Sproeten komen vroeg in het voorjaar koop tijdig een pot Sprutol Bij alle Drogisten. menschelijken invloed. De voorschriften in Ierland waren volgens meening der rapporteurs van in vloed geweest op beteren toestand der perceelen enz. door het ontbrekeo van zolke heilzame reglementen in Engeland. (Wordt vervolgd). Pot 90 ct., Tube 50 ct. Zeep GO ct. 7 41239 THOLEN, 11 Maart 1932. Uit de Oude Doos. HET TOPPUNT VAN BRUTALITEIT. Uit een vonnis d.d. 5 Sept. 1665 vernomen wijLaurens Cornelisse, van Purmerend, oud 22 jaren, in hel tnchthuis geceuSoeerd zijode, meer dan eenmaal getracht hebbende met ge weld uit hetzelve te ontvlugten en dieswege onderscheidenlijk zijnde gestraft, als nu, wederom iu hetzelve huis gecotfineerd en op het Raad huis gebragt zijnde, om tegen zeker gevangen te getuigen, en bij die gelegenheid eenige oogen- blikken moetende wachten is een klein kamertje bij de verhoorkamer, verstootte hij zich, om met een klein ijzer instrumentje en een schaar, eene kas der Substituut Schooten, in dal vertrek staande, met geweld open te breken en daaroit eenige goederen te steleo, en bij zich te ver bergen. Op de daad geattrappeerd zijnde, „ende geconfidereert, dat ju deseo gevangen tnchteling geen beterschap van leeven meer is te verhoopen, als die met een gedelibereerd opset gaat om te sleelen en gewelt te pleegeu onder des Rechters oogen, ende ter plaetee daer men de overtreder straft, welcke hij als een heylige plaetse be hoorde te considereeren", werd deze tnchteling met de koord gestraft eu begraven. Vrijdagavond jl. hield de afd. Tholen van het Groene Kruis, onder Voorzitter schap van dr. P. J. Duinker in de zaal van dhr Engelvaart, de algemeene jaar vergadering. Aanwezig waren 27 leden. De notulen der vorige vergadering worden ongewijzigd vastgesteld. Uit de verschillende jaarverslagen bleek dat de vereeniging 576 leden telt, die op brachten f 1039.15 contributie. Dat er 212 uitleeningen plaats hadden. Dat het wijk- gebouw aangesloten is aan het electrisch net en een hoogte zon is aangeschaft, be nevens windkussen, zeiltjes enz. Voor het gebruik van hoogte zon f0,10 per uur of gedeelte daarvan verschuldigd is. De wijkverpleegster heeft in 1931 86 gezinnen bezocht met 92 patiënten en totaal 5256 bezoeken, voor T. B. G.-be zoek 26 gezinnen en totaal 611 bezoeken. 6 kinderen werden uitgezonden naar vacantiekolonies met zeer goede resultaten. Uit het financieel verslag bleek dat er was ontvangen f2737.32 en uitgegeven f 2572,72 alzoo een batig saldo van f '184.60. De bezittingen van de Vereeniging komen op de balans voor tot een bedrag van f9689.395. Bij accalamatie werden herbe noemd tot bestuursleden de heeren L. G. van Zaltbommel en G. Vis, die dit weer aannamen. Nu volgt [een discussie over het bestuurs lid W. Men wilde een motie indienen om hem te vragen als bestuurslid te bedanken. Na eenige toelichting werd deze ingetrokken en besloten maar al te wachten tot vol gend jaar. De begrooling voor 1932 werdt vastge steld in ontvang en uilgaaf op f2595. Naar aanleiding hiervan vraagt de lieer J. Over- beeke of men bij ;de gemeente niet zou vragen om meer subsidie. De Voorzitter merkt op dat verhooging is aangevraagd bij het Nutsdepartement en het Algemeen Armbestuur. Besloten wordt indien die verhooging mocht verkregen worden, die aangewend zal worden voor uitzending van kinderen. Tevens werd op gemerkt om anders hiervoor ook bij par ticulieren te vragen. De Voorzitter deelt mede dat van de hoogte zon veel gebruik wordt gemaakt en dat het tarief dat thans is bepaald fO.lÜ pc uur of gedeelte daar van nog niet vast staat. Men zal zien dit zoo te houden of te verlagen. Besloten wordt tevens om menschen die die het niet kunnen betalen gratis hiervan gebruik te laten maken. De Voorzitter deelt nog mede clat van de Patroonsvereeniging, die thans niet meer bestaat ontvangen is het kassaldo van f 60 waarvoor hij dank brengt. De Voorzitter spreekt tenslotte de wensch uit dat de leden die dit kunnen hun contributie mochten verhoogen en betreurt het dat kapitaalkrachtige menschen hun contributie met 80% hebben verlaagd. Ingezonden Stukken. Voor den inhoud vau ingezonden stokken is de Redactie in geenerlei opzicht verantwoordelijk, terwijl door opnamo volstrekt niet blijkt dat ze mei den inhoud instemt. Mijnbeer de Redacteur. Met belangstelling nam ik kennis van hot raad9 verslag van Oud-Vossemeer n.1. de besprekingen inzake wijkverpleging. Een eere-saluui aan de heeren Daane en Ampt deze twee heeren hebben de zaak goed belicht en in een richting geduwd; welke ook de mijne zou zijn. Toch hebben ze beiden bij hun voorlichting een groot verzuim gepleegd en wol dit: De geneeskundige praktijk Oud- en Nieuw-Vosmeer is niet meer één elk heeft een arts. Gaat onze arts straks op zijn lauweren rusten, dan kan een jong arts alleen de praktijk van Oud-Vossemeer ver krijgen. Dit zal dan een praktijk zijn, waarin men om tot een behoorlijk inkomen te geraken, alles ge bruiken kan, de jonge arts zal ook zooveel mogelijk verlossingen gaan verrichten. Daaruit volgt, dat het aantal verlossingen voor de verloskundige zal verminderen, niet alleen daardoor, maar boven de 65 jaar gaat ieder jaar dubbel tellen Dit beteekent dat op den duur de verloskundige hoogstens per jaar 5 ft 6 verlossingen zal krijgen, daarom zal uil de gemeentekas f1000 (duizend) uitgelegd moeten worden aan jaarwedde, wat be teekent ongeveer t 200 (twee honderd per verlossing) Dit alles is te voorkomen als men het bes'.uit neemt in den geest van de heeren Ampt en Daune. Niet in den geest van mijnheer Heijboer, die dit niet aandurft maar anders altijd gaarne de kosten wil weten. We leven in een tijd van crisis, de Voorzitter beweerde dat de Gemeente slechts het hoogst □oodige doet en dat is goed. Maar laat men de verloskundige niet met pen sioen gaan dan blyfi men geheel onnoodig f1000 jaarwedde betalen, daarna f 500 subsidie uit de kas dan doet men meer dan het hoogst noodige, men smijt met het belastinggeld. Men smijt met belastinggeld, omdat men in de wijkverpleegster een persoon heeft, die de ver lossingen even goed voor haar f1500 van het Groene Kruis kan doen. Door de Verloskundige nu te protegeeren beperkt men de taak van de wijkverpleegster en men maakt haar, zoolang de verloskundige aanblijft, bijvoorbaat vleugellam voor verlossingen. De f 500 subsidie aan het Groene Kruis kunnen productief zyn want onze vorloskundige is rijp voor pensioen, en dat is iedereen die 40 dienstjaren heeft en 65 jaar is. Hoogachtend, EEN LID VAN HET GROENE KRUIS. Oud-Vossemeer, Maart 1932. Poortvliet, 8 Maart 1932. Geachte Redactie Mag ik U met dezen beleefd, maar dringend verzoeken, onderstaande gedachten in Uw blad te willen opnemen, daar ze beoogeu, het Algemeen Belang te dienen, en.... bekrompen, kortzichtige denkbeelden te bestrijden F Waar ik over viertien dagen het eiland Tholen ga verlaten, en dus niet verdacht kan w.rdeu het particulier egoïsme te dienen vertrouw ik als „Nederlander" op eenige plaatsruimte daar ik de overtuiging draag, dat ook U sympatiek slaat tegen over alle zaken van „Algemeen Belang" zol U reeds bij voorbaat oprecht dank zeg n williging18 Ieder logisch-denkend Nederlander is v6>o belemmerd weggebruik" omdat TOL- en gelden als Middelleenwsch uil den tijd zijig; vooral omdat wij vrije, belastingbetalendeug landers RECHT hebben op „vrije wegen J bruggen en vrije overzetveeren". Verwacht had dan ook mogen worden, dra HULDE (s. v. p. vet drukken gelijk de uitspraak van den Gemeenteraad van Oud-Vo?| op de voorpagina van Uw blad der vorige (D Met dank gebracht zou zijn aan den heer BOOGtgj die als Raadslid van Poortvliet, en iemand, n goed als nooit over de Thoolsche brug gaat,55 éénig eigenbelang het lofwaardig initiatieS deze NATIONALE ZAAK ter tafel te breiij. Gelijk HET RIJK (eventueel met andere ol lichamen) elders in ons land terecht bezigt wegen TOLVRIJ te maken voor ons Nederl zoo moet ook vooral met Rijkssteun een r gevonden worden, waardoor een tweeled bereikt wordtten eerste, dat de Thoolsch' „vry" wordt voor alle gebruikers en «en dat de gemeente Tholen schadeloos gesteld Zoo ziet ieder logisch-denkend mensch deij] gelegenheid en zóó is het. zonder spraak. Ondanks bestrijding zal eenmaal de Thcr brug VRIJ worden tot ZEGEN van helj Tholen, dat nog steeds belemmerd wordt- gewensclite ontwikkeling, die alleen kan door wegneming van elke isolatieMet vertrd dat het initiatief van den heer Boogaard et bekroond zal worden met „vrij-verklaring" Thoolsche Brug, hoop ik dat de reeds kn opgezette actie algemeen steun moge vinden, de vlag der VRIJHEID ook nog eens het i Tholen siere! U, mijnheer de Redacteur, dank zeggende blijve achtend, H. E. DIJ BURGERLIJKE STAND. Gem. 8T-ANNALAND over Febraari Geboren Adriaan Frans, z.v. C. Dnij v. S. A. Rijnberg, Dingetje Janna, d. v. der Meer e. v. M. J. van Ondenaarde. Gehnwd L. J. Brenre, 27 j. jm. en J. B. W gaard. 24 j.jd. H.C.Singerliug,28j jm.eo J. 84 j. jd. D. A. Hanog, 25 j.jm. enL. G 22 j. jd. C. M'. Bazen, 25 j. jm. en Westdorp, 26 j. jd. P. M. Goedegebonre, jm. en K. J. Qoedegebnnre, 19 j. jd. C der Jagt, 55 j. wedr. en A. J. van Hi 47 j. wed. Overledeo Pieteroella Scherpenisse, echtg. van M. Mosselman. Adriaan van naarde, 79 j., eerst wedr. vao W. den daarna van J. Geene. Jaunetje Francina, d. v. J. Scherpenisse e. v. S. Stola.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1932 | | pagina 4