Tweede Blad. VAN VRIJDAG 18 DECEMBER 1931. GEMEENTERAAD. ST. MAARTENSDIJK, 11 December 1931. Voorzitter Burgemeester J. J. Polderman. Secretaris de heer J. E. B. Meloen. Aau«ezig alle Uilen. 1 vsoature. De notulen der vorige, vergadering worden llivoorgelezen en ongewijzigd vastgesteld. Eenigr intssives van Ged. Stalen betreffende goedkeuring raadsbesluiten. Een schrijven van den Minister van Bande], A. en N. betreffende nijd ragen voor de woning bouw. Proces-verbaal van kasopname bij den gem.- jrilontvanger. Van de leden van de commissie voor de werk- loozeukas dat zij huD benoeming aan nemen. Van den Minister vau Arbeid dat 40 °/Q subsidie zal worden gegeven voor het uitdiepen van de haven en voor de verbetering van Keethil. ~len verzoek van den beer J. M. Bogert om een schoollokaal voor het hoodeD van het Kerst- leest met de Zondagschool. Met alg. st. wordt dit verzoek ingewilligd, j Eeu verzoek van C. M. Quakkelaar om ont heffing hondeutielasliog" Dit wordi ook goedgevonden. Een schrijven van de Gezondheidscommissie ,qle Tboleu betreffende de goedkeuring aan de pl. verordeningen. Eau verzoek van P. Janse e.a. om een licht punt aan te brengen. De voorz. zegt dit eens nagegaan te bobben en door een licht po ut op den Molendijk te veranderen, kan dit verholpen wordeD. Met alg. el. wordt besloteo dat B. en W. dit eerst eens goed na zullen gaan en dan bandelen. en verzoek van M. ilengslmengel om ont- htffiug om aan C, Verinealen f 5 te moeten be talen voor doorril. De voorz. zegt dal weth. Koopman hem beeft medegedeeld dat Vermmlen gezegd beeft aan HengstmeDgel als het noodig is, hij beui tweemaal kan geven. Daarom stelleu B. eu W. dan ook voor afwijzend te beschikken. M't a'g. s'. «oHt dat goedgevonden. Van enkele leden van de al?. landarbeiders- Hond dat er maar voor b9 dagen uitgekeerd zal worden. Zij dringen dan ook aan om werk te verschaffen. Dhr Vrnegop zegt het is hetzelfde stak als van den landarbeidersbond. Nu is hier een crisis- comité opgericht. No heeft hij vao andere plaatsen gele'ea dat dit comité weer is verdeeld in af dalingen die dan ieder afzonderlijk iets be handelen. Nu was zijn vraag of dat. hier ook met mogelijk was. De voorz. antwoordt dat dit nier ook zal ge beuren. Weth. Hage meent dat men ook dit stok beter in banden kan geven van die commissie. Weth. Koopman zegt gezien de financiën van de gemeente dan kan de gemeente niet beginnen met steon te geveD. Ken verzoek van C. J. Zachariasse te Tholen om in aanmerking te mogen komen voor de levering vau Geineentedrukwerk. Eemge discussie volgt, waarbij uitkomt dat men van meening is dat firma J. M. C. Pot. te Tholen ruim veertig jareu de Gemeente goed heeft bediend en niet te duur is, terwijl anderen vinden dat, waar men door firma Pot altijd go-d is behandeld, er geen reden is om daar weg te loopeo. Met alg. st. wordt besloteu om de zaak te laten zooala ze thans is. Een verzoek van Maller en Rijnberg voor het boawen vau woningen volgens overgelegde teekeniug. Met alg. s'. wordt besloten vergunning tot bouwen te verleeoen met dien verstande dat er later geen kosten meer voor de gemeente komen. Een verzoek van J. Hubhelmeijer om een paal voor de radiocentrale op de kaai achter de weegbascnle le mogen plaatsen. Met alg. s». wordt dit goedgevooden in over leg met B. en W. B. en W. stellen voor om deu gemeente- reiniger M. Nelisse vast aan te stellen op een salaris van f 800. Met alg. et. wordt dit goedgevonden. Met alg st. wordt herbenoemd tot lid vau het Weezeu algem. armbestuur de heer J. C. v. Haaf ten eo tot lid van de plaatselijke com missie van schooltoezicht de beer C. Kwaak. De voorz. zegt voor de 2e maal slaat nn op de agenda het voorstel van B. eo W. tot het toekennen van een sub«idie aan bet Waterschap St-MaarteDsdtjk bij verbetering vao deu weg ScherpeoisseStaveuisse eu wel van f 500 ge durende 40 jaar. De vorige vergadering is dit verworpen, maar toen is later de secretaris van den Chr. Arbeidersbond dhr. Vingerling hier geweest eu daar is toen eeo schrijven vsd inge komen oin het nogmaals in den raad te behan delen, daar dan wel kans bestond dat het werd aangenomen. Indien het no wordt aangenomen dan bestaat er kans dat er het volgend jaar nog aan begoDDeo kan worden. B. en W. meenen dat dit in het belang van de gemeente is en dat dit de goede weg is tegen de werkloos heid. Wij zullen maar hopen dat na drie jaar de crisis zal geëindigd zijn. Hij spreekt da ook den wensch uit dal de leden zich goed zullen bedenken. Daarom annuleert het eerste besluit en neemt een meaw besluit, dat men dat in de poldervergsiemg ook doet, dan gaan de polder en de gemeente vrij uit. Dhr Nelisse zegt sinds de vorige vergadering Dog niet van cneeuing veranderd te zijn. Hij heeft van bevoegde zijde vernomen dat de weg er toch zal komen binnen 2 of 3 jaar. Hij acht dit nadeelig voor deu polder, daar de gelden door de ingelanden moeten worden betaald eu die beoben het ook zoo breed niet. Hij meent niet voor zolke werken te mogen stemmen en zal dan ook tegen stemmen en gelooft dat de polder het ook zal verwerpen. De voorz. antwoordt dat de gemeente dan vrij uit gaat. Men heefi op de fluit gespeeld eu men heeft uiet gedanst, men heeft klaag liederen gezongen eu men heeft niet geweend. De werkloosheid is des duivels oorkussen en dat moet meu zien le voorkomeb. Weth. Koopman zegt er is de vorige maal al veel over gesproken, hij zal kon zijn. Spr. zou willen dat do heer Nelisse over de bezwaren die bij naar voren heeft gebracht heen zou stappen. Ook de regeeriog doet dingen die voor haar te zwaar zijo, maar het is noodzakelijk. De «eg die hier gelegd zal worden wordt be taald door 3 lichamen. Die f4500 die door deo polder betaald inoel worden, dat zijn volgens den dijkgraaf de uitgaven die ieder jaar besteed worden voor de wegeD. Ook heeft deze pertinent verklaard dat de polderiasten niet naar boven moeten als dit wordt aangenomen. Dbr Nelisse merkt op en de zeewering da"? De voorz. antwoordt dat de zeewering hier het beste is van al de andere polders io Zeeland. Wetb. Koopman zegt ik durf mijn slem hier aan geven en als spr. ingeland was ook. Hij durft het thans nog vrijmoediger omdat onzeu dijkgraaf de heer Kloet die steeds de belangen vau den polder beeft behartigd eo deze verkeert thans in een gunstige conditie, verklaard heeft dat de polder er totaal met ongerust io behoeft te wezen dat de lasteu naar boven gaan. Daarom dnrft spr. zijn stem er aan geven. Dhr Nelisse meeut dat men voor f 10000 best een beter weg kan maken van den Molen dijk en dan is er ook werk. Dhr Vroegop merkt op dat dhr Nelisse zegt dat de weg er toch zal kome-. Waar wij slaan voor het geval dat de crisis er is, het wordt dus noodzakelijk dat we de zaxk aanpakken. Er moet wat gebeuren en f 1000 uf f 2000 uitgeveu voor steun dat heeft geen nut en ook is het beter werk le geven daD nitkeeriug zonder werk. De voorz. zegt. dat het zoo ver gekomen is dat de conditiën zijn aangenomen dat uitsluitend werktoozen zullen werken aan het gedeelte te St. Maartensdijk. Wetn. Hage wil er ook nog iets van zeggen. Zijr, staedpnot weten ze reeds van de vorige vergaderiog. Hij is laatst op een vergadering te Bergen op Zoom geweest waar oud-minister Bongaerts, eeo man met eeu zeer mimen blik, heeft gesproken omtrent de kanaalplanoeo naar het Hol). Diep. Hij zeide ook al wordt er nu iets tot stand gebracht voor werkverschaffing in den crisistijd, dan zal later «vel blijken, dat dat het goed is geweest dat het toen reeds was gebeord. Dat is ook hier. Al is zeker dat later de weg zal komen, dan kan het toch zijn dat wij later zeggen het i* maar goed dat wij nu de zaak aangepakt hebben. Dhr Nelisse zag liever dal de provincie meer gaf. Het voorstel vau B. en W. om eeu jaarlijksche subsidie vau f 500 gedurende 40 j*ar lot ver betering vao den weg StaveuisseScherpenisse wordt aangenomeu met 3 tegen 2 stemmen. Tegen de heeren Gelnk eo Nelisse. De voorz. dankt namens de gemeeuschap den raad voor dit genomen besluit waarmede dau bet eerste besluit is geanoleerd. Dhr Koopman zegt dat de meerderheid van B. eu W. ei voor is het salaris van deu nacht waker te stellen van f500 op f300. Wij weten alieu dat de nachtwaker ontslag heelt ge nomen en dat er eeu tijdelijke is benoemd. Dit kan alleen door den burgemeester geschieden, maar het salaris wordt door deo raad vastgesteld en omdat dit voor Januari klaar moet zijn, komen B. eo W. daar do mee. Dbr Geluk vindt dit te weinig. Weth. Hage licht toe hoe de. meerderheid van B. eu W. er toe is gekomen. Het spijt spr dat de burgemeester dit niet eens heeft medegedeeld, maar daar die bevoegdheid alleen bij heen ie, kannen wij daar üiet verder op ingaan. Toen bet bekend «a« dat vao der Slikke niet dienstig meer was voor nachtwaker, is de gemeente werkman bij spr gekomen eo deze heeft hem aangeboden om voor f 1000 dan beide functies te willen vervollen eu wel dat vao gemeente- reiniger en nachtwaker, maar dan zouden B. en W. hem een dag per maand een man er bij moeten gevec. Men had dan zoo de gemeente kunnen bevoordeeleo. Daarom is dit voorstel van de wethouders gekomen om bet salaris te brengen op f 300.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1931 | | pagina 3