dienstbode Prijsverlaging boerendienstmeisje Vooreerst verden in 1920 groepen, die vroeger niet in staat waren een school naar haar keuze op te richten, daartoe in de gelegenheid gesteld. Verder werd he' Jimbalnntisme van de hoofden dor openbare scholen ageschaft. Deze moesten onder wijs geven aan een klasse en kondpn daardoor niet belast blijven mot het bestuur van groote scholen Dientengevolge werden groote openbare scholen gesplist. Schoolspliising werd verder veroorzaakt door het thans vervallen voorschrift, dat een school niet meer dan 400 leerlingen mocht tellen. De sterk opklimmende schaal waarnaar het leer krachten der school, dat voor Rijks vergoeding in aan merking kwam, werd bepaald, werkte eveneens de schoolspliising in de haod. Een school met 300 leer lingen ontving Rijksvergoeding voor 8 onderwijzers, twee scholen met 150 leerlingen elk voor 5 onder wijzers d.i. dus samen 10 ouderwijzers. Eindelijk werden, na wettelijk voorschrift, de m.u.l.o. scholen gereorganiseerd elk lot twee scholen, een voor g. 1. o. en een voor n. 1. o. Meestal bleven deze beide scholen onder één hoofd vereeuigd. De inleiding van de statastiek van hel lager onder wijs behandelt het vraagstuk dat ons bezig houdt nog op een geheel andere wijze. Er werd een be rekening gemaakt van het gemiddeld aantal scholen per 10.000 leerlingen en wel voor elk der zos grootste gemeenten afzonderlijk en voorts voor vier groepen van kleinere gemeenten binnen elke provincie Wijl de beze'ting van een bepaald gebied mot scholen in nauw verband slaat met de bevolkings dichtheid van dat gebied, werd voor dezelfde ge- meen'en en groepen van gemeenten nagegaan hoeveel schoolgaande kinderen per K.M. komen. Deze beide factoren „scholeudichihoid' en „loerlingendichtlieid" werden in onderling verband gebracht. Men moet eigelijk hel werk zelf eens raadplegen om het be lang vvekkende resultaat te zien, zooals dat in een grafische voorstelling in beeld werd gebracht. Wij kunnen er alleeu nog dit van vertellen, dal er ver scheidene gemeentegroepen naar voreu zijn gekomen die opvallen door een groot aantal scholen. Dat zijn bijvoorbeeld de kleinste gemeenten in Friesland en Groningen. Gunstig steekt daartegen Noord-Brabant af eu de groep gemeenten met 20.000 lot 50.000 inwoners iu Gelderland. Maar nogmaals, men bestudeere de statistiek en haar inleidiug zeil GEMENGD NIEUWS De N. V. Insulaire Hypotheekbank. De Directie vau de Insulaire Hypotheekbank te Ziorikzee heeft het volgende schrijven gepubliceerd Waar in den laalsten lijd belanghebbenden bij onze Bank nu en dan een verzoek hebben gedaan om enkele inlichtingen aangaande den gang van zaken in ons bedrijf, hebben wij gemeend goed te doen eeue circulaire tot U te richten. Wij gaan hiertoe te gereeder over, omdat wij alleszins bevredigende mededeelingen kunnen doen. Het spreekt wel vanzelf dat de crisis van de laatste maanden ook op ons bedrijf haren invloed heeft doen gelden. Evenals bij alle andere hypotheekbanken is er ook bij de Insulaire een beduidend aanbod van pandbrieven geweest, zij het dan ook door onge- motiveerden angst bij het publiek. Als gevolg hiervan hebben ook wij uil den aard der zaak hei sluiten van leeniugeu gedureudo don laatste» tijd moeten beperken. De betaling van de op 1 Juni 1931 verschenen hypotheekrente en periodieke aflossingen heeft een gunstig verloop gehad. Op een totaal te vorderen bedrag vau ruim 750 duizend gulden is er tot op heden slechts een achterstand van ongeveer vijfduizend gulden, welk bedrag iu termijnen wordt aangezuiverd. Vrijstelling van aflossing behoefde maar aan 'n paar debiteuren te worden verloend. In bet loopende jaar hebben niet minder dan vier executies plaats gehad de restant hoofdsommen bedroegen f22050, f25250, 1 2S00 en f22400. In drie gevallen kon onze vordering ten volle uit de opbrengst worden verhaald. In het laatste geval is het verbonden huis een winkelhuis te 's-Graven- hage op naam der Bank ingekocht; wij hebben het evenwel onmiddellijk zeer voldoende kunuen tte verhuren. igt Ons hyhothi'cair belang bij landposten is uiterst tos gering> terwijl wij zoo goed als geen incourante per- 5e„ ceelen in onderpand hebben. jen Ken en ander in aanmerking nemende, meenen iet ^at ^eden verkregen bedrijfsresultaten tot tevredenheid mogen stemmen. ere vat Brutale bankoverval. &ds i Zaterdagavond vervoegde zich op het fedkantoor der Boerenleenbank te Schipluiden rtfolunand, die den kassier vroeg hem een edhspaarbankboekje gereed te willen maken, eds! Be man begon plotseling hard te hoesten, io*»uhetgeen, zooals later bleek, een afgesproken Jië.jteeken was, waarop twee medeplichtigen riftlnnnenkwamen en de kassier een slag'op ichtpjn hoofd kreeg en door een revolverschot erd gewond. De mannen hebben toen ien greep in de brandkast gedaan en ingen er met een buit van f 10.800 van oor. Er werd al spoedig alarm gemaakt, •uren hadden opgemerkt dat er een vrouw n de buurt had rondgezworven, er werden andere aanwijzingen gevonden en het is de politie mogen gelukken reeds vier der bij dezen overval betrokkenen in te re kenen. Het. zijn een bootwerker, een houtbe werker, de vriendin van Martin, die op den uitkijk stond, terwijl later een boeren arbeider uit Vlaardingerambacht, in hech tenis is genomen, een van de roovers »Mot- tige Rinus" is nog zoek. Het is thans uitgekomen dat de dieven elkander bedrogen. Degene die het geld had maakte de anderen wijs dat er slechts eenige duizenden guldens waren buitge maakt. De houtbewerker en Martin zijn goede bekenden van de politie. Beiden zijn eerst onlangs uit de gevangenis ontslagen. Circus Sarrasani drie dagen in Breda! Een gebeurtenis staat het gezellige, mooie zuidelijke stadje te wachten 1 Circus Sarra sani, het over de geheele wereld reeds ge roemde Circuo. dat o vei al opbouwde, speelde en overwon, zal zijn uitgebreido tentenstad nu ook in het Haagje van bet Zuiden opbouwen en wel op bet militair- terrein, j,,De Gasthuisvelden", bij liet ge bouw Concordia. Reeds dagenlang zijn de zware witgroene barrasaniwageiis binnen gerold en wordt bet „voortransport" uit geladen. Velen vragen zich af, hoe groot dit Circus wel moei zijn en zien 111 uat een dergelijke onderneming de laatste derug jaar Breda nog niet bezocht heeft. In alle stecteii van Nederland ondervond Sarrasani dan ook de grootste belangstel ling bij pers en publiek. Doe opgetogen was de groote pers over dit Circus, dat nu eens op een niveau stond, dat men in Nederland niet kende, dat weer eens iels nieuws bracht naast de hoogste prestaties op hel gebied van bet klassieke circus- program. Nederland's grootheden, zooals Gr. Willem Mengelberg hebben hun grootste vewondering over bet programma en de organisatie van Sarrasani uitgesproken en de eerste muziekrecensent van lNederlunu, de Heer JLandré vau de Nieuwe Kuiler- damscue 'Courant, was zou opgelogeu over „Sarrasani", dat bij een maiscii compo neerde en opdroeg aan den Directeur llauo Stoscli Sarrasani en wel„Sari asaineklaiige". Tientallen van brieven komen dagelijks binnen van oud en jong, waarin deze menseden zich gedrongen nebben gevoeld over zulk eeu prugaainmuj zulk een.orga- nisatie en zulk een energid buu bewonde ring uit te spreken. Vooral brieven van de jeugd zijn voor den Directeur een groote Devredigiug. Eu nu komt bij dus op zijn reis door de wereld ook eenige dagen naai1 Breda, brengt alle volkeren dei' aarde iu Breda, breugl alle diersoorten in deze stad, brengi leven in de stad en werkt als een magneet, waarheen duizenden lieden van de omstreken heengetrokken worden. Breda zal eenige dageu door de Sarra- sanikoorls bevangen worden de kinderen zullen opgewonden uitroepen. Vader, moeder, daar zijn de iudianen, ecute Indi anen, waarvan we gelezen beboen 111 Karl May, maar die we nog nooit in werkelijk heid gezien hebben. 21 Olifanten zullen door Breda's nauwe straten stappen, zoodat de bodem trilt, gevaarlijk grommende ge luiden zullen uit de roolüiervvagens op klinken en des avonds om hall zeven zal alles op trekken naar de lichizee Sarra sani, wiens fassade door duizeuden en duizend licbjjes tol eeu laulustiscb won derwerk vveru. breda staat iets te wachten, dat zijns gelijken niet meer vindt en wat ook niet spoedig weer zal komen. Wat in de groote steden Amsieidam en den Haag avond aan avond uitverkochte buizen trok, zal in Breda ook wel een nooit gezien succes hebben; daarom Bredanaars maakt U alle op naar het sprookjespaleis Sarra sani, bet blyit slechts drie dagen. Overleden Neeltje Groot, 68 j. wed. van A. O. Bloemer.d-al. Emma van Vessew, 31 j. uugeb. Corneiis Leendert, 21 j. ongeil. Ooujis Quakkr.loar, 69 j., eclilg. va» M. D. Giijiin. Ge.». OUD-VOSSEMEEKo-er October 1931. Geboren Holeii.i EWsabeth, d. v. A. H .incctd -u M. Nuts. Jin, z. J. P. va» d- r Well- en J. Hage. Sara Jacuba, dv. J. 1. Geuze e» •1. Heijboer. Cathartna Elizabetb, d. v. J. C. Geuze en M. C. den Engelsman. Johat-nes Oor- in lts Petra-, z. v. F. Vernees en A. J. Hummel. Pte'ernella Anna Coruelin, d. v. J. A. van der Ziaude en F. P. Verreijen. O erleden Catharina Rijnberg, 14 j. d. v. M. Rjti 'erg en A. J. Gunst. Alariius Jic<7b Min- hee.-a 70 j., wedu. v. C. J. Breure. Gem. SCHERPENI8SE over Oc'ober 1931. Geboren Nehemia, zv. L. Bijuagteen W. van Zettao. Jacoba Hendnka, dv. H. Franke en W. C. Tiggele. Jacobos Joanoes, z. v. L. Dane en M. F. Vinjé, beiden te StaveoLse. t Overleden Kaatje AploDa Elen^aas, 68 j., uchtg. van Jacob Rijstenbil. Gehuwd Wue Yl .1de 37 j. Ié Rotterdam en Ca. Geoze 24 j. te Scherpentsse. M. de Laater 23 j„ te CurapH) eü P. van Doezelaar, 18 j. Gem. SÏAVEN1SSE over October 1931. Gzborea Maatje, d. v. Colti. Haallen eu Maai je Putappel. Izaak Leeudert, z. y. Adrtaan v. 'i Veer eu IzibelL Helena Il»ge. Camelia Maf -iia Mol eu Diua Cornelia Jubauna de Graal. Gehuwd: Leeudert Adriaau Houtop, 26 j. jm. (vau Nederhorsl den Berg) eu Neeltje Mme Nctlü, 21 j. jd. KERKNIEUWS. fboleu. Wegens houden vau Daukdag a.s. -oeus- dug kan ds. Wolfonsberger in de Ned. llerv. Keik geen Catechisatie houden. PUBLICATIEN. Burgemeester eu Wethouders van Tholen maken bekeuu dat de ophaaldienst van faecalieu op Woensdag avond 1 Januari a.8. vervalt. Voor he» die aanslaiteu bij den ophaaldienst overdag is de aanslutttug tot 1 Januari a.s. gratis. Het tarief zal voortaan bedragen f 1.per kwartaal Tholen, 13 November 1931. POSTERIJEN EN TELEGRAFIE. Nieuwe aansluitingen. Oud-Vossemeer 3(5 J. A. Heestermans, bakker en winkelier. SPORT. Oud-Vossemeer. De voetbalvereeniging O. V. C. 1 alhier speelde tegen Dosko III te Bergen op Zoom met uitslag 10 voor DoskoO. V. C. II speelde tegen *Mevo V te Bergen op Zoom eveneens met 10, verlies O. V. G. LANDBOUW. Bij de verplichte najaarskeuring van dekhengsten (type trekpaard) zijn o.m. goedgekeurd uit het eiland TholenHertog van Aren berg van J. E. Brooijmans te St. Annaland; Gilles van denzelfde; Baldad van G. G. Polderman te TholenArtist van M. J. Stoutjesdijk en E. J. Kosten te idemFleuron van A. E. van der Slikke te St. Maartensdijk en Bon Vivant van G. J. de Wilde te idem. De keuring werd gehouden te Bergen op Zoom. BURGERLIJKE STAND. Gem. THOLEN van 5—12 Nov. 1931. Overleden: L. Heijboer te Bergen op Zoom. Gem. ST-ANNALAND over October 1931, Geboren: Maria Geertroida, d. v. A.M. Goe- drgabonre e. v. J. P. Goedegebunre. Elizabeth Cornelia, d. v. W. van Vossen e. v. 8. M. Moeltker. Gehuwd: J. C. de Broine, 21 j. jm. en D. Gocdpgebaore, 19 j. jd. In het Handelsblad wordt het volgende geschreven: De kwestie te St Annaland. Nadat het Herv. Classicaal Bes'uur van Zierikzee dcu korkeraad der Ned. Herv. Gemeente te 3t. Ai.ua- laud bij herhaling had aangemaand om een lijst te doen opmaken waarop ook de vrouwelijke lidmate» voorkomen heeft de Consulent, ds. F. Moerman te Stavenisse, eveneons getracht, zonder eenig resul aat te komen tot een plaatselijk reglement voor üot Kiescollege. De Kerkeraad der gemeente St. Annaland eischt, dai eerst hel Classicaal Bestuur uit Gods Woord zal bewijzen, dat de Kerkeraad in de weigering dwaalt. lo zijn bezwaarschrift schrijft hij o.m. niet te kunnen begrijpen, dat een predikant in de N d, Her*. Kerk wel communist ol lid vau du S.D.A.P. iuag zijn, wal toch in strijd is met Artikel 11 van liet Algemeen Reglement, ducn dat anderzijds een kerkeraad die blijk geeft tegen het vrouwenkiesrecht bezwaard te zijn, onmiddellijk wordt geschurst. Op 5 dezer heeft de Kerkeraad van St. AunaLnd bericht ontvangen vau 't Classicaal Bosinur dal dit tn Zijne buitengewone Vergadering van 22 October besloten heeft te handelen volgens Art. 44 al. 3 van het Reglement van Kerkelijke opzicht en Tucht eu de zaak dus daarmede is gebracht voor het Provinciaal Kerkbestuur van Zeeland. Tholen. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 ds Locher ie Leiden en nam. 2 uur ds. Wolfensberger. Collecte voor 't Herv. Gesticht Zon en Schild. Ger. Kerk voorm. 9.30 en nam 2.30dr. Velteuaar. Gerei. Gem. voorm. 9.30 nam. 2 eu 's avonds 6 aar leeskerk. Vrije Ger. Gem. voorm. 9.30 nam. 2 en 's avonds 6 uor dhr Areudse te Veenendaal. Woensdag 18 November Dankdag. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 en nam. 2 uur ds. Wolfensberger. Ger. Kerk voorm. en 's avonds dr. Veltenaar. Oud Ger. Gem. voorm. 9.30, nam. 2 ens avonds 6 nur ds. Barth te Borsele. Vrije Ger. Gem. voorm. 9.30, Dam. 2 en 's avonds 6 uur ds. W. Baaij. Ned. Protestantenbond afd. Tholen. Geen dienst. Poortvliet. Ned. Herv. Kerk voorm. 9 30 en nam. 2 nur ds. Vau Ruulseluar Ger. Kerk voorm. 9.80, nam. 2 dhr de Vries en '8 avonds 6 uur leeskerk. Ger. Gem. voorm. 9.30, nam. 2 en 's avonds 6 aar leeskerk. Scherpenisse. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 ds. de Bres en nam. 2 uur leeskerk Geref. Gem. voorm. 9.30, nam 2 en 's avonds 5.30 leeskerk. Dankdag Woensdag 18 November. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 en 's avonds 6 uur ds. Van Rootselaar. Oud Ger. Gem. voorm, 9.30, nam. en 's avonds 6 nar dhr Honkoop. Stavenisse. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 ds. Moerman en nam. 2 aar leeskerk. Oud Geref. Gem. voorm. 9,30 nam. 2 en 's avonds 5.30 leeskerk. Dankdag Donderdag 19 November Oad Ger. Gem. voorm. 9.30, nam. 2 en 's avonds 6 oor ds. Fraanje. St-Annaland. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30, leeskerk en nam. 2 aar ds. de Gidta. Oad Ger. Gem. voorm. 9.30, nam. 2 eu 's avonds 5.30 uor leeskerk.; Dankdag Woensdag 18 November Oad Ger. Gem. voorm. 9.30, nam, 2 en 's wonds 6 aar ds. FraaDje. Oud-Vossemeer. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 ds. de Gidts Dankz. H. Avondm. en nam. 2 aar leeskerk. Geref. kerk voorm. 9.30, en nam. 2 aar ds. Vreagdenhil. Oud Ger. Gem. voorin. 9.30, nam 2 en 's avonds 6 nnr leeskerk. Maandag 16 Nov. 'a avonds 6.15 dhr Adriessen te Veenendaal. MARKTBERICHTEN. THOLEN, 13 Nov. 1931. Boprenboter f 0.675 per pond. Room boter t ü.675 Kipr«-r. f 6.50 per 100 stnks. Noterrini» te Vliddelbnrg, 12 Nov. Bueieiiboter (part. prijs) f 0.75 ST. MAARTENSDIJK, 12 November 1931. Broioe booDen Erwten (groene) Schokkers Maanzaad Eigenheimers, witte Zeeuwsche boute blauwe Uien, groole, kleino Per 100 KG. f 9.— f 11.— f 11.— f ]8._ 16.— 28.— 20.— 22.50 Per 70 K.G. f 8.— f-.— 3.50 f 3.75 8.— f 3.50 Per 60 K.G. f 2.50 3.30 Temperatuur van het Scheldewater te Tholen Nov, Graden Zaterdag 7 9, Zondag 8 8,3 Maandag 9 8,2 Dinsdag 10 8,3 Woensdag 11 8,2 Donderdag 12 8,2 Vrijdag 13 8, Hiermede vervullen wij den treurigen plicht U kennis te geven dat onze lieve Man, Vader, Behuwd- en Grootvader Adriaan Bartel van de Vate, hedenavond is overleden, in den ouderdom van bijna 78 jaar. 24 40750 Wij hopen dat de Heere ons moge sterken in dit zware verlies. Uit aller naam, Wed. A. B. VAN DE VATE- De Rijke. Poortvliet 11 Nov. 1931. Hedenmiddag 1 uur over leed zacht en kalm na een langdurig geduldig lijden onze geliefde Echtgenoot, Vader, Behuwd- en Groot vader, de heer ANTHONIEMARINUS GELUK, in den ouderdom van 77 jaar en ruim 2 maanden. Tholen. F. M. Geluk— Nooteboom. Oud-Vossemeer. Anthonie Geluk en kind. M. J. C. Geluk. JGelu k v. dZande en kinderen. Tholen. J. A. Geluk. W. G. Geluk— 40753 Bierens 34 en kinderen Tholen, 13 Novemer 1931. Onzen hartelijken dank aan allen, die blijken van belang stelling gaven op ons 50-jarig jubileum. 8 40748 Fam. J. SUURLAND, Streijenham, Poortvliet. Ouzeo hartelijken dank aan allen die blijken van belangstelling gaven op 8 dezer, 7 40743 Fam. H. VAN WESTEN. Poortvliet, 13 Nov. 1931. GEVRAAGD EEN NETTE voor dag of dag en nacht tegen 1 December a.s. 10 40742 Te vervoegen bij KEGGE Kerk straat THOLEN. van alle voorradige DAMES- EN HINDERHOEDEN 40752 Aanbevelend, C. A. VAN SPLUNTER, 10 Kerkstraat 13, Tholen. GEVRAAGD een 6 40749 bij J. QU1ST, Poortvliet B. 11.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1931 | | pagina 5