I 1 werkkracht Mijnhardt's tabletten genezen U Deze h^eft niet op tijd zijn geloofsbrieven ingezonden en is thans gekozen verklaard de heer A. C. Heg boer te Oud-Vossemeer, opvolger op de lijst der Staatk. Gerefor meerden. VISSCHERIJ. DE LAATSTE JONGE HARING IN DE ZUIDERZEE. WELDRA OPGESLOTEN EN GEDOEMD TE STERVEN. Het laatste gat van den afsluitdijk is thans zoo nauw, dat men er zich over moet verwonderen, dat de haring ook thans nog door dat gat van de Zuiderzee binnentrekt, schrijft »De Visscherij". Het schijnt wel, dat er een drang is, die haring voortstuwt naar dit zoo bij uitstek geschikte teeltgebied. Millioenen haringen schieten in deze zee ieder voorjaar hun kuit en hom, de kiem van milliarden jonge vischjes. Er zijn plaatsen waar na den paaitijd het kuit op den zeebodem ligt ter dikte van wel 30 cM. Als de haring ook dit voorjaar wil door schieten, zoodat de zee weer optilt en wemelt van de visch, dan zullen ook dit voorjaar weer die geweldige massa's kuit worden afgezet. Mettertijd zullen uit dit kuit weer de jonge haringen te voorschijn komen, ontel baar in aantal. Wanneer de zomer dan weer in het land is, komt er al wat ontwikkeling door de groeikracht van die vischjes, zoodat ze in den herfst ongeveer 6'10 cM. groot zijn. De afsluitdijk nadert met eiken dag de voltooiing en als het straks een feit is geworden, dat de verbinding Holland- Friesland tot stand is gebracht, dan is deze zee afgesloten van de Noordzee. Millioenen jonge haringen welke geboren zijn in de Zuiderzee, zullen later, wanneer de natuur ben naar de Noordzee drijft, hun weg versperd vinden. De afsluitdijk belet hun dien doortocht en door de steeds toenemende verzoeting van het water, zullen millioenen jonge haringen niet tot ontwikkeling komen, en ten slotte binnen den afsluitdijk wegkwij nen en sterven. Ziedaar een van de gevolgen der afslui ting van een der vischrijkste teeltgebieden van de wereldde Zuiderzee. SLIPPERS OP DE IERSEKSCHE EN BERGSGHE BANK. Men schrijft aan de Midd. Crt.: De toe name van slippers op de Ierseksche en Bergsche Bank is inderdaad onrustbarend. In 2 jaar tijd van totaal onbekend thans op ruime schaal voorkomend doet dit het ergste vermoeden. Deze ramp heeft ook indertijd op de Engelsche oesterbanken ruïneus gewerkt. Waar men vroeger vrucht bare oestervelden had, heeft men nu niets dan slippers. Ook op andere terreinen moeten ze reeds voorkomen. EEN BELANGRIJKE STAP VAN DE ANSJOVIS-ZOUTERS EN HANDELAREN. Donderdag j.1. aldus lezen we in de Visscherij Gt. had in café de Pool te Amsterdam een vergadering plaats van zouters en handelaars in ansjovis. Het doel van deze bijeenkomst was, om te geraken tot het besluit, geen ansjovis van de a.s. nieuwe vangst te zouten, te koopen of te verhandelen. Algemeen werd geacht dat deze maat regel noodig is in het belang van den handel en ook voor de visscherij zelve, om op die manier de ansjovis weer op een behoorlijk prijsniveau te kunnen brengen. In beginsel werd tot het aanvaarden dezer maatregel besloten. Vooraanstaande zouters en handelaren, uit Monnikendam, Volendam, Lemmer, Urk en Enkhuizen verklaarden zich met het denkbeeld te kunnen vereenigen. Over 14 dagen zal een definitief besluit worden genomen. LANDBOUW. KONINKLIJK BEZOEK. Onverwacht heeft de Koningin incognito een bezoek aan de provincie Friesland ge bracht. Zij had een onderhoud met verschillende vooraanstaande personen uit landbouw- kringen, terwijl verschillende landbouw bedrijven werden bezocht. Een en ander was orn zich persoonlijk op de hoogte te stellen van den ernst van den toestand die in den landbouw heerscht. SPORT. Oud-Vossemeer. Voetbalwedstrijd. O V.C. I alhier speelde een wedstrijd tegen de Kaaische Boys te Fynaart met uitslag 3—0 voor O. V. C. VERKOOPINGEN EN AANBESTEDINGEN. Tholen. Ten overstaan van Notaris D. van de Velde zijn alhier verkocht een woon- en winkelhuis aan den Bebouwden-, v Quaker beslaat voor 65% uit koolhydraten, die de werkkracht op peil houden. Het bevat verder vetten en mineralen, kortom alles wat in een gezond makend voedsel behoort aanwezig te zijn. dam voor f1440 aan M. van Noort alhier, een woon- en winkelhuis aan den Be- bouwdendani voor f1350 aan J. M. Schot alhier, een woonhuis met café (Schippers huis) aan de kaai voor f (550 aan L. W. Blaas. Het laatste perceel werd niet dadelijk gegund. ONDERWIJS. Aan de ambachtsschool te Bergen op Zoom zijn bevorderd van de le naar de 2e klasse de leerlingen voor timmeren P. van Vessem, Tholen, J. Soeters, St-Anna- land en M. J. Ampt, Oud-Vossemeer, de leerling in rijwiel- en auto-herstellen A.v. d. Klundert, Oud-Vossemeer. Bevorderd van de 2e naar de 3e klasse de leerling in timmeren B. Kegge, Tholen, de leerlingen in electrolechniek A. v. d. Stel, Oud-Vossemeer en W. Speijer, Poort vliet. Het getuigschrift werd toegekend aan den leerling in het timmeren D. Burgers Tholen, de leerling in rijwiel- en auto- herstellen J. Vis, Tholen. THOLEN, 27 Maart 1932. Uil do OuJe Do'if. DE ZON. Ia deze rist uit de Oude Doos? Io gemorde ja, maar niet verouderd. Een oude dichter Hoy- g^ns 15081687, vernuftig als hij was beschreef drie eeuwen geleden de zon aldne. Feilen atraeller van omhoogh, Snellen meter vau ons' dagpn, Jaeren passer, Rand omoogh, Dampen trekker, Simer brenger, Dagh verleng^r, Vrachten baat, Beesten bijter, Vel versenger, Bloud bederver, Joffer haet, Wolekeu drijver, Nacht verjager, Maenverrassér, Sterrendief, Schaduw splijter, Fackeldrager, Dief beklapper, Bril gerief. Linnen bleycker, Toyteokroller, Al bekijeker, Nummer blind, Stofberoerder, Bemelroller, Morge wecker, Reiser vrind. EXTRA TRAMS. Wij vestigen de aandacht op de in ons blad van heden voorkomende advertentie, «aarbij do stoomtramwegmij. A. B. T. keunis geeft van het loopeu van extra trammen op Psaschmaaodag. EEN SCHILDERIJENTENTOONSTELLING. ledereen te Tholen en velen in onze oroge- ▼itr kenneu den beer L. K. van Dijk, vroeger booti der o. 1. school, directeur der R. N. L. en onderwijzer aan ds school voor Haod- en Bouwkuudig teekeueu alhier. De heer Vau Dijk heeft altijd veel lost gehad in teekeneo en schilderen, en tal van onder werpen in eo buiten onze omgeving noopten btiu een en auder op doek te breogeo. Voor kleuren voelde de heer Vao Dijk veel en het is dan ook niet te verwonderen dat bij tal van o' j-.'Cten vond door uitbeelding van den bloemen pracht die de natuur ons te zien geeft. En het is deze collectie, die de heer Van Dijk een week heeft afgestaan om te kunnen worden bezichtigd door ieder die dit wenscht. Eu aan deze beschikbaarstelling is tevens de mooie gedachte verhouden haar dienstbaar le maken aan onze Vereenigiog *Het Groene Krais", d-iar men een eutrée gesteld beeft van 25 cent per persoon en de baten die deze tentoonstelling op zal leveren, geheel ten goede komen aan onze Groene Kroiavereeniging. Wij wekken dan ook ieder op deze tentoon stelling eens te bezoeken, men maakt dao kennis met hetgeen de heer Van Dijk heeft geschilderd nn men steant er tegelijkertijd een goed doel mede. Heden is het materiaal dat gebezigd is voor het uitbaggeren van de Vest bij de Oud-Vossemeersche Poort, weer op het droge gebracht, daar het werk is afgeloopen. Het is een goede verbetering, de Vest ziet er weder behoorlijk uit, terwijl de omwonenden naar wij vermoeden, wel geen hinder meer van den stank zullen hebben. Bovendien zijn dezen winter tal van werkloozen er mee gebaat geweest, daar zij bij deze verbetering maanden lang werk hebben gevonden. ST. ANNALAND. Door Ingenieur van de Flassche Rijkslandbouwconsulent voor Zeeland werd jl. Dinsdag in het hotel van F. Rijnberg alhier, daartoe uitgenoodigd door de Veilingvereeniging voor een tame lijk bezette zaal een rede gehouden toege licht door lichtbeelden over zijn verleden jaar gemaakte reis naar Noord-Amerika Op boeiende wijze wist spr. verschillende omstandigheden te verklaren wat betreft het handelssysteem van den Amerikaan om vooral steeds naar het eindresultaat te zien en daartoe tegen geen kosten of moeite opziet om iets goeds te kunnen leveren aan den consument, in tegenstelling met wat hier bij ons in Nederland plaats heeft dat alzoo en terecht onzen goede naarn schaadt. In 't kort kon het publiek dit wel samen vatten dat ook hier, niet alleen op het gebied van fruit doch ook voor onze land bouwgewassen, zooals aardappelen, en uien- organisatie, een zeer goede sorteering en verpakking ten zeerste gewenscht is om voor die producten de hoogste prijzen op de markt te kunnen maken. Dour de Vereeniging Landbouwbe lang alhier werd aanbesteed de levering vrij op den wal van 28500 K.G. Zwavelzure-Ammoniak. 36400 K.G. Kalksalpeter en 410U K.G. Chilisal- peter benevens 2245 K.G. wikken, alles vrij op den wagen. De levering dezer meststoffen enz. werd gegund als volgt Zwavelzure Ammoniak aan Kostens te Kruiningen voor f 4.27 De kalksalpeter voor f 6,48 en de Chilisalpeter voor f8.09 aan Abr. Theunisse te St. Annaland. De wikken voor 113 aan D. J. v. d. Have. Alles per 100 K.G. STAVENISSE. In de Woensdag alhier gehouden vergadering van den Dijkraad der Waterkeering van de calamiteuze pol ders »Oud-Kempenshofstede en «Moggers- hil" werden voor het dienstjaar 1932/33 vasteld Voor het dijkvak „Oud-Kempenhofstede" de begrooting in ontvangst en uitgaaf op f10407.03; de uit te voeren onderhouds werken op f 1532.82het dijkgeschot op 18777.60 en besloten tot het beleggen op het 3% grootboek der nationale schuld tot een bedrag van f1300. Voor het dijkvak »Moggershil" de begrooting in ontvangst en uitgaaf op f2457.86; de uit te voeren onderhouds werken op f360.het dijkgeschot op f 1636.12 en besloten tot het beleggen op het 3% Grootboek der Nationale schuld tot een bedrag van f1200.—. Voorts werd vastgesteld de pensioens grondslag van den waterbouwkundig ambtenaar op f 1242, en werden er nog enkele wijzigingen gebracht in de begroo tingen der beide dijkvakken. Door de notabelen der Ned. Herv. Gemeente alhier is in de vacature van dhr D. D. de Rijke die als zoodanig bedankt heeft benoemd als kerkvoogd vertegen woordigende den kerkeraad dhr D. Stout- jesdijk. ST-MAARTENSDIJK Geslaagd te Utrecht vo-.r het examen apothekers-assistent mej. 1. A. de Wilde alhier. SCHERPENISSE. Terwijl de zoon vao C. v. As bezig was eeo motor te herstellen vloog deze ploiseliug io brand. Hij had de tegenwoordigheid van geest, direct io eeo vlak bij staanden aato te springen en er mede weg te rijden zoodat deze gespaard bleef. Bij de gebonden herstemming voor eeo notabel bij de Ned. Herv. Kerk tusschen de hh. H. v. d. Werf Jz. en M. D. G uze werd laatstgenoemde bij loting gekozen. OUD-VOSSEMEER. R1A RAGO. Ria Rago, de heldin van het Ndona-dal, is de eerste spreek- en klankfilm, welke Dinsdag 29 Maart in de R. K. School te Ond-Vossemeer zal worden vertoond; 's morgens om 10.80 voor kinleren h 10 cis, 's middags om 3 oor voor He dames, 's avonds om 7 uor voor de heeren, lste rang 60 ets., 2e rang 40 ets. Kia Rago is een nauwgezet uitgewerkt film verhaal, vol spanniog en aangrijpende dramatiek, niet opgenomen io een stodio met gip| gronden eo papieren scenariëo, maar geschiedenis, gefilmd in de rijke van het eiland Flore®, onder de wui?( boomeD, bij broisende bergrivieren, t( van het volle leven der kampongme zelfs in ban lage donkere haizeo film is genomen bij den gloed der met als spelers enkel rasechte ioboorli||V spel subliem is geworden en fijn in heid en nergens geknusteld, waar) natoormeoFcben, vrij van alle gemaal schoolactie vorming, in hnn diepste van den eersten rang blijken te zijn, Ria Rago is een wonderschoon v der moderne filmtechniek, rijk at van volkenkundige waarde en biedt den eenvoudigen beschouwer als ook man der wetenschap eeu oovergelijkel Ai staand en tevens diep ontroerend gen- P' He P.OORTVLIET. In de Dinsdag jl' vergadering vao het Bestuur van hetr Poortvliet, werd aanbesteed bet stichli gebouw met bijkomende werken voor trische bemaliogsinrichting. Ingekomen waren de volgende meelij .1. J. Capelle te Bruinisse voor f: y M. van de Velde te Bruinisse J. J. Jansen te Middelburg J. Haverman® te Bergen op Zoom Fa.G. van Dijk en Zn. te Hardinxveld N.V. Visser Smit's Aanoemingmij. te Papeodrecbt P. Volker P.Hsn. te Sliedrecht J. Blijlevone te Geertraideuberg J. Slager te Dreiecbor J. P. Deurloo te Tnoleo F vao der Hulln te Oosterland W. J. Guuter te Poortvliet l W. Nortier te Poortvliet A. J. Verjaal te Dreiscbor Q. K. Krijger te Poortvliet Gebrs. Stouten te Oosterland De gunning is aaügehoudeD. In dezelfde vergadering werd aj •ie leverantie vao 900 scheepstóu 13 cm. en 150 scbeepstou grint 2- Voor keislag, te leveren te Strijeohaai, uis*e eo Sint-Annaland, werd ingescbrei J. de Dren te Goes voor basaltsteeoslil I 3,46 en f 3,49 per toD. W. van den Berg te Broioisse vooi| Raven en Stark te Utrecht f 3,60, f 8,89. G. M. Zwagemaker te St-Maartensdijl N. V. flaagsche Basaltmij. t 3,80. N. V. Basaltmij. te Rotterdam f 3,45e N. V. Basaltmij. te Zaandam f8,55 e N. V. De Hoop te Terneozen porfitij f 3,36. Alles per ton. Besloten werd deze leverantie te got laatstgenoemde, inschrijfster. Voor griut werd ingeschreven door; J. J. Geluk te Tholen voor Duitscl f 1.75 en voor Maasgrint f 1,64. A. J. den Breeyen te Hardinxveld I f 1.79. C. den Haan te Werkendam f 1,58 t De Beijer en De Bok le Nijmegen? sche grint f 2,59. Alles per ton. L. A. Rijken te Werkendam voor f Scherpenisse en f 1,40 te Strijenham en land. Alles per ton. Aan den laaWen inschrijver werd ds g' gond. sk A ,olez izen porüt: itie te goi GEMENGD NIEUWS. 8 41313 HET WEGVAK DOOR DEI CATERSPOLDER. De A. N. W. B. en de K. N. A. ben zich andermaal met aandrang minister gewend, met het verzoek belang van de veiligheid, de vrij de vlotheid van het doorgaande ie vinciale verkeer tusschen Noord en Zeeland, te willen bevorderen, wegvak door den Gaterspolder afdoende verbeterd zal worden voor dit doel de noodige fondsen worden opgebracht op de wege begrooting 1933. Op dit verzoek is thans bericht ont dat in overweging is om met de ring van de verbinding tusschen en Noord-Brabant door den Cater in 1933 te beginnen. VALSCHE BANKBILJETTEN 1 DUIZEND GULDEN. Bij den rechtskundig adviseur, Vischjager te Amsterdam, kwam een maker om raad. Hij had n.1. r cartonnagebewerker te Rotterdam dracht gekregen om een cliché bankbiljet van 1000 gulden te makt zoogenaamd voor reclame zou dienen. De heer Vischjager, die ook pari detectieve is, stelde de politie zonderlinge geval in kennis, terff middellijk de Centrale voor Falsii op onderzoek uitging. Dit heeft tengevolge gehad dat personen in hechtenis zijn genomen, ae clichés naar een drukker te Rot' moesten worden gezonden, kreeg dadelijkeen goed spoor. Drie man Rotterdam zijn gearresteerd, terwi

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1932 | | pagina 2