Du groote. pak PUROL Pijnlijke Kloven Smokkelhandel. De smokkelhandel schijnt thans te tieren gelijk gedurende den oorlog. Langs de Oost grens van L ra burg heeft o.m. een uitge breide smokkelhandel in tarwe plaats. Op iedere 100 pond wordt 5 Mark verdiend. Bijna een geheel grensdorp verleent vaak medewerking, door het uitzetten van posten Zoodra een beambte gesignaleerd is, wordt door allerlei teekens de smokkeltroep ge waarschuwd. De tarwe wordt van Duitsch- land naar Limburg gebracht om de hooge uitvoerpremic en invoerbewijzen te be machtigen. Op Limburgsch gebied wordt de tarwe wederom naar den smokkel handel gebracht en den volgenden dag gaat de tarwe weer over de grens. Dit spelletje wordt telkens herhaald. Door de actieve medewerking van de grensdorpers zijn de douanebeambten als het ware tot machteloosheid gedoemd. Wapenstilstanddag. Op 11 November - Wapenstilstandsdag - werden in verschillendeplaatsen ook in ons land bij het invallen der duisternis Kinder- vredeslicht ommegangen gehouden. De afzetting van Ds. Keiler. Volgens beslissing van de Synode werd ds. Keiler afgezet als predikant der Ned. Herv. Kerk te l.lselmuiden. De geschiede nis zelf is echter nog lang niet van de baan. Ds. Keiler blijtt optreden, en wat het eigenaardigste, hij trekt daarbij naar wij lazen, volle zalen. Zijn aanhang in IJselmuiden blijft groot. Het veer Anna Jacoba-polderZijpe. Met Tweede Kamerlid Krijger heeft den minister van waterstaat de volgende vragen 1. Is den minister bekend, dat, na de invoering van, met Rijks- en provinciale subsidie mogelijk gemaakte, verlaging van tarieven en uitbreiding van het aantal vaarten voor het bij de Rotterdamsche Tramweg Maatschappij in exploitatie zijnde veer Anna JacobapolderZijpe, het ver voer van motorrijtuigen dermate is toege nomen, dat het meermalen voorkomt, dat een zeer groot aantal auto's langen tijd moeten wachten op gelegenheid om te worden overgevaren 2. Is de minister bereid, mede te deelen of het Rijkssubsidie aan de Rotterdamsche Tramweg Maatschappij is verleend op voor waarde van geschiktheid van de overzet- middelen voor het vervoer van motorrij tuigen, zoo neen, om welke redenen niet en, zoo ja, of de minister dan bereid is te bevorderen, dal aan die voorwaarde onverwijld worde voldaan 3. Is het juist, dat tengevolge van het drukke vervoer van motorrijtuigen, de op brengst van de vrachten zoodanig is ge stegen, dat met behoud van de subsidiën, de exploitatie voldoende loonend zou blijven, indien de tarieven werden verlaagd en, zoo ja. is de minister bereid, zoodanige verlaging te bevorderen? met een inhoud van 5 ons netto is voordeeliger voor de zuinige huisvrouw. Bij elk pak van het kostelijke Quaker ontvangt U een bon voor keurig, zwaar verzilverd tafelzilver. •44 40738 Ik heb ondervonden dat het goed is om een ol twee maal per week des avonds het gelaat een paar minuten met Purol te masseeren, waar- na ik de gewoonte heb de niet in de huid ge drongen Purol met een «acht doekje al te vegen. Deze eenvoudige behandeling geeft op den duur aan de huid een bijzonder zachte en mooie teint. BUITENLAND. Men moet wel een Oostersch geduld hebben, om de dingen, die zich in Mand- sjoerije voltrekken, te blijven volgen. Lang zaam, ijzig langzaam trekken de Japansohe troepen voorwaarts en niemand weet waar ze eindelijk eens halt zullen houden. Misschien weten ze liet zelf ook nog niet. Japan wil zijn belangen veilig stellen en die zijn in China heel, heel groot. Niet veel minder dan 25 millioen gulden heeft het in Zuid-Mandsjoerije gestoken, in den Zuid Mandsjoerijschen spoorweg, in mijnen, staalfabrieken en andere fa brieken en in hotels. Wegens zijn gebrek Japan groote ndeels af' neescbe mijnen. Van lm voor J.ipau is b.v. do grootste openliggende steenkolenmijn ter wereld, de opbrengst is voldoende om in alle behoefte van de Japansche markt nog geruimen tijd te voorzien. Blijkbaar gaan de verlangens der Japanners ook in de richting van exploitatie van Midden- en Noord Mandsjoerije. En ze stooten daarbij op de belangen van Rusland, dat in deze streken een kapitaal van niet minder dan 750 millioen gulden heeft geïnvesteerd. Charbin b.v. maakt op het eerste gezicht den indruk van een Russische stad, men ziet er winkels met Russische opschriften, typische Russische huurrijtuigen en Rus sische kerken met hun eigenaardige torentjes Verschillende berichten spraken reeds van eene innige samenwerking van China um Delfstoffen is nnkolijk van Chi- tongi w..:ie waarde Eoesj iimijn, de en Rusland om den gemeenschappelijken vijand te verslaan. Het komt ons echter voor, dat het niet zoo'n vaart zal loopen. Er staat te veel op het spel. Er is altijd nog veel koffie in de wereld en vooral in het koffieland der aarde, Brazilië. Naar verluidt heeft de Brazili aanse he regeering thans het plan om koffie- boonen te gebruiken voor het persen tot briketten, die gebruikt worden voor stook- materiaal. En hier is en blijft de koffie nog zoo duur In Polen teelt het banditisme nog steeds geweldig voort, het is zoo ver gekomen, dat, ter bestrijding van het vele aantal overvallen, het standrecht moest worden afgekondigd. In het plaatsje Thorn werden in de afgeloopen week twee roovers, be schuldigd van het plegen van niet minder dan 14 overvallen, opgehangen, terwijl en dat typeert den toestand de be volking door groote plakkaten van de uit voering vau het vonnis werd op de hoogte gebracht. Ook in Amerika is het bandietendom nog lang niet uitgeroeid. Veeleer kan eene aanzienlijke uitbreiding ervan worden ver wacht door de groote werkloosheid. In Ghicago ontdekte de politie bij een overval op een gebouw, dat tot voor korten tijd het hoofdkwartier van een bende was, een geheime opslagplaats van wapens. Er werden 04 revolvers, eenige machine geweren en bommen in beslag genomen. Het is gevaarlijk volkje Overigens moeten we ons de Vereenigde Staten niet voorstellen als een land uit sluitend van dranksmokkelaarsenbandieten. Ook daar ontmoet men nog idealisten. Zoo hebben de twee Rockefellers, vader en zoon, ieder een millioen dollar, de financier Sharkness millioen bijgedragen in het fonds tot hulp van werkloozen. In Europa komt men niet vaak met zulke dingen. Hier slechts van klachten over te hooge belastingen. We willen echter niet vergeten, dat in Amerika de werkloozen- zorg nog niet tot staatszorg werd geprocla meerd. Daar moet èen oproep van Hoover nog veel doen. President Hoover is anders wel een pittig figuur. Zooals men weet wil hij bij de Amerikaansche vloot stevig bezuinigen, niet slechts vanwege zijn liefde voor ont wapening, maar ook wegens het geraamde ekort op de begrooting van een kleine zes en een half millioen gulden. Nu bezit Amerika, gelijk zoo menig ander land een „Yiootvereeniging", die den presi dent fel aanviel en hem bij monde van haar voorz. o.a. verweet „een verbijsterende mate van onkunde". Dat zit Hoove~ dwars en hij besloot deze vlootvereeniging stevig aan te pakken. Van meening, dat soort gelijke vereenigingen in den regel recht streeks of zijdelings geleid worden door belanghebbenden, eischte President Hoover ten spoedigste overlegging der ledenlijst, die door Hoover zal worden gepubliceerd, opdat het Amerikaansche volk wete welke belanghebbenden bij scheepsbouw en ma chinefabrieken achter deze hyper-vader landslievende beweging zitten. We ver wachten van deze aclie maar weinig, omdat naar alle waarschijnlijkheid de belang hebbenden wel geen lid der vereeniging zullen zijn. Maar we gelooven wel, dat de hyper militairisten een loontje lager zullen gaan zingen. In Griekenland ontketenden nationalisten e« ne |ic*\ ''ging voor aansluiting van Cyprus Lij Griekenland. Een groot aantal hand- teekeningen werden zoowel op Cyprus als in nationalistische kringen in Griekenland verzameld. De Grieksche regeering moest echter van deze beweging niets hebben. Ze stond zelfs de aanbieders van het adres niet eens te woord en wilde zich met bestuursaangelegenheden in een Engelsche I kolonie niet bemoeien. Ook lijkt dit wel het verstandigste. Op een aan haar gestelde vraag verklaarde I de Amerikaansche Bible Society, dat de Bijbel of althans gedeelten ervan in niet minder dan 919 talen en dialecten is uit- gegeven. i De laatste vertaling was in een dialect, dat gesproken wordt door Negerslammen van West-Afrika, aan de Fransche Ivoor kust. En twee professoren van de Univer siteit te Chicago hebben thans het plan de Bijbel uit te geven in karakteristiek Amerikaansch-Engelsch. Wij behoeven U niet te vertellen, dat de Bijbel het meest vertaalde boek ter wereld is. De kinderen uit het eerste huwelijk van wijlen Edison voelen zich benadeeld'tegen over de kinderen uit het tweede huwelijk. William Edison is nu een aclie begounen om het testament onwettig te laten ver klaren. Pijnlijke Kloven 494 verzacht en geneest men met 8 40739 het land van Ghandi". Dr. van der hield een zeer interessante en leei causerie over dat schoone land van ter vol van vreemde gewoonten en myst De lezing werd verduidelijkt door ta lantaarnplaatjes naar opnamen doo v. d. Sleen zelf op zijn reis door dal gemaakt. De geheele reisbeschrijvin< van het begin tot einde in hooge boeiend en leerzaam, hetgeen de ge vergadering na afloop door een kri applaus toonde. De voorz., de heer Brevet, was de der vergadering, toen hij bij zijn slot\ Dr. van der Sleen een tot weerziens to OUD-VOSSEMEER. Een zoogena Zigeuner kwam hij den timmerman en vroeg om boren te mogen sche er werden hem een vijftal ter han steld en na eenigen tijd keerde h mede terug. Op de vraag hoeveel de k bedroegen, werd geantwoord f 5, eei drag dat v. D. veel te hoog vond ei hij weigerde te hotalen. Burgemeesti politie werd geroepen en het slot w de „scherper" met f 1 vertrok. Het elk geval onvoorzichttg, zonder ac vooraf, met zulke lieden in relatie te ti Door den aardappelhandelaar R. werd Dinsdagnacht hij de politie aai gedaan van de verdwijning van een feuilie inet 1 3000 inhoud. De betrok des avonds pl.m. elf uur uit Rotte teruggekeerd, postte circa half twaal even een brief; bij zijn terugkeer na k tijd miste hij zijn portefeuille met f welke hij gereed gelegd had om rnedt boven te nemen. De achterdeur open. De politie stelt een nauwk onderzoek in, maar nu wij dit mt zijn er nog geen aanwijzingen gevo voor zoover wij vernamen, die aanlc geven om den dader te vinden. TH0LEN, 13 November 1931. Onbestelbare brieven en briefkaarten, vaü ••■dke de nfzendns onbekend zijn. Brieven (Buitenland) 1. Fritze A., Lübeck. Nota. Aanbevolen wordt om het adres van afzender op de stokken te vermelden, opdat deze bij onbestelbaarheid kannen worden terug gegeven. Voorts is het gewenschl alle per post te verzenden stukken steeds van eeu volledig adres - straatnaam en huisnummer - te voorzien. De zaak J. van Dienst. Voor den Raad van State, afdeeling ge schillen van bestuur, is Woensdag het be roep behandeld van J. van Dienst tegen de beslissing van Ged. Staten van Zeeland, waarbij is gehandhaafd het besluit van den gemeenteraad van St. Maartensdijk tot niet-toelating van J. van D. als lid van den raad. Namens den raad werd het be roep bestreden door het raadslid Vroegop, die betoogde, dat de vrouw van v. D. als verloskundige ambtenares in dienst der gemeenteis. Voor appellant werd het beroep toegelicht door het Tweede Kamerlid Drop, die uitvoerig betoogde dat het besluit tot niet-toelating niet volledig steunt op de gemeentewet. De Koninklijke beslissing volgt later. Tegen een 17-tal personen, ingelijfd hij brandweer afd. No. I is proces-verbaal opgemaakt terzake het zich niet melden bij hun afdeeling tijdens den brand bij J. Dalebout op 24 October en geen vol doende redenen hunner afwezigheid konden opgeven. Door de gemeente-politie is tegen een tweetal personen|proces-verbaal opgemaakt wegens het leunen tegen het tramhuisje. ♦POORTVLIET. Dat het onderwijs ten vorigen jare gegeven aan de cursus voor vervolgonderwijs in de School met den Bijbel door de jonge menschen gewaar deerd wordt, blijkt wel uit de deelname van dit jaar. Naar wij vernemen wordt de cursus bezocht door 14 jongens en 3 meisjes. Voorzeker voor het personeel een groote voldoening. SCHERPENISSE. Benoemd tot onder wijzer aan een der O. L.Si-.holenteDordrecht de heer M. R. Üroenewege, geboortig van hier. ST. ANNALAND. Voor de cursus 1931/32 voor het ondervvij - in de plaats tredend voor het in de Lager Onderwijswet '1920 geregeld Vervolgonderwijs hebben zich voor de Bijzondere School alhier opgegeven 22 leerlingen en is nu 1 Nov. jl. daarmede begonnen. Voor de Openbare School had zich geen voldoend aantal aangemeld. Door den Voorzitter van het Centraal Stembureau is in de plaats van wijlen den heer D. Quakkelaar, tot lid van den Gemeenteraad alhier benoemd de heer C. M. Elenbaas (No. 3 van de lijst) die deze benoeming heeft aangenomen. ST. MAARTENSDIJK, 13 Nov. 1931. Vorige week Donderdagavond de eerste Nutsavond alhier in dit seizoen, trad voor een goed bezette zaal in Hotel Nelisse, Dr. van der Sleen uit Haarlem op met als onderwerp„Tropisch Britsch-Indië, Feiten en cijfers over school en onde in. Het aantal schol Het is nog niet zoo heel lang geleden, in ons land een belangrijke vraag was of doende scholen waren om de bevolking, ook afgelegen oorden, van het noodzakelijk onder voorzien. En thans zijn er nog tal van landei de zorg voor een genoegzaam aantal scholen I tot de ernstige beslommeringen van den ond organiiator. Tegenwoordig is het in ons land eebter andeis. Een van de mee9t klemmende vragen voor ieder, die zich bezig houdt met de nrgi van ons jager onderwijs, wordt gesteld, is er wel voldoende scholen zijn, maar of wij ie veel hebben. Er zijn thans velen, die meenen, dat he scholen ver uitgaat boven hetgeen noodig eu boven hetgeen in deze zorgvolle tijden fin oelaatbaar is. Wat leert de statistiek van het gewoon en breid lager onderwijs (uitgave van hel C L nreau voor de Statistiek te 's Gravenhai dienaangaande Wij merken aan de hand van de daari komende cijfers vooreerst op, dat de Lagerood wet van 1920 een belangrijke vergrooting aantal lagere scholen heeft veroorzaakt of mogelijk gemaakt. Stellen wij hei aantal scholen van eindt tegenover dat op ultimo 1919 dan blükt, deze tien jaren niet minder dan 2115 scholen geopend. Voorzeker een ernorra aantal voor et als het onze. Te veel Het is niet mogelijk dit met wiskundige zei vast te stellen. Vooreerst hierom niet wijl volgens het stel onze wet rekeniug moet worden gehouden godsdienstige en paedagogische richtingen zich op schoolgebied openbaren. Voor uiterst aantalleu leerlingen worden nog openbare in stand gehouden, voor een 40-tal kiudere in onze kleinste gemeenten een bijzondere worden gesticht. Aan een objectieven maat; de juistheid van deze minima niet word tof ist. Of z(j goed gekozen zijn kan wetensch.i niet worden vastgesteld. Maar dat is de eenige moeilijkheid nie indien io onze onderwijsorganisatie eens gee nintf werd gehouden met den voorkeur der voor scholen van een bepaalde richting, nog niet doenlijk zijn om een vasten vorm geven volgens welken het juiste aantal schol het geheele Rijk of oen bepaalde gemeente sta kun worden bepaald. Immers daarvoor zou vasi staan welke schoolgrootte paedagogisch en tni«ch ah ideaal m"Ct worden beschouwd. M o"ris precies moeii.u weten nici alleen ho de bevolkingsdichlh. it i- da' is voor nie.nte bekend in tar ook op welke wijz( v lking over het land ia verspreid. Wonen verspreid over de g. licele oppervlakte der gt of rijn zij geconceij'ieenl gehuisvest. beuoeg om te dneu zien hoe moeilijk d is. Toch kunnen wij wel oen indruk kr(jg< bei maken van vergelijkingen Wjj ontleei de siatistiek twee voorbeelden Vergelijken wjj de toename van het aantal lusschen 1910 en 1920 met tusschen 1919 dan zien wij, dat er in het eerste tijdvak in hei tweede, gelijk gezegd, 2115 zijn bijgt De groei is dus na 1919 wel zeer versneld, voor een deel te rechtvaardigen doordat d der schoolbevolking in het tweede tydvak ook was dan die in het eerste. Maar een afdoen' klaring is dat niet, want ware het oude ten schoolstichting bewaard dan zouden er in vak 19191929 een 1200 doch nooit ruil nieuwe scholen bijgekomen zijn. Door deze ver vau hel tempo vau schoolstichting daalde het gemiddelde aantal leerlingen per sch 173 tot 151. Hoe is nu die groote toeuame van het aantal te verklaren Wij geven aan de hand van de uitvoc jeiding der onderwysstatistiek vijl redenen

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1931 | | pagina 2