gen waarom B. en W. gelijk hebben. Dhr van Westen meent dat het geen positief antwoord is. Dan hadden ze moeten zeggen die heeft gelijk en die heeft ongelijk. De voorz. zegt dan ook dat men maar af moet wachten. Weth. Krijger kan er mee meegaan. Dhr Carels kan niet begrijpen dat wanneer iemand niet gekozen is tot lid van het alg. armbestuur, hij op die vergaderingen aan wezig mag zijn, en meewerkt aan de be sluiten. De voorz. zegt als B. en W. voorstellen om een raadslid te schorsen omdat hij aan de gemeente levert, maar dat raadslid gaat in beroep, dan blijft hij zoolang raadslid totdat het is uitgewezen en zoo is het ook hier. Dhr Carels merkt op dat men toch geen zitting neemt als men niet is benoemd, en hier is niemand benoemd. Weth. Krijger zegt het is nu maar de vraag was hij afgetreden ja of neen. Dhr Vogelaar merkt op, gehoord de discussie, is hij er voor af te wachten. Dhr Carels vraagt wat B. en W. van plan zijn als de beslissing is gevallen. De voorz. antwoordt om dan met een wijziging te komen. Dhr Carels stelt echter toch voor om art. 2 te wijzigen in den geest van het reglement van 1913. Dit voorstel wordt verworpen met 3 tegen 4 st. Vóór de h h. Carels, Van Westen en Boogaarl en hiermede is het voorstel van B. en W. om af te wachten, aangenomen. Verder is ingekomen een circulaire van Ged. Staten betreffende de tijdelijke ver laging van de jaarwedden van Burge meesters, Secretarissen en Ontvangers. B. en VV. stellen voor zich heel en al bij die circulaire neer te leggen. Dhr Carels zegt men kent mijn stand punt daaromtrent. Spr. is voorstander van de toepassing van verhaal van pensioen, en hij vindt de verlaging van Ged. Staten niet in overeenstemming met de eisehen van den tijd. Men moet niet vergeten, dat toen de crisis er reeds was. Ged. Staten de jaarwedden heeft verhoogd en wel ge bracht van f1640 op f 10*20, dus een ver hooging voor hier van f280. Als nu die verlaging wordt toegepast, dan nog is net in het voordeel van de betrokkenen. Ged. Staten vragen wel het oordeel van den raad, maar zij stellen de tractementen toch vast. Spr weel niet hoe de toepassing zal zijn of dit is voor elke betrekking apart of de hetrekkinggen gecombineerd, maar dan is het nog maar een klein verschil en daar kan spr. niet mee meegaan. Hij stelt daarom voor om op de jaarwedden van Burg. en Secr. S'/j pensioenpremie te verhalen. Als het kortingswetje wordt aan genomen, dan zal de gemeente aardig ge kort worden en spr. standpunt is, dat toch pas in het alleruiterste geval tot belasting- verhooging mag worden overgegaan. Dhr van Westen is het volkomen eens met den heer Carels. De voorz. vraagt waarom die pensioens bijdrage nu juist alleen door den burge meester en secretaris moet betaald worden. Dhr Carels zegt dit in alleen aan de orde en het ligt niet op zijn weg thans ook te komen voor de andere ambtenaren. Hij weet nog niet of hij dit laler zal doen. De voorz. merkt op dat de circulaire niet gaat over de pensioensbijdrage, maar over de jaarwedden van Burgemeesters, Secretarissen en ontvangers. Dhr Carels merkt op dat als dit wordt aangenomen van de pensioensbijdrage, dan vervalt de circulaire van Ged. Staten ten opzichte van deze gemeente. Het voorstel van den heer Carels komt eerst in stemming en wordt verworpen met 3 tegen 4 stemmen. Vóór de heeren Carels, Boogaart en Van Westen. Het voor stel van B. en W. is hiermede aangenomen. B. en W. stellen voor aan de Bijz. School een vergoeding over 1930 toe te kennen van 855.67 voor liet gewoon en voor het vervolgonderwijs f208 en een voorschot te verleenen voor 1932 van 1800. Met alg. st. wordt dit goedgevonden. Met alg. st. wordt goedgevonden een verzoek van H. Lindhout om vergoeding volgens art. 13 der L. wet. Ingekomen is een verzoek van den heer H. E. Dijken, Hoofd der O. L. School, om met ingang van 1 April a.s. eervol ontslag wegens benoeming elders. B. en W. stellen voor hem dit ontslag eervol te verleenen, op een door B. en VV. te bepalen datum. Met alg. st. wordt dit goedgevonden. B. en W. stellen voor sollicitanten op te roepen en er bij te vermelden dat de sollicitaties vóór 6 Maart a.s. bij den burge- meester moeten zijn. De voorz. zegt dat hij in overleg met den inspecteur de advertentie reeds heeft opgegeven en er bij vermeld indien mogelijk akte Fransch. Met alg. st. st. wordt dit goedgevonden. I Dhr Boogaart vraagt indien mogelijk of B. en VV. dan den heer Dijken met 1 April ontslag willen verleenen. De voorz. antwoordt dat men den heer Dijken ter wil e zal zijn, wanneer men spoedig mocht slagen. Maar waarom moet Poortvliet zich altijd moeilijk helpen. Wij hebben nu al drie maal ondervonden hoe wij zelf worden behandeld en moeten wij dan altijd maar dadelijk gereed staan. Dhr Carels zegt dus men zet de instructie en verordening maar op zij. De voorz. antwoordt dat d t niet zoo is. Het artikel betreffende de aanvraag voor ontslag is in strijd met de onderwijswet. Want daar staat dat de datum door B. en W. bepaald wordt en hij heeft hierover ook met den inspecteur gesproken en die zegt het is alleen maar de bedoeling in de instructie dat er een zekeren datum is dat het ontslag moet gevraagd worden en dat het verzoek moet zijn ingekomen. Dan volgt een discussie betreffende de bepaling dat men in dat huis moet gaan wonen. Men acht dit ook een groot bezwaar en de heer Boogaart vraagt of daar geen verandering in gebracht kan wordeD. De voorz. antwoordt dat dit niet moge lijk is. Weth. Krijger zegt het is niet het huis, men wordt hier aan banden gelegd en wel wat betreft het lezen uit den Bijbel en het bidden. Als men solliciteert dan is men zeer godsdienstig, maar als men eenmaal benoemd is, is dat te zwaar en men tracht dan zoo sboedig mogelijk van onder die banden te komen. Dan volgt een schrijven van C. Bijl be treffende het varkenshok, waarover in de vorige vergadering ook is gesproken. De voorz. zegt persoonlijk daar een onderzoek ingesteld te hebben en dat hok staat 3 M van de muur vandaan. Dhr Boogaart vraagt of de voorzitter dit met een duimstok heeft gemeten, want hij heeft dit ook gemeten en het is zeker 80 c.M. minder. De voorz. antwoordt dit gedaan to hebben te zamen met Evertse en ook staat dat hole volgens het schrijven er al 17 jaar, dus valt onder de oude bouwverordening en die laat dit toe. B. en W. vinden dan ook geen aanleiding het op te laten ruimen. Dhr Boogaart zegt die man heeft 10 weken ziek gelegen en de dokter schreef voor licht en lucht, maar de ramen moesten dicht blijven Anders moet men de woning of het varkenshok onbewoonbaar verklaren. De voorz. merkt op dat het hok indertijd is veranderd van hout in steen en toen vond de man zelf goed, dat het nog dichter bij zijn woning kwam. Ook heeft hij spr. gezegd dat het hem goed is al blijft het. Dhr Boogaart zegt dan heeft die man een gespleten tong en spreekt met hel eene gedeelte zoo en met het andere weer anders B. en W. stellen voor de zaak te laten zools ze is. Dhr Carels zegt uit het schrijven van dien man blijkt, dat spr B. en W. een verwijt heeft gemaakt van plichtsverzuim, hoe komt die man daaraan. Spr zou gaarne zien dat die man er op gewezen wei d dat dit een onbehoorlijke uitdrukking is, want daar is geen sprake van geweest. B. en W. hebben de bevoegdheid hel op te laten ruimen, dit kunnen ze doen maar behoeven het niet te doen. En dan staat er dat hij vergunning heeft van W. A. van de Velde, maar die man kon toch geen vergunning geven, dat kan alleen het polderbestuur. Dhr Boogaart merkt op dat misschien dhr van Gorsel indertijd vergunning heeft gegeven als dijkgraaf. Weth. Krijger meent als men last van dit hok heeft, rnen dan maar een klacht moet indienen bij de Gezondheidscommissie, dan kan die last geven als het noodig is, om dat te laten opruimen. De voorz. deelt dan nog mede dat de musterd van de begraafplaats heeft opge bracht f 14. Dhr Boogaart zegt daar juist bij de rond vraag naar gevraagd te willen hebben, hij meende dat deze voor den grafdelver was en wilde dan vragen of B. en W. deze last wilde geven het op te ruimen. De voorz. antwoordt dat deze musterd voor de gemeente is, de grafdelver krijgt zijn loon voor het hakken daarvan. Maar wil rnen dit aan den grafdelver geven, hein goed. Besloten wordt alleen den grafdelver het loon te betalen. Bij de rondvraag zegt dhr Boogaard nog een kleinigheid te hebben, dat wel eens een grootheid kan worden. Dit betrefl n.1. de tarieven van de brug te Tholen. Deze zijn veel te hoog. Deze belemmeren de welvaart en bemoeilijken leerlingen naar de scholen te zenden. Nu heeft spr. een advertentie gelezen dat bij Ged. Staten bezwaren kunnen ingediend worden voor de verkeersmiddelen en nu zou spr. gaarne ook onze wenschen en begeerten daar neerleggen en Ged. Staten onder oogen brengen, dat wij door de brug zeer ge dupeerd zijn, hoewel wij dankbaar zijn dat ze er is. En vragen of zij mee willen werken het bruggeld te verlagen of ons er van te verlossen. Spr zou zoodoende eea stootje willen geven. De voorz. antwoordt dat zoo'n slootje niet veel zal helpen. Het bruggeld is voor 4 of 5 jaar vastgesteld en hij meent dat hetgeen Ged. Staten^ vragen niet is voor bruggeld of tolgeld, maar alleen voor het aanleggen van wegen enz. Dhr Boogaart zou een stuk willen rond zenden aan de gemeenten voor adheasie- betuiging. De voorz. vindt dit niet op den weg van de gemeente liggen, dit wordt altijd gedaan door belanghebbenden zooals bedrijfsauto- houders. Weth. Krijger merkt op dat als de pont er nog lag en men kon over beide, dan koos men de brug. Dhr Boogaart zegt wij zijn dankbaar dat ze er is, maar niet voldaan. Weth. Krijger zegt verder dat het een groot voordeel is voor de autohouders, ze hebben minder onkosten en kunnen meer laden en een keer of 4*perjlag meer over dan vroeger. De Voorzitter merkt op dat de gemeente Tholen indertijd aan alle gemeenten van het eiland gevraagd heeft mee te helpen en alleen Poortvliet heeft dit gewild de andere gemeenten deden cniet mee. Dhr van Westen meent dat het een ge meentebelang is en als het nu zoodanig geformulleerd wordt, dan kan dit toch rond worden gezonden, het kost onsjtoch geen cent. De Voorzitter kan er mee meegaan, maar zou het dan aan willen houden tot een volgende vergadering dan kan het nog eens nader onder oogen worden gezien. Dhr Carels zegt als de heer Boogaart een request indient in den geest zooals hij spreekt dan wilt hij dit steunen. De heer Boogaart stelt dan voor het volgende request te laten circuleeren „De raad der gemeente Poortvliet, over tuigt, dat de hooge tarieven der Thoolsche brug een hinderpaal vormen voor hel ver keer in het algemeen dat er bedrijfauto- houders zijn, die jaarlijks ver over'de f1000 aan deze brug moeten betalen, dat de handel en de land- en tuinbouw op het eiland Tholen door deze tarieven worden gedupeerd,(veel aardappelen en uien worden via deze brug getransporteerd) dat deze tarieven voor vele leerlingen, die van uit het eiland Tholen onderwijsinrichtingen te Bergen op Zoom bezoeken, een aanzienlijke telkens terugkeerende uitgaaf beteekenen, brengt een en ander onder de aandacht van Ged. Staten van Zeeland met hel ver zoek te willen bevorderen, dat deze brug welke als een zeer dure tol kan worden be schouwd, zoo spoedig mogelijk zonder be taling kan worden gepasseerd of dat althans de huidige tarieven zeer belangrijk (b. v. met75%) worden verminderd. De belangen van een aanzienlijk aantal Zeeuwsche in woners zouden hierdoor ten zeerste worden gediend. Dit voorstel wordt met alg. stemmen aangenomen. Hierna sluiting. ST. MAARTENSDIJK. In de alhier gehouden openbare 'verga dering'van den gemeenteraad was de heer Quakkelaar afwezig. Er is nog steeds een vacature. Na opening houdt de voorzitter de ge bruikelijke Nieuwjaarsrede Mijne Heeren Naar oud en goed gebruik, breng ik u bij de eerste vergadering in het nieuw begonnen jaar, mijne heilwenschen, en wil ik hopen dat 1932 voor u en de uwen een gelukkig jaar moge zijn, dat wij allen ge spaard mogen worden bij het leven en den welstand, en rampen en onheilen ons niet mogen treffen. In '1931 zijn weder vele jonge en oude menschen gevallen onder de zeis van den doodsengel, zelfs nog meer dan in 1930. Het moet ons immers verwonderen, dat ook wij niet daartoe behooren, want wat onderscheidt ons van hen die ons voor gingen Ook de pers, en zij die hier tegenwoordig zijn, moge ik mijn beste wenschen aan bieden met 1932. Een somber geluid moet ik opnieuw doen hooren. Deze gemeente, waar hoofdzakelijk het landbouwbedrijf wordt uitgeoefend, voelde aan den lijve den druk van de malaise, waarin alle takken van nijverheid en in dustrie deelen. Except aardappelen en ajuin, zijn de prijzen van de overige producten bedroe vend geweest. Gaf ik 't vorige jaar een overzicht van de ellende, waarin ons land is gedompeld, die mededeeling zal ik nu achterwege laten, omdat ik nog precies hetzelfde standpunt inneem als destijds, voor wat de oorzaak is van de malaise, en wat daarmede in verband staat. Genoeg zij het te verklaren, dat het ons aller vvensch is, dat alles ten goede moge keeren, en weder normale jaren van wel vaart mogen aanbreken. De gemeente ging in bevolking weder achteruit met 7 personen. Het zielental op 1 Januari 1932 bestond uit 1333 m. en 1386 vr. of samen 2719 inwoners. Mijne Heeren, ten slotte moge ik weder de tolk zijn van uwe vergadering, wanneer ik den wensch uitspreek, dat het den Al machtige moge behagen, Hare Majesteit de Koningin en de Koninklijke Familie te beschermen, en Zijne zegenende Hand over Haar uit te strekken, en Hare Majesteit die kracht te blijven verleenen, die noodig is om de teugels van het bewind te voeren, zooals Haar die gegeven is te doen. Dat voorts de Regeering van Land en Gewest moge staan in het teeken van Goddelijke bescherming, om de V( deze droeve tijden moeilijke Rej taak te volbrengen tot Heil van V en Volk. De heer Koopman beluigt hiervn dank. [i Goedgekeurd door Heeren Gedepl Staten in de vorige vergadering gj| besluiten onder welke wijziging stra in Parochiepapenhoek. Ingevolge ingekomen verzoek wl den heer J. Rubbelmeyer alhier ver verleend tot het exploiteeren eenei centrale met intrekking van de verleende vergunningen aan de hh. en Groentjes. Deze laatsten hadden! de overschrijving dezer concessie bevelen. n In verband met de circulaire vale Ged. Staten betreffende wijzigingja| den van burgemeesters enz. wordt hh. Ged. Staten voor te stellen de v1 korting te doen toepassen. Beloonin f 809 en minder nihil, salarissen va| en minder Q'/z wedden van f f2001) 4 en voor hoogere salaris] Van het grondsalaris wordt de pt aftrek afgetrokken. Mochten Gedj het voorstel niet aanvaarden dan geen korting worden toegepast opg gem.-ambteuaren. Voorts wordt Gei.ll in overweging gegeven de jaarwej wethouders terug te brengen van f 125 voor elk. a Met betrekking tol de uitvoering3 sluitingswet wordt met alg. st. i» geen verordening vast te stellen, y De Ministers van Arbeid en vansi cien hebben goedgevonden voor dj) den gemeentelijken woningbouw o> dienstjaar 1930/31 een bijdrage strekken van f 96.32. In verband met een schrijven Pensioenraad wordt voor den ontvang het haven- en kadegeld een pensioen! slag vastgesteld van f 470 ingaand» 1930. Voor dit tijdvak viel deze pel naris builen de Pensioenwet. Besloten wordt geen adbaesie te bli aan het adres van het gemeente! van Wehl tot instelling van een afzoi* Ministerie van Landbouw. Dhr LI. Eckhart zal een schoolloi gebruik worden gegeven voor het» van een cursus in hygiënische melkvfj Aan A. W. v. d. Werf wordt o|| verzoek in eigendom overgedragen perceel gemeentegrond waarvoor fo§ erfpachtsrecht wordt betaald. De zal f25 bedragen. Aan alle pachters c. q. gebruiker! gemeente gronden bouw- of weig zal 10 reductie pacht worden gjj over het jaar 1931. Op verzoek van dhr A. J. op den éi om een lokaal beschikbaar te stelle! het oprichten van een zangverea wordt afwijzend beschikt daar meng dat waar reeds 2 zangvereenigingenl muziekvereenigiug bestaat er voor! wils is. Op een verzoek van C. van Haafij bij zijn moeder in pacht zijnde gen land te mogen overnemen wordt ai beschikt. In behandeling komen thans veri^ van M. Hartog een gemeentewonl mogen huren en van A. P. Bout gekozen gemeenteraadslid de 1 thans bij hem in huur te verhunl zijn zoon. Dit laatste verzoek wort op 1 na alg st. Hage afgewezen, vvaa* vervallen is het verzoek van Hartog alzoo geen woning beschikbaar koa>' Een adres van A. Priem, Boschstri' huurvermindering wordt aangehoudj in December a.s. de huren van a)j meentewoningen opnieuw zullen rè geregeld. De Minister van Binn. Zaken berii het subsidiepercentage inzake de we scbaüing voor de periode na 2 Jan. t.z.t. zal worden medegedeeld, hel! kan worden voortgezet. In de politieverordening zal een be worden opgenomen waarbij het a< Polderbestuur verboden wordt het 1 van schepen met grint te doen gesel door bakken. Thans volgen verschillende stukki treffende voorziening in de werklc alsmede het geven van adviezen b best ten opzichte van deze personej worden gehandeld. Na langdurige besprekingen wori sloten een steunregeling in het lei roepen waarvan echter alleen die pei zullen kunnen profiteeren, die het wei noodig hebben. Over de personen aa eenige uitkeering zou moeten worde strekt zal de commissie voor de wei schaiïing gehoord worden. Met betrekking tot het werk acht Keethil wordt besloten een geldie aan te gaan van f1250 legen een van hoogstens 5% aflossing in 5 ja: Het adres van de slagers om verl van keurloonen komt weder in behand De Voorzitter deelt mede dat in di combineerde vergadering van samej kende gemeenten is besloten voor te sl geen wijziging in de keurloonen te bre Het laat zich aanzien dat de VleeschkeUJ wet zal worden gewijzigd strenger passing dat een noodslachtingsge

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1932 | | pagina 4