Hij behoorde tot deFranschesocialistische partij en was een harde werker en iemand van veel invloed op internationaal gebied. Voor de zaak van de Wereldvrede is zijn verscheiden een groot verlies, hij was een der Franschen die sterk ijverde voor de FranschDuitsche toenadering. De verkiezingen in Frankrijk hebben bij de herstemmingen nog meer verschuiving naar links gebracht. Herriot zal echter niet gemakkelijk een regeering kunnen vormen, daar samengaan met de s.d. niet goed mogelijk schijnt voor hem. Veel belangstelling verdient het toe nemend militairistisch streven in Duitsch- land. Toen Rijkspresident von Hindenburg destijds zijne toestemming gaf tot ont binding der stormafdeelingen van Hiller, verbond hij daaraan de voorwaarde, dat ook de andere politieke organisaties van dien aard moesten worden geliquideerd. Wat wij te aanschouwen kregen, was een vervolging van den reeds lang verboden communistische rood-frontstrijdersbond. De sociaal-democratische Reichsbannen, wiens ontbinding eigenlijk door Von Hindenburg beoogd werd, werd niet verboden. Gene raal Groener, overigens allerminst een vriend der socialisten, verklaarde openlijk geen Reichsbannen te nemen omdat hij geen gelijkenis zag tusschen Reichbannen en Hitler's stormtroepen. De jongste Duitsche noodverordening leert ons, wat met dit alles door Groener eigenlijk bedoeld wordt. Niets anders als het weerbaar maken van het Duitsche volk. De organisaties, die nu wettelijke sanctie hebben verkregen, moeten worden omgezet in „Sport-organisaties." Van een generaal behoeft ons zulk een streven overigens niet te verbazen. Er zit evenwel een groot gevaar in. Andere landen zullen het Duitsche voorbeeld volgden en wij krijgen een militairisme, waarbij dat van vóór 1914 slechts kinderspel is. En de internationale ontwapening, die men toch zegt te wenschen, raakt verder verwijderd dan ooit. In Ncw-York begint eene conferentie over de petroleum. Olie is ten nauwste met de politiek verbonden. Eu daarom is deze conferentie van het grootste gewicht. De drie belanghebbende partijen, de Konink lijke (Engeland-Nederland), de Standard (Ver. Staten) en de Russen, zijn er tegen woordig. Het samenwerkingsplan van Ir. Kessler ziet er niet erg bemoedigend uit. Er wordt voorgesteld een quota-rege ling, maar de Russen willen daarvan niets weten, hoogstens van eene prijsafspraak. En wonneer de Russen niet meewerken is het resultaat der conferentie reeds bij voorbaat nihil. Een groot gevaar voor de wereld komt uit de Ver. Staten. Er zijn daar twee groepen De eerste wil de crisis bestrijden door betrachting eener zoo groot mogelijke zuinigheid. De andere groep, die steeds meer aanhangers wint, wil de malaise uit de wereld helpen door de verwekking eener inflatie, waardoor de prijzen der artikelen stijgen en bedrijvigheid verkregen wordt. Het laat zich verstaan, dat eene depreciatie van den dollar, de Nederlandsche Bank heeft zich reeds veilig gesteld, wederom groote economische stoornissen in de we reld zal verwekken. In Sjanghai werd vrede gesloten tusschen de Chineesche regeering van Nanking en Japan. Naar aanleiding daarvan dreigt er nu echter een oorlog tusschen Nanking en Kanton, want de regeering van Kanton wil van vrede met den Japanschen over weldiger niets weten. Een nieuwe burger oorlog in China en wel eene op groote schaal brengt China aan den rand van den afgrond en zou het Chineesche com munisme, nu reeds een factor waarmede rekening te houden is, buitengewoon ver sterken. In Genève werd een langdurig debat gevoerd over de vraag, wat een aanvals- en wat een verdedigingswapen is. Men komt natuurlijk geen stap verder. Neem bijv. een vliegtuig-moederschip. Het dient, naar de Amerikaan beweert alleen om aan de verkenners gelegenheid te geven de nade ring van den vijand reeds in de verte te ontdekkenhet is een soort uitkijktoren. De Franschen vinden groote duikbooten, bestemd als ze zijn om de slagschepen te vernietigen, vredelievende verdedigings wapens. En zoo heeft ieder land argu menten om zijne bewapening, als bestemd voor de verdediging, te rechtvaardigen. Yoor enkele Duitsche havens verscheen de Argentijnsche hulpkruiser »Chaco", aan boord waarvan zich talrijke misdadigers bevonden, die de Argentijnsche regeering wilde raken. Het zonderlinge schip heeft zich vervolgens naar de Oostzee begeven. Volgens mededeeling van den kapitein zijn er nog 10 a 15 gedeporteerden aan boord, voornamelijk Polen, die men ergens aan land hoopt te kunnen zetten. Te Lyon zijn twee woonhuizen ingestort, er ontstond brand en 't werd één bran dende puinhoop. Vele bewoners werden onder het puin bedolven waarschijnlijk zijn er wel 50 a 60 doodeu te betreuren. In Duitschland is den laatsten tijd naar stig gezocht naar de oplossing van het vraagstuk om tijdens de vliegtocht de draagvlakken van vliegtuigen te vergrooten en te verkleinen. Bij vergrooting van hel draagvlak heeft het toestel minder ruimte nog om op te stijgen en te landen, bij verkleining neemt de snelheid toe. In Berlijn heeft men met een klein toestel proeven genomen, die schijnbaar geslaagd zijn. Men is er tenminste erg over tevre den.en voorspelt van de nieuwe vinding heel veel profijt te zullen trekken. MIJNHARDT's Zenuw-Tabletten 75" Laxeer-Tabletten 60" Hoofdpijn-Tabletten 60" 41492 7 Bij Apoth. en Drogisten TH0LEN, 13 Mei 1932. Uit de Oude Doos. ACHAB'S BIDDAG. Ia onze omgeving hoort men elk jaar van Biddagen voor den oogstvoorheen werden tal van biddagen gehouden iu verband met rampen enz. Van Acbab's Biddag zallen de meeste lezers wel niet gehoord hebben. Op 17 April 1619 werd door de Algemeeoe Staten deze uitgeschreven, waarbij men kou hooren o. m.„dat de kerk en de Staa', die door enkele baatzuchtige mannen, tot bevordering hanner heerschzuchtige oogmerken, in groot gevaar van geheelen oodergaog waren, door het bijeenroepen der Nat. Synode nagenoeg gered warendat men dan ook spoedig recht zon spreken over hen, die 's Lands toestand hadden beroerddat daardoor alles tot volmaakte rust zoude schikken dat men Gode te danken had en hem zijn hulp in het verijdelen der pogingen en oogmerkeo van 'a Lands vijanden behoorde af te suueeken". Met deze vijanden had men op het oog de Groot, Hoogerbeets en vooral Olde- barneveldt, die wel gevangen toeu «as, maar tot dien met het minst had gedacht, dat het op zijn leven was gemunt. De bewoordingen van de uitschrijving van Achabs Biddag opendon hem evenwel de oogen en te groot om vergif fenis te vragen, verbeidde hij kalm en gelaten den dood. EXTRA TRAMS. Zooals gewooolijk, zallen den tweeden Pinkster dag weder extra trams ryden van Tholen naar B. o. Z. Voor bijzonderheden zie men de adver tentie in dit no. De heer D. van de Velde heeft met ingang van 1 Juli a.s. ontslag gevraagd als ontvanger griffier van het Waterschap ^De Vrije Polders oüder Tholen', een functie die de heer van de Velde alsdan 40 jaar zal hebben bekleed. De heer A. van de Velde, onderwijzer aan de U. L. O. school alhier, is tegen 1 Sept. a.s. in gelijke betrekking benoemd te Bnssnm. De stoomtram die Donderdagmiddag 18.47 alhier vertrok, is, doordat een vrachtaoto zich gedeeltelijk op de rails bevond op den weg uaar Bergen op Zoom, hiermede in aanraking gekomen. De anto sloeg om, doch de ch&uffeor kwam er zonder verwondingen af. Een gedeelte van eeD der tramrytnigen was nogal beschadigd, terwijl eeoige passagiers door glasscherven werden ge troffen. Onder voorzitterschap van mevr. L. Groene- wegeNelemans werd Dinsdag j.1. in Hotel Hoek, de jaarvergadering van de afd. Zeeland van den Ned. Bond van Boerinuen en Plattelandsvrouwen gehouden. Nadat eenige huishoudelijke zaken, o.s. bestaan- verkiezing had plaatsgehad, werd door mej. H. v. d. Heide een lezing over *de Taak der Vrouw' gebonden. Hierna werd een plnimveefilm afgedraaid. Er zijn verschillende rijksbelastingkantoren opgeheven. Er werd gemeld dat het kantoor te St. Maartensdijk zon worden opgeheven om dit bij Tholen te voegen. Voorloopig schijnt het kantoor te zallen blijven. St. Philipsland is gevoegd bij htt kantoor te Tholen. Onbestelbare brieven en briefkaarten, van welke de afzenders onbekend zijn. 2e helft maand April 1982. Binnenland (Brieven) 1. Noorwegen J. C., 's Gravenzande. Ter post bezorgd te Staveniese. Nota. Aanbevolen wordt om het adres van afzender op de stokken te vermelden, opdat deze bij onbestelbaarheid kannen wordeu terug, gegeven. Voorts is het gewenschl alle per post te verzenden stokken steeds van een volledig adres - straatnaam en hnisnnmmer - te voorzien. Gisteravond werd in Hotel Hoek de algemeene vergadering van de Veilings- vereeniging „De Eendracht" gehouden. Waar de voorzitter, dhr Stoutjesdijk, door droeve familieomstandigheden ver hinderd was, werd de vergadering geleid door dhr J. M. Wagemaker. Na een woord van welkom aan de aan wezigen, werden de notulen gelezen en goedgekeurd. Hierna volgde verslag van den kassier, waaruit bleek dat er voor een waarde van 153.477.93 was geveild. De ontvangsten bedroegen f62.058,11, de uitgaven f60.874,31, een batig kassaldo van. f 1183.80. Uit de afgelegde winst- en verliesrekening blijkt dat er een verlies is van f3057, te wijten aan de koersdaling der effecten, er is géén exploitatieverlies. De bezittingen der vereeniging bedragen f 19.389.63. De commissie deelde mede dat de boeken in orde bevonden zijn, terwijl de contri butie werd vastgesteld op fl. Het veiJings- percentage werd weder vastgsteld op 5 en 3%. De aftr. bestuursleden J. Quist—Geluk en A. J. Roggeband werden herbenoemd. De financieele commissie werden weder herbenoemd de heeren J. L. Groenewege en W. Moelker. Daarna werd door de heeren ir. A. W. v. d. Plasscbe en J. Siebenga een lezing gehouden over het veilen van vroege aard appelen. In beginsel werd besloten tot oprichten van een groep telers, die vroege aardappelen zullen veilen, een definitief besluit kan over 14 dagen worden genomen. Aan het slot der vergadering wekte de voorzitter op om bij het veilen van pro ducten niet afzijdig te blijven doch alles over de veiling te verkoopen. Dit is dan ook de weg om de eigen zaak tot bloei te brengen. Immers indien ieder zijn koopwaar op de veiling brengt, krijgt men groote aanvoer, waardoor er koopers komen die bij flinke hoeveelheden meer kunnen besleden dan, indien zij slechts kleine kwantums kunnen koopen. Zij die dus afzijdig blijven om zich schijnbaar te bevoordeelen door het niet betalen van het veilingspercentage, dat toch zeer gering is, doen zich op deze wijze toch schade omdat juist dergelijke leden de oorzaak zijn dat de kwantums niet groot genoeg worden. De alsdan verkregen hoogere op brengsten wegen o. i. dan zeker wel op tegen een laag veilingspercentage. Woensdagavond hield de voetbalvereeoiging T. V. V. alhier in de zaal van den heer Hoek haar algemeeoe jaarvergaderiog. Aanwezig waren 24 leden en enkele dooateurs. De notnlen der twee vorige vergaderingen werden ongewijzigd vastgesteld. Uit de boeken van den penning meester bleek dat er een voordeelig saldo was vao f 110. Door de kascomroissie werden de boeken in orde bevonden. De leden vao de kas- commi8sie werden allen herbenoemd, terwijl als ledeD van het elftalcommissie werden benoemd de heeren J. Quist, J. yan der Jagt, S. van Duivendijk en M. van der Slikke. Daar de voorzitter bedankte, werd als voor zitter gekozen de beer J. Berrevoets. Herkozen werd als bestuurslid de heer P. Berrevoets en gekozen de heeren J. Schot en J. van Vossod. Een schrijven van één der ledeo betreffende vragen aan het bestunr werd voor kennisgeving aangenomen. Het voorstel om dat lid te royeeren, werd verworpen met 14 tegen 8 stemmen, daar bij royement 2/3 van de geldige stemmen moeten zijn nitgebracht. 8T-ANNALAND. Jl. Vrijdagavond 6 dezer hield de Coöperatieve Boerenleenbank alhier, onder presidium van den heer J. Polderman, de 19de algemeene jaarvergadering welke bijgewoond werd door 64 leden. Vastgesteld werd de rekening over 1981, iu ootvaDgeDin nitgaaf op f 1.452.281,97. Daaruit bleek dat over dat jaar aan spaargelden was ont vangen f864.698,72en terogbetaald f453.874,49. Terogbetaalde voorschotten f 77975 en gegeven dito f60650. Ontvargen in loopende rekening van de leden f 381.320,40, uitgegeven idem f364.131.70. Van de Centrale Bank ontvangen f565.315,21 en verzonden f409.291,07. Oot- vangen rente f 80925,87. Betaalde rente f 26442,16. De balans vertoonde een cijfer van f 743.800.78. Het bedrag der uitstaande voorschotten is f203.010. Van rekeninghouders te vordereD f 27615,84. Jaardeposito f200000. Waardepa pieren f 59410. Schold aan de spaarbank f678805,53. Schuld in loopende rekening f42641,56. Winst f381,51. Het reservefonds komt daardoor op f 27353,69. De niet groote winst is veroorzaakt door koersverschil der waarde papieren. Het aantal leden bedraagt 451 en dat der spaarders 809. In de vacatare wijlen B. Kodde werd tot Bestuurslid gekozen de heer C. J. J. Kooyman en herbenoemd tot lid van den Raad vao toe zicht de heer Johs. Elenbaas Jzn. Voor 1932 werd de rente bepaald van spaar gelden en te goed in loopende rekening 4 °/Q (v. j, 3.6 °/Q) en voor voorschotten en debet in loopende rekening 4y2 (v- j- 4'/4 Het aantal rekeniog-conranthonders was 91 en dat der voorschotnemers 113. SCHERPENISSE. Tot be9tanrsleden van het Cloveniersgilde zijn herbenoemd de hb. J. Suur- land en Cor. G. Hartog. De melkauto van P. J. geraakte in de sloot aan den oliedam. Met veel moeite is het gelokt den anto er uit te krijgeD. Behoudens wat melkverlies liep alles goed af. OUD-VOSSEMEER. De graan- en aard appelhandelaar Roks alhier reed met zijn motor België in, te Calmpthoot, zoo wordt medegedeeld, kwam hij in botsing met eec andere motor, die uit een zijstraat kwam, met het gevolg, dat direct geneeskandige halp moest worden inge roepen. Men vreesde voor hersenschudding, wat niet het geval bleek, de patiënt, die ernstige pijn leed, werd per anto thnis gebracht. OUD-VOSSEMEER. Woensdag vergadering gehouden van ingelaude Waterschap Oud-Vossemeeruit de rekeningen blijkt, dat de inkomsten o»er 1931/32 moesten bedragen 't Gemeenelaod f 16425,89 en.f 165017 meeoeland (verbetering zeewering) f en f 17202, Vier kleine polders (SI Oad-Kijkuit, Leguit en Vogelsang) f 142,93, Drie groote Polders (Hikke, Oud-Vo98emeer) f2439,75 en f 1499,4 cooro f 1689,695 en f 1667,70, 0( f1764,12 en f1713,11, Leguit f 231 f 2251,745, Vogelsang f 1418,455 en l Hikte f 6392,625 en f 6242,71, Kerke en f4567,58, Und-Vossemeer f 157! f 15503,70, Drie groote Polders (sto< f 7893,30 en f 7753,74. In de begrootingen voor 1932/33 dijkgcschoten per H.A. geraamd als i tusschen haakjes geplaatste cijfers zijo g;schot voor 1931/32 Slabbecoorn f 4 Oud-Kijkuit f 29,50 (f 28,50), Lego (f36), Vogelsang f40,50 (f40), Hikl (f28), Kerke f 26,50 (f 27), Oud- f 26,50 (f 27), Drie groote Polders (stoo f 5 (f 6). De vroonen moeten bijdrage (f 13). Het totaal der ontvangsten en uitj deze begrootingen bedraagt f 7745! rekening kon nog niet definitief wordi steld, wegens nog in te vorderen di De heer K. J. Hanse moest periodiek zworene aftreden telkens werden 44 bracht, no. 1 K. J. Hanse met 41 C. D. Ampt met 34 9t. en bij her no. 3 A. C. Heijboer met 31 st. De heer K. J. Hanse is herbem Dijkgraaf van de polders van Vrijberg 8TAVENISSE. Bij de 1.1. Zatei alhier gehouden stemmiog voor een van deu Koleubood ^Algemeen Beli voorzieniog in de vacature van den hi Dorst, die als zoodanig bedankt heeft, 42 van de 53 uitgebrachte stemmen alt gekozen de heer J. Nortier. POORTVLIET. In dealg.veq van ingelanden van het Waterscho vliet is als gezworene herbenoi H. van Westen, terwijl in de E. v. d. Slikke, die wegens het van den 70-jarigen leeftijd niet m benoembaar was, werd gekozen v. d. Slikke. RECHTZAKEN. MET 'N SPA De 51-jarige veldarbeider L. St. te heeft op 16 April jl. op het erf vao M aldaar diens vronw zoodanig met een slagen dat zij bloedend werd verwond zoodanig dat de vronw 'n drietal weke doktershanden moest blijven en nog b waarop zij geslagen is, niet voor alles bruikeD. Maandag stond St. voor die slag terecht voor den Politierechter, met eer alsof 't de moeite van de reis niet wa I In dien geest gaf hij ook een leziog geval, waarvan hij zich trouwens wei zon herinneren. Vroaw B., huisvrouw de Gr., vertelde echter hoe St. tegen opgetredendriftig geworden bij 'u wisseling sloeg hij baar met den spa e haar arm niet ter afwering had opgehevf haar wellicht de hersens ingeslagen ziji Na z'n driftdaad ging St. kalm we de arm der gerechtigheid kon hem bereiken. Bij de behandeling dezer zas uit hoe verdachte al eens meer andere i met 'n spa heeft geslagen, zoodat de Justitie voor deu onverschilligen drif strenge straf noodzakelijk achtte. De 6 maanden gevangenisstraf, wat verdac accepteerde. Maar de Politierechter zoo'n straf niets te zwaar en stoorde een vonnis in overeenstemming met dii naar Stavenisse terug. De spa-zwaaier zal het hierbij echt laten, gooit de zaak voor het Gered s Hertogenbosch in hooger beroep, in dat men daar wat van de straf zal afdoen. Verkeerslessen van den A. N 10e Les. Verkeer van rechts gaat voorfr ANWB TOERISTENBOND VOOR NEDER

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1932 | | pagina 2