maan gs TQOOLSCHE COURANÏ Tweede Blad. VAN VRIJDAG 5 FEBRURI 1932. LAND- EN TUINBOUW. Wat elke maand te doen geeft. In moes- en bloemtuin, keuken en kelder. (Ie helft Februari.) Nadruk verboden. HET SNEEUWKLOKJE. „*t Hangt aan een fijoen groenen band Zoo nedrig bij den grond, 'i Was de natuur, wier eigeu hand Dien band aan 't klokje bond 't Weerklinkt met helder zoet geluid, Als d' eerste knop zijn bloem ontsluit". De batuur slaapt dus uiet, neen, een bloeiende bode doet den volke kond van baar werkzaam heid en van de komeude leute, Eo daarom be reiden we ons alweer voor op de leute, die komt, eo de tuinier ontwaakt uit zijn wioterrus'. in den rooestuiu Ludieu meu vroeg Erwten wil hebbeD, dan is liet nu tijd om ze iu een koudeu bak uit te zaaien. Door sommige toiulieaeu wordeu ze. eerst 24- uur iu 't water gezet, waardoor ze spuediger lot kieming over zullen gaan, docb dit is volstrekt niet noodzakelijk, omdat er uog voldoende tijd is eer het we.er bet uitplauten buite.. mogelijk maaki. Hoe warmer eu Deschulter het hoekje groud ligt voor dese vroege erwieu hos beter. Men gebruikt sutns de rabatten voor de schutting, doch dao wordt hiervoor een variëteiten gebruikt die zonder sleonsel ban groeien, een z.g. Pul- ol Stamerwt, bijv. het „Wonder van Amerika" een zeer goede soort. Deze „polerwteu" kuuueD soms zeer vrocbtbaar zijn doch het blijft uog altijd eeo cultuur voor de liefhebber. De kweeker voor den bandel kau er met zooveel tijd aan besteden, en hoveodien is toch de prijs v»n jonge erwten in 't vroege voorjaar niet zoo hoog, dat het alles loonen zou, eu de warme hoekjes voor de schattingen kunnen door hem dan wel beter rentegevend gemaakt worden met andere gewassen. Voor de Toiuboonen kan dezelfde k'week wijze gevolgd worden als voor de erwten vo'*r vroege soort beeft ons nog altijd de breede witkiem bet best voldaan, 't is echter een nadeel, dat de zaden spoedig te groot zijn, das men moet oppassen, dat deze op tijd geplukt wordt. Wij zetteu er dau ook maar eeu rijtje van, voor vroeg, eo zaaien gelijk met deze) ook dus in den bak, wat „Leidsche" uit. Deze twee verschillen zéér veel in opbrengst. Indien de „lange Leidsche" goed ruimte heeft iu goeden groud, dau kan ze prachtige lange scheeden maken, soms wel van 20 c.M. lengte. De peulen haogeo dan een weinig „treurend" langs den stam het is al een zeer goede variëteit. Voor den lomaak gebroiken wij de „witbloeiende inmaak", doch deze kunnen wij evengoed iu 't begin April uitzaaien. In den frotttuin Indien we voornemens zijn besseu van stek te kweekeo, dau verzamelen we 1-jarige twijgen, natuurlijk de beste en stevigste, en de plaatsen die, aan bosjes gehouden, met de oudereiodeo op eeo beschaduwde plaats voorloopig iu den grond, om t>r bij 'u mogelijk regeuacbtig weer stekkeo vau te snijden, 't Behoef» speciaal geen nat weer te zijo voor het snijden van stekken, 't is maar voor de werk verdeeling, bij droog weer hebben we nog ander werk io overvloed. indien we bij de frambozeu de stengels, die gepasseerden zomer vracht gaven, nog niet ver wijderd hebben, zoo snijden we deze nu bij den grond weg, ze hebbeo afgedaan wat bij bet af snijden duidelijk blijkt, want ze zijo dood. De jooge stengels waarvan we den komenden zomer hopen te oogsten, worden iu overeenstemming met de wijze, waarop we de frambozen behaudelen, aangebonden. Biuden we aan stokken, dan ouder- zoeken we eerst, of deze nog sterk genoeg zijn om nog een jaer dienst te doen. Frambozen gpven iu de meeste gevallen meer stengels dau we met bet oog op de kwaliteit van de vrachten gebroiken kunnen. Niet bij plukt de meeste eu mooiste frambozen, die de meeste stengels aan de planleu laat, die vijf, zes of soms nog meer stengels aau eeu stok tezamen bindt, meenende daardoor zich te bevoordeeleu, maar bij, die door gepaste uitdunning aan de oogeu van de blijvende sleogels voldoende ruimte heeft gegeven ooi krachtige scheuten te kunnen vurmeu, zal aau de hoeveelheid en d* goede kwaliteit der vrachten ervaren dat hij de rechte k weekwijze toegepast heeft. Wanneer we de struiken op plm. 1 meter afeiand hebben staan, zijn 3 k 4 stengels aan ééu stok ruim voldoende. Op een hoogte vaQ anderbalven meter worden de stengels ingekort; hierbij hooden we rekeuing met de kracht van de struikeubij de eene zullen de stengels de lengte van 1 5 M. niet bereiken, terwijl ze bij anderen deze lengte verre overschrijden. Laten we de stengels in bun geheel, dan beboadeu we daarmee de boveoste veeltijds zwakke, oogeu, die zich later ten koste vftn de lager staande sterkere oogen ontwikkelen, waardoor we wel bet aantal scheuten vermeer deren, maar niet de opbfengst vergrooteu. OESTERS. Er is nogal uitvoerig melding gemaakt vau wat Blanchère over de oesters meldde, omdat het zeer belangrijk voorkomtdaarom na nog iets over de oestervijanden, waarvan bij gewag maakt, maar eerst nog over het opvangen van het broed, zoowel de wijze waarop dit vroeger, als die waarop hei in de dagen van het artikel (1866) geschiedde; takkenbossen, collecteur- vloeren, collecieur-dakeu, rocber-collecteur's a chassis molales (kisten zonder vloeren, met door boorde wanden, waarin op verschillende hoogten ramen van ijzergaas worden geplaatst) collecteurs plaveisels, dakpannen. Al deze collecteurs moeten juist op het oogenblik van bel vrijkomen van bet broed op de banken geplaatst worden, omdat de jongen zich alleeu aan zuivere voorwerpen hechten. Dan worden de bassins voor de koost- matige kweeking behandeld: claires, viviers. parken, etalages enz. Groeue oesters en het afsteken der oesters volgen dan enz. Teu slotte de oestervijandeo Planten en dieren. Van de planten wordt gesproken over de Zoatera'svan de schaaldieren de krabben van de weekdieren de bij ons op de Zeeowsehe bauken later zoo gevreesde perceurs (Murex Pastinacca) die eeu gat boren in de schelp van de oester eo haar dau uitzuigen eu Dog enkele andere, o. m. de zeesterren. Van Bon verschenen iu 1875 aanteekeningeo over de oestercoltnur, waarbij schrijver twee oestercultureD onderscheidt: de eerste kweekt oesters op die van de natuurlijke bankeo komen dit is een zeer oude industrie en zij was aan de Romeinen reeds hekeod. De tweede van jongeren datum eo schrijver kenmerkte deze voor ruien een halve eeow als cultuur. Zij be staat, zoo luidt, het, nit het opvangeu op kunst matige wijze van oesterbroed eu uit het bestedeu van zorg aan het opgroeien van dat broed. De cultuur van het meer Fusaro is het eeuige geval vao eeo dergelijke caltuur van eeuigszins oaden datum. Cos.e komt de eer toe hierop de aaodacht gevestigd te hebben. Evenwel toen Coste in 1853 dit meer bezocht, had de schrijver reeds waargenomen, dat een oester zich voortplant na overgezaaid te zijn op terreinen, die bij eb droogkomeu en dat dit een gemakkelijke wijze aan de hand deed zich oesterbroed te verschaffen. In 1S55 was de kunstmatige voortplanting voor hem opgelost, in 1858 op grootere schaal toegepast eo in 1859 werd een inzending van monster-oesters door voortplanting met zilver bekroond. Na nog eenige besprekingen wordt tot slot gezegd, dat het voornamelijk te Arca- cbon en in bet ooder-arrondissement Lorient voor de ondernemers er om te doen »as de beschikbare terreinen voor de oestercaltuur machtig te worden. M. Remmeren schijBt de eerste te 'zijn ge weest, die de pannen als collecteurs bezigende, begon te kalken. In een onderzoek van 1867 vonden wij vermeld, dat gele en witte panoen te verkiezen zijn hoven roode, omdat die zich spoedig met vuil bedekken dit laatste kaD evenwel ondervangen wordeu door de panneD van vingerafdrakkeo te voorzieD, waardoor ze row worden. INGEZONDEN PROPAGANDA KUNSTAVOND Nedetlandsche Bllndeobond" Goedgekeurd bij Kod. Besluit. Opgericht 1895. Uitgaande van bovengeuoemde organisatie zal op Donderdag 11 Febr. in het „Huf vao Holland" aanvang 7 unr te St. Maartensdijk een Propaganda Kunstavond worden gehouden. Welwillende medewerking voor dezen avond zal worden ver leend door H. J. Bressor, Bariton van Arnhem W. Steekstra, pianist van Amsterdam, H. v. d. Heuvel, declamator van Utrecht, evens blinden, leden van den N. B. B., terwjjl als spreker zal optreden de Bondspropagandist, de beer Job. v. d. Berg van Oosterbeek. Van harte hopen "wij dat voor dezen avond groote belangetelling zal bestaan, immers heeft de N. B. B. in zijn streven zoozeer noodig de belangstelliog en sympathie van allen die willeo medewerkeu den toestand der blinden te verbeteren. Tot dusver verkeeren de blinden over het algemeen nog in zeer ongunstige omstaodigbeden. Zij hebben dikwijls eeu driewerf krais te dragen dat der blindheid, der armoede eu ten slotte dat der diepe afhankelijk De oorzaak vau dezen toe stand is, dat in ons land tot nog toe de blinden verzorging geheel wordt overgelaten aao de par ticuliere liefdadigheid. Ofschoon hierdoor veel goeds voor de blinden tot stand is gebracht, kan de liefdadigheid ten eeneo male niet voor zien iu de behoef'en der blinden. Het groote verlangen der blinden is, niet beechouwd te wordeu als stakkers, doch als gelijkwaardigen in de maatschappij werkzaam te zijn. Het is reeds voldoende gebleken dat de biloden nog zeer veel kunueu leeren. Hiertoe is echter in de eerste plaats noodig goed onderwijs en uitgebreide vakopleiding. Iu dit verband streeft de Boud naar leerplicht ook voor het blinde kind Do blinden hebben dringend Dooaig de balp der gemeenschap. Over dit alleszins belangrijke vraagstuk, waarbij in ous land ruim 4000 menscheo zijn betrokken zal door den heer Job. van den Berg, die io 't gebeele land vao zijn lolgeuooten pleit, ook hier worden gesproken. Gezien echter de zeer goede medew* rkiog die we hierboven noemden, belooft het niet alleen

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1932 | | pagina 3