geven dat verbiedt hij iedereen, want dat is niet mogelijk. Hij weet dan ook goed wat hij gezegd heeft. De voorz. zegt dat de scheidingslijn er altijd is geweest, want de ongeorgani seerden kregen f0.25 minder dan georga- niseerden. Dhr Daane zegt er is nooit geen schei dingslijn geweest. Wat betreft de georga- niseerden en ongeorganiseerden, dat is geen scheidingslijn en dat is nog zijn standpunt. Hij is er altijd voor alleen de georgauiseerden maar te geven. De voorz. merkt op dus de ongeorgani seerden maar van de baan. Dhr Daane zegt altijd uit medelijden voor gestemd te hebben. Hij vindt bet echter dwaas, die niet organiseert. Welk van Gorsel zegt dhr Daane heeft nu breedvoerig over de georgauiseerden 'gesproken, maar wat te doen met die men- schen die niet meer in de organisatie kunnen. Je kunt toch niet zeggen teer maar op, dat vindt hij verschrikkelijk, die menscheu hebben het hard noodig. Wij nemen ook eerder een jonge vent dan een oude man. Dhr Daane zegt dat de georgauiseerden in alle rechten treden en dat is ook zoo hij de regeering. Wat betreft het gezegde van den heer van Gorsel, de menscheu zijn daar zelf de schuld van, hij weet er die nu zestig jaar zijn geworden die twee jaar geleden niet in den hond wilden en als je hun vroeg om zich te organiseeren, dan zeiden ze loopt naar de maan niet je bond. en nu zouden ze er graag in willen, maar dat is te laat. Hij stelt dan ook voor om de personen die op die lijst staan zonder onderscheid een uitkeering te geven van f8.40 per week. Dit voorstel wordt verworpen met 4 tegen 2 st. Voor de bh. Daane en Mees. Hierna wordt met 4 tegen 2 sl. besloten in besloten vergadering te gaan. Tegen de bh. Daane en Mees. De vergadering wordt geschorst. Na heropening der vergadering wordt met alg. st. besloten degene die daarvoor in aanmerking komen f8 40 per week uit te betalen en wel aan hoofden van ge zinnen en kostwinners. Bij de rondvraag vraagt dhr Lindhout naar de politieverordening. De voorz. antwoordt dat deze in Januari behandeld zal worden. Dhr Daane zegt even naar voren te willen brengen dat de heer de Wilde in de 2e Kamer gesproken heeft over den slechten finaneieelen toestand van de Waterl.mijen. Maar er is geen woord ge rept over verhooging van tarieven en het beroep op de gemeentekas. Zouden er nu ook stukken in de courant komen dat dit niet waar is. Dan had spr nog een vraag dat is naar aanleiding van de vergadering van 1 Sep tember jl. Het is genoeg bekend dat de heer Heiiboer verteld heeft eens een ilirike brief aaii Ged. Staten over hem te schrij ven en nu zou hij gaarne~zien dat het antwoord in de openbare vergadering werd medegedeeld, dan kunnen de menscheu het ook weten. Dhr. Heijboer anlwoordt dat wat Piet en Jan zegt men daar niet veel van aan kan nemen. Hij heeft alleen de notulen van die vergadering opgezonden en ook zijn die notulen door den Commissaris opgevraagd en spr. heeft alleen gevraagd of het niét onbehoorlijk wfis, zoodat er termen waren om in te grijpen. Het ant woord was dut er geen termen waren om in te grijpen. Maar het is maar beter dat wij de -zaak laten rusten en in vrede de belangen van de gemeente behartigen. Dhr Daane neemt genoegen met dit antwoord en het doet hem genoegen dat zij ook in Middelburg overtuigd zijn dat hij zich niet le buiten is gegaan, dus dat hij de waarheid heeft gezegd. Dhr Heijboer vraagt of het nu niet mogelijk is het voethallen op Zondag tegen te gaan. Kunnen B. en W. nu niet eens confereereu met het Bestuur van de voet- balvereeniging en hun ouder hel oog bren gen het verkeerde hiervan. De voorz. anhvoordt daar geen lust in te hebhen om met h l bestuur van de voetbalver, le eonfereeren, maar het moet van de ouders zelf uitgaan. Want van alle richtingen ziet men ze naar het voetbal veld gaan des Zondags. Dhr. Lindhout vraagt of het voetballen op straat dan verboden kan worden. De voorz. antwoordt dal hier een be paling voor komt. Hierna sluiting. MIJNHARDT'S Hoofdpijn-Tabletten 60" Kiespijntabletten 60" Laxeer-Tabletten 60" Zenuw-Tabletten 75" Maag-Tabletten. 75" 40836 10 Bij Apoik. en BINNENLAND. HET RONDJE VAN DEN BURGEMEESTER. Door liet eerste Kamerlid Hermans zijn eenige vragen aan den heer minister van binnenlandsche zaken en landbouw gesteld naar aanleiding van een proclamatie van den heer burgemeester van Berkel-Enschot, welke luidt: „Zeer getroffen door het hartelijk blijk van sympathie van alle in gezetenen hij gelegenheid van mijn huwe lijk mij betoond, geef ik gaarne mijner zijds een stoflelijk blijk van dankbaarheid en heb ik er in alle openbare café's voor gezorgd, dat op Dinsdag a s. 13 Oct. vanaf 7 uur des avonds gratis bier voor alle inge zetenen beschikbaar is. Tevens bepaal ik het sluitingsuur op gemelden datum op half twaalf des avonds". DE RAMP VAN DE „OOIEVAAR". Over het verongelukken van de „Ooievaar" is in de pers heel wat geschreven. Aan dacht trok een interview van de Deli Cou rant met den piloot Van Dijk. Volgens dezen kan de oorzaak van de ramp slechts gelegen zijn in de weigering van een der drie motoren op het critieke oogenbik, waarop van den grond moest worden los gekomen. Een openslaand luik kan volgens den heer Van Dijk onmogelijk als de oor zaak van het ongeluk worden aangeduid. ZENDTIJDREGELING. Over de zendtijdregeling wordt door de radioliefhebbers weer veel gesproken en geschreven. Oorzaak is de publicatie van een briefwisseling door Mr. van Deurne en pater Perquin met minister Reymer gevoerd over dezendlijdregeling. In Amster dam heeft, naar wij lazen, de Liberale Staatspartij de Vrijheidsbond reeefs een openbare protestvergadering belegd, waar over de „Radiogeschiedenis" en het „Radio- onrecht" gesproken zal worden. En er zulleu natuurlijk wel meerdere vergade ringen volgen. Ook het landelijk comité luisteraars is druk in de weer. STRIJD IN DE TWENTSCHE TEXTIEL INDUSTRIE. In de Twentsche Texliel-Industne duurt de staking onverminderd voort. Er zijn hierbij twee fabrikantenverenigingen be trokken, de Enschedesche en de Twentsche- Geldersche. Bij de eerfcte ligt vrijwel alles stil. Van de '11.000 arbeiders, die in de beide Enschedesche aangesloten fabrieken werkzaam waren, staken er ongeveer 10.000. Daar is het onmogelijk de fabrieken op gang te houden. Slechts bij de fa. Jannink Zn. wordt, gedeeltelijk met Duitsche arbeiders, doorgewerkt, maar naar wij lazen heeft de fabrikantenvereniging erop aangedrongen de Duttsche arbeiders te ontslaan teneinde te voorkomeu, dat bij een tijdige beëindiging van het conflict meer slachtoffers moeten vallen (men rekent dus al eenigszins op een accoord). Bij de Tvventsche-Geldersche staken slechts ongeveer 2000 van de 5 a 0000 arbeiders, die er hun werk vonden. NEDERLANDSCH-BELGISCH TOLVER BOND. Is een Nederlandsch Belgisch tolverbond onbestaanbaar? Het Kalh.-conservatieve blad „Vingtième Siècle", waarin ook ver woede Belgische annexionisten schrijven, meent van niet. De krant schrijft: „lalrijk zijn degenen, die meenen dat, zelfs de entente met Frankrijk, eene entente met Nederland niet van belang ontbloot is. Daar het politieke risico veel geringer is, zou het accoord dan ook veel geringer en inniger kunnen zijn. Zelfs indien het ons geen stap verder brengt tot een ruimere federatie kan een dergelijk accoord voor ieder der heide landen een verzekerde versterking zijner politieke positie betee- kenen In den laatsten tijd gaan er toch veel stemmen op voor nauwere samen werking tusschen de Oslo-Staten, te zamen vormend eene bevolking weinig minder dan die van Frankrijk in aantal. SPANNENDE JACHT OP STROOPERS. Een correspondent van de „Telegraaf' vertelde het volgende verhaal over een jacht op stroopers. Op een nacht hoorde Baron van Pallandt in den omtrek van zijn kasteel te Laag Keppel schieten. On getwijfeld waren er weer stroopers aan het werk op zijn jachtterrein. Hij haaste zich naar zijn garage, reed den auto voor en met assistentie van rijks- en gemeente politie en jachtopzieners begon een span- nenden jacht achter den spoedig opge spoorden auto der stroopers. Op den weg Eldrik-Laagkeppel had de eindspurt plaats. Men reed in vliegende vaart achter de stroopers aan, doch men slaagde er niet in hun auto te passeeren, daar de weg zeer smal was en de stroopers het niet wenscnelijk achten zich te laten pas seeren Eindelijk gelukte het toch door half over den berm van den weg te rijden, de nachtelijke jagers te passeeren en hen te dwingen te stoppen. De auto met rijken inhoud aan wild, patronen en jachtgeweren werd in beslag genomen, terwijl tegen de inzittenden, twee bewoners van Doetinchem proces-verbaal werd opgemaakt. Een en ander laat ons zien hoe verwoed de strijd tusschen stroopers en jachtbewakers ge voerd wordt. Misschien leert deze geschiedenis ons ook het drama te Echt te verstaan. KERSTGROET VAN H.M. DEKONING1N. II. M. de Koningin zal op 25 December een korte Kerstgroet voor de radio uil- spreken, die via de zenders van P.T.T. te Kootwijk, ook naar Oost- en Wcst-Indië zal wérden uitgezonden. De. Haarlemsche motet- en madrigaalvereeniging zal bij deze gelegenheid hare muzikale medewerking verleenen. WERKELOOSHEID. De werkeloosheid begint ook hier al in Nederland bedenkelijke vormen aan te nemen. Wij schrokken tenminste even van het bericht, dat in Amsterdam eene werk- loozendemonstratie van ongeveer 3000 per sonen door de stad trok. INBRAAK EN OVERVAL. Eene opsomming te geven van alle in braken en overvallen, die er in de afge- loopen week plaats hebben gehad, lijkt wel haast ondoenlijk. Het aantal daarvan wordt te groot. We vermelden slechts de verijdelde inbraak in een goudsmids winkel te Rotterdam, waarbij op een agent van politie geschoten werd, en de overval te Ginneken op het postkantoor aldaar. BUITENLAND. De vierde en jongste noodverordening laat de regeering Brüning al bijzonder diep ingrijpen in het Duitsche economisch leven. In strenge regeling door de over heid van het particuliere bedrijsleven van iedere economische levensuiting, wordt Duilschland thans alleen nogdoor liet Revolution.iaire Rusland overtroffenhet revolutionnaire Italië is er bij ten achter gebleven. Wat dit betreft zou dus een op treden van Hitier slechts reaclionnaire te noemen zijn. Met behulp van noodver ordeningen probeert men, werkelijk, krakende wagens uog wat te laten loopen In de eerste plaats wil men een alge- meene prijsverlaging zien te bereiken, eene verlaging van 10% van huren, levens middelen, salarissen, loonen en rentevoet. In de tweede plaats beoogt men in de binnenlandsche politiek tot rustiger toestand te geraken. Daarom kwam er een verbod tot het dragen van onderscheidingsteken, een verbod waarmede naar het zeggen van Brüning een aanval op de nationaal soc. partij geopend wordt. Wij zullen moeten afwachten of Brüning zijn woordenookin daden omzet, lntusschen geldt het verbod voor alle partijen, dus ook voor de aanhangers r'er Republiek dus voor de socialisten. Van deze had de regeering toch geen kwaad te verwachten. Zou de aankondiging van Brüning niet bedoeld zijn om de socialistische partij murw te maken en te doen stemmen voor de aangekondigde loonsverlaging We ge- looven het inderdaad. Middelerwijl gaat Hitier voort met het vormen van een regeering voor het toekomstige «derde rijk" waarin het «ontwaken" van Duitsehlund feestelijk herdacht zal worden. De fascisten zijn reeds met het bouwen van eeulucht- luchtvloot bezig. De JSpaansche minister van Landbouw heeft sensationeele onthullingen gedaan over den toestand van het Spaansche Jeger Wat het materiaal betreft, verklaarde Azana bv. dai Spanje noch kanonnen, noch geweren, noch munitie heeft. In 1908 of 1909 kocht Spanje modern veldgeschut van 71/2 cM. dat toen onder het beste be hoorde. Een en ander kostte natuurlijk veel geld en toen de stukken verdeeld waren, zeide een technicus «die kanonnen dragen 9 K.M. en met zoo zes hebben wij in Spanje voldoende." En de kanonnen werden afgesneden en beperkt tot zes K.M. Maar toen Spanje in Marokko tegenover de Mooren stond die met op de Fransche veroverd geschut werkten, dat veertien K-M. droeg konden de Mooren de Span jaarden ongestraft beschieten. Minister Azara vertelde talrijke staaltjes van dien en verzekerde dat hij van plan was Spanje zoo spoedig mogelijk een bruikbaai leger te geven. Zou dit wel voor Spanje het eerst noodig zijn?? Japan heeft een nieuwe regeering ge kregen, die reeds verklaard heeft met alle middelen de volledige bescherming van de Japansche belangen in Mantsjoerije we weten wat daaronder door de Japanners verstaan wordt zal Handhaven. De Japansche troepen zullen in Mantsjoerije blijven. Aan den anderen kant heeft Tsjam Kai-sjek, de Chineesche dictator zijn ont slag aangeboden, zonder ook maar in de verste verte bere kt te hebben hetgeen hij zich had voorgesteld. We vermoeden dat de regeeringswissellingen op het Japansch- Chineesch conflict niet veel invloed zal hebben en dat Japan rustig door zal gaan steeds grootere stukken van Mantsjoerije onder zijn invloed te brengen. En de volken bond staat machteloos daar tegenover. Nu we het toch over oorlog hebben, een Amerikaansche vereeniging heeft merk waardige cijfers gepubliceerd over de uit gaven voor bewapening. Slechts Duitschland heelt deze uitgaven in vergelijking met de jaren voor 1914 verlaagd en wel met 63% Alle overige groote mogendheden hebben na den oorlog hun oorlogsuitgaven verlaagd en wel de Ver. Staten met 197, Japan met 142, Frankrijk met 30, Eageland met 45, Italië met 44 en Rusland met 30 procent. De militaire uitgaven maken in de V. S. 1/6 van de geheele begrooting uit, in E geland ruim '1/5 en in Frankrijk bijna Ij Zulke cijfers zeggen veel. Ondanks misschien ook wel door de tn name van het aantal Joden in Jerusale de Jondsche bevolking is daar sedert 19 meer dan verdubbeld (1922:83794, 193 175.00G; is de verstandhouding tussch mohammedanen^ en joden niet verbeter Op het in Jerusalem gehouden mohamm daausche congres werd een motie aang nomen waarin besloten werd tot het boyee ten in Mohammedaansche landen v: Joodsche goederen uit Palastina. Gandhi heeft in Zwitserland verschilleni redevoeringen gehouden. Zoo zeide 1 onder meer dat hij geen groote ve wachtingen omtrent het succes der ou wapenings conferentie koesterde. Zelfs Zwitserland dat toch geenerlei oorlog zuchtige bedoelingen heeft, was hem g bleken dat het volk nog veel waarde a; het behoud van militaire macht hecht. Gandhi verkondigde de wenschelijkhe zelfs van de afschaffing van het slecli verdedigende oogmerken nastrevende Zw schersche leger. Indien Britsch-lndië cl de vrijheid op gevveldlooze wijze had ve overd, in oorlog mocht komen, hoop Gandhi, met Gods hulp desnoods allee zich uit alle macht tegen zijn eigt regeering te verzetten. TH0LEN, 18 December 1931. Vrijdagaveud hield Tholen's Manne Dames- eu Kinderkoor, ter herdenking v zijn vijljarig bestaan een jubileumuitvocri in de zaal van den heer Hoek. De aeal was geheel bezet, toen de Voc zit ter de heer D. de Vos met een wooi1 van welkom de bijeenkomst opende, nad eerst door het kinderkoor het Feestli I was gezongen. Zeker is het niet algeme I bekend dut de woorden van dit lied v I de hand zijn van den heer J. van Eisack Bestuurslid der Vereeniging. Hierna werd van de gelegenheid tot coi I plimenteeren gebruik gemaakt. De heer Amsing wenschte als Voorzitt I van de muziek vereeniging „Concordi 1 en van ülympia" de Vereeniging gel 1 met dit eerste lustrum. Hierna werden verschillende nurnmt 1 uitgevoerd en als slot het zangstuk «Nee 1 ands bodem, welk riumhier ongeveer di I kwartier duurde. Wij ;kunnen zeggen dat de uitvoeri j zeer in den smaak is gevallen. Jamm dat de heerenafdeeling niel wat sterker I terwijl het kinderkoor niet altijd ev j zuiver klonk. De directeur werd rnet een bloemst I gehuldigd, terwijl deze bij het uitbreke f applaus, ook tnej. M. II. Odink die voortreffelijke wijze verschillende nummeH per piano begeleidde, in' die hulde dejj deelen. 1 De Voorzitter dankte in een slotwoo allen die aanwezig waren, terwijl de ht B. G. Krijger zich tolk van de aanwezig meende te moeten maken en lof aan I Vereeniging toegebracht. Jhr J. van Vredenburch, te Gappelle Nederl landbouwconsulent bij onze ai bassade te Brussel en gedelegeerde van K. N.A. G. is door den Koning der Belg de onderscheiding als ridder in de Ivroo orde van België verleend Alhier aankomen loopen een Duitse herdershond mei zwarten rug, reu, pl 60 cM hoog. Inlichtingen te bekomen 1 den gemeenteveldwachter. Donderdagavond ongeveer 10 u werd voor de. zooveelste maal de hi van de politie ingeroepen door de 82-jari wed. J. Schot, aan de Viscbstraat alliiw Haar kleinzoon J. Sch(ot) was in Li schonken toestand bij haar gekomen g wilde weer geld hebben om zooals I voorgaf te gaan varen. Toen zij dit weigerde te geven joeg b het oude mensch de straat op en deed deur op slot. De politie liet door een sn o de deur openbreken en trof Sch. in kamer in diepen slaap voor de tafelzitten l aan. Zij nam hem mede naar het polit bureau alwaar hij ter ontnuchtering i bewaring werd gesteld. b Op de nationale tentoonstelling vo raskonijnen te Bergen op Zoom behaalJ" in de afdeeling groote rassen Vlaamse' reuzen de heer J. A. van Zetten een J prijs en zeer eervolle vermelding. EEN HAASTIG CHAUFFEUR. Tholen. De familie van Hoof aan Halstersche weg had Maandagavond bezo1 toen men plotseling opgeschrikt werd dl een hevigen slag en gekraak. Men bei zich naar buiteu waarhij bleek dat c auto hef troittoir moest zijn opgeredc want een met stcenen palen voor de de bevindend hek lag geheel stuk. De dader was niet te zien cloch wel z rpen een auto rijden. Men wist echter, den auto in te hal en tot stoppen te brengen. Eerst ontkende de chauffeur iets n het geval uitstaande te hebben, doch bewijzen waren zoo overtuigend dat de C. Schot uit Tholen, tenslotte bekende toezegde de schade te zullen vergoedt

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1931 | | pagina 2