IERSEKSCHE EN hi aSli \l Uw 1 III li ft 1 [)p Tweede Blad. laar! oos. J uweir verzcl nemf zal 11 t ei]^ AN VRIJDAG 12 FEBRURI 1932. ïzijnf IlinJ GEMEENTERAAD. iini$lID-VOSSEMEER, 5 Februari 1932. neeVoorzitter Burgemeester J. G. Hamer. 8 Secretaris de heer W. v. d. Ploeg. \fwezig met kennisgeving Dr. M. A. ldT;rmet. De' voorz. opent de vergadering en spreekt gBveer als volgt: l\| Mijne Heeren! 0ur Deze eerste vergadering van het nieuwe )rio, ir heet ik U allen hartelijk welkom. laf<)ik~ uit mijn beste wenschen voor 1932 eteepr de leden persoonlijk als voor hun ge- negtineu en zaken, met de hoop, dut uw 'n nfcieid in het nieuwe jaar vruchtdragend >mroeage zijn en dat U onder Gods zegen 1 s- «drachtig moogt samenwerken tot heil 3n "ïi de gemeente. Ook U secretaris dezer meente, alsmede de pers die onafschei delijk zijn van onze vergaderingen, wensch ofJeen gelukkig en voorspoedig jaar toe mmeïdat ook op uw arbeid Gods onmisbaren eerdjgen mag rusten. We leven in een tijd van ondersteuning, 0 cloowel van landbouwer als arbeider en wij ,nü<lBen dat het jaar 1932 eenigszius gunstig ttuff$Jge zijn. Hoewel de gemeentefinantieel iet ongunstig is te noemen blijft toch Sorzichtigheid geboden. Wat het bevol- ingscijfer betreft gingen we enkele perso- seu vooruit, hier dus geen achteruitgang lf.och vooruitgang. r'j De voorz. verzoekt den secretaris de s iotulen voor te lezen van de vorige ver kering. lfen^.Dhr Heijboer vraagt gezien de groote genda, de lezing aan te houden tot een Vtjolgende vergadering of ze te laten circulee- n '!len bij de leden. HDe voorz. vindt goed de notulen aan te 1 '(ouden tot een volgende vergadering, maar 0(an krijgt men twee notulen en dat zal 'eel veel zijn. ,|en Dhr Daane zou er voor zijn als de oogst fej Og buiten stond, maar wij hebben nu toch en tijd en het is zoools de voorzitter zegt, fant dan moeten wij de volgende ver- Rotfljdering nog langer zitten en nu is is men B vanaf. r df Weth. van Gorsel merkt op dat de notulen eel te lang worden gemaakt. Hij zou gaarne 'lën dat den secretaris machtiging werd ;egeven, alleen de zaken er in naar voren e[e. brengen en de flauwe opmerkingen lmiichterwege te laten. 'siiDe voorz. antwoordt, dat als er veel ge broken wordt er zoodoende groote notulen komen en hij ris voor dat men goede en legelijke notulen heeft, want het is geble- cen dat dit goed is. e!^.Dhr Daane zegt tegenstander te zijn om »)(ie notulen te verkorten. Hij zou liever .villen dat ze letterlijk werden opgenomen, want hij heeft de ondervinding, dat het op Mi|én woord aan kan komen. Hij is er voor ïlles zoo letterlijk mogelijk op te nemen. De notulen van de vorige vergadering Bwoiden voorgelezen en ongewijzigd vast- gesteld. 8 Ingekomen stukken Een schrijven van den heer M. A. Verniet ieilat hij verhinderd is wegens ziekte deze vergadering bij te wonen. Tevens dat hij 2zijn benoeming tot voorzitter van het Fonds Huijsse van Kattendijke aanneemt. 91 J.^an rïen .heer S. J. Polderman dat hij zijn benoeming tot lid van het Weezen 9'»rmbestuur aanneemt. _BIdem van den heer A. Gunst dat hij zijn fetioeming tol lid van het alg. Armbestuur ïüfcn neemt. laJJ Eenige missives van Ged. Staten, w. o. ^goedkeuring verkoop grond aan Gunst. Deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Li Een verzoek van het gemeeutebestuur 'van Wehl om adheasie betuiging aan j 'hun adres om te komen tol het instellen van een ministerie van Landbouw. - Van de Ver. Vreemdelingenverkeer West- Brabant een verzoek om een jaarlijksche -bijdrage van f25. Van de Prov. Commissie voor werkver schaffing een motie. Het jaarverslag van de commissie tot wering van schoolverzuim. HB en VV. stellen voor deze stukken voor - kennisgeving aan te nemen, waartoe met .alg st. besloten wordt. Nog eenige missives van Ged. Staten I. o. goedkeuring raadsbesluiten betreffende ^rgoeding van 1 cent per K.M. en per ag aan Potappel en Capelle. De heer Daane valt dit vreemd toen ij in 1927 f30 wilde geven, kon dit niet. dat nu veranderd of zijn de heeren een setje toegeeflijker geworden. De Voorzitter antwoordt dat er een Kon. esluit was van 2 cent en nu is er één an 1 cent per K.M. Een adres van het Bestuur van het Groene Kruis betreffende het aanstellen van een wijkverpleegster. Dit wordt ge zonden aan B. en W. om prea-advies. Een adres van Filee e.a. betreffende het lossen van schepen op de haven om dat niet toe te laten met stoomlieren. B. en W. stellen voor dit aan te houden tot de behandeling van de politieverorde ning. Met alg. stemmen wordt dit goed gevonden. Een schrijven van Ged. Staten betref fende een tijdelijke regeling voor de jaar wedden van burgemeesters, secretarissen en ontvangers. B. en W. stellen voor Ged. Staten te schrijven dat men van oordeel is. dat deze circulaire voor de gemeente van Oud- Vossemeer niet van toepassing is, daar het maximum van 8l/2 pensioensbijdragen wordt verhaald. Met alg.'fstemmen wordt dit goedge vonden. Een schrijven van Ged. Staten dat voor elk bedrijf in 1932 een afzonderlijke be grooting en rekening moet worden in gediend. B. en W. stellen voor hiervoor te zorgen met alg. stemmen wordt dit goedgevonden. Een schrijven van Gebr. van Engelen waarin ze mededeelen, dat hun honden niet losloopen en alsnog ontheffing vragen van belasting. B en W. stellen voor hierop niet in te gaan, daar ze uit goede bron hebben vernomen dat de honden wel losloopen. De heer Daane zegt dat hij zich hier mede kan vereenigen. Die goede bron is de politie en deze zal dit wel onderzocht hebben. Metalgemeene stemmen wordt het voor stel van B. en W. aangenomen. Met algemeene stemmen wordt volgens art. 101 der L. O. wet 1920 aan de R. K. school een voorschot toegekend van f 500 en aan de school met den Bijbel de volle 80% zijnde f 1574. Dhr Daane vraagt of het bestuur van de R. K. School niet de volle 80 heeft gevraagd, waarop de voorzitter ontkennend antwoordt. Door het bedanken van den heer M. C. Polderman als lid van de schat lingscom- missie is daarin een vacature ontstaan. B. en W. bevelen aan 4. Math. van Driel en 2. D. J. Eindhout. De heer Math. van Driel wordt gekozen met 5 stemmen, terwijl de heer D. J. Lindhout 1 stem verkreeg. De voorz. zegt in 1903 werd Dr. Vermet benoemd tot gemeente-geneesheer belast met de vaccinatie. In 1904 werd Dr. Vermet echter lid van den raad en toen verviel de vaccinatie, hoewel Dr. Vermet tot op heden dit gratis heeft gedaan. Nu Dr. Vermet echter bedankt heeft als raadslid, kan dit weer in orde gemaakt worden en B. en W. stellen voor Dr. Vermet daarvoor weer te benoemen tegen een vergoeding van f25 per jaar. Dhr Heijboer zegt aangezien hij uit principe tegen vaccinatie is, aangeteekend te willen zien tegengestemd te hebben. Dhr Daane vraagt hoe dikwijls de vacci natie wordt uitgevoerd. De voorz. antwoordt dat er elk kwartaal gelegenheid is. Met 5 tegen 1 stem, die van den^heer Heijboer wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. B. en W. stellen voor om een wijziging in de verordeni-g van keurloonen te brengen zooals Ged. Staten dit aangeven, en wel dat een vierde, een halve of drie vierde van een dier wordt gerekend tegen den prijs van een geheel dier, en niet per K.G.; daar dit anders veel te hoog zou zijn en nog meer zou kosten als een geheel dier. Met alg. stemmen wordt dit goedgevonden. Ingekomen is een verzoek van M. A. G. en A. J. van Gorsel voor plaatsjes stichting landarbeiderswet. De kosten zijn geraamd op f3009 en volgens de wet mag men komen tot f4000. B. en W. stellen voor hierop gunstig te beschikken. Dhr Daane spijt het dat het voorstel van B. en W. komt zonder commentaar. Spr. meent dat ze toch wel in dezelfden geest zullen denken en als hij er nu over spreekt, dan is de bedoeling niet bij hem dit te niet te doen, hij is er voor. Hoewel spr. weet dat hij bloot staat aan kwade tongen, die zullen beweren dat hij dit onderste boven wil gooien, maar dat laat hem koud. Het land als land is veel te duur, het is 285 roeden en kost f1950. Als daar twee fat soenlijke huizen op gezet worden, die kosten niet minder dan f2200, want het materiaal is reeds te duur. Spr leeft in de heilige overtuiging, dat men'het in dezen crisistijd niet volhoudt. De prijs is op het oogenblik te hoog en wanneer de crisis nog een paar jaar moet duren, hetgeen God verhoede, dan komen deze voor rekening van de gemeente te staan en dan is de risico voor de gemeente. Hij ziet er een groote strop in en het gaat er niet om deze zaak te niet te doén, want het zijn eerlijke en brave menschen, maar als wij dit zoo aannemen, zonder meer, dan is de raad niet vrij als het later aan de gemeente komt Wanneer dit voorstel dan ook wordt aangenomen, zal hij een ander voorstel indienen, om in het schrijven aan den minister te melden dat het land veel te duur is. Spr. heeft nu «deze belangen naar voren gebracht en als het verkeerd gaat, dan komt deze last niet op zijn rug. De voorz. antwoordt dat volgens de land arbeiderswet, men tot 1 4000 mag komen en daar blijft men beneden. Het gaal ons dus niet aan of dat land te duur is ja of neen. De aanvragers zullen dit eerst wel uitgerekend hebben en ze kunnen;dat doen, en dan hebben wij niets te zeggen. Wat betreft de kwestie als het land goedkooper wordt, dat is in de toekomst, men weet dat er altijd risico aan verbonden is. Als de grond goedkooper wordt en men kan de rente niet opbrengen, dan is toch altijd de gemeente de dupe. De risico blijft dus voortdurend bestaan. Weth. van Gorsel kan niet begrijpen dat die grond veel te duur is. Als men alles eens gaat berekenen, dan blijkt het dat de overige 220 roeden, f700 kosten, dat is dus f1200 per gemet en spr meent dat men nog niet goedkooper zal koopen, zoo dicht bij de gemeente. Dhr Daane kan er niet mee meegaan in dezen crisistijd. Wij weten hoe het gegaan is met het vorige dat vrij is gekomen. Dat is maar op het kantje afgegaan en het is dat het een gegoede arbeider was, die het wilde hebben. Het is echter nu een andere tijd. Als die huizen er staan kosten die f5400 "en er is geen enkele arbeider die daar aan kan. Spr zegt nogmaals dat het hem verwonderd dat B. en W. dit zonder commentaar hebben voorgesteld. Het is volgens de landarbeiderswet en er is niets aan te doen. Spr. zit hier voor de belangen van de gemeente Oud-Vossemeer en zal hier dan ook zijn stem niet aan geven. De Voorzitter zegt die huizen kosten f2000 maar al kosten ze meer, dat geeft niets, des te meer is de opbrengst. De heer Daane zegt als het voorstel wordt aangenomen er dan bij te vermelden dat het land veel te duur is, waarop wordt gebouwd. De heer Mees vindt bet land ook veel te duur. De heer Heijboer kan meegaan met het geen de heer van Gorsel heeft gezegd. Spr kan ook niet zeggen dat de grond te duur is. Maar dit is zeker dat het hier meer waarde heeft, dan aan den Duivekeetschen weg. Met 4 tegen 2 stemmen wordt het voor stel van B. en W. aangenomen. Tegen de heeren Daane en Mees Aan de orde komen verzoekschriften van M. van Poortvliet, L. van Schetsen en G. P. Gunst. De eerste verzoeken zijn om teruggave van 25 ct. per M. voor .bouwgrond die zij gekocht hebben in 1922 en het laatste verzoek is van G. P. Gunst om minder grond te mogen koopen. De Voorzitter licht eerst toe het ver zoekschrift van G. P. Gunst. Er was een verzo k van G. P. Gunst om bouwgrond. Omdat het zoo schadelijk uitkomt stelde men Gunst voorden geheelen tuin te nemen. Toen wij aan het opmeten waren, bleek het dat die nogal groot was en Gunst gaf dit ook te kennen. Spr. heeft toen tegen hem gezegd, kom dan naar de secretarie en verander het verzoekschrift. Maar Gunst heeft dit niet gedaan, met het gevolg dat er nu een tweede verzoek is van Gunst. Nu willen B. en W. hem tegemoet komen en stellen voor het eerste raadsbesluit in te trekken en op het verzoek van Gunst gunstig te beschikken met dien verstande dat nu Gunst een voordeel heeft van f70 de grond te geven voor f 1.25 per M. Hier mede zijn dan tevens behandeld de ver zoeken van M. van Poorvtliet en L. van Schetsen die dan komen te vervallen. De heer Heijboer meende dat het be sluit was genomen om aan Gunst land 'e geven voor een woning en 1 M. er naast maar niet om Gunst dien geheelen tuin te verkoopen. De Voorzitter merkt op dat er over de breedte in de vorige vergadering niet ge sproken is. De heer Heijboer kan met het voorstel van B. en W. niet meegaan. De heer Daane vraagt als dit voorstel van B. en W. wordt aangenomen, wat is dan de bedoeling van B. en W. met van Poortvliet en van Schetsen. De Voorzitter antwoordt als de verzoek schriften afzonderlijk worden behandeld dan staan B. en W. afwijzend tegenover de verzoekschriften van Van Schetsen en Van Poortvliet, om nu in eens een op lossing te vinden hebben B. en W. het samengevoegd. De heer Daane had liever gehad dat er rekening met de meerderheid van den raad was gehouden die f lhad aangenomen, nu gaat men bij elkaar voegen en wordt ons opgedrongen het Ie voorstel aannemen en met de stok achter de deur dan ook aangenomen het afwijzend voorstel van B. en W. Het wordt nu moeilijk. Er is gevraagd een stukje grond te verkoopen en toen hebben B. en W. voorgesteld de geheele tuin, maar bij opmeting is er r.iets gezegd van de grootte. Nu is dit besluit reeds door Ged. Stateu goedgekeurd en nu begint hel moeilijk te worden. Nu kan de gemeente er van profiteeren, nu alles bij elkaar is gevoegd De Voorzitetr merkt op dat het voor f 1 25 nog geen winstziiakje is, de gemeente heeft er geen winst aan en men is niet van plan ook er een winstzaakje van te maken, maar zoo is het schadelijk voorde gemeente. Nadat nog gesproken is over 1 M. naast de woning die Gunst moet nemen maar als er later iemand tegen die gevel aan bouwt verplicht is over te nemen en wet houder van Gorsel nog naar voren brengt om Gunst het overige stukje zoolang te verhuren wordt ten slotte met 5 tegen 1 stem het voorstel van B. en W. aange nomen. Tegen de heer Heijboer. Aan de orde komt vaststelling politie verordening. Wethouder Van. Gorsel stelt voorgezien de raad niet voltallig is, de verordening nog eens bij de leden te laten circuleeren zoodat ze deze goed kunnen inzien, en dan te wachten tot een voltallige raad. De Voorzitter antwoordt dat de raad niet voltallig is komt door dat de heer Vermet wegens ziekte afwezig is. Het be danken als raadslid door den heer Vermet gaat pas in als de geloofsbrieven van den opvolger zijn goedgekeurd, volgens de ge meentewet. De raad is dus wel voltallig. De mogelijkheid bestaat echter ook dat een ander lid de volgeude vergadering niet aanwezig kan zijn. Wat betreft het inzien van de verorde ning de gelegenheid is er geweest om dit te doen want ze heeft 14 dagen ter in zage gelegen. De heer Daane zegt het volkomen eens te zijn met het gesprokene van den Voor zitter. Wij hebben al een paar jaar op de politieverordening gewacht en spr. is er voor ze nu maar te behandelen Hij heelt er goed studie van gemaakt en er is niets vergeten als de galg. De Voorzitter merkt op dit is dan een pluimpje voor B. en W. De heer Daane merkt op dat hij ook nog heelt mede geholpen aan deze ver ordening. Hij kan dan ook niet zeggen dat hij met alle artikelen meegaat maar het voornaamste heeft hij aangeteekend. Dhr Heijboer zou ook gaarne wat meer studie van de verordening willen maken en zou ook gaarne zien dat zij bij de leden circuleerde. Spr. zou willen hebben dat wij er goed mee voor den dag kwamen. Men behoeft toch heelemaal met bang te wezen dat deze verordening niet zal worden aangenomen. Spr. is het met den heer van Gorsel eens. De voorz. merkt op dat men toch niet gelooft dat hij er niet mee voor deu dag durft te komen. Klachten die hem als hoofd van de politie treilen, legt spr. als ze hem niet aanstaan, naast zich neer, hij is nergens bang voor. Dhr Daane verklaart zich absoluut tegen circulatie. De verordening ligt hier voor de raadsleden en nu gelooft spr. als de verordening gaat circuleeren dat er per sonen de neus in zullen steken, die er niets mee te maken hebben. Spr. heeft er tijd voor genomen ze in te zien en laat men ze circuleeren, dan is het einde er niet van te zien. Weth. den Engelsman merkt op dat de verordening is voor de geheele gemeente. De voorz. antwoordt dat dit zoo is, maar ze wordt later bekend gemaakt. Weth. den Engelsmau meent dat men toch niet bang of schuw behoeft te zijn. Dhr Eindhout is het eens met den heer Daane. De voorz. merkt op dat wanneer men de verordening laat circuleeren, dat men dan later zal komen uiet juridische zaken en dan is het wel noodig «lat hem een advocaat toegevoegd wordt om te verde digen. Dhr Heijboer vraagt of het niet wen- schelijk zou zijn om deze verordening dan artikelsgewijze in een niet officieele ver gadering te behandelen. Dhr Lindhout vindt 14 dagen voor in zage meer als genoeg. Dhr Daane zegt als de politieverordening moet circuleeren van den een naar den ander en zooals dhr den Engelsman op merkt dat heel de gemeente ze moet ken nen, nu dan is er geen einde aan, want die wil dit en die dat. Spr. zit hier voor de Kath. Partij en zij hebben mij het toevertrouwd, voor de belangen op te komen. Spr. is er ook tegen om deze in besloten vergadering te bespreken, want dan komt hij niet en als ze moet circu leeren zou hij daar paal en perk aan willen stellen. Over het voorstel van den heer v. Gorsel om aan te houden staken de stemmen 3 tegen 3 en wordt de verordening be handeld. Weth. van Gorsel stelt voor deze dan artikelsgewijze te behandelen. De voorz. acht dit een onmogelijke zaak. Met 4 tegen 2 st. wordt besloten dit niet te doen. Weth. van Gorsel zag gaarne in art. 10 toegevoegd schuttingen en muren, want die kunnen ook veel te hoog'zijn. De voorz. meent dat die er buiten vallen, want dan komt men in strijd met de bouw verordening die voorschrijft dat de schut tingen 2 M. hoog mogen zijn. Dhr Daane is het volkomen eens met

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1932 | | pagina 3