ierseksche en Thoolsche Courant van Vrijdag 29 April 1932. Tweede Blad. ïerkt lan< it ingl korfl Het I :er, e, pe| het GEMEENTERAAD. ann 13351 57, G.) 3luk D. ullerl t f5| Ire: f4 tw t f Th. ninj Vos laanJ^oRTVLIET, 26 April 1932. 3 loorzitter en Secretaris de heer W. Dron- n dei Tfwezig de heer H. van Westen, e notulen der vorige vergadering vvor- voorgelezen en ongewijzigd vastgesteld, igekomen stukken jen schrijven van den min. van Arbeid, n N. dat de verordening betredende winkelsluitingswet kon. is goedgek. -lenige missives van Ged. Staten. insc|roces-verbaal van kasopname bij den ontv. het gem.bestuur van Bergen op im dat de bijdrage voor de bijz. school 38 bedraagt. 'an den Dir. van den rijksdienst dat [bijdrage voor het werkloosheidsbesluit !r het 2e kwartaal 1931 bedraagt f0.53. et verslag volkshuisvesting, van de imissie van toezicht op het o., van erbelcomm. tot wering van schoolverzuim, 1 de Gezondheidscomm. te Tholen, alles ,lr het jaar 1931. .en opgaaf van de gem. St-Annaland r kinderen die de school aldaar bezoeken hiervoor moet worden betaald f 48.02. an de verschillende gemeenten van eiland Tholen betreffende het adres adhaesiebetuiging voor de brugtarieven Tholen. Deze stukken worden niet voor lezen, daar alle gemeenten bijna het- Jfde schrijven en allen, behalve St-Maar- inis|sdijk, geen adheasie betuigen. entJVan Ged. Staten betreffende ditzelfde lerwerp en zij melden dat zij alsnu nog n termen aanwezig achtten om de efsheffing te niet te doen, zp meenen ter dat herziening aanbeveling verdiend zullen een onderzoek in deze richting itellen. 3e voorz. merkt op dat dit bericht be- .edigend is. ihr Carels meent dat het adres verkeerd opgevat, het is nooit de bedoeling ge est dat Tholen niet schadeloos gesteld worden, want dit heeft juist wel voor- itaan. hJDhr Boogaart meent dan ook gezegd te )uri|bben, dat Tholen moet krijgen wat ze ichfle komt. "Een schrijven van Ged. St. betreffende uitvoering van de wet op de besmett. kten en wel aangaande de barak. De voorz. zegt deze zaak is nog loopende, zijn al veel bezwaren ingebracht door irscliillende gemeenten en de zaak is nog ^•letvoor elkaar, er is nog geen besluit ge- ae^raen door één van de gemeenten. Nu is er een schrijven ingekomen van gezondheidscomm. te Tholen om elk [zonderlijk een barak te bouwen, dat zou >sten f2500, men had dan 4 bedden. Nu de zaak met Bergen op Zoom nog niet ehandeld, gaan de andere gemeenten in op dit schrijven, dan worden de •sten voor Bergen op Zoom hooger en :gt men dat dit niet meer gaat voor cent per inwoner. B. en W. stellen dan k voor deze zaak maar aan te houden. Dhr Carels merkt op dat indertijd een lisje op Strijen is geweest. Zou dit niet kosten van de gemeente zoo ingericht nnen worden. Aan Bergen op Zoom (bben we niets, daar er maar 21 bedden [jn en als er een epidemie uitbreekt dan jtten wij toch omdat Bergen op Zoom (oorgaat en dan moeten wij noodgedwongen >ch het huisje op Strijen in orde maken, u weet spr wel als een epedemie uit weekt dan zullen wij daar ook weinig .an hebben, maar het geneeskundig toe licht is tegenwoordig zoo, dat men dadelijk tracht een epidemie te beperken. Mocht iefus hier zoo iets plaats hebben dan kunnen *'ij met dat huisje volstaan. De voorz. merkt op dat men daar geen [enoegen mee neemt, want een barak noet afzonderlijk staan en het huisje staat icjusschen andere huizen, dat kan dus nooit in ook worden er zeer hooge eischen ge- •teld. Hoe lang is het ook al niet geleden lat wij een epidemie hebben gehad. Weth. Krijger is voor uitstellen, hij 'indt het geen tijd om zulke grootc uit- ;aven te doen. Dhr Carels zegt gelezen te hebben dat •e gemeente St. Maartensdijk ontheffing eeft gevraagd. De voorz. antwoordt dat Bergen op Zoom it ook reeds heeft gedaan via de Ver. an Ned. Gemeenten, maar er is nog geen ntwoord gekomen. Dhr Carels merkt nog op veel te voelen oor de bezwaren die de Gezondheids commissie te Tholen in hun schrijven naar ^'oren brengen. De voorzitter antwoordt dat de verpleging toch hier niet zoo zal wezen als in Bergen op Zoom. Weth. Krijger zegt dat het (5 cent per inwoner is, als alle gemeenten aansluiten, doen ze dit niet dan worden de kosten hooger. Dhr Carels vraagt of het niet mogelijk is in samenwerking een barak op het eiland te bouwen en deze dan te bouwen in het centrum. De voorz. antwoördt dat de Inspecteur gezegd heeft dat dit nooit zoo goedkoop zal zijn als dat men inet Bergen op Zoom een overeenkomst aangaat, de eischen zijn zeer hoog. Weth. Krijger zegt dat het met Bergen op Zoom, waar maar 21 bedden zijn, ook een wassen neus is, want dat is veel te weinig als er een epidemie komt. De voorz. antwoordt nog dat de kosten voor het bouwen van een barak op het eiland zouden zijn f50.000, hij stelt echter voor de zaak aan te houden. Met alg. st. wordt hiertoe besloten. Verder is ingekomen de begrooting van de GezondheidscommissieteTholen,waaruit blijkt dat de gemeente Poortvliet moet bijdragen f53.37. Eenverzo~kvandegemeente Ooslellinger- werf om adhaesiebetuiging aan het adres betreffende maatregelen tot steun aan land en tuinbouw. B. en W. stellen voor dit stuk voor kennisgeving aan te nemen, daar men overtuigd is dat de regeering alle moeite doet om de land- en tuinbouw zooveel mogelijk te steunen. Dhr Boogaart vraagt waaruit dat blijkt. De voorz. wijst dan op de tarwevvet en de steun aan de bieten. Dhr Boogaart zegt hoe wordt dat gedaan, waarom wordt de invoer van vleesch niet verboden, wantenormehoeveelheidDeensch en Argentijnsch vleesch wordt ingevoerd. Weth. van der Slikke merkt op dat toen de invoer van Deensch vleesch werd be perkt, ging het naar Antwerpen en de veeprijzen werden steeds lager, omdat België geen vee meer afnam. De voorz. merkt op dat de andere landen daartegenover ook den invoer verbieden. Dhr Boogaart zegt 25 van Nederland leeft van land- en tuinbouw. Het platteland wordt uitgebuit voor enkele groote steden. De sluizen van Ymuiden kosten miHioenen guldens. De stad Amsterdam is er mee vooruit. De kanalen worden verbeterd, de stad Amsterdam is er mee vooruit. Maar waarom betalen die dan ook niet daarvoor. Weth. Krijger merkt op dat hoe meer steun men krijgt hoe hooger de pachten worden. Dhr Boogaart merkt op dat dit toch goed is. Weth. Krijger zegt ja voor de land eigenaren, maar wie moet betalen. Dhr Boogaart zegt iedere Nederlander is verplicht zijn belasting te betalen, de polderlasten zoowel als de grondlasten en die zijn hoog, maar wat moet een Argentijn of een Deen betalenNiets, en waarom dan die invoer toegelaten Weth. Krijger zegt wat doet het er toe dat men de invoer belemmert, zie nu maar eens wat Frankrijk doet. Dhr Boogaart zegt wij zijn een klein landje en wij zeggen maakt maar gebruik van onze spoorwegen, van onze water wegen en brengt maar in, en wat wordt er voor betaald. Dhr Vogelaar is ook voor adhaesie betuiging. De steun die van d^ regeering komt daar hebben de groote landbouw organisaties voor gevochten en spr gelooft dat als nu iedere gemeente meehelpt, die steun meer zal worden inplaats van minder. Beide wethouders verklaren dat zij ook niet tegen adhaesiebetuiging zijn, maar achten het tot niets nut. Met alg. st. wordt besloten adbaesie te betuigen. Een schrijven van den heer H. E. Dijken dat hij bedankt als lid van de coram. van toezicht op het 1. o. en van de coram. tot wering van schoolverzuim. B. en W. stellen voor deze zaak af te handelen als er een nieuw hoofd is be noemd. Met alg. st. wordt dit goedge vonden. Met alg. st. wordt goedgevonden een wijziging der begrooting voor 1931. Naar aanleiding hiervan zegt de voor zitter dat de straatverlichting over 1931 heeft gekost f557.70. Dhr Boogaart zegt dat dit meevalt. Dhr Carels zegt dan is het bijna gelijk als in Slavenisse. Weth. Krijger merkt op dat het dit jaar nog minder zal zijn omdat er nog bezui nigd is. Goedgekeurd wordt de rekening van de Gezondheidscomm. te Tholen over 1931. Een verzoek van den heer C. Mullié om vergoeding voor zijn zoor, die de bijz. school te Bergen op Zoom bezoekt. B. en W. stellen voor dit aan te houden tot een volgende vergadering, daar dit in onderzoek is. Dhr Carels zegt in art. 13 der 1. o.wet wordt alleen maar gesproken voor uitge breid 1. o. en in Bergen op Zoom is het een meer uitgebreid 1. o. school. De voorz. antwoordt dit ook gelezen te hebben en dat daar een onderzoek naar ingesteld wordt. Dhr Carels wilde dan nog vragen hoever dat strekt naar een naburige gemeente, is dit ook naar Goes of Middelburg. De voorz. antwoordt dat bedoeld wordt de dichtst bijzijnde school. Dus als er bijv. in Tholen zoo'n school was en men stuurde ze dan toch naar Bergen op Zoorn, dan kreeg men geen vergoeding, en als er nu in Bergen op Zoom geen was en wel in Goes, dan kreeg men wel vergoeding. Dhr Carels zegt als er recht is, dan moet het verleend worden. Hij vraagt dan tot hoe lang dat zou duren, misschien is dit den heer Vogelaar wel bekend. Dhr Vogelaar antwoordt tot zoolang hij leerplichtig is, nu is het hem echter vreemd, daar hem is medegedeeld als ze de u. I. o. school te Tholen bezoeken, men geen ver goeding krijgt en in Bergen op Zoom wel. De voorz. antwoordt dat dit in verband staat met het openbaar en bijzonder onderwijs. Dhr Carels merkt dan nog op dat men die kinderen nu niet van de M.U.L.O. school naar de kweekschool kan sturen, want dan vervalt dit. Het onderwijs op de kweek school wordt beschouwd als vakonderwijs en dan kan men rijksvergoeding vragen. Met alg. st. wordt besloten het stuk aan te houden tot de volgende vergadering. Een verzoek van P. J. Jansen om ver goeding voor zijn kind dat de school te Oud-Vossemeer bezoekt. B. en W. stellen voor dit verzoek in te willigen, daar de afstand meerdan4K.M. bedraagt. Met alg. st. wordt dit aange nomen. Een adres van de PI. Vereeniging van Landarbeidersorganisaties om een steun regeling in werking te stellen of werk verschaffing. B. en YV. stellen voor het adres voor kennisgeving aan te nemen, daar wat be treft werkverschaffing dit ondoenbaar is, daar de gemeente niets heeft te doen en ten tweede is het armbestuur bereid steun te verleenen aan hen die nog werkloos zijn. Het armbestuur is deze winter vrij ge bleven door onze steunregeling van dertien weken en nu is zij bereid de enkele menschen die nog werkloos zijn een bijdrage te geven. Dhr Carels vraagt of het niet op den weg van B. en YV. ligt om «en onderzoek in te stellen, hoeveel menschen er nog zonder werk zijn. Hij gelooft wel dat dit in de volgende weken zal verminderen, daar ze wel op het land kunnen gaan werken, maar die enkele kan men toch niet laten verhongeren. Hij vindt het heel mooi dat het armbestuur wil steunen, maar is die steun van dien aard dat de menschen met een gezin met kindereu een menschwaardig bestaan hebben. Hij zou gaarne zien dat men onderzocht hoeveel hoofden van gezinnen er nog zonder werk zijn. De voorz. antwoordt dat Zaterdag vier menschen bij hem geweest zijn en hij heeft hen gestuurd naar het armbestuur, daar die ben zullen helpen. Die menschen wilden graag werken, maar ik heb hen gevraagd of zij werk wisten en indien dit zoo was, dan konden zij Maandag reeds voor zijn rekening er aan beginnen, maar ook zij moesten bekennen niets te weten. Er is hier werkelijk niets te doen, omdat bijna alles van het Waterschap is. Weth. van der Slikke merkt op dat die menschen f5 hebben gehad en zij krijgen nog f6 van de Diaconie ook. De voorz. zou in overweging willen geven dat het armbestuur voor die enkele weken niet te karig zal zijn. Dhr Vogelaar is het met dhr Carels eens dat men die menschen niet kan laten ver hongeren. Hij zou er voor zijn dat die menschen dezelfde uitkeering kregen als uit de werkloozenkas. Weth. v. d. Slikke zegt dat men ook van de Diaconie krijgt. Dhr Vogelaar meent dat ze van de Diaconie niet meer krijgan. Weth. Krijger zegt dat men ook reke ning moet houden met de gezinnen, of het een gezin is met of zonder kinderen. Dhr Boogaart zegt dat er ook nog een arm mensch woont aan den Rand, kan daar ook iets voor gedaan worden, hij heeft het reeds gezegd, maar tot op heden is er nog niemand geweest. Weth. Krijger merkt op dat men dan moet komen vragen aan de Diaconie. Dhr Carels meent dat het de plicht van een diaken is de menschen op te zoeken. Weth. Krijger merkt op dat het arm bestuur niet uitkeert voor werkloozen, maar voor armlastigen, want voor werkloozen mogen wij het niet doen, wij ontlasten de Diaconie nu reeds en kunnen toch niet veel meer doen. Dhr Vogelaar wil er op wijzen dat, indien de menschen een paar dagen ge werkt hebben, dit er dan afgetrokken wordt. Hij zou ook willen vragen of het niet mogelijk is dat er menschen aan het werk gesteld worden bij de werken voor het Waterschap. De voorz. antwoordt dat dit reeds ge beurd is. Wat betreft van de dagen die afgetrokken worden, dat zal gecontroleerd worden. Dhr Boogaart zegt nog wel enkele werken te weten, die nu niet direct noodzakelijk, maar die wel nuttig zijn en die b.v. uitgevoerd kunnen worden doordat de ge meente 25 het armbestuur 25 en het waterschap 50% van de kosten draagt. Spr vraagt of het niet mogelijk is dat B. en YV. hierover een conferentie houden met het bestuur van het waterschap. De voorz. antwoordt dat B. en W. wel een conferentie willen houden met het bestuur van het waterschap, maar zou het niet beter zijn als U dat in de vergadering van Ingelanden ter sprake brengt. Weth. v. d. Slikke merkt op dat er reeds weer een groot werk op de begroo ting is geplaatst. Dhr Boogaart merkt op dat deze werken, die hij denkt, niet noodzakelijk zijn, maar nuttig. De voorz. vraagt of dhr Boogaart op de vergadering van Ingelanden niet eens naar voren kan brengen het lossen met de machine in de haven te verbieden, daar als dit net als vroeger gebeurde met mandjes weer werk zou geven. Dhr Boogaart zegt een machineman te zijn en dan gaat het toch moeilijk daar over te spreken. De voorz. zegt dat men nu bezig is voor werkverschaffing en dan is dit toch ook een goed middel. Weth. Krijger merkt op dat alle schepen die binnen komen over machinale los- middelen beschikken. De voorz. merkt op dat het daarom juist een aanleiding is het te verbieden. Weth. v. d. Slikke meent dat men daar van ingenomen heeft, om dit te verbieden, dan denkt men maar eens aan de kolen voor de Vereeniging. De voorz. antwoordt dat het polderbe stuur altijd het recht heeft om dan ver gunning te geven tot machinaal lossen. Weth. v. d. Slikke meent dat men dan andere gemeenten gaat belasten. De voorz. antwoordt dat wij toch moeten trachten de ingezetenen te helpen. Dhr Carels zegt dat de gemeente geen kans heeft om werk te verschaffen, dus moet men wat anders trachten te doen. Met alg. st. wordt ten slotte besloten het adres voor kennisgeving aan te nemen. Een verzoek van G. K. Krijger om ver gunning tot het leggen van twee stoepen voor de woningen in de Stoofstraat. B. en YV. stellen voor dit strookje grond in erfpacht te geven voor fl.-- per jaar. Weth. Krijger is daar niet tegen, maar anderen hebber, maar fO.10 per M2. betaald. De voorz. antwoordt dat men ook met den stand van de huizen moet rekenen. Dhr Carels vraagt of die andere stoepen ook gemeentegrond zijn. De voorz. antwoordt dat zal wel zijn. Dhr Carels meent dat Kryger dan in een ongunstige positie komt tegenover de andere bewoners. Weth. v. d. Slikke merkt op dat Mina Reeders ook erfpacht moet betalen. Dhr Carels vindt het goed als dit stelsel wordt doorgevoerd, want hij is bet er vol komen mee eens dat de gemeente de grond niet gratis kan blijven geven. Met alg. st. wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. B. en W. stellen voor de verordening omtrent invordering en heffing van het vergunningsrecht vast te stellen. Dhr Carels spijt het dat hij er voor moet stemmen, maar hij vindt het bedrag van f40 te hoog. YVeth. Krijger is het daar volkomen mee eens, maar het wordt van hoogerhand op gelegd. Met alg. st wordt de verordening vast gesteld. B. en W. stellen voor de verordening betreffende benoembaarheid en bezoldiging veldwachters vast te stellen overeenkomstig het model door Ged. Staten aangegeven. Na enkele onderlinge vragen hierover wordt de verordening met alg. stemmen vastgesteld. Aan de orde komt nu de kwestie wet houder en lid armbestuur. De voorz. leest nu de brief van den mi nister voor, die luidt alsvolgt, krachtens machtiging van de Koningin dd. 25Jan.jI,

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1932 | | pagina 3