Spi©rw@n?fei rmrs tot het aangaan eener geldleening vau f2000 voor straatverlichting. Beschikking van den Minister van Water staat betreffende verleende vergunning tot het verleggen van een gedeelte van de vaargeul. Schrijven van Ged. Staten betreffende goedkeuring der begrooting voor 1932 van den te Goes gevestigden keuringsdienst van Waren, waaruit blijkt dat de gemeente Scherpenisse moet bijdragen f 190.09. Idem meldende dat bet bestuur der psychiatische inrichting „Coudevvater" op 1 Januari jl. een sanatorium heeft geopend ter verpleging van vrouwelijke zenuw patiënten. Idem betreffende goedkeuring rekening 1930 van den keuringsdienst van Waren te Goes. Winst en verliesrekening, balans en verslag over 1931 van de alhier gevestigde landarbeidersvereeniging. Kennisgeving van den Inspecteur der directe belastingen te Zierikzee betredende aanvankelijk geraamde zuivere opbrengst van de hoofdsom'grondbelasting, opcenten grondbelasting, hoofdsom van personeele belasting en opcenten personeele belasting, respectievelijk bedragende f2200, f840, f2400 en f2000 betreffende het boekings tijdvak 1932/33. Schrijven van den raad van bestuur der P.Z.E M. betredende restitutie der betaalde bijdrage in de kosten van ondergrondsche laagspanningsnetten. Schrijven van het hoofd der school be treffende aanstelling leerkracht ter ver vanging van den onderwijzer D. J. Hartog. Alle voor kenuisgeving aangenomen, üp diens verzoek wordt aan den heer D. J. Hartog met ingang van 1 April 1932 op de meest eervolle wijze ontslag verleend als onderwijzer aan dejüpenbare Lagere School alhier. Een schrijven van Ged. Staten betreffende herziening bouwverordening wordt ter naleving aangenomen. Naar aanleiding van een ingekomen I verzoekschrift van J. L. W. Noorn wordt besloten diens naam als schilder onderaan op den betrelTenden rooster te plaatsen. Een verzoek van het bestuur der af- deeling «Scherpenisse» van den Ned. Chr. Landarbeidersbond om voor het houden van vergaderingen gebruik te mogen maken van een schoollokaal, wordt niet ingewilligd. Schrijven van E. Slager betreffende be zwaren tegen het besluit van B. en W. inzake stal ing van slachtdierenvan G. Geuze Wz. betreffende beroep inzake het besluit van B. en W. tot het verleenen eener bouwvergunning en van Z. v. d. Velde namens de erfgenamen van wijlen Dirk Duijnhouwer betrelfende begraven in een bepaalde grafruimte, worden voor nader onderzoek in handen gesteld van het dage lij ksch bestuur. Naar lezing van eenige circulaires be treffende werkverschaffing, wordt voor contróle een raadscommissie ingesteld "be staande uit de heeren Van Ast, Hartog en Keur. Met de door Ged. Staten voorgestelde korting op de jaarwedden van Burge meesters, Secretarissen en Ontvangers, wordt accoord gegaan onder opmerking van den voorzitter dat deze jaarwedden in Zeeland, vergeleken met die van andere provincies, wel wat aan den lagen kant zijn. De op 5 Maart 1932 leegkomende ge meentewoning wordt verhuurd aan C. J. Geuze alhier. Hierna brengt de heer Vos ter sprake het feit, dat hem door den voorzitter in de vorige vergadering tweemaal het woord is ontnomen. Als hij de inhoud van het reglement van orde had gekend, zou hij zich daarvoor wel gewacht hebben. Op zijn verzoek is hem in de vergadering van 22 Dec. wel zoodanig reglement ter hand gesteld, doch hij zou het alleszins wensche- lijk achten dat ook de andere leden in het bezit kwamen van dit reglement. De voorz. belooft daarvoor zorg te zullen dragen. Verder komt de heer Vos terug op de uitdrukking gedaan in de vorige vergade ring, dat, zoo schijnt het, hij, Vos, de gemeente tot een beruchte gemeente zou maken, hetgeen door hem in een uitvoerig pleidooi weerlegd wordt. Na beëindiging zijner redevoering, geeft de heer Vos te kennen da' hij gaarne op de agenda voor de eerstvolgende vergadering zou vermeld willen zien als punten van behandeling 1. Sluiting herbergen op Zondag. 2 Verbod van publieke vermakelijkheden op Zondag. 3. Instelling rondvraag bij gemeente raadsvergaderingen. Nadat de voorz te kennen heeft gegeven, dat hij het houden van godsdienstige redevoeringen zooals de heer Vos gedaan heeft, afkeurt. Sluiting der vergadering. Quaker bestaat voor 16 °/o uit proteïne, onontbeerlijk voor de ontwikkeling der spieren en bindweefsels. Boven dien bevat het vetten en mineralen. Quaker is een „volkomen" voedsel en bovendien bijzonder smakelijk. SA&in!Vv TH0LEN, 19 Februari 1932. U i '1p Oude IW. OUDE SCHEEPSBOUW. R ygersbnrg schrijftReed» in 't begin der 16e eeaw begon men in Zeelandt op diverschc plaetBi-p, allereerst te Zierikzee, eo voorts te Veere, Middelburg, Wester cboowen en Arne,- rouiden, stereke scheppn te tiinmereo, die mm over zee in diversche landen, als in Vraickrijk, EngeUndt, Schotlandt, Noorwegh. n, Denemarken, Oostland, ende Spaengben met diverscbe koop manschappen was seylende Dit siende die koop lieden van die landen, hebben begonnen die havens van Zeelandt mede te, bezoeken met baerhuden koopmanschappe, die nochthans daer Ie voorn op der Sluys ende Brugge te komen pleghen, daer doen ter lijdt die diepten waren, ende is aoo allenskeus in de Wielingen en 't Veergat die meeste tocht van schepen ingbekomen Zooddater in Zeeland deur die schepen groot e haniieriughe van «heide was te Vere kwaaien te eender reyze dikwijls 60 groote schepen iü of voeren oijt. WERKGEVERS, WERKNEMERS EN ARBEIDSBEURS Het komt herhaaldelijk voor, dat werkgevers arbeiders in dienst nemen, die door bemiddeling van de arbeidersbeurs reeds elders te werk waren gesteld, zonder zich daaromtrent met de baar io verbinding te s'ellen. Het gevolg ia gewoonlijk, dat de arbeiders die op znlk een wijze hun aangewezen werk VRIJWILLIG verlaten, hun plaats door anderen zien ingenomen eo niet mogen terugkeeren. Een logisch gevolg hiervan is, dat de betrokken ar beider nadeel ondervindt en gewoonlijk bovendien wederom werkloos wordt. Dit alles kaa zooveel mogelijk worden voor komen, wanneer de werkgevers, die arbeidskrachten noodig hbhben, zich rechtstreeks wenden tot de Arbeidsbeurs. Eeo. arbeider toch, die zich laat inschrijven als werkzoekende eo door bemiddeling van de beurs te werk is gesteld, pa9t het tiie', de hem toegewezen arbeid zonder behoorlijke voorkennis vrijwillig te verlaten. Dat arbeiders, die dergelijke praktijken toepassen daarvan zelf de dupe worden, behoeft wel geen nader betoog. De arbeider heeft het recht zich te laten in schrijven bij de Arbeidsbenr*, maar dan rast óp hem de plicht zich te honden aan de voor schriften, die voor een regelmatige oitvoering en een goed functioneerende Arbeidsbeurs nood zakelijk worden geacht. Op de welwillende medewerking van alle werk gevers wordt dan ook een dringend beroep ge daan om, wanneer zij arbeidskrachten noodig hebben, zich te wenden tot de Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Werkgevers, indien U werkelijk den ernst der tijden inziet, betrekt dan Uwe arbeidskrachten via de Gemeentelijke Arbeidsbeurs, U steunt daarbij de bestrijding der werkloosheid. U be vordert een juiste verdeeling van den arbeid en de plaatsing van de gewen«chle arbeidskracht op de joiste plaats. Nadere inlichtingen bij den Correspondent, Kantoor Brugstraat 31. Onbestelbare brieven en briefkaarten, van welke de afzenders onbekend zijn. Binnenland (Brieven) Ter poat bezorgd te Oud-Vosscmeer. 1. Dordt W. van, Bergen op Zoom. Ter post bezorgd te St. Maartensdijk. 2. Pee nat ra, 's Gravenhage. Nota. Aanbevolen wordt om bet adres van afzender op de stokken te vermelden, opdat deze bij onbestelbaarheid konnen worden terug gegeven. Voorts is het gewenschl alle per post te verzenden stakkeu steeds van een volledig dros - straatnaam en huisnummer - te voorzien, PLAATSELIJK CRISISCOMITE TE THüLEN. Zaterdag morgen zullen een tiental dames ten behoeve van het plaatselijk crisiscomité in deze Gemeente een buscollecte houden. Moet de zaak nog warm worden aanbe volen Als ieder eens ernstig nadenkt wat er geleden wordt door velen, geheel buiten eigen schuld, dan kan het niet anders of deze collecte moet slagen. Zeker, de lijden zijn voor velen zwaar, doch er zijn nog tal van menschen voor w e de omstandigheden nog niet zoo moei lijk zijn. En wij willen degenen die in staat zijn iets te offeren toeroepen geeft met een blij gemoed en geeft mild, er is veel nood te lenigen. JUBILEUM. Tholen. 1 Maart zal het opnieuw een herdenkingsdag zijn voor den heer J. Pol derman te St-Annaland, die reeds in tal van administratieve betrekkingen jubilea heeft mogen vieren. 1 Maart 1892 werd de heer J. Polderman door den Gemeen teraad van St-Annaland benoemd als Ge meente ontvanger, welke betrekking deze steeds met accuratesse en met veel toe wijding tot heden vervuld. Met zal den heer Polderman den eersten Maart zeker niet aan blijken van belangstelling ontbreken, temeer waar zijn welwillendheid algemeen bekend mag worden geacht. STEUNT DE BLINDEN. Is er wel één zaak die ons met meer deernis dient te vervullen dan van hen die beroofd zijn van hun gezichtsvermogen? En toch zijn de blinden meestal blijmoedig gestemd. Maar wat is er tot nog toe weinig voor hen gedaan Ze worden aan henzelf overgelaten of overgelaten aan de welda digheid. En de Blindenbond is thans in de weer om te trachten het hierheen te leiden dat door onderwijs en vakonderwijs de blinden gelijkwaardig worden aan an dere werkkrachten en zelfstandig hun brood zullen kunnen verdienen. Op tal van plaatsen maakt de bond voor dit doel propaganda. Zoo heeft zich hier een comité gevormd, bestaande uit de hh. G. Amsing Jr, C. Geluk, G. Labati, W. Moelker en L. G. van Zaltbommel, dat de voorbereiding op zich heeft genomen tot organiseeren van een Propaganda-kunstavond op Dinsdag 1 Maart a.s. in het hotel van den heer M. J. Hoek alhier, waaraan blinden mede werken. De entree bedraagt 40 cent. Een damescomité zal volgende week kaarten ten verkoop aanbieden, terwijl we in ons 110. van volgende week nadere bizonder- heden hopen te vernielden. EEN CHR. KWEEKSCHOOL VOOR WEST-BRABANT EN OOSTELIJK ZEELAND. In de School met den Bijbel te Bergen op Zoom vergaderde Zaterdag op uitnoo- diging van de Chr. Ver. „Nehernia" tot instandhouding van Scholen met den Bijbel te Bergen op Zoom, een aantal bestuurs leden van Chr. Schoolvereenigingen en Chr. Onderwijzers uit de omgeving om te bespreken de door „Nehernia" gekoes terde Chr. Kweekschoolplannen. Tal van personen hadden aan den op roep van „Nehernia" gehoor gegeven en gaven op dezë wijze uiting aan hun be langstelling voor het plan een Chr. Kweek school voor West-Brabant en O. Zeeland. Zoo waren bestuursleden en onderwij zers opgekomen uit Roosendaal, Dintel- oord, Tholen, Poortvliet, Krabbendijke, Rilland-Bath. Van de School van de Geref. Gem. te Tholen was bericht van verhindering, benevens sympathiebetuiging ingekomen. De voorzitter van „Nehernia" de heer H. Lensink, zette uiteen het doel dezer vergadering. De heer Van Buuren wekte op tot meer der contact onder de collega's van West- Brabant en Oost-Zeeland, en tot bezoek van het U. L. O. op Chr. grondslag te Bergen op Zoom door de meest begaafde leerlingen der scholen uit de omgeving. ST-ANNALAND. Benoemd tot tijdelijk onderwijzeres met hoofdaete aan de o. 1. school alhier mej. S. Jansen te 's-Gra- venhage met ingang op 1 Maart a.s. Aan de tegenwoordige onderwijzeres mej. J. Bouter te Zierikzee is tegen dien tijd eervol ontslag verleend. OUD-VOSSEMEER. Door de afd. Tholen van den Jeugdbond voor Onthouding is alhier in de zaal van den heer M.J. Ampt een propaganda-avond gehouden, welke geleid werd door den heer Ratsma van Bergen op Zoom. Het tooneelstukje Mees ter Jeroen en zijn kweekeling, zoowel als de dansen en volksliedjes werden op zeer goede manier gespeeld en ten beste ge geven en het valt tc bejammeren, dat er zoo weinigen waren opgekomen om te luisteren naar wat de Bond ten beste heeft gegeven. Voorstellingen, waarbij na afloop geen gelegenheid tot dansen is, willen de jongelui maar niet graag en blijven daarom weg. In 1929 werd een ijsclub alhier opge richt toen Februari van dat jaar een winter bracht, die volop gelegenheid tot rijden op het ijs brachtde vereeniging telde spoedig pl. m. 400 leden, maar ten gevolge van de ijslooze winters 1930 en 1931 daalde dit aantal tot meer dan de helft. Het Bestuur had inmiddels alles in het werk gesteld om een geschikte baan te krijgen en vorige week kreeg men ge legenheid er van te proliteeren, helaas voor de liefhebbers maar al te kort. Zater dagavond zou de baan schitterend verlicht worden, maar dit moest opgeheven worden, omdat de baan ongeschikt was gev Het Bestuur hoopt later zijn plann verwezenlijken en het aantal leden is tusschen weer prachtig vermeerder Aan de overzijde van de Een heeft het ijs bijna twee slachtoff< eischt; een 12-jarige jongen te l Vossemeer en een 10 jarige te Heei laatste werd met levensgevaar do voorbijkomend landbouwer gered. *OUD-VOSSEMEER. Op initiatii den burgemeester is alhier een crisis opgericht, waarin zitting hebben del J G. Hamer, voorzitter, W. van der Ds. F. de Gidts, Ds. C. A. Vreugi Pastoor B. Kosters, Jan Aarnoudse van Gorsel, M. den Engelsman en K. J De filmvoorstelling van de „i is Woensdagavond, wat opkomst va publiek betreft, een succes geworden er moester, wel een 50 a GO belangstell toegang geweigerd worden, omdat e plaats meer was. SCHERPENISSE. De langs de I gehouden collecte ten bate van he Crisicomité heeft opgebracht f 04.47 Bij den bakker H. van Putte in een musterdschuurtje door een niet minder dan 24 ratten gevange hij P. Franke in de Kleine Los 36. STAVENISSE. Dinsdag herdacht d Joh. Wesdorp alhier den dag waaro voor 25 jaar in dienst trad bij de P Vele bewijzen van belangstelling, onder ook stoffelijke, vielen den jul en zijn familie len deel, zoo van a teiten, collega's als ingezetenen. Het ziekgezelschap „O. B. K." bracht hei serenade. Het is te hopen, dat de j lige en behulpzame ambtenaar nog' jaren zijn diensten iu gezondheid za! nen verrichten. Donderdag hield de afd. Stavi van „Schuttevaer" alhier haar 21e jas gadering, onder voorzitterschap vai A. G. van IJsseldijk. Van de 140 led donateurs waren er 83 tegen woordiJ bestuursleden werden herkozen d) D. v. Dreunen en J. C. v. d. Boogaa als afgevaardigde uit de leden naa Alg. Verg. de heer Joh. Leune. De ning wees aan als inkomsten f244.i als uitgaven 1 133,55, dus een saldo f 110.875. Als kasnazieners werden het nieuwe dienstjaar aangewezen del P. J. Moerland, Joh. Smits en J. W, Slikke. ERNSTIG ONGELUK. Bij de Zuid-Nederlandsche Spiritusf* te Bergen op Zoom zijn, terwijl merii was een Engelsch schip met heete ml te laden, de arbeiders van den Bord Loos, beiden uit Halsteren, in de massa gevallen. Beiden werden in erni toestand naar het gasbuis vervoerd.! een van hen is overleden. BURGERLIJKE STAND. Gemeente THOLEN van 12—H Fel] Overleden Adriana Johanna van l1 86 j. wed. van M. v. d. Vate. KERKNIEUWS. DE KERKELIJKE KWESTIE TE 3T. ANNAf Jl. Zondagvoormiddag werd aan hel eini de Godsdienstoefening in de Ned. Herv. K' Sl. Annaland van den kansel afgekondigd door den kerkeraad bij de Algemeene Sj Commissie ingesteld beroep tegen hel vont het Provinoiaal Kerkbestuur iu Zeeland waar kerkeraadsleden uit hun ambt waren ontzet het niet nakomen der kerkelijke voorschrifi zake het vrouwenkiesrecht niet ter verdere deling aan de Synode was gezonden, omdi ingebreko was gebleven het bedrag A 14 gevraagd was voor de gemaakte en :g te kosten aan die commissie over te maken, wi het vonnis nu in kracht van gewijsde was j De kerkeraadsleden zijn alsnu van hoi ontheven en kon des namiddags alzoo geen diensloefeuing leesdienst worden gel) Door den Consulent is nu een Commissie zt die voor een geregelden gang van zaken zul i SLAPEN IN DE KERK. De classis-Middelburg dor Geref. Kerken k te protesloeren tegen het slapen onder den des Woords in de Geref. Kerken binnen haar' Zij drong er bij de Kerkeraadsleden op ai middelen in het werk te stellen deze kwaal bannen door de leden der Gemeente hierover! te vermanen Wellicht zou een eerste stap z] zomers de middagdiensten op den avond te j THOLEN. j Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 ds. Mocroj nam. 6 our ds. Wolfensberger. Ger. Kerk voorm. 9.30 en nam. 2.30 dr. Ve!j Ood Geret. Gem. voorm. 9.30 naai. 2 en 6 uar leeskerk. Vrije Ger Gem. voorm. 9.30 nam. 2 en 6 uur leeskerk. Ned Protestantenbond afd. Tholen GEEN DIENST. POORTVLIET. Ned Herv. Kerk voorm. 9.30 leeskerk e" uur d9. Van Rootselaar Afscheidspredikatie.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1932 | | pagina 2