eene nederlaag spreken. Voor een groot deel zijn het teleurgestelden geruïneerden tot wanhoop gebrachten, die hun hoop thans op liitler gevestigd hebben. Wanneer ook deze hun teleur stelt zullen zij waar schijnlijk hun troost bij de communisten zoeken, speciaal wanneer de economische toestanden nog slechter mochten worden. Fascisten en communisten staan niet zoo heel ver van elkaar; de verkiezing van jl. Zondag heeft uitgewezen, dat vele com munisten hun stem op Hitier hebben uit gebrachtDe uitslag van de stemming is eene waarschuwing niet alleen voor hen, die in Duitschland de teugels in handen hebben, maar evengoed voor de regeering in andere landen. Er moeten maatregelen genomen worden, men dient spijkers met koppen te slaan. Men schijnt toch een beetje huiverig geworden te zijn voor den grooten invloed die Hittler schijnt te hebben. Vooral de groote organisatie van gewapende volge lingen stemde de regeering niet gerust en zoo zijn dan ineens overal in Duitschland de lokalen van de Nazis bezet door de politie. Wapenen zijn in beslag genomen en bescheiden naar de politiebureaux overgebracht. Op bevel van hooger hand zijn alle vereenigingen van de Nazis ver boden. Tardieu opende de verkiezingscampagne met een banket. Aan tafel heerschte een opgewekte stemming in overeenstemming met het goede humeur, dat naar een vroe ger woord van Tardieu het algemeen be leid behoort te doordringen. De gerechten waren smakelijk en de bediening van 1800 tot 2000 aanzittenden liep vlot. Er werd heel wat opgepeuzeld en gedronken 000 kippen, 1(30 K.G. ganzenlever, (300 forellen en 3000 flesschen wijn In Hongarije wordt eene heftige strijd gevoerd. Een socialistisch blad werd door de regeering verboden, waarop de bond der typographen direct een staking afkon digde. Slechts een heel klein regeerings blaadje verscheen. Thans schijnen de sta kingen algemeen te zijn. In Duitschland is men een actie tegen Remarque, of liever tegen zijn vermogen begounen. De Rijksbank heeft op disposi ties van den schrijver aangaande zijn in Duitschland belegd vermogen een en ander aan te merken. Remarque heeft evenwel zijn domicilie niet meer in Duitschland en kan dientengevolge niet worden behandeld als zijn in hun vaderland wonende land- genooten. Na een instructie van vier jaar is te Berlijn een proces begonnen tegen een kunsthandelaar, Otto Wacjer, genaamd, wien wordt ten laste gelegd, dat hij van 1925 tot 1928 dertig schilderijen in den handel heeft gebracht als werken van Vincent van Gogh, wetende dat hij met vervalschingen te doen had. Dit proces heeft enorme belangstelling opgewekt, waarschijnlijk nog meer dan de jongste arrestatie van mevrouw Hanau. De Donauconferentie, welke op aandrin gen van Mac Donald in Londen gehouden werd, is op een volslagen fiasco uitgeloo- pen. Te verwonderen is dit niet. Uit Mac Donald's woorden bleek, dat de eigenlijke conferentie begonnen was, zonder dat men wist wat daarvoor noodig was. Alsof nooit iemand vernomen had van den nood der Donaulanden en van de beteekenis hiervan voor geheel Europa, werd deze conferentie op touw gezet. Het eerst noodige voor de Donaulanden was eene tolunie, meende men. Bedenkt men nu, dat de onderlinge handel dezer landen slechts 8 pCt. bedraagt van hun totalen handel, dan is het duidelijk, dat daarvan toch niet d,e redding der wereld te wachten is. De finantieele kwes tie kwam zelfs niet eens ter sprake. GEMEENTERAAD OUD-VOSSEMEER, 14 April 1932. Voorzitter Burgemeester J. G. Hamer, Secretaris dhr W. van der Ploeg. Aan wezig alle leden De notulen der vorige vergadering worden voorgelezen en ongewijzigd vastgesteld. Ingekomen stukken Een schrijven van Ged Staten betreffende goedkeuring raadsbesluit tot verkoop van grond aan P. van Driel. Van den Commissaris der Koningin dat Kon. is goedgekeurd de verordening tot heffing van keurloonen. Proces-verbaal van kasopname bij den gemeente ontvanger. Verslag van het hoofd der Openb. Lagere School en van de bijz. school betreffende den vervolgcursus. Beide hoofden zijn zeer tevreden over de resultaten van dezen curcus. Een schrijven van Ged. Staten betreffende goedkeuring raadsbesluit tot wijziging der begrooting van 1931. Van den Raad van State dat Cappele en Potappel in beroep zijn gekomen betreffende art 13 der L. O. wet. Deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Van den Minister van Arbeid N. en H. betreffende de winkelsluitingswet. Hij zou gaarne zien dat het uur van opstelling van winkels werd gehandhaaf dop 5 uur des v.m. Met alg. stemmen wordt dit goedgevonden Een schrijven van Ged. Staten dat het woord geldelijk beheer moet vervallen en dat van de verschillende takken van dienst een afzonderlijke rekening en begrooting moet gemaakt worden. Naar aanleiding van den vraag van den heer Daane betreffende den stroomprijs van de P.Z.E.M. is een schrijven ingekomen dat er 188 perceelen in de kom zijn aangesloten hetgeen 43% is van de aan- sluitbare perceelen, zoodat nog geen prijs verlaging kan geschiedden. Men deelt echter mede dat tariefsverlaging in overweging is. De rekening en verantwoording van de Gezondheidscommissie te Tholen over het jaar 1931 en de begrooting voor 1933 beide worden goed gekeurd. Een adres van Ooststellingwerf om ad- heasie betuiging tot steunverleening aan land- en tuinbouw. B. en W. stellen voor adheasie te betuigen. De heer Daane is daar in principe niet tegen, maar hij vindt dat het adres over de plattelandsgemeenten loopt, wat hebben die direct te maken met land- en tuin bouw. Dit adres moest loopen over^de" werkgevers en werknemers. De minister zal zich hier van niets aantrekken. Spr. is er van overtuigt dat alleen kracht uit gaat van de vereenigde organisaties. Spr heelt al eens gelezen dat er erg gewaar schuwd werd tegen de ongeorganiseerde steunregeling en dat als men zich daar inmengt dit meer schade dan voordeel zal doen. Spr. is voor adheasiebetuiging maar dan om meer kracht er bij te voegen dat dit moet zijn voor beide categorien nl. werkgevers en werknemers. Zoo ook is de steunregeling bij de tarwewet en het spijt spr. dat de woorden van den heer Wijnkoop uitkomen die toen deze regeling behandeld werd zeide dat hij nooit zou gelooven dat de werknemers er van zouden trekken, en dat is nu zoo. de tarwe wordt uitge zaaid en hel hek gaat dicht, de werk nemers verdienen niets aan. Spr. zegt nog maals toch niet te gelooven dat het wal zal geven als de gemeenten adheasie be tuigen, maar hij zou het dan willen doen met bovengenoemde bepaling er bij. Weth. van Gorsel zegt dat men toch wel aan kan nemen, dat ze ook wel aan zullen kloppen bij de verschillende land- bouwmaatschappijen, want hij gelooft dat men daar beter terecht is, dan bij de ge meenten. Dhr Daane zegt er sterk voor te zijn om adhaesie te betuigen, want hij is overtuigd dat het hard noodig is, maar dan er bij zeggen dat het voor beide moet zijn, zoowel werkgevers als werknemers. Dhr Ampt meent dat het niets uit zal halen, het is veel te zwakke kracht. Ze kunnen in Den Haag wel gaan klagen, maar men weet daar goed dat het noodig is. Met alg. st. wordt besloten adhaesie te betuigen. Een adres van de Kanalencoramissie om. subsidie. B. en W. stellen voor dit stuk voor kennisgeving aan te nemen, waartoe met alg. st. besloten wordt. Een verzoek van W. J. van Engelen om vergoeding volgens art. 13 der L. O. wet. B. en W. stellen voor dit te geven en wel 1 cent per K.M. Dhr Heijboer zegt het is een leemte in de wet, dat ook gegoede menschen dit kunnen trekken, maar er is niets aan te doen. Met alg. st. wordt het voorstel aange nomen. Een verzoek van A. den Engelsman, C. A. van Poortvliet en J. Hoek om een plaatsje volgens de landarbeiderswet. B. en W. stellen voor aan deze verzoeken te voldoen, daar zij zijn overeenkomstig de landarbeiderswet. Dhr Daane zegt niets te willen zeggen omtrent de aanvragen, want die zijn goed en bill'.k, maar hij zou er aan toe willen voegen, hoe er gebouwd moet worden. Nu zijn er toch zeker wel maatregelen te treffen dat deze niet zoo opgebouwd zullen worden als het laatste in de Iioentjesweg, want dat is schandalig, hij begrijpt niet hoe dat zoo kan gebeuren. Het is niet voor het eerst dat hij er op wijst, maar ook 4 jaar geleden heeft hij daar al op ge wezen en heeft toen uitgedrukt dat het net is of er een windhoos in de Koensjesweg is geweest. Er zijn daar maar twee huizen die goed staan. De geheelegemeente roept er schande van. Wij moeten toch helpen de zaak or delijk te regelen en als dat nu een leemte in de bouwverordening is, dan zou hij gaarne zien dat die zoo spoedig mogelijk werd aangevuld. Het behoort niet om op een dergelijke manier te bouwen. De Voorzitter antwoordt dat de bouw vergunning door B. en W. wordt ver leend en men mag niet gaan bouwen, voordat alles in orde is. Waar dhr Daane echter op spreekt is niets anders dan een doordrijven van die menschen zelf. De heer den Engelsman zeide toen ze aan het bouwen waren dat dit zoo scheef gingen raadde ze aan even naar de Secietarie te gaan om te vragen of dat zoo mocht. Dit is niet gebeurd. Toen spr. het later zelf zag heeft hij gezegd dal ze moesten wachten want hij zou even nazien of dat zoo wel mocht. Zij zijn echter zoo vriendelijk ge weest niet te wachten, maar ze hebben zoo vlug mogelijk de fundementen gelegd. Spr. is er toen later nog eens geweest met de wethouders en wilde de zaak stop laten zetten en afbreken, maar de Wethouders zeiden, ze zijn nu al zoover laten wij dit nu laten gaan. Het hoofdmotief is dat ze anders niet van hun land af kunnen, maar hadden ze dan maar een grooter stuk gekocht. Dhr Ampt zegt gehoord te hebben dat ze juist aan den Hikschen weg zijn gaan bouwen om de waterleiding te ontloopen en het electrisch licht. Het is toch heele- maal geen stand en spr. kan zich dan ook niet met de aanvraag vereenigenhij zou gaarne zien dat men dit er bij voegde als de stukken naar den Haag werden gezonden. De Voorzitter zegt dat een kwestie is die-er bniten staat als die menschen daar nu willen bouwen is een fout van hen om de voordeelen zooals waterleiding en 1 cht te ontloopen. maar dat moeten die menschen zelf weten. Het is volgens de landarbeiders wet een plaatsje en dat moet buiten komen. Met alg. stemmen wordt besloteu de aanvragen in te willigen. Aan de orde komt punt 7 subsidie Groene Kruis. De Voorzitter zegt hier is lang en breed over gesproken en er is veel aan vastge koppeld, maar om nu aan alles een einde te maken hebben B. en W. het noodig geoordeeld en niet speciaal in één geval, maar in alle gevallen om het ambtenaren reglement met een artikel aan te vullen. In het ambtenarenreglement is reeds een bepaling waarhij wordt gezegd dat een ambtenaar die den ieeftijd van 65 jaar heeft bereikt met der. laatsten dag van de maand waarin hij den 65-jarige leeftijd wordt bereikt wordt ontslagen maar dat is bij ons in het reglement niet epgenomen. Dit zouden B. en W. op willen nemen, maar dan een beetje speling er in laten en wel zoo dat als een ambtenaar den 65 jarigen leeftijd heeft bereikt deze met '1 Januari daaropvolgend ontslagen wordt uit gemeentelijken dienst. Als wij nu later voor moeilijkheden komen te staan, is men klaar en het geldt voor alle ambtenaren in de gemeente. De heer Eindhout vindt het een ernstige maatregel tegenover Mej. Ruijtenburg, men komt nu eigenlijk in oppostie tegen haar. Hij meent dat men haar hiermede krenkt en dat vindt hij een bezwaar. De Voorzitter zegt dat men geen bepaalde personen op het oog heeft. Het is eenigs- zins jammer dat er een beslissing is ge nomen om ze in deze zaak te gaan polsen. Als die bepaling er geweest was, had men dadelijk door kunnen gaan, maar nu af scheiden van personen, is dit een zaak van algemeen belang. Het wordt U eerst ge vraagd en dat kan men beschouwen als een beleefdheid van den raad. Wij moeten toch zoo'n bepaling opnemen. Ook is het bij het Rijk en Provincie zoo en dan moet men er uit. Dhr Heijboer zegt wanneer dit nu wordt aangenomen hoeveel pensioen mej. Ruij tenburg dan krijgt. De voorz. antwoordt dat dit zal zijn tusschen de f7 en f800. Dhr Heijboer vindt het dan ook geen bezwaar als dit wordt aangenomen, want dan kan ze altijd nog verlossingen doen en dan is het voor haar geen schade. Dhr Daane wil er ook iets van zeggen. Het spijt hem dat die wijziging in het reglement komt door de beweging voor de wijkverpleegster. Hij vindt het jammer dat het zoo persoonlijk is, spr. voelt het zelf goed dat het niet pleizierig is als iemand 40 dienstjaren heeft om die op straat te zetten en hij zal dan ook direct geen ja zeggen. Hij wil eerlijk vertellen dat hij om de eere van de vroedvrouw en om de diensten die zij altijd trouw heeft vervuld en terwille van de wijkver pleegster pessimistisch staat tegenover het voorstel en hij zal er dan ook niet mee meegaan. Het spijt spr. dat dit voorstel is gekomen en kan zich er in dien geest niet mee vereenigen, dat iemand als de vroedvrouw met 40 dienstjaren zoo op de straat gezet wordt, terwille van het Groene Kruis. Is deze maatregel nu wel noodig Dhr Heijboer heeft de vorige vergadering- gezegd een bron te weten voor die f500, als hij die nu eens zegt, dan is de zaak opgelost en is alles verder overbodig. De voorz. antwoordt dat de heer Heijboer die bron heeft genoemd, maar die kan niet aangeboord worden, daar deze reeds is belast. Maar u heeft toch ook in de vorige vergadering gezegd als er een be paling was in het ambtenaren-reglement er dan mee accoord te gaan. Men ziet te veel op de persoonlijke kwestie. Dhr Daane betwist het de vorige ver gadering gezegd te hebben. De secretaris leest het gedeelte nog eens voor en de conclusie kan daaruit getrokken worden dat dit bedoeld wordt. Dhr Daane merkt op dat men een con clusie kan trekken, maar dan weet men nog niet of dat de bedoeling is. De voorz. zegt dat als dit wordt aange nomen, dan doet het er niet toe wie het is, het zijn toch allemaal brave menschen en dan kunnen wij ze toch niet laten blijven. Dhr Heijboer vraagt of het niet m I is, dat wij gedwongen worden om I bepaling in het reglement te maken, I de ouderen dan plaats kunnen make I de jongeren, daar velen reeds uitzit I een betrekking. Het is eigenlijk ni I ingrijpend ook, daar het bij Rijk e I vincie ook gebeurd en het zou and< I als mej. Ruijtenburg zonder brood I maar ze krijgt nu nog een pensioe I f700 en heeft nog andere betrekl I en als ze gezond is kan ze nog I singen doen. Het spijl spr. dat h I persoonlijke kwestie is geworden. De voorz. had liever gehad als dj I delijk onder oogen was gezien, en i I onderscheid des persoons, dat is I algemeen belang en daar moet I meer voor doen en dit zoo niet hi I Dhr Eindhout is met hart en ziel I een wijkverpleegster dat weet men, I hij vindt het jammer dat dit er n I voortkomt. Maar nu is het jammer I vroedvrouw moet wijken voor een I verpleegster en daar kan hij nie I meegaan. De voorz. merkt op dat men het voor één persoon moet lateu. Dhr Ampt vraagt of er al geld g aanwezig is om een wijkverpleegstei te stellen. De voorz. antwoordt dat hem is n deeld dat er goede resultaten zijn n lijsten voor het Groene Kruis. Weth. den Engelsman bevestigt d Dhr Ampt vraagt ot alle richtingei hebben geleekend omdat dan kan 1 of de geheele gemeente er mee s tiseert. Weth. van Gorsel merkt op dat w de lijsten hier niets te maken hebbi wordt f500 gevraagd. Dhr Ampt meent als men nu f500 dan komen ze volgend jaar om f101 Weth. den Engelsman merkt op d gaat over de subsidie, met de fina van het Groene Kruis heeft men ni maken. Men gaat stemmen over het vo van B. en W. om een bepaling i ambtenarenreglement bij te voegen d het bereiken van den 65-jarigen lt ontslag dient te worden genomen. De heer Ampt zag liever eerst de su van het Groene Kruis behandeld en zich buiten stemming. Over het vo staken de stemmen. Voor de beide houders en de heer Heijboer en teg heeren Daane, Eindhout en Mees, z het aangehouden wordt. B. en W. stellen voor om aa Groene Kruis een jaarlij ksche subsi* geven van f500 gedurende 3 jaar. I De heer Daane zegt afgezien vl wijkverpleegster, raadt hij toch aan I zichtig te zijn. Misschien dat er wel meerderheid is en dan legt hij zich I neer, maar men kan gerust zeggei die f500 subsidie een blijvende kank voor de gemeente, het is een berro* Ij van de gemeentekas. Er wordt gezet I komen te kort en wij moeten miss wel overgaan tot belastingverhoogd! als het gaat over de werkloozen, moet men rekening houden met meentekas. maar nu wordt er voets voor een luxe artikel f500 uit de geme kas gehaald. Anders was het als een F vraag voor subsidie kwam van de Mul vereeniging of de Geitenfokvereenigil voor den Vrijw. Landstorm dan mol eerst de boeken nagezien worden ei men er dan maar een beetje uittjiP dan werd er geen subsidie gegeven komt er een vereeniging van 400 K' en nu moet er f500 subsidie gei worden, zonder slag of stoot. Nu ijj( wijkverpleegster, straks schoolarts, stl brandspuit, een gebouw voor besmette ziekten en zoo wordt de gemeentekas gemergeld. Hetgeen spr. zegt is niej maar want het hangt alles in de ff Laten wij voorzichtig wezen en de f verpleegster op het oogenblik weghor we hebben het jaren zonder gedaan® wordt nu f500 gegeven voor iemanj misschien een maand werk heeft off geheel jaar. Dr. Vermet heeft steeds g«f dat de raming veel te laag is. Hij wim een waarschuwend woord spreken, f De Voorzitter zal nier heel weiniwj zeggen maar dat een wijkverpleegstef luxe is, daar is hij het niet mee eens.r acht deze hier zéér noodzakelijk war zijn menschen die werkelijk wel eensl een wijkverpleegster verzorgd mogen den, als ze er eenmaal is dan pas zf de menschen het waardeeren en danl ze nooit meer weg daarom moet men f gezind deze subsidie geven. Spr. weel de een wil ze wel, de ander weer P want dan heeft hij er schade van eij gaat men voort, maar het is hier eef gemeen belang dat moet men v erkennen. Dhr. Daane gelooft niet dat de voor- hem een afstraffing wil geven, wan spreekt in het algemeen. Maar hij is tegen een wijkverpleegster, want I het roerend met den voorzitter eens, i bij vindt het in dezen tijd van nis een luxe artikel, hoe hard het ook nooii Weth. van Gorsel is het roerend met het gesprokene van den voorz maar hij spreekt den heer Daane

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1932 | | pagina 2