Guur weer! 2 Zoor Uw handen, fpÜROU De voorzitter vindt dit onbillijk. De heer Overbeeke zegt die menschen zullen dat doen en heel de raad wordt er niet in gekend. Vroeger als er dan iets moest gebeuren, dan werd er een «oproep gedaan en uit die vergadering werd een comité samengesteld. De Voorzitter zegt dit is ook gebeurd maar hij vindt dit kleingeestig om als reden gaan aan te voeren dat hetgeen leden zijn van het gemeentebestuur. De heer Overbeeke zegt dat dit niet zoo is. Wij lazen in de courant dat er een comité gevormd was die de belangen zou behartigen voor onze gemeente bij de kanaalplannen en wij wisten van niets. 7e hadden ons dus niet noodig, en wij hebben ze ook niet noodig, spr zal er dan ook tegenstemmen. Er zijn leden in het comité die zelf wel kunnen betalen. De Voorzitter zegt er is opgericht een voorloopig comité en 1111 vraagt bij behoort een dergelijk comité geacht te worden in het belang van de gemeente'? De heer Moelker acht dit wel in bet be lang van de gemeente, de beer Bogert heeft op die vergadering terecht opgemerkt dat Tholen paraat moet zijn. Dit comité moet alleen slaan en eigen belangen be hartigen eu daarom is bij er voor een klein crediet te verleenen. De heer van den Berge zegt dat de heer Overbeeke zegt dat dit op eigen initatief gebeurd is, maar dat is absoluut onwaar. De burgemeester heeft bet aan elk lid ge vraagd of hij in dat comité wilde zitting hebben. De Voorzitter vraagt of men het comité in bel belang van de gemeente acht. Alle hecrcn vinden dit zoo. De voorz. vraagt of dit comité dan geen klein crediet kan verleend worden. Met tegen 1 stem, die van den lieer Overbeeke, wordt het crediet verleend Bij de rondvraag zegt de beer Bogert dat enkele leden nog wel welen dat luen behandeld is de banksteiling voor Duiven- dijk aan den veerdam, bij gevraagd beeft de palen aan den buitenkant te zetten, maar dal is niet gebeurd, want ze staan aan den binnenkant. Spr. heelt dit met opzet gevraagd eu bet is al uitgekomen ook; want de vorige week heelt een schipper een aanvaring gehad met de planken en heeft hij schade gehad Nu was spr. vraag of dit nog niet veranderd kon worden, door aan de le en 3e plank een baken te zeiten. De voorz. zegt le zullen probeeren deze zaak op te lossen. Dhr Bogert zegt bij de poort van de gasfabriek is aangebracht een ijzeren plaat met pennen er op dit is een gevaar en volgens art. 10(5 der vërord. moet dit twee meter hoog zijn aangebracht Spr. vraagt of dit niet verwijderd kan worden. De Voorzitter zegt hiertoe reeds aan Kaman bevel gegeven te hebben maar van morgen is hem ter 001 e gekomen dat het nog niet verwijderd was. Hij zal Kaman hierover een reprimande geven en nogmaals bevel geven dit te verwijderen. Hierna sluiting. Doos 30-ö0,Tube80ct.BjjApoth.en Drogisten. BINNENLAND. De pogingen van een krankzinnige tot treinontsporing in den omtrek van Amster dam waren de sensatie van de week en brachten begrijpelijkerwijs ongerustheid onder de bevolking. Voor de couranten bracht ze veel stof tot schrijven. Hetgeen i „Cetum" schreef, viel bij ons al bijzonder in den smaak. „Voor zoover de romantiek 1 als daders van de spoorwegaanslagen", aldus het blad, „dikwijls met graagte ge-1 bruik heeft .gemaakt van fantastische anarchistenfiguren met wilde haardossen en rookende bommen, kunnen wij daar tegenover stellen, dat de anarchisten, die wij in Nederland nog bezitten,zachtmoedige idealisten zijn met vele ethische en hyper- J pacifistische principes. E11 verder hebben de spoorwegaanslagen bij Halleen BiaForbagy, die ernstiger gevolgen hebhen gehad dan de kinderlijke pogingen in ons land, be wezen. dat beschuldigingen aan het adres van de communisten slechts lasterlijke pogingen waren om politieke tegenstanders te bekladden. Want wat de communisten ook mogen misdrijven, hun «laden zijn er slechts op berekend om als propaganda te dienen bij de volkslagen, die zij voor hun doel wenschen le winnen. En de afschuw van een misdrijf, als de genoemde spoorwegaanslagen, is te algemeen mensche- lijk, dat dan er ook maar één normaal rnensch te vinden zou zijn, die er iets anders voor voelt dan diép afgrijnzen. De dader bleek dan ook geen normaal rnensch te zijn, doch een ongelukkige, die bij onder zoek sterke psychische afwijkingen toonde, een exceptioneel en zeker gecompliceerd geval. Niemand zal hel dan ook de mannen der wetenschap, psychiators, medici, enz. euvel duiden, dat zij van dit geval een diepere studie maakten om hun kennis en wetenschappelijke feitenmateriaal te ver rijken. Erger is, dat ook niet wetenschappe lijke kringen zich van het „interessante geval", meester maakten om er dankbare „griezelcopie" uit te slaan, waarvoor zaken, die slechts.door deskundigen streng weten schappelijk kunnen en mogen behandeld worden, op lichtzinnige wijze werden ge populariseerd in vlot geschreven griezel verhalen van „menschen met dubbele zielen", dik op zwakke geesten en menschen, die zelf psychische defecten hebben, een zieke- 1 ij ken invloed kunnen uitoefenen en bij sommigen hunner een ziekelijke drang tot navolging kannen opwekken." Tot zoover „Cetein". Weken lang hebben er in de „Telegraaf" griezelverhalen over Matusjka, den „man met den dubbelen ziel", gestaan. Waarlijk, de onderstelling, dat er verband kan beslaan tusschen deze prikkellectuur en de gepleegde spoorwegaauslagen in ons land, is allerminst gezocht. Haast zouden wij zeggen, dat het bewijs geleverd wordt door den door het minsiterie van Waterstaat ontvangen brief, afkomstig van „Matusjka II" VEREENIG DE STATEN VAN EUROPA. I11 Haarlem werd een druk bezochte vergadering gehouden tot oprichting van de vereeniging „De vereenigde Staten van Europa." Binnenkort zullen er in eenige plaatsen openbare vergaderingen uitge schreven worden. Ons inziens wordt aan de idee, 0111 alle Staten van Europa in een bond le vereenigen, veel te weinig aandacht geschonken. En het gevaar dat Europa, gelegen tusschen de twee kolossen, Amerika aan den eenen, Rusland aan den anderen kant, door deze kolossen geheel wordt dood gedrukt, is gerust niet denkbeeldig. EUROPEESCHE KRUISTOCHT. De Int. Broederschap der Vereeniging organiseert ter gelegenheid van de ont wapeningsconferentie een Europeeschen kruistocht voor Vrede en Ontwapening met als uitgangspunten Londen, Barcelona, Marseille, Weenen, Praag, Berlijn en Kopen hagen en met als eindpunt. Genéve. De Engelsche kruisvaarders kiezen hun route over ons land en zullen in yrerschillende steden in ons land vergaderingen beleggen. Het doel van dezen kruistocht is een verband le leggen tusschen de Eurpeesche jeugd, die vrede wil en»de nieuwe samenleving; en te Genève te getuigen van den vredeswil, van duizenden Europeesche jongeren en van de verwachtingen die zij hebben van de ontwapeningsconferentie. „BESCHERMINGSMAATREGELEN." Verschenen is het Kon. Besluit betreffende de tijdelijke beperking van den invoer van vleeseh. Zoo'n maatregel werkt aanstekelijk, in dezen zin, dat er meerderen komen en eveneens van de nieuwe contingenteerings- wet profiteeren. In den Haag kwamen de vertegenwoordigers van verschillende in dustrietakken bijeen, die zich verontrust gevoelden door de abnormale stijging van den invoer, vtfelke de December-Statistiek demonstreert, terwijl het tot nog toe, be houdens wat betreft vleeseh, nog geen enkele contingenteeringsmaatregelgenomen werd. EET MEER HARING. De reedersver. voor de Ned. Haring- visscherij heeft zich tot alle Nederl ge meentebesturen gewend om mede te werken tot vermeerdering van het haringverbniik. 'Gevraagd wordt, aan de aspirant-haring- verkoopers een driewielige bakfiets te ver strekken, waarmede zij de omgeving moeten afreizen. De idee is niet kwaad, maar de consequenties VERKEERSREGEL. De Hooge Raad nam eene belangrijke beslissing 'op het gebied der verkeersrege ling. Zij komt hierop neer, dat wanneer men „van rechts" komt nog niet alles in puin mag rijden. Degene, die van „links" komt moet den doorgang vrijlaten", hetgeen niet hetzelfde is als dat hij de van rechts komenden, gelijk aan militaire colonnes, „den voorrang" moet geven. Bij een botsing moet de rechter onderzoeken, of er ter plaatse der aanrijding al dan niet voldoende doorgang was. Het is o. i. een zeer juiste beslissing. Iedereen moet uitkijken BESMETTE SCHEPEN. De gemeentelijke gezondheidsdienst in Amsterdam was druk in de weer i<i ver band met de aankomst van besmette schepen. De ratten aan boord van een uit Zuid- Amerika gekomen stoomschip, toonden duidelijke sporen van besmetting met de pestziekte. EX-KEIZER WILHELM. Naar wij lazen zijn in Doorn door Fox opnamen gemaakt met toestemming van den ex-Keizer. De gemaakte rolprent zal echter niet in Duilschland mogen vertoond worden slechts op die voorwaarde werd de opname mogelijk gemaakt. GEWAPENDE VREEMDELINGEN. Belastingambtenaren te Roosteren in Limburg hebben drie Duitschers aange houden, die in het bezit van niet minder dan zestien brownings en 109 scherpe patronen waren. Dat hadden wij nu nog net noodig! BUITENLAND In Spanje, vooral in de industrieel© centra, is het erg onrustig, al behoeft nog niet direct aan een omverwerping dei- bestaande orde te worden gedacht. Even als alle landen heeft ook Spanje geweldig te lijden van de economische crisis. Er komt nog bij, dat de regeering een zwaren strijd heeft te voeren tegen de clericalen, die in verschillende deeleu van Spanie nog oppermachtig zijn en geen gelegenheid laten voorbijgaan om de kracht 'van het huidige bevviud te verzwakken. De president der republiek heeft thans een decreet uitgevaardigd, waarbij de ontbinding van de orde der Jezuiten wordt bevolen Dat het in Spanje bloedig toegaat, behoeft ons heelemaal niette verwonderen. Jarenlang bestond er een regime, dat geen middel te kwaad achtte om den binnen - landschen vijand le overwinnen. Er heerschte een nooit gekende terreur, waardoor er niet alleen een groote wrok bij de bevolking ontstond, maar zich bij haar ook de idee vastzette, dat slechts in geweld het eenigste middel tot het be reiken van een bepaald doe) te zien is. Politieke scholing ontbreekt aan de me nigte geheel en het gevaar voor eene communistische opstand is in het geheel niet denkbeeldig. „Menig hoertje verbindt aan de namen communisme en Rusland de gedachte aan allerlei prettige vrijheid", schreef een Spaanscne correspondent van de N. R. Ct. De herstelkweslies hebben de Fransche kwestie in rep en roer gebracht en de orateurs hebben het applaus van hunne kiezers binnen. Och, wat er allemaal ge zegd is, kunnen we, zonder iemand of iels te kort te doen, rustig langs ons heen laten gaan, het oude recept, aangemengd met de pikante snufjes van het seizoen. Duilschland wordt niet gebrandschat, zoo als Frankrijk in 1871, het moet den kapot geslagen boel betalen en dit liedje met honderd variaties, opdat vooral iedere monsieur le député met zijn biertafel - wijsheid zijn deel in de lauweren niet misse." Aldus schreef een Amsterdamsch beursblad naar aanleiding van het feit, dat de conferentie van Lausanne zal wor den uitgesteld. Dat Duilschland op het oogenblik met de beste wil van de wereld niet betalen kan, daarover zijn allen het eens. liet in Bazel opgestelde rapport der deskundigen heeft trouwens in dit opzicht duidelijke taal gesproken. Maar wat niet is, kan komen. In de toekomst kan Duitschland waarschijnlijk wel betalen, want, aldus Laval in de Kamer, het beschikt over „een goed geoutilleerd economisch orga nisme", en het is niet juist een periode van depressie aan te nemen als grondslag der beoordeeling van de situatie, waarin een land verkeert. Zelfs Engeland is voor dat »goed geou tilleerde economische organisme" van Duitschland bevreesd. En het is deze vrees, de angst voor de concurrentie, welke En geland weerhoudt luid mee te zingen in het koor der zangers voor kwijtschelding der oorlogsschulden. Volgens de Frank furter Zeitung, behoeft het buitenland echter daarvoor geen vrees te koesteren. „De groote buitenlandsche particuliere schuldenlast van 2(3 milliard mark", schreef het blad, „vormt het beste bewijs dat de werkelijkheid er geheel anders uitziet dan men veelal aanneemt op grond van de bewering, dat Duilschland na opheffing van de politieke schulden het rijkste land ter wereld zou zijn. Het is een onver geeflijke dwaling aan te nemen, dat Duitschland alsdan in staat zou zijn de wereldmarkt met goederen teoverstroomen. Indien Duitschland van zijn herstelschulden verlost zou worden, dan zou dit spoedig tot uiting komen in een toeneming van den goud- en deviezenvoorraad bij de Rijksbank. Als gevolg daarvan zou de geldcirculatie kunnen toenemen, de prijzen zouden stijgen tegelijkertijd zou de export echter afnemen en de invoer kunnen toe nemen. Duitschland zou een betere kooper en een slechtere verkooper worden, zoodat precies het omgekeerde zou gebeuren van hetgeen Laval vreest voor het geval de herstelschulden geschrapt zouden worden." Hoewel ^pgen deze redeneering van Duit- sche zijde nog wel het een en ander is in te brengen, bevat zij zonder twijfel een kern van waarheid. Of de andere landen het gelooven is een andere zaak. De Chineesche boycot begint Japan thans te treffen en met geweld willen de Japan ners nu bereiken, hetgeen slechts door liefde te krijgen was. De Japanners ope- reeren thans in Shanghai. Hetgeen daar op het oogenblik gebeurd is, internationaal beschouwd, veel gevaarlijker dan wat ge schiedde in Mandsjoerije, Shanghai is een internationale vesting, gevormd uit oude later uitgebreide Engelsche en Amerikaan- sche concessies. Een actie, midden in de belangensfeer van alle andere mogend heden .moet door die mogendheden, als zij niet volmaakte struisvogels willen ge lijken, als een slag in het eigen gelaat worden beschouwd. Lipt gevaar is groot, dat de Japanners in hun benardheid tot het uiter ste zullen probeeren wat er zonder al te zeker risico met dreigen te bereiken is. Te Dartmoor in het graafschap Delli shire (Engeland) waar zich de gevang bevindt voor dwangarbeiders, heeft een gevangenisopstand voorgedaan, A rika niet onwaardig. Het werd ten een strijd van een vierhonderd gevange tegen 60 politiemannen. Gedurende twintig minuten werkten politiemannen met hun gummistok! twintig muiters lagen weldra bewuste op den grond, doch eerst na geruimen had men den 'tegenstand der gevange overwonnen. Zeer veel gevangenen trachtten ovei hooge muren te ontwijken, doch de wakers scholen midden tusschen klauterenden troep, waarvan er velen wond werden. Volgens de Hongaarsche wet moetei kinderen worden opgevoed in den g._ dienst der ouders, de dochters volgen''" religie der moeder, de zoon volgens** van den vader. De autoriteiten stou daarbij op het standpunt, dat, wan de ouders van geloof veranderden ye kinderen, die den zevenjarigen leej overschreden hadden, in het-oude g« moesten worden opgevoed. In een geval van een loodsch echtpaar, tot het katholicisme was overgegaan de minister beslist,' dat ook kinderen ho| de zeven jaar tot het nieuwe geloof ouders kunnen overgaan. In de toeki zal in dergelijke gevallen de toestemn alleen worden geweigerd, wanneer wisseling van geloof op het zieleleverl de nioreele opvatting der kinderen u" schadelijken invloed zijn. In een dorpje in Bulgarije is eene wed* van negentien jaar met negen kindi |G{ Het meisje huwde op haar vijftiende en kreeg een drieling voordat zij ze: was. Het jaar daarop kwam wederom drieling ter wereld en het volgend een tweeling. In het daarop volgende stierf haar man en een paar maanden zijn dood, enkele dagen voor haar ne< tiende verjaardag, beviel zij van volgend kind. Zooiets is wel een unici Er wordt weer een Engelsche d' boot, die in het Kanaal was uitgeval vermist Er is een bemanning van 54 aan boord. Men verkeerde geheel in zekerheid waar de boot zich kan beving en de opsporingsmaatregelen die onmidff lijk werden getroffen toen de boot ver# werd, werden door den dikken mist 2» bemoeilijkt. Thans is een visscher een Engel;11 haven binnengevaren en heeft rnediffi deeld dat hij een duikboot heeft zien duiP met den voorsteven naar hoven gen» Men vermoedt dat deze schipper de ongelukte boot heeft gezien en omdat de ui5 van duiken zooals waargenomen, nf voorvalt er dus een ongeluk heeft pluf€ gevonden KANTON GEKUCHT TE THOLEN. le 25 Januari 1932. Door den hepr Kaule rechter ilbier zijn hede veroordeeld wefiffi Overtreding der politieverordening. P. B, l.e Tholen lot I 0,50 boete of week tochtschool. jj^ Straalscheuderij. a A. C. 8. te Siut-AuuaUud tot een voorwB delijke tucbtschoobtrat van eon ojaaiid met I proeftijd vau eeu jaar. Overtreding van het Motor- en Rijwielreglcm A. K. te Sint-Philipdaod en L S. te Stjp nisse tot teruggave aan de ouders zonder pa?9ing van straf. Overtreding politieverordening. S J. E. te Sint-Phihgslarid tot f 10 of 10 dagen hechtenis», C. R. te Oud-Vossen! tot f3 iniete of 3 da_'flti hechtenis». C. L. v te Stavenis9e tot f 0,50 boete of 1 dag hechtt| Openbare dronkenschap. M. Q. te Sint-A«iiia!aud tot f 6 botte 6 dugea hechtenis. Jachtovertreding. J. W. 8. le Stut-Maartensdijk tot 3 hechtenis. OVERTREDING DER VEE ARTSENIJ W L. J. V. te Sin ««.Maartensdijk voorwaard) tot 'i hoeten elk f 25 subsidiair 10 dagen bi ■eui* met een p^oeftij 1 van twee jaren. POSTERIJEN EN TELEGRAFIE. NIEUWE AANSLUITINGEN. No. 81 Tholen J. Bogert, Kreefteovis- e» -haodelaar. THOLEN, 29 Januari 1932. KNOEIERIJ MET EEN UITVOERCONSENT. Men schrijft aan de N. R. Ct Tegen een exporteur van uien op eiland Tholen is een vervolging ingesl op vermoeden van knoeierij met een c sent voor uitvoer van uien. Dit cons was afgegeven voor den uitvoer van u van eerste kwaliteit, en naar beu ei wordt, heeft de betrokken exporteur de markt te Antwerpen een partij u van inferieure kwaliteit verhandeld, geil door het consent, dat door den bevoegJ controleur afgegeven was voor een prodi van prima kwaliteit. Het alhier gevormde Plaatselijk CD Comité zal trachten gelden bijeen te zamel

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1932 | | pagina 2