IN RUSLAND. Sovjet-Rusland is van graanexporteur weer graanimporteur geworden. De Rus sische regeering heeft in Canada een voor raad van 35.000 ton graan aangekocht ter verscheping naar Wladiwostok en bestemd als zaaizaad. Thans is ook bekend gewor den, dat Rusland op de Londensche markt 7000 ton Australisch graan heeft gekocht. Rusland zou de bedoeling hebben, in totaal 100.000 ton graan aan te koopen. De hervatting van den invoer van graan uit het buitenland is zeker een ernstige tegenslag en een groote teleurstelling voor het Sovjetbewind. Zij komt hierop neer, dat haar industrieele plannen er ernstig door belemmerd worden. Zij wijst er evenzeer op, dat de agrari sche politiek der Sovjetregeering nog met groote bezwaren worstelt en nog verre af is van de volkomenheid, waarnaar de bolsjewisten streven. Ingezonden Stukken. Voor den inhoud van ingezonden slakken is de Eedactie in geenerlei opzicht verantwoordelijk, terwijl door opname volstrekt niet blijkt dat ze met den inhoud instemt. Mijnheer de Redacteur. Vergnn mij s. v. p. voor het onderstaande een plaatsje in nw veel gelezen blad. Bij voorbaat mijn dank. ONTWIKKELING. Op bovenstaande onderwerp vraag ik me wel eens af, of de ontwikkeling ten plaltelande wel zoo ver is, als dat het pnbliek wel vermeent, ik voor mij ben dat nog niet zoo erg bewast, als ik betgeen ik boor en zie, wat er al zoo gebenrt, zeg ik dat bet op dat gebied nog niet veel beteekent, dat bleek (indien het gerncht waarheid bevat) bij de 1.1. vergadering der Boerenleenbank te Poortvliet, dat de deur van de vergaderzaal door de politie werd bewaakt, om een voorzitter van den kolenbond aldaar te weigeren de vergadering bij te wonen, aangezien ik vermeen dat bij als voorzitter van die ver- eeniging of corporatie recht op had. Ingeval die menschen begrepen wat kracht er in die ver- eeniging zat, hadden zij al lang vereenigingen gesticht, van arbeiders, vaklieden enz. Gesteld wanneer alle kleine grondbezitters zich vereenigden, in groepen van elke vereeniging één stem als ingelanden dan zonden de polderbesturen er wel rekening mede honden, met de behoeften en belangen van den kleinen grondbezitters. Zoo ook gemeenteraden, met welke vereeniging ook. Een klein voorbeeld. De vereeniging Schnttevaer is daar een duidelijk bewijs van, daar de Minister van Waterstaat ook wel rekening mede houdt wat de belaDgen van de schippers betreft, dat ziju toch ook maar gewone werkmenscben. X. Scherpenisse, 8 Mei 1982. Mijnheer de Redactear. Mag ik U, naar aanleiding van het ingezonden stuk van den heer A. F. Haussens in Uw laatste nummer, om plaatsing van het volgende verzoeken? De heer Hanssens meent, dat mijn verslag van de op 22 April 1.1. gehouden ledenvergadering van het Groene Krnis alhier, onjuist is. Hij zegt in de eerste plaats, dat er in die vergadering niet gesproken is over het oitvoeren van het bbslnit der vorige vergadering tot aan koop van een Röntgenapparaat. Ik blijf er bij, dat daarover wel gesproken is. Dr. Bernhardi roerde dit pont aan in zijn toelichting. Waar- schijolijk zullen de notolen te zijoer tijd dit wel uitwijzen. Ten tweede zegt de heer Hanssens, dat niet bleek van een meeniog van vele der aanwezigen. Het is waar, dat slechts een der aanwezigen ernstige bezwaren nitte tegen het niet oitvoeren van het bovengenoemde beslnit, maar de ver schillende teekeoeu van iostemmiug zullen toch aan onzen Voorzitter niet zijo ontgaan 1 Als antwoord op de vraag van den heer Hanssens, met welke bedoeling of in verband met welke omstandigheid ik mijn bericht inzond, diene dat de bedoeling van eiken verslaggever is „Het geven van een zoo getrouw mogelijk relaas." Zoo ook hier. Maar wat was de be doeling van die vraag Het verband met het welslagen der wijkverpleging is bij dit alles niet recht duidelijk. Met dank voor de plaatsing, Hoogachtend, BUIJZE, Correspondent. Stavenisse, Mei 1932. KERKNIEUWS. •Scherpenisse. Beroepen bij de Ned. Herv. Gem. alhier ds. J. Bakker te Bleiswijk. Aangenomen het beroep naar de Ned. Herv. Kerk te St. Philipsland door ds. W. J. Verschoor te Nieuw-Weerdinge, vroeger te Poortvliet. THOLEN. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 ds. Moerman en nam. 2 uur ds. Wolfensberger. Collecte voor de zending. 2e Pinksterdag voorm. ds. Wolfensberger. Ger. Kerk voorm. 9.30 en nam. 2.30 uur dr. Veltenaar. 2o Pinksterdag vporm. dr. Veltenaar. Oud Geref. Gem. voorm. 9.30 nam. 2 en 'a avonds 6 nar leeskerk. 2e Pinksterdag voorm. 9.30 en 's avonds 6 uur ds. Barth te Borselle (Voorm. Bev. Kerkeraadsleden en Bed. H. Doop en 's avonds Bev. nienwo lidmaten^ Vrije Ger Gem. voorm. 9.30 nam. 2 en 'a avonds 6 uur ds. Baaij. 2e Pinksterdag voorm. leeskerk. Ned Protestantenbond afd. Tholen. GEEN DIENST. POORTVLIET. Ned. Herv. Kerk voorm 9.30 ds. Wolfensberger en nam. 2 nar leeskerk. 2e Pinksterdag voorm. leeskerk. Ger. Kerk voorm. 9.30, en nam. 2 uur dhr.de Vries en 's avonds leeskerk. 2e Pinksterdag voorm. dhr de Vries. Ger. Gem. voorm. 9.30, nam. 2 on 's avonds 6 uur leeskerk. 2e Pinksterdag voorm. leeskerk. SCHERPENISSE. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 ds. de Bres on nam. 2 nar leeskerk. 2e Pinksterdag voorm. leeskerk. Alle diensten coll. Zending. Geref. Gem. voorm. 9.30, nam. 2 en 's avonds 5.30 leeskerk. 2e Pinksterdag voorm. leeskerk. ST. MAARTENSDIJK. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 leeskerk en nam. ds. de Bres. H. Doop. 2e Pinksterdag voorm. ds. de Bres. Oud Ger, Gem., voorm. 9.30, nam. 2 en's avonds 5.30 leeskerk. 2e Pinksterdag voorm. leeskerk. STAVENISSE. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 leeskork en nam. 2 uur ds. Moerman. 2e Pinksterdag voorm. ds. Moerman. In alle Piukaterbeurten collecte voor de uit wendige zending. Oud Geref. Gem. voorm. 9.30 nam. 2 on 'b avonds 5.30 leeskerk. 2e Pinksterdag voorm. leeskerk. ST. ANNALAND. Ned. Herv. Kerk voorm. 9,30 leeskork on nam. 2 uur ds. de Gidts. 2e Pinksterdag voorm. leeskerk. In alle diensten collecte voor de zending. Oud Ger. Gem. voorm. 9.30, nam. 2 en 's avonds 5.30 leeskerk. 2e Pinksterdag voorm. leeskerk. OUD-VOSSEMEER. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 ds. de Gidts en nam. 2 nur leeskerk. 2e Pinksterdag voorm. ds. de Gidts. Geref. Kerk voorm. 9.30 on nam. 2 uur ds. Vreugdenhil. 2e Pinksterdag voorm. ds. Vreugdaohil. Oud Ger. Gem voorm. 9.30, nam. 2 en s' avonds 6 uur leeskerk. 2e Pinksterdag voorm, ds. Baaij te Tholen. BURGERLIJKE STAND. Gemeente THOLEN van 612 Mei. GeborenJacob, zv. M. Bogert en L. de Viet. Correspondentie. Wegens plaatsgebrek moest het verslag van de Verg. Ingelanden Waterschap Poortvliet tot een volgend nummer blijven liggen. PUBLICATIEN. Herziening der lijst van inkwartiering. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Tholen maken bekend, dat op heden is aangeplakt en ge durende veertien dagen, van 12 Mei tot en met 26 Mei aanstaande, ter gemeente-secretarie vooreen ieder ter inzage is gelegd de herziene lyst, bevat tende de namen der inwoners, die voor het ver- leenen van inkwartiering en onderhoud aan krijgs volk in aanmerking komen, met aanduiding van de mate waarin ieder hunner, naar gelaDg van de be schikbare ruimte zijner woning, en van de gebouwen en getimmerten voor stalling bruikbaar, geacht wordt daarin te kunnen voorzien. Inlichtingen omtrent het indienen van bezwaren tegen de lijst zijn ter gemeentesecretarie te bekomen. Tholen, 12 Mei 1932. 18 MARKTBERICHTEN THOLEN, 13 Mei 1982. Boerenboter f 0.55 per pond. Roomboter f 0.576 Eieren f 2.25 per 100. Noteering te Middelburg, 12 Mei Boerenboter (part. prijs) f 0.60. Temperatuur van het Scheldewater te Tholen Mei Graden C. Zaterdag 7 11. Zondag 8 10,3 Maandag 9 10,2 Dinsdag 10 10,8 Woensdag 11 11, Donderdag 12 11. Vrydag 18 12. Ondertrouwd C. SPITS Jbz. 41502 en 7 L. T. BEVELANDER M.Jd. Oud-Vossemeer,) 13 Mei 1932' Ondertrouwd G. DE KROM Cz. en 8 41500 ADR. HOMMEL Abrd. Oud-Vossémeer,) "lei 1932. Zoo de Heere wil, hopen onze geliefde Ouders, Be huwd- en Grootouders, Cornelis Marico en CorneliaWillemlJnaLievisse— Adriaanse, Woensdag 18 Mei a s. hunne 50-jarige Echtvereeniging te gedenken. Hun dankbare Kinderen, Behuwd- en Klein- 41498 21 kinderen. Tholen, 13 Mei 1932. Hartelijk dank aan Ingelanden van Poortvliet, die hun stem hebben uitgebracht op onder- geteekende tot het plaatsen als no. 1 op de aanbeveling voor gezworene. J. J. VAN DER SLIKKE. Poortvliet, 13 Mei 1932. Botertobben, Melkzeeften, Melkbussen, Roomvaten, enz. J. ELENBAAS, POORTVLIET, 41481 40 Tel. 18. BIEDT zich aan eenvoudige nette liefst bij Heer alleen of klein gezin. 8 41490 Brieven bureau van dit blad. Prachtglaslampen 50 cM. 3,95, gebrand glas 4,95, gebogen 5,95 enz., 2 fauteuils 4 stoelen losse zitting, bruin leer f 23,Mooi massief eiken dressoir met spie gel 29,50. Eiken linnenkasten zeldzaam mooi. Kapstokken met spiegel vanaf 1,95. Karpetten, tafelkleeden en zeiltjes. Polis Balatum. Gereedschappen. Naai machines. Zinken emmers en tobben goedkooper dan voor den oorlog. 22 41506 Beleefd aanbevelend, J. MELSE, Tholen. Tel. 20.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1932 | | pagina 5